Paul Arthur Crafton, de grote bedrieger KI/I L Voor geep is geen superstek nodig ZATERDAG 28 MEI 19831 HARRISBURG, Pennsylvania Op 7 maart gaat de telefoon in het kantoor van de minister van justitie van het Gemene best van Pennsylvania. Aan de andere kant is Herbert Bo wers, hoofd van de politie op de terreinen van het Shippen- burg State College. Hij zegt de woorden die intussen gevleu geld geworden zijn: „We zit ten hier met een probleem, vrees ik". Zes weken later, na een intensief onderzoek, staat minister Leroy S. Zimmerman op de zestiende verdieping van zijn kantoor naast het ka- pitool van Pennsylvania, schudt zijn hoofd en stelt de vraag: „Wie is die man nou ei genlijk?" De man schijnt Paul Arthur Craf- ton te zijn. een rondtrekkend pro fessor wiens spoor van intrige, cha rade en mysterie door drie wereld delen loopt; van Australië naar Zwitserland en van Nieuw-Zeeland naar Griekenland. Zimmerman, strafpleiter sinds bijna twintig jaar, imiteertmet zijn armen een jong leur. „Hij had heel wat ballen in de lucht. In zo'n zaak zit doorgaans wel een aanknopingspunt. Het is uitermate moeilijk geweest te ach terhalen wie deze man is. We zijn er nog niet achter. Wie is Crafton? De allesoverheersende vraag wat motief aangaat is. waarom? Waar om voerde hij 34 namen? Waarom, als hij alleen maar uit was op het foppen van de academische we reld? De meeste grote bedriegers uit de geschiedenis stelden zich te vreden met het aannemen en handhaven van één valse naam. Hier hebben we iemand die naar menigvuldigheid streefde. Ziehier het klassieke voorbeeld van een in telligent. werkzaam man die de mensen achter de loketten opjoeg tot een jacht op documenten in plastic. Deze man had allerlei soor ten plastic kaarten op naam: betaal kaarten. bankkaarten, kaarten van oliemaatschappijen, zes paspoor- 33 Namen Het ministerie van justitie van Pennsylvania beweert dat Crafton, onder 33 namen, over 60 betaal kaarten beschikte. Hij doceerde, onder vijf namen, op zeven „colle ges" en solliciteerde zonder succes naar 22 andere scholen, gaf grote sommen geld uit. reisde uitgebreid in het gezelschap van dames en had 12 rijbewijzen en verschillende geboortebewijzen onder verschil lende namen op zak. De minister van Pennsylvania heeft vastgesteld dat Peter de W. Connaught. een van de schuilnamen van Crafton, dominee met de nodige papieren, was verbonden aan de Universal Christian Church van Louisville in Kentucky. Vrouwen hebben verteld dat zij met hem uit zijn geweest nadat ze hem door middel van advertenties in tijdschriften in Washington en Baltimore hadden leren kennen. Officieren van justitie hebben brie ven voorgelegd die hij heet te heb ben geschreven aan Europese en Amerikaanse vrouwen. Aan het Shippenburg College ten zuidwes ten van Harrisburg was Crafton als ..dr. John Byron Hext" gedurende een herfstsemester plus drie weken van het tweede semester als docent verbonden. Eind januari ontdekten een paar professoren aan Shippen burg dat een dr. Hext hoogleraar was geweest aan de Macquarie-uni- versiteit in Australië. Ze vroegen Drieëndertig namen, zestig betaalkaarten. het hoofd van de campuspolitie, Bowers, op 3 februari of hij het eens wilde onderzoeken. Hij kwam erachter dat „Hext" valse referen ties had opgegeven. De professor werd op 17 februari geschorst en op 10 maart ontslagen. Rector Antho ny Ceddia stelde Crafton van zijn ontslag op de hoogte. Toen Crafton zich omdraaide om de kamer te verlaten, keek hij Ceddia aan en zei in zijn rustige baritonstem met aangeleerd Brits accent: ..I am who I am", alsof nu alles duidelijk was. Tegen de tijd dat Bowers de minis ter van justitie opbelde, had hij vijf schuilnamen, drie stamboeknum mers van de sociale-verzekering en twee autoregistratienummers opge spoord. Toen hij had ontdekt dat de professor een woning in Lancaster in Pennsylvania had. „kreeg ik van Meneer X De woning stond op naam van An thony Williams, maar de huisbe waarder herkende op de foto van dr. Hext de huurder. Lancaster grenst aan Millersville en Crafton was aan het college van Millersvil le leraar onder de naam dr. Peter Hector Pearse. Op 21 maart gaat Daniel P. Bodan van de misdaad sectie van het ministerie van justi tie van Pennsylvania naar het werkvertrek van dr. Pearse. Uit de deur komt juist een gebaarde man met een wilde bos haar. die op weg gaat naar zijn klas. Bodan zegt wie hij is. Crafton deinst niet terug. Hij krijgt twee aanhoudingsbevelen uitgereikt, gericht aan „Meneer X". Zijn handen trillen een beetje en verraden voor het eerst emotie. Pearse wordt gefouilleerd en men neemt hem een zakmes van het soort „Zwitsers leger" af, flesse- trekker incluis. Hij wordt geboeid naar het huis van bewaring ge bracht en bekeurd wegens diefstal door bedrog, geknoei met papieren van de burgerlijke stand, valsheid in geschrifte en meineed. Uit de woning haalt de politie zaken die als bewijsstukken kunnen dienen. Ze vullen zestien opslagkisten van een meter lang. Aan de hand van deze stukken ën onderzoek van dag tot dag pikt ze een 500-tal sporen op. afgezien van de 50 a 60 belang rijke sporen die komen in telefoon tjes van betrokken burgers. Crafton brengt tien dagen in het huis van bewaring door alvorens een rechter zijn borgsom verlaagt en hem laat vertrekken naar zijn vrouw en invalide dochter in Poto- moac in Maryland. Crafton ver klaart dat hij onschuldig is. Zijn verdediger. John F. Pyfer jr., noemt de bewijzen van het Open baar Ministerie, ontleend aan Craf- tons persoonlijke bezittingen, „ge baseerd op speculaties en insinua ties". Het „onschuldig" wordt ge handhaafd. zegt hij. „tot de zaak is opgelost". De overheid van Penn sylvania beziet Crafton als een man die het opperste vertrouwen heeft in zijn eigen geniale vermogen om te bedriegen. De officier van justi tie op zijn voorgeleiding noemde hem een „ware kameleon van na- Crafton zette als dr. Pearse in Mil lersville vol vertrouwen voort wat hij als dr. Hext door schorsing en daarna ontslag in Shippenburg had moeten opgeven. De plaatsen lig gen zegge en schrijve 120 kilometer van elkaar. Enkelen van de 62 stu denten op Shippenburg die zijn col leges in „Computer Programming II" en ..Hardware-Software Sys tems" volgden, zeiden dat „Hext" hun zeer intelligent had toegesche nen. maar af en toe leek te doceren over hun hoofden heen en zonder oog voor de werkhoeveelheid. „Ik rangschikte hem alleen maar onder de slechtere leraren, maar hem partij geven heb ik niet echt ge daan". zei er een. „Tenslotte had hij een doctorsgraad". In Millersville was dr. Pearse de studenten voor gekomen als een nogal autoritair man met de neiging hen te kleine-lij ren als ze vragen stelden. Paul Arthur Crafton wordt op 1 lil juni 60 jaar. Hij is als Paul A. Co-B| hen geboren in New York. zoon jü! van Hyman Cohen (afkomstig uit p Roemenie) en Bella Deutsch (uit Oostenrijk). Hij kreeg in 1940 het diploma van High School Abraham Lincoln in Brooklyn. Een jaar later II maakt hij van Cohen Crafton, wat de sociale verzekering optekent. In 1944 doen zijn ouders dat voor de wet ook. Zij zijn dood. Crafton haalde aan het City College van NeW York een diploma werktuig- p kunde, aan de universiteit van Ma- ryland het diploma Master of UI Science en aan dezelfde univei teit het ingenieursdiploma werk-I tuigkunde. Hoogleraar In dat jaar gaat hij in zijn speciali-j teit studeren aan de George-Was-| hingtonuniversiteit van Washing-I ton. Hij wordt er in 1960 hoogleraar! en staat van 1971 tot 1975 neer zijn collega's hem wegstem-] men aan het hoofd i deling van de werktuigkundige fa-I culteit. Zesentwintig jaar na zijn schrijving in Washington zal hij er nog steeds op de loonlijst staan. Hij is ervan geschorst sinds de univer siteit hem herkende als de dr. Pearse die in Millersville werd aangehouden. De universiteit heeft hem uitgenodigd ontslag te nemen. Zo niet dan geeft zij het hem. Behalve in Millersville en aan Shippenburg heeft Crafton op ver schillende tijdstippen en gedurende kortere of langere perioden les ge-1 geven aan uiteenlopende scholen en instituten onder de namen Jona- ry than D. North. David A. Gordon, |Üj weer als Jonathan D. North. Peter j H. Pearse en John Byron Hext. In 1953 trouwde hij. Hij er Sonia hebben twee kinderen. Eric van 20 en Laura Melanie van 17. De Laatste is met hersen- en rugge- j(j graatletsel aan een invalidenwa- gentje gebonden. Pyfer zal, wan neer het proces daar is, zijn verde diging voor een groot deel toespit sen op de enorme kosten van Lau ra's operaties en verdere behande ling. De justitie heeft niet kunnen ont-1 dekken of Crafton ooit speelde, bedrieglijk zaken deed i de belastingen oplichtte. Onder zocht wordt nog steeds of hij gelde-1 lijk gewin had van zijn valse iden- titeiten. Collega's omschrijven O Crafton als een in zichzelf gekeerd man die zich afzijdig hield van fa- r culteitsfeestjes. Glimlachen heeft men hem nooit zien doen. Door zijn baard lopen grijze haren, hij heeft een zeer hoog voorhoofd en op zijn rijbewijs voor Maryland staat dat hij 1.75 meter lang en 72,5 kilo „Een drama", zegt buurvrouw Lo-,\D retta Trittipoe in Potomac in Mary-fad land. „er zijn mensen die moorderu, en op vrije voeten worden gesteldjl Die man probeerde alleen zijn gezin te helpen". Twintig, dertig jaar geleden u een Amerikaan, Ferdinand Dema- \i ra. bijgenaamd „De Grote Bedrie-1 ger". die één rol tegelijk speelde: arts of trappist. Tony Curtis heeft hem gespeeld in een film. Wellicht 1 gaat Crafton de geschiedenis in „De Grote Jongleur", omdat hij 2 veel rollen tegelijk speelde en meci t dan één bal in de lucht had. Shake- fjf' speare heeft gezegd dat iedere i in zijn tijd vele rollen speelt, n hij bedoelde niet allemaal tegelij- I kertijd. Wat bewoog Paul Arthur Crafton? „Wij vragen het ons af zoals u het zich ook wel zult afvragen", zegt Zimmerman. Als u éénmaal in uw hengelaarsle ven een geep hebt gehaakt aan een lichte lijn. en als u deze acrobaat van de zee na een spannende strijd waarbij hij vermoedelijk een paar keer in zijn volle lengte boven water sprong hebt geland, dan bent u bijna zeker voorgoed ge wonnen voor de geepvisserij. En als u aan deze. volgens mij meest ele gante vorm van zeevisserij wilt be ginnen dan is de tijd: nu. Waar? In beginsel langs alle stranden en dijken van 't goede vaderland, van Cadzand in Zeeuws-Vlaanderen tot Delfzijl in Noord-Groningen. Maar de beste stekken zijn de monding van de Westerschelde (beide zij den), de stranden van Breskens tot Ouddorp op Goeree, de Ooster- schelde, in Noord-Holland de Hondsbosse Zeewering, de dijken bij Den Helder, de stranden van Texel, de Afsluitdijk, de dijk rond om Harlingen. Zoals u ziet: keus genoeg. Wanneer? Een wijdvertakt misverstand wil dat geep in mei en juni wordt ge vangen en daarna ho. Maar neen: geep is tot ver in september en als het zacht weer is nog wel tot in ok tober met succes te belagen. Beste periode: eind mei tot half augustus. Portret van de geep: lang en slank als een aal. maar zilverkleurig, en met een lange, spitse vogelbek. Hard is die bek. en vol kleine, vlijmscherpe tanden. Conclusie nummer één: vis met kleine, scher pe haken. Aanbevolen zijn Mustad 1253A, Mustad Beak, Blue Aber deen, Carlisle 3194, Limerick 2. Geep trekt in de late lente naar onze kust om te paaien. Tot 1932 trokken ze vooral (in scholen van tienduizenden stuks) naar de Wad denzee waar in de zeegrasvelden werd gepaaid. Maar in '32 maakte een ziekte nagenoeg een einde aan de uitgestrekte zeegrasvelden daar. Gepen zijn daarna hun eieren gaan afzetten op roodwieren die vooral op de laagwaterlijn langs de zeedij ken groeien. Conclusie nummer twee: geep is geen bodemvis maar een hoogzwemmer en moet dus drijvend bevist worden. Met dob ber en onderlijn. Beste dobber: de Stabilo, een uitvinding van Iwan Garay uit Eindhoven en alom, in vele gewichten, verkrijgbaar. De dobbers van 30 en 50 gram zijn voor de geepvisser het geschiktst. Ze worden verkocht met groen lijf je en oranje kop; mag ik u aanra den die kop subiet zwart te verven? Oranje lijkt me een kleur die vis eer afschrikt dan lokt, en zwart is voor een visser op grote afstand te Geen zeepook ker 3,60 meter lang is gewenst. Niet een zware zeepook dus. maar eer een hengel die in het binnenwater voor snoekbaars zou worden ge bruikt. Daarop een lichte molen (een zeemolen kan natuurlijk ook maar omdat de goede geepvisser zijn hengel in de hand houdt, wordt dat ding op den duur toch wel wat erg „gewichtig") met 25-00. De Stabilo-dobber heeft een oog van boven en een oog beneden. Gek genoeg moet u dat oog bene den niet gebruiken. U zet de hoofd lijn èn een onderlijn van één a an derhalve meter aan het bovenste oog vast. Ook bij verre worpen ko men hoofd- en onderlijn dan nooit in de war. Verklaren kan ik dat niet maar 't is gewoon zo. De onderlijn wordt bezwaard met één loodhageltje van een gram of drie. of liever nog helemaal niet. De haak wordt beaasd metoh, keus genoeg! Belgen (en de beste geepvissers die ik ken zijn Belgen; bij de Zuiderburen is deze visserij heel populair) vissen met reepjes zalmvel. Nee nee nee, niet direct uitroepen dat dit overdreven luxe is; op vele grote markten zijn aan viskramen zalmsnippers te koop, niet duur. Knip reepjes van een halve centimeter breed en drie centimeter lang, met een stukje van dat zeer taaie vel eraan, prik tevoren een gaatje in dat vel, mon teer het zo aan de haak dat het fladdert. Ander prima aas: een reepje uit de buik van een makreel, van een bot, van een schar, als het maar wit is. Ook een gekookte gar aan geepvisserij te beginnen. Langs alle stranden en dijken van ons land zijn ze te verschal- naal wil wel. Of (dat doe ik graag, het is namelijk heel gemakkelijk) een reepje ontbijtspek en zodra er een geep is gevangen verder azen met een reepje gesneden uit de staart van die geep. 't Zijn namelijk kannibalen. Liefdesspel Geep wordt langs de dijken vooral gevangen „over de vloed", dus van een uur voor tot een uur na hoog water, langs de stranden vooral rondom de eb. En soms ziet de vis ser, op een stille dag als het water vlak en blak is, steeds scholen geep spelen aan de oppervlakte, soms half boven water springen, maargeen animo voor ook uw verleidelijkste aas, aangeboden na uw knapste worp. De verklaring is eenvoudig: de gepen zijn bezig met hun liefdesspel en als die vorm van vermaak aan de orde is eet mens noch dier. Er zijn een aantal populaire geep- stekken, met name die waar het fel stroomt, en daar staat men op mooie dagen dan ook vaak schou der aan (vooral Belgische) schou der. En onder die geepbelagers vindt men dan ook altijd wel ar tiesten die als dobber een soort knalgele tennisbal gebruiken. Ak koord, je krijgt er het aas einde loos-ver mee weg, maar die bal raakt wel met een doffe knal het wateroppervlak, en geep is wel goed maar niet gek, die trekt ge woon verder uit de kant. Goede raad: vis op die „superstekken" bij voorkeur in alle vroegte of tegen de schemering, dan is het er meest al stil. Tweede goede raad: „U kunt toch wel dansen al is het niet met de bruid", placht mijn grootmoeder te zeggen. Ofwel: voor wie goed en geconcentreerd vist is letterlijk overal langs strand en dijken geep te vangen en echt niet alleen op die superstekken. In de hand optuigen, b. na de inworp niet de hengel neerleggen en wachten op wat komen gaat. maar de hengel steeds in de hand houden, de dob ber en vooral ook de omgeving van de dobber continu in de peiling houden. Omdat u drijvend vist met een onbezwaarde of nauwelijks be zwaarde lijn. drijft het aas. een goe de meter van de dobber af, aan de oppervlakte van het water. Vaak zult u nabij uw aas éven een geep- staart boven water zien zwaaien nog voordat er beweging in uw dobber zit. Let op: het aas is waar genomen. Gebeurt er niets, probeer dan de geep tot activiteit te verlei den door de draad één of twee mo lenslagen op te winden. Schiet de geep toe. en is uw haak echt goed scherp, dan is een korte tik genoeg, en hangen. Dril de vis rustig. Niks van snel- snelsnel indraaien. Zorg er voor dat de slip van uw molen goed is afge steld, in de eerste plaats omdat geep, als ze wat ouder is, heel wat mans is, in de tweede plaats omdat ook een zeebaars zich wel eens aan uw geepaas wil vergrijpen en dat zijn mannetjesputters hoor! Maar zoals gezegd: een flink uit de klui ten gewassen geep kan er ook wat van. Hoe groot ze worden? Wel, het Nederlands record staat overi gens al negen jaar lang! op naam van M. W. van der Garde te Schoorl, die op 28 april 1974, dus hartstikke vroeg in het jaar, een geep van 80.5 cm ving met een ge wicht van 950 gram. Zo staat het in de lijst van de Nederlandse Com missie record-zeevissen. Maar er is al eens een grotere geep in ons land gevangen, in de Oosterschelde, door een verpleegster die voor het eerst van haar leven een hengel in de hand hadDat was in 1965, haar geep was 91,5 cm lang; we we ten dat omdat die vis toen werd aangemeld voor de Kanjercompeti tie die de KRO in die jaren hield. Geep is niet alleen een prachtige sportvis, geep is lekker ook. Nogal wat mensen willen er niet aan be ginnen omdat de graat van de geep felgroen is. Wees gerust, dat is niets giftigs. Het allerlekkerst is geep als u haar rookt, in die rookkistjes die al jaren in de handel zijn. U eet er uw vingers bij op! A. C. W. v.d. VET

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16