1 „Suriname maakt nu ernst met democratie Oude tijden herleven in Romeinse Circus Maxim us 28 Nicaraguaanse media verwijgen kritiek Van kinderen in ziekenhuis is eenderde buitenlander Rondvlucht Dakota LONDEN ig»SIJTHOFFPERS Lastenverzwaring tweeverdieners pas in 1984 HGHBINNENLAND ZATERDAG 28 MEI 1983 PAGINA 7 Ziekenhuis opnieuw em,tijdlang zonder stroom rd H» TILBURG Het Sint Elisabethzieken- huis in Tilburg heeft als gevolg van een breuk in een hoogspanningskabel gister nacht anderhalf uur zonder stroom geze- onde ten. Het was de tweede stroomstoring in iebleihet ziekenhuis binnen acht maanden, hij 5 Vijftig operaties moetsen worden uitge- ondelsteld. Door de storing, die van twee tot nanihalfvier duurde, viel zowel de elektrici- ig ni teitslevering via het openbare net als die h oj via de eigen ..total energy" installatie uit. een] Door gebruik te maken van accu's is de doeglj patiëntenzorg het ziekenhuis geen enkel linaul moment in gevaar geweest. Bij de vorige *ond» stroomstoring overleed een 69-jarige pa- co tient. doordat de beademingsapparatuur emen was uitgevallen. LPG goedkoper ROTTERDAM Met ingang van 1 juni gaat de prijs van LPG (autogas) met 1,7 cent per liter naar beneden. Een liter LPG gaat dan 79,6 cent kosten. De prijsverlaging is volgens de rotterdamse oliehandel een gevolg van het teruglopen van de noteringen op de in ternationale produkten- markt. De prijsverlaging zal worden toegepast door zowel de benzine maatschappijen als de vrije-pomphouders. Soares weer formateur in Portugal LISSABON De Portugese socialistische leider. Mario Soares. gaat de 15e Portugese regering sedert de terugkeer naar de democratie in 1974 formeren. Gisteren aanvaard de hij de opdracht daartoe van president Eanes, nadat hij overeenstemming had bereikt met de leider van de sociaal- -democratische partij, Carlos Mota Pinto. De nieuwe rege- ring-Soares wordt de eerste centrum-linkse coalitie in Por tugal. ANC achter aanslag in Bloemfontein JOHANNESBURG De Zuida- frikaanse radio heeft verklaard een anonieme telefonische bood schap te hebben ontvangen, waarin de bomaanslag van don derdag in Bloemfontein werd opgeëist door het ANC. Bij de aanslag werd overigens alleen materiële schade aangericht. Het ANC heeft zich ook verantwoor delijk gesteld voor de aanslag van vorige week in Pretoria, waarbij 17 mensen om het leven kwamen en tientallen anderen gewond raakten. VS willen Barbie ondervragen PARIJS De Amerikaanse justitie wil de Duitse oorlogsmisdadiger Klaus Barbie, die op op het ogenblik in Lyon gevangen zit in afwachting van zijn berechting, ondervragen over „bepaalde gebeurtenissen na 1945". Dit is in Parijs bekend gewor den. De Amerikanen zouden meer van Barbie willen horen over zijn verhouding tot de Amerikaanse in lichtingendiensten kort na de oorlog en de rol van deze diensten bij zijn vlucht naar Zuid-Amerika. Volgens de internationale regels kunnen de Amerikanen Barbie verhoren, mits zij de Fransen tevoren laten weten wat zij willen weten en na afloop meedelen wat hij gezegd heeft. Familie uit Leek eist alle slangen terug LEEK De advocaat van de familie T. uit Leek heeft bij de rechtbank in Groningen een eis tot teruggaaf van alle driehonderd slangen en vierduizend ratten en muizen ingediend, die woensdag uit de huizen van de familie zijn weggehaald. De advocaat, mr H.J. van Balen uit Groningen, wil bovendien een AROB-pro- cedure aanspannen om de beslissing van de ge meente Leek om alle dieren weg te halen aan te vechten. Volgens hem is niet gebleken dat de dieren stank of overlast hebben veroor zaakt, noch dat de slangen gevaarlijk zouden zijn. De 33-jarige zoon van de familie T. wil 150.000 gulden schadevergoeding te eisen we gens het veroorzaken van dierenleed. Wan neer niet alle dieren terug komen wil hij bo vendien een claim indienen van nog eens 150.000 gulden. Irak stond Turkse „invasie" toe ANKARA Irak heeft bekend gemaakt dat het eerder deze week Turkse troepen toestemming heeft gegeven om op Iraaks grondgebied acties uit te voeren tegen Koerdische opstandelingen, die opere ren in het grensgebied tus sen beide landen. Eerder had Turkije bevestigt dat zijn leger een „beperkte" militaire actie heeft uitge voerd op Iraaks grondge bied. Zowel Irak als Tur kije verzetten zich tegen de Koerdische strijd voor autonomie. n BEKEERDE TEGENSTANDER VAN BOUTERSE: 99 'okka «rteJDEN HAAG Nederland ikonlmoet „de uitgestoken ge bdhand van Suriname" beet- Pr<*pakken, nu de machtheb- Vh9 rs »n Paramaribo be- nog zig zijn een democratisch zekeijproces op gang te bren- t metigen". zolaijDat is de mening van de heer niet |R.C. Wormer, voorzitter van jhet actiecomtité Herstel De- ïnwijjmocratie Suriname. Na een anierjvolkomen onverwacht bezoek otzooaan Suriname blijkt deze te- ir. Bigenstander van het bewind- in rei Bouterse zijn verzet te hebben gesel) opgegeven. Die plotselinge in tqkoersverandering is hem ove- raadjrigens niet in dank afgeno- optnmen. Op zijn persconferentie. het die door een bommelding de oflwerd verstoord, verklaarde Krol Wormer dat hij al een aantal iting: malen met de dood is be dreigd. reid de militairen met geweld uit Paramaribo te verdrijven. Eerder deze week bij terug keer uit Paramaribo voor zijn vertrek vroeg hij zich nog af of hij levend zou thuisko men bleek Wormer even wel geheel bekeerd. Volgens hem maken de huidige macht hebbers ernst met het herstel van de democratie. Voor eind 1986 wil Bouterse met een nieuwe grondwet komen en van Cubaanse invloed is geen sprake", aldus Wormer. „Het volk staat achter de revolutie en achter Bouterse". Hij verklaarde verder dat het bewind in Paramaribo niet meer vasthoudt aan de officië le lezing van de gebeurtenis sen op 8 december, toen 15 cri tici van legerleider Bouterse werden gedood Volgens die lezing werden zij op de vlucht neergeschoten. Algemeen is men er echter van overtuigd dat zij werden gemarteld en in koelen bloede vermoord. Wat nu de lezing is van de macht hebbers kon Wormer niet ver tellen. Hij vindt overigens dat - men niet stil mag blijven staan ove wind-Bouterse. Wormer bezet- bij het gebeurde van decem- ^ite Surinaamse ambassade in ber. „Er was toen sprake van e twmen Haag, maakte zoals hij dat een panieksituatie. Er moest m tujzelf z®i -jacht óp ambassadeur een keuze worden gemaakt Herrenberg" en was zelfs be- tussen kapitalisme en volksbe lang. Men heeft voor dat laat ste gekozen. Suriname moet verder. Maar ik geef u de ga rantie dat zoiets nooit meer zal gebeuren". Waarop hij die ga rantie baseert, kon Wormer niet duidelijk maken. Ook streeft hij naar normalise ring van de banden tussen Su riname en Nederland. Daarbij hoopt hij op de medewerking van de Bevnjdinsraad van ex- president Chin A Sen. Maar als die Wormers „eerlijke mis sie" wil verstoren, zal Wormer niet aarzelen, zo zei hij, bewij zen te publiceren die hij uit Suriname heeft meegekregen. Het gaat daarbij om beeldban den met belastend materiaal voor Chin A Sen. Daar zou volgens de heer Tjon onder meer uit blijken dat „Chin A Sen verantwoordelijk is voor heel wat doden". Tot voor ongeveer twee we ken behoorden Wormer en zijn medewerker E. Tjon. die met hem mee naar Suriname is geweest, tot de meest radica lere je tegenstanders van het be- 1110811 Met uw krant naar Londen, de bruisend? wereldstad heeft een overvloed aan bezienswaardig heden. Oude tradities handhaven zich naast moderne attracties en de stad blede de gehete zomer een aantrekkelijk reisdoel. VRIJDAG 10 JUNI a.s. vertrekken we per luxe touringcar voor een drie-daagse trip naar Londen. Het verblijf aldaar is in het Queens Hotel. ZATERDAG wordt onder leiding van een Nederlandse gids een bezoek ge bracht aan Windsor Castle, welk verblijf van de Engelse Koninklijke familie u voor plm. 5 - kunt bezichtigen. Voorts krijgt u gelegenheid In de Lon- dense City te winkelen. terwi|l 's avonds een rondrit door het fraai ver lichte Londen wordt gemaakt. ZONDAG wordt de bekende markt Petticoat Lane bezocht, waarna de te rugreis aanvangt De trip vormt een aantrekkelijke kennismakingsmogelijkheid met deze wereldstad en kost oen J ZOU.- per persoon. Toeslag eenpersoonskamer 50.-. Reisverzekering 6.- p.p. 5.- kos- In de prijs zijn begrepen: de busreis heen en terug - overtocht Zeebrugge-Dover v.v. - kamer met douche en toilet op basis van halfpension 2x logies, ontbijt en diner) - avondrit door verlicht Londen. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67 Rotterdam (t.o stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJOAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) Rellen in Hengelo T f r ril 'm JJ3 Bij rellen, die zich vrijdag in Hengelo hebben voorgedaan, zijn in totaal vijf poli tiemannen ge wond geraakt. Zij werden ge troffen door ste nen en trottoir tegels. Ook liep een agent een hondebeet op. Er zijn zeven ar restaties ver richt. De ongere geldheden volg den na een tocht van duizend mensen van het Doe Wat-festival naar de Holland se Signaal Ap paraten fabriek, waar o.m. vuur- geleidingssyste- men worden ver vaardigd. De fa briek werd door een cordon van de ME afge schermd. (foto) ROME Strijdwagens en menners keren dit weekeinde na een afwe zigheid van zo'n acht tienhonderd jaar terug in het Romeinse Circus Maximus. Het linkse ge meentebestuur van Rome heeft daartoe on langs besloten. Hun poli tieke tegenstanders, de christen-democraten en neo-fascisten, hebben dit geniale (en betrekkelijk goedkope) idee gekraakt als een terugkeer naar het „brood-en-spelen- concept" om het volk rustig te houden, maar al hun kritiek ten spijt wordt het ongetwijfeld een ongelooflijk evene ment zowel voor de Ro meinen zelf als voor de vele toeristen. Het Circus Maximus is een rechthoekig gebied aan de voet van de Palatijnse heu vels waar nauwelijks meer ruïnes staan waaraan men kan zien wat hier vroeger ge beurde. Wel intact gebleven is de vorm van het gebied met aan weerszijden de glooi ende hellingen waar eens de tribunes waren, en in het midden de opgeknapte arena waar de races werden gehou den. De renbaan in Antiochië die te zien is in de filmversie van Ben Hur is gemaakt naar het voorbeeld van dit circus, dat in de oudheid de grootste arena in het Romeinse rijk was. De festiviteiten die als naam „Roma Semper" (Rome Voor Het Circus Maximus waar vandaag en morgen net als in de Romeinse oudheid races met strijdwagens worden gehouden. De bomen en struiken langs de hellingen (op deze archief-foto nog te zien) zijn weggekapt om het ongetwijfeld grote aantal belangstellenden in de gelegenheid te stellen het spektakel van nabij te volgen. Altijd) hebben meegekregen, zijn vandaag in alle vroegte begonnen met een tentoon stelling van paarden en strijdwagens, waarbij de strijdwagens zo authentiek mogelijk zijn nagebouwd. Het hoogtepunt van de dag komt tegen het einde van de mid dag bij het ondergaan van de zon Dan zal er een wedstrijd worden gehouden met paar den zonder zadel en leidsels, zodat de jockeys de dieren al leen kunnen sturen door aan de manen te trekken en met de benen te werken. Een dergelijke koers werd in de klassieke oudheid ook reeds gehouden. Over de uitge strekte renbaan zal zand worden gestrooid om het tra ject minder gevaarlijk te ma ken voor beest en berijder. De vijftien jockeys zijn naar men zegt gerecruteerd uit de beste stuntmannen van heel Italië, dus het belooft een heel spannend spektakel te worden. De avond zal worden afge rond met een groot vuur werk waarop de oude Romei nen jaloers zouden zijn, en het onvermijdelijke rockcon- cert waarop niemand jaloers hoeft te zijn. Zondag zal het ministerie van defensie een show van paratroopers ten beste geven die buitelend door de lucht uiteindelijk in de arena zullen landen. De oude Romeinen hadden zo iets ongetwijfeld prachtig ge vonden, maar of de paarden dat ook vinden valt te betwij felen. Klapstuk van het eve nement wordt natuurlijk de race met de strijdwagens. Het is de bedoeling dat er acht wagens meedoen, elk getrok ken door twee paarden. Vroeger was de prijs voor de winnaar zijn vrijheid. Van daag de dag is iedereen vrij man, maar de races zullen niet vrij zijn van reclame. De winnaar krijgt nadat hij vol gens oud voorbeeld in over winnaarstoga is gestoken, een wagen met paardekracht, maar zonder paarden: een Fiat Uno. Hem zal worden aangeraden zijn gevederde helm af te zetten alvorens plaats te nemen achter het stuur. In tegenstelling tot vroeger mag er nu niet ge wed worden op het terrein. Twee maanden geleden zijn alle oleanders en het struik gewas langs de hellingen weggekapt voor de toeschou wers. Die bomen en struiken hebben daar gegroeid sinds de laatste keer dat in de are na een sportevenement werd gehouden. Dit was volgens de verhalen in 549 onder de Oostgotische tacticus Totila en men kan er zeker van zijn dat het er toen niet zo fijntjes aan toeging. De reden dat Totila toen alle bomen liet kappen was dat de dichtbe groeide hellingen een aan trekkingskracht uitoefenden op het soort sexueel gefrus treerde lieden, dat het nogal eens tot keizer van Rome schopte. De hedendaagse Ro meinen hebben te horen ge kregen dat het is gedaan om ruimte te scheppen voor een marxistische ontmoeting met herboren Romeinen. GEORGE ARMSTRONG Copyright The Guardian llllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. illllllllllllilillllllllllllllllllllllilllilllllllllllllllli FRIEMELS MANAGUA De pers conferentie die minister Van den Broek gistermid dag in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua gaf voor de Nicaraguaanse pers had een wat merk waardig verloop. In de loop van de persconferen tie, die ook door Neder landse journalisten werd bijgewoond, bleek name lijk dat de Nicaraguaanse tolk vrij systematisch de kritische opmerkingen van Van- den Broek over het Sandinistisch bewind onjuist vertaalde en ver zweeg. De foute vertalingen werden niet gecorrigeerd, omdat noch Van den Broek noch zijn woordvoerder Spaans spreken. Ambassadeur drs. J.W. Ber- tens, die overigens niet bij de persconferentie aanwezig was, noemde de foute vertalingen „uitermate opvallend en erg vervelend". De pro-sandinistische dagbla den Barricada en El Nuevo Di- ario hadden gisteren berichten over het bezoek van Van den Broek op hun voorpagina's. El Nuevo Diario haalde een uit spraak van de woordvoerder van Van den Broek aan, dat het bezoek aan Nicaragua „bo ven alles was bedoeld om de solidariteit met Nicaragua te herbevestigen". In de artike len was geen spoor terug te vinden van de onomwonden kritiek die Van den Broek op het Sandinistische bewind heeft geuit en waarover de Ni caraguaanse pers door middel van een briefing was ingelicht. ZWOLLE „Ziekenhuisopname is voor kinderen al tijd een ernstige zaak en voor buitenlandse kinderen en hun ouders kan het een ramp zijn". Aldus Yiltay Enver, hoofdverpleegkundige in het Juliana Zieken huis in Apeldoorn, zaterdag in Zwolle op een symposi um over „het buitenlandse kind in het ziekenhuis". Bijna een derde deel van de patientjes op de kinderaf delingen van de Nederlandse ziekenhuizen heeft een niet-Nederlandse nationaliteit. Voor alle betrokkenen kan 'dat grote problemen en misverstanden opleveren door gebrek aan kennis van en begrip voor eikaars cultuur en religie. Zo zei Enver, dat de gezondheidszorgvoorzieningen in Marokko en Turkije nogal verschillen van de onze. In beide landen is de zuigelingen- en kindersterfte zeer hoog. Dat maakt volgens En ver ook de soms panische angst van de ouders bij ziekte van hun kind begrijpelijk, evenals een berustende houding met verwij zing naar de wil van Allah. In Turkije en Marokko verzorgen de familieleden hun zieke kinderen zelf. Ze lopen de hele dag door het ziekenhuis, ze brengen zelf eten mee, ze willen zelf zorgen voor het wassen, aankleden en voeren van hun kinderen Dat kan problemen en irritaties veroorzaken. Maar voor het kind zelf. waarvoor het ziekenhuis een nog vreemdere omgeving is dan voor Nederland se leeftijdgenoten, is het -zei Enver- belangrijk als de moeder, als het even kan. ook in het ziekenhuis wordt opgenomen Taal problemen bemoeilijken het geven van informatie over het zie kenhuis. over behandelingen en dieten. Vaak kan alleen het kind zich in het Nederlands verstaanbaar maken, zodat het moet optreden als tolk voor zijn ouders, wat weer het gezag van de vader aantast. In dit verband pleitte Enver voor het vaker in schakelen van tolkencentra. Volgens hem zouden de ziekenhui zen er naar moeten streven, de ouders hun eigen zorg voor het kind niet helemaal te ontnemen en minder strikt te zijn ten aan zien van bezoekuren, het aantal bezoeken en zelf meegebracht voedsel. DREIGEND GAT IN BEGROTING VAN 150 MILJOEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is uiterst gering dat op 1 juli de wet die gehuwde tweeverdieners meer belasting laat betalen, zal ingaan. Vice-premier Van Aardenne heeft dat gisteren na de ministerraad erkend. Hij acht die mogelijkheid minimaal na de bezwaren waarmee de regeringsfracties invan CDA en VVD in de schrifte lijke voorbereiding van de wet zijn gekomen. Het lijkt uitgesloten dat de wet nu per 1 september zal ingaan, omdat zij per 1 januari 1984 al weer gewijzigd moet worden om de ongehuwde tweeverdieners onder hetzelfde regime te bren gen. Verwacht wordt dat per 1 januari nu een wet zal worden ingevoerd die alle tweeverdieners treft, ongeacht hun huwelijk se staat. Dat betekent dat het Rijk de opbrengst van deze wet, bedoeld om de koopkrachttoeslag van de echte minima te beta len, in 1983 derft. Daardoor ontstaat een gat van 150 miljoen gul den dat aanvullend moet worden gedekt. Minister Van Aardenne maakte gisteren ook duidelijk niet te verwachten dat de bewindslieden van Financiën een extra gat zullen laten slaan in de begroting door het wetsontwerp over de aftrek van schilderwerk uit te breiden. Dat is deze week door het CDA gevraagd. Een unieke kans om nog éénmaal een vlucht te met een echte Douglas DC-3 Dakota van Air Atlantique vanaf de luchthaven Zestienhoven op zondag 12 juni 1983. Rond vluchten van ca. 30 minuten boven de Randstad Holland. Vertrek vanaf de luchthaven: 11.00-12.00-13.00-14.00- 15.00 en 16.00 uur. Voor deze speciale rondvlucht op ca. 2000 ft hoogte betaalt u slechts f 75,- p.p. U kunt telefonisch boeken bij de heer C.Mak, telefoon 023-372315. Adres: Kennemergaarde 3, 2071 LH Santpoort Noord. Op 11 juni bestaat de mogelijkheid om een rondvlucht van ca. 1 uur te meiken met de Dakota vanaf luchthaven Zestienhoven. Eén van de vliegf eesten, Deelen of Scheveningen, zal dan be zocht worden als deelnemend vliegtuig. Kosten f 145,- p.p.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7