Wet schiet te kort bii aanpak fraude 4 SNELTREIN ONTSPOORD BIJ KEULEN: 10 DODEN Als koek BON: VLUCHT RUIMTEVEER BOVEN NEDERLAND UITGESTELD )eens parlement chrapt delen [AVO-dubbelbesluit Leidenaar Wint prijs met dans- musical Lijk van inbreker na twee weken ontdekt in schoorsteen Sporters leven niet gezonder 'CéidócSoutatit DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 27 mei 1983,74e jaargang no. 22586 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro i 03003 Bank: Amro-bank' N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteuril.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incLBTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Letse nummers /0,80 Pippi Langkous is er weer op Ned. I om 18.55 uur. Om 22.25 uur „Sonja op vrijdag". Op Ned. II om 20.50 uur het circus van Peking en om 23.35 uur nachtfilm „High mid night". Op Duitsland 1 om 20.15 uur Heinz Rühmann in de speel film „Mijn schoolvriend". Half tot zwaar bewolkt en een kleine kans op een bui. Mini mumtemperatuur ongeveer acht, middagtemperatuur on geveer veertien graden. Mati ge zuidwestenwind. Daarna stijging van temperatuur. Zon op: 05.30, onder: 21.45; hoog water Schev.: 04.45 en 17.13, laag water: 12.53. e Ruiter praat et VS-senatoren over raketten 1iet IN HAAG Wanneer Minister De iter zondag in Zuid-Limburg een de- atie uit de Amerikaanse Senaat ont- let, wil hij niet over de plaatsing van jisraketten in Nederland spreken, ewel de Amerikaanse delegatielei- senator Richard Lugar, het onder epen van de noodzaak van plaatsing P eft genoemd als het doel van het be- j :k. Een woordvoerder van het minis- ie van defensie in Den Haag ver zade >arcle gisteren, dat minister De Rui- alleen naar Zuid-Limburg*gaat om i krans te leggen bij het monument de Amerikaanse oorlogsbegraaf- ats bij Margraten. PARIJS/NOORDWIJK De vlucht van het Amerikaanse ruimteveer „Enterprise" op de rug van een Boeing-straalvliegtuig boven Nederland, die zondag plaats zou vinden, is wegens het slechte weer uitge steld. De „space shuttle" zal nu zondag 6 juni tussen half vier en half vijf voornamelijk langs de kust vliegen. Misschien maakt het toestel ook een vlucht tussen Den Haag en Amsterdam. Het ruimteveer, dat nu op de luchthaven Bourget bij Parijs is zal omstreeks drie uur zondagmiddag het Nederlandse luchtruim binnenkomen ter hoogte van Zeeland. Het zal dan op een hoogte van 600 meter langs de kust vlie gen tot aan IJmuiden. Vandaar zal het langs dezelfde weg terugkeren naar Parijs met mogelijk een uitstapje naar Amster dam, waar het boven de stad zal cirkelen. De demonstratievlucht boven Nederland is bedoeld als een gebaar van de VS naar ons land, dat met andere Europese landen deelneemt in het Amerikaanse ruimtelab. Van 30 september tot 10 oktober zal de space shuttle de volgende missie uitvoe ren. Bij goed weer kunnen belangstellen den de vlucht van beide toestellen aan het Nederlandse strand goed volgen. De Boeing zal niet hoger dan 600 meter vlie gen met een vrij lage snelheid van 500 ki lometer per uur. Vissers morgen op haringvangst BRUSSEL De kogel is eindelijk definitief door de kerk. Nederlandse vissers mogen op Vlaggetjesdag uitvaren om 3.000 ton maatjesharing te vangen. Gisteren heeft de Deense regering namelijk laten weten niet langer bezwaar te hebben tegen het voor stel van de EG-commissie in Brussel. Dat voorstel houdt in dat Nederlandse vissers vanaf morgen een haringvangst-voorschot krijgen van 3.000 ton. DEN HAAG Gebrek aan voldoende straf rechtelijke sancties er bepalingen spelen de instanties die belast zijn met de bestrijding van fraude in steeds toene mende mate parten. Dal is de conclusie die de speciale kamercommis sie die zich buigt ovei de fraudebestrijding heeft getrokken uit een reeks werkbezoeken aan en gesprekken mei degenen die met frau debestrijding bezig zijn. Maandag begint de Ka mercommissie aan een twee keer twaalf uur durend debat met de ministers van financiën, sociale zaken en justitie over de aanpak van de fraude en het oneigen lijk gebruik en mis bruik van de sociale voorzieningen. De kamercorhmlssle heef! zich op dit marathondebat gedegen voorbereid. Zij heeft een reeks financiële specialisten gehoord, en be zoeken gebracht bij de FIOD, het GAK, de be drijfsverenigingen en het sociaal fonds bouwnijver heid. De afgelopen dagen was de commissie in Rotter dam, waar gesproken werd met de officieren van justi tie, de politietop en de di rectie van de Sociale Dienst. Volgens commissievoorzit ter Kombrink (PvdA), zijn in die gesprekken tal van knelpunten in de fraudebe strijding aan het licht geko men, waarover de commis sie de ministers maandag aan de tand wil gaan voe len. Het voornaamste knelpunt is het ontbreken van vol doende wetgeving tegen fraude, zodat het moeilijk wordt tot een gedegen straf vervolging over te gaan. Er staan Justitie slechts twee wetsartikelen ter beschik king: dat over bedrieglijke bankbreuk en dat ter zake valsheid in geschrifte. Za ken die wegens oplichting worden aangespannen stranden doorgaans om be wijstechnische redenen. Volgens Kombrink zou het goed zijn als de fraudebe strijding steun zou krijgen van een apart fraudeartikel in de strafwet, maar tot nog toe is het kabinet er niet in geslaagd zo'n artikel te for muleren. „Het zou de werk druk op de met fraudebe strijding belaste ambtenaren aanzienlijk kunnen verlich ten". Ook op het terrein van het misbruik van sociale voor zieningen is een strafsanctie in de algemene bijstandswet dringend gewenst. 'PENHAGEN Het Deense parlement is gisteren na een matisch debat afgestapt van belangrijke delen van het NA- i-dubbelbesluit, dat voorziet in de plaatsing van 572 nieuwe merikaanse raketten en gelijtijdige onderhandelingen met de vjet-Unie in G.enève. conservatieve minderheidsregering moet nu aandringen op n verlenging van Geneefse onderhandelingen tussen VS en de vjet-Unie over vermindering van kernwapens voor de mid- llange afstand in Europa. Zolang nog onderhandeld wordt, Dgen geen raketten geplaatst worden, aldus het Deense parie nt. Volgens het NAVO-dubbelbesluit moet echter, als voor t einde van het jaar geen akkoord is gesloten, in december irden begonnen met de plaatsing van de nieuwe raketten. De »ense regering moet ook bevorderen dat de Britse en Franse rnwapens in het Geneefse overleg worden meegerekend. De ^VO is daar tegen. rerigens is Denemarken maar zijdelings betrokken bij de latsing van nieuwe kernraketten. Het land heeft zijn grondge- id verboden verklaard voor kernwapens. Premier Schlueter emde de besluiten van het parlement een „steek in de rug" n de NAVO. „Ik vrees dat Denemarken steeds meer het risico >pt te gaan worden beschouwd als een tweederangs NAVO- zo zei hij. -.EIDEN De Leidenaar Fan ten Hoopen heeft de :erste prijs gewonnen voor :ijn idee dat de basis gaat normen van de eerste Ne- lerlandse dansmusical. Er varen 146 inzendingen op le prijsvraag getiteld „Wie denkt 'n musical" De Leidenaar bracht als dee „Aleen op de wereld ?n wat dan nog?" naar vo- •en. De prijs (groot 860 ;ulden) is uitgeloofd door de Stichting Musical 1986, lie tot doel heeft jong ta- ent een kans te geven urn debuut te maken in ïen professionele theater- iroduktie die in december >986 in Carré in première jaat. De jury bestond uit Yvonne Keuls, Marte Rö- Erik Plooyer, Rob lauser, Rob Houwer en benjamin Feliksdal. Ed Nijpels met zijn vriendin Ingrid Pieters Ed Nijpels stapt in huwelijksbootje DEN HAAG VVD-fractieleider Ed Nijpels heeft gisteren bekend gemaakt dat hij op 8 juli in het huwelijk zal treden met de juriste Ingrid Pieters (28). Het huwelijk zal plaatsvinden in Bergen op Zoom, de plaats waar Nijpels op groeide. De VVD-leider, die op 1 april 33 is geworden, kent zijn vriendin al vanaf 1978. Hij leerde haar kennen in het Tweede-Kamergebouw, waar Ingrid medewerkster was van het D'66- kamerlid Elida Wessel-Tuinstra. In 1980 leek een einde te zijn gekomen aan de vriendschap tussen het tweetal. Vervolgens trok Ed onge veer een jaar lang veelvuldig op met CD A-me dewerkster Linda Gerverdinck. Anderhalf jaar geleden bloeide de relatie tussen Ed en Ingrid weer op. Inmiddels heeft Ingrid haar baan bij D'66 opgezegd. Sinds ruim twee maanden is zij in het kamergebouw als „persoonlijk mede werkster en juridisch adviseur" van Ed werk zaam. Het aanstaande bruidspaar woont al eni ge tijd samen in Den Haag. Agenten aan het hakken in de schoorsteen van het ad vocatenkantoor, waarin een lijk is gevonden. GRONINGEN In een schoorsteen van het advoca tenkantoor Trip in Groningen is het lijk ontdekt van een onbekende man van tussen 20 en 30 jaar oud. Deze is waarschijnlijk omstreeks 14 mei in de schoorsteen klem komen te zitten, vermoedelijk bij een poging tot inbraak. Volgens de politie heeft de man waarschijnlijk gebruik willen maken van het feit dat de schoorsteen van het advocatenkan toor tot op de noklijn was afgebroken in verband met het op metselen van een nieuw bovenstuk. In het dak zat toen ter hoogte van de noklijn een gat van zestig bij zestig centimeter. Vanaf dat gat loopt de schoorsteen echter niet recht naar bene den. De man is tussen twee knikken in de schoorsteen klem blij ven zitten. Dat de metselaars, die de maandag daarop de schoorsteen weer opmetselden, niets van de aanwezigheid van een lijk hebben ontdekt, is te verklaren door die twee knikken, aldus de politie. De zaak kwam aan het licht toen de mensen in het kantoor eni ge dagen geleden last begonnen te krijgen van stankoverlast, die snel erger werd. Onderzoek wees uit dat de schoorsteen verstopt zat. Toen ter hoogte van de eerste etage een metalen klep werd geopend, zag men twee benen in spijkerbroek. De schoorsteen is daarna uitgehakt. Twee maanden gratis wonen GRONINGEN Een Gro nings makelaarskantoor ad verteert met etagewoningen waarvoor huurders de eerste twee maanden gratis kunnen wonen. Zij krijgen namelijk een premie gelijk aan de huur over die maanden, wat neer komt op zo'n 1000 tot 1300 gul den. De makelaar. Jan Kam- minga, die de woningen in de Groningse wooonwijk Lewen- borg aanbiedt, zei gisteren dat hiertoe besloten is omdat de huizen moelijk verhuurbaar zijn. Het gaat om tien wonin gen. Kamminga is overigens ook landelijk voorzitter van de VVD. Baanvak door regen ondermijnd KEULEN Tien doiden en 21 zwaar gewonden. Dat is de ba lans van een ernstig treinongeluk in Grosskönigsdorf bij Keu len. Zware regenval en massa's modder en steen hadden het baanvak ondermijnd en versperd. Hierdoor ontspoorde de snel trein Ostende Wenen op ongeveer een kilometer van Gross königsdorf. De trein botste gisteravond rond kwart over negen in volle vaart tegen de betonnen wand van een tunnel waarbij de loco motief en de voorste wagpn volledig werden vernield. Pas uren later kon de brandweer de slachtoffers uit de ravage bergen. De zwaargewonden werden overgebracht naar ziekenhuizen in de omgeving. Ongeveer 150 passagiers werden per bus naar Keulen gebracht. Uren na het ongeluk bood de plek des onheils een af schuwelijke aanblik. In de stromende regen werkten reddings ploegen koortsachtig, om zwaargewonden en doden uit de staal- massa te halen. De tot één grote puinhoop ineengedrongen voor ste wagon en de locomotief moesten met breek werktuigen let terlijk uit elkaar worden getrokken. Snijbranders kon men niet gebruiken met het oog op de beklemde reizigers. Voor zover mo gelijk boden artsen van buitenaf eerste hulp. Een passagier, die ongedeerd bleef, vertelde dat volgens hem het spoorwegperso- Een reddingsploeg probeert zo voorzichtig mogelijk een zwsergewonde vrouw uit de neel onvoldoende is voorbereid op mogelijke ongelukken. „Ze ramptrein te krijgen. liepen heen en weer als een kip zonder kop" GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT M£T INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA JtHet Motorhuis vondellaan 80. Leiden Tel 071-769313 WAGENINGEN Mensen die regelmatig sport beoefenen, leven nauwelijks gezonder dan mensen die niet aan sport doen. Hun voedingsgewoonten wijken vrijwel niet af van mensen die weinig lichaamsbeweging hebben. Dit blijkt uit een onderzoek van de vakgroep Humane Voeding van de Land bouwhogeschool in Wageningen. Het enige verschil tussen wel en niet sportende mensen is dat sportlief hebbers minder roken. Sportende vrouwen grij pen iets minder vaak naar een fles sterke drank, maar lusten wel graag een extra pilsje, want sport maakt dorstig. Koffie is minder in trek bij de sportmensen. Daarentegen drinken zij meer thee dan mensen die geen sport beoefenen. Het gebruik van medicij nen en pijnstillers is bij sportende lieden gerin ger. Het onderzoek toont aan dat het gemiddelde li chaamsgewicht van men sen, die meer dan tien uur per maand aan sport doen, nagenoeg gelijk is aan dat van mensen die nauwelijks enige sportie ve activiteiten ontplooi en. Sport blijkt dan ook nauwelijks invloed te hebben op een verlaging van het lichaamsgewicht. Het eetgedrag van de twee verschillende groe pen vertoont nauwelijks verschillen. Sportende mensen eten nauwelijks meer bruin brood dan anderen. Ze slaan ook even vaak hun ontbijt over. Ze gebruiken al leen meer fruit en fris drank. Het eten van klei ne hapjes tussendoor ver schilt in beide groepen nauwelijks. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Sporten oi niet, het maakt voor de gezondheid bijna niets uit. Een onderzoek toont aan, dat sporters nauwelijks gezonder leven dan niet-sporters. Het lichaamsgewicht wordt ook niets lager met al dat sporten. Het heeft iets te maken met het feit; dat de Nederlanders allemaal evenveel bruin brood eten en dat ze ook even vaak hun ontbijt overslaan. Sporters gebruiken alleen meer fruit en frisdrank, maar wat wil je na al dat rennen. Het eten van kleine hapjes er tussendoor verschilt in beide groepen ook nauwelijks. En wat vast ook niet verschilt is hun grote belangstelling voor de sportpagina's van de Leidse Courant. Die gaan er bij allebei iedereen al jaren in als koek. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend n envelop zonder postzegel opsturen naar "70,2300 VB Leiden

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1