SB Ruim een vijfde eindexamen kandidaten onjuist beoordeeld FNV'ers lopen kwaad weg na pil- incident Manifestatie gehandicapten tegen 'afbraak sociaal stelsel' CDA staat op zwaarder belasten van ongehuwde tweeverdieners Rotterdamse raad akkoord met 120 miljoen aan ombuigingen M j Ss J Schrijver dagboek heeft liever geen publicaties meer Servicegeld" bij giro en banken Tekort Eendenkooi baart raad Zoeterwoude zorgen NNENLANL Eeidóe Somo/nt VRIJDAG 27 MEI 1983 PAGINA 11 ■,Rook niet sjek" moet "bholier van roken afhouden IN HAAG De Stichting Volksgezondheid en Roken »ft het gezondste „sjekkie" van Nederland geïntrodu- ■rd. Deze sjek bestaat uit een plastic pakje, waarin en chag zit, maar wel een cheque. Deze „Rook niet |k" (..0 gram nicotine, 0 gram teer") is vooral bestemd tor scholieren van 14 tot 18 jaar, die niet roken of niet I llen roken. De scholier spreekt met een vriend of fiendin, of met z'n ouders af in een bepaalde periode et te roken. Hij moet met geld of iets in natura over de tig komen hoeveel staat op de cheque als hij toch jat roken. Als de scholier zich aan de afspraak houdt, •ijgt hij daarvoor een beloning. Het moet een antwoord h op die momenten dat scholieren een sigaret of shag- 00 aangeboden krijgen. Alle leerlingen die geslaagd zijn tor hun eind-examen en dat zijn er straks ongeveer 6.000 krijgen begin juni een gratis Rook niet sjek igeboden. DE MAN ZIET AF VAN TOPFUNCTIE BIJ DE PTT DEN HAAG Ir. P.C. de Man heeft gemeend „om strikt persoonlijke rede nen" af te zien van de opvolging van drs. P. Leenman als directeur-generaal van de PTT. De Man was door het ka binet als nieuwe topman van het staats bedrijf aangewezen. Hij zou Leenman op 1 april 1984 opvolgen. De Man (53) is nu nog secretaris-generaal bij verkeer en waterstaat. Het is niet duidelijk of hij nu aanblijft als secretaris-generaal. Er moet zo snel mogelijk een procedure op gang worden gebracht om een inter ne kandidaat te vinden voor de opvol ging van Leenman, aldus de ambtena renbond Abva/Kabo. ROTTERDAM De Rotter damse gemeenteraad is don derdagavond laat akkoord ge gaan met een ombuigingsope ratie van 120 miljoen gulden voor de jaren 1984 tot en met 1987 om oplopende begrotings tekorten voor een groot deel te dekken. De coalitiepartijen D'66 en Pvda stemden voor een voor stel van het College van b en w van die strekking en wer den daarin gesteund door de gedoogpartners PSP/PPR en CPN in de raad. CDA en VVD stemden tegen. De voorstellen van het college werden op kleine punten ge- de steun van VVD,CDA en SGP, maar PVDA en D'66 stemden unaniem tegen. Deze kortingsoperatie was de voornaamste reden van het ijzigd, met name op basis van gemeentelijk personeel in Rot- voorstellen van klein links. Een motie van die partijen om de korting op secundaire ar- beids-voorzieningen van ge meente-ambtenaren ten be drage van 20 miljoen gulden ongedaan te maken werd terdam voor een demonstratie ve werkonderbreking vrijdag en de tweedaagse staking bij het vervoersbedrijf RET. Wel werd een motie aangenomen waarin de gevolgen van deze maatregelen nog eens zullen verworpen. Klein links kreeg worden bekeken -5 :NV: Verlaging jao en "tw tot 75% anvaardbaar [■RECHT Een veria- ïg van de wao en de iv tot 75% van het laatst- rdiende loon zonodig aan het pensioen is or het CNV aanvaard- ar. Dit heeft algemeen iretaris A. Hordijk van CNV gisteren laten IS I iten. voorstel staat in een plan i de Vervoersbond CNV. HR t plan is beter dan wat de Krgering woensdag heeft voor- Steld. aldus Hordijk. De ka- hetplannen jagen iedereen bijstand in. terwijl dat in w CNV-voorstel wordt voor mensen meer premie moe gaan betalen, maar dat is or het CNV geen onoverko- •lijke zaak als zo kan wor- h vermeden dat werklozen de bijstand komen, it CNV-voorstel betekent or de wao- en ziektewetuit- ring een stap terug. Deze keringen krijgen nu (in incipe tot aan het pensioen) van het loon. Voor de irkloosheidsuitkeringen ww betekent het plan een lideljke verbetering. i krijgen werklozen een half j ir lang 80%, dan twee jaar fig 75% en daarna de veel la- - re bijstand. In het CNV- (orstel wordt de ww-uitke- ftg vanaf het begin tot aan ;t pensioen 75%. Op langere Irmijn is er voor hen dus •rake van een duidelijk bete- nkomenspositie. ADVERTENTIE. 1 Uitgeslapen «voordeel voor modieuze H "vrouwen Een tip met uitgeslapen voordeel voor modieuze vrouwen: komt u op zater dagmorgen vóór 11.00 uur naar Mode- I huis Slot. Dan zult u ontdekken, hoe interessant zo'n bezoek modehuis \kan zijn. robeert i 't maar sleutel fof elegance Den Haag, Dierenselaan 214, Plaats 18 en Leyweg. Rijswijk, de Bogaard J 42. Wassenaar. Lang- Iraat 43. Zoetermeer. winkelcentrum Soeterwei|de Ook In Rotterdam, Schiedam en Hilversum. tibrekers tief Hl ïu n sc kei). PHEN AAN DEN RIJN irekers zijn in de nacht van nsdag op donderdag weer :ig geweest in Alphen. Uit scholengemeenschap Ash- werd uit een scheikunde- al een electron-balans ter larde van 3400 gulden gesto- De daders hebben de deur het scheikundelokaal mgewrikt en het toestel van i bureau gezaagd. Uit een Ie werd ook nog 75 gulden ïegenomen. Uit een bedrijf Ondernemingsweg ■rd diezelfde nacht een elec schrijfmachine larde van 3000 gulden Vermoedelijk furd terwijl er nog mensen imr.sltpwezig waren, omdat er hivftfen braaksporen zijn. raddj ENSCHEDE Er bestaat een onaanvaardbaar grote kans dat een leerling bij zijn eindexamen aan de verkeerde kant van de zes terecht komt. Voor som mige vakken van de zo juist afgesloten schriftelij ke examens mavo zal dit voor maar liefst 20.000 tot 24.000 leerlingen het ge val zijn. Dit is naar de me ning van dr. W. van der Linden een gevolg van onvoldoende goede beoor deling van de examens. Bij zijn ambtsaanvaarding als hoogleraar aan de TH Twente verklaarde hij gis teren dat 20 tot 25 procent van de examenkandidaten door meetfouten ten on rechte slaagt of zakt. Om dit in het vervolg te voor komen stelt de hoogleraar voor zogenoemde itembanken in te stellen, waarbij alle opga ven voor een bepaald deel van het vak worden ingevoerd in een computer en geanalyseerd. Hierdoor is een voortdurende kwaliteitsverbetering van de toets mogelijk en worden ei genschappen van toets-onder- werpen beter geschat. In te genstelling tot in het huidige tentamen- en examensysteem, kunnen toetsen hierdoor bij voorbeeld met een vooraf ge kozen moeilijkheidsniveau worden samengesteld. Het is volgens prof. Van der Linden mogelijk die itemban ken volledig te automatiseren. De leraar geeft dan aan welk soort proefwerk hij wil hebben en de computer stelt dit voor hem samen. Ook kan de computer gelijktij dig worden gebruikt voor de tentamenadministratie. Door gebruik te maken van be staande computernetwerken of door installatie van item banken via computers in scho len is het mogelijk dat de le raar daar direct gebruik van maakt. Van der Linden maakte tij dens zijn oratie bekend, dat binnen de afdeling toegepaste onderwijskunde van de TH Twente op dit moment hard wordt gewerkt aan de opbouw van de kennis op dit terrein. Het gaat daarbij uiteindelijk om de directe toepassing in de praktijk en om de verbetering van een van de meest tastbare produkten uit de onderwijs kunde: de studietoets. Samen met het Cito wordt gewerkt aan de ontwikkeling van een toetsservicesysteem. Ook in ternationaal staat zo'n project op stapel, waarin de THT zal participeren. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTELVEEN De vertegenwoordigers van de FNV in de Ziekenfondsraad hebben gisteren kwaad de ver gadering verlaten na een geschil rond de pil. De leden die de vraag of de verstrekking van de anti-zwanger- schapspil in het pakket moet blijven nog niet wilden beantwoor den bleken geen meerderheid te hebben en kregen tóch hun zin. Dat vonden de FNV'ers onaanvaardbaar. Aan de orde was het verzoek van de staatssecretaris van volks gezondheid om na te gaan of sommige geneesmiddelen niet uit het ziekenfondspakket gelicht zouden kunnen worden om zo te bezuinigen. Hoewel de bewindsman de pil niet met name noemde, kwam uit kringen van de Ziekenfondsraad zelf de gedachte dit produkt ook voor rekening van de verzekerden te brengen. Dit wekte nogal beroering, getuige ook de demonstranten voor het gebouw en op de publieke tribune. Enkelen, onder wie de FNV'ers, wilden dit onderdeel niet eens in discussie brengen, hooguit later eens in een veel breder ver band. Anderen stelden daarop voor om dan maar alle ideeën op dit moment van de agenda af te voeren. Bij de stemming over dit voorstel staakten de stemmen. Het reglement van orde schrijft dan voor dat de stemming in de volgende vergadering moet worden herhaald. Vice-voorzitter Herman Bode van de FNV vindt dit absurd. „Zo'n kolder heb ik nog nooit meegemaakt. Het reglement kan niet op deze situatie slaan, want dan krijgt men zonder meerderheid toch zijn zin". Vervolgens stelde hij voor dan maar de hele agenda van deze dag uit te stellen. Toen dit voorstel werd verworpen, pakten Bode en de zijnen hun tassen en vertrokken. Tevoren hadden hij en andere sprekers er blijk van gegeven de pil absoluut in het ziekenfondspakket te willen houden. Wel stelde de Ziekenfondsraad een advies aan de bewindsman op over een eigen bijdrage voor hen, die in een AWBZ-inrich- ting verblijven. De raad was zeer kwaad dat de staatssecretaris, zonder hem te raadplegen, al had besloten gehuwden vanaf 1 januari 1983 een bedrag van f 180,- per maand te laten betalen, omdat de verpleegden thuis geld uitsparen. De raad vindt dat daar ook tal van nieuwe kosten tegenover staan en stemde jn grote meerderheid voor intrekking van deze inkomensonafhankelijke bijdrage met terugwerkende kracht. Merkwaardig genoeg adviseerden zij van ongehuwden wel een dergelijke eigen bijdrage te vragen. Dit zou een besparing van zes miljoen gulden per jaar opleveren. Dag vakantie De Pinksterva kantie zit erop. Aan het slechte weer komt hope lijk ook spoedig een eind. De kin deren die hun va kantie deze week hebben doorge bracht in tenten en caravans, zul len zich er straks weinig anders van herinneren dan paraplu's, laarzen en plas sen. MsM sBMMim DEN HAAG De Stichting Nederlandse Gehandicap tenraad heeft een grote landelijke manifestatie tegen de aantasting van het sociale stelsel georganiseerd. De manifestatie wordt morgen op het Haagse Malieveld gehouden. De gehandicapten en de arbeidsongeschik ten protesteren hiermee tegen de bezuinigingen. De koopkracht van de gehandicapten is als gevolg van de regeringsmaatregelen sinds januari ruim 10% gedaald. In het kader van de manifestatie gaan gehandicapten (met 'ge wone' atleten) een halve marathon lopen. De start heeft om half elf plaats bij het politiebureau in Noordwijk. Via Katwijk en Wassenaar loopt de route door Den Haag naar het Malieveld, waar de marathonlopers om één uur verwacht worden. De ploeg bestaat uit vier gehandicapte atleten. Dat zijn: De blin de marathonloper Jan van Strien, de dove atleet Jan Bouw meester en de rolstoelrijder Peter Werner. De laatste zes kilome ter komt er nog een loper bij. De lopers dragen een spandoek mee. Ze komen ook langs het Dierenpark Wassenaar, waar kinderen van deelnemers aan de manifestatie tegen sterk gereduceerd ta rief (f 1, anders 6) al terecht kunnen (ze moeten dan wel een button van 1,50 kopen). De kinderen (tot vijftien jaar) krijgen ook een gratis poster van het Dierenpark. De gehandicapten (en arbeidsongeschikten) protesteren tegen de bezuinigingen. Bezuinigingen die vooral hen treffen: De uitke ringen gaan omlaag, de vergoedingen en compensaties voor ex tra kosten als gevolg van een handicap en op vele voorzieningen voor gehandicapten wordt bezuinigd. Alleen al door deze maatregelen is een groot aantal gehandicap te mensen er sinds januari al meer dan 10% op achteruit gegaan. „En staatssecretaris De Graaf heeft nog meer in petto", zeggen de gehandicapten. Zij vinden daarom dat het tijd wordt om „Het Zwijgen" te doorbreken. Op het programma, dat van 12.00 tot 15.30 duurt, staat onder andere een optreden van Therèse Steinmetz. En er zijn verder vele sprekers, waaronder politici. Om drie uur vertrekt vanaf het Malieveld een bemande actieballon. En op het terrein wor den ballonnen verkocht met het opschrift „Verzorgingsstaat.... een luchtballon?" De staatssecretarissen de Graaf (CDA, Sociale Zaken) en Van der Reijden (CDA. Volksgezondheid) krijgen om circa half twee een rapport van de gehandicapten. Dat rapport behandelt de so ciale zekerheid. De gehandicapten én arbeidsongeschikten ge ven in het rapport aan, hoe het volgens hen met het sociale stel sel moet. In het rapport („Wie zwijgt, betaalt") schrijven de gehandicap ten wél dat de bezem door het sociale stelsel moet, maar dat de maatregelen van staatssecretaris De Graaf de situatie alleen maar erger maken. De gehandicapten bieden De Graaf een aan tal alternatieve mogelijkheden voor een stelselwijziging aan. Volgens minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) hebben de gehandicapten een speciaal vervoerssysteem voor hen, als een soort alternatief openbaar vervoer, afgewezen. De gehandi capten zouden dan namelijk hun aangepaste, door het rijk be taalde auto, kwijtraken. Overigens vindt Smit-Kroes zo'n spe ciaal vervoerssysteem ook te duur. Tien maanden geëist voor reeks inbraken DELFT De officier van jus titie bij de Haagse rechtbank heeft gisteren tegen een 26-ja- rige Aart van der Leeuwlaan in Delft en stal daar een Friese staartklok van een van de be woonsters. Drie dagen later had hij ingebroken in een wo ning aan de Mekelweg waar een portemonnee, geld en drie van Delft tien girobetaalkaarten werden ge- maanden cel geëist, waarvan twee voorwaardelijk en toe zicht van de reclassering voor een aantal inbraken. De Delf tenaar brak op 28 maart in bij accepteren, een bejaardentehuis aan de Het vonnis is op 9 juni, stolen. Verdachte gaf dit voor de rechtbank allemaal toe en verklaarde zich bereid om de toezicht van de reclassering te DEN HAAG De Postgirodienst, de Rijkspostspaarbank en de Nederlandse banken zijn van plan over enige tijd een vergoe ding van rekeninghouders te gaan vragen voor het boeken van overschrijvingen en afschrijvingen of voor anderssoortige vor men van dienstverlening. Op dit moment is nog een aantal mo gelijkheden voor een vergoedingensysteem in studie. Volgens een woordvoerder van de PTT wordt al geruime tijd gespeeld met de gedachte, bepaalde bank- en girodiensten die tot nu toe gratis zijn, voor een deel in rekening te brengen bij de klanten. Zowel de banken als de postgiro boeken jaarlijks vele tienduizenden guldens verlies als gevolg van de gratis dienstver lening. Een vergoedingensysteem zal er overigens vrijwel zeker dit jaar nog niet komen. UQES MW NfTT EAHG'. itOC. DIKKE» KAH ik ik2iT wou MUMSf TUSSEN CE IJSKACT CM WASSENAAR Ir. H.H. Lemij uit Wassenaar, schrijver van het „dag boek van een joodse jon gen", dat onlangs in een huis aan het Thorbecke- plein in Amsterdam werd ontdekt, heeft liever niet dat dagblad Het Parool verder publiceert uit de dagboeken. De heer mr. J.G. Hoogland, die bij afwezigheid van de heer Lemij diens zaken waar neemt. heeft dit vandaag mee gedeeld. „De heer Lemij heeft liever geen verdere publicatie. Niet omdat hij iets te verber gen heeft, maar omdat hij het dagboek voor zichzelf heeft geschreven, niet met het idee er later uit te publiceren. Dat wil overigens ook weer niet zeggen dat we uit alle macht zullen proberen publicatie te gen te houden", aldus de heer Hoogland. De heer Lemij, die zich enige tijd in het buitenland bevindt. en Het Parool hebben tot nu toe slechts telefonisch contact gehad over wat er verder met het dagboek moet gebeuren. Pas als een ontmoeting heeft plaatsgevonden tussen Lemij en de hoofdredactie van Het Parool valt daarover meer duidelijkheid te verwachten, aldus de heer Hoogland. Datzelfde geldt ook voor de film, die op het onderduika dres is gemaakt. De heer H. Swaab, de geldschieter van die film, en de heer Lemij, die het draaiboek schreef, hebben el kaar nog niet ontmoet. Die ontmoeting moet duidelijkheid geven over wat ze gaan doen met de film. De Ruiter op zijn schip Minister van defensie De Ruiter heeft gisteren met de overige le den van het kabinet, met uitzondering van premier Lubbers en minister Van den Broek, een bezoek gebracht aan HM De Ruy- ter. Het gezelschap ging in IJmuiden aan boord en maakte er mee een tocht naar Den Helder. „Basisschool wordt ramp" DEN HAAG De Over gangswet op het Basisonder wijs moet worden uitgesteld, opdat de kleuter een eigen plaats kan blijven innemen binnen opvoeding en onder wijs. Wordt de wet toch aange nomen, dan onderneemt de Werkgroep Identiteit Kleute ronderwijs er juridische stap pen tegen, omdat zij van me ning is dat daardoor de rech ten van de kleuter op een ge zonde ontwikkeling worden bedreigd. De overgangswet staat voor de volgende week op de agenda van de Tweede Kamer. DEN HAAG Het kabi netsvoorstel om gehuwde mensen die allebei een in komen hebben per 1 juli meer belasting te laten betalen zal door het CDA pas gesteund worden als het zeker is dat ongehuw de tweeverdieners bin nenkort ook zwaarder be last worden. Zo'n nieuwe belastingregeling voor on gehuwd samenwonenden zou volgens het CDA op 1 januari van het volgend jaar moeten ingaan. Dit blijkt uit de eerste schrifte lijke reacties vanuit de Kamer op het wetsontwerp over de belasting voor gehuwde twee verdieners. De regeringspartij en CDA en VVD zijn van me ning dat het wetsontwerp te veel „schokeffecten" bevat. Daarmee doelen zij op de „te abrupte overgangen" tussen de verschillende belastingtarie ven. CDA en VVD vragen het kabinet met klem de belas tingverhogingen geleidelijker te laten verlopen naarmate het inkomen van de man of de .vrouw stijgt. PvdA en D'66 hébben nauwe lijks een goed woord voor het wetsontwerp over. Zij menen onder meer dat de gelijkbe rechtiging van man en vrouw er niet mee wordt gediend; de oppositiepartijen denken dat het wetsontwerp vrouwen zal afschrikken, een baan te ne men. ZOETERWOUDE De ge meenteraad van Zoeterwoude ging gisteravond akkoord met het verstrekken van een subsi die van bijna 30.000 gulden aan de „Eendenkooi". Het be trof het tekort in de exploitatie over 1981. Toch kwamen er nogal wat kritische geluiden uit de raad, temeer daar men zich afvroeg hoe dat in de toe komst moet gaan, nu Zoeter woude nogal ruim in de ac commodaties zit. Wethouder van financiën, A. R. van der Heijden, stelde dat op korte termijn meer duide lijkheid geschapen wordt. Uit gesloten moet dan niet worden dat het tekort tot een bepaald bedrag ten laste zal komen van de reserves van de instel ling. VVD-woordvoerder Kre- mer: „Wij hebben veel bewon dering voor de inzet van veel vrijwilligers om de „Eenden kooi" draaiende te houden, maar de financiële cijfers ver ontrusten ons. Het geschat te kort voor 1983 is 70 mille maar dat kan gelet op de economi sche situatie wel aan de mage re kant zijn. Te vrezen valt daarom dat de „Eendenkooi" structureel een tekort blijft houden. Het is noodzaak te pleiten dat de tekorten minder worden". Dat zou volgens de liberalen kunnen door minder te reser- Raadslid Remijnse (CDA) vroeg zich af of de accommo datie-markt niet overvoerd is. Hij wees zelfs op oneerlijke concurrentie. Wethouder me vrouw H. S. Graniewski kon de heer Remijnse gerust stel len want er hebben reeds ge sprekken plaatsgevonden om te trachten de accommodaties uitsluitend te gebruiken waar voor ze zijn bestemd Me vrouw Graniewski heeft er alle moed op dat een eventueel oneigenlijk gebruik van de ruimten tot het verleden zal behoren.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11