uitnodiging!!! Dienstverlening als straf slaat aan Waag festival biedt een omvangrijk programma •Ja Negen ton voor verbouwing van Backer-complex Discussieavond over parkeren voorlichtingsavond «(leuter- en lager onderwijs tbestemd voor toekomstige bewoners stevensholpolder flilIhltWUIIli «2"Ccid<icSouuwit Voot Irfteïne klusjes. jen vielen grol wee: Sr k klarl at ADVERTENTIE Open huis De Streekmuziekschool houdt zaterdag 28 mei van tien tot drie uur „open huis" in het gerenoveerde pand van de school aan het Rapenburg 22. Leraren en leerlingen zijn aanwezig om informatie over de school te geven en leerlingen zullen ook hun muzikale kunnen tonen. De school wil met deze „open dag" inzicht geven in het lesprogramma en de mogelijkheden die het volgen van een studie op de school biedt. Indian Sounds In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 treedt zondagmiddag 29 mei de groep „The Indian Sounds" op. Deze Surinaamse formatie maakt Hindoe- staanse muziek. Tevens wordt een film gedraaid. De groep geeft die dag twee voorstellingen in het museum: om half drie en om half vier. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Tafleh - concert In de Taffeh tempel in het Rijkmuseum van Oudheden aan het Rapenburg wordt zondagmiddag 29 mei om drie uur een concert gegeven door het Toonkunst Or kest Leiden onder leiding van Rene Verhoeff. Ge speeld worden werken van Schubert, Scarlatti, Bach en Haydn. Solisten zijn Henny Vossen en Harry Veld- huyzen, beiden op clavecimbel. De toegang is gratis. Ingmar Bergman In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt volgende week aandacht besteed aan een drietal films van de Zweedse regisseur Ingmar Bergman. Maandagavond 30 mei wordt de film „De grote stilte" vertoond. De film, waarin Ingrid Thulin optreedt, gaat over twee zusters, die een reis maken door een vreemd land. Dinsdag staat Wil de Aardbeien" met Bibi Anderson op het programma. In deze rolprent beleeft een professor in een nachtmerrie zijn eigen dood. Donderdag, vrijdag en zaterdag wordt Het ze vende zegel" met Max von Sydov als kruisridder gedraaid. Deze film behandelt de angst voor de dood. Op alle avon den worden de films twee maal gedraaid: vanaf acht uur en vanaf kwart over tien. Nuit Américaine In de kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt dinsdagavond 31 mei de uit 1973 dateren de film „La nuit Américaine" van de regisseur Fran- fois Truffaut vertoond. In deze film laat Truffaut zien hoe films worden gemaakt, hoe handig men de kijker illusies kan voortoveren. De voorstelling begint om acht uur. Kinderfilms In de Kapelzaal van het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 wordt woensdagmiddag 1 juni een serie films voor de jeugd gedraaid. Er staan tekenfilms en een verhaal over Spanky op het programma. De voorstelling begint om half drie, de toegangsprijs bedraagt drie gulden. v HBdEN St Meerburg v3dt zaterdag het twaalfde •Jifeest op het terrein voor WW)huis Matilo aan de Zaan- Épjjat. Er is een kinderoptoeht Mjifeen fancy fair, die om half flBvan start gaat. fjJIens zijn er een rommel- ■HHq-kt en stands waar oude [jachten worden vertoond, fliddags geeft de drumband '€G\jlo diverse shows. Om half |t 's avonds gaan de man- belj en vrouwen uit Meerburg ^ert|den om de wisselbokaal g^vtrekken. G. Koek kampioen biljarters Rijnegom ZOETERWOUDE Gerard Koek is winnaar geworden van het biljartkampioenschap van de Zoeterwoudse vereni ging „Rijnegom". In de span nende finale speelde Koek re mise tegen Kees van der Vliet en wees Sjaak van der Werff met ruim verschil terug. Voor zitter Jan Brouwer overhan digde hem behalve de wissel- beker en een blijvende herin nering tevens een fraai boek werk over de biljartsport. Voorts werden onderscheidin gen uitgereikt aan biljarters die het afgelopen seizoen op de voorgrond waren getreden. Bovenhuis uitgebrand LEIDEN De bovenverdieping van een woning aan de Hooigracht is in de nacht van vrijdag op zaterdag door brand ver woest. De rest van het pand liep rook- en waterschade op. De brand ontstond, na dat de vlam in een pan met frituurvet was geslagen. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De brand weer schat de schade op 20.000 gulden. Aan de Wassenaarseweg brandde door onbekende oorzaak de ketel van een cen trale verwarming in een gebouw van TNO uit. De schade is aanzienlijk. Ook hier raakte niemand gewond. Speedboot door motoragent gepakt LEIDEN Een motoragent heeft zon dagmiddag aan de Kanaalweg een speedboot aangehouden die met een snelheid van 72 kilometer per uur door het Rijn- Schiekanaal scheurde. De agent reed op de Kanaalweg en consta teerde aan de hand van de kilometer teller van zijn motor de snelheid van de boot. De toegestane maximumsnel heid is 16 kilometer per uur. De eige naar van de boot kreeg ook een proces verbaal wegens het ontbreken van een reddingsvest en een brandblusser. Ook het verplichte registratiebewijs van de boot was niet aanwezig. Parkeer- meters vernield LEIDEN -Twee Leide- naars van 16 en 17 jaar oud zijn zaterdagavond op de Kaas markt aange houden wegens •het openbreken van parkeerme- ters. Het tweetal werd op heter daad betrapt en had al 22 gulden uit een meter gehaald. Autowielen gestolen LEIDEN De politie heeft in de nacht van zon dag op maandag drie Lei- denaars van 20, 21 en 23 jaar oud aangehouden we gens het stelen van drie autowielen. Het drietal werd op de IJs- selmeerlaan aangehouden. De wielen waren afkom stig van een auto die op de Lage Rijndijk stond. De politie kwam de drie man nen op het spoor na de verklaring van een getui- ÏEER GESTRAFTEN BIJ AZL AAN DE SLAG LEIDEN Kunstenaars en groepen, die anders in Leiden nauwelijks aan bod komen, krijgen regelmatig tijdens het zogeheten „Waagfestival" de gelegenheid hun kunnen te to nen. Het festival wordt dit keer van 26 mei tot en met 12 juni in het Waaggebouw ge houden. Het festival gaat donderdag avond 26 mei om negen uur van start met een folkconcert. Vrijdag wordt een culturele avond gehouden door de Turkse arbeidersorganistie, za terdagavond wordt vanaf acht uur door de Volksdansvereni ging Oud Poelgeest een dansa vond gehouden. De tweede week gaat zondag 29 mei van start met een culturele dag en dinsdag 31 mei treedt het Ka merkoor van Collegium Musi- cum vanaf 's avonds half ne gen op. Voor donderdag 2, vrijdag 3 en zaterdag 4 juni staat een mini-festival van Leidse theatergroepen op het programma. Op dit eerste „Tóch Theater Festival" zullen zich over het algemeen nog onbekende theatergroepen zo als De Noorderzon, Pancras Oost, Ixixi en mogelijk Matro- goth presenteren. De groepen treden elke avond vanaf half negen op. Zaterdag 4 juni treden de Zuid-Hollandse Amateur Pop penspelers op, zondag 5 juni is een Turkse culturele dag, dinsdag 7 juni treden het Ma drigaalkoor en het Blazersen- menble op en woensdag 8 juni geeft het kamermuziekgezel schap C-Dur een concert. Za terdagavond 11 juni is er een poëzie en muziekavond en het festival wordt zondag 12 juni afgesloten „Hedendaagse mu ziek". Nadere inlichtingen over het programma van het festival zijn verkrijgbaar bij de directie sociaal-kultureel werk van de gemeente Leiden, tele foonnummer 254184. ""IDEN QeidóvQowicunt LEIDEN De Algemene Raad van het Energiebe drijf Rijnland heeft negen ton uitgetrokken voor de verbouwing van het Bac ker-complex aan de Der de Binnenvestgracht. Eer der werd bijna twee mil joen gulden beschikbaar gesteld voor de bouw van een magazijn en 320.000 gulden voor overige werkzaamheden. Ruim twee-en-een-halve ton is uitgetrokken voor de her indeling van het 'oude' gebouw aan de Lange- gracht. Hoewel dat aanvankelijk niet in de planning was opgeno men, heeft het EBR besloten in het Backercomplex kanto ren te vestigen. De behoefte aan kantoorruimte heeft te maken met een onverwachtte snelle personeelsgroep Aan vankelijk rekende men er op dat het personeelsbestand in '87 225 personen zou bedragen. Op 1 januari 1983 bedroeg het personeelsbestand reeds 244 personen. Deze sterke perso- neelsgroei is ontstaan doordat het energiebedrijf met ver schillende nieuwe aktiviteiten zoals stadsverwarming is ge start. Dit alle heeft geleid tot ruimtegebrek voor het perso neel. Het EBR wil in het Bac ker-complex bovendien een nieuwe ontvangstruimte bou wen omdat de huidige, pas en kele jaren oude zaal aan de Langegracht niet zou voldoen. LEIDEN De Leidse afde ling van de VVD houdt mor genavond een discussie over het parkeerbeleid in Leiden. Specialisten van de drie grote partijen in Leiden zullen de strijd aanbinden aan de hand van een zestal stellingen. Deelnemers zijn het PvdA- raadslid R. Eikerbout, het CDA-raadslid J. van Zijp en het VVD-raadslid M. Zonne- vylle. De volgende stellingen zullen hun leidraad in de dis cussie zijn: (1) de loopafstand van de geplande parkeergara ges (Sanders-, Ir. Driessen- plein- en WSD-garage) tot het kernwinkelapparaat is reëel; (2) het is redelijk dat bewoners van de binnenstad betalen voor hun parkeerplaats; (3) in de buurt van parkeergarages moeten kortparkeerplaatsen opgeheven worden; (4) mensen die niet in de binnenstad wo nen maar daar wel werken, moeten hun auto buiten de singels parkeren; (5) er dient sneller weggesleept te worden; (6) bij het station dient meer parkeergelegenheid voor fo rensen uit verder afgelegen wijken en dorpen te komen. De bijeenkomst heeft plaats in het Boerhaavecomplex aan de Mariënpoelstraat 69A. De aan vang is om 20.00 uur. Gratis bus naar ballet LEIDEN Het Nederlands Dans Theater brengt in de Holland Festival voorstellingen in het Scheveningse Circustheater twee* premières. Het gaat om 'Curses and Blessings' en 'Svadebka'. De voorstel lingen worden gegeven op 16 en 24 juni. K&O laat gratis bussen naar Scheveningen rijden, deze vertrekken op beide avonden om kwart over zeven vanaf molen De Valk. Kaarten voor de voorstellingen kunnen worden besteld bij K&O aan de Oude Vest 45, telefoon 141141. De prijzen bij K&O zijn aanmerkelijk lager dan de gebruikelijke. donderdagavond 26 mei a.s. om 8 uur wordt in het gebouw van de iRembrandtScholengemeenschap aan de Noachstraat 2 achter tlacques Urlusplantsoen een voorlichtingsavond gehouden voor puders /toekomstige bewoners van de Stevenshofpolder. )p deze avond zal o.a. aandacht besteed worden aan de volgende mderwerpen; naar welke school kunnen kinderen uit deze nieuwbouwwijk in de komende cursus? wanneer en waar komen de nieuwe scholen? de keuze voor ODenbaar. Drotestant-christeliik DINSDAG 24 MEI 1983 PAGINA 3 Koelkast in brand In een flatgebouw aan de Opaalstraat Is zon dagmiddag een koelkast uitgebrand. De brandweer moest er aan te pas komen om het brandje te blussen. De koelkast stond in de hal van de flat en was bestemd voor het groot vuil. De brand is volgens de brandweer aan gestoken. [DEN Werken in- '\ts van „zitten". In den en Den Haag kan sinds kort. Een aantal ■lifrechtelijk meerdeija- m (vanaf achttien jaar) ft die ervaring zelfs al ter de rug. Alternatie- ndej dienstverlening heet er ij experiment waaraan 'ij ei deelnamen: Verdach- 1,11 'I, die met justitie in ,j ™|varing waren geko- /el p, konden gevangenis- de ontlopen door elders n i/olle arbeid te verrich ter] Voor de meesten lag '^Ikeuze voor de hand. rb'jj Openbaar Ministerie wees ^nscl980 acht arrondissementen - ^eJvoor proeven met alterna- Den Haag en daar niet onder. Omdat het experiment ook zeer velen buiten de erkende proefgebieden aansprak, werd vorig jaar in het arrondisse ment Den Haag op eigen initi atief een werkgroep opgericht, die zich eveneens ging bezig houden met de mogelijkheid van dienstverlening door meerderjarigen als alternatief voor een korte onvoorwaarde lijke vrijheidsstraf. Projectenbank De Reclasseringsraad in Den Haag is als coördinatie- en in formatiepunt gekozen, waar de gegevens over cliënten en instellingen die van hun dien sten gebruik wensen te maken zijn ondergebracht: de projec tenbank. In aanmerking voor dienstverlening als vervan gende straf komen diegenen die een strafbaar feit hebben gepleegd, waarvoor zij hoog- I een manifestatie op het Stadhuisplein is zaterdagmiddag actieweek tegen de jeugdwerkloosheid door Leidse jonge- l| Leidse jongerenorganisties en jongerencentra als het -en het Breehuys beëindigd. Op de markt toonden jonge- ;(werk dat zij op de een of andere manier zelf gecreëerd - iben. Wethouder J. Fase van economische zaken opende (narkt door een spandoek te onthullen waarop de eisen - Ier meer geen verlaging van de minimum jeugdlonen, geen ihaffing van de WWV voor jongeren, afschaffing van de - Icitatieplicht waren geschilderd. De actievoerders zijn lier van mening, dat de gemeente jongeren die met werk- - jecten bezig zijn financieel meer moet ondersteunen. De I houder liet weten dat daar weinig kans op is: „Op een ge- - en moment is de grens voor een gemeente bereikt en in ijielijking met andere gemeenten komen we er helemaal -1 zo slecht af". stens zes maanden cel kunnen krijgen. De delicten variëren van winkeldiefstallen, brand stichting, vernielingen tot aan openlijke geweldpleging. De werkzaamheden die inplaats van een onvoorwaardelijke vrijheidsstraf worden verricht, behoren maatschappelijk zin vol te zijn. Club-, buurt-, zie kenhuizen en gemeentelijke diensten zijn veelal de kandi daten, die met de „gestraften" in zee gaan. Bij het Acede- misch Ziekenhuis Leiden dienden het afgelopen jaar 26 personen hun „straf" uit. Dit jaar verwacht het AZL zo'n 40 personen. De ervaringen van het ziekenhuis met deze men sen wordt als „uitstekend" ge kenmerkt. De rechter kan de verdachte tot een alternatieve straf van minimaal 30 en maximaal 150 werkuren veroordelen. Die tijd brengt men zoet bij de be treffende instantie, die de man of vrouw in kwestie allerlei karweitjes laat opknappen, zo als schilder-, tuin-, reparatie- werkzaamheden of een-hand- je-helpen-in-de-keuken. Het aanbod tot dienstverlening komt van de verdachte zelf. Via zijn reclasseringsmede- werker of advocaat worden zijn bedoelingen aan de offi cier van justitie voorgelegd. Deze bekijkt op grond van de te eisen straf of de mogelijk heid erin zit dat het verzoek wordt gehonoreerd. De ernst van het strafbare feit en de persoon van de verdachte zal de officier natuurlijk in zijn afweging betrekken. Rasoplichter Mevrouw mr. J.C.M. Couzijn, officier van justitie in Den Haag: „Een rasoplichter of een heroïnehandelaar, waar geen kruid tegen gewassen is, kan een alternatieve straf wel op zijn buik schrijven. Het moet wel redelijk blijven. De recht bank zou zo'n verzoek trou wens ook niet inwilligen". J. Krikke, coördinator van de dienstverlening in het arron dissement: „De meeste mensen die via de projectenbank aan een „tijdelijke baan" zijn ge holpen, blijken niet veel ouder dan 25 jaar. Uitgangspunt is dat zij de dienstverlening in hun vrije tijd, dus naast de ge wone werktijd, moeten kun nen verrichten. Als men werkloos of arbeidsongeschikt is, kan men na overleg met bijvoorbeeld de Sociale Dienst, ook overdag aan de slag. Bij de vaststelling van hoeveel uren men zijn straf in nuttige werk uren besteedt, kijken we be halve naar de ernst van het delict ook nog naar het soort werk, de plaats en het tijdstip dat de dienstverlening begint, persoonlijke omstandigheden en het incasseringsvermogen van de verdachte". Mevrouw Couzijn: „Je zult in bepaalde gevallen altijd met een stukje rechtsongelijkheid te maken hebben: „Waarom komt de ene verdachte wel in aanmerking voor een alterna tieve straf en de ander niet? Waarom krijgt de één meer dan de ander? Landelijk is er nog geen jurisprudentie over te vinden. De meeste gegevens komen van het W.O.D.C. (het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatiecentrum van het Ministerie van Justitie, dat het begeleidend onderzoek in de proefgebieden verricht). Naarmate de alternatieve dienstverlening terrein wint, wordt de kans echter wel gro ter dat ze ooit als officiële straf in de wet wordt opgenomen". PETER VIERING LEIDEN Geboren: Roland zv. A. Moerkerken en P. E. M. van Hooff; Rick Johannes Casper zv. J. A. Sal man en M. T. M. G. Hogervorst; Ramses Pieter Willem zv. T. H. M. Duin en Y.C. Heruer; Sonu zv. S. K. Sahni en S. Rani; Leonie Jeanette dv. R. A. van Zoolingen en H.M. I. van der Ham; Alberdina Corrie Anita dv. A. van de Weerd en H. C. de Vreede; Mathilde Alda Everdina dv. C. Scherpenisse en E. A. J. van der Flier; Rosalie Caroline dv. P, H. E. Bartholomeus en L. R. L. Ehrlich; Kim dv. P. B. Labrujère en H. J. van Berkel; Mickel Guillaume zv. C. G. Zwaaneveld en S. M. Roosen; Mark zv. M. S. Lotfi en M. R. Jonker; Mo nique dv. H. J. M. Steenvoorden en A. Voorma; Evaline Maria Elisabeth dv. H. G. P. de Boer en M. E. A. C. Doeswiik; Nadia Maria dv. Osame Sayed Hassan en M. E. J. A. van den Berg; Alexander zv. J, van Beukelen en M. C. M. van der Moolen; Renal- dus Johannes zv. T. M. van Ruiten en W. M. Witteman; Mohan Ernst Fran cis zv. A. P. G. M. Thielen en M. Mylle; Kim Ellis dv. K. Jie en A. M. M. C. Boog; Marcel David zv. J. E. de Brieder en C. A. M. Venneman; Chantal Cornelia dv. P. C. J. Brou wer en A. L. M. van der Werf; Nico- lette Michèlle dv. J. Kuipers en M. J. Veerman; Marianne Christine dv. A. Boer en M. G. Hörchner; Cornelia Alies dv. J. Tjabringa en C. T. Ouwe hand; Tamara dv. A. N. Hollebeek en H. C. M. Beekman; Johannes Theo- dorus zv. J. A. Turk en T. C. J. Lud- lage; Charlotte Maria Christina dv. H. L. van der Blom en 1CI. E. F. de Kier; Jacoba Wilhclmina dv. C. Heemskerk en C. van Duivenvoor de; Bibi Liesanne dv. R. J. A. P. Sirre en H. M. van Duinen; Maartje-Maria dv. A. Ruwaard en C. G. Guijt; Su- sanne Marina dv. H. J. van Es en S. OhHens; Esther dv R van Hooidonk en W de Kant; Jacobus zv. A. Zante- ma en E. W. Meijer; Richard Reijer Joachim zv. R. J. T. M. Cornelisse en J. M. Monteba; Ted zv. T. C. Kroezen en J. G. Schippers. Overleden: A. Bruijn, geb. 29-4-1909 vrl. geh. gew. met C. H. Geevers; F. M. W. H. Sanders, geb. 24-9-1953 man; E. J. de Jongh. geb. 12-5-1922 man; D. J. Roorda, geb. 22-1-1923 man; J. Berkenpas, geb. 2-3-1910 vrl. geh. gew. met P. Bos; A. A. W. Lam- pe, geb. 2-5-1917 man; H. G. Koppies, geb. 27-6-1912 vrl. eehtg. van P. Ver- weij; A. Noort, geb. 30-11-1909 man; A. Bekius, geb. 26-2-1905 vrl. geh. gew. met J. de Mooy; J. Star geb. 22- 2.1902 man; J. Arnoldus, geb. 27-10- 1896 man; J. Guijt, geb. 23-4-1893 man; G. A. Schellekens, geb. 26-12- 1920; B. Idema, geb. 7-9-1891 vrl. geh. gew. met R. D, Kolewijn; G. A. Beur ze, geb. 14-12-1898 man; J. C. M. No tenboom. geb. 28-9-1907 vrl. eehtg. van J. C. Ham; J. Sinteur, geb. 28-11- 1906 man; M. J. Leijenaar, geb. 22-4- 1895 vrl. geh. gew. met J. Kiel; G. D. Kempker, geb. 7-2-1914 vrl. echtgh. van W. van de Scheur; A. M. Slewe, geb. 14-10-1903 vrl. geh. gew. met H. Bunnig; P. Marks, geb. 3-1-1891 man, J. van Meijgaarden, geb. 14-8-1908 vrl. geh. gew met W. Beij; A. Lepe laar, geb. 1-6-1902 man; J. Bosman, geb. 30-11-1904 man; M. Pardon, geb. 19-5-1907 vrl. geh. gew. met H. de Wit; J. Arnoldus, geb. 25-11-1893 man; W. Willems, geb. 23-1-1930 vrl. eehtg. van T. J. I. de Brabander; D. Schoneveld. geb. 25-2-1937 man; S. Zeilstra, geb. 12-4-1906 man; K. M. van Giesbergen, geb. 10-12-1928 man; J. van Duijvenbode, geb. 2-6-1928 man; H. Prins, geb. 23-8-1940 man, L. J. Bontje, geb. 6-7-1913 man; A. Ho- gewoning, geb. 31-3-1911 vrl. eehtg. van D. de Mooij; J. de Mooij, geb. 30- 9-1924 man. Gehuwd: J. P. M. de Vrind en E. W. de Jong; F. P. de la Rie en J. Her- msen; E. W. Kloos en M. C. A. Wel ling; A. R. Noyon en S. M. Luijben; F. E. Likadja en A. M. Toar Awida- naty; M. W. Filippo en J. M. K. Al- bers; C. Schuurmans en A. Freeke; T. van Vliet en M E Slinrerland. J Postcode/Plaats___ Telefoon i Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, g^2500 VG Den Haag Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee Naam Adres _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Postcode/Plaats_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) D per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroefje naar: Naam

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3