De Amerikaanse „slee" is terug CcidócSouiant Bij nog minder fosfaat duurdere wasmiddelen Fietsen is plezier voor twee Nieuws voor de jonge en wat oudere huid Tas van 28 liter voor aan de fiets Kom van dat dak af BROM/FIETSROUTE WMHWr I CONSUMENTENINFORMATIE VRIJDAG 27 MEI 1983 PAGINA Als het fosfaat in het afvalwater nog verder moet worden te ruggedrongen dan tot nu toe, moeten er geheel andere wasmid delen komen. Deze zullen dan flink duurder worden. Een pak wasmiddel zal in dat geval 50 tot 80 cent meer moeten gaan kosten. Een andere mogelijkheid is het defosfateren van het stedelijk afvalwater. Ofschoon dit zeker niet duurder is, zal de gemeenschap toch de kosten ervan moeten opbrengen. Dit schrijft drs M. Terpstra van het Instituut voor Reinigings technieken van TNO in het maandblad „Project" van de on derzoekorganisatie. Hij is van mening dat het milieu zich al leen kan herstellen bij een drastische vermindering van de fos- faatbelasting. De regering heeft nog geen beslissing genomen over een verdere beperking van het fosfaat. De overleggroep Fosfaatreductie zal medio dit jaar een programma voor een verdere fosfaatvermindering na 1983 uitbrengen. Een extra moeilijkheid bij de eventuele vervanging van fosfaat in wasmiddelen is de energiebesparingszin van de bevolking. Doordat steeds meer bij 60 graden gewassen wordt in plaats van bij 85 graden, worden hogere prestaties van een wasmiddel verlangd. Wastechnisch gezien is fosfaat in dit opzicht het bes te middel. Omdat er nog geen goed vervangingsmiddel voor handen is, zal de consument voor extra kosten komen te staan. Achteruit gang van wasprestaties brengt meerdere kosten met zich. De Nederlandse Vereniging van Zeepfabrikanten schatten deze op 150 miljoen gulden per jaar.De wasmiddelindustrie acht de de- fosfatering van het afvalwater een afdoende methode, die in verhouding weinig kosten met zich brengt. Vooral nu er veel minder fosfaten in wasmiddelen voorkomen, zijn de zuive- ringslasten veel minder geworden dan enkele jaren geleden nog werd voorzien. Het is voorlopig nog niet te verwachten dat er een goed ver vangingsmiddel voor fosfaten wordt gevonden.-. Minder fosfaten Meer betalen Deze nieuwe „tweezitter" van Batavus weegt 25 kilo. tra versterkte voorvork. Het aluminium spieloze crank- De spaken van de tandem (72) zijn gevat in een zoge- stel bezit twee kettingbladen (52 en 42 tanden), terwijl naamde holle aluminium Weinmann-velgen met een de vijf kransjes op het freewheel een bereik van 14 tot wielmaat van 28 inch. Het uiterst stijf en strakgebouw- 24 tandjes hebben. Tien versnellingen dus. Kleur: zil- de frame heeft een framehoogte van 55 cm. en een ex- vergroen. Prijs: 1798.- Helene Rubinstein heeft zich begeven op voor haar nieuw terrein: De jonge huid van de vrouw die nog niet gewend is aan dit orgaan want dat is hette denken. De korte, overzichtelijke lijn: „Protection Douce" voor de gevoelige jonge huid komt met vier produkten. Uit de diepere lagen van de huid borrelen via ui terst kleine kanaaltjes meerdere bestanddelen omhoog om op de huid een natuurlijke hydro-li- pide film te vormen, die probeert te verzachten, vocht te reguleren, en te beschermen. Het aardige van de nieuwe produkten van Protection Douce is dat ze bestaat uit dezelfde natuurlijke onderhuidse afscheidingen uit die ge heime bronnen. Syntheti sche bestanddelen komen er dus vanzelfsprekend niet in voor, wel wordt de hydro-lipide film die moeder natuur meegeeft erdoor versterkt. Een 24 uurs-verzorging (ook voor de meest gevoelige pun ten rond ogen en in neus- plooien) voor veilig ge bruik. Christian Dior noemt zijn nieuwe produktenreeks „Ethique", een „discipline voor de huid" om haar schoonheid en frisheid te doen bewaren. Ochtend- en avondcrême en een kleimas ker (20 procent klei), een „moisturizer" waarin zeewie rextracten (13 procent) zijn verwerkt vormen met derma tologisch verantwoorde zeep, die bij een vette huid licht mag worden ingeborsteld met een speciale „gezichtsborstel" („Brosse pour le visage"), en een tonique, bij elkaar zeven produkten, een toevoeging aan de reeks van verzorgings balsems, gels en laits om voor moederdag eens welgevallig te bekijken. Komt er nog voor de vrouw van vier kruisjes en daarbo ven Lancaster met de „Ligne Suractif", waarin in watero plosbare Retinol met vitamine A, die aanzet tot snellere cel deling. Prettige mededeling voor vrouwen met een vette huid: ze krijgen minder snel rimpeltjes; daar tegenover staat dat tweemal per dag rei nigen ('s morgens en 's avonds) met speciale gezichts- zeep (afspoelen met lauw wa ter) zeer aanbevelenswaardig is. Want verwijde poriën, waarin zich vet ophoopt, loe ren om zich een plaatsje te veroveren op plekken waar de meeste talg wordt afge scheiden (voorhoofd, rond de neus, op de kin). Op het eerste gezicht een normale boodschappentas, maar Batavus heeft er tal van extra's aan- en inge stopt. De eenvoudige op- hangconstructie aan de ba gagedrager garandeert snel ophangen en afpakken. Geen geknoei meer met riempjes, of uitstekende ha ken aan de tas zelf. De schuine voorzijde zorgt er voor dat de schoenhak de tas niet kan raken, terwijl het hart van de tas toch boven de naaf kan worden ge plaatst voor een goede ge wichtsverdeling. Tinten: groen en bruin. Ma teriaal: canvas. Inhoud 28 li ter. Prijs 29.- inclusief op- hanghaak. Werkenop gevaarlijke daken kost jaarlijks di verse mensen het leven. Daarnaast loopt het aan tal gewonden, dat niet zelden blijvend invalide wordt, in de tientallen. De slachtoffers zijn niet alleen te vinden bij de beroepsbevolking zoals schilders en dakbedek- kers, maar zeker ook on der de doe-het-zelvers. Sinds kort is er een voorlich tingsfilm over dit probleem, getiteld „Een stap te ver". Het is een bewerking van een En gels origineel en een initiatief van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in samenwerking met het Bu reau Bouw Veilig en het het Veiligheidsinstituut. De film (die kan worden aangevraagd bij bovengenoemde instanties en de arbeidsinspectie) is vooral preventief bedoeld. Gevaarlijke daken, ook wel niet-draagkrachtige daken ge noemd, kunnen al bezwijken onder het gewicht van één persoon (soms met enig ge reedschap). Levensgevaarlijk zijn ze ook, als ze nog maar net het gewicht van één per soon kunnen dragen, maar di rect bezwijken bij extra druk. Dan hoeft iemand maar te struikelen of te vallen om er doorheen te zakken. Het ge beurt ook vaak genoeg, dat niet-draadkrachtige materia len als veilig worden be schouwd. Asbescementplaten, glasplaten, dunne houtvezel platen en plasticplaten zijn daar een goed voorbeeld van. Vaak zijn de gevaren al uit te bannen door eenvoudige maatregelen als het leggen van een loopplank of het plaatsen van een waarschu- wingsbor,dje. Dat laatste is in Nederland overigens nog niet wettelijk verplicht. De Amerikaanse „slee", het geruisloze benzine- slurpende automatische automobiel van vijf tot zeven meter lengte is - al thans in de Verenigde Staten zelf - weer terug. Dealers over het hele land melden een bijna- -verdubbeling van de verkoop van „big cars" ten opzichte van een jaar geleden. De kleine, voornamelijk Japanse maar ook Euro pese auto's namen in de voorbije maand april nog maar ruim eenderde deel van de totale afzet voor hun rekening, tegen 53 procent vorig jaar. Ook de middelgrote (Ameri kaanse plus de Westduit- se Mercedes en BMW) wagens gaan weer vlotter van de hand. Negen jaar geleden, na de eer ste wereld-oliecrisis, begon nen de kleine buitenlandse auto's aan hun opmars in de Verenigde Staten. De Japanse merken plus Volkswagen en Renault waren de belangrijk ste energiebewuste „indrin gers", die vorig jaar een aan deel van 41 procent van het totale Amerikaanse wagen park hadden veroverd. Hoewel de benzineprijzen in Amerika toen en nu ongeveer de helft bedragen van die in Europa, begon de zuinigheid van de „small car" toch ook voor de automobilisten in de VS aantrekkelijk te worden. De dorst van de zes- tot acht cilindermotoren van de li- mousine-achtige „Amerika nen" beloopt gemiddeld veel al het dubbele - en in het stadsverkeer aanzienlijk meer dan het dubbele - van het verbruik van de „Japanner-t. tjes". Bovenmaats Maar nu sedert vorig jaar april de benzineprijzen in Amerika zijn gaan zakken en de volgende oliecrisis zich nog achter de horizon schuilhoudt, tonen veel Amerikanen hun in dit land welhaast verplich te economische optimisme met de aanschaf van een bo venmaatse personenauto. Het zijn de fonkelende Cadillacs, Oldsmobiles (Regency). Che- vrolets (Impala, Caprice), Buicks (Le Sabre), Chryslers (Newyorker), Lincolns (Conti nental) en Mercury's (Grand Marquis) die stad en land weer in toenemende mate be volken en aan de eindeloze highways weer het ouderwet se Amerikaanse het-kan-nie- t-op-karakter geven. De sleeën hebben altijd - de „hoeveelheid auto" in aan merking genomen - maar weinig dollars meer gekost dan de relatief dure import- -wagens. Voor 12.000 tot 15.000 dollar wordt men in Amerika eigenaar van een nieuw „slagschip" van, een van de drie grote binnenland se producenten: General Mo tors, Chrysler of Ford. Een Europese of Japanse midden klasse auto komt nieuw óok op tussen de 10.000 en 12.000 dollar. Dat blijkt voor een Eu- gemakkelijk 12 jaar en 200.000 tot 250.000 km. mee, zodat er dus een levendige occasion markt bestaat. Tot de levens- ropeaan, die met een dollar- duur draagt met name de ui- koers van bijna f2,80 moet re kenen, heel veel geld. Maar voor een Amerikaan heeft zijn eigen dollar een binnen landse koopkracht die gelijk staat aan wat een Nederlan der in eigen land ongeveer terst lage maximum-snelheid bij, die overal in de Verenigde Staten 55 mijl oftewel 88,7 km. per uur bedraagt. „De mensen in dit land heb ben nooit hun belangstelling verloren voor de show en het met f 1,50 kan doen. En dat comfort van een grote auto", brengt the big car binnen het zegt autodealer Joe Fontana in Washington DC. „Het eni ge dat pijn deed was de benzi neprijs". Die prijs is nu gedaald van f 1,20 per liter een jaar geleden tot rond f0,90 nu. En bij een auto die een op zeven a acht kan kan rijden, maakt dat heel veel uit. Motorlandschap Voor de lagere inkomens maakt de gedaalde benzine prijs (die trouwens de laatste twee weken toch weer aan het oplopen is) het ook weer mogelijk om in tweedehands „grote automaten" te rijden. De Amerikaanse „bak" kan met zijn enorme motorland schap onder de voorplecht, De Fleetwood Brougham Sedan van Cadillac heeft nog altijd een respectabele lengte.. Ingekort Joe Fontana benadrukt dat de nieuwste Amerikaanse sleeen dan nog heel wat zuiniger zijn dan die van tien jaar geleden, welke tussen de vier en vijf km. per liter aflegden. En de dealer weet natuurlijk nog veel meer voordelen van de the big car op te sommen. „Je bent veel veiliger in een grote Olds of Chevy of Line, of Pont dan in een iel Japanner tje. En wat dacht je van de Amerikanen met zes kinde ren? Die kunnen allemaal in een Cadillac en niet in een Toyota. En vergeet ook de dikke Amerikanen niet. Ik ben zelf boven de 100 kilo, maar gisteren kwam hier een dame die mij op een dwerg deed lijken. Ze is in een Grand Marquis weggereden. Die gaan trouwens als brood jes over de toonbank. Er drei gen lange wachttijden." Het probleem dat de auto-fa- brikanten met de terugkeer van de slee hebben, is inder daad het feit dat de ze juist veel van hun produktielijnen hadden omgebouwd voor de aanmaak van de ingekorte (compacte) versies van hun lange modellen. Die aanpas sing aan de energie-schaarste en poging om de zwaargetrof- fen industrietak in leven te houden, was in de fabrieken van de autostad Detroit einde lijk algemeen van de grond gekomen en nu blijkt de markt zich alweer ingrijpend te verleggen. Tot de volgende benzine- schaarste, die velen in de VS toch weer zien aan komen. MARC DE KONINCK Kan het Hollandser „Amsterdammertjes" in chocola Wie kent ze niet, de bekende gietijzeren paaltjes om de auto mobilisten in de hoodstad te weren De „Amsterdammertjes" echter zijn in de mini-versie (7 cm), uitgevoerd in chocolade, melk of puur dan wel gevuld met „gi- anduja", een mengsel van chocola, hazelnoten en gebrande sui ker, in de hoofdstad een rage geworen. Het idee om ze te fabriceren als lekkernij kwam van het mar ketingbureau Vaz Dias, dat de grapjasjes als nieuwjaargeschenk aan relaties gaf. De navraag bleek zo enorm, dat de verkoper bakker Vos van Beune, Haarlemmerdijk 156-158, tel. 020 - 248356, die er een hele etalage van maakte, handen te .kort komt om de bruine paaltjes over de toonbank te schuiven. Op het doosje staan twee monumentenpanden van Vaz Dias, Sin gel 91 en 93, op welke plaats de echte Amsterdammertjes tegen fout parkeren waken. Leuk als cadeautje om mee naar het buitenland te nemen of er buitenlanders mee te verrassen Klagen lucht op Er zijn tal van instanties die een fraaie verzameling zou den kunnen aanleggen van de klachtenbrieven die zij krij gen toegestuurd. En af en toe gebeurt dat ook wel. Maar het merkwaardige nu is dat Inter- home (verhuur van apparte menten en bungalows) zich al jaren het hoofd breekt over het feit dat over wintersport vakanties lang niet zoveel ge klaagd wordt als over zomer vakanties. Theoriën genoeg: Wintersporters zijn 's avonds te moe om te kijken of er nog stof onder hun bed ligt, of: de appartementen in de winter sportplaatsen zijn beter. Dat laatste klopt niet, want het zijn dezelfde appartementen die ook in de zomer worden verhuurd. Toch bedraagt het aantal „winterklachten" maar een derde van die in de zomer. Interhome heeft er een verza meling van aangelegd, waar uit hier een kleine bloemle zing. Om u te bewijzen, hoe slecht er schoongemaakt was, zend ik u hierbij het door mij per soonlijk bijelkaargeveegde stof toe. Het toilet was zo nauw, dat ik er ruggelings in moest om er vooruiit weer uit te komen. De woning was zo gehorig dat wij de buren door het sleutelgat konden horen pra ten. Wij zijn niet in de woning gebleven, 's Nachts waren er geheimzinnige geluiden die wij niet thuis konden bren gen. Wij hebben de slaapka mer gebarricadeerd. Toen er bovendien de volgende mor gen een plas water op de trap lag, die door niemand veroor zaakt kon zijn, hebben wij dit spookhuis verlaten. Wij eisen een ruime schadevergoeding. Het enige plezierige was, dat het andere appartement, dat ik voor mijn vrienden ge boekt heb, het tegendeel van mijn woning was. 's Nachts stak er een sneeuwstorm op, waardoor het venster openwoei en de sneeuw in de kamer kwam. Vanaf 2 uur heb ik bij het raam gestaan en het met een touw dichtgehouden tot 6 uur 's morgens. Cadeautje van jarige ANWB In het kadere van de feeste lijkheden rond het honderdja rig bestaan heeft de ANWB een unieke overzichtskaart uitgegeven van de belangrijk ste brom/f ietsverbindingen in ons land. De verbindingen op de kaart zijn vooral gekozen omdat ze zoveel mogelijk over brom/fietspadsen gaan die in de bewegwijzering zijn opge nomen. Met behulp van deze kaart kan een korte en snelle weg naar een bepaalde be stemming worden gevonden. Wie vooral via toerischtisch aantrekkelijke routes wil rij den, zal gebruik moeten ma ken van meer gedetaillerde kaarten zoals de ANWB die op een schaal van 1100.000 uitgeeft. De afstanden zijn in kilometers aangegeven en bo vendien is vermeld in welke plaatsen erkende ANWB-fiet- senverhuurders gevestigd zijn. Ook staat er op waar be- wegwijzerde fietsroutes van de ANWB zijn gelegen. Cadeautje van de ANWB voor leden gratis op alle bondskantoren verkrijg baar.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8