„De val": opmerkelijk verhaal van Marga Minco fiiidaeOomcwt Thriller over misbruik van persoonsgegevens Billy Blunder leuke jeugdserie „De vijf als strip ■„KLEINTJES" 071-122244 Accu-specialist Groenen Bergman Caravans HCC Caravans WIE MOOI WIIGAAN. KANHEf INDE KRANT ZIEN STAAN. Tel.beantw BOEKEN VRIJDAG 27 MEI 1983 PAGINA KLEIN OEUVRE VAN BEROEMD SCHRIJFSTER In het Nederlandse lite raire wereldje is een heel aparte plaats ingeruimd en voorbehouden voor Marga Minco, als schrijf ster van de meest zuivere en meest ontroerende ver halen uit de oorlog. „Het Bittere Kruid" is zo onge veer een heiligdom ge worden in de reeks au thentieke verslagen van het leed dat joodse men sen in de jaren '40-'45 werd aangedaan. Sinds de jaren vijftig is deze „klei ne kroniek" een topper op de literatuurlijsten van middelbare schoolexa mens. De soberheid, rechtlijnigheid en nergens door gestoorde vertelwijze verklaart dit „succes", al moet je op dit woord suc ces voor zo'n boek voor zichtig gebruiken. Er zit geen zweem effectmakerij bij, zoals ook in de latere publikaties van Marga Minco het geval was. Ze is in het geheel niet uit op effect, op het bereiken van een groot publiek, het gebruiken van middelen, die sentimenten of hevige emoties op kunnen roepen op niet terechte wijze. Marga Minco staat bekend als een auteur, die met heel beperkte en beheers te middelen over zoveel leed schrijft als zij moet: de deportaties van joodse families, de verscheuring daarvan, de problemen die overgeblevenen daar uit na de oorlog te ver werken hebben. Nu, vele jaren van stilzwijgen van Marga Minco zijn voorbij gegaan, is er een nieuw boek uit. Weer een kort boek, maar weer een boek, dat zich zal la ten lezen. „De val" is de een voudige titel, waarin overigens al een paar dubbelzinnigheden en woordspelingen zitten, die al veel meer betekenis aange ven, dat je zo maar direct ver wacht. Hoofdpersoon van het verhaal is een oude vrouw, Frieda Brogstein, die op de dag dat het verhaal speelt, om half acht gewekt wordt, en zich gaat voorbereiden op de volgende dag, waarop ze haar vijfentachtigste verjaardag gaat vieren. Aanvankelijk kost het de lezer enige moeite te ontdekken, dat zij de hoofd persoon is, vooral omdat haar figuur wordt omgeven door een aantal min of meer toeval lig aanwezige voorbijgangers, die elk met hun eigen proble men zitten, maar toch uitein delijk op een of andere manier te maken krijgen met Frieda Brogstein. die op deze dag zal sterven. Frieda woont in een bejaarde ninrichting, die op deze dag, de vooravond van haar ver jaardag, bezocht zal wordt door deskundigen uit het bui tenland, die op werkbezoek zijn. Monteurs van de stads verwarming hebben een en ander te doen in de buurt. Van allerlei personen die deze dag ergens mee bezig zijn kom je van alles te weten. Aanvanke lijk zonder er enig idee van te hebben hoe dat allemaal bij el kaar moet gaan horen en in el kaar moet gaan sluiten. Nau welijks negentig pagina's telt het verhaal, dèt wat betreft de veelheid van personages, feite lijk veel meer tekst en be schrijving had kunnen bevat ten. Ondanks alle soberheid valt de afloop van „De Val" toch als een ontwortelde boom over je heen: ineens vallen er zoveel dingen tegelijk in hun nood lottige bestemming bijeen zelfs al wat je kon voorzien is nog niet compleet en biedt nog volop verrassing. In het kleine complex van dit verhaal, met zo weinig tekst, een eenvoudig wonder van beschrijving en vertelsstructuur. Op deze dag komt Frieda te sterven. We weten dan heel veel van haar. Dat zij uit de oorlog alleen is overgebleven, omdat haar man en haar drie kinderen zijn opgepakt door de Duitsers en wel juist op het moment, dat zij zouden begin nen aan hun vlucht, naar het buitenland, vanwege hun jood zijn. Zij hadden met een vage vriend een vlucht gepland, naar Zwitserland, het geld daarvoor betaald aan die man. Op een avond staan ze klaar in de hal. De moeder gaat nog even naar boven, om haar vest te halen. Boven hoort ze hoe de deuren slaan, stemmen klinken. Als ze zich naar be neden gespoed heeft, kan ze alleen nog een grijze auto de kade af zien rijden ze zal haar gezin nooit meer terug- Na haar val op deze voora vond van haar vijfentachtigste Marga Minco verjaardag in een open staande werkkuil in het trot toir van de stadsverwarming, waarbij zij zal sterven op een gruwelijke manier, die herin nert aan de gaskamers, praten twee bekenden na. Ze zijn het verhaal binnengekomen op een uiterst toevallige manier en hebben allebei heel veel te maken met het leven van Frieda en haar gezin in de oorlogsjaren en met het verdwijnen van dat gezin. Al les blijkt anders geweest te zijn, dan Frieda ooit gedacht had. En dan gebeurt er iets heel vreemds in dit wonderlijke, angstaanjagende en ontroeren de verhaal. Opeens lees je met een schok een scène, die je on herroepelijk in verband brengt met het grote succesboek van Harry Mulisch, dat vorig jaar verscheen: „De Aanslag". Ook daar onthullingen, die de er varingen tijdens de oorlog op gedaan op ogenblikken van grote spanning en gruwel, na veertig jaar opnieuw belichten en van nieuwe interpretatie voorzien. Moet je nu „De Val" in dit licht bekijken? Marga Minco heeft natuurlijk het voorbeeld van Mulisch niet nodig, haar plaats in de lette ren en in de na-oorlogse stroom van authentieke lite raire verslaggeving is te uniek daarvoor. Het is ondenkbaar dat zij in Mulisch' succesboek een aanleiding vond om met zo'n verhaal te komen. Dat betekent wellicht, dat een nieuwe fase in de „oorlogslite ratuur" is aangebroken. Niet meer de gebeurtenissen zelf, maar wat ze zijn blijven bete kenen voor de mensen die ze meemaakten. Het proces waar het nu om gaat is dat van de langdurige nawerking van de gruwelijke oorlogservaring en het langzamerhand op een rij tje zetten van wat daarin be langrijk was. De schrijftech niek en vertelwijze van Marga Minco in dit verhaal geheel anders dan wat we uit het ver leden van haar kennen komt daar op wonderlijke wij ze mee overeen: de vele perso nages en hun eigen besonges, problemen, twijfels dat alles in heel heldere, korte zinsne den geformuleerd. Een ver haal van een schrijver, die kennelijk heel kritisch is op eigen taalgebruik en heel zui nig omgaat met emoties. „De val" is een klein boek van groot belang. JAN VERSTAPPEN Marga Minco: „De Val" - Uitgave Bert Bakker. Prijs 19,50. „In de geheime staat", het de- miteerd kunnen beschikken momenten dreigt de schrijver buut van de jonge Britse over in computers opgeslagen zich te verliezen in overbodige schrijver Robert McCrum, is persoonsgegevens. Het boek details, een thriller waarin de gevaren van McCrum, in het dagelijks worden blootgelegd van een leven uitgever in Londen, is Het verhaal gaat over Frank maatschappij, waarin veilig- over het geheel genomen goed Strange, die hoofd is van een heidsdiensten vrijwel ongeli- leesbaar, maar op sommige zeer geheime Britse inlichtin gendienst, waarvan de meeste waarheid blijkt net even an- medewerkers de macht niet ders. eens kennen. Als hij plotseling aan de kant wordt gezet gaat Strange op onderzoek uit in de Robert McCrum: In de ge- organisatie die hij door en heime staat. Uitg. Prisma, door dacht te kennen. De Prijs: 9,90. Het huwelijk dood of springlevend? Het huwelijk is dood lang leve het huwelijk. Tot deze conclusie als een motto voert het boek „Het huwelijk, dood of sprin glevend?" van de Zwitser se psychiater A. Guggen- btlhl, die via de theorieën van Jung al eerder met Freud afrekende. In over leg met de schrijver werd het vertaald door Dik Linthout, zodat de auteur achter elk woord in de Nederlandse vertaling staat. Dit boek van slechts 120 blad zijden moet inderdaad woord voor woord gelezen worden, omdat het zonder uitweidin gen en omwegen recht op zijn doel af gaat, nl. aan te tonen dat liefde, huwelijk en sexuali- teit niet los te maken zijn van een innige beleving van de re ligie. Hij verwijst daarvoor naar de alleroudste culturen, ook ver vóór Christus, waarin de erotiek verweven werd met religieus ritueel. Nochtans of juist daardoor worden deze zaken op eigen individuele manier ondergaan. Zag Freud het liefdeleven overwegend als biologisch be paald, zijn aanvankelijke leer ling Jung zocht en erkende andere fundamentele driften. Hij ving die onder het begrip individuatie en omschreef hiermee de drang zichzelf waar te maken, het leven als een creatief gebeuren. Van hieruit gaat Guggenbllhl verder. Hij wijst er nadrukke lijk op, dat individuatie niet hetzelfde is als individualisme. Bij individuatie komt de we zenlijke vraag aan de orde: wat schiet de gemeenschap, de medemens er mee op? Zoals een kluizenaar in zijn afzonde ring bidt voor de mensheid, zo richten liefde en seksualiteit zich op het heil van de ander. Godsdienstig gezien leidt dit tot een driehoeksverhouding, de relatie God, man, vrouw, waarbij de versmelting van de animus (mannelijke levens geest) en de anima van de vrouw leidt tot de door God geschapen mens. Op die ma nier benadert de schrijver het huwelijk als het meest grandi oze menselijke avontuur, een ervaren dat ook beleefd kan worden in het ongehuwd sa menwonen, maar dat dan de dimensie mist van het weder zijdse voornemen de liefde al dus te plaatsen in de levens tevens eindbestemming, de zoektocht naar God. Het ver schil tussen welzijn en heil. Op deze weg krijgt de meps te maken met vele complicaties. Die worden beschreven en be schouwd. Zo spelen kinderen bij het proces van de wederke rige individuatie een onderge schikte rol. Zij moeten leren zoeken naar eigen wegen voor individuatie. De schrijver komt er ook toe te pleiten voor vrijere vormen van liefdesbe leving, waarbij de betrokke nen het heil van de individua tie kunnen waarmaken. Ook in dit verband wijst hij op de waarde van het offer, dat part ners in de liefde moeten in brengen. Nochtans stelt hij, dat geen mens er omheen kan, dat er in de seksualiteit ook demo nische elementen schuilen. Frank Richards serie „Billy Blunder" bestaat uit vier hand; pockets en handelt over een Engelse jongen, die op een 1 school allerlei avonturen beleeft. Hij zit in de brugklas en niet voor niets Vetzak genoemd. Hij is immers maar in éénl geïnteresseerd: eten, liefst allerlei zoetigheid. Geen wondeif zijn leraar, Treyter, die hem soms snurkend en al in de klas)- treft, niet bepaald overloopt van vriendelijkheid voor ziin i leerling. Er gebeurt in het eerste boekje „Billy Blunder op kostsclj van alles, waarbij het telkens op overdreven snoeppartijen/O loopt. Aan het slot weet Blunder zich echter op meesterlijke! ze te revancheren, waarbij de leraar beloning toffees! anders over hem gaat denken. Het tweede boekje „Billy Blut doet zijn best" handelt over de strijd rondom het voetbal^-E van zijn school. Hij kiest daarbij partij voor een voetballipe/ niet omdat deze zo aardig is, maar hoe kan het ook aryisu met zo'n smulpaap omdat hij gul is met chocolaatjes en dqe c. lijke. „Billy Blunder komt met kerst" beschrijft hoe Bill} kerstvakantie wil doorbrengen bij een van zijn schoolvrien|z/p die daar geen zin in heeft. Weer ongebreidelde eetpartijerlfez „Billy Blunders dubbelganger", verschijnt neef Wally ten towe die heel erg op hem lijkt .rnaar een heel ander karakter hee n z dat komt uit als ze voor de afwisseling eikaars plaats innen De schrijver strooit in zijn verhalen wel kwistig met all scheldwoorden en voor de leeftijd van tien- tot vijftienjar interessant klinkende krachttermen. Het woord „rot komt echter zoveel in de boekjes voor, dat vooral ook de v\n, sl Ier een ernstig gebrek aan voldoende fantasie mag worden weten. Als de kinderen dit even over het hoofd willen zienj het om leuke boekjes om bijvoorbeeld mee op vakantie te Frank Richards: Billy Blunder op kostschool, Billy der doet zijn best, Billy Blunder komt met kerst en Blunders dubbelganger, H.J.W. Bechts Uitgeversmaatsc pij bv, prijs: 4.95. op zijr De meeste kinderen kennen ze al: de vijf. Vier jongelui, Ge Julian, Annie, Dick en de hond Timmy, die spannende avt ren beleven en waarvan inmiddels al heel wat maar veertig! afleveringen zijn verschenen. Goede wijn be!®' geen krans, maar de nieuwe vorm waarin er nu twee ver! zijn verschenen verdient toch wel even aparte aandacht, vijf en de jacht op het goud" en „De Vijf en het Incabeeld-6, ten de twee nieuwste avonturen, die nu als stripverhaal zijnr schenen. Fraaie tekeningen van Bernard Dufossé en teksten!03 Serge Rosenzweig brengen de belevenissen van het vijft#t3r overigens volgens kinderen, heel anders (ouder) dan ze dr^ zich in de oorspronkelijke boekjes hebben voorgesteld, terwr ™'i hond Tim van gladharig nu langharig is geworden en veirwa nen door Enid Blyton fraai in beeld. Het bekende Kirrineif16™ toneel van veel gebeurtenissen, is nu eens goed te bekijkenr. aardig, maar wie zich een voorstelling heeft gemaakt van d$per avonturiers aan de hand van de goed geschreven, gewone rrtlt boekjes zal daar ons inziens toch, alleen al omdat het lezenfV3n ger duurt en daardoor de verhalen indringender worderr 3 leefd, bij blijven zweren. !9e ïierv Enid Blyton, Serge Rosenzweig, Bernard Dufossé: De f (in stripvorm) De jacht op het goud/Het Incabeeld, uit'e0?1, rij: H.J.W. Becht's, Uitgeversmaatschappij bv, Amsterc b0 nd c terw Sbbe per deel 6,90. Indrukwekkend concert; op herboren Ademna- orgel LISSE Het Adema-orgel in de St. Agatha kerk van Lisse is gerestaureerd. Gisteravond werd het orgel feestelijk inge speeld. Voorzitter Cats van het restauratie-comité symboli seerde de voltooiing van de restauratie door aan pastoor Straathof van de kerk een windla te overhandigen. Daar na bespeelden Ton van Eek en de vaste organist Johan Aker boom het orgel. Het concert liep uit op een indrukwekken de presentatie van de moge lijkheden van het herboren or gel. De kosten van de restauratie van het Adema-orgel, 70.000 gulden, zijn nog niet helet gedekt. Tot nu toe is er 3] gulden binnen, dat bedd bijeen gekomen door dêg brengst van de actie-c< ten, de verkoop van schenkings-certificaten verkoop van 500 langspi ten. De rest van het 1 hoopt men bijeen te kr| door de nog komende concerten en verdere ver* van certificaten en graJ foonplaten. De actie duus 18 november. Bovendien het actiecomité op Van het Anjerfonds, de] meente en het Comité 7 zegels. LEIDSE COURANT AUTOMARKT 1 1/2 tons VRACHTWAGENTJE klein rijbewijs, MAN-diesel plat te bak. pr. 2200,-. Tel. 070- 675283 na 18 uur 01742-5320. Te koop: Alfa Romeo Glulia Super 1600. bwj. '75, geen roest. Prijs 1200,-. Tel. 071-140265. Fiatdealer Van der Meer biedt aan met 3 mnd. voll. garantie: Flat 132 2000 veel luxe '81 Fiat Ritmo 65 CL 3-drs. beige '82 Ritmo 65 CL 3-drs. oranje ol met. groen '79 Rat 127 1050 L 3-drs. mos groen '80 Flat 127 900 L 3-drs. d.rood '80 Nassaustr. 1, Bodegraven. Inrull-financiering-onderhoud, 01726-12166. Alfa Glulietta 1600 bj.'SO B.a.b.. I.pr.,1. Tel. 015-135095. Alfa Romeo Alfetta 1.6 '77 T.k.: BMW 520 1979 i.z.g.st. 01748-3490. Chevrolet Concours sept. '77 i.z.g.st., 87.000 km, 1e elg., 4- drs., 8 cyl. aut., autostuurbekr., verstelbaar stuur, aut. deurver grendeling. aut. cruis.speed, electr. ramen, aircondit., vinyl dak, getint glas, 5 Mlchelin XVS bnd., benz. Ipg, absoluut schadevrij, fraai uiterlijk, elke keur. toegest. Vr.pr. 7750. Tel. 070-642222. Citroen GS Club '77 16 u. Weteringpl. 21a, Den 2 CV 6 bj. 1980 Ford Escort bj'78 km. 78.000, luxe uitv., open dak en vinyl, radio. Vr.pr. 5200,- inl. 070-867580. Ford Escort Station bj. '76 Ford Escort 1300 Combi Ford Taunus 1600 GL '77 Weg. omstandigh. Honda Civic Honda Accord Sedan bj. '80 Ipg, kl. rood. echt nieuw, 8500,-. ANWB-gekeurd. Tel. 070-807939. Honda Prelude '81 Hyundai Pony 1400 EL stationwagen, jan. 1982, radio- /cass.rec.. trekh., zilvergr. met., 19.000 km. Nw.pr. compl. 16.500.-. T.k. t.e.a.b. Tel. 070- 981681. Mercedes 200 1980 z.g.a.n., van 1e eig., 49.000 km, getint glas, stuurbekr. Tel. 070- 800073 na 18 uur 01731-8192. Mercedes 300 D autom. Opel Kadett J. aug. '81 zilver mei. Tel. 01828-19216. Opel Ascona 2.0 N '80 1900 okt. '77 4-drs„ schuifdak, vr.pr. 2950,-. Tel. 070-467290 of 070-643888. T.k. Renault 41974 Renault 5 GTL '81 Renault 16 TX aut. '75,1e eig. 67.000 km. goed onderh., electr. schulfd. ram., rad. 4 luidspr., 2750,-. Tel. 070- 239793. klass. mod.. 100%, of ruilen voor kleine auto. Inl. 070- 938533. Triumph Spitfire 1973 pr. 5500,-. Malakkastr. 125 A. Den Haag. V. 9-17 uur. Tel. 070- 521769. Golf L i.z.g.st. bj. 1974 Gevonden in Voorschoten Leuk bastaardhondje, reu, zwart krullend haar. witte teen tjes, plm. 5 6 jr. oud. Wil de ei genaar kontakt opnemen met de Dierenbescherming afd. Lel den. tel. 01715-1562. T.k. gevr.: postzegels en aanverwante artikelen. Tel. 01720-20132 of overdag 071- Tuincentrum v. Winsen voor al uw tuinmaterialen, 1e keus berggrindtegels van 60x40 cm voor 3.95 (afhaalprijs). He renweg 54, Warmond. Tel. 01711-10282. T.k. wegens tijdgebrek 7-jarig rijpaard, ruin, plm. 1.70, 4.750.-, lief en verkeersmak. 7-jarig rijpaard, merrie, plm. 1.65 voor een erva ren ruiter, zeer veel capaciteit, 4.750.-, 7-jarige tulgpaard, vos met witte voeten, merrie, vader Cambridge Cole, 4.750.-. Tel. 03429-3748. Chateau tourcaravans Home Car tourcaravans 1200 m2 overdekte show bij Paradiso vouwcaravans Leldsevaart 189, Noordwljkerhout. Tel. 02523-2649. BiJ hotel „Piet Gijs" plm. 500 m. langs het water richting Noord- wijk. Ruime keus in occasions, accessoires, reparatie en onder houd. Verhuur van nieuwe caravans. Met de grootste collectie toer- en stacaravans uit uw omgeving, met de grootste service. Wij verkopen de merken o.a. Kip, Wilk, Safari. Dethleffs, Münsterland, Montana en Silverstar. Ook vele occasions, verhuur en reparatie. HCC Caravans Rijksstraatweg 179, Wassenaar, 01751-12561. Caravans 1983. Nieuwste mo dellen, Bürstner - TEC - Sterc- keman - Roller. Lichtgewicht caravans. Ook vouwwagens en div. leuke occasions. Kom eens Campo b.v. Teylingerlaan 74, Sassenhelm. Tel. 02522-12597. Te koop 3 a 4 persoons Knaus 310 460 kilo, met koelkast en voor tent 3500.-. Tel. 01719- 14823. I KUNST EN ANTIEK De hoogste prijs voor goud en zilver Goudmunt, Haarlemmerstr. 124, Leiden. Tel. 071-125280. SLOOPGOUD 16,- contant voor 14 kt. per gram. Legitima tie verplicht. Van Ruiten, anti quair, Kort Rapenburg 12. Lel den (geopend wo. t/m za.). ZWARTJES B.V. Aanhangwa gens, trekhaken, bagagewa gens. Caravanservice aan alle merken. Tel. 01751-19213 na 18.00 uur 17323. Radio of tv DEFEKT, bel 01729- 8523, b.g.g. 9251, wij komen di- rekt, ook voor wasautomaten en geisers, ook 's avonds. Te huur: 6 en 8 pers. bungalows met kleuren-tv enz. op Recrea tie Centrum ,,'t Hooge Holt", Gramsbergen (O.) met overdekt verwarmd zwembad, wirhl-pool, solarium, fitt-nes enz. met Pink steren speciale prijs. Ook mo gelijk weekend of midweek. Ook hebben wij nog enkele plaatsen voor kortkampeer- ders. Inlichtingen 05246-2200, b.g.g. 1717. ANWB in samenwerking met Rent a Tent, verhuurt op een aantal topcampings in Midden- en Zuid-Frankrijk compleet Ingerichte luxe bun galowtenten, vanaf 399,- per week, voor 5 personen inclusief standplaats. Vraag documenta- 04750-15583 (dag en KENNISMAKING Happy Day Club Vrijdag en zondag danskontaktavortd alleenstaanden. Zaterdag dansen voor ledereen. Vrijdag en zaterdag Happy Day Band Leidse Schouw Lange Schelstr. 5, Lelden. Aanvang 20.00 uur. Inl. 010-227658. HUWELIJK J Elke zaterdag en zondag zeer gezellige danskonlaktavonden In de superentourage van The Palace Street Kruisweg 1043, Hoofddorp-C. Alleen toegang voor nette alleen staanden en ongehuwden. Org. Stichting 25-50. Nette kledinc verplicht. Zaal open 20.30 uur. DIVERSEN Te koop: Nieuwe WATERSLAGDORPELS; 2 7.80x10. m. z.g.a.n.: gegolv. golfplaten, polyester en asbest pannen in div. maten en O.V.H. partij houten palen 2 m. is cm. dik. Ramen, deuren, spaanplaat, houten damwand, lant dik 10 cm. Hardhouten planken 3 cm. dik. Azobe balken®^ lang. 40 x 40 cm. Stalen plateau's 350x120x24 cm. geschik bruggen. Stalen voetroosters. ballastijzer, rijplaten. Z.g.a. tonnen gebouwtje, 210x275 cm. 2,25 m. hoog. 6 stalen lich ten 10 m. lang. Alm. ramen met glas, 100x125 cm. Lichtbakl :.l.buizen. Gebr. v.d. Pouw Kraan b.v. Hoogmade, Boskade 01712-8283-8305, 01729-8125. Echtpaar 29 en 32 jr. zoekt dito of meisje voor vriend schap. Br. onder nr. 8484 v.d blad. I WATERSPORT Te koop nieuwe stalen ROEI- /VISBOOTJES. Tel. 02260- 4092 b.g.g. 7051. Exclusief importeur van wiking rubberboten Absoluut de beste. Kom eens vrijblijvend kijken. Tevens an dere merken rubberboten al vanaf 695.-. Van Zeist Watersport B.V. Voorweg 161, Zoetermeer Tel. 079-217018 Te koop aanhangmotor Yamaha 3.5 PK, kortstaart als nieuw, 400, Mercury Lang staart elektr. startend 10 vaaru-| 1750, Euvered langstaart nieuw 4 PK 500, Thomas 3 PK langstaart 300. Te bevr.: Kaagdorp, Camping Kagerel- land, Irenelaan 3a, tel. 02524- 4266 b.g.g. 4505. INDUSTRIENAAIMACHINE, plat stik Adler, In oliebad 850.-. Partij garen konen van 5000 yards. Div. kleuren voor overlok, ƒ3,50 per koon. Tel. 071-215893 na 19 uur. NERGENS ZO'N KEUS. VER LICHTING. hang-, wand- er staande lampen. Fa. De Lange, Molenstraat 49. Noordwijk. Tel. 01719-11500. levering door de gehele Bollenstreek. I DOE-HET-ZELF Gloeiblokken en glasstrips voor alle merken gashaarden DeNie Sanitair onderdelen en koperen pijp en fittingen. Zeer scherpe prijzen DeNie Geslaagdl Fast Motion presents: swingende vocalgroep TABOU op uw (eindexamen)feest 295.- excl. Tel. 070-689596. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9-11.30 en 2-4 uur. Maand.- en dond.avond van 19- 19.30. Fa. v. Berge Henegou wen, Schelpenkade 47, Leiden. Tel. 120794. ken. Foto van Bemmelen, Dorpsstraat 14, Zoeterwoude (dorp), tel. 01715-1353. Altijd nog voordeliger bij ipii Gebr. van Esveld, Pascalweg 115, Rotterdam-Lombardijen, tel. 010-325211. Vergelijk maar: dubbeldaks tenten v.a. 79,-; bivaktentén v.a. 179,-; bunga lowtenten v.a. 298,-; bagage wagens v.a. 498,-; vouwwa gens ƒ2795.-; caravans v.a. 4995,- enz. Enorme keus. ook occasions. Ook te huur. Tel. 02522-T Gordijnen gratis gemaakt dijnen gratis gemaakt. T< gratis gelegd. Tapijten Maleba wit marmer Vloer en wandtegels, s platen, tafels, aanrechttj op maat gemaakt. Wat natuursteen b.v.,Hoge weg 82 Lelden. Tel. i 760455. Te koop gevraagd: [ggp oude metalen koper, zink, RVS, a'hde urn, kabelafval, ijzer, oud p etc. Zaterdags zijn wij tot i geopend. Tel. 071-76()qj» Fa. J. de Nobel, Zoeterwd weg 9-11, Lelden. ASH !anse Glasmat, weefsel, hars, «Manc hars enz. Voor boot en ganpHi Segaar. Tel. 071-13387' en Schlekade 116B. Leidt reikbaar Rooseveltstraat/Telderskf -IP het ref iH™30 Lichtkoepels «tan enkel- en dubbelwandig. pne" verse maten tegen aantre(er h ke prijs, uit voorraad lavender Tel. 071-895794. I een levraagd, JLtaii t 16.30 uu6enst en naar L^g V siefoon O'ïhian MEERIJDERS gevraagd, dag van 8.00 tot 1 Roelofarendsveen ri dorp, L.oJ. Telefoon Qjillian 2588. jr v; ineril

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18