een voe WIM VAN HANEGEM NOG ÉÉN KEER IN DE KUIP ZATERDAG 28 MEI 1983 Boetes Wat hij er mee gaat doen, is nog de vraag. In elk geval zal het niet worden besteed aan het betalen van boetes. Want ook dat ver schijnsel liep als een rode draad door zijn carrière. Vooral in zijn eerste periode bij Feyenoord toon de Van Hanegem zich nogal eens nukkig, had hij vaak conflicten met Ernst Happel, voor wie hij overigens een enorm ontzag had. Maar als Van Hanegem weer eens tegen een geldelijke straf opliep, zat er tussen de talloze post van zijn vele fans altijd wel weer een enve loppe met een briefje van vijf gul den van een oud vrouwtje dat toch zo graag zijn boete wilde betalen. Iedereen wist hem te vinden, ook de PTT. Voor het mooiste voor beeld heeft Frank Kramer, de quiz master en voetballer van Volen- dam, gezorgd. Vanuit Hongkong zond de toenmalige steward bij de KLM een brief naar Nederland met louter de tekst „De Kromme, Nederland". Zonder vertraging kwam de brief ten huize van Van Hanegem. Een resultaat dat de Kromme zelf de uitspraak ontlokte dat ook een brief „Truus, Neder land" waarschijnlijk wel zou zijn aangekomen. Boek De nationale bekendheid heeft hem nooit dwars gezeten. Ooit schreef Van Hanegem zelf eens daarover in een boek over zijn per soon: „Door alle publiciteit werden wij vaak herkend. Ik weet dan nooit wat ik moet doen. De mensen staan je maar aan te staren. Auto matisch kijk ik hen ook aan. De meesten zeggen „hallo" en dan groet ik terug. Er is ook een catego rie, die helemaal niks zegt en blijft kijken. Dan zeg ik liever ook niks. Anders denken ze misschien dat ik niet helemaal „goed" ben". En als er eens onzekerheid was over de herkenning van Van Ha negem was er nog altijd Truus. Ooit lagen ze samen op het strand in Be- nidorm. Bij een eveneens van de zon genietend echtpaar ontstond een discussie of het nu echt wel Van Hanegem was. Waarop de vrouwelijke helft meldde: „Ik zie toch duidelijk daar Truus liggen. Dus de man naast haar moet Wil lem wel zijn".' Van Hanegem zal in dat opzicht voorlopig nog wel van het publiek blijven, al nadert zijn afscheid dan snel. In elk geval heeft hij de ze kerheid in zijn laatste duel niet met een officiële rode of gele kaart te worden geconfronteerd. Want ook die „grappen" hebben hem veel geld gekost. Van Hanegem kon niet tegen onrecht en zeker niet tegen zijn verlies. Zelfs niet bij een spel letje kaarten. Toch leed hij ooit nog eens een gevoelige nederlaag. Na zijn opmerking „Ik heb de conditie van een wijkagent", viel heel poli- tie-minnend Nederland over hem heen. Waarop Van Hanegem de confrontatie aan diende te gaan met een zeer snelle „echte" wijk agent, die de Kromme vervolgens achter zich liet. Een van de vele kleurrijke inciden ten in een roemruchte loopbaan van een groot voetballer. Een spe ler met een prima wedstrijd menta liteit, die zich overigens steeds meer ging storen aan de fratsen van de huidige generatie profs. Dat zijn zoon Gert, tegenwoordig uitko mend voor het tweede elftal van Ajax, hem nooit écht kan opvolgen is inmiddels wel een zekerheid. DEN HAAG Nog één keer Izal hij zijn opwachting in De Xuip maken. Willem van Ha negem, een van Neerlands neest besproken voetballers lén publiek bezit. Volgende veek zaterdag is het zo ver en al de Kromme in aanwezig- Iheid van 65.000 toeschouwers lin het door André Hazes Idan reeds opgewarmde ■Rotterdamse stadion voor de llaatste maal door de catacom- I ben schuifelen. Eén helft van I de afscheidswedstrijd zal hij in L het Nederlands elftal van 1974 Jspelen en nog eens 45 minuten nag hij in het huidige team van Feyenoord zijn kunsten vertonen. En dan, ja dan, zal |Van Hanegem zijn laatste ere rondje draaien, het hem zo be kende luik achter zich dicht zien vallen om vervolgens de actieve voetbalsport vaarwel ite zeggen, dat 'tj oodSS (maatregelen getroffen, want zijn V 7voor de riante boerderij ingewissel- 1 \flde bungalow bevat een telefoontoe- ,vy j stel met een voor slechts weinigen "'bekend nummer. Dat hij het voet- ®ns. 'bal niet uit zijn hoofd zal kunnen •zetten, is nu reeds zeker, al had het hem in deze periode best alle maal anders mogen lopen. f .Immers, had hij niet graag aan ^Feyenoord verbonden willen blij- P'J^jven? Als adviseur, elftalleider, 1 praatpaal voor de jongere spelers of !hoe je zulk een functie ook wilt P e [omschrijven. Van Hanegem had ocejmet zo aardig gevonden op die ma- oor jlnier nog bij het topvoetbal betrok- Jken te blijven, maar Feyenoord Ko> oordeelde zelf anders. Niet Hans Kraay, de man die volgend ook al niet meer welkom is. Niet de 'spelers, die weten dat ze allemaal jsamen nog niet zoveel hebben mee- aP'gemaakt als de oude leermeester. Wél het bestuur van de Rotterdam- zeëe^se eredivisionist, dat schijnbaar lie- niet wordt gehinderd door en met verstand van voetbal. publiek uitgelaten over zijn toe komst. Lijkt zelfs enigszins verbit terd, al zal hij ook genoegen nemen met wat anders. Als het maar met voetbal te maken heeft, al lokt ook zijn hobby: tennis. Bankdirecteur zal hij in elk geval zeker niet wor den. „Want dat", zo beweerde de met een zwartgallige humor begif tigde 39-jarige voetballer, „is tegen woordig ook niet meer zo'n aan trekkelijke baan". Eerst zal hij echter een operatie aan een oog ondergaan om het steeds passievere netvlies te laten repareren. Een handicap, waarvan hij onlangs voor de televisie repte. Het mindere gezichtvermogen was niemand opgevallen. Wel moest hij dit seizoen vaak reeds in de rust door zijn slepende enkelblessure de douches opzoeken. Een triest verhaal over een voet baller die het vele verdiende geld niet in zijn zak heeft kunnen hou den, 'omdat de buitenwacht van hem profiteerde en zijn zakelijke instinct de overeenkomst met een luchtballon vertoonde? Nee, beter is het terug te blikken op een im posante carrière, een verleden ook met vele anekdotes. Want die her innering is toch veel meer waard. Ook voor Van Hanegem zelf, want beweerde hij niet vaak zich ook in een klein flatje rijk te kunnen voe len? Want altijd was hij wel goed voor •en of andere bijzondere opmer king, waarmee hij vaak de lachers op zijn hand kreeg. Voorbeelden als de opmerking dat „de dokter van Feyenoord alleen de dood kan constateren als het hoofd en de romp van elkaar zijn gescheiden" én de opmerking dat „roken wél heel erg slecht voor de gordijnen "s" zijn wel de beste. Velox Het verhaal is wellicht oud, toch zeker de moeite waard nog eens uit de her innering terug te roepen. Wim van Hanegem begon op late leeftijd met het clubvoetbal. Als vijftienja rig jongetje werd hij bij Ve lox, een Utrechtse ama teurclub, lid. Voor de in het Zeeuwse Breskens ge boren en later naar Utrecht vertrokken Van Hanegem waren zijn schoolperiode en het straatvoetbal een uitstekende combinatie, waarbij het laatste overi gens de hoofdrol speelde. Na de verplichte studie uren was hij immer bij de training van Velox te vin den, waar hij achter het doel alle ballen met een ef fectvol schot retourneerde, waar aan hij later mede de bijnaam de Kromme dankte. Trainer Daan van Beek haalde de arbeiderszoon over zich bij Velox aan te melden, en met succes. Op 17-jarige leeftijd debuteerde hij in het eerste elftal om vervolgens de eerste stappen op weg naar de top te zetten. Van Hanegem stapte over naar Xerxes/DHC, waar hij goede seizoenen beleefde. Daardoor ook werd hij ontdekt door Feyenoord, dat in de linksbenige voetballer het rechterbeen gebruikte hij lou- De grote erkenning kwam voor Van Hanegem eigenlijk pas laat. Waar een fenomeen als Johan Cruijff reeds als 18-jarige de natio nale en internationale pers haalde, leefde Van Hanegem geruime tijd in de schaduw. Maar toen hij in het Europa Cupduel met AC Milan in de eigen Kuip met een ferme kop stoot na een voorzet van Coen Moulijn voor 2-0 had gezorgd, was hij op slag overal bekend. Genoeg nu echter over het voetbal zelf, de televisiebeelden hebben wat dat be treft de afgelopen jaren voldoende duidelijkheid verschaft. Publiek Na die grote doorbraak werd hij van gewoon voetballer een bezit van het publiek. Een idool van het voetbalvolk. De uitnodigingen voor het openen van winkels, het geven van handtekeningen in warenhui zen of het verrichten van een af trap bij een liefdadigheidsduel stroomden binnen. Van Hanegem toonde zich immer bereidwillig, al vergat hij nog wel eens een af spraak. Dat was van 'm bekend en het werd van hém ook gepikt. De men sen wisten hoe hij was, immer be reid tot een dienst aan de naaste. Wilde zelf ook niet dat z'n soms al te florissante financiële positie aan de openbaarheid werd prijsgegeven. Maar wat dat betrof had hij altijd nog Truus, zijn Die lichtte ooit voor de tele visie de financiële moeilijkheden i een interview toe, waardoor het g< zin Van Hanegem een nóg grotere nationale bekendheid verwierf. Terwijl vele spelers bij Feyenoord in de jaren zeventig ai een zeer re delijk salaris genoten, moest Van Hanegem het met een relatief bekeken „fooitje" doen. Héél aan de buis gekluisterd Nederland werd toen door Truus uitgebreid ingelicht. Een emotionele reactie, waardoor het bestuur van Feye noord zich in diskrediet voelde g bracht. Het gezin Van Hanegem was echter voor „even" gered, want iedere zichzelf respecterende middenstander schonk Truus bij het boodschappen doen iets exti De Bataaf Later, toen hij Feyenoord had i laten en een Amerikaans z een periode bij AZ '67 en bij FC Utrecht volgden, kwam Van Hane gem door zakelijk mistasten op nieuw in het nieuws. Als mede-ei genaar van het Haagse tennispark De Bataaf leek zijn toekomst verze kerd. Van Hanegem voelde zich ge lukkig op de momenten dat hij de banen stond te spuiten of quet eigenhandig in de frituur wierp. Personeel had hij daar i mers niet voor nodig, want dat soort dingen kon hij zelf ook wel doen. Maar opnieuw was hij „ertussen ge nomen" en een laatste contract bij Feyenoord, de club die hem eerder had afgestoten, maar toch naar de top wilde, moest zijn schul denlast verminderen. Opnieuw toonde Van Hanegem zich van zijr beste zijde. In plaats van zich direct failliet te laten verklaren, koos hij het betalen van zijn schulden de particuliere leveranciers als de bakker en de slager. Daérom zit niemand van de 65.000 toeschouwers er verder mee, zélf het toegangskaartje voor zijn af scheidswedstrijd te moeten betalen. Ook de journalisten en organisato ren doen dat immers. André Hazes die, hoewel hij wat corpulenter van omvang is, toch zeker enige karak tertrekken met De Kromme ge- heeft, zal gratis een concert geven. De reeds weken lang i kochte wedstrijd zal ongetwijfeld een hoogtepunt vormen van een afscheid dat Van Hanegem dan toch nog wat geld gaat opleveren. Boven: De laatste competitie wedstrijd, in Breda met Feye noord. Links: De tijd van Xerxes/DHC. Rinus Israel, een latere ploegge noot van Van Hanegem, neemt een strafschop voor Feyenoord. Van Hanegem wacht rustig af. Verder v.l.n.r. Coen Moulijn, Hans Dorjee, Ove Kindvall. Rechts: De Kromme verzendt een effectvolle pass. Toekomst bet ajvan Hanegem heeft zich nog niet jaar. I órfG ÉRuud Krol, de aanvoerder van het Nederlands elftal, bedankt Willem van Hanegem voor de bewezen diensten in zijn afscheidsduel voor Oranje. „Ik heb de conditie van een wijkagent".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15