Erotiek overheerst in Midzomernachtsdroom Zarag oza Real wil Cruijff en Schrijvers Voor kleine klusjes. •Ja SeidMQowumt I V.O.C.-zilver in Haags Gemeentemuseum Zomerconcerten in het Concertgebouw» Goede uitzichten volleybalheren Koppert verlaat Giro ÊeïdóeSomcMi KUNST/SPORT ZATERDAG 28 MEI 1983 PAGI1 Frans van Rossum verlaat Van Beinumstichting AMSTERDAM Frans van Rossum, directeur van de Eduard van Bei numstichting, is met ingang van 1 au gustus voor drie jaar benoemd tot di recteur van de afdeling muziek van het California Institute of the Arts in de Verenigde Staten. Van Rossum kwam 1 jaunari 1980 bij de Van Bei numstichting, een internationaal toonkunstenaarscentrum dat jaren lang op de buitenplaats Queekhoven in Breukelen was gevestigd. Samen met het bestuur ontwierp hij een nieuw beleid, dat is aangepast aan de eisen en financiële mogelijkheden van het huidige muziekleven. ONDERNEMINGSRAAD Ontslagen bij VARA niet nodig HILVERSUM Bij de VARA zijn geen gedwongen ontsla gen nodig, aldus de onderne mingsraad. Het begrotingste kort van 1,3 miljoen gulden, dat het VAR A-bestuur vrees de voor 1983, is door meeval lers niet meer dan twee ton. De OR zal het VARA-be- stuur vragen om het reorga nisatieplan, dat voorziet in negentien gedwongen ontsla gen dit jaar, in te trekken. Volgens de OR kan er vol staan worden met een afslan kingsoperatie, gespreid over meerdere jaren. Aquarellen negentiende-eeuwse meesters in Rijksmuseum AMSTERDAM „Nederlandse aquarellen uit de negentiende eeuw", is het thema van een tentoonstelling van 25 juni tot 18 september in het Rijksmuseum in Amsterdam. In de zalen van het Rijksprentenkabinet komen 120 werken te hangen van vrijwel alle belangrijke meesters die aquarellen hebben nagela- ten.De oudste kunstenaars van wie werk wordt getoond, wer den nog in de achttiende eeuw geboren: J.A. Knip, Brondgeest, Hulswit en Lamberts. Verder hangt er werk van de jong ge storven romanticus W.J.J. Nuyen, de beroemdste historieschil der van zijn tijd Ch.Rochussen, de genreschilder D.J. Bles, en de stadsgezichtenspecialist C.Springer.Ook de meesters van de Haagse school zijn vertegenwoordigd: W.Roelofs, J.H. Weissen bach en P.J.C. Gabriel.Het slot van de tentoonstelling wordt gevormd door aquarellen van G.H. Breitner en een aantal mo numentale Amsterdamse en Venetiaanse stadsgezichten van Willem Witsen.De expositie gaat vergezeld van een vouwblad dat een korte inleiding op het onderwerp en een lijst van ten toongestelde werken bevat. Britse filmproducer Sidney Box overleden PERTH De Britse, met een Amerikaanse Oscar onder scheiden, filmproducer, auteur en toneelschrijver Sidney Box, is op 76-jarige leeftijd in Perth in Australië overleden. Box, die een van de bestbekende producers van de Ealing Studio- -periode van de Britse film was, en zijn vrouw Muriel kregen in 1946 een Oscar voor het beste oorspronkelijke filmscript voor „The Seventh Veil", met James Mason. Tegen 1939 had Box meer dan 40 toneelstukken op zijn naam staan en was hij winnaar van de prijs van de British Drama League en de Na tional Festival Award van de Old Vic voor 'Not this Man'. Onder de films waarvan hij de producer was, waren „Quar tet", „Trio", „Holiday Camp", „Portrait from Life", „The Ye ars Between", „The Man Within", „The Passionate Stranger" en „The Truth About Women". In 1967 ging Box met zijn derde vrouw Sylvia zijn oude dag slijten in Perth in Austra lië. Box' zuster Betty is ook filmproducent en zij creëerde de reeks vermakelijke doktersfilms met Dirk Bogarde. Brieven van Proust brengen f 135.000 op LONDEN Zeventien brieven die de Franse schrijver Marcel Proust (1871-1922) in de jaren 1902-1905 aan zijn moe der schreef, hebben op een veiling bij Sotheby in Londen 29.700 pond (ongeveer 135.000) op gebracht. De epistels die uit een particuliere ver zameling afkomstig wa ren, kwamen in het bezit van een Britse hande laar. Hinault wil Zi geen risico nemj'1. NANTES Bernard Hi start maandag niet iiTI) Dauphiné Liberé. De hui voudige winnaar (1977, j bre 1981) sukkelt sinds de,na< hem gewonnen Ronde ten Spanje met een knieble? het zoals in 1980 toén hij t) Vij opgeven in de Ronde ste Frankrijk. Hinault nam hal teren deze beslissing nj ter uitgebreid medisch o» via zoek in Nantes en een; Do foongesprek met ploegl) pat Cyrille Guimard. Hinau mc met het oog op de Rondt str Frankrijk geen risico m| tie geïrriteerde knie nemen wa Voorstelling: „Ein Sommernacht- etraum". Auteur William Shake- apeare. Vertaling: Frank Günther. Regie: Roberto Ciulli. Decor en maa- kers: Gralf Edzard Habben. Gezel schap: Theater ad Ruhr uit Mühl- heim. In het kader van het Holland Festival. Reprise: 8 juni in de Stads schouwburg in Rotterdam. ROTTERDAM Voor het Theater ad Ruhr is Shakespeare's „Een Mid zomernachtsdroom" meer dan een bekoorlijk sprookje rond allerlei mis verstanden omtrent de liefde en de speelse con statering, dat de grens tus sen droom en werkelijk heid moeilijk te trekken Onder regie van Roberto Ciul li heeft dit gezelschap uit Mühlheim de opvatting ge deeld, dat Shakespeare met dit populaire stuk heeft willen zeggen, dat de liefde niet al leen blind maakt, maar ook alle sensuele driften wakker schudt. In zijn droom durft de mens ongeremd gehoor te ge ven aan seksuele verlangens. Bovendien staat de erotiek bo ven alle normen en wordt de sensualiteit niet aangewak kerd door specifiek een per soon. Liefdespartners zijn in wisselbaar. De huwelijkskan didaten Hermia, Demetrius, Lysander en Helena blijken mede door toedoen van de sa tanische nimf Puck net zo ge makkelijk verliefd te kunnen raken op de ander. Op last van de heerser The seus, die in de droomscène de rol vervult van de elfenkoning Oberon, maakt Puck met het zelfde tovermiddel de animale driften los bij diens verloofde Hippolita. In de droom is ze de Koningin van de Nacht. Ze verlustigt zich op de viriele ambachtsman Zettel, die in een ezel is veranderd. Het dier wordt hier beschouwd als symbool van potentie. Tijdens het liefdesspel met hem staat Oberon half jaloers, half ge nietend als een voyeur toe te kijken. Wanneer de dag aanbreekt en de betrokkenen in het bos zich weer transformeren tot de oor spronkelijke figuren, is het aan het gezicht van Hippolita te merken, dat ze met genoe gen aan deze erotische droom terug denkt. Zowel spel als aankleding om vatten eerder symbolische ver wijzingen, dan dat ze romanti sche aanwijzingen zijn. Het pa leis en het bos waar de hande lingen zich voordoen, bevin den zich in een en dezelfde ruimte, die met een rechthoe kig zeildoek is afgeschermd. Wit is de overheersende kleur. Daar zijn haast geen rekwisie ten. Ergens achterin is het lief- desbed van Titiania, dat uit kunstgras en -bloemen is sa mengesteld. Rechts tegen de zijwand staat een lange tafel met daarop een rij champag neflessen en andere bestand delen voor een bruiloftsfeest. Hermia en Helena zijn gekleed in een baljurk, hun toekomsti ge echtgenoten in smoking. De voorname vormelijkheid en de frivole behaagzucht, die het viertal in zich draagt, worden hiermee kenbaar gemaakt. Wanneer ze geen gehoor ge ven aan hun werkelijke ge voelens .geraken ze in een vorm van razernij. Gezeten op vier klapstoeltjes op rij vou wen ze onbeheerst velletjes papier om ze vervolgens aan elkaar door te geven, waarbij de laatste de velletjes tot snip pers verscheurt. Ceremoniemeester, regisseur en Puck, alle drie de figuraties worden door Gordana Kossa- novic uitmuntend vervuld. Als het kwelduiveltje is ze een ui terst geraffineerd wezentje, dat op een gegeven moment in haast hoerigè kleding en ge baartjes de ware geliefden bij elkaar brengt. eenvoudige die de opdracht hebben gekre gen om met een toneelstuk het drievoudige huwelijksfeest van Theseus en Hippolita en de beide andere paren luister bij te zetten. Op een bijna slap stickachtige manier geven ze blijk van hun stompzinnige knulligheid, die hen er echter niet van weerhoudt om zeer ij- del te zijn. Vooral Hannes Hellmann als Zettel is uiter mate grappig als een melige Hansworst. Deze afwijkende interpretatie van „Een Midzomernachts droom" is interessant voor de genen, die open staan voor te gendraadse voorstellingen en die niet uitsluitend gesteld zijn op de traditionele interpretatie van dit vrolijke stuk. Op 8 juni vindt er, eveneens in de Rot terdamse Stadsschouwburg, een reprise van plaats. MAX SMITH DEN HAAG De ten toonstelling van V.O.C.- zilver uit de zeventiende en achttiende eeuw, die tot 4 september in het Haags Gemeentemuseum is te zien, heeft een tweel edig karakter. De exposi tie toont een in de afgelo pen tien jaar opgebouwde collectie koloniaal zilver. Bovendien vormt zij een aanzet tot het verrichten van een onderzoek. De belangstelling voor dit zil ver is vrij recent en het we tenschappelijk onderzoek op dit gebied staat nog in de kin derschoenen. Er bestaan nog veel onduidelijkheden over stukken uit de eigen collectie van het museum. Deze verza meling, die de kern van de ex positie vormt, bestaat groten deels uit gebruikszilver. Een aantal van de schotels, kistjes, lampetstellen, kannen en terrines is nooit voorzien van een merk. Vanaf 1667 be stonden er voorschriften voor de zilversmid om zijn werk te stempelen met zijn eigen meesterteken. Daarnaast moest hij de voorwerpen door een keurmeester op het zilver gehalte laten toetsen. Bij goed keuring ontving het zilver het merk van Batavia. Alleen de Europese zilversmeden waren verplicht om deze bepalingen na te leven. Op veel van het compagniezilver ontbreekt het stempel, waardoor een aantal feiten moeilijk is te achterha len. Het accent van de expositie ligt op de vergelijking van het compagniezilver uit Batavia dat in het bezit van rijke em- Twee terrines, zilver, uit de periode van de Verenigde Oostindi- sche Compagnie, Batavia, eerste helft achttiende eeuw, Haags Gemeentemuseum. ployé's, ambtenaren en koop lieden was met het zilver uit Holland. De stijl van het werk is een mengeling van Hollandse en Oosterse elemen ten. Dit is geenszins verwon derlijk aangezien in de com- pagniewerkplaatsen veel in heemse zilversmeden werkten. Bovendien werden aan het be gin van de zeventiende eeuw, bij gebrek aan Hollandse werkkrachten, arbeidsslaven uit Voor-Indië en Ceylon ge haald. Aan de hand van uitgebreide tekstborden, prenten en enke le meubels wordt op de ten toonstelling een beeld gegeven van verschillende gebruiken en gewoonten uit het koloniale leven van de zeventiende en achttiende eeuw. Deze gege vens vormen de cultureel-his- torische omlijsting van de zil veren voorwerpen. Een wijd verspreide gewoonte uit die tijd was het schenken van een gedachtenisblad aan degenen die een overleden compagnie- dienaar tot het einde toe bege leid hadden. Deze schenkbor den vormen een belangrijk on derdeel van het compagniezil ver. Op de boven- of onderzij de van de ronde en vierkante borden bracht men meestal ge graveerde inscripties in gecal- ligrafeerde letters aan. Zowel de sociale status de rang binnen de Verenigde Oostindi- sche Compagnie als de ge boorte- en sterftedatum wer den vermeld. Er zijn verschil lende soorten gedachtenisbla den op de expositie te zien. Zij vormen samen met de ge bruiksvoorwerpen de unieke collectie van V.O.C.-zilver. INGRID VAN SANTEN AMSTERDAM In het Concertgebouw in Amsterdam wordt deze zomer een aantal vernieuwingen doorgevoerd die betrek king hebben op het gebouw zelf en op de artistieke invulling ervan. Zo gaat de traditionele en door vele muziekliefhebbers betreurde zomersluiting van het Concertgebouw definitief tot het verleden behoren. Door een jaarlijks terugkerende reeks van zomeravondconcerten, terwijl het seizoenprogramma drie nieuwe muziekseries bevat. Werden in 1981 de oude zaalstoelen vervangen door nieuwe, in de periode van 24 juni tot 7 augustus zullen ook het balcon en het podium van bredere en comfortabeler zetels worden voor zien. Tevens wordt een personenlift geïnstalleerd zodat de Klei ne Zaal bereikbaar wordt voor gehandicapten. Een belangrijke noviteit in de programmering is de introductie van een serie van 28 zomerconcerten in de periode van 7 juli tot 12 september, waardoor de zomersluiting definitief tot het verle den behoort. De concerten worden gegeven door de drie vaste bespelers van het Concertgebouw, aangevuld met gastuitvoerin gen van andere orkesten en ensembles, waaronder het Residen tie Orkest. In verband met een buitenlandse tournee neemt het Concertgebouw Orkest deze zomer niet aan de serie deel. Ope: ra Behalve de gebruikelijke concertseries zijn in het seizoen 1983- 1984 drie nieuwe series te beluisteren, waarvan de meest opval lende een operaserie betreft. Onder de titel „Operasterren in het Concertgebouw" zullen vijf operaconcerten worden gegeven, waaronder een concertuitvoering van Verdi's Requiem door het Concertgebouw Orkest, het koor van het Concertgebouw Orkest en de solisten Julia Varady (sopraan), Hanna Schwarz (mezzo sopraan), Peter Dvorsky (tenor) en John Macurdy (bas). Andere nieuwe series zijn de complete kamermuziek van Anton We- bern, waarmee de honderdste geboortedag van de componist wordt gememoreerd, en vijf concerten waarin hoogtepunten uit de kamermuziek van 1935 tot 1975 kunnen worden beluisterd. Nieuw ook is een serie van vijf jazzconcerten in de zomerperio de, met onder anderen Art Blakey and the Jazz Massengers en het Stan Getz Quartet. Feyenoord weer te sterk voor Celtic ROTTERDAM Ruim 27.000 toeschouwers trokken gister avond naar de Kuip om getui ge te kunnen zijn van de wed strijd Oud Feyenoord-Oud Celtic. Een ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Rotterdamse vereniging ge organiseerde „revanche" voor de finale van het toernooi om de Europa Cup voor lands kampioenen in 1970. De Schot ten slaagden er ook ditmaal niet in Feyenoord te verslaan. Celtic nam (evenals destijds in Milaan) weliswaar de leiding via Murdoch, maar treffers van uitblinker Wim Jansen en tweemaal de inmiddels grijs geworden Zweed Ove Kind- vall (op de foto in duel met Jimmy „de Vlo" Johnstone) deden de winst uiteindelijk bij Feyenoord, dat na meer dan dertien jaar in dezelfde opstel ling uitkwam tegen een slechts op twee plaatsen gewijzigd Celtic Glasgow, belanden. Be langrijker dan dat was echter ongetwijfeld de nostalgie. AMSTERDAM De transfer van Piet Schrijvers van Ajax naar FC Groningen is op losse schroeven gekomen. De doelman, die nog niet had getekend maar wel in onderhandeling was met de Groningse eredivisieclub, heeft een lukratief aanbod van de Spaanse club Real Zaragoza ontvangen. De aldaar werkzame Nederlandse trainer Leo Beenhakker heeft inmiddels met Schrijvers contact gezocht. Hij heeft ook onderhandelingen met Johan Cruijyff geopend. Schrijvers is een tweejarig contract aangeboden; met Cruijff wil Beenhakker een éénjarig contract aangaan. Tonny Niessen is de nieuwe doelman van Excelsior. De 27-jarige Amsterdammer, afkomstig van hoofdklasser Blauw Wit, teken de een tweejarig contract bij de Rotterdamse eredivisionist. Nies sen volgt Sjaak Storm op, die was uitgeleend door Ajax. Drie spelers hebben hun contract met Go Ahead Eagles ver lengd. Hans Voskamp tekende voor twee seizoenen bij. Zowel Hans Schrijver als Michel Boerebach verlengden de verbintenis met de Deventer eredivisieclub met één jaar. Go Ahead Eagles heeft bovendien het voornemen Martin Koopman terug te Ko pen van FC Twente. De Schiedamse eerste-divisieclub SVV contracteerde Rob van Hemert, die het afgelopen seizoen als amateur voor DS '79 uit kwam, voor één jaar. Jack Charlton heeft gisteren ontslag genomen als manager van de Engelse tweede-divisieclub Sheffield Wednesday. De 47-jari- ge oud-international werkte daar sinds 1977 en bracht de club van de derde naar de tweede divisie. De sprong naar de eerste divisie kon hij niet maken. Het in de hoofdklasse B uitkomende Emmen treedt niet toe tot het betaalde voetbal. Emmen had met RBC groen licht gekregen van de KNVB voor een overgang. Het bestuur van Emmen vond de tijd van voorbereiding te kort om met redelijke kans van slagen in de eerste divisie te gaan spelen. DEN BOSCH Het Nederlands herenvolleybalteam behield gisteravond de kansen op kwalificatie voor de eindronde van het Europees kampioenschap door met 3-0 (15-3, 15-6, 15-10) te winnen van een na twee nederlagen al vroeg uitgeblust Spanje. De uitzichten op een positief resultaat vandaag in het allesbeslis- sende treffen met Zweden (wel naar Oost-Duitsland of niet) groeiden zelfs. Oranje - deze keer met Goedkoop en Snippe naast Clardey; Ra- terink, Van der Velden en Koch in de basis - was veel zekerder in zijn optreden, hetgeen zich uitte in grotere risico's bij de op slag. Ook de instelling van de Spanjaarden Werkte aan het her stel van Nederland mee. Zij gaven Nederland de vrijheid beter te spelen dan in de voorafgaande twee duels. Zweden zette eerder op de dag Israel aan de kant. Evenals don derdag tegen Oranje liet Israel bij 1-1 (15-5, 14-16) de kans op winst in de derde set bij een voorsprong van 14-8 liggen. Bij 14-14 kende de Finse arbiter Zweden een punt toe, omdat Israël te langzaam wisselde. De Zweden maakten daarna het karwei met 16-14 en 15-8 gladjes af. Het Israëlische protest tegen dat besluit maakt gezien de zeer duidelijke spelregels over zo'n situ atie weinig kans. Noorwegen bleef tegen Italië, dat met een ver edeld B-team aantrad, zonder setwinst: 15-2, 15-5, 15-5. Mar Schouten ernstig gewond SALZBURG Bij een onge luk tijdens de eerste trainin gen voor de motorraces om de Grote Prijzen van Oostenrijk op de Salzburgring is de Ne derlandse coureur Mar Schou ten gisteren ernstig gewond geraakt. Tijdens de training voor de 500 cc-klasse kwam Schouten ten val. Hij werd met kaakbreuken en ontvel lingen over zijn hele lichaam naar het ziekenhuis vervoerd. Kort daarvoor had de West duitser Wolfgang Schwarz bij een val in een bocht zijn pols gebroken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Klacht tegen g rechercheur in zaak-Kist (Van een onzer verslagge v UTRECHT De advi van Kees Kist, mr. B.W.Ji tels, zal een officiële klaclj dienen bij de officier van; tie te Zwolle tegen een rej Hf cheur uit Steenwijk, d|IJL zaak tegen Inge Kist-ij kops heeft behandeld. Dj jarige echtgenote van de menteel in Frankrijk bij j Saint Germain voetbal) "W Kist wordt er van verdacl I sportzaak van haar toenrt)*" vriend in brand te hebb stoken. zijn voornemen aankonjmo tijdens de mondelinge Whar deling van de civiele pro4pa) re die hij tegen de veriu ringsmaatschappij Hoj heeft aangespannen, nogjZ1ë prijsgeven. De verzekenPrG maatschappij wil niet meljger over de brug komen, zolaijDat onschuld van Kist niet IR.C staat. het „Ze hebben in Steenwij)mo< een ongelooflijke manier vol! de verbalen zitten rotzoqaan zei een woedende mr. B(gen ter zitting. „Door een re|Bou cheur is valsheid in gesel] opg gepleegd". Bovendien tqkoe mr. Bertels, die als raadjrige van Inge Kist zal optrimer zich verbolgen over het die dat zijn cliënte door de ofjwer van justitie, mr. J.R. KrolWoi zettelijke brandstichting mal laste is gelegd. drei Tot ken SAVONA De Westduitser Gregor Braun won gistere veertiende etappe van de Ronde van Italië. De rit ging ov© win kilometer van Parma naar Savona. De Zwitser Ürs Freule te d zette met een achterstand van dertien seconden de t\wj)eri plaats. De rose leiderstrui van Giuseppe Saronni kwam nil zelf gevaar. 'ner Naast de zege van Braun Was de inzinking van de klimmer] vanni Battaglin het gesprek van de dag. De winnaar vat Ronde van Italië in 1981 werd het slachtoffer van een m rieuze virus-infectie. Hij werd gelost op de enige forse he van het parkoers en was door zijn maagkrampen niet in sta aansluiting weer tot stand te brengen. Battaglin raakte een half uur achterop. Ook de jonge klimmer Marco Groppo v<t zich ziek en werd op vele minuten gereden. René Koppert uit Poeldijk heeft tijdens de veertiende etapp strijd gestaakt. Frits Pirard, werd zesde in Savona bekleed het algemeen klassement een 46e plaats. Jan Raas wil toch naar WK DEN HAAG Jan Raas wil toe gevaardigd worden naar het we kampioenschap wielrennen op weg in het Zwitserse Altenrhein voelde daar aanvankelijk niets 1 De Zeeuw heeft deze week het koers grondig verkend in gezels van de Zwitser Beat Breu. Raas: hoorde alsmaar verhalen, dat parcours alleen geschikt was specifieke klimmers. Niets voor dus. Maar dat bleek niet waar te De organisatoren laten namelij renners de andere kant op fié dan eerst de bedoeling was. Elki de renner in topvorm maakt door een kans. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Naam van de Leidse Courant _als nieuwe abonn Adres Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijvini D per kwartaal FR Stuur een miniatuur bankschroef je naar,: Naam Adres Postcode/Plaats_ T elef oon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel I plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer Z ^2500 VG Den Haag l£2

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6