„Ploeg is niet bewust verjongd, wel bewust verbeterd 1 1 SPORT LEIDEN CeidóeSoiMmit ZATERDAG 28 MEI 1983 PAGINA PIET BUTER MET „EIGEN" NOORDWIJK OPZOEK NAAR TITEL BIJ ZA TERDAG AMA TEURS HAARLEM Op het mo ment dat Noordwijks kan sen in de dubbele con frontatie met IJsselmeer- vogels (deel één wordt vanavond in Spakenburg afgewerkt) aan de orde komen, aarzelt Piet Buter geen seconde. „Die wed strijd in Harderwijk zal in ieder geval niet worden gespeeld", schrapt de 33- jarige oefenmeester van Noordwijk de mogelijk heid van een derde, be slissend duel om de zater dagse landstitel, „Noord- wijk zal na twee wedstrij den al kampioen zijn". Een riskante bewering die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat, zoals ook de volgend seizoen voor zondaghoofdklasser RCH werkzame trainer weet. „Maar dat neemt niet weg dat ik er elk woord van meen. Ik denk nu een maal heel positief, dat is mijn stijl. Ik denk altijd te zullen winnen. In het af gelopen seizoen dacht ik na drie wedstrijden al heel serieus aan de titel en in mijn gedachtengang wordt RCH volgend jaar ook gewoon kampioen. Zo eenvoudig ligt dat voor mij. En dan besef ik wel dat ik mezelf door dit soort uitspraken kwets baar opstel, maar dat moet dan maar". het grootste gedeelte van het werk wordt natuurlijk door het elftal verricht". Eigen gezicht'' Het is natuurlijk niet zo verba zingwekkend dat Piet Buter het tweede met Noordwijk be haalde kampioenschap in ie der geval ver boven het eerste roodwitte succes, in 1981, plaatst. Toen immers, werkte Buter in Noordwijk met een selectie die onder voorganger (en nu weer opvolger) John Eelman amateurkampioen van Nederland was geworden, een selectie derhalve, waaraan de nieuwgekomen oefenmeester nauwelijks een „eigen gezicht" kon meegeven. Nu, twee jaar later, ligt dat duidelijk heel anders. De mede door de Haarlemse oefenmeester in de hand gewerkte „grote uit tocht" aan het einde van vorig seizoen, deed een ander Noordwijk ontstaan. Een jon ger Noordwijk vooral, al noemt Buter het niet terecht dat er het laatste jaar steeds maar weer over de door hem doorgevoerde verjonging is ge praat. ,,Ik heb alleen en uit sluitend naar beste weten ge werkt aan een verbetering van de ploeg. Dat ik daarbij jonge ren als Klaas Vink, Andries. Wendt, Jos Smits en Geert- Jan Bakker boven ouderen als Ruud Bröring, Hans West geest, John van Dijk en John Manuputty verkoos, was om dat ik die jonge jongens beter vond. Zeker niet. omdat ik wilde verjongen om het ver jongen zelf. Dat aspect is bij mij beslist niet aan de orde ge weest". Nu moet overigens wel den aangestipt dat het optimis me van Buter in zijn nog korte trainerscarriëre maar zelden misplaatst is gebleken. De vier door hem getrainde clubs (Cronjé, Nieuw Vennep, IJ- muiden en Noordwijk) vero verden alle wel eenmaal een kampioenschap. De meest re cente, door Noordwijk twee weken geleden veilig gestelde, titel kon zodoende als nummer zes op zijn persoonlijke erelijst worden bijgeschreven. „M'n meest aansprekende kampi oenschap", blikt Buter terug op de net afgesloten competi tie, om echter vervolgens wel de inbreng van zijn persoon binnen het geheel op „hooguit vijftien procent" te bepalen. „Je moet je invloed als trainer niet overschatten, verreweg - Vertrouwen wilde ik in een eventueel de seizoen bij Noordwijk werken. Om mijn plannei kunnen uitwerken, had ik de volledige steun nodig bestuur en spelers en die naar mijn idee niet in vold< de mate aanwezig. Nou, op moment dat je zelf denkt der te moeten gaan op een paalde weg, de zaken vei wil uitbouwen, en de m lijkheden daarvoor zijn er dan moet je stoppen. Zo voudig ligt dat". Binnenhalen Hetgeen allemaal natuui niet wegneemt („Nee, verbetering van de commodatie stond beslist als hoogste prioriteit op lijstje") met Noordwijk zeer gemotiveerd aan de sf om het landskampioensc bij de zaterdagamateurs zal ginnen. „Twee jaar terug ten we de titel tegen I Kampen, nu zijn wij weer de beurt". Dat de vorige week in een kerwedstrijd tegen GVVV het veld gestuurde, Vog steunpilaren Jaan de Graal doelman Maarten de Har tegen Noordwijk wellicht van de partij zullen zijn, Piet Buter nauwelijks, schien is het zelfs wel bi dat ze erbij zijn", weet „Anders is het immers n goed? Als Noordwijk wint, je ongetwijfeld horen dat geen kunst was („want twee deden niet mee") en we verliezen zal iedereen kunnen vertellen dat het De Graaf en De Harder ben uitgepakt' den teun wil tiesti bonc lang* voetl Uief gigoed ■rgen. Mart secti' lijvano ning: CAE lang, lindt pees door ketb. veel slechter voor ons zou 1 fljge Een opstelling die Buter nu, ondanks de ondervonden te genwerking, nog altijd „niet echt" riskant noemt. „Zeker niet in voetbaltechnisch op zicht. Het elftal dat nu speelt, had ik in januari van vorig jaar, tijdens de contractbespre kingen voor mijn derde jaar Noordwijk, al in mijn hoofd. En in dat elftal had ik het vol ste vertrouwen". Vertrouwen dat dit seizoen door die groep als geheel niet werd be schaamd, ook al omdat het te genvallende presteren van spits Vink (Buter: „Van hem had ik meer verwacht"), werd gecompenseerd door een ijzer- sterke Bakker, die de toch al hoge verwachtingen van Buter nog overtrof. Piet Buter (rechts) feliciteert DOS Kampen-trainer Jaap Botter met de zojuist behaalde titel bij de zaterdagamateurs. „Nu zijn wij weer aan de beurt". Dat het „nieuwe", door de er varen as Dick Dortmundt, Ton Marijt, Siem van Beveren- /Frans van der Veen en Jan Willem Bogers gedragen, Noordwijk zich dit seizoen al zo sterk heeft gepresenteerd, heeft Buter overigens wel ver rast. „Hoe het komt, door wel ke oorzaken, ik weet het niet, maar de ontwikkeling is veel sneller gegaan dan ik had ver wacht. Voor het invoeren van een ander speltype, het inpas sen van een aantal nieuwe spelers, trek je in de regel een seizoen uit; in het geval van Noordwijk is het vrijwel vanaf het begin van het jaar goed ge gaan. In de tweede oefenwed strijd al, tegen Haarlem, speel de het elftal een uitstekende partij. Een lijn die zich vervol gens alleen maar heeft voort gezet. Na de derde wedstrijd (tegen Sparta) hebben we geen oefenduel meer verloren, ter wijl we in de competitie na drie wedstrijden op de eerste plaats terecht kwamen om daar 23 ontmoetingen later nog altijd te staan". Aanvallend Een toppositie die Noordwijk in een 4-4-2-formatie bewerk stelligde. „Op papier, inder daad", geeft Buter toe. „Maar in werkelijkheid bestaat een 4- 4-2-systeem evenmin als een 4-3-3, of een 4-2-4-formatie. Bij voetbal gaat het in wezen om twee situaties: balbezit en bal verlies. De handelingen die een elftal dan uitvoert zijn be palend voor het spelletje dat wordt gespeeld. Nu, na balver lies hebben we negen verdedi gers en één spits, bij balbezit kent Noordwijk nog maar drie verdedigers en zeven aanval lers. Een in principe aanval lende speelwijze, die ook in het aantal gescoorde doelpun ten duidelijk terug te vinden is. Vijftig treffers, gescoord door elf verschillende spelers, het kan veel slechter, veel ne gatiever, echt". Ondanks de aansprekende re sultaten, werd in januari van dit jaar al officieel bekend dat Buter en Noordwijk niet ver der samen zouden gaan. Buter daarover: „Je mag als trainer nooit tevreden zijn en ook bij een in alle opzichten goed ge leide, goed georganiseerde club als Noordwijk vallen nog zaken te verbeteren. Daaraan In welke opstelling dan (U IJsselmeervogels mag ook^ran Spakenburg een aanvall «est ingesteld Noordwijk verw.rante ten, „omdat ik niet inzie w»ich om we voor deze wedstrijd Nede opeens een heel ander spell, zouden moeten gaan speler. Wel weet Buter dat meervogels op het vlak vai pese ervaring en de routine in van figuren van (onder m kend Henk de Graaf en Jan Ve< meer gewicht in de schaal kunnen leggen. „Maar, hoeft Noordwijk daarvooijt ker niet te zijn. In feite kent de aanwezigheid speler als Vedder alleen i dat de indertijd ook in kenburg ingezette verjong! kuur volledig is mislukt. 1 niet..." GERT-JAN ONV f Even terug naar donderdag 19 mei. Nadat Lugdunum eerder al kans had gezien om hooggeplaatste ploegen als DWS en JOS op punten- verlies te tracteren en hen zo van titelkansen te bero ven, wacht kampioenskan didaat nummer 1, het Alk- maarse AFC '34. Grote vraag vooraf: zal Lugdu num weer stunten, zal de Eilander-formatie ook de gedoodverfde kampioen er onder weten te krijgen? Het antwoord lag eigenlijk voor de hand. Tenminste voor ingewijden, zoals wij van Hutspo(r)t ons gerust dur ven noemen. Voor ons was het allerminst verwonder lijk dat AFC '34 juist tegen Lugdunum kampioen werd. De grootste Alkmaarse sup porter heet immers Wim Eradus en die verdedigt het doel van, inderdaad, Lug dunum. Eradus zelf maakte daar zelf overigens allesbe- halve een geheim van. Ge-' Fan. Onder redactie van Gert Jan Onvlee tooid met een AFC-petje stapte de Leidse goalie na rust het veld op, intussen voor de zekerheid nog een blik op het scorebord wer pend. De 1-1 stand maakte hem duidelijk dat hem als echte AFC-fan nog wat te doen stond. De Alkmaar- ders wonnen dus met 1-2... Bart Met open armen en een luidkeels „hallo" werden Wij van Hutspo(r)t afgelo pen zondag door UVS-voor zitter Bart van Leeuwen binnengehaald. Als verlo ren zonen haast. Verbaasd en wat bedeesd deden wij een stapje terug. Wat had die man? Lang hoefden we daar niet op te wachten. „Ja het spijt me enorm", begon notaris Bart nog steeds met open armen, „maar hier konden wij van UVS ook niets aan doen. Ik had van daag ook graag gespeeld waarom spreken voorzitters toch altijd van „ik", als ze het eerste team bedoelen (WvH) ook al omdat we vandaag op een hele volle Bermtoerisme... bak hadden gerekend. We hadden ruimschoots inge slagen en op een goede om zet gerekend. Willen jullie misschien wat drinken?", hoopte hij alsnog een deel van de gedachte winst bin nen te halen. Toen notaris Bart onderweg was om de gevraagde koffie te gaan halen, begrepen wij waarom spreken Wij van Hutspo(r)t altijd over „wij" als we „ik" bedoelen, maar dit terzijde (WvH) van minder snel sprekende blauwwitte notabelen wat er aan de hand was. Een aantal staartclubs had pro test ingediend tegen het af werken van een complete competitieronde, omdat men vond dat RKDEO eerst tegen Verburch moest spelen en dus werd ook UVS-ADO uitgesteld. Gelukkig voor notaris Bart en zijn volle ijskasten, won Verburch van RKDEO waardoor een „hele volle bak" en een „goede omzet" morgen alsnog tot de moge lijkheden behoren. Kleur Bij foto's van in elkaar ge slagen boksers vinden wij het allerminst jammer dat de prenten niet in kleur in de krant worden afgedrukt (we vinden het hooguit jammer dat die platen wór den afgedruktOok foto's van dammen of schaken hoeven van ons niet in kleur te worden weergege ven, al was het alleen maar omdat we die sporten nogal' zwart /wit zien. Toch zijn er gevallen, waar in kleur onontbeerlijk is. Zoals zaterdag bij Noord wijk - Rijnsburgse Boys. De spelers van Noordwijk zorgden immers, daarmee een eerder in het seizoen afgesloten weddenschap na komend, voor een primeur op de Nederlandse voetbal velden, door het competitie- treffen met punkerig rood geschilderde haren aan te vangen. „Ja", zullen som m ige n ie t-Noord wijk bezoekers kritisch opmer ken, dat kunnen ze nou wel schrijven, maar dat ge loof ik zomaar niet. Ik moet het eerst zien". Tja en dan heb je dus kleur nodig. Fotograaf Wim dacht zater dagdesondanks een zwart- wit-oplossing te hebben ge vonden. In de kleedkamer, zo luidde zijn redenering, zou het nodige fotografisch duidelijk gemaakt kunnen worden. Het resultaat: elf talbegeleider Jan („Ouwe Dirk") Vieveen in de weer met spuitbus en gewillig slachtoffer John Marijt. Een aardige gedachte, een leuke poging. Maar toch, je mist wat kleur... Bermtoerisme In de serie „Korfbal een fo togenieke sport" ditmaal een uiterst gezellig tafereel tje. Iets wat je eigenlijk al leen maar langs een korf bal veld kan aantreffen. Ge lijk het hoogseizoen op het strand van Benidorm, kro pen de Leidse korfballief hebbers en hun familiele den maandag langs de di verse zijlijnen bijeen tijdens het Pernix-toernooi. En zeg nou zelf, zoiets zie je op een tribune bij een voetbalveld toch zelden of nooit. Opvallend is ook dat slechts zeer weinigen onder de zonnebadende menigte aan dacht schenken aan het geen zich binnen de krijtlij nen afspeelt. Een nieuwe vorm van ber mtoerisme? Actie Om da t belofte sch uld maakt, ook in deze zomerse uitgave van Hutspo(r)t fotografisch aandacht voor het tennisgebeuren. Een tak van sport die zich, zoals wij dat eerder reeds memoreer den, perfect leent voor zeer fraaie actieplaatjes. Zo ook afgelopen weekeinde, in Hillegom. K(I)apstuk Kees: „Zo ook weekeinde in Hillegom?" Ajax op bezoek bij FC Lisse LISSE Ter gelegenheid de ingebruikname van de bune speelt FC Lisse dins 14 juni tegen Ajax. De Ams damse landskampioen h< ook al mag de aanwezig! van de vertrekkenden Lei Cruyff en Schrijvers twi achtig worden genoemd, gezegd met alle „bekende men" te zullen aantreden. De selectie van FC Lisse staat uit een combinatie spelers van het eerste zoni en zaterdagteam. De weds1 begint om 19.00 uur en voorafgegaan door een den stratie parachutespringen het Para Mitsubishi Team. voorverkoop voor de wedsl is nu reeds begonnen, kaa zijn verkrijgbaar bij alle L: se sigarenwinkels en Rabol ken. Apotheose Badminton Regio Circuit in Leidschendai LEIDSCHENDAM Badminton Regio Cir vindt zaterdag 4 juni li besluit in het Mastert( nooi dat wordt gehou in Sportcentrum Fluit" in Leidschend De acht beste toernoois Iers van iedere kli strijden om een totale f zenpot van bijna 4000 f den. Het gebeuren begint om gen uur. De finales om uur. Grote afwezige tijt de eindronden is de voorl ge nummer één bij de h< A, Dennis Tsjin Asjoe. 1 speler van VELO schei in de finale van het onla gehouden Drop Shot toeri één van zijn achillespezen zal naar het zich laat aan zeker vijf maanden moeten houden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10