Nicaragua kijkt verlangend uit naar regentijd É7372°/o Venezuela wil druk van Europa op supermachten ABN Bank Vatten /ast' in zeker ■""foor elk bjnstgebit Zes doden bij luchtvaartshow Honger in Zuid-Afrika eist 30.000 zwarte kinderlevens per jaar Aartsbisschop wijt aanslag aan apartheid ÜITENLAND CeidócSouoant DINSDAG 24 MEI 1983 PAGINA 7 rajs 8aa| ival ö-strijders van de it Vjffen-SS hebben et zaerdag en zondag :ers jaarlijkse reünie uitjouden in het ?weitduitse Bad 1 mïfsfeld. Daarbij n8eiien ook jonge na- gdwj van het „actle- s, zont van nationaal ifialisten" aanwe- Tweede van wis5hts is de leider r k deze jongeren frael Kuehnen. Honderden betogers tegen MX-raket opgepakt WASHINGTON Verscheidene duizenden aan hangers van de Amerikaanse vredesbeweging hebben gisteren in Washington gedemonstreerd tegen de produktie en plaatsing van MX-raketten. De politie pakte 242 demonstranten op, die in het parlementsgebouw gebeden uitspraken waarin ze hun afkeuring over de MX onder woorden brach ten. Volgens de Amerikaanse wet mag men op het Capitool geen politieke demonstraties houden. „Of we in strijd met de wet handelen of niet, wij bid den voor de vrede", zeiden de demonstranten. De twee kamers van de Amerikaanse volksvertegen woordiging stemmen in de komende dagen over het beschikbaar stellen van ruim 1,5 miljard gul den voor nader onderzoek naar MX-raketten. Arafat: Khadaffy is „agent van Reagan" BEIROET Jasser Arafat, de voorzitter van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. heeft een heftige aanval gedaan op de Libische leider kolonel Khadaffy, die hij een „agent van president Reagan" noemde. Arafat reageerde op een toespraak die Kha daffy zondag hield en waarin hij steun be tuigde aan dissidenten in de Fatach-bewe- ging, de grootste organisatie in de overkoe pelende PLO. Vijf hoge officieren van de beweging van Arafat, die niets moeten heb ben van diens zoeken naar een vreedzame oplossing van het conflict in het Midden- Oosten, hebben namelijk hun oude revolte tegen Arafat nieuw élan gegeven. Zij heb ben orders genegeerd en aangekondigd hun verzet tegen politiek van Arafat voort te zetten. over- n vein westerse journa- Doejen zijn zondag door an saraguaanse militai- bevrijd uit een derlaag van tegen- iders van de Sandi- tische regering in van nagua. Bij een ,e irgevecht vonden ogal ,e regeringsmilitai- en een rechtse op- d^i? tideling de dood. De k knalisten bleven ioor 7edeerd. Zij raakten jke Pet nauw n de om- erlijrfing van Jalapa, ,litie|f v?r van de grens dat'f Honduras. Vorige de b?k was Guardian- 'slaggever Tony jkins op bezoek in Doe stadje, dat al we- de Qilang leeft onder de voenuging van een inva- ie" h uit Honduras. mij e HeLAPA Jalapa, een fyjje in Nicaragua vlakbij dezeHondurese grens, omdtht met ongeduld op [e evi begin van de regen- n pl» een periode van tropi- ■umiv stormen die vliegtui- „h aan de grond houden ïdt zi zwaar troepenvervoer h. air de zandwegen onmo- 'eer ijk maakt. Voor de nsen van het stadje Ja- van a en de omringende de ïïe' betekenen de re- nnenis daarom dat het ge il beir van een invasie van- 8el1 Honduras voor een fdit Pe Seweken is. ekeri aifiel°Pen weken dagen ►ben de inwoners van Jala- n constante staat van pa- ctheid geleefd. De vanuit no jjiduras opererende rechtse bebben sinds de- vrj<iber al drie keer een po- otestg bebben gedaan de stad in .nemen. Maar de voorbije f ken zijn, volgens de Nicara- janse regering, in het kiel- le kr van recbtse contra-re is er()ltionairen °°k Hondurese °i_jpen de grens overgetrok- itipkj' De inwoners van Jalapa, bang waren dat dit de lang achte Hondurese invasie waren drie dagen volop pje weer met de aanleg van '•graven rond de stad. Maar a onze groep journalisten in stadje ariveerde was het 'aar even geweken. De ntras" waren teruggedre- t itaire deskundigen zijn van dat de anti-Sandinisti- e troepen zich aan het her- t^P61"6" zijn voor een laatste °m althans een stukje Vra8ua >n bezit te nemen buite»te bevrijden" alvorens de regens beginnen. „Wij zijn bang dat deze laatste poging de Hondurese troepen doet be sluiten ons land binnen te val len", tegt Giberto Arcia, reser vist en boer. „De regens bete kenen dat de bomen en strui ken in het gebied zullen groei en waardoor de „contras" meer dekking hebben. Ze zul len ons het hele jaar blijven aanvallen. Maar als er geen Hondurezen met hen meeko men, kunnen we de contras met gemak de baas tot het vol gende droge seizoen". Ondertussen konden de jour nalisten een bezoek brengen aan de vallei en met eigen ogen tien dat het hele gebied in handen was van de Sandi nisten. Onze rondreis bracht ons onder meer op een door de staat gerunde tabakplantage, El Porvenir, waar we bewijzen zagen van de aanvallen door Somo2a-troepen. De landerijen van de plantage lopen tot aan de grens. Zittend in Sandinisti- sche loopgraven konden we de Hondurezen aan de andere kant van de omheining horen praten en zagen we over de belendende weg een Hondure se bus langsrijden. Achter ons lagen de ruines van elf droog schuren, die bij twee aanvallen in november en april waren verwoest. De schuren die wor den gebruikt om het tabak in te drogen hadden ruim 300.000 gulden per stuk gekost. Vier ervan lagen vol toen ze in brand werden gestoken; de ta bak die verloren ging had een waarde meer dan twee miljoen gulden. Nu wordt de plantage dag en nacht bewaakt door een legerdetachement van zes tig man. In de gebouwen rond de plan tage, waar eens honderd gezin nen woonden, wonen er nu nog maar 32. Tien dagen eer der zijn tien man de grens overgestoken om zich bij de Van der Broek ontmoet verzet El Salvador in Nicaragua CARACAS Minister van buitenlandse zaken Van der Broek zal vrijwel zeker in Nicaragua, dat hij later deze week bezoekt, een ontmoeting hebben met het Salvado raanse verzet. Dat is gisteren vernomen in Caracas (Vene zuela), waar yan der Broek momenteel samen met premier Lubbers op bezoek is. „Alleen onvoorziene omstandighe den" kunnen volgens de minister zijn ontmoeting met het verzet verhinderen. Overigens wilde hij niet zeggen waar, wanneer en met wie de ontmoeting zal plaatshebben. De Amerikaanse regering heeft zich gestoord aan een arti kel in de New York Times, waarin staat dat regeringsfunc tionarissen van mening zijn dat de door de VS gesteunde pogingen de regering van Nicaragua ten val te brengen nog dit jaar succesvol zullen zijn. Dat is niet zo, aldus een verklaring die het ministerie van buitenlandse zaken. De CIA steunt weliswaar de opstandelingen in Nicaragua, maar die steun is volgens de regering alleen bedoeld is om de levering van wapens van Nicaragua aan het Salvado raanse verzet tegen te gaan. contras aan te sluiten. Veel an deren zijn vertrokken om el ders in veiliger gebieden werk te zoeken. In een huis gaf een gat in het dak aan, waar een maand eerder een mortiergra naat terecht was gekomen. De mensen die zijn achterge bleven, zijn bang en neerslach tig. Rosa Sabriano, die al acht jaar op de plantage woont, zei dat er geen dag voorbij gaat waarop geen geweervuur wordt gehoord. „Ik heb mijn man gevraagd om elders naar werk te zoeken, maar wij zijn te arm om te vertrekken, het is nu droevig en eenzaam". Tijdens ons gesprek keerden de mannen terug uit de vel den, hun geweren losjes over de schouder. De regering was aanvankelijk van plan om van El Porvenir dat ironisch genoeg „de toe komst" betekent, een coöpera tieve boerderij te maken: ei gendom van de mensen die er werken. Maar nu de verliezen blijven oplopen en de mensen wegtrekken, heeft de staat het roer in handen genomen en er zijn nu plannen om van tabak over te gaan op rijst. Van de 22.000 inwoners van Jalapa zijn er minstens vier duizend gevlucht van hun boerderijen in de heuvels rond de stad. Ze lieten daarmee twintig koffiecoöperatieven achter. Een plaatselijke ambte naar van het ministerie voor landbouwhervorming legde uit: „Het is nu ons doel om er voor te zorgen dat de mensen hun land niet in de steek la ten. We zijn op zoek naar re volutionaire gezinnen die de boerderijen willen overnemen, die bereid zijn te werken en hun land te verdedigen en er zonodig voor te sterven". TONY JENKINS Copyright The Guardian ADVERTENTIE De jj)entofix Extra Forte is leden'Pec'aa' ontwikkeld voor ?desb^ensen die elk risico van iet. Dien los zittend kunstgebit uitgewillen vermijden. Een 'ier d^etrouwbaar hechtmiddel r wotftet extra grote kleefkracht ge" Jonder dat het irriteert 'an' dep11*0^* Regular, Forte en en ke^x,ra Forte zijn bij elke Afgel^potheek en drogist acht verkrijgbaar, ie vree Advertentie Britse conservatieven valt verkeerd LONDEN Met het oog op de aanstaande parle mentsverkiezingen pro beert de conservatieve partij van Engeland de stemmen te winnen van de niet-blanke gemeen schap in Engeland. Maar de advertentie die zij daartoe gisteren in ver scheidene op etnische groeperingen gerichte bla den zette, is de partij op harde kritiek komen te staan van de labourpartij, de alliantie van liberalen en sociaal-democraten en ook van enkele etnische leiders. De advertentie werd vernede rend en beledigend genoemd voor de naar schatting 2,5 mil joen niet-blanken. De adver tentie toonde een goedgeklede zwarte. Daaronder stond de tekst: "Labour noemt hem zwart, Tories (conservatieven) noemen hem Brits". In bladen LABOUR SAYS HE'S BLACK. TORIES SAY HE'S BRITISH. gericht op andere minderhe den was zowel de tekst als de afbeelding aangepast. Labour- -leider Michael Foot noemde de advertentie vernederend, vooral omdat hij afkomstig is van een partij die, naar hij zei, racistische wetgeving op het staatsburgerschap heeft gein- troduceerd. Rabi Martins, voorzitter van een 10.000 leden tellende vereniging van In diërs vond de advertentie „een duidelijke belediging voor onze intelligentie". Deson danks wijzen opiniepeilingen uit dat de conservatieven in de strijd om de kiezersgunst thans zo'n 13 tot 18 procent voorlig gen op de Labourpartij. Politie en brandweer vegen de brokstukken van de Canadese straaljager bijeen nadat de doden en gewonden zijn afgevoerd. FRANKFORT Een F-104 Startfighter van de Canadese lucht macht die deel uitmaakte van een demonstratieteam is zondag neergestort in de buurt van een Amerikaanse luchtmachtbasis bij Frankfort in de Bondsrepubliek. Daarbij zijn zes mensen om het leven gekomen en een onbekend aantal mensen licht tot zwaar gewond geraakt. Hun passerende auto's op een snelweg in de buurt van de basis werden getroffen door brokstukken van straaljager. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast. De straaljager explodeerde plotseling op het moment dat de 27-jari- ge Canadese piloot aan een solo-vlucht wilde beginnen. Enkele seconden vóór de explosie meldde de piloot, die zich in veilig heid wist te brengen met zijn schietstoel, problemen met het toe stel. De vliegdemonstratie, die werd bezocht door bijna een door half miljoen mensen, is na het ongeluk afgelast. Vorig jaar sep tember vonden tijdens een soortgelijke luchtvaartshow bij Mannheim 46 mensen de dood toen een helicopter met parachu tisten neerstortte. Twee slachtoffertjes van de droogte in Zuid-Afrika. JOHANNESBURG In Zuid-Afrika gaat er per twin tig minuten minstens één zwart kind dood van de hon ger. Dat zijn er zo'n 30.000 per jaar. Als gevolg van mis lukte oogsten Zuid-Afrika wordt getroffen door de ergste droogteperiode in honderd jaar zijn momen teel honderdduizenden kinderen kwetsbaar, niet al leen voor ondervoeding, maar ook voor tubercolose, mazelen, kinkhoest en buikgriep. Inmiddels worden allerlei maatregelen genomen om de ergste honger weg te nemen. Maar veel hulpverleners zal dat onvol doende zijn. Hoewel het aantal slachtoffers op het platteland groter lijkt dan in de steden, komt ondervoeding ook in zwarte plaatsen als Soweto veelvuldig voor. Volgens Dr. Allie Moosa, professor in de kindergeneeskunde in Durban, kunnen de doktoren blijven helpen, maar oplossen doen zij het probleem niet. „Als we de sociaal-economische pro blemen niet aanpakken, zullen we altijd te maken hebben met ondervoeding". En inderdaad, hoe meer men zich verdiept in het probleem van ondervoeding onder zwarte kinderen in Zuid- Afrika, des te duidelijker het wordt dat het vooral een politiek probleem is, veroorzaakt door de apartheidspolitiek. Een van de peilers van de apartheidspolitiek is de verdeling van land: 86 procent voor de blanke minderheid en slechts 14 pro cent, verdeeld over tien thuislanden, voor de zwarte meerder heid. De thuislanden zijn dientengevolge veel dichter bevolkt dan de blanke gebieden. En het aantal inwoners blijft toenemen, enerzijds als gevolg van het hoge geboortecijfer, anderzijds om dat vele zwarten worden gedwongen uit de blanke gebieden te vertrekken. In de thuislanden worden grote stukken land die een paar jaar geleden nog werden gebruikt om voedsel op te verbouwen, nu door mensen bewoond. Het kleine beetje land in de thuislanden dat nog wel kan worden bebouwd, levert nu niets meer op als gevolg van de droogte. Zo is de situatie in de meeste thuislanden. De regering in Pretoria neemt in zijn geheel een vrij onverschil lige houding in met betrekking tot het lot van de mensen, met name in die thuislanden die volgens de grondwet onafhankelijk moeten worden. Toen minister van gezondheid Dr. L.A. Munnik vorig jaar werd ondervraagd over het hoge sterftecijfer onder kinderen en bejaarden in een gebied in het thuisland Ciskei, waar kort daarvoor 5000 zwarten waren gedumpt, zei hij kort weg dat het gebied „gelegen is in Ciskei en dus niet onder de jurisdictie van de Republiek valt". JOHN KANE-BERMAN Copyright The Guardian Doodseskaders in Indonesië JAKARTA In de Indonesi sche hoofdstad Jakarta lijken doodseskaders aan het werk te zijn. Het afgelopen weekeinde zijn opnieuw mensen doodge schoten, zeker dertien, die van misdaden werden verdacht. Niemand twijfelt er aan dat de schutters leden van de veilig heidstroepen in burger zijn. In de afgelopen drie maanden zijn volgens gegevens van de politie 86 mannen op een der gelijke manier om het leven gebracht. (Vervolg van de voorpagina) PRETORIA De bomaanslag die het Afrikaans Nationaal Congres vrijdag in Pretoria heeft gepleegd, is een gevolg van het geweld dat in het apartheidssysteem is ingebak ken. Dit heeft de voorzitter van de r.k. bisschoppenconfe rentie van Zuidelijk Afrika Denis Hurley gezegd in een verklaring waarin hij de aan slag een afgrijselijke uiting van geweld noemde. De Zuid- afrikaanse regering werpt al tijd de schuld op Moskou en het internationale communis me. maar zelfs als deze bij de toeneming van het geweld be trokken zijn, dan nog is de groei van het geweld in wezen een antwoord van wanhopige mensen op het geweld van het apartheidssysteem aldus bisschop Hurley. Overigens zijn aan opleidings scholen van het Afrikaans Na tionaal Congres in Tanzania al geruime tijd ook Nederlandse leraren verbonden. De leraren worden uitgezonden door de Stichting Nederlandse Vrijwil ligers in samenwerking met de Anti-Apartheidsbeweging Ne derland (AABN). Donderdag vertrekken er weer vier. CARACAS De Europese landen moeten druk uitoefe nen op de beide supermachten, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, opdat die zich onthouden van inmenging in Midden-Amerika. Dit heeft de Venezolaanse minister van buitenlandse zaken, Zambrano Velasco, gezegd in een gesprek met premier Lubbers en mi nister van buitenlandse zaken Van den Broek, die als onder deel van hun reis door Mid den- en Zuid-Amerika tot vanmiddag een bezoek bren gen aan Venezuela. Minister Van den Broek had zijn Venezolaanse collega na drukkelijk gevraagd, welke rol Europa kan spelen bij het zoeken van een oplossing voor de problemen in Midden-Ame rika. In het gesprek is Surina me niet aan de orde geweest. Die kwestie komt vandaag ter tafel in een gesprek tussen mi nister Van den Broek en presi dent Herrera Campins. Premier Lubbers zal tijdens zijn bezoek van de komende dagen aan de Benedenwindse Eilanden niet spreken over eventuele onafhankelijkheid van andere eilanden dan Aru ba. Hij verklaarde nadrukke lijk dat „de zaak niet is ge diend met het speculeren op nieuwe mogelijkheden". Zoals bekend kreeg Aruba op de on langs in Den Haag gehouden Rondetafelconferentie een aparte status in het koninkrijk toegezegd, uitmondend in on afhankelijkheid in 1996. "KAN IK NOG OPNEMEN BIJ'N HOGE RENTE?" Sparen tegen een hoge rente houdt meestal in dat u uw geld voor langere tijd niet kunt opnemen. Er zijn uitzonderingen, zoals de ABN Kapitaalmarkt-spaar rekening. Uw tegoed blijft direct opneembaar, terwijl u profiteert van het renteniveau op de kapitaalmarkt zonder dat u koersrisico loopt Bij op name betaalt u wel kosten, namelijk 3% over het opgenomen bedrag. Per saldo kunt u toch een goed rendement maken, in alle vrijheid. Laat geld voor u werken. ABN KAPITAALMARKT SPAARREKENING.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7