Langs Omwegen Scooters en andere overhuifde vervoermiddelen komen weer in zwang Streekm uziekschool viert renovatie met een open dag sn^nieuw kort geding -tegen krakers ?0cScheepmakerssteeg SP-brochure over gastarbeider iroept gemengde reacties op "LEIDEN/REGIO EeidóeOowiant VRIJDAG 27 MEI 1983 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. TERUG VAN WEGGEWEEST ÏULEIDEN/DEN HAAG De groep krakers, die no vember vorig jaar een groot pand aan de Scheep- f.j.'/.makersstecg 2 kraakte na- jve'dat het ruim negen maan- jden leeg had gestaan, kre- ""jjgen gistermiddag in het n 7jPaleis van Justitie in Den djscHaag opnieuw te maken ■de met een kort geding. Het M'tweede kort geding in een ""'periode van zes maanden. De rechter besloot bij het n ^eerste niet op de eisen tot owontruiming in te gaan. Het ■Miverhaal Van de 83-jarige '«.^eigenaar van het pand, ifjjfwas te doorzichtig om ge- e„.,loofwaardig te kunnen eWeZijn. Het tweede kort geding was dit keer door de dochter van de eigenaar aangespannen. Zij zou inmiddels het pand van haar vader gekocht hebben en wil er nu, volgens haar advo caat mr. R.M. Schutte gaan wonen en een galerie begin nen. Het pand aan de Burg- steeg, waar zij thans een win keltje heeft en verder aan stu denten verhuurt en haar eigen woning enkele meters verder op, zou zij willen verkopen. Mr. Schutte noemde wat na men van mensen die het win keltje wilde overnemen. Dit pand zou echter leeg verkocht moeten worden en dus moest er onderdak voor de huurders gevonden worden, zo stelde mr. Schutte. Die huurders zou den ook in het pand Scheep- makerssteeg terecht kunnen. De vrouw zou dus twee pan den willen verkopen om daar na aan de Scheepmakerssteeg te gaan wonen, een galarie te beginnen en verder voor een deel aan anderen te verhuren. Daarom moesten de krakers eruit, zo was het pleidooi van mr. Schutte. De advocaat van de krakers mr. W. van der Pol, stelde dat het toch wel heel vreemd is, dat een huis dat eigenlijk vijf ton waard is, voor ruim twee ton door een vader aan de dochter is verkocht. Hij con stateerde een hechte familie band. Ook stelde hij, dat het volgens het bestemmingsplan niet mogelijk is, om in het pand een winkeltje of galerie te beginnen. Op het pand zou een kantoor/woonbestemming rusten. Daarnaast stelde hij het wel vreemd te vinden, dat men al over getekende verkla ringen van toekomstige huur ders voor de Scheepmakers- steeg beschikte. „Die mevrouw die heeft toegezegd voor 650 gulden uw zolderverdieping te willen huren moet zeker erg klein zijn. Het lijkt me ten minste voor een beetje lang mens behoorlijk benauwd om in een ruimte te moeten wo nen van amper 1 meter 90 hoog", aldus mr. Van der Pol. De uitspraak is volgende week donderdag. 'e O e£&EIDEN De brochure 'Gastarbeid en Kapitaal' nee/van de Socialistische Par- jd tij, die momenteel in Lei- "sfaden wordt verspreid, f ^tieeft bij het comité 'Lei- \vjjen tegen Fascisme' de vel «nodige kritiek gekregen. en jlHet comité meent dat de "va/jgezichtspunten van de SP e"jniets bijdragen aan „de ^^noodzakelijke vorming ,enöjyan een zo groot mogelij- ?nst,*e eenheid tegen fascis- rbesine". De SP verwijt het 'e ^komitee „onzuivere motie- '^jven, waarbij gastarbeiders /ief|moeten dienen als voor- n/ewendsel voor een lafharti- elntge aanval op de Socialistic e dt&che Partij", e dl Het comité 'Leiden tegen Ke/IFascisme' heeft zich gestoord aan het pleidooi van de SP om gastarbeiders 75.000 gul den als inkomensgarantie te geven indien zij naar hun vaderland terug willen ke ren. Zij die in Nederland wil len blijven, dienen na ver loop van tijd de Nederlandse nationaliteit te krijgen, vindt de SP. „Wie deze eerlijke po ging om tot een oplossing te komen, bedoezelt met laag bij de grondse verdachtma kingen, is schuldig aan het- ze-achtige mobilisatie tegen de SP", meent deze partij. Wat het comité zo heeft ge stoord is niet duidelijk, maar vermoedelijk denkt het co mité 'Leiden tegen Fascisme' overeenkomsten te zien tus sen de "oprotpremie" voor buitenlanders van verschil lende rechtse organisaties en de inkomensgarantie van de SP. Voorlopig heeft het co mité de SP voor een gesprek uitgenodigd, maar deze is daar niet op in gegaan. „Wij hebben geen enkele behoefte om met jullie te praten over de vraag of wij onze brochu re al dan niet mogen ver spreiden", aldus de SP. Deze partij zegt te zullen reageren wanneer het comité duidelijk maakt wat haar kritiek op de brochure is. Jong Socialisten willen kernwapen- vrij Leiden LEIDEN De Jong Socialis ten afdeling Leiden en omge ving willen dat de gemeente raad zich uitspreekt tegen de plaatsing van atoomwapens in Leiden. Een motie van die strekking wordt vanavond aan de afde lingsvergadering van de PvdA voorgelegd, waarna de fractie van de PvdA de motie aan het college van B en W en aan de gemeenteraad zou moeten overbrengen in de hoop dat de raad de motie aanneemt. of ik de lezers wil oproepen ook naar die plek te komen, op 3 juli dus. En dan moeten ze hun Zündapp Bella, NSU Prima, Maicoletta, TWN, Jawa Platom, Peugeot, Moto- Guzzi Galletto, of welk ander merk scooter ook, meebren gen. Stiefkinderen En dan: bezitters van dwerg- auto's „altijd een beetje de stiefkinderen bij de automo bielclubs" zijn ook van harte welkom. In de Kwa- kelse club rijden regelmatig vier tot vijf dwergauto's met toerritten mee, en ze zouden het daar best aardig vinden, als de bezitters van BMW Isetta, Messerschmitt, Zün dapp Janus en zo meer, ook kwamen. Het hoofddoel van die landelijke dag op 3 juli is van rond 12 uur tot een uur of 3 te picknicken. Je ziet maar hoe je dat doet; ieder op z'n eigen manier. Natuurlijk ga je dan ook bij elkaar buur ten en verhalen vertellen over scooters en zo. Mis schien wordt er zelfs wel een behendigheidswedstrijd geor ganiseerd. Van Zaal: „Er is meestal veel fotomateriaal aanwezig, en onder de leden die wij kennen zijn er die buiten hun eigen scooter ook van andere scooters precies weten hoe alles in elkaar steekt. Enfin, het scooterrijden blijft, in deze moderne tijden, niet meer beperkt tot de landen rond de Middellandse Zee. In Duitsland staan er bij de offi ciële instanties ongeveer 7000 Heinkels geregistreerd, maar de Heinkelclub in Duitsland heeft echter slechts 350 le den. Van Zaal: „Door de maandelijkse toertochten en de door ons georganiseerde ontmoeting in juni een jaar geleden is ons ledental in De Kwakel verdubbeld, en het einde is nog niet in zicht". Wie derhalve mee wil doen op 3 juli a.s., pakt de telefoon of schrijft een briefje: Hein kelclub De Kwakel, Drecht- dijk 50. 1424 RH De Kwakel, 02975 - 64 120. En u wist na tuurlijk ook al, dat er een volbloed scootermuseum is. met alles op twee, drie of vier wielen, tot en met 500 cc: adres is Vlietweg 20, Lei den. Even buiten de bebouw de kom, waar alles even an ders is... De Streekmuziekschool aan het Rapenburg ademt weer de allure van een oud grachtenhuis. een rondleiding door het ge bouw wordt dit duidelijk. De grote zaal heeft een vast tapijt als vloerbedekking en aan de wand hangt het door mevrouw Van Oerle vervaardigde wandkleed, een 9 bij 2 meter kleurig gevaarte, dat het the ma huwelijk uitbeeldt. Beide zorgen voor een wat gedempte akoestiek, die in het verleden werd gemist, maar nu de zaal bij uitstek geschikt maakt voor uitvoeringen in kleine bezet ting. Op de eerste en tweede ver dieping zijn de talrijke leska mers in dezelfde stijl uitge voerd en maken een frisse en vaak al gezellige indruk, wat bij het lesgeven een niet te verwaarlozen stimulans is. Dubbele wanden en beglazing hebben de geluidsoverlast tot een aanvaardbare omvang te ruggebracht. Ook de zolder is nu functioneel en omgebouwd tot een drietal leskamers. An dere voorzieningen zijn de bi bliotheek, die nu in een grote re ruimte huist en de docen tenkamer op de parterre. De tuin, waarop deze uitzicht heeft, is door leraren zelf aan gelegd. Nadat wethouder Schoute de officieële heropening verricht te, presenteert de muziek school morgen op haar jaar lijkse 'Open Dag' haar nieuwe gebouw in combinatie mei haar lesactiviteiten. Tusser 10.00 en 15.00 is in elke kamei een docent aanwezig, die in formatie over zijn instrument geeft, evenals over het lespro gramma, dat hierin te te vol gen is. In de grote zaal geeft de slagwerkgroep een demonstra tie en in het aangrenzend pand van Augustinus treedt de Big Band van de school op. Lichte muziek vormt dus te genwoordig een onderdeel van het lesprogramma. In het alge meen wordt er naar gestreefd dit voor zoveel mogelijk leer lingen financieel toegankelijk te maken. Het lenen uit de bi bliotheek is gratis en het in strumentenfonds, dat in op richting is, moet de verhuur van het instrumentarium, dat eveneens een grondige ver nieuwing heeft ondergaan, te gen redelijke prijzen mogelijk maken. De lesgelden zijn ver laagd, maar wel met gevolg dat het aantal kleine groeps lessen per jaar wordt opge trokken tot 80. Het spelen in ensembles wordt eveneens door een lage kostprijs aan trekkelijk gemaakt. DIRK VOOREN Sinds een jaar of twintig meende ik, dat we het gehad hadden. Het scheen afgelopen met de venijnig zoemende wes pen die over onze wegen rolden. Vespa's en soort* genoten werden gaande weg teruggedrongen tot op de zuidelijke plaatsen van herkomst. Alleen nog in Rome, en in medi terrane omgeving, leken vrouwelijke toeristen „omspeeld" te worden door in de olijfolie half gaar gebakken plezierrij- ders die op een goedkoop uitje uit waren. Soms on der het oog van gretige clerici in zwarte toog, die op de stenen banken bij het Forum Romanum ook al hun brevier ver geten leken te hebben bij het getsjirp van de krekels en het schichtig knerpend fluiten van de vleermuizen. Zomaar een zoele Romeinse zomera vond. Ik heb dat meege maakt. Ook, aanvullend, in de schaduw van de muur van Marcus Aureli- us die het antieke Rome omzoomde. De Vesparij- ders maakten er een krankzinnige, nauwelijks instructieve, verkeers- tuin van. Maar bij ons sloeg, tegen die tijd, de welvaart toe en iedereen ging autorijden, soms via de driewielers die als Oudgediende scooters op een rij.... Goggomobils werden aangeduid. De Vespa's en Lambretta's en Heinkels, en de MotoGuzzi's en Scootmobielen els cockpits zonder vleugels, steken hun neus weer naar voren. alle verdere huppelde pup verdwenen naar de opkopers of naar de schroothopen. Afgelopen. Uit. Dacht ik. Totdat vorige week me een missive bereik te. Een uitvoerige medede ling, enigszins glorieus zelfs, uitgegeven door de Heinkel club De Kwakel, bij Uit hoorn. De wespen en andere laag bij de grondse vervoer middelen komen terug! Maar nu ingetoomd en als specimi na van een opnieuw ontdekte nostalgie. En wat hoor ik daar? „Het scooterseizoen 1983 is weer geopend!" Het is voorjaar. Alweer, en geopend. Niet te geloven, in ons klimaat. Ik lever nu de informatie in een ongelooflijke sneltreinvaart af, vanuit De Kwakel. Klaar blijkelijk tufte de Heinkel club De Kwakel een maandje geleden met 43 Heinkelscoo- ters (waarvan 2 met zijspan) en 5 dwergauto's „weer door een stukje Nederlands pol derland". „Dat was maar on geveer een vierde van het to tale aantal leden, dat almaar blijft groeien: het zijn er nu al 225 die een heinkel heb ben. Sommigen hebben er zelfs meer dan één!". Trots in De Kwakel en daaromtrent. Nieuwe merken Zelf heb ik dat nog niet zo sterk gemerkt, maar meneer van Zaal in De Kwakel namens de club zegt, dat ,je in het algemeen steeds meer scooters en dwergauto's van allerlei merken weer op de weg ziet komen. Niet al leen oude, maar ook verschil lende nieuwe merken uit b.v. Japan. Intussen is dan ook een Lambrettaclub Neder land opgericht, met tot voor kort 25 leden, maar die club groeit gestaag. De oprichting van een landelijke Vespaclub zit in de lucht, althans in de pen. Verder horen we steeds meer berichten over de op richting van een algemene scooterclub; één dus waar alle merken inderdak kun nen vinden". Ik voor mij had dit nooit ver wacht. U soms wel? In de af gelopen tien jaar heb ik hooguit twee overhuifde mo toren gezien. Niet wetende, dat elders in het land hon derden lieden bezig zijn met de heropvoering van een oud sprookje, dat boeiend blijft. Nu wordt ook nog eens zon dag 3 juli '83 uitgeroepen tot Landelijke Scooterdag. Dan komen alle scooterbezitters met hun voertuigen naar dagrecreatieterrein Zander- bos bij Nunspeet op de Velu- we (of Vaaiouwe, zoals we vroeger leerden). Dat is op de weg tussen Epe en Nunspeet. zeg maar. Heinkelclub De Kwakel, profeet van een nog net grijpbaar stukje voorge schiedenis. is daar jaarlijks te vinden voor z'n steeds terug kerende picknick. Daar ko men steevast ook de leden van de Lambrettaclub en Vespa-bezitters op af. Nu vraagt meneer Van Zaal me, LEIDEN „In de kelder kunt Uw jassen kwijt. Dan ziet U direct het verschil". Piet Kunst, directeur van de Streekmuziekschool Leiden, wacht de gasten op in een hagelwit ge pleisterde hal, waar een zweem van verflucht ver raadt, dat de finishing touch aan het gebouw nog maar net achter de rug is. Inderdaad biedt de kelder een volstrekt andere aan blik. Somber beton en kale planken roepen een laatste herinnering op aan de haveloze staat, waarin het gebouw tientallen ja ren lang heeft verkeerd. In de grote benedenzaal doet Kunst samen met wethouder P.H. Schoute, die als voorzitter van het schoolbestuur even eens een drijvende kracht ach ter de renovatie van het ge bouw is geweest, de geschiede nis uit de doeken. Sinds de school, nog voor de oorlog, het pand aan Rapenburg 22 be trok, is er van het aanbrengen van muziektechnische voorzie ningen nauwelijks sprake ge weest. Voor een instelling, die gemiddeld tegen de 3000 leer lingen telt en van het gebouw derhalve een intensief gebruik maakt, werd dit een onhoud bare situatie. Tegen de straffe bezuiningingswind in, die ook op gemeentelijk vlak waait, werd een renovatieplan opge steld. Met de uitvoering daar van maakte stadsarchitect Den Haring bijgestaan door een bouwbegeleidingscomissie in juli 1982 een begin. Omdat een tijdelijk onderkomen elders fi nancieel onhaalbaar was, moest de muzikale vorming 'gewoon' doorgaan, te midden van het geboor en gehamer Nu, bijna een jaar later, is het leed geleden en voor een bud get van zo n 650.00,- een in térieur geschapen, waarin door het overheersend gebruik van wit pleisterwerk op de muren en groene tinten in de gordij nen, vloerbedekking en hout werk de allure van het oude grachtenhuis is herleefd. Een aantal kunstwerken zal op korte termijn het gebouw ver der aankleden. Akoestiek Wat mooi oogt-, biedt verder een aantal muziektechnische en in het algemeen praktische voordelen. Aan de hand van De grote zaal met het fraaie wandkleed van mevrouw Van Oerle. r Berijders van venijnige wespen klaar voor de showstart.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5