■£cidóc öoumnt Rol van minister bij Slavenburg in discussie Sr Vliegtuig stort na spookvlucht in zee Bungalows overvol met Pinksteren „Vergeten" BON: De Ruiter wil aantal kerntaken afstoten économie rekt aan Meisje (11) schiet in spel neef neer Warner Brothers koopt filmrechten „De lift" „Vergeten" soldaat zat 20 jaar in cel Donderdag 19 mei 1983, 74e jaargang no. 22580 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere. behorende totSijthoö Pere. Apothekeradijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. Leiden piredeur-hootdredacteurMHaJlewasChef redacteur:WimBuirtewegAdvertenties: (excl.BTW) /0.56 per mm. kleintjes /0.34 per mm. Abonnementen: (mcl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartMl /61.25. jaar 233.50. Klachten bezorging: maandag t/mvii)dag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 122248 Loase nummers 0.80 De strijd om erkenning van King's Royal-whiskey gaat ook in de laatste aflevering door op Ned. I om 20.28 uur. Ned. II om 21.00 uur portret van de Amerikaanse zangeres Marjorie Barnes. België BRT 2 om 20.55 uur het tv-spel Over stappen. Duitsland 2 om 22.35 uur Der Preis. Duitsland 3 om 20.15 uur Westworld- Zonnige perioden en ook een enkele bui. Minimumtempera tuur 8. middagtemperatuur 16 graden. Matige wind. Zon op 05.40, onder. 21.34. Schev. hoog water 9.52 en 22.49. Laag water 5.28 en 18.06. Onder bovenstaand motto vandaag een extra bijlage, die speciaal bedoeld is voor de vele dui zenden onder onze lezers, die in hun vrije tijd met de foto-, film- of videocamera op stap gaan. Na een inleidend artikel over ,,Hoe de fo tografie een zaak van de massa werd ze ven pagina's vol wetenswaardigheden over on der meer: elektronica in de fQtografie, kleurver- groten, het filmen van kinderen, spelen met licht in het landschap, videospelletjes, inrichting van de donkere kamer en het werk van fotoclubs. Jan Raas bijna rond met sponsor DEN HAAG Jan Raas is in een ver gevorderd stadium met de formatie van een nieuwe Nederlandse wielerploeg. De Zeeuw, die onlangs een contract bij Peter Post voor volgend seizoen wei gerde, heeft in directeur Joop Steen bergen van de Kwantum Hallen een geintresseerd sponsor gevonden. Raas en de geldschieter zullen deze week verdere besprekingen gaan voeren. Het weekblad de Nieuwe Revu heeft zich gemeld als co-sponsor voor de nieuw te vormen formatie, die vrijwel zeker Cees Priem en de Westlander Leo van Vliet zal bevatten. Steenbergen, vroe ger een verdienstelijk amateurbokser, toonde vorig jaar al zijn belangstelling voor de wielersport. Zuster danst voor paus VATICAANSTAD De 31-jarige zuster Mi reille Nègre, een Parisiènne en ex-prima bal lerina van de Parijse Opéra, heeft gisteren weliswaar paus Johannes Paulus ontmoet, maar te weinig tijd gekregen om haar per soonlijke probleem aan de kerkvader voor te leggen. Zuster Mireille is namelijk op zoek naar een zustercongregatie of seculier insti tuut, waar zij zich in de dans kan uitdrukken zonder nochtans haar kloosterleven op te ge ven. Een tiental jaren geleden trok Mireille Nègre zich terug in een klooster en legde tij delijke geloften af. Later kreeg zij toestem ming haar religieuze leven voort te zetten als danslerares voor kinderen in een klooster- communiteit in de Vendée. Maar ook die ge meenschap is niet precies wat zuster Mireille, die dinsdagavond nog speciaal voor de paus danste in het Italiaans televisieprogramma „Italia Sera", zoekt. DEN HAAG In het kabinet dreigt een conflict te ont staan over het te voeren kernwapenbeleid. CDA-minister De Ruiter (Defensie) wil desnoods zonder instemming van de NAVO-bondgenoten het aantal kerntaken van het Nederlandse leger, dat nu zes bedraagt, aanzienlijk verminderen. Dit standpunt ontmoet felle tegenstand van minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken), eveneens van het CDA, en alle zes VVD-ministers. De onenigheid sommige VVD'ers verlangen al het ont slag van De Ruiter zal er toe leiden dat de Defensieno ta niet, zoals de bedoeling was, in september aan de Tweede Kamer kan worden gestuurd. De discussie in het kabinet is opgeschort totdat premier Lubbers en minister Van den Broek terug zijn van een twaalfdaagse reis naar Midden- en Zuid-Amerika. Beide bewindslieden vertrek ken eind deze week. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat het kabinet morgen zou beslissen over de hoofdlijnen van de nieuwe Defensienota. Een Defensienota wordt eens in de circa tien jaar gemaakt. De regering zet in zon stuk uiteen wat voor beleid zij in het komende decen nium wil voeren. Deze keer is er extra veel aandacht voor de nota, omdat de regering moet aangeven hoe zij staat tegenover plaatsing van NAVO-kruisraketten in ons land. Minister De Ruiter denkt aan afschaffing van de volgende kerntaken: het Nike-luchtafweergeschut (wordt al „uitgedund" in afwachting van nieuwe Patriot-sy steem); de atoommijnen; het 8-inch-atoomgeschut van de landmacht; de dieptebommen van de Orion-vliegtuigen (marine). Behouden zouden moeten blijven het Lance-ge- schut en de atoomraketten van F-16-straaljagers (moch ten er kruisraketten komen, dan wil De Ruiter ook deze taak afstoten). Bij de discussie over het kernwapenbeleid speelt ook een rol dat er (ook) op de begroting van Defen sie flink bezuinigd moet worden Als gevolg daarvan wordt verwacht dat de vliegbasis Welschap bij Eindhoven niet langer operationeel zal kunnen blijven en dat het Bréquet-Atlantiquevliegtuig zal verdwijnen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer zal op korte termijn een spoeddebat worden ge houden, waarin minis ter Korthals Altes van Justitie moet uitleggen, welke rol hij heeft ge speeld in de affaires rond Slavenbvirgs Bank te Rotterdam. De be windsman was vóór zijn ministerschap juridisch adviseur van de bank, thans heeft hij met dat instituut te maken als hoogste baas van het openbaar ministerie, dat een onderzoek naar de gedragingen van Sla venburg instelt. Het gaat hier vooral om zwart-geld-transacties. Volgens een publicatie in Vrij Nederland zou tijdens het onderzoek uit allerlei documenten zijn gebleken, dat mr. Korthals Altes als advocaat tenminste op de hoogte was van de praktij ken van Slavenburgs bank. Deze maand zou hij volgens het weekblad opdracht heb ben gegeven het onderzoek, dat tot geruchtmakende in vallen in de bank door poli tie en opsporingsambtena ren van de belastingrecher che (FIOD) en reeds tot verschillende arrestaties leidde, onmiddellijk te stop pen. Na verzet van de be trokken officieren van Jus titie zou hij die opdracht en kele dagen later hebben in getrokken. De woordvoerster van de minister ontkent deze voor stelling van zaken ten stel ligste. De bewindsman zou integendeel juist opdracht hebben gegeven het onder- SPOEDDEBAT IN KAMER GEEIST zoek met grote voortva rendheid en intensiteit voort te zetten. Dit wordt in kringen van het openbaar ministerie bevestigd. Niette min willen de kamerleden Kosto (PvdA) en Beckers (PPR) uit de mond van de minister zelf vernemen, hoe de vork aan de steel zit. Zij zouden vanmiddag de Tweede Kamer verzoeken een interpellatie over deze kwestie te mogen houden. Een verzoek om een spoed debat wordt vrijwel nooit afgewezen. Ook andere ka merleden kunnen na de in- terpellanten aan de discus sie deelnemen. 44 IN VEEN: JDRIJFSLEVEN kt PTIMISTISCH [S. I en a pgavein onze sociaal-economische 939. redactie) ten (ISTERDAM VNO- 1 brzitter mr. Chris van :n gerien heeft zich vanmid- in zijn jaarrede opti- üo-uptisch uitgelaten over i. Lek*1 herstel van de Neder- bus idse ecónómie. „De ntering is ook bij ons XlkOOfrkbaar", zei hij tijdens in dire! congres van zijn on- r ai urfnemersorganisatie. jrzichtig voegde hij wel toe, dat er geen aanwijzin- zijn voor een krachtige en scrfaartse beweging. Met 9n vojie nemen de investeringen dan ol onvoldoende toe, kenne- koop willen de bedrijven eerst financiële positie verster- Jedje.i Veen constateerde, dat 13 00 bedrijven zich door de re nt* *e saner>ngsoperaties, nodig de hoog opgelopen kosten drukken, een goede uit- Leg^jjgspositie hebben gescha- I. antiè -.Zij staan als het ware in 12, Lrftartblokken om te kunnen literen als de opleving van eonomie doorzet". NO-voorzitter wees op de ledzaam op gang komende rlemmeidstijdverkorting om ba- 1-125g te behouden of te schep- jL, l Niet uit het oog mag wor- i verloren, zo stelde hij, dat der een duidelijk rende- ntsherstel herverdeling van S :k geen werkgelegenheids- opr^r een werkloosheidsbeleid oge K met (had kritiek op minister De nbad, tting van sociale zaken „dat ness e atv opblaast tot herstelbe- >ciaie en de atv wil forceren om d en i werkloosheidscijfer te 200 •kken". „Een geforceerde Wikkeling plaatst cao-on- handelaars onder spanning, al omdat de minister zijn /en ook als middel ge- ikt om de koppeling van •mens van actieven en actieven overeind te hou- en toch te bezuinigen op iale uitkeringen". DEN HAAG De komende Pinksterdagen wordt het druk in hotels, bungalows en op kampeerterreinen. In het hele land is nog voldoende hotelaccommodatie beschik baar, maar het zal vooral in Overijssel en Noord-Brabant moeite kosten nog een bun galow te huren, aldus het Na tionaal Bureau voor Toeris me (NBT). Ook de politie verkeerscen- trale en de verkeersinforma tiedienst van de ANWB ver wachten grote drukte. Hoe wel een aantal vakantiegan gers zich vanavond al naar zijn bestemming zal begeven, zal de avondspits geen pro blemen opleveren. Het week- eindverkeer, alsmede avond- spits, komt vrijdag omstreeks twee uur 's middags op gang. De grootste drukte zal tussen vijf uur 's middags en zeven uur 's avonds liggen. Omdat tevens veel Westduits ver keer wordt verwacht, vooral met bestemming kust en gro te steden, zal het tot tien uur 's avonds „behoorlijk" druk zijn. Voor zaterdag en zondag worden weinig problemen verwacht. De kogel veroorzaakte een gat in een deur. DEN HAAG Een 17-jarige jongen uit Den Haag is gistermid dag gewond geraakt door een kogel uit een alarmpistool die werd afgevuurd door zijn nichtje van elf jaar. De kogel trof het slachtoffer even onder de hartstreek in een long. De jongen is opgenomen in het Westeinde ziekenhuis. Zijn toestand is vol gens een woordvoerder van de Haagse politie redelijk. De jonge man was gistermiddag op bezoek bij zijn tante, die een winkel heeft aan de Vailfantlaan. Op het moment dat hij zich in een achterkamertje ophield, vond zijn nichtje het alarmpistool ach ter een bank. Toen zij het wapen op haar neef richtte, speelde deze het „spelletje" mee. „Schiet maar", schijnt de jongen gezegd te hebben, zich niet bewust van het feit dat het pistool geladen was. In het volgende ogenblik ging het schot af. De Haagse poli tie kon gisteravond nog niet meedelen wie de eigenaar van het omgebouwde alarmpistool is. 1' Foto's: MILAN KONVALINKA Jeugdwerklozen komen vaak uit arbeidersgezin DEN HAAG De jeugdwerk loosheid concentreert zich niet alleen bij kinderen die zonder diploma de school verlaten hebben. Ook kinderen uit ge broken gezinnen, of waar de vader werkloos of wao'er is en kinderen uit de „laagste" soci ale milieus maken een aan zienlijk grotere kans zonder werk te blijven. De gebrekkige kansen op werk zijn een ge volg van gebrekkige opleiding en dat hangt sterk samen met het sociale milieu. Dat schrijft drs. P. van Puffelen van de Stichting voor Economisch Onderzoek in het economen- blad Economisch Statistische Berichten dat vandaag is ver schenen. Extra-gedupeerden zijn schoolverlaters, van wie eenderde zonder werk blijft. Onder „lage" sociale milieus verstaat Van Puffelen (onder andere) arbeidersgezinnen. De duivenshop De Til aan de Vaillantlaan in Den Haag. De kamer, waarin het schot werd gelost. Ambtenaren- orkest wekt wrevel VVD DEN HAAG De Tweede- Kamerleden Rempt-Halm- mans de Jong en Weisglas (VVD) zijn verontwaardigd over de manier waarop staats secretaris Bolkestein (VVD, export) ambtenaren wil inzet ten op exportmanifestaties. Zo zou op de Nederlandse inzen ding aan de Hannover Messe een dixielandorkest van voor namelijk ambtenaren optre den. De VVD'ers vinden dat „oneerlijke concurrentie voor beroepsmusici". „Het zou meer voor de hand liggen hiervoor werkloze musici in te schake- CANNES Warner Brothers, een van dè grootste Amerikaanse filmmaatschappijen, heeft de distributierechten gekocht van de Nederlandse film „De lift", geproduceerd door Matthijs van Heijningen. Warner gaat de film over de hele wereld uitbren gen, waardoor deze film voor de makers een goudmijntje kan worden. De rechten gelden namenlijk ook de verkoop op video banden en tv-uitzendingen. Met de koop zijn enkele miljoenen guldans gemoeid. KAIRO Een Egyptische soldaat, die tijdens de burgeroorlog van 1962 in Jemen gevangen werd genomen en meer dan twin tig jaar „vergeten" zat opgesloten in een donkere, vochtige ker ker, is kortgeleden bij zijn familie in Kairo teruggekeerd. Dat meldt het Egyptische blad Al-Akhbar. Soldaat Abdal Fattah Farghali maakte deel uit van de Egypti sche troepen die op bevel van de toenmalige president Nasser meevochten in de burgeroorlog in Noord-Jemen. Hij werd ge vangengenomen en terwijl zijn familie kreeg te horen dat hij als „martelaar" was gestorven, zat Abdal Farghali opgesloten in een donkere kerker, waar hij elke morgen een korst brood en een bakje water kreeg. „Na vele jaren hoorde ik voetstappen, werd ik naar buiten gedragen en in een ziekenhuis verpleegd", aldus Farghali, die bij thuiskomst alleen aan een groen teken op zijn rechterarm door zijn familieleden herkend werd. Het verhaal vermeldt niet hoe het mogelijk is, dat men de gevangene zoveel jaar „vergat". SCHIPHOL Een Duits vliegtuigje is gisteravond rond half acht, na een spookvlucht door onder andere het Nederlandse luchtruim, ten westen van Schotland in de Atlanti sche Oceaan gestort. De Engelse luchtmacht is mo menteel met een zoekactie bezig. Het toestel, een klein twee-motorig straal vliegtuig, type Lear-jet 24, met de registratie DCCPC, had vermoedelijk alleen drie vliegers aan boord. Het vliegtuig, dat eigendom is van een luchttaxibedrijf uit Duseldorp, kwam om 17.15 uur bij Twente het Nederlands luchtruim binnen op een hoog te van 43.000 voet. Tijdens deze vlucht, onder begeleiding van de Duitse luchtverkeers leiding, ging het radiocontact met het grondstation verloren. De Nederlandse militaire luchtverkeersbegeleiding te Nieuw Millingen zag het onbe kende toestel op de radar schermen verschijnen en riep het op. Er kwam echter geen enkele reactie. De gevechtsleiding, die het Duitse toestel inmiddels van de Nieuw Millingen-luchtver- keersleiders had overgeno men, gaf opdracht aan twee F-16's van de vliegbasis Leeu warden die terugkeerden van een oefenvlucht boven Enge land, het Duitse toestel boven de Noordzee te onderscheppen. Volgens de luchtmachtvoor- lichter is één van de twee F-16's dicht langs de Lear-jet gaan vliegen. Volgens de vlie ger heeft hij aan boord geen enkel teken van leven waar genomen. Men vermoedt, dat het toestel uren op de automa tische piloot heeft gevlogen. ADVERTENTIE Nu al rekening houden met de grote vakantie èn op de kleintjes letten. Mei telt nog 12 dagenI ^4} Ford Rijnland biedt alleen in mei een speciale vakantie- inspectiebeurt met korting aan. Omdat we nu nog de tijd voor u hebben. Uw wagen wordt op ruim 20 belangrijke punten gecontroleerd, waarbij u advies aa krijgt welk onderhoud uitgevoerd zou moeten worden. iBE Normaal kost zon VVN-inspectie 175.- vty rr\ vW Alleen in mei betaalt u slechts f 41OU 1W-N FORD~~RlJNLAND Leiderdorp, v d. Valk Boumanweg 71. tel. 071-899301 Leiden. 5 Meilaan 7. tel. 071-310031 Katwijk. Kon Wilhelminastraat 16. tel 01718-72743 Oegstgeest, Dahlialaan 2. tel. 071-175176 "Noordwijk. Beeklaan 5. tel. 01719- 1430U Man bedreigt deurwaarder met pistool ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft gis- o termiddag een 34-jarige man, om achterstallige onroerend even later terug in een tweede goed belasting te innen. De Al- poging de man belasting te la- had bedreigd. De deurwaarder stool en joeg de deurwaarder kwam om vier uur bij de man weg. Vier agenten kwamen opgepakt die de gemeentelijk deurwaarder met een pistool phenaar trok hierop een pi- ten betalen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zatenJags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Het zal je maar gebeuren. Krijgsgevangen raken en dan meer dan twintig jaar lang wordenvergeten"Dat overkwam een Egyptische soldaat, die van 1962 al in een cel in Noord-lemen heeft gezeten. Al en toe werd in zijn donkere kelder een korst brood naar binnen gegooid en hem wat water voorgezet. Al die tijd heeft hij ook zijn krant, het dagblad Al-Akhbar, dat nu zijn vrijlating meldt, niet kunnenlezen. En dan te weten, dat een lezer van de „Leidse Courant" zijn krant nog geen dag kan missen. i De Leidse Courant wil ik bert 14 dagen proberen. Gratis en geheel nablijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: urant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. mSTiïéidbe. Qowumt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1