Spaans verdwijnt, farmacie fuseert Wetenschapswinkel in dienst van de burgers Kever 25 jaar W apenhandelaars aangehouden 'Parlement en taakverdeling' ter discussie op universiteitsforum REIDEN SaidMOowumt WOENSDAG 18 MEI 1983 PAGINA 3 Wasserijen moeten hun fval beter verwerken )EN HAAG De provincie wil chemische was- •rijen stimuleren hun afval op een verantwoorde ianier te hergebruiken of weg te gooien. Nu zijn r nog veel wasserijen, die vaak door onwetend- eid, perchloorethyleen in de lucht stoten. Deze lof is volgens de provincie een gevaar voor de olksgezondheid. De provincie wil nu de meer r an 200 wasserijen in deze provincie aanschrijven 'n hen vragen hoe zij nu hun afval verwerken. eJlfièn van de redenen om het onderzoek te starten het feit dat veel wasserijen in woongebieden an. Het is de bedoeling binnen enkele maanden pariet onderzoek af te ronden. De provincie wil in de r abije toekomst ook andere bedrijfstakken gaan inaderen om hen te wijzen op eventuele milieu- jrontreiniging. In de regio Leiden staan er was- va »rijen in Leiden, Zoeterwoude, Alphen, Alkema- m'e. Leiderdorp, Katwijk, Koudekerk, Hazerswou- ee e, Noordwijk, Rijnsburg en Voorschoten. Nieuw GAK-districts kantoor kost 17,5 min LEIDEN Het nieuwe dis trictskantoor van het ge meenschappelijk admini stratiekantoor. dat gebouwd wordt in Leiden, gaat 17,5 miljoen gulden kosten. Het gebouw zal verrijzen aan de Verbeekstraat (in het be stemmingsplan Haagsche Schouw). Het hoofdbestuur van het gemeenschappelijk administratiekantoor in Amsterdam heeft onlangs IBB-Kondor BV uit Leiden de bouwopdracht gegeven. Het kantoor is een ontwerp van het architectenbureau Hoogeveen BV in Amstel veen. Tasjesroof LEIDEN Een 19-jarige Leidse is in de nacht van zon dag op maandag op de Steen straat beroofd van haar hand tas. De dader, een jongen van ongeveer 18 jaar oud, ging er op de fiets vandoor. De Leidse was in gezelschap van een vriendin. Het is voor het eerst, dat een jonge vrouw het slachtoffer is van een tas jesroof. Voorheen waren al leen oudere dames het doelwit van tasjesrovers. In de tas van de 19-jarige vrouw zat onder meer een portemonnee met dertig gulden. Asfaltering in binnenstad LEIDEN Op diverse plaatsen in de stad zal het verkeer in de komende dagen rekening moeten houden met korte stremmingen en om leidingen in verband met asfalteringswerk- zaamheden. Het gaat daarbij om het aanbren gen van de toplaag als afwerking van een aan tal straten en wegen die in de afgelopen maan den een ander wegdek hebben gekregen. Het verwerken van de toplagen is sterk afhan kelijk van de buitentemperatuur en de weers gesteldheid. Het voorjaar is daarvoor bij uitstek geschikt, mist het niet regent. De straten die onder handen genomen worden zijn: Stations weg, Steenstraat Blauwpoortsbrug, Turfmarkt, Beestenmarkt, Nieuwe Beestenmarkt, Tweede Binnenvestgracht, Kooilaan, Industriegebied Merenwijk, gedeelte Witte Singel. Bus rijdt fietser aan LEIDEN Een 44-jarige Lei- denaar is gisteren met een longbeschadiging in het Diaco- nessenhuis opgenomen. De man kwam op de Zijlsingel in botsing met een autobus. De Leidenaar fietste op de Zijlsingel in de richting van de Hoge Rijndijk. Een autobus, bestuurd door een 32-jarige Katwijker, verleende de Lei denaar geen voorrang en reed vanaf de Weversbrug linksaf de Zijlsingel op. PLANNEN MINISTER VOOR LEIDSE UNIVERSITEIT GEWIJZIGD .EIDEN Niet Italiaans, man vandaag officieel êe4aar Spaans moet ver- heeft bekend gemaakt, jke. wijnen als studierichting an de Leidse universiteit, •gen ovendien zullen de drie niversiteiten in de rand- vat ad moeten fuseren wat moetreft de farmacie. Ook ndragogiek zal als afstu- eerrichting in Leiden joeten verdwijnen. Dit ilt op te maken uit de innen voor het weten- ihappelijk onderwijs die derwijsminister Deet- Verlies van Spaans en de fusie met farmacie zal in Leiden zo'n 120 a 140 arbeidsplaatsen kosten. Verder wordt de Leid se vestiging van de Centrale Inter Faculteit (filosofie), met zo'n 15 arbeidsplaatsen, in de bestaande vorm opgeheven. De gevolgen van de ministe riële plannen met de rechten studie en geneeskunde zijn nog onduidelijk. Ook heeft hij geen totaalbedrag genoemd dat Leiden moet bezuinigen. De plannen betekenen in elk geval dat Slavische talen, Ita liaans en Indo-Iraans in de Leidse universiteit blijven be staan. De voorstellen van de zogeheten taakverdelingécom- missie, waarin vertegenwoor digers van de universiteiten zitting hadden, om deze rich tingen op te heffen heeft de minister niet overgenomen. Dit betekent niet dat de Leidse universiteit blij is met het plan van minister Deetman. gen tekende het college verdwijnt, maar de logica ren dat door de vaagheid van de plannen van de bewinds man op nog meer plaatsen in de Leidse universiteit onrust is ontstaan. Als enige lichtpuntje kan het college van bestuur in ders dan de ideeën rond de minister zich vaak heeft geba- de plannen van de minister bestuur bezwaren aan tegen de ver te zoeken. Het argument opheffing van Spaans en de van de minister dat Spaans te fusie van farmacie. „De Ne- weinig kwaliteiten zou hebben derlandse farmaciestudie wordt gehalveerd. Dit is an- tweefasenstructuur die zeggen seerd op verouderde gege- dat er in principe geen toela- vens". aldus het college. Het tingsbeperking mag bestaan, college heeft begin deze De plannen voor Spaans heb- maand al een brief naar de ben ons volkomen verrast. Het Spaanse ambassadeur in Den is ons niet duidelijk waarom Haag gestuurd met het ver- de minister Spaans wil ophef- zoek om de Spaanse regering ontdekken dat er een studie richting bestuurskunde wordt ingesteld. Leiden hoopt daar aan te kunnen deelnemen. Morgen wijdt de universiteits raad een extra vergadering fen en niet Italiaans, zoals was te- vragen bij de onderwijsmi- aan de plannen van de minis- j j --- -■w iv vrdgcii uij uc uiiuci W1J5IHI- Verouderde gegevens voorgesteld door de taakver- nister te pleiten voor behoud In een eerste reactie vanmor- delingscommissie. We zijn na tuurlijk niet blij dat Spaans ter. Op 8 juni heeft de Leidse universiteit overleg met het ministerie van onderwijs. .P. Bergers Werleden EIDEN Op 85-jarige leef- 1 de heer G.P. Bergers over- De heer Bergers was de •stor van de Leidse slagers wereld. heer Bergers is drager van pro ecclesia et pontifice en Ie ere-medaille in goud. ver- mden aan de orde van Oran- Nassau. Voor de NKS was lij drager van de gouden speld n van jeugdwerkzijde ontving lij het dankbaarheidsinsigne. heer Bergers was een van je oprichters van de Leidse kcentrale, hij was jaren- t ng voorzitter 'van de sane- oingscommissie SVV, voorzit- pr van de NKS. afdeling Lei- i4 len, voorzitter van de Slagers- ederatie voor Leiden en om- is: treken en hij was enige jaren van het hoofdbestuur van NKS. heer Bergers was ook ac- lef in het sociaal en charita- ef werk. Zo was hij ruim vijf- phaig jaar collectant in de St. Lo- ondjewijkskerk, bestuurslid Lief- *ega|ewerk Oud Papier, voorzitter 'an de finaciële commissie noèugdwerk en voorzitter van RK Blindenbond in Zuid- kdolland. zov^e heer Bergers wordt vrij- igmiddag om kwart over ie begraven op de RK be- aafplaats aan de Rhijngees- irstraatweg 35 in Oegstgeest. e uitvaartdienst wordt ge el taouden in de St Lodewijks- plasjerk aan de Steenschuur. Deze thenienst begint om twee uur. ijd I GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EKPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Hoera 25 jaar", meldt een stuk papier achter een ruit van een op het terrein van het AZL gesignaleerde Volks wagen Kever. Als bewijs, dat de auto inderdaad 25 jaar oud is en nog steeds niet ten prooi is gevallen aan overma tige roestvorming en andere desastreuze gebreken, heb ben de eigenaren, de Leidse gebroeders Joris en Pieter Hoogslag, deel I van het ken tekenbewijs erbij gedaan. Bouwjaar 1958" staat daar kentekenbewijs deel III bleek als bijzonderheid op vermeld, het niet mogelijk om het oor- In 1978 liepen ze toevallig te- spronkelijke kenteken tot gen het oudje aan. Hun vader grote spijt van Joris en Pieter kocht een ander huis en in de te behouden. Volgens de garage werd de kever aange- broers is de auto nog in pri- troffen. De auto bleek al der- ma staat. Ze rijden er dage tien jaar niet meer te zijn ge- lljks in een ook de politie bruikt en dat maakte het heeft tot dusver geen reden noodzakelijk om een nieuw gezien het ding van de weg kenteken aan te vragen, te halen. Hier en daar wat Door het invoeren van het roest onder aan de deuren, daar blijft het bij want verder werkt alles nog redelijk. De auto, na 25 jaar pas ruim 100.000 kilometer op de tel ler. startte zelfs in één keer toen hij na dertien jaar stil te hebben gestaan door de ge broeders uit zijn wel zeer langdurige winterslaap werd gehaald. Menig auto, van meer recente datum, kan op zo'n geschiedenis jaloers zijn. korfballers jesluiten Seizoen met toernooien EIDEN - De veldcompetitie op een enkele (beslissings) 'edstrijd na voltooid en dat loudt in, dat de korfballers de iomende tijd alleen toernooi- zullen spelen. Reeds enige loopt bij Zuiderkwartier •t traditionële Zomeravond- waaraan zestien ugdteams deelnemen. belangrijkste wedstrijden an nog voor de boeg: op 31 lei komen de halve finales en 2 juni volgt de finale. Op eede Pinksterdag houdt 'ernix weer'haar toernooi in lortpark Kikkerpolder. Er «oen dit jaar 122 ploegen mee, Wiaar de meeste aandacht gaat it naar het selecte gezelschap 'an de tien eersteklassers. Or de wisseltrofee verdedigt, ont moet in IA Crescendo, Fiks, ODO (M) en VES. Poule 1B wordt gevormd door De Alge mene. Fides Pacta, Ons Eiland. Oranje Nassau en VEO. De winnaars van deze klassen spelen om 17.00 uur de grote finale. Ook Tempo orga niseert op 23 mei a.s. een toer nooi, waaraan 92 teams mee doen. Er wordt in Alphen ge speeld om de „Herman"-be- ker, die vorig jaar door de bei de ere-voorzitters van Tempo, Herman Groenendijk en Her man Buursink, is geschonken. Programma inhaalwedstrij den De competitieleider heeft voor deze week de volgende wed strijden vastgesteld: 18 mei Avanti - Velocitas (19.00 uur); 19 mei HSV - De Algemene (19.00) en Fluks - Weidevogels (19.30 uur, wordt uitgespeeld); 21 mei TOP - Animo (beslis singswedstrijd om degradatie, Roosendaal. 14.00 uur); Fluks - Tempo (16.00); Velocitas - Oranje Nassau (beslissingswed strijd om promotie, onder voorbehoud). lonoré de lalzac-prijs poor Chancel médie humaine" van deze tijd, is toegekend aan Jacques Chancel voor „Toutes ses emissions qui font concurrence a l'état-civil de notre époque". m Chancel heeft 4.227 „radiosco- pen" op zijn naam staan die vlafARIJS De Prix Honoré de vijf boekdelen vormen. Voorts Balzac, die een onderscheiding js hij o.m. auteur van „Temps <jlN(s voor een „opmerkelijk werk d'un regard" en „Tant qu'il y ir zijn belang voor de Co- aura des iles". LEIDEN Een 40-jarige Leidenaar en een 27-jarige Hagenaar zijn gisteren aangehouden in verband met il legale wapenhandel. Bij de Hagenaar werden zes pisto len en 1300 scherpe patronen gevonden. De politie kwam het tweetal op het spoor na een wapenvondst in de Kooi. Op 10 mei werden bij een 21-jarige Leidenaar drie geweren, een pistool en 50 scherpe patronen gevonden. Deze man vertelde de politie, dat hij wapens verzamelde. Na verhoor van de 21-iarige Leidenaar bleek, dat hij de wapens en patronen had gekocht van een 40-jarige stadgenoot. Deze 40-jarige man. een tussenhandelaar, werd aangehouden en hij bekende, dat hij de wapens op zijn beurt had gekocht van een 27-jarige man uit Den Haag. Deze Haagse wapenhandelaar werd gisteren op het politiebureau in Leiden aangehouden. Na een speurtocht in zijn woning kwamen de wapens en patronen boven water. Tevens trof de politie een set wurgstokjes aan. De totale waarde van de drie geweren, zeven pistolen en ruim 1300 patronen is zevendui zend gulden. Leiden niet de schoonste stad van Nederland LEIDEN Alkmaar is verkozen tot „schoonste stad van het land", gevolgd door Apeldoorn en Hengelo ex aequo op de twee de plaats. De rangschikking van de overige deelnemende ge meenten wordt door de organisatie niet vrijgegeven, om te voor komen dat er een gemeente tot vuilste van het land wordt aan gemerkt. De verkiezing werd georganiseerd door de Ondernemersorgani satie Schoonmaak- en Bedrijfsdiensten OSB in samenwerking met het Instituut voor Reinigingstechnieken/TNO en de Re search Vereniging RVS. Voorzitter van de landelijke jury was prof. dr. W. Albeda. In het kader van de verkiezing hebben in de afgelopen weken in tal van plaatsen lokale jury's een plaatse lijk onderzoekje verricht. In Leiden stapten vier personen onder leiding van directeur C. Hugens van het VVV rond om de rein heid op diverse punten te bezien. Volgens de heer Hughens zal Leiden een hoge notering hebben behaald. „De stad was buiten verwachtig schoon. Afgezien van veel hondepoep, vonden we weinig vuil". Vrijetijdscen Irum la het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt vanavond om acht uur de speelfilm 'That sin king feeling' van Bill Forsight vertoond. De film gaat over een groep werkloze jongeren zonder enig vooruit zicht in Glasgow. Vrijdagavond treden in het LVC drie groepen op: Unawah, Mimicry en Decent People. De toegangsprijs bedraagt vier gulden. Zaterdag heeft vanaf negen uur een zogenaamd doemspektakel plaats met muziek, een schuilkelder op de tweede verdieping met galgen aan het plafond, anti-doemdichters en op tredens van popgroepen. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Spoor- en tramwegen De afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor-en Tramwegwezen houdt vanavond een dia-avond gewijd aan de tramwegen in het Westduitse Rijn- en Roergebied. Hier ligt het grootste tramwegnet ter wereld, er rijden zo'n 1700 rijtuigen die aan een twintigtal bedrijven toebehoren. De bijeenkomst wordt gehouden in café Eigen zorg, Stationsweg 29, de toe gangsprijs bedraagt twee gulden. De bijeenkomst begint om acht uur. Charlie Chaplin In de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest wordt woensdagmiddag 25 mei om half drie de film „De Pandjesbaas" van Charlie Chaplin vertoond, alsmede een uitgebreide serie tekenfilms met bekende stripfi guren. De toegangsprijs voor de kinderfilmmiddag be draagt drie gulden. Afscheid De heer A. Stikkelorum heeft per 1 mei zijn functies op het gebied van de volkshuisvesting neergelegd. In verband hiermee wordt hem door het bestuur van woningbouwver- enging „Ons Doel" een receptie aangeboden. De receptie wordt woensdag 25 mei gegeven in restaurant „De Gouden Leeuw" aan de Veurseweg 180 in Voorschoten en duurt van vier tot zes uur. Dagverblijf De heer J. Thorn, oud-voorzitter van de Federatie van Ouderverenigingen te Leiden en omstreken, opent don derdag 26 mei „De Zuidwester", het dagverblijf voor ouderen aan de Kennedylaan 116. De officiële opening is om drie uur gepland, aansluitend wordt een receptie gehouden. Het dagverblijf is een voorziening van de Stichting Voorzieningen Gehandicapten Noordelijk Zuid-Holland. LEIDEN Al enige jaren is in Leiden de weten schapswinkel van de uni versiteit gevestigd. Veel burgers blijken echter nauwelijks op de hoogte te zijn van het bestaan van dit bemiddelingsbureau dat via de universiteit een antwoord tracht te krijgen op vragen uit de samenle ving. Buurtcomités, vrouwengroe pen, bedrijfsledengroepen of andere organisaties kunnen bij hun activiteiten op vragen stuiten waar slechts onderzoek of wetenschappelijke kennis een antwoord op kan geven. Gedacht kan bijvoorbeeld worden aan oorzaken en ge volgen van geluid- of stanko verlast in de buurt; oorzaken van ziekmakende factoren in bedrijf of woonwijk; omvang van verborgen werkeloosheid onder vrouwen en meisjes. Groepen die zonder winstoog merk werken, kunnen met vragen over verbetering van hun situatie terecht bij de we tenschapswinkel. Het doel van deze winkel is een deel van het universitaire onderzoek in dienst te stellen van niet- draagkrachtige groepen. De wetenschapswinkel bemiddelt tussen vragenstellers eb uni versitaire onderzoekers. Deze bemiddeling is gratis. Wie zich bij de* Wetenschaps winkel aandient, komt terecht bij één van de vijf themagroe- pen: arbeid, welzijn, milièu, vrouwen of wonen. In overleg met de vragenstellers probe ren de winkeliers vast te stel len om welke vraag het pre cies gaat en welk onderzoek verricht moet worden. Vervol gens worden er op de univer siteit onderzoekers gezocht die het onderzoek willen uitvoe ren. De wetenschapswinkel ziet er op toe dat de behoeften en belangen van beide partijen goed op elkaar afgestemd wor den. matieblad uit. Onlangs ver scheen een uitgave gewijd aan het werk van de themagroep 'Vrouwen'. Uitgangspunten voor deze groep zijn de belan gen van de vrouwen. Het the manummer geeft informatie over de werkwijze van de vrouwengroep en over de mo gelijkheden daadwerkelijk on derzoek naar de problemen van vrouwen te laten uitvoe ren op de Leidse universiteit. De themagroep vrouwen is de voorgaande periode gecon fronteerd met vragen rond postnatale depressie, over het opzetten van een kinderop vang, over opvoeding en de gevaren van anti-conseptie- middelen. Ook voor onder zoeksvragen op andere terrei nen wil de themagroep zich gaan inzetten. Zo worden mo gelijkheden genoemd als de arbeidssituatie van werkende en werkloze vrouwen en on derwijs en vorming voor vrou wen. De wetenschapswinkel is ge vestigd aan de Kloksteeg 25 en Vier maal per jaar brengt de bereikbaar via tel. nr. 071- Wetenschapswinkel een infor- H8333 tst. 5933 of 5934. Vrouwen De volledige buit: drie geweren, zeven pistolen, 1300 patronen en een set wurgs,uit jes. TUINMEUBELEN de betere merken als Rover Garden Allibert - Kettler Kurz en Nistac MOTORMAAIERS TORO - FLYMO - BRILL en HONDA eigen werkplaats en slijp* inrichting vrijdagsavonds koopavond JAN v.d. MEER B.V. Noordeinde 45-53 Dief tegen de lamp gelopen ALPHEN AAN DEN RIJN Een 31-jarige dief uit Alphen aan den Rijn is gisteren op wel zeer ongelukkige wijze tegen de lamp gelopen. De man kwam aangifte doen van dief stal aan zijn auto en werd prompt wegens het stelen van een stereo-installatie aange houden. De Alphenaar was met twee vrienden naar de Bijlmermeer in Amsterdam gegaan om de geluidsinstallatie te verkopen. Dat duurde de twee vrienden kennelijk te lang, want zij gin gen er in zijn auto vandoor. Tijdens het gesprek met de politie bleek dat hij de geluidsinstal latie in de nacht van 14 op 15 mei had gestolen uit een wo ning aan de Plutostraat. LEIDEN De Leidse universiteit houdt komen de vrijdag een forumdis cussie tussen parlements leden en vertegenwoordi gers van het wetenschap pelijk onderwijs. De dis cussie zal handelen over de taakverdeling binnen het wetenschappelijk on derwijs en de parlemen taire verantwoordelijk heid in deze operatie. Uit het parlement nemen zit ting in het forum: mevrouw Groenman (D'66) en de he ren Beinema (CDA), Braams (VVD) en Wallage (PvdA). Het wetenschappelijk onder wijs wordt vertegenwoordigd door de voorzitters van de diverse universiteits- en ho geschoolraden. De discussie zal een open karakter heb ben omdat het parlement nog geen voorstellen over de taakverdeling heeft voorge legd gekregen terwijl de be sturen uit het wetenschappe lijk onderwijs hun definitie ve standpunt over de be leidsvoornemens van de mi nister nog niet bepaald heb ben. De discussie zal zich dan ook toespitsen op de verant woordelijkheid van het par lement het beleid van de mi nister te toetsen aan diverse criteria en er zonodig voor te zorgen dat het beleid wordt aangepast. Vanuit het weten schappelijk onderwijs wordt op het laatste aangedrongen, men is het niet eens met het eindrapport van de Taak- Verdelings-Commissie en de reactie van de minister daar- op. Het forum zal plaats hebben in Collegezaal A van de fa culteit der Rechtsgeleerdheid aan de Hugo de Grootstraat 27. De forumdiscussie begint om kwart voor drie.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3