Concurrentieslag rond parkeergarages s Nooit te oud om te leren Zicht op uitzicht' GARAGE DRIESSENPLEIN „BEDREIGING" VOOR SANDERS De Zuidwester nu officieel geopend Adjudant Hulsbos verlaat politie LEIDEN QeidsaQowiant VRIIDAG 27 MEI 1 LEIDEN „Je bent nooit te oud om te leren". Deze stelling gaat zeker op voor de 80-jarige Voorburger G. Korpershoek. Deze bejaarde heer legde giste ren met goed gevolg het docto raal examen in de Italiaanse taal af. De heer Korpershoek, die studeerde aan de Leidse universiteit, mag zich van nu af aan doctorandus noemen. De heer Korpershoek is een voormalig leraar Nederlands, hij werkte 53 jaar in het on derwijs. Zijn laatste functie was conrector aan het Huy- gens-lyceum in Voorburg. Tien jaar geleden begon hij met de studie Italiaans. Hij koos voor deze taal, omdat hij met zijn vrouw regelmatig in Italië vakantie vierde. Zijn kennis van de taal strekte niet verder dan een beetje 'vakan tie-Italiaans' en om de taal wat beter te leren, besloot de heer Korpershoek Italiaans te gaan studeren. Ook al omdat de be jaarde student zeer geïnteres seerd is in literatuur en een groot liefhebber is van poëzie. Wegens privé-omstandigheden duurde de studie wat langer dan gepland. Vijf jaar geleden deed de heer Korpershoek zijn kandidaatsexamen, gisteren haalde hij dus zijn doctoraal. De heer Korpershoek zet nu een punt achter zijn studie-ac tiviteiten. GELD LIGT OP STRAAT Gemeente hoopt geld te verdienen door betere reinigings controle LEIDEN De gemeente gaat beter controleren of het be drag dat mensen betalen voor het ophalen van het huisvuil de zogenaamde reinigings rechten wel in overeen stemming is met de hoeveel heid huisvuil die aan de stoep rand wordt gezet. Bij een steekproef is gebleken dat in een gedeelte van de binnen stad ter grootte van een vuilophaalwijk 70.000 gul den te weinig aan reinigings rechten wordt betaald. Leiden telt 31 vuilophaalwij- ken en hoewel niet verwacht wordt dat elke wijk een vette buit van 70.000 gulden zal op leveren, verwacht de gemeen te toch een aanzienlijk bedrag te kunnen innen. Een tijdelijk aangestelde kracht die in een jaar tijd de steekproef vericht- te, krijgt een arbeidscontract aangeboden om zijn lonende werkzaamheden nog even voort te zetten. De reinigingsrechten worden geïnd via de computers van het energiebedrijf Rijnland. Gebleken is dat de werkelijk heid nog wel eens verschilt van de informatie waarover de computer beschikt. Zo bleek bijvoorbeeld dat een winkelier in de Haarlemmerstraat geen reinigingsrechten betaalde, maar wel gemiddeld 15 zak ken vuil per keer buiten zette. Met name bij onderverhuur van verbouwde voormalige winkel- en bedrijfspanden is gebleken, dat de eigenaar van het geheel te laag wordt aan geslagen voor het afval van de soms zeer talrijke bewoners. Ook doordat percelen de be schikking hebben over een tweede of derde uitgang kun nen te weinig reinigingsrech ten worden geheven. Het onderzoek wees tevens uit dat, wanneer door verbouwing het gas en licht worden afge sloten en Rijnlands computer ook de heffing van het reini gingsrecht opschort, er teveel tijd verloopt voordat de nieu we bewoner weer voor zijn huisvuil wordt aangeslagen. Ook kwam het voor dat huur ders van containers zij beta len alleen een bedrag per gele digde container de contai ner lieten voor wat het was en het afval gewoon aan de stoep zetten. Bij elkaar schoot de ge meente er meer dan 70.000 gulden bij in. In de computer van het EBR zijn 1400 adressen het totale bestand is 40.000 opgeslagen waar geen reinigingsrechten betaald hoeven te worden. Dit kan bijvoorbeeld voorkomen bij flats die voorzien zijn van een stortkoker, de reinigings rechten zijn dan in de huur opgenomen. Wanneer de be woners verhuizen naar een 'normale' woning, wordt slechts het adres en niet hun 'stortkoker-code' in de compu ter veranderd. Gevolg: in hun nieuwe woning behoeven zij geen reinigingsrechten te beta len. Controle heeft uitgewezen dat in ieder geval 80 adressen ten onrechte niet worden aan geslagen. Dit levert de ge meente nog eens bijna 12.000 gulden op. Actie tegen vrouwenmishandeling LEIDEN De actiegroep 'Stop Vrou wenmishandeling' heeft woensdag 1 juni uitgeroepen tot landelijke actiedag. Ook in Leiden wordt op diverse plaat sen in de stad actie gevoerd. Op het Stadhuisplein is een stand inge richt, waar men van tien tot vier uur informatie kan krijgen over vrouwen mishandeling. Van tien tot zes uur zijn er kinderactiviteiten. Op het Stadhuis plein wordt van vier uur tot half zes een manifestatie gehouden en 's avonds is er vanaf acht uur in het Volkshuis aan de Apothekersdijk een vrouwena vond. VEERSTICHTING HOUDT SYMPOSIUM: LEIDEN De VeerStichting houdt op woensdag 31 augustus en donderdag 1 september het symposium „Zicht op uitzicht". Het is een symposium over crisis, toekomst en uitdaging. De VeerStichting is in 1978 door Leidse Studenten opgericht. De doelstelling van deze instelling is het bevorderen van het contact tussen studenten en or ganisaties. De stichting gaat van het standpunt uit, dat studenten weinig we ten van wat de verschillende maat schappelijke organisaties in de toe komst van hen verwachten. De stich ting neemt ook aan, dat deze organisa ties niet weten wat er bij de studenten leeft. Daarom wil de VeerStichting de stu denten en organisaties met elkaar in contact te brengen, zodat men van el kaar weet wat er gaande is. Met dit doel voor ogen organiseert men elk jaar een symposium. In 1980 was het thema „Relaties tussen creativiteit, innovatie en universiteit", het jaar daarop had men het over „Motivatie" en vorig jaar was het onderwerp „Inhaken of afha ken". Nu is als thema „Zicht op uit zicht" gekozen. Deelname aan het tweedaags symposium kost overigens 425 gulden. De ochtenden van het symposium wor den gevuld met lezingen. Dr. Peter Schwarz (Shell, Londen), dr. Robert J. Lifton (hoogleraar psychiatrie aan de Yale Universiteit) en dr. Ronald Nater (vice-president van het Stanford onder- zoeks instituut) zullen onder meer het woord voeren. De middagen zijn be stemd voor werkgroepen. Aan het sym posium kunnen 300 mensen meedoen. De helft bestaat uit studenten, de ande re helft uit niet studenten. LEIDEN De concur rentieslag binnen de aan nemerswereld om een parkeergarage in Leiden te mogen bouwen, lijkt goed te zijn losgebroken. De firma Noorlander heeft met zijn deze week bekend geworden plan om op het Ir. Driessen- plein een parkeergarage te bouwen het de concur rent Du Prie nog moeilij ker gemaakt om de San- dersgarage te realiseren. M. du Prie noemt het plan van Noorlander „een be dreiging" voor de San- dersgarage. „Het zal de totstandkoming bemoeilij ken. De exploitatie zal nog moeilijker rondko men". De economische re cessie noopt elk bouwbe drijf stevig aan de weg te timmeren, maar of dit er toe zal leiden dat de Leid se middenstand zich over enkele jaren gelukkig kan prijzen met drie parkeer garages valt te betwijfe len. „Ik heb geen behoefte om Noorlander al te zeer te kriti seren, maar ik moet zeggen dat dit wel op een zeer ongele gen moment komt. Ik kan me voorstellen dat de exploitant, waar wij mee in onderhande ling zijn, weinig behoefte heeft aan een grote concurrerende garage op een paar honderd meter afstand. Ik hoop dat de gemeente zo verstandig is om het voorstel van Noorlander in de kast te leggen, totdat de voorwaarden van de exploi tant bekend zijn", aldus Du Prie. Hij wil weinig kwijt over de onderhandelingen over de Sandersgarage: „Over een maand zullen we belissen of we het doen". Over de verkoop van de aan delen van de Sandersgarage aan de winkeliers zegt hij: „Er zijn er nu zo'n vierhonderd aandelen in principe verkocht en dat is een beetje weinig. Vooral de belangstelling van het grootwinkelbedrijf valt zwaar tegen. Zo heeft C&A bijvoorbeeld afgehaakt en daar speelt overigens een rol bij, dat ze geen kans van de gemeente krijgen om nieuwbouw te ple gen. Ook de winkeliers in de Haarlemmerstraat hebben maar in zeer beperkte mate voor de aandelen in de garage ingetekend". Een maand geleden bleek al dat niet meer dan 400 van de 1.000 benodigde aandelen zijn verkocht. Du Prie heeft nog anderhalve maand de tijd de exploitatie rond te krijgen. Lukt dit niet, dan vervalt de overeenkomst met het ge meentebestuur. Haalbaar De firma Noorlander heeft het college van B en W deze maand per brief op de hoogte gebracht van de plannen met het Ir. Driessenplein, die al maanden geleden zijn geboren. Een gedetailleerd plan ligt er niet. Er is niet meer dan een financiële opzet voor een plan van een parkeergarage met 300 a 350 plaatsen met daarbij 50 woningen en 6.500 vierkan te meter voor de vestiging van showrooms, een ambachtelijke centrum, kantoorruimte of een combinatie van die drie. Het ter plekke geldende bestem mingsplan zou dit alles moge lijk maken. Wel wordt in het bestemmingsplan bepaald, dat de garage niet meer dan an derhalve bouwlaag hoog zou mogen zijn, de rest moet onder de grond. „Na een uitgebreide studie zijn wij ervan overtuigd, dat ons pl^n financieel haalbaar is", heet het in de brief van Noor lander aan het college van B en W. De aannemer wil van de gemeente horen in hoever re men enthousiast is voor het plan en op welke voorwaarden de grond nu eigendom van de gemeente in handen van de aannemer kan komen. Adjunct-directeur A. Swaak legt uit waarom het plan in deze beperkte vorm zonder mogelijke exploitant,1 zonder ontwerp en zonder gegadigden om de 6.500 vierkante meter te huren toch al aan de ge meente is geprensenteerd: „Wij hebben wél een uitge werkt plan gemaakt voor de Sandersgarage, compleet met een ontwerp en er was ook een belegger. We deden dat in de overtuiging dat de gemeen te .ja" zou zeggen, maar dat gebeurde niet omdat men vond dat de bouw van winkels bij de garage niet goed voor de winkels in de binnenstad zou zijn. We hebben zodoende zeer veel werk voor niets gedaan, dat heeft handen vol geld ge kost en de relatie met de be legger (een naam wil Swaak niet noemen) is danig ver stoord. Dat willen we nu voor komen en daarom moet de ge meente eerst achter ons plan gaan staan, voordat we verder gaan". Mocht het plan van de firma Noorlander van de grond ko men dan zal dat het toch nog geruime tijd duren voordat de garage er staat. Swaak ver wacht dat er na een fiat van de gemeente nog zeker negen maanden gewerkt zal moeten worden aan een verdere ont wikkeling van het plan, voor dat de bouw kan beginnen. Of er een kleine meubelboule vard op het Driessenplein komt, vindt Swaak niet inte ressant. „Het gaat ons erom dat het vol komt. Hoe, dat moet de gemeente maar zeg gen". Bij de gemeente bleek niemand in staat om commen taar op het voorstel van Noor lander te geven. Digros Swaak maakt zich nog kwaad over de Sandersplannen van Du Prie. „Du Prie heeft eerst een plan gemaakt met alleen maar parkeerplaatsen, omdat de gemeente dat beter zou vin den. Toen hem duidelijk werd dat dat financieel niet zou luk ken. heeft hij er 800 vierkante meter nevenruimte bij gete kend. Het gevolg was dat wij aan de kant stonden met een kant-en-klaar plan en Du Prie met iets bezig is wat erg veel op ons plan lijkt". Hij ontkent dat gepoogd wordt het San- dersplan van Du Prie omver te halen. „Wij zijn een bouw onderneming en moeten in deze tijd alles doen om omzet te halen. Dus probeer je voort durend nieuwe projecten te maken". Du Prie blijft koel onder deze verwijten: „Het plan van Noorlander was volstrekt in tegenspraak met het bestem mingsplan en het onze niet, omdat wij geen winkels er in willen". Zo verdrietig als Du Prie is over de plannen van Noorlan der met het Driessenplein, zo blij is de secretaris van de Stichting Leidse Binnenstad. N. Jünger: „Ik kan het haasl niet geloven. Het zou een enorme stimulans voor Leiden zijn en het zou de binnenstad veel goed doen". Ook de win keliersvereniging Haarlem merstraat toont zich verheugd. „Wij steunen dit bouwplan on voorwaardelijk", schrijft de vereniging in een fc>rief aan Noorlander. Ook J. van den Broek, de di recteur van Digros, acht een parkeergarage op het Dries senplein'een goede zaak. „Ik vind het een prima idee, Lei den heeft dat nodig, maar het gebeurt nooit. Ze wachten toch allemaal tot mijn parkeergara ge klaar is om te hoe die loopt en dan zien ze wel weer ver der". Hij meldt verder dat „vermoedelijk op 16 juni de (officiële) eerste paal voor de Digrosgarage geslagen zal wor den. „Het staat nog niet hele maal precies vast, want we proberen er een minister voor te krijgen en die zijn nog al druk bezet". „Eigenlijk is het onbegrijpelijk, dat het eerste dagverblijf voor ouderen pas in 1969 in gebruik werd genomen. Gelukkig zijn we nu al jaren op de goede weg, ik ben daarom erg blij dat 'De Zuidwester' al het vijfde dagverblijf in deze regio is." Dit zei de heer J. Thorn, oud-voorzitter van de Federatie van Ouderverenigingen te Leiden en omstreken, gisteren bij de officiële ingebruikname van het dagverblijf 'De Zuidwester' aan de Kennedylaan. Na deze woorden trok de heer Thorn aan een touwtje en kreeg, tot zijn schrik en grote hilariteit van de andere aanwezigen, een lading confetti over zich heen (foto). Het dagverblijf aan de Kennedylaan is bestemd voor de opvang van oudere, verstandelijk gehandicapten. Het gebouw werd al in januari van dit jaar in gebruik genomen. Giste ren werd dit feit met een feestelijke bijeenkomst extra luister bij gezet. Het dagverblijf is een voor ziening van de Stichting Voorzieningen Gehandicapten Noordelijk Zuid-Holland. Bij de opening wa ren onder meer aanwezig, mr. H. Lodder, voorzitter van het bestuur van het DVO Zuidwester en de heer M. A. van der Have, burgemeester van Leiderdorp. Leidse actie voor pil in ziekenfondspakket LEIDEN Enkele vertegen woordigers van Leidse vrou wengroepen, politieke partijen en heel veel andere belang hebbenden hebben gistermid dag een verklaring overhan digd aan de leden van de Zie kenfondsraad in Amstelveen. In die verklaring eisen zij af te zien van het voornemen om de anti-conceptiepil uit het zie kenfondspakket te verwijde ren. In één week werden handte keningen van zo'n 100 vrou wengroepen, politieke partijen en anderen verzameld tegen dit voorstel. Deze onderteke naars wijzen erop dat dat het schrappen van de pil uit het ziekenfondspakket vooral voor jonge meisjes en de minder draagkrachtige vrouwen grote risico's met zich mee brengt voor een ongewenste zwanger schap. Bovendien wijzen zij het idee af dat anti-conceptie alleen vrouwen zou aangaan. Zij menen dat het een zaak is van de hele bevolking. Het voorstel van de zieken fondsen heeft in heel het land grote onvrede gebracht. De handtekeningenaktie van de Leidse vertegenwoordigers is slechts een onderdeel van een algemene landelijke aktie te gen het voornemen van de zie kenfondsen. Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraa wordt vanavond weer een swingavond gehouden, zaal gaat om negen uur open en de toegangspriji draagt f2,50 en fl,50 voor leden. Groenhoven Huize Groenhoven, Witte Rozenstraat 21, houdt mo van drie tot vijf uur 's middags open huis voor omwo den uit Vreewijk en andere belangstellenden. Communication De uit Rotterdam afkomstige groep Communica treedt zaterdagavond in het Leids Vrijetijdscent aan de Breestraat 66. De groep werd vijf jaar gel opgericht en bestaat uit zeven Surinaamse jongt Uitgangspunt voor het werk van Communication oermens in een wereld zonder oorlogsdreiging e dioactief afval, de boodschap is een protest tege huidige samenleving. Het concert begint om negen 's avonds. Vrouwenfilm De maandelijkse vrouwenfilm in het Filmhuis LVC dinsdagavond Processo per stupro'. Een Italiaanse over een rechtszaak naar aanleiding van een vierdul verkrachting van een meisje. Tijdens de rechtszaak mo niet de daders, maar moet het slachtoffer in de ven ging. Aanvang acht uur. Na afloop discussie. CDA-fractie De CDA-fractie Leiden houdt vrijdagavond maandelijkse open gedachtenwisseling over actuel meen te-politiek tussen fractie, CD A-leden en -syi thisanten in de lunchroom Hendriks, ingang S Mare 2 in Leiden. Aanvang 20.00 uur. Vrijwilligers De Leidse Vrijwilligers Centrale zoekt vrijwilligers mee willen werken in de Leidse Hulpgroep. Deze i groep is opgezet toen bleek dat er grote behoefte wai individuele vrijwillige hulp. Vaak was dit practische in de vorm van boodschappen doen, met iemand wam of ergens een bezoekje afleggen of een praatje m, Door verschillende publikaties daarover is er de li nogal veel bereop gedaan op de hulpgroep en daaron een uitbreiding van het aantal vrijwilligers welkom Informatie tel. 071- 212403, 760216, 211502. K G Het juniorenorkest van Kunst en Genoegen geeft genmiddag tussen half een en half drie een concer het Stadhuisplein. K G brengt zowel oude als i we nummers ten gehore. Op het Stadhuisplein is stand van K G ingericht waar men zich als lid deze vereniging kan opgeven. Film De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekk vertoont maandag 30 mei in haar gebouw aan het Ra burg 100 de onlangs door de IKON uitgezonden film de kerkstrijd in Nazi-Duitsland. In deze documentain men ideëen naar voren van bekende theologen -zoals\ tin Niemöller en Dietrich Bon hoe ff er. Aanvang va film is 20.00 uur. Na afloop kan er nog nagediscuss worden. Daders beroving aangehouden LEIDEN De politie heeft twee jongens van 15 en 16 jaar aangehouden in verband met de beroving van een grillroom aan de Mare woensdagavond. De jongens zeggen de roof ge pleegd te hebben, omdat zij ontvreden waren over de belo ning die zij van de eigenaresse kregen voor verichtte hand en spandiensten. Over het be drag dat zij meegenomen zou den hebben, bestaat nog one nigheid. De eigenaresse van de grillroom meent, dat er 3000 gulden is gestolen, de jongens houden het op 1000 gulden. Een gedeelte van dit bedrag stuurden zij overigens al voor hun aanhouding per envelop pe terug. Zij zeiden dat ze niet meer dan een. paar honderd gulden hadden willen stelen. Adjudant G. Hulsbos, werkzaam bij de recherche van de Leidse politie, heeft vanmid dag afscheid genomen van zijn collega's. Hulsbos gaat met de VUT. De adjudant begon zijn loopbaan in 1948 bij de gemeentepolitie in Rotterdam en stapte in '51 over naar het Leidse politiekorps. Hij is jarenlang voorzitter geweest van de Bond van Christelijke Politie Ambtenaren afdeling Leiden (thans ACP). Discussie oi weglopers O)' laag niveauLt De vei gr< LEIDEN ..Hulpm'c weglopers, wanneer da en wanneer niet". Ds^?. het thema waarondt vereniging voor ge§^] den mannen ..Man 71"a teravond een cfïsdHa avond presenteerde ,m( Stadsgehoorzaal. £"c/»w de grond kwam het;De maal niet. *1 De Het bleef bij een »ëei nietes spelletje oveon stanties als het JA<vei kinderbescherming e^jg dere instellingen die„A met hulpverlening weggelopen jongereroc zighouden. Een well#ijl tes spelletje over de meende fouten van stellingen, waarbij de emotionele vertelde |W beelden van excesseikj de regelmaat van de over tafel vlogen. Aal meer abstract gdW* over de probleemsté laat staan aan het aa\ gen van aJternatji kwam men nauwelijlÏLE *G; Het geheel had meeNai van een tweestrijd lij, voor- en tegensta*}?, van het JAC. Zo bêg£. en zo eindigde het. Di dient vermeld te ivJjei dat in de zaal wel jhO< veer vijftig mensen jHe namen waarvaiige merendeel jongeren Ej- meer of minder actieL de dicussie deelnP maar dat de uitgèrioP® politie, sociale dienstee voor de kinderbemt ming, JAC en de 1^0 politieke partijen o;Vp. PSP na óf niet kw, opdagen óf in het van het JAC de discussie deelntge En dat nu maakte dtscl welslagen van de d\ sie-avond reeds bij |jje baat tot mislukkkerix?..

Leidse Courant | 1983 | | pagina 4