WD wil koppelingen geheel los laten De Vries en Nijpels vliegen elkaar in haren Fusies en samenwerking in alle studie richtingen goedkope huizen _n „sociale vrije sector" DE BRILJANTEN ZIJN UITZONDERLIJK, DE PRIJZEN AANTREKKELIJK. NNENLAND CöidócSommvt Landelijk overleg over Chelatietherapie Koninklijke familie op vakantie 'Regering moet gaan puinruimen in het lager onderwijs' IOOGTE UITKERING VOORTAAN ZELFSTANDIG VASTSTELLEN ,VVD VOERT PERMANENT CAMPAGNE' - EGERINGSP ARTI JEN WOENSDAG 18 MEI 1983 PAGINA 9 oonwagens op ing toelaten" ['HAAG De campings land moeten worden [licht woonwagenbewo- toe te laten die bijvoór- 11 in eigen land met de wa- fop vakantie zijn. Staatsse- fis Brokx (VROM) moet J zijn collega-bewindslie- ïip aandringen dat de cam- mouders hun „terughou- e" beleid in deze laten va- |Dit is een voorstel van de (nissie van advies voor de jering van de woonwa- ijvet. Niet alleen het aantal jHplaatsen voor woonwa- is ontoereikend, ook het gal passantenplaatsen komt frekt niet aan de vraag te- let, aldus de commissie. ZWOLLE De inspectie voor de volksge zondheid in Overijssel gaat nog deze week met de andere provinciale inspecties overleg voeren over de problemen rond de omstre den Chelatietherapie. Dit gebeurt naar aan leiding van de dood van een 64-jarige vrouw, op wie deze therapie werd toegepast, zonder dat zij een degelijk medisch onder zoek zou hebben ondergaan. De inspectie betreurt het heropenen van de kliniek in Zwolle, die niet voldoende zou zijn uitgerust en waar onvoldoende controle zou plaats vinden. Overigens heeft het bestuur van de kliniek gisteren ontkend dat geen goed me disch onderzoek bij de vrouw zou zijn ver richt. Drees jr met vut DEN HAAG Dr. W Drees jr., oud-voorman van de in middels opgeheven partij DS'70, krijgt per 1 januari 1984 eervol ontslag uit zijn functie bij de Algemene Rekenkamer. Drees werd in 1977 lid van het college. In verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd heeft hij zijn ontslag aangevraagd. Drees wordt dit jaar 62. Leden van de Algemene Rekenkamer mogen tot hun zeventigste jaar aanblijven. Drees was van 1971 tot 1972 minister van Verkeer en Waterstaat in het kabinet Biesheuvel. DEN HAAG Koningin Bea trix, Prins Claus en de kinde ren zullen de Pinkstervakan tie gaan doorbrengen in het Italiaanse Tavernelle, waar de koninklijke familie een bui tenhuis heeft. Op Prins Claus na die vakantie mee naar Ne derland zal komen of weer naar het Duitse kuuroord Bad Driburg gaat, is bij de Rijks voorlichtingsdienst niet be kend. EINDHOVEN Een goede opleiding in de vorm van scholing en nascholing is niet meer gegaran deerd en de regering en het parlement zijn hier voor verantwoordelijk. Het wordt tijd dat de rege ring gaat puinruimen in het lager onderwijs. Dit heeft voorzitter Beate de Ponti van de Katholieke Onderwijs Vakorganisatie (KOV) gisteren tijdens de oprichting van de sectie Basisonderwijs van het KOV in Eindhoven gezegd. Zij stelde dat vernieu wingen in het onderwijs (samenvoegingen, mid denschool) niet zijn tegen te houden en dat de re gering haar falende beleid snel moet veranderen. „Dit bezuinigingsbeleid leidt namelijk tot een ern stige taakverzwaring voor de onderswijsgevers, maar kan de vernieuwing toch niet verhinderen". (Van onze parlementaire redactie) [)EN HAAG Van het 'oortbestaan van enige ;oppeling tussen lonen n uitkeringen kan in de luidige economische si- uatie geen sprake meer ijn, zelfs niet op zekere fstand. De hoogte van e uitkeringen, ook die p het minimumniveau, ou voortaan zelfstandig noeten worden bepaald, ^as als het economisch leter gaat kan de koppe- ing van lonen en uitke- ingen worden hersteld. )eze wens heeft VVD-fracr ieleider Ed Nijpels gisteren ip tafel gelegd tijdens het de- iat over de voorjaarsnota, hjpels gaat hiermee verder dan zijn eigen partijprogram ma, waarin nog sprake was van het volgen van de uitke ringen op zekere afstand van de lonen. Zijn wensen gaap ook in tegen de gedachten bij het CDA om in plaats van een koppeling tussen lonen en uitkeringen een verband te leggen met de ontwikke ling van de ambtenarensala rissen. Ook CD A-leider De Vries er kende gisteren dat het hand haven van de volledige auto matische koppelingen op dit moment niet langer haalbaar is. Hij pleitte echter voor het overschakelen op „handbe diening", waarbij de achter stand die de uitkeringstrek kers onvermijdelijk zullen gaan oplopen overigens niet te groot mag worden. In dat verband wil De Vries de ont wikkeling van de uitkerin gen zoveel mogelijk parallel laten lopen met die van de ambtenarensalarissen. Kor tingen op de uitkeringen zou den dan ook dit najaar niet door mogen gaan als de amb tenaren niet voldoende inle veren voor arbeidstijdverkor ting, herhaalde De Vries. VVD-leider Nijpels wees eni ge vorm van koppelingen tussen ambtenaren en uitke ringen echter met kracht van de hand. Het feit dat ambte naren werken en uitkerings trekkers niet rechtvaardigt volgens Nijpels een verschil in behandeling zolang de eco nomische situatie zo slecht is. Nijpels wil dat alle uitkerin gen voortaan beleidsmatig worden vastgesteld en de wettelijke koppelingen voor lopig in de ijskast gaan. Stimulering Behalve de koppeling en de korting op de aow was er nog een derde punt waarin CDA en VVD duidelijk met elkaar van mening verschillen: de wenselijkheid van een meer stimulerend beleid. De woordvoerders van de VVD wezen dit als te gevaarlijk voor het financieringstekort van de hand en hamerden op de noodzaak van nog meer bezuinigingen. Financieel specialist De Korte rekende voor dat de tegenvallers het opvoeren van de bezuinigin gen tot 30 miljard gulden in 1986 nu al noodzakelijk ma ken. Daarnaast waarschuwde De Korte voor de bijkomen de gevaren van arbeidstijd verkorting, waardoor loon matiging ten behoeve van winstherstel in de vergetel heid dreigt te raken. CDA-leider De Vries bond het kabinet juist op het hart de boot van de stimulering niet zo krampachtig af te houden. Het kabinet zou zelfs het initiatief moeten nemen in Europees verband een sti muleringsprogramma voor te stellen om de economie weer op gang te helpen. In zekere zin sloot De Vries hiermee aan bij het pleidooi van PvdA-leider Den Uyl die verwijzend naar het advies van de OESO vindt dat Ne derland met Oostenrijk en Zwitserland hierbij het voor touw zouden moeten nemen. De PvdA gaat echter nog verder en wil los van een in ternationale gezamenlijke aanpak ook zelfstandig in Nederland de economie ver der stimuleren en daarbij een vergroting van het financie ringstekort op de koop toe nemen. Den Uyl noemde de bezuinigingen die het kabinet voorstelt veel te hoog ingezet en ziet er een gevaar in voor nog meer faillissementen en werkloosheid. Hij hekelde het feit dat het kabinet in 1983 geen gulden voor ge richt werkgelegenheidbeleid zal uitgeven. Volgens Den Uyl voert het kabinet op dit punt een „non- beleid" en laat het de depres sie „dadenloos voortwoeke ren". Het kabinet dreigt vol gens Den Uyl door lastenver zwaring het inleveren voor arbeidstijdverkorting om zeep te helpen. Hij waar schuwde tegen het inleveren van nominaal loon om ar beidstijdverkorting te betalen en wees op de desastreuze er varingen van dergelijke loonsverlagingen in de jaren dertig. De bestedingen moe ten juist op peil gehouden worden, ook al om verder af kalven van werkgelegenheid onder de middenstand te voorkomen, meent de PvdA- leider. Fractieleider Nijpels en financieel specialist De Korte van de VVD-fractie luisteren in de kamerbank naar de discussies over de Voorjaarsnota (foto links). Rechts: CDA- fractieleider B. de Vries aan de interruptie microfoon. (Van onzè parlementaire redactie) DEN HAAG Bert de Vries en Ed Nijpels, de fractieleiders van coali tiegenoten CDA en VVD, hebben elkaar gisteren in de Tweede Kamer flink in de haren geze ten. De aanleiding was een stevige aanval van De Vries. Tijdens het de bat over de Voorjaarsno ta stelde hij vast dat het eerste half jaar van de huidige regeringscoalitie „niet geheel vlekkeloos" was verlopen. Volgens hem komt dat door de „permanente verkie zingscampagne" van de VVD. De CDA-voorman meent dat dat die vermeende campagne niet uitmunt door „realiteits zin en samenhang". Hij vroeg zich af hoe het anders te ver klaren was dat de VVD aan de lopende band komt met voorstellen, „die haaks staan op het streven naar beper king van de belastingdruk en de terugdringing van het fi nancieringstekort". Daartoe uitgedaagd door een fel inter rumperende Nijpels, kwam De Vries met een aantal voorbeelden. De belangrijkste daarvan was de eis van de VVD-leider, dat alle aow'ers ontzien zou den worden bij de voorgeno men extra korting op de soci ale uitkeringen per 1 okto ber. Nijpels lanceerde dit idee pas, nadat in het kabinet overeenstemming over de Voorjaarsnota was bereikt. De Vries noemde het niet verstandig dat de VVD „voortdurend met plannen komt, waarvan men zelf ook zou kunnen weten dat ze niet haalbaar zijn". Volgens de CDA-voorman verstoort dat de verhoudingen. „Ook de VVD heeft een regeerak koord gesloten en dan kun je niet met het grootste gemak plannen lanceren, die daar mee op gespannen voet staan of die je bij de onderhande lingen nauwelijks serieus aan de orde hebt gesteld". Nijpels bracht daartegen in dat er in het regeerakkoord niets is afgesproken over de (ont)koppeling van de sociale uitkeringen aan de lonen en dat hij dus het recht had voorstellen te doen. Hij daag de De Vries uit samen met hem een uitzonderingspositie voor de bejaarden te beplei ten bij de regering. „U nebt het lot van de aow'ers in handen," aldus Nijpels. (De Vries wees dit af, omdat dit alleen betaalbaar zou zijn door andere uitkeringen nog meer te verlagen). Als er iemand in strijd han delt met afspraken dan is het trouwens De Vries zelf, aldus Nijpels. Hij wees op inter views, waarin de CDA-leider stelt dat het regeerakkoord dient te worden bijgesteld, omdat bepaalde doelstellin gen niet te realiseren zouden zijn. „Op het punt van je houden aan afspraken kan het CDA nog wel iets van ons leren", aldus een boos wegbenende Nijpels. De soep werd overigens niet zo heet gegeten als het leek: Eerder op de dag had Nijpels geconstateerd, na een inter ruptie van Den Uyl, dat hij en De Vries „op weg waren een goed tandem te vormen". Beiden zeiden tijdens het de bat dat zij de coalitie serieus wensten te nemen en dat wat hen betreft verkiezingen nog ver weg waren. Bij het begin van de avondpauze slaagde premier Lubbers erin beide fractieleiders elkaar hartelijk de hand te doen schudden, zodat de fotografen ook zo'n soort plaatje konden schieten. (Vervolg van de voorpagina) De plannen van minister Deetman zijn een reactie op voorstellen van de Taakverdelingscommissie die na mens universiteiten en hogescholen tot opheffing en samenvoeging van studierichtingen heeft geadviseerd. Deetman zegt zelf echter op bepaalde punten verder te gaan met concentratie en fusie, meer mogelijkheden voor vernieuwing te openen en meer nadruk te leggen op kwaliteit in de besluitvorming. Ook wil de minister in een gróót aantal gevallen de instellingen onderling met initiatieven laten komen tot fusies van studierich tingen. Komen die niet dan grijpt hij zelf in. Per studierichting ziet de zaak er als volgt uit: Godsgeleerdheid: opheffen aan de Universiteit van Amster dam, afslanking bij VU en Nijmegen. Extra voorzieningen in Leiden en Utrecht. Rechtsgeleerdheid: instellingen moeten zelf met voorstellen komen. De plannen moeten voor i maart 1984 rond zijn. Geneeskunde en Academische ziekenhuizen: Limburg en Am sterdam moeten zich gaan richten op wetenschappelijk onder wijs en onderzoek dat tot nu toe niet gedaan wordt in de gezond heidszorg. Tandheelkunde: opheffen te Utrecht en Amsterdam. De instel lingen mogen de studierichting ook fuseren. De zaak moet op 1 september 1984 rond zijn. Wiskunde en informatica: Numerus fixus voor alle informatica opleidingen. Binnen een jaar moet een plan op tafel liggen voor informatica in het hoger onderwijs. Sterrenkunde: tot 1988 afslanken in Leiden, Groningen, Utrecht en Amsterdam. Sluiten in Nijmegen. Natuurkunde: afslanking van alle vestigingen en sluiten te Groningen. Plannen hiertoe moeten medio 1984 klaar zijn. Scheikunde: afslanking van alle vestigingen en sluiten in Gro ningen. Mogelijk verdere concentratie na 1988. Biologie: definitieve besluiten worden genomen na overleg. Farmacie: Samenvoeging van vestigingen in Leiden, Amster dam en Utrecht. Komen de drie niet tot overeenstemming dan zal Deetman zelf twee vestigingen sluiten. Letteren: Nederlands, Engels, geschiedenis en kunstgeschiede nis blijven gehandhaafd. Bij klassieke talen wordt niet ingegre pen behoudens dat geschiedenis en klassieke archeologie tussen beide Amsterdamse universiteiten gecoördineerd moet worden. Utrecht heft klassieke letteren op ten bate van Nijmegen. Frans krijgt het zwaartepunt in Amsterdam. Duits blijft onaangetast. Spaans wordt geconcentreerd in Utrecht ten koste van Leiden. Italiaans wordt gesloten in Groningen en Nijmegen maar uitge bouwd in Leiden en Utrecht. Slavische talen blijft in Leiden ge handhaafd waarbij een fusie wordt nagestreefd met Utrecht. Er komt een nieuwe vestiging Grieks in Groningen waarbij de ves tiging in Amsterdam wordt opgeheven. Scandinavische talen wordt geconcentreerd in Amsterdam en Groningen ten koste van Utrecht. Voor Arabisch en Semitisch dient nog overleg te volgen. Indische en Iraanse talen wordt gesloten in Groningen en Utrecht ten bate van Leiden. Literatuurwetenschap in Lei den en Nijmegen wordt ingekrompen ten bate van Utrecht. Fo netiek wordt geconcentreerd in Utrecht. Economie: instellingen moeten zelf plannen maken die voor 1 maart 1984 rond moeten zijn. Deetman zal voor 1 augustus 1984 besluiten. Sociale wetenschappen: opheffing van alle studierichtingen andragogie en androgologie behalve in Amsterdam. Opheffing subfaculteit welzijn in Leeuwarden. Niet vestiging studierich ting planologie in Nijmegen. Niet vestiging van studierichting communcatiewetenschappen in Amsterdam. Opheffing culturele antropologie in Groningen. Diergeneeskunde: samenvoegen van vakgroepen in Utrecht en Wageningen, ten koste van Utrecht. Fusies moeten op 1 septem ber 1985 rond zijn. Wijsbegeerte: instellingen moeten zelf plannen maken. Aardwetenschappen: geologie concentreren in Amsterdam, Groningen vervalt. In Leiden gaat het Rijksmuseum geologie naar het ministerie van WVC. Geologie in Leiden wordt opge heven. Sociale wordt geconcentreerd in Amsterdam evenals pla nologie. Geofysica wordt afgeslankt. Technische wetenschappen: afslanken van alle afdelingen. Vooral het personeel dient beperkt te worden. Er zijn te veel hoogleraren en hoofdmedewerkers en te weinig overig weten schappelijk personeel. Er is ook te veel niet-wetenschappeijk personeel. De instellingen moeten interne reorganisatieplannen op tafel leggen. Landbouwwetenschappen: meer samenwerking tussen Wage ningen en hoger agrarisch onderwijs en instituten voor onder zoek. Interne reorganisatie bij Landbouw Hogeschool. Afslan ken: biologie elders. Interuniversitaire instituten: niet meer betalen van Instituut voor radio-pathologie en stralenbescherming, handhaven insti tuut voor studie in menswetenschappen (NIAS), opheffing insti tuut voor normen en waarden, opheffen instituut voor bedrijfs kunde, handhaven Asser instituut voor internationaal recht, om vormen Nederlands interuniversitair demografisch instituut. Bedrijfskunde: nieuwe opzet bij Erasmus universiteit. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiitiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu pen van gehandicapten, de knielbus. De invoering van de bus in de gemeenten met een eigen openbaar vervoer zou jaarlijks 50 miljoen gulden ex tra kosten. Zou de bus ook in het streekvervoer ingezet wor den, dan lopen die extra lasten op tot 150 miljoen gulden. De minister acht op basis van deze cijfers de ontwikkeling van de bus niet verantwoord. Knielbus voor gehandicapten komt er niet DEN HAAG Minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) wil niet verder meewerken aan de ontwikkeling van een bus welke bij haltes omlaag zakt ten bate van het instap- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 'an onze parlementaire re- dig dat ook duurdere wo- dactie) ningen worden onderge- ,_nEN HAAG De rege- bracht in de nieuw te cre- rde-ngspartijen CDA en eren „sociale vrye sector". ningVD vinden het niet no- Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) wil ko pers van een aantal hui zen beneden de 180.000 gulden een eenmalige, be lastingvrije premie geven van vijfduizend gulden. Volgens CDA en VVD is die grens „veel te hoog". Vandaag tijdens het kamerde bat over de Voorjaarsnota zul len zij betogen dat mensen die huizen van die waarde kun nen kopen, die premie niet no dig hebben. De VVD'er De Beer denkt aan een boven grens van ten hoogste 120.000 gulden, zij het dat hij voor vol gend jaar met een iets hoger bedrag (150.000 gulden) genoe gen wil nemen. De CDA'er Wolters denkt aan een grens van 135.000 a 140.000 gulden. De Beer meent dat alleen bij een lage stichtingskostengrens de gemeenten worden gesti muleerd om hun grondpijzen en de aannemers om hun bouwsom laag te houden. VVD en CDA wijzen er bovendien op dat de nieuwe premie ge deeltelijk betaald wordt door te bezuinigen op de uitgaven voor premie-A- en premie-B- woningen. Het programma voor deze woningen wordt dus verschraald, reden waarom de nieuwe sector een succes moet worden. Mocht de staatssecre taris geen toezegging willen- doen, dan zal De Beer overwe gen een motie in te dienen over deze zaak. ADVERTENTIE Glansaanbieding Wit- of geel gouden rivière-ring met 7 briljanten (0.14 kar.Jvan 650,- voor 475,- Met 7 saffieren, robijnen of smaragden van 300,- voor 198,- Deze 4 ringen te zamen van 1550,- voor 995,- Briljant, goud, horloges. Nergens vindt u zo'n groot assortiment als bij Siebel. Nergens vindt u elke maand opnieuw interessante aanbiedingen. Siebel, al meer dan 70 jaar een vertrouwd adres. Siebel weet er meer van. SIEBEL HEEFT ER MEER VAN. Wrt- of geel gouden oor knoppen met saffier, robijn of smaragd en 4 diamanten van 250 voor 199,-Met alleen briljanten 650.- Gouden oorknoppen met cultivé parels of met gouden bolletjes in de Sieraderie voor 59,- Dit model iets groter 99,- Wit- of geel gouden ring met een cultivé oesterparel en 14 briljanten (0.46 kar. v.vaw.) 2100.- Sierlijk gouden choker-collier met vier briljanten (0.10 kar. v.v.s.w.) 995,- Gouden ring met 3 baguette geslepen kleurstenen: amethist aquamarijn, bloed koraal, madeira-dtrien, granaat, lapis lazuli, rook kwarts, turkoois of zirkonia. Afhankelijk van de steen van 248,-101298,. Gouden voetbal als hanger of bedel In twee maten 39,- en 59.-In zilver 15.- n de Beurs voor den Diamanthandel.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9