Gemeente Leiden maakt VUT extra aantrekkelijk rtf m s Plan voor zuiniger De Tweesprong Buurtbus ouderen zeer goed mogelijk Exposities Dorpskerk en Eendenkooi ginILEIDEN/REGIO QeidócQowuvnt ZATERDAG 28 MEI 1983 PAGINA 3 Rijdende controle LEIDEN Een rij dende controle van politie trok gis teravond door de stad. Passerende auto's werden ge- "eid controleerd op tech- aardnische gebreken, de nacHaanwezigheid van ■rtred^e vereiste papie- 1 varren en mogelijk al coholgebruik door e za1de bestuurders. De controle begon gis- deze teravond om acht PvdA stelt kernwapenmotie uit LEIDEN De ledenvergade ring van de PvdA heeft gister avond geen besluit genomen over de kernwapen motie, die door de Jong Socialisten was ingediend. Met 17 tegen 16 ste- memen werd een voorstel aan genomen om de motie naar een volgende vergadering te verschuiven. De meerderheid bleek van mening dat er niet genoeg tijd was geweest om over de motie na te denken. In de motie wordt de gemeente raad gevraagd te bepalen, dat er in Leiden geen kernwapens geplaatst mogen worden. Fietsen voor Nierstichting RIJNSTREEK Het is nog altijd mogelijk om zondag deel te nemen aan de fietstocht voor de Nier stichting. In het rubriek regiojournaal stond don derdag abusievelijk ver meld dat deze tocht vrij dag zou worden verreden. Dat moet echter zondag zijn. De startpunten zijn onveranderd: het Land- lustpad en de Ringdijk 1 in Ter Aar, restaurant Tij- sterman in Nieuwkoop en de Noordhoekse waterto ren in Roelofarendsveen. Leidse farmaceuten protesteren tegen bezuinigingen LEIDEN/DEN HAAG Een groot aantal farmaceuten van de Leidse universiteit, van status variërend van student tot hoogle raar, heeft gistermiddag met behulp van spandoeken bij het mi nisterie van onderwijs te Den Haag gedemonstreerd. Zij protes teerden tegen het voornemen van onderwijsminister Deetman om twee vestigingen van de studierichting farmacie in de rand stad op te heffen. Daaronder is ook die in Leiden. De demon stranten eisten behoud van de twee randstedelijke vestigingen en een reductie van de bezuinigingsaanslag van elf miljoen, die de minister alle landelijke farmacievestigingen wil opleggen. De eisen werden samen met een aantal handtekeningen op het mi nisterie overhandigd. De demonstratie was een actie van het Leidse studentenoverleg farmacie. De actie werd gehouden naar aanleiding van het overleg, over de plannen van de minister met het wetenschappelijk onderwijs, tussen de universiteiten en het ministerie. Gistermiddag werd onder meer gesproken over farmacie. Première Reli- musical „Voor Jou" LEIDEN In de Petra Kerk (hoek Su- rinamastraat/Kooilaan) heeft morgen avond de première plaats van de reli- muscial „Voor Jou". De musical wordt uitgevoerd door het Interkerkelijk Pe tra Jeugdkoor. De dienst begint om ze ven uur. De musical „Voor Jou" laat mensen aan het woord. Zij vertellen, dat de bijbelse boodschap voor alle mensen en alle tijden is. De muziek voor de mu sical, die uit het buitenland komt, is van Andrea Crouch, Cam Floria, Brown Bannister, Dave Doherty, Peter Sand- wall en Lars Morlid. De Nederlandse teksten zijn van de hand van de beken de Woubrugse pater Raymund se van IJsselt. Sas- t de LEIDEN Het gemeen te Htebestuur wil ambtenaren uitojdie gebruik maken van de i moJvUT (vrijwillige uittre- menHing) maandelijks netto i de «200 gulden extra geven, e zijfoit geldt alleen voor de ït (mperiode waarin zij een et paiVUT-uitkering genieten, :ht njneestal drie jaar. Het ge- satietmeentebestuur heeft dit nertvoorstel gelanceerd om n zojambtenaren te stimuleren nroefnet de VUT te gaan en zo Jiet natuurlijk verloop on der het personeel te be- dat \rorderen. lidige'- factoi ring lilt. Leiden had een reeds een re geling waarbij maandelijks 100 gulden aan ambtenaren die ge bruik maakten van de VUT. Gebleken is dat de animo om vervroegd met pensien te gaan met zo'n 25 procent toenam. Momenteel blijft nog slechts een kwart van de VUT-ge- rechtigde ambtenaren tot zijn 65ste doorwerken. Tot 1987 komen 79 ambtenaren in aan merking voor de VUT. De sti muleringspremie zal de ge meente een bedrag van enkele tonnen gaan kosten. Een woordvoerder van het minis terie van binnenlandse zaken reageert verrast op het Leidse plan en zegt geen andere ge meenten te kennen, waar een dergelijke regeling is ingesteld. Van natuurlijk verloop is wei nig sprake meer nu diverse bezuinigingsoperaties een ver lies van 80 arbeidsplaatsen hebben opgeleverd. Tot op he den hebben nog geen gedwon gen ontslagen plaats gevonden, maar een nieuwe bezuini gingsronde van 12 miljoen gul den doet het ergste vrezen. Verschillende afdelingen moe ten ingekrompen worden. Door het gebruik van de VUT te stimuleren, hoopt de ge- open plekken in het ambtenaren-apparaat te creë ren. Ambtenaren die anders ontslagen zouden worden, kunnen dan de opengevallen plaats van een vertrokken col lega innemen. „Komen wij voor de keuze of ontslagen of verplicht herplaatsen van per soneel dan kiezen wij uitdruk kelijk voor het laatste. Het be houd van een aanstelling bij de gemeente voor zoveel mo gelijk mensen vinden wij een groter goed dan het behoud van eigen werk voor de indi viduele ambtenaar", aldus het gemeentebestuur. Het voorstel zal binnenkort aan de gemeen teraad worden voorgelegd. Illusie Arbeidstijdverkorting zit er bij de gemeente voorlopig niet in. „Een illusie", meent het ge meentebestuur: „Algemene herverdeling van werk bij de gemeente met' evenredig inle veren van loon zou dan ook neerkomen op dubbel pakken van gemeentepersoneel. Daar aan willen wij niet meewer ken", aldus het gemeentebe- Deze sluit overigens niet uit dat aan gedwongen ontslagen niet te ontkomen zal zijn. Ech ter ook uit financieel oogpunt i ontslagen een slechte vorm van bezuinigen. In ver band met de hoge en vaak langdurige wachtgeldverplich tingen blijken er meerdere ontslagen nodig te zijn om één arbeidsplaats te kunnen bezui nigen. Een dergelijke situatie wordt door het gemeentebe stuur „volstrekt dwaas" ge acht. De gemeente Leiden heeft ruim 1700 ambtenaren in dienst. Vorig jaar nog werd met de bonden in ruil voor het inleveren van diverse rechten van ambtenaren een arbeids plaatsenovereenkomst afgeslo- Gouden plaat voor Leidse „Shorts" LEIDEN De groep „The Shorts", waarvan manager Danny de Heer en bassist Hans Stokker- mans uit Leiden komen, krijgt één "dezer dagen een gouden plaat. Dat be tekent dat er al ruim 100.000 exemplaren van hun single „Comment qa va" zijn verkocht. De plaat staat momenteel op de tweede plaats in de Nederlandse top veertig en ook in Belgie is de plaat populair. De groep bestaande uit bassist Hans Stokker- mans, drummer Peter Wezenbeek uit Zand- voort, gitarist Hans van Vondelen uit Delft en toetsenman Eric de Wildt uit Dordrecht, heeft het momenteel erg druk en treedt door het hele land op. Het nummer „Com ment qa va" is geschre ven door de vader van manager Danny de Heer, Eddy de Heer. De heer De Heer heeft al meer nummers geschreven en ook het volgende dat hit moet worden „Anabel' komt uit zijn koker. Ondanks de gemêleerde afkomst van de bandle den, noemt de groep zich toch een Leidse band. „Dat komt", zo stelt va der Eddy de Heer, „om dat de jongens hier vaak overnachten als ze er gens hebben opgetreden. En ook omdat de groep zo'n zeven jaar geleden in Leiden is opgericht". 171 11n '5Beatrijs en le tweefasen- structuur •EIDEN Met een inaugure- rede „Beatrijs en de tweefa- istructuur" aanvaardde pro fessor F. Oostrom gistermid- lag het ambt van gewoon ioogleraar in de Nederlandse itterkunde tot de Romantiek e Leidse universiteit, iinds het begin van deze eeuw isten neerlandici over de er de werkelijke afloop van iet middeleeuwse verhaal Be- itrijs. Kernpunt in de discussie de vraag of het oorspronke- ijke verhaal eindigt met Beat- fijs behouden thuiskomst in »et klooster dan wel dat Beat- IE rijs door schuldgevoel over BE t1331^ verdorven leven in het ^^■kloostcr in een crisis geraakt. i^JlpHet wetenschappelijk debat I Ml *Ver ^et s'ot van beatrijs is LBI Vertroebeld door de ethische "■J^oorkeuren van de betrokken BEweleerden: men verdedigde die DE lersie als de meest oorspron- en van persoonlijke smaak de Al^oorkeur gaf", aldus Oostrom. ftij kwam tot de conclusie dat ■ab piet langer centraal moet staan ■M vat wij van middeleeuwse Terhalen verwachten, maar DBIvat het middeleeuwse publiek *D^4r zelf van verwachtte. TEKORT VAN 6,5 NAAR 3 TON ALKEMADE De Alkemadese VVD heeft in samen werking met de plaatselijke architect Van Rijn (tevens bestuurslid van de tennisvereniging) en aannnemer R. van Berkel van Heembouw (tevens voorzitter van de zwem- en poloclub Alkemade) een plan ontwikkeld om de jaarlijkse tekorten op sportcomplex De Twee sprong terug te brengen van 650.000 naar het meer aanvaardbarè niveau van 300.000 gulden. De plannen behelsen het overkappen van het huidige 50 meter bui tenbad (opgesplitst in een recreatiebad en een officieel 25 meter-wedstrijdbad) en het aanbrengen van zonne collectoren op het dak van het goed geïsoleerde ge bouw. Dat zijn een paar van de vele geplande voorzieningen om het energieverbruik van het sportcomplex aanmerkelijk te doen da len. Volgens de plannenmakers zou een overdekt 50 meter-bad nog ruim voldoende zijn als het totale zwemgebeuren van Alke made zou worden ondergebracht in dit ene gebouw. De overige kleinere buitenbaden, die energie „vreten", zouden een andere bestemming moeten krijgen. Ook het huidige binnenbad zou moeten worden gesloten. De daardoor vrijkomende ruimte zou kunnen worden verhuurd aan een particulier bedrijf (sport school of fitness-centrum) of aan de tafeltennisvereniging „De Treffers". Het huidige onderkomen van De Treffers, dat semi permanent is, nogal veel stookkosten vergt en aan een ingrij pende verbouwing toe is, zou afgebroken moeten worden. Op dat terrein zouden huizen kunnen worden gebouwd. De plannenmakers denken 100.000 gulden aan extra inkomsten per jaar binnen te halen door het overkapte buitenbad twintig uur per week te verhuren aan de KNZB, met name op zondag morgen en tijdens de vroege morgenuren op werkdagen. Andere extra inkomsten verwacht men doordat wedstrijdzwemmers en zwemdiploma-kandidaten niet meer hoeven uit te wijken naar grotere zwembaden in de regio. Zoals bekend is het binnenbad van De Tweesprong te klein voor wedstrijdzwemmen; de KNZB huurt slechts grote 50 meter-baden. Tennis Het bezuinigingingsplan voorziet voorts in de bouw van een ten- nishal in verbinding met de huidige sporthal. Deze tennishal zou drie tennisbanen moeten bevatten en zou tevens kunnen wor den gebruikt voor zaalvoetbaal. „In de praktijk blijkt dat tennis hallen vaak winst opleveren. Dus tegen dit onderdeel van het plan kunnen niet al te veel bezwaren van financiële aard be staan. Het totale plan zou de tekorten op het sportcomplex De Tweesprong kunnen halveren,," zeggen de ontwerpers. Hun be rekening komt erop neer dat de kapitaalslasten, afschrijvingen en exploitatiekosten, van de Tweesprong „nieuwe stijl" de op brengsten beter benaderen dan thans het geval is. ADVERTENTIE De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort Looptijd 5 of lOjaar. Min. storting f15.000,- Rente: Q0/ 0> /O Effektief8,30°/o leidse spaarbank 5 DE DICHT BIJ HUISBANK Nieuwe bijenstal voor Leidse imkersvereniging De imkersvereniging „Leiden en omstreken" heeft een nieu we bijenstal. Gistermiddag werd de stal door de heer J. J. Speelziek, voorzitter van de Vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland, offi cieel in gebruik genomen. Hij deed dat door een honingbak op één van de kasten te plaat sen. De stal staat in het pol derpark Cronesteyn en moet onderdeel gaan uitmaken van de nog te bouwen kinderboer derij. De vereniging had al een bijenstal in Cronesteyn. Die moest echter worden afgebro ken in verband met de aanleg van de eerste fase van het pol derpark. Er was namelijk een weg gepland op de plaats van de stal. De heer A. Neve, voor zitter van de Leidse imkersver eniging, zei gisteren, dat hij daar niet rouwig om was. „Zo zijn we toch maar mooi aan een nieuwe stal gekomen," zei hij. De nieuwe stal staat vlak in de buurt van de plek waar de oude stond. Een bijenstal is een gebouwtje, dat aan de voorkant open is. Onder het dak staan de bijenkasten op gesteld. De bijen kunnen daar om ongehinderd in en uitvlie gen en de kasten staan droog. De stal is bestemd voor het houden van cursussen. De Leidse imkersvereniging geeft jaarlijks lessen in de bijenteelt. Het praktisch gedeelte van deze cursussen speelt zich af in de bijenstal. ^00^-, „Laatste gesubsidieerde woningen in Rijnsaterwoude" De eerste paal ging gisteren in Rijnsaterwoude de grond in voor de bouw van zeven premie-A koopwoningen tussen het parkeer terrein van jachthaven 't Venegat en de Van Wassenaerlaan. Me vrouw E. van der Kroft-Gottenbos, bediende het heiblok alsof dit haar dagelijks werk was. Burgemeester Van der Kroft feliciteerde tijdens een receptie in het gemeentehuis de kopers van de wo ningen. Hij memoreerde dat deze zeven woningen planologisch van veel belang zijn voor Rijnsaterwoude. „Het is de bedoeling dat deze nieuwbouw het open gat tussen „De Kuil" en de Dorps kern gaat opvullen". Volgens het bestemmingsplan is er ruimte voor nog ongeveer twintig woningen. „U krijgt nog een huis met alles erop en eraan", aldus de burgemeester. „Deze zeven wo ningen zouden wel eens de laatste met subsidie van het rijk kun nen zijn voor Rijnsaterwoude. Kleine gemeenten zullen andere bouwplannen moeten realiseren, vrije sectorbouw, maar dan vee! soberder om het nog betaalbaar te houden". Aanenmer Vink en Veenman uit Noorden deelde mee dat als alles voorspoedig ver loopt de woningen over negen maanden gereed zijn. ZOETERWOUDE In Zoeterwoude worden in deze dagen een aantal exposities gehouden. In de Dorpskerk zijn tot en met 4 juni aquarellen en olieverven van Evelin Scheltens en beelden en objecten van Peter Popma te zien. Wethouder Graniewski opent die expo sitie zondagmiddag om vier uur. De expositie wordt drie maal kort muzikaal omlijst. Zondag in het kader van de steeds terugkerende „dorpskerkmiddag", op woensdag 1 juni door Els Kluyn op gitaar vanaf 20.15 uur en op vrijdag 3 juni door een trio dat muziek van Brahms brengt, van af 21.00 uur. In het laatste geval gaat het om Marie-Dorine van Dijk op piano. Niek Idema op altviool en de mezzo-sopraan Ma- riëlle Hofmans. De expositie is dagelijks van 19.00 tot 21.30 uur te zien. zondag tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. In centrum De Eendenkooi aan het Kooikerspad in Zoeterwou de Rijndijk wordt tot en met 8 juni een expositie gehouden van tekeningen van leerlingen van de tekencursus. Het resultaat is zeer gevarieerd: er is gebruik gemaakt van potlood, plakkaat verf, oostindische inkt, krijt en verschillende mengtechnieken. In september gaat weer een tekencursus van start. Meer infor matie: tel. 896478. LEIDERDORP Een buurtbus in Leiderdorp is een haalbare kaart. Tot deze, zij het voorlopige conclusie is de Werkgroep Activiteiten voor werkelo zen gekomen naar aanlei ding van een enquête die onlangs onder alle inwo ners van 60 jaar en ouder in Leiderdorp werd ge houden. Voor om verder van een buurtbus ken", zo stelde de van de werkgroep, C. Huigen-Van Boven. De en quête heeft een positieve res pons van bijna 40 procent op geleverd. Van de 818 afgege ven formulieren werden er 321 terug ontvangen met een positieve reactie. Overigens stelden 272 mensen geen be langstelling te hebben. Uit de resultaten blijkt dat vooral de inwoners van het oude dorp behoefte hebben aan een bete re verbinding met het Elisa beth Ziekenhuis, het gemeen tehuis, Winkelhof, het post kantoor en het gezondheids centrum met apotheek. Mevrouw Huigen is niet be vreesd dat de positie van de middenstand in het oude dorp wordt aangetast. Volgens haar toont de uitslag van het onder zoek aan dat er behoefte is aan een betere bereikbaarheid van de markt in de Hoofdstraat- /Berkenkade die op donder dagochtend wordt gehouden. De werkgroep is ook van me ning dat een doortrekking van lijn 48 van de NZH van het Elisabeth Ziekenhuis naar het oude dorp de plannen voor een buurtbus niet zal door kruisen. „Wij hebben dat best overwogen. Het is overigens niet onze bedoeling het open baar vervier te beconcurreren. Wij richten ons op personen die niet van het normale bus vervoer gebruik maken", al dus de ambtelijk medewerker van de werkgroep Bep Mul. De werkgroep streeft er naar de buurtbus vóór de komende winter te laten rijden. De re sultaten van de enquête zijn inmiddels aangeboden aan het college van burgmeester en wethouders. Bloem schikken op hoog niveau LEIDEN „Dit is bloem schikken op hoog, professio neel niveau", oordeelde de jury gisteravond tijdens de Leidse kampioenschappen' bloemschikken voor amateurs. De wedstrijd werd gehouden door de Leidse bond van ama teurtuinders in het gebouw „Ons Buiten" in Leiden Noord. Winnaar werd me vrouw W. van Nobelen, de tweede prijs ging naar me vrouw P. Lancel en de derde naar mevrouw Dongelmans-de Wolf. Dit drietal mag op 23 september meedoen aan de na tionale kampioenschappen in de Flevohof. Provinciaal bezoek De regionale proeftuin Rijnsburg en omstreken was gistermiddag een van de onderwerpen tijdens een provinciale excursie. Gede puteerde Noorland, rechts op de foto, leidde de leden van de agrarische commissie op een oriënteringsbezoek door de Bollen streek. De commissieleden staken onder meer ook hun licht op bij het Oosterduinse meer in Noordwijkerhout, het bedrijf Van Ruiten in Lisse en het bedrijf Van der Zon in Voorhout. Crosswedstrijden in De Bloemerd LEIDERDORP De Leider- dorpse fiets- en fietscrossclub „De Rakkers van Leiderdorp" organiseert zondag voor de tweede keer officiële bonds wedstrijden voor licentiehou ders. Het 280 meter lange cir cuit in sportpark De Bloemerd is middels drainage door vrij willigers ontdaan van overtol lig hemelwater. Er zullen on geveer 200 deelnemers zijn. Die kunnen zich van 9.30 tot 10.30 uur inschrijven in de kantine van manege Liethorp Daarna beginnen de trainin gen en om 12.00 wordt gestart met de wedstrijden. De prijzen worden rond 17.00 uur uitge reikt. Inschrijven kost ƒ2,50, en dat bedrag betalen ook de bezoekers. School op plaats van deel Cultureel Centrum Voorschoten VOORSCHOTEN De zuid-oostelijke vleugel van het Cultu reel Centrum in Voorschoten wordt gesloopt en daarvoor in de plaats komt een nieuwe openbare school. De gemeenteraad van Voorschoten is hiermee gisteravond in meerderheid akkoord ge gaan, hoewel de heren Visser (PvdA/PPR) en Offringa (CDA) zich argwanend afvroegen of er wellicht nog addertjes onder het gras in de daarvoor noodzakelijke overeenkomst met het Rijk Wethouder Marselis nam die bezorgdheid weg door mee te delen dat hij uit de gesprekken met de staatssecretaris had begrepen dat het Rijk afziet van de bestaande aankoopverplichting van de gemeente Voorschoten om het oude gebouw te kopen. Wel moest Voorschoten dan toezeggen dat er een school voor in de plaats komt. Het verlenen van een garantie voor de aflossing en rente van een geldlening van vier miljoen gulden aan het Diaconessenzie- kenhuis in Leiden was een ander punt op de Voorschotense agenda, die nogal discussie opriep. In verband met de dreigende sluiting van verschillende ziekenhuizen wilde de heer Willem- sen (VVD) weten in hoeverre er een garantie bestaat dat het Leidse Diaconessenziekenhuis blijft bestaan. Wethouder Marse lis antwoordde dat de vraag nogal theoretisch was, omdat in in de sleutelstad geen sprake is van teveel ziekenhuisbedden. De kans dat daar dan ook een ziekenhuis zou moeten sluiten is bij zonder gering, aldus de wethouder. Het verzoek van de VVD'er Willemsen om in het vervolg de jaarstukken van het hospitaal in te zien zou de wethouder doorspelen aan het bestuur van het ziekenhuis. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3