Zwemcoach Sitters: afscheid doet lijden Knappe zege baske tbal team Manchester United overklast Brighton Rondvlucht Dakota —Lammers -gzege kwijt _Jonge weert zich Saronni versterkt koppositie Volleybalteam wisselvallig Gouden Zweep op Duindigt CeidócSoirtarvt VRIJDAG 27 MEI 1983 PAGINA 15 pKoopmans ■fverdedigt _bokstitel ^"IDEN HAAG Rudi Koopmans ver dedigt op 9 juli in Frankfort zijn Eu- ii8 ropese bokstitel in het halfzwaarge- 142. wicht tegen de Westduitser Manfred Jassmann. De Nederlander zou aaanvankelijk zaterdag in de ring komen. Op verzoek van medisch ad- 47 viseur Kriek werd het treffen echter 47 uitgesteld. Naar verwachting is de 295 rugblessure van Koopmans begin juli 288 voldoende genezen om een partij te kunnen boksen. Rudi Koopmans. Oordeel Fibak valt verkeerd WARSCHAU Een vernietigend oordeel over de huidige machthebbers in zijn vaderland heeft Wojtek Fibak. de be kendste Poolse tennisser van deze generatie, het lidmaatschap gekost van de tennisvereniging Olimpia in Poznan. De club heeft de in Amerika wonende tennisser het lidmaatschap ont nomen als gevolg van diens ..valse en kwaardaardige" opmer kingen over de situatie in Polen. In een Frans tijdschrift verklaarde Fibak eind februari: ..Voor mij is het uitermate treurig, wat er in mijn land gebeurt. Ik verafschuw hetgeen er zich afspeelt nu de noodtoestand van kracht is. Daarom ga ik niet naar Polen terug. Ik zal er geen voet op een tennisbaan zetten en ik speel niet voor de Davis Cup. Het is pijnlijk te moeten toezien hoe de democratie wordt vertrapt, te weten dat zoveel mensen, onder wie vele van mijn vrienden, van hun werk worden beroofd, vanwege hun over tuiging: journalisten, toneelspelers, advocaten. Velen zitten in de gevangenis omdat zij strijden voor een beter Polen". Europese titel Marleen Imming BILLUND In het Deense Billund is Marleen Imming gisteren Europees kampioen der dra- famatrices gewor den. In vier drave rijen verzamelde de Nederlandse het meeste aantal pun ten. Vorig jaar bij de wereldkampi oenschappen. die toen in Hilversum en Schaarsbergen werden gehouden werd Marleen Im ming tweede. iDEN HAAG Jan Lammers 44o,ojis zijn zege in de Renault 5 ^turbo-race van Francorchamps >i2Ö,ojvan afgelopen weekeinde 23.40kwijt. De Zandvoorter, die zijn i78°oiyierde achtereenvolgende zege 27,4qbehaalde in deze klasse nadat l2O9,0nij de eerste race had gemist, I kverd wegens een onvolko- J°3^7jmendheid aan zijn wagen uit 87!6ode uitslag gehaald en voor de i89.oWolgende race, op Donington 79, E5 juni, geschorst. De Renault van Lammers was 608oroorz'en van een onreglemen" >i27.c*aire pakking in het carter. Na 77.5®e zege van Lammers in Mo- I paco was de oorspronkelijke 250,ohakking gescheurd en vervan- 58s'oj»en door een vloeibare maar 76.óoverboden pakking. Lammers aVsr,S' tegen de beslissing 92,ooprotest aangetekend. iijGeels krijgt ■sjgiïiil joen van 'Sponsor NAC wijktLBURG Ruud Geels, de 4|-°jjSpitsspeler van het Bredase nè.sNAC. kan van de suikerwerk- 2i2.<Jabriek Jamin bijna een mil- 3696of°en tegemoet zien. Jamin. dat 65|iozware verliezen lijdt en zijn personeel had gevraagd van gratificaties en dergelijke af te i36of'er1, v'a z'jn voormal'ge izejïoprnan Van Hees Geels be- '4®-3feaalde toezeggingen gedaan. i5o!5peels. die voor NAC door Ja- i65.5frnin werd betaald, zou een 27 30raan krijgen bij het bedrijf. - maar daar is inmiddels van af- ™|°jgezien. Geels stapte vervol- 57o!ogens naar de rechter, die hem 28.60jn het gelijk stelde: Jamin i24Ö,moet ^em 950.000 gulden scha- ioMdevergoeding betalen. Deze 9q gjpeslissing heeft tot grote op- 49.otyvinding bij het personeel van 4°-°°3amin geleid. Het bedrijf leed i9.50miljoen gulden en als de be- i-ie.sPrijfssituatie niet snel verbe- personeelsleden ontslagen val- ^HARDERWIJK Peter lljrieters heeft op de tweede asdag van Olympia's Ronde 93j/an Nederland zijn rafe lende leiderstrui weer aan 92>lkaar gebreid. Het oranje swjiemd zat hem gisteravond gajn Harderwijk zelfs beter jj'&m het lijf dan woensdag 97!m Hillegom. In de eind sprint uit een groepje van ®J|ijf man ging Pieters als 9ojweede over de streep, l!;lrlak achter winnaar Dick 9|'ran Oorschot waardoor hij eeiiien seconden tijdsvergoe- aiïing mocht incasseren. inaar van de dag is wintig, de leider in het klas één jaar ouder. In de de tweede wedstrijd dag heeft de nationale jonge .jjarde opmerkelijk van zich af- wijebeten. Des te opvallender ]'|mdat Pieters (nog) meer faam ileeft als baanrenner en Van vorschot zich pas dit seizoen Enigszins heeft afgewend van 99!]ijn specialisme, het tijdrijden, ,ft1i'(Oor het meer gewone werk lijp de weg. [ilk rijd natuurlijk niet met de si|edachte deze ronde te win- vertelde Pieters. „Ik wil jchter wel graag ontdekken ver ik kan komen, al was maar om te weten of ik r wegrenner dan baanren ner ben of omgekeerd. Na ifiijn val van vorig jaar in Dlympia's Ronde in Hillegom ^eb ik het een tijd moeilijk ge- i grote groepen. De angst oor ben ik nu helemaal en ik heb het gevoel ook up andere opzichten een stuk awarder te zijn geworden". sJos Alberts, die gisteren de sïroene trui van de leider in IJet puntenklassement had 2lioeten aantrekken, startte in ^Hillegom toch in het shirt van 2jijn eigen ploeg. Voor het be- 3|in van de tweede rit bleek e?at het erehemd. van normale ïjfmetingen. te klein was v j$e rijder uit Neede. In dé ifan Hillegom naar Harderwijk 'fcgde de jury twee man uit de' 7)anvankelijke kopgroep 4«eventien renners een halve 3Ttinuut straftijd opgelegd. DIEMEN Afscheid ne men doet vaak lijden. Dat weet intussen ook Bert Sitters. De coach van de nationale zwemploeg, die met ingang van komende woensdag 1 juni in dienst treedt van de Spaanse bond, is zichtbaar geëmo tioneerd. Jongstleden woensdag werd hij offi cieel uitgezwaaid tijdens een door de KNZB geor ganiseerde receptie te Amersfoort. In het door hem ontelbare ma len bezochte Sportfondsenbad ontving Sitters een hoge on derscheiding. Niet echter die gouden speld, wel een simpel ogend cahier ontroerde de 42- jarige sportleraar het meest. Daarin namelijk stonden tien tallen anekdotes geschreven door de in de loop der jaren voor de nationale selekties uit gekomen zwemmers en zwem sters. Sympathieke blijken van dank. vriendschap, vertrou wen. Waarin vele keren werd herhaald: „We zullen je mis sen". Een mooier afscheidsca deau had Sitters zich niet kun- Met een brok in de keel leest Sitters, thuis in Diemen op een steenworp afstand van het Ajax-stadion, enkele citaten uit het boekwerk. „Heel in drukwekkend", zegt hij op recht. Het zijn de kleine din gen die het doen. Conny van Bentum herinnert aan hun eerste kennismaking, een ka potte uitlaat en koetjesrepen, inzet van een weddenschap. Monique Bosga dankt Sitters voor zijn opbeurende woorden toen ze in het ziekenhuis lag, ernstig gewond na een ver keersongeval. De bondscoach liet haar weer in de nadien in derdaad verwezenlijkte terug keer aan de top geloven. En Frank Drost: „Wij Nederlan ders zullen trachten jouw Spaanse Armada te verslaan, maar een betere trainer dan Bert Sitters is er niet". Of Jo- lande van der Meer: ze bekent niet altijd met evenveel zin naar de bondstrainingen te zijn gereisd, maar Sitters was de man die haar tot goede re sultaten. die de bondscoach immer zuiver wist te voorspel len, inspireerde. Allemaal herinneringen aan een man, die het gezicht van het Nederlandse zwemmen het laatste decennium bepaalde. Hij boekte met de zwemploeg vele aansprekende successen. Enith Brigitha, Annelies Maas, Annemarie Verstappen wer den mede dank zij hem abso lute wereldtoppers in een sport waarin toch zoveel Bert Sitters vertrekt maandag naar Madrid, alwaar hij technisch direkteur wordt van de Spaanse zwembond. bestaat. „Ik het anders nooit zo lang vol heb ben gehouden. Bij een afknap per was ik er zelf waarschijn lijk ook onder door gegaan. Vergeet niet, ik had een part time-functie. Van de zes we ken' schoolvakantie was ik elk jaar vijf weken voor het zwemmen onderweg. Door de jaren heen is er goed gepres teerd. Die cijfers zijn erg be langrijk. Ik heb nooit een be langrijk toernooi afgesloten met minder dan 15 nationale records. En af en toe zaten daar wat goud-, zilver- of bronsvinkjes tussen voor de nodige medailles, want daar worden we door de buiten wacht nu eenmaal steeds op beoordeeld". Structuur Gemakkelijk had Sitters het in die ruim tien jaren echter niet. Van bondswege kreeg hij lang niet de medewerking die hij wilde. Maar als een soort Don Quichotte vocht hij tegen de windmolens. Voorzitter Klaas van der Pol zei ooit over hem: „Als Bert iets in zijn hoofd heeft, krijgt geen olifant hem daar meer vanaf". Sitters zelf: „De structuur is in Nederland te horizontaal. Iedereen wil meebeslissen. Elementaire za ken als schoolzwemmen of in stuiven zijn voor de KNZB even belangrijk als Annemarie Verstappen. Dat leidde wel eens tot meningsverschillen. In Spanje bepaal ik straks wat er gaat veranderen en dat ge beurt ook. Punt uit. Dat klinkt misschien vrij diktatoriaal en ik kan daarmee net zo goed op mijn gezicht vallen, maar ik durf die verantwoording aan. Het is een kwestie van alle dingen zo goed mogelijk afwe gen. De wedstrijdsport krijgt de prioriteit. Ik stippel, in een soort managersfunctie, de technische weg uit. Maar daar is tijd voor nodig, dat verander je niet van de ene dag op de andere". Op sportief gebied zet Sitters met zijn vierjarig contract in Spanje een duidelijke stap te rug. Maar zijn lukratieve func tie van technisch direkteur verschaft hem riante mogelijk heden. Zijn eerste doel is het de organisatie ingrijpend te gaan moderniseren. „In Spanje hanteren de oud-zwemmers, die nu zijn gaan trainen, de schema's van vroeger nog. Je moet constant bijblijven. Ne derland heeft goede contacten met Oost-Duitsland, Amerika, Engeland, Zweden. Ze laten heus niet het achterste van hun tong zien, maar het is toch erg nuttig. Spanje staat alleen. Op dat terrein is ontzettend veel te doen". Ondenkbaar Sitters: „Eens in de zoveel jaar breekt er een redelijke topper door. Maar die presteren ver keerd, tijdens de belangrijke toernooien komt het er niet uit. Het Spaans kampioen schap is één week voor het be gin van de EK. Ondenkbaar in Nederland. Dat heb ik voor volgend jaar dan ook veranderd. Het werd revolutionair plan ga die uitdaging graag aan. Al was blijft in Nederland dan nog een aantal zaken onafge rond. Ik hoefde hier heus niet weg. Van verzadiging was echt geen sprake. Hopelijk maakt men nog wel eens gebruik van mijn plannen". Wat betreft de komende Euro pese titelstrijd (eind augustus in Rome) hoeven de Spanjaar den zich geen illusies te ma ken. De ogen zijn veeleer ge richt op de wereldkampioen schappen van 1986 in Madrid en op nog langere termijn de Olympische Spelen van 1992, die vermoedelijk in Barcelona plaats vinden. „Ik wil een goe de ploeg neer zetten. Daarbij krijg ik alle medewerking. Ik heb gevraagd naar congressen in Zweden en Amerika te kunnen gaan. In Nederland zou dat om het geld ongetwij feld problematisch zijn gewor den. Maar in Spanje geen pro bleem. Ze vroegen alleen maar hoeveel, drie tot vijf, trainers ik mee wilde nemen. Dat is uitstekend werken". In Rome zal Sitters, die in Spanje overigens een groot aantal Nederlandse clubtrai ners zal aantreffen, vanaf de tribunes elk Oranje-succes van harte toejuichen. Voor die EK wordt de ploeg geleid door een driemanschap onder leiding van Wim Geurtsen, de trainer van HPC. In september wordt een opvolger voor Sitters be noemd. „Ik heb alle vertrou wen in dit team. We hebben alles goed doorgenomen. Al hoop ik niet dat men straks zal zeggen dat de lijn-Sitters is doorgetrokken. Want wat is dat? Ik kijk met voldoening terug op al die jaren. Maar nu moeten anderen het overne men. Ik vertrouw er op dat de Nederlandse ploeg in Rome goed zal presteren. Niet alleen de dames, ook de heren. Hans Kroes, Frank Drost, de twee vrije slag-estafettes, er zijn medaillekansen. En ik hoop dat het zal lukken. Want het blijven mijn DICK KIERS PARMA Wereldkam pioen Beppe Saronni heeft gisteren zijn koppositie in de Ronde van Italië ver sterkt door de dertiende etappe, een individuele tijdrit, te winnen. De dra ger van de rose leiderstrui legde de 38 kilometer tus sen Reggio Emilia en Par ma af in 48 minuten en 49 seconden. De Italiaan Ro berto Visentini eindigde als tweede, de Zwitserse sprinter Urs Freuler als derde. Vierde werd de Westduitser Gregor Braun. De eerste individuele tijdrit (de proloog kwam immers door een aktie van stakers te vervallen) schudde het alge meen klassement achter Sa ronni aardig door elkaar. Ma rino Lejarreta, door Saronni het meest gevreesd voor de komende bergetappes in de Dolomieten, verloor ruim drie ëneenhalve minuut en zakte van de tweede naar de negen de plaats. Roberto Visentini, wiens stijl van wielrennen het best als tijgersluipgang geken schetst kan worden, nam de plaats van de Spanjaard over. Hii was de enige, die minder dan een minuut toegaf op de wereldkampioen. Van de overige klassementsrij ders wisten de Italiaan Conti- ni, de Belg Van Impe en de Zweed Tommi Prim de schade in de tijdrit redelijk beperkt te- houden. Zij blijven aan de voet van het hooggebergte de voor naamste tegenstanders van Sa ronni. Giovanni Battaglin, winnaar van de Giro in 1981, viel daarentegen ver terug. Giuseppe Saronni DEN BOSCH Het spelni- veau op de tweede dag van het kwalificatietoernooi voor hel Europees kampioenschap'vol leybal in Den Bosch hield ge lijke tred met het toeschou wersaantal. Toonden woens dag nauwelijks 300 kijkers be langstelling, de twee avond- wedstrijden van gisteren trok ken zeker het dubbele aantal. Uiteraard kwam het publiek voor het duel Nederland-Is- rael. Uitgerekend die ontmoe ting bracht echter niet die kwaliteitsverbetering zoals die bij hoofdzakelijk Italie-Spanje (3-1) was te aanschouwen. Al snel bleek de zege van Is- se wisselvalligheid in het be- raël op Spanje een dag eerder gin, met name in de verdedi- een terechte waarschuwing te ging bij Brouwers en Wellink, zijn geweest voor bondscoach Laatstgenoemde werd, na de Hachmang en zijn spelers. De gewonnen eerste (15-9) en de Israëliërs maakten onvoldoen- verloren tweede (15-11) set de gebruik van de Nederland- vervangen door Jan Snippe. Bij een achterstand van 7-2 werkte die wissel wonderwel. Nederland kwam zelfs voor met 11-10, toen weer achter met 11-14 en toch nog gelijk: 14-14. Toen brandde het pu bliek werkelijk los en schreeuwde Nederland naar die zo belangrijke setzege van 16-14, beslist door een goed ge plaatste smash van Clardey. Nederland had de inbreng van Goedkoop, alweer voldoende hersteld van zijn enkelblessu re, nodig om de tweede hin dernis op weg naar de kwalifi catie te nemen en daarmee de derde set en de wedstrijd te LONDEN Manchester United heeft gisteravond voor de vijfde keer de Engelse voetbalbeker ge wonnen. In de overge speelde finale werd Brighton in het met 92.000 toeschouwers we derom uitverkochte Wembley-stadion met 4-0 verslagen. De eerste wedstrijd had zaterdag geen beslissing gebracht: 2-2. In het tweede duel heeft het favoriete Manchester United geen enkele twijfel over het klasseverschil laten bestaan. De degradant uit de eerste divisie werd in het tweede deel van de eerste helft vol komen overklast. Internatio nal Brian Robson opende in de 25e minuut de score op aangeven van Norman Whi teside, die vier minuten later zelf voor 2-0 zorgde met een harde kopbal. Op slag van de rust maakte Robson er 3-0 van en daarmee was de wed strijd al in een vroegtijdig stadium beslist. De stormloop van Manches ter United luwde na de rust toen het niet meer zo nodig moest. Brighton kreeg de ge legenheid wat terug te doen. maar was te zeer aangeslagen om daar de nog fut voor op te brengen. Manchester bleef gevaarlijker. Robson ging in de 63e minuut op weg naar zijn derde doelpunt. De duur ste voetballer aller tijden van Groot-Brittannië werd echter door Garry Stevens van de bal gedrukt, zodat Arnold Mühren een strafschop mocht nemen. De eerste Ne derlander in de Engelse be kerfinale schoot de bal laco niek rakelings naast de paal in de hoek: 4-0. Arnold Mühren, die uit een strafschop het vierde doel punt van Manchester United scoorde, schreef historie door als eerste Nederlander de FA-Cup te winnen. Het i het t ces van Manchester United, dat voor de negende keer in de finale stond, sinds het winnen van de beker in 1977. Sindsdien werden 25 miljoen gulden in nieuwe spelers ge ïnvesteerd. De ploeg werd in 1967 voor het laatst lands kampioen en een seizoen la ter werd ook de Europa Cup voor landskampioenen ge wonnen Daarna vocht Man chester United jarenlang zon der succes tegen de hegemo nie van Nottingham Forest en Liverpool. De twee Engel se bekerfinales in het beide keren uitverkocht Wembley leverden acht miljoen gulden op Beide ploegen kregen daar een aanzienlijk deel CAEN Het Nederlands basketbalteam is het Eu ropees kampioenschap be gonnen met een knappe zege op Israël: 78-72. Ne derland bouwde in de eerste helft een verras send grote voorsprong (43- 31) op, die na de rust ver dedigd moest worden te gen het sterk aandringen de Israël. Bij 74-70 wan kelde Oranje, maar een gave verdedigende aktie van Esveldt, gevolgd door een score van Faber, hiel pen de Nederlandse ploeg over de streep. Nederland startte tegen Israel duidelijk als underdog, niet al leen op grond van het aanwe zige spelersmateriaal, maar ook vanwege de twee Israëli sche overwinningen tijdens de voorbereidingsperiode. Bonds coach Vladimir Heger bleek echter van de gemaakte fouten te hebben geleerd, hamerde op de verdediging en het resul taat was er naar. Alleen in de beginfase kon Israël even de gevaarlijke breaks benutten. Daarna had Nederland de za ken verdedigend onder con trole, daarbij geholpen door een Israëlisch schotpercentage van nog geen veertig procen- WASSENAAR Zowel mor gen als zondag staan er rennen en draverijen op het program ma van de Wassenaarse baan Duindigt. Zondag staat de be langrijke draverij om de Gou den Zweep centraal alsmede de ren om de Grote Prijs van Den Haag. Morgen is de eerste start om 13.30 CHESTERPRIJS: Rexfort Santman en Los Jameos BACKERSHAGENPRIJS: Whit. wer. Winnie Queen en Wanda I OUD WASSENAARPRIJS lborn Dean, Whopper Oost wye RIJKSDORPPRIJS. Usta Oldeson. Vite Pride en Uresco Double RAAPHORSTPRIJS Tina Gold, igd Goldc Jos Kuipers (10) wordt bij een poging om te scoren op de huid gezeten door de Israëliër Louis Silver t.Het Nederlandse vizier stond aanzienlijk scherper. met name Cramer weigerde in de eerste helft te missen. Na de hervattting bleek het Nederlandse overwicht echter kwetsbaar, toen juist Cramer driemaal faalde vanaf de vrije- worplijn. De Israëli's putten weer moed en Nederland be gon te forceren Berkovitz bracht zijn ploeg tot op 10 pun ten en toen Nederland ook nog eens tweemaal balverlies leed, kwam de ploeg serieus in de problemen: 73-69. Heger had zijn spelers echter op een der gelijke situatie voorbereid en tot in details geïnstrueerd, waardoor onder de zwaarste druk de goede beslissingen werden genomen. Een zege met zes punten verschil was het resultaat, een prestatie die op rekening komt van de hele ploeg inclusief de verrassend veel en goed spelende Ronald Schilp, die de laatste punten binnenhaalde. Scorers Nederland: Plaat 16. Cramer 14, Kuipers 12, Faber 11. Wiel 11. Schilp 4, Van der Berg 4, Van der Lagemaat 3. Esveldt 3. Israel: Berkovitz 24. Jamchi 14. Zlotikman 13, Sil ver 8. Aroesti 6, Lasseof 4, Eli- melekh 2, Schlachter 1. Een unieke kans om nog éénmaal een vlucht te met een echte Douglas DC-3 Dakota van Air Atlantique vanaf de luchthaven Zestienhoven op zondag 12 juni 1983. Rond vluchten van ca. 30 minuten boven de Randstad Holland. Vertrek vanaf de luchthaven: 11.00-12.00-13.00-14.00- 15.00 en 16.00 uur. Voor deze speciale rondvlucht op ca. 2000 ft hoogte betaalt u slechts f 75,- p.p. U kunt telefonisch boeken bij de heer C.Mak, telefoon 023-372315. Adres: Kennemergaarde 3, 2071 LH Santpoort Noord. Op 11 juni bestaat de mogelijkheid om een rondvlucht van ca. 1 uur te maken met de Dakota vanaf luchthaven Zestienhoven Eén van de vliegfeesten, Deelen of Scheveningen, zal dan be zocht worden als deelnemend vliegtuig. Kosten f 145,- p.p. Ie. Volo Rapid en Urs SOESTDIJKPRIJS Riemke Uithui zen, Teetje Ossewaard en Ustang N PALEIS NOORDEINDEPRIJS Ol den Timer. Racy First en Quick Star HUIS TEN BOSCH PRIJS Double Payment. Duchess Ricky en Wally- DE GOUDEN ZWEEP: Rieka Hano ver. Uno Hazelaar en Udo Quick N ANOUK PR IJS (eerste afdeling): PERRY ANJOPRIJS Uniek Bos- zorg. Sigolino en Udet Star OLAF PRIDEPRIJS Tjeempie. Vi- don Hazelaar en Unique N ANOUK PRIJS (tweede afdeling): PRIJS (tweede afdeling). :ajack. Us Geo Alve en UI-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15