Omwegen Massale afslachting van zeeschildpad brengt de to tale ui troeiing zeer nabi j Werkloze jongeren als voorlopers van lhet tijdperk van de spelende mens DEEL 9 -IDEN/ REGIO CeidócSouoaixt WOENSDAG 18 MEI 1983 PAGINA 5 JOODKREETEN TEGEN-ACTIE VAN KLEINE MAAR DAPPERE NSV Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Piolors met een mes een paar gaten in de voorpoten geboord waardoor een touw gehaald kan worden en het dier kan versleept worden naar de markt, waar het met de po ten boven de kop gebonden in de hitte kan wachten tot zijn slager komt". Invoerverbod Ik weet het. lezer, dit verhaal is niet verheffend, zo niet eentonig, doch het moet ver teld. Ik had liever een lichte re toets geraakt. Mevrouw Steinmeier, echter, is er apart voor gaan zitten. De vinger dient op de wonde plek ge legd. Daar is weer een stuk zeer de dieren door mensen aangedaan Ook Nederland kent enkele importeurs, die er volgens de NSV (Ned. Schildpadden Vereniging) niet voor terugdeinzen dit vrij goedkope vlees acht tot negen gulden per kilo in te voeren. In 1984 zal ook ons land dan'eindelijk de in voer verbieden. Of de handel zich daaraan houdt, is nog maar de vraag van mevrouw Steinmeier, die nog maar niet eens spreekt van de schild padolie voor de kosmetische industrie in Frankrijk. Gru welijk is de vóórgeschiedenis, nietwaar? Er is, evenwel, een Duits echtpaar. Brigitte en Giinther Peter geheten, dat de „aan voer" op Bah heeft meege maakt en gefotografeerd en zo geschokt was door de tafe relen. dat het zich spontaan opwierp als vorige zendelin gen ten dienste van de zee schildpad. Het tweetal riejJ regeringen ter verantwoor ding en zocht uit waar het vlees in Duitsland naar toe ging. Maar de regering van Indonesië ik hoop nu wer kelijk, dat ik geen last krijg met haar ambassade in Den Haag blijft volgens me vrouw Steinmeier „oostin- disch doof" en de andere „wringen zich in bochten en schuiven de verantwoorde lijkheid van zich af. Het vlees is geleverd aan groot verbruikers,. zoals universi teitsklinieken, mensa's etc., waar het onder een andere naam of als goulash aan de nietsvermoedende patiënt of student wordt voorgezet". Baby's naar zee De NSV steunt dan ook van harte het initiatief „der Ehe- leute Peter", te trachten één of meer reservaten op te richten, waar de dieren hun eieren kunnen leggen, die dan bewaakt worden tot de tijd van uitkomen, waarna de schildpadbaby's zorgzaam naa» zee worden begeleid. Mevrouw Steinmeier: „Er be staat een dergelijke opvang, een reservaat, in Suriname, we hopen tenminste dat dit nog bestaat en niet in een farm is omgezet nu Neder lands toezicht ontbreekt. Dat er voor het pachten, onder houd en bewaking van der gelijke leg-reservaten veel geld nodig is, is ook duide lijk". verzucht ze; „Maar dat kan niet anders. Grote orga nisaties zoals het Wereld Na tuur Fonds en Greenpeace, en ook vele kleinere vereni gingen. staan volledig achter deze plannen! Het echtpaar Peter tracht voor dit doel geld bijeen te krijgen door o.a. de verkoop van „ansicht kaarten". zoals hierbij afge beeld. De NSV heeft een gro te stapel kaarten overgeno men en iedereen die deze ac tie steunen wil. kan de kaar ten in pakjes van 4 stuks be stellen door 5 gulden te zen den aan de heer T.Vroom, Utrechtseweg 255, 3818 EG AmersfoortWat moet je itiet die vier kaarten doen?, vraag ik me af. Meneer Vroom dirigeert, niettemin, de gehele op brengst naar de actie Redt de Zeeschildpad. Nu had ik eni ge bezwaren tegen de inte grale afbeelding van de kaart in deze rubriek. Vanwege het bijschrift „Rettet die Meeres- schildkröten". Duitsers hou den er ook niet van om bij te dragen aan „Scheveningen: redt die badplaats". Dat kon mevrouw Steinmeier zich ook best voorstellen. Ik heb de „Kroten" er maar vanaf geknipt, maar u ziet nog wel die (Indonesische; jammer, vanwege onze redelijke be trekkingen) jongetjes met hun verderfelijk vervoer van ten dode gedoemde schild padden. Als u liever, en ge makkelijker, een girootje wilt uitschrijven, dan kunt u dat doen op het gironummer van de NSV. 356.48.97. t.n.v. pen ningmeester NSV. Leeuwar den, onder vermelding van „Redt de Zeeschildpad". Dat is ook leuker dan „Kroten", of niet sonas? Mevrouw Stein meier wil daar graag nog een welgemeènde kreet aan toe voegen; „Laat iedereen mee helpen te voorkomen, dat één van de oudste levensvor men binnen enkele jaren door een marteldood is uitge roeid. Voor de zeeschildpad is het nog maar enkele secon den vóór twaalf...!" „We schieten met razende snelheid een nieuw tijdperk te gemoet", zo stelde directeur van de sociale dienst in Gro ningen J. de Boer namelijk dat van de vrije tijd". De Boer maakte deze opmerking tijdens een congres over vrije tijd dat enige tijd geleden in Noordivijkerhout werd gehouden. „De jongeren hebben in de gaten dat recreëren meer is dan consumptief gedrag. Ze willen zelf iets doen. ook als het niet betaalde arbeid is. Er is daarom een fun damentele discussie nodig. Dat zoiets niet gebeurt, neem ik de politiek hoogst kwalijk. We dreigen naar een twee klassen maatschappij te gaan: mensen in loondienst en mensen met een uitkering. Voor de eersten wordt 'recrea tie' vertoeven aan de goudkust en voor de laatsten gaat het bestaan uit het plunderen van winkels". De Boer haalde met die opmerking de woede van de overige aan wezigen op zijn hals. Maar hij heeft wel gelijk. De ver dergaande automatisering maakt geestdodend werk voor mensen overbodig. Overal komen robots en computers. Het werk van honderden kan worden overgenomen door één computer. Korter werken voor iedereen zal niet lang op zich laten wachten, maar de werkloosheid zal het niet oplossen. Het aantal banen wordt steeds meer terugge drongen. Werkkampen zijn uit de tijd. Werkprojecten die slechts mensen bezig houden, zullen naar verloop van tijd niet langer functioneren. Mits de scheiding tussen werkenden en haanlozen niet te groot wordt en het geen noodzaak wordt voor de uitkeringstrekkers om de win kels te gaan plunderen, kan de werkende mens van voor heen plaats maken voor de spelende mens. De voortekenen zijn al zichtbaar, maar de tragiek is, dat deze voorlopers van de nieuwe tijd hun paradijs niet wordt gegund. Eigenlijk zou een werkloze meer geld moeten krijgen dan een werkende, omdat de werkloze veel meer tijd heeft om het uit te geven. Veel meer nodig heeft ook, om spullen en materialen te kopen waarmee hij iets kan doen of om er cursussen van te betalen. Maar de uitkeringen gaan omlaag en alle lasten worden zwaar der. De élite van de levensgenieters, zal zich tegen de ver drukking in moeten manifesteren. Ons calvinistisch den ken laat dat nog niet toe. De werkloze jongeren, die ge woon leuk bezig willen zijn, lak hebben aan school en zelf boeken kopen om te leren, zelf willen ontdekken wat zij belangrijk en leuk vinden in het leven, al doende wil len leren, worden met argusogen bekeken. Werken met behoud van een uitkering is sinds kort goed. mits het wel binnen een bepaalde termijn loonvormend is. Zelfs het VNO stimuleert sinds kort mensen om bedrijfjes op te zetten. Anderen die gewoon graag een klein loontje zou den willen verdienen, met het uitoefenen van een hobby. maar daar geen mogelijkheid toe zien, komen nauwelijks aan bod. Jongeren met een uitkering, die wat meer ruimte nodig hebben om hun werkzaamheden te verrichten die niet di rect loonvormend zijn, moeten eerst gebouwen kraken of bezetten, voordat zij de aandacht krijgen. Het negende deel van deze serie gaat vooral over jongeren, die geen baan kunnen krijgen of hun opleiding of baan hebben op gezegd. In bezette of voor weinig geld gehuurde panden maken ze werk van hun hobby's, starten kleine bedrijf jes, doen klussen of manifesteren zich in een kunste naarscollectief. Ze krijgen steeds meer voet aan de grond, al is de weg moeizaam. Gemeenten en andere overheden kunnen er niet meer omheen. En sommige gemeenten willen dat ook niet meer. Ze kopen oude fabrieken op en maken ze geschikt voor meerdere kleinschalige bedrijf jes. C£REA TIVITEIT IN OPMARS —^EIDEN In de bezette .Ziekenboeg" van het voor- nalige Marinecomplex aan iet Noordeinde gonst het van Ie bedrijvigheid. Een jongen er een oude piano aan het naken en overal liggen sna- en en hamertjes. Naast deze werkplaats ligt het kantoortje. Een meisje met punkhaar en ijgerbroek zit driftig te typen, n een flinke ruimte staan talf kaalgehaalde stoelen, die ipnieuw geverfd en overtrok ken moeten worden. Even •erderop staat een aantal ►ude frames en losse wielen. n( )aar moeten weer bruikbare >llei 'elsen van gemaakt worden. >esl n een ruimte met een B s( [lazen dak is een atelier ge- Ljj naakt, waar geschilderd en ,er{ etekend kan worden. Er oe- n n ent verder in het gebouw een and. er is een donkere ka- ier en een foto-studio, een eefdrukkerij en sieradenma- terij en een meisje met een woltooide opleiding aan de kunstacademie maakt er pro eeten van textiel. Een meisje ,tsP 18) dat school verliet en nu v onder baan en met een klei- ïe financiële ondersteuning wwan haar ouders leeft en .Ziekenboeg" zegt: „Het c.es nooie van werkloosheid is dat 'ib'ie mensen weer zo hartstikke ÏSP' Creatief worden. Je ziet het th* ®vera' om Je heen- Ook al hebben ze weinig geld, ze wo nnen hartstikke leuk omdat ze 1 4 illes zelf gaan maken. Eigen 1 ^meubelen, eigen kunstwer- oetken. Gewoon hartstikke ngoed". Haar ideaal: „Een we reld. waarin mensen die graag tuinbouw doen, dat doen en mensen die graag brood bak ken, dat doen en anderen doen weer wat anders en dan ruil je onderling. Geen geld meer dus. Maar ja, dat is na tuurlijk heel naïef hè", zegt ze bescheiden. Opleiding In de Ziekenboeg hebben ze het liever over banenloosheid. „Werk is er genoeg, alleen geen banen. Heel vervelend vinden ze het, dat er een soort doemdenken over hen wordt uitgestort, omdat ze geen be taalde baan hebben. Ouders hameren maar op het feit, dat je toch vooral een goede oplei ding moet volgen. „Waar heb je zo'n opleiding voor nodig. Ik wil zelf ontdekken wat ik interessant vind. Ik wil graag pottebakken en beeldhouwen, daar wil ik wel iets over le ren. maar naar een kunstaca demie of goede cursussen vol gen kan niet. Dat is te duur. Mijn ouders willen dat niet nog eens gaan betalen. Ik krijg geen uitkering, maar mijn ouders geven wat. Het liefste zou ik onafhankelijk zijn, maar zonder geld kun je niet leven", zegt Hilde. Dat afhankelijk zijn van een soci ale dienst vinden ze allemaal niks. Het verplicht sollicite ren op banen, die ze niet krij gen en eigenlijk ook niet wil len, geeft hen een heel onvrij gevoel. Het liefst zouden ze van hun hobby hun werk ma ken en daar wat mee verdie nen. maar dat zien ze zo ge makkelijk niet gebeuren. Ook is een veelgehoorde klacht, dat de uitkering zo laag is dat materiaal of ge reedschap kopen om echt iets leuks te beginnen niet moge lijk is. Leo: „Je idealen wor den je afgenomen omdat er geen mogelijkheid is iets te beginnen. Als ik bijvoorbeeld een lasapparaat van 200 gul den wil hebben, dan moet ik zeker 2 maanden sparen en dan kan ik die tijd dus hele maal niks doen. Een biertje ergens gaan drinken wordt dan te duur". Op de vraag of de jeugd van tegenwoordig nou zo erg materialistisch is, wordt heel geëmotioneerd ge reageerd. Iedereen roept door elkaar heen. „Ons hele leven worden we volgepompt met reclame. Dit moet je hebben en dat. Je bent een produkt van de wegwerpmaatschappij. Alles moet steeds nieuwer. Daar draait de hele economie op. Geld moet rollen, dat is er bij ons ingepompt en dan nu ons erop aankijken, dat is hy pocriet". Toch valt het wel mee met dat materialisme. Er is niet veel om materialistisch van te kunnen zijn. De hoogte van de uitkering laat geen auto of stereotoren toe. Erg vinden ze dat eigenlijk niet. „Ik leef liever vrij om te doen wat ik wil, met weinig geld, dan dat ik met rot werk veel verdien en wel al die spullen zou kunnen kopen. Ze inte resseren me eigenlijk niet zo". Bedreiging Het leven op zo'n manier be kijken, lokt nog steeds veel negatieve reakties uit. Het wordt als een bedreiging er varen. Hoe moet de toekomst eruit zien als iedereen zo zou gaan denken, wordt wel ge roepen. Geen baan, geen vooruitzichten op een baan, wonen en werken in een kraakpand, niet meer naar school willen, een lage uitke ring. Hoe moet dat. Door uit keringen te verlagen, huren te verhogen en flink negatief te doen over werkloosheid wordt geprobeerd het'kleine beetje idealisme van de jeugd te breken. Het geluk wordt door veel mensen nog steeds gekoppeld aan bezit. Daar doen veel jongeren niet meer aan mee. Zij koppelen geluk aan creatief bezig zijn, aan spelen. Maar een maatschap pij met spelende mensen is te mooi om waar te zijn. Door' overheid en vakbonden wordt er hard aan gewerkt om die ideale maatschappij tegen te houden. Het creatieve denken ontbreekt hen. We sukkelen voort op de oude weg van overproduktie, milieuvervui ling, arbeidsethos, maar de te kenen van een nieuwe tijd onder ogen zien en de maat schappij daarnaar inrichten doen we niet en dat is wat di recteur van de sociale dienst in Groningen, J. de Boer be doelde, toen hij de regering verweet geen fundamentele discussie te willen voeren over het feit, dat we met ra zende snelheid een nieuw tijdvak inschieten. Toch dient de nieuwe tijd zich steeds opdringeriger aan. De veelheid aan nieuwe bedrijf jes, de reeds bestaande MeMo- beweging, klussenbanken, kunstenaarscollectieven, jon gerencentra met aktiviteiten voor de werklozen die nog op gang gebracht moeten wor den. kerkelijk werkers die werklozen helpen, stichtingen met alternatieve werkprojec ten, kortom een leger van in dividuen en kleine groepen mensen die zelf wat willen doen. Zelf bepalen wat ze leuk vinden of nuttig. Dit le ger groeit naarmate de werk loosheid stijgt. De overheid kan er niet omheen. Er wor den subsidies verstrekt voor nieuwe 'initiatieven. Onlangs maakten Annette van 't Sant en Marcel Smits van het Ser vice Centrum voor Levens vorming een „werk-kaart" waarin een verkenning door Leiden van wat er zoals op het gebied van de alternatieve arbeid en andere initiatieven op het gebied van de werk loosheid tot stand was geko men. Het werd een lijvig rap port. In Leiden heeft de ge meente een fabriek opgekocht om er startende bedrijfjes in te huisvesten. Voor deze be drijfsverzamelgebouwen fs veel belangstelling. De bezet ters van de Ziekenboeg, moe ten van de gemeente hun on derkomen verlaten. Op de plaats van dit zo bedrijvige oord moet een parkje komen. Dat is planologisch zo be paald. Maar de gemeente zoekt voor de mensen van de Ziekenboeg (voorheen „De Klos" geheten) andere ruimte. Het is te hopen dat ze dat krij gen, want de pioniers van de nieuwe tijd verdienen een kans. SYLVIA VAN LEEUWEN Een van de bewoners van de Ziekenboeg bezig met het repareren van een piano. 1V geen uur nadat ik, vrij inchalant, gelezen had, dat ins Bernhard „niet zonder r tegen de jacht op be- neigde diersoorten is" (voor ordt Ju'ste contexl: »ïn gebie- n waar ze niet in hun be- ian bedreigd worden, mo- >n ook zeldzame dieren wel ►gelijk worden afgescho pt n boorde 'k gisteren van /mtn vr'endelijke, maar gela- tn. Leidse mevrouw A.S- [inmeier, dat „ze er in de ipen. vooral in Indonesië, beestenbende van ma- „Wat daar gebeurt, is hemel schreiend. Het is ïerkelijk tuig dat daar aan Ceu^ gang mag blijven. In En- >k>!and is men geen haar be- eigenlijk. Daar wilde 'w^en de hele eerste generatie jslachten. Maar dat gaat looi niet door", jls ze minder slecht ter been ras, zou mevrouw Steinrnei- i i ze|f metterdaad en aan het ,0/-;'iont acties ondernemen. Nu j 2ftet ze het. voornamelijk zit- ^eoInd, thuis: propaganda ma- rjeëien, telefoontjes aannemen, ?f^orele oppeppers uitdelend. zet zich geheel in voor de Zeeschildpad, die aan afslach ting ten prooi is. Dit is nog lens geheel andere koek dan jet gevierde Leidse „grotten- é5*est", waarvan ik eerder ge- stag mocht maken. „Massale jioord op onschuldige, weer- -_t>ze dieren, nóg erger dan de 'achting van de jonge zee- .jCJonden en walvissen, bestaat J^rjat? Helaas ja. dat gebeurt!" een actie 'f^llevrouw Steinmeier is de ''jwpreekbuis. „de schallende 'trompet", van de Nederland- e Schildpadden Vereniging, waarvan het secretariaat in Voorschoten is gevestigd en welke vereniging in haar bij na tienjarig bestaan ruim 380 bezielde leden achter zich heeft staan. Een „commando bezetting". Vandaag komen mevrouw Steinmeier en haar medestanders op voor de zee schildpad, de enige eetbare schildpadsoort. Uiteraard consumeert mevrouw Stein meier geen uit de bedreigde botten getrokken schildpad soep. ook niet met Kerstmis, noch eet zij het vlees, „dat tussen twee haakjes net zo smaakt als ander vlees, zegt men. Bah. de mensen zouden beter moeten weten! Als ze zo doorgaan, is de zeeschild pad binnen enkele jaren uit geroeid". Ja, opnieuw een ac tie tegen een rampzalige ont wikkeling in het kwetsbare rijk der dieren. Mevrouw Steinmeier weet er veel, zo niet alles, van. „In alle tropische en subtro pische gebieden over de hele wereld waar zeeschildpadden voorkomen, worden deze dieren op een niets ontziende manier van hun legstranden geroofd (Zoals u weet. leggen schildpadden eieren, T.P.), onder de meest erbarmelijke omstandigheden vervoerd en op duivelse manier afge slacht. Omdat het alleen vrouwtjes zijn die aan land komen en waar ook de eie ren geraapt worden, is het nog maar een kwestie van enkele jaren en ook de zeven soorten zeeschildpadden zijn volledig uitgeroeid". Overeenkomst En dit alles geschiedt on danks de in 1973 gesloten „Convention", of „Abkom- men", de Overeenkomst van Washington, waarbij door 79 staten, waaronder Indonesië, de zeeschildpad beschermd werd verklaard. Mevrouw Steinmeier weer: „Alleen schildpadprodukten afkom stig van een zg. farm op de Kaaiman-eilanden (En ook: waar zijn de Kaaimannen ge bleven?, T.P.) zouden nog in gevoerd mogen worden, maar deze farm heeft, door een radicale invoerstop van alles wat schildpad is door Amerika, geen levensvat baarheid meer en zag zich genoodzaakt 70.000 van de 80.000 dieren af te slachten en naar Europa en Japan tè exporteren". Rooftoestanden, uit de vrije natuur, o.a. in Indonesië. Me vrouw. praat me er niet van! Maar ze praat me er wél van. „De in Nieuw Guinea aan land komende vrouwtjes- (schildpadden) worden vaak nog vóór ze hun eieren kun nen leggen, door een paar man opgepakt en van boven af op hun rug in het ruim van een schip gesmeten. Dat de dieren hierbij zwaar ge wond raken, deert de Baline- Hoe er met zeeschild padden wordt om gespron gen, om trent Bali. Over een paar jaar is het afgelo pen, als dat zo door gaat. se „vissers" niet. In vier la gen op elkaar, zo goed als verpletterd, zonder voedsel of drinken, in hun eigen vuil. bloed en rottend vle$s van tijdens het minstens drie we ken durende transport omge komen dieren, komen ze in de haven van Bali aan. Van de nog levende dieren komen de meeste bloedend uit de bek aan. Met een lier worden ze uit het schip getrokken en hard op het strand gekwakt. Het steunen en kreunen van de stervende dieren is tot ver te horen, maar er is geld te verdienen, dus snel nog even

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5