TAFEL Pleidooi van „Confessionelen" voor handhaving hervormd kerkbegrip kerk wereld CcidoeSommi >weer IÏTÜ71 Ethische bezwaren tegen experimenten menselijke embryo's Wetenschappelijke opvatting heeft iets grotesk Mgr. Simonis laakt euthanasieuitspraak Alkmaarse rechtbank - ACHTERGROND CcidócSommtt WOENSDAG 18 MEI 1983 PAGI1 De Afscheiding (in 1834) en de Doleantie (in 1886) hebben de Nederlandse hervormde kerk niet al leen schade gedaan. Zij hebben ook een bewust wording op gang ge bracht over de vraag naar het wezen van de kerk. Dit proces vond in de Hervormde Kerkorde van 1951 zijn uitdruk king. Bij „Samen op weg" (de ge plande hereniging van her vormden en gereformeerden) moet niet een groot deel van die winst weer verloren gaan. Deze hereniging is pas ge slaagd en een bekroning van alle kerkelijke strijd die er aan vooraf ging, als de gehele hervormde kerk het gerefor meerde streven beaamd heeft om een voluit Christus-belij dende kerk te zijn en als de gereformeerden voluit de apostolaire openheid van her vormden naar „heel het volk" hebben overgenomen. Dit schrijft het hoofdbestuur van de Confessionele Vereni ging in de Nederlands Her vormde Kerk in een brochu re, getiteld: „Samen op weg. Vanuit welk kerkbegrip?" Het hoofdbestuur wil het her enigingsproces niet nodeloos afremmen. Aan de andere kant wil het voorkomen, dat bij kerkordelijke vormgeving van de hereniging een aantal aspecten zouden worden op geofferd die door confessio neel-hervormden als zeer we zenlijk worden ervaren. De brochure benadrukt in de eerste plaats, dat het genade- verbond de leidende gedachte is voor een bijbelse leer aan gaande de kerk. In de kerkor de van een herenigde kerk behoort een heenwijzing naar het genadeverbond; niet er gens achteraf, maar zoals tot op heden bij de inzet. De kerk is dan ook meer dan een ge meenschap van Christus-belij ders. Met het oog op de enor me betekenis van de reforma tie voor het ontstaan van Ne derland als natie en ook met het oog op de ver voortge schreden secularisatie in ons land pleit de Confessionele Vereniging voor handhaving van het begrip volkskerk: een kerk die uit is op kerstening van het openbare leven en de zedelijkheid. Een samengaan van de beide grote protestant se kerken in ons land brengt het type volkskerk dichterbij. De confessionelen noemen de dooppraktijk de vuurproef voor het voluit kerkelijk den ken. De kinderdoop bevestigt de gedachte, dat er niet alleen christelijke personen kunnen zijn, maar ook christelijke ge zinnen. Daarom verzet het hoofdbestuur zich tegen de eis in de gereformeerde kerkorde dat ten minste één der ouders belijdenis gedaan moet heb ben voor een kind gedoopt kan worden. Er is. zo stelt de Confessionele Vereniging, slechts één grond: het genade- verbond. In dit verband wijst de Confessionele Vereniging ook de formele uitsluiting af van de geboorteleden. Tot de hervormde kerk behoren be halve de belijdende en doop leden ook „zij die uit her vormde ouders geboren zijn". De gereformeerde kerk kent alleen de eerste twee groepen. De geboorteleden mogen een last zijn, zij representeren ook het grote deel van ons volk, dat aan evangelie en kerk ontzonken is of bezig is te ontzinken. Als geboorteleden worden ze nog met een zekere regelmaat aangesproken. DS. GELUK: Grote moeilijkheden bij samengaan van hervormden en gereformeerden De hervormde gemeenten die behoren tot de modaliteit van de Gereformeerde Bond moeten zich niet veilig in de eigen kring willen terugtrekken en het geheel van de hervormde kerk vergeten. Dat betekent dat ook de bond niet om de vragen rond het eenwordingsproces „Samen op Weg" met de Gerefor meerde Kerken heen kan. Dit zei de voorzitter van de Gere formeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk, ds. L. J. Geluk, bij de opening van de jaarvergadering van de bond vanochtend in Nijkerk. De bond is er niet ten dienste van zich zelf, maar van de kerk, zo zei hij. De Gereformeerde Bond is geen voorstander van het „Samen op Weg", niet omdat de bond de eenheid der kerk niet ter har te zou gaan, maar omdat hij vreest, dat het samengaan van bei de kerken het reformatorisch karakter ervan nog verder zal verzwakken. Naar de mening van ds. Geluk grijpt in de Gere formeerde Kerken een nieuw modernisme om zich heen. Daar komt bij, dat de basis van het samengaan van hervormden en gereformeerden niet een degelijke, bijbels verantwoorde theo logie is, maar een tijdgebonden theologie, „die geheel en al wordt bepaald door het moderne levensgevoel". De voorkeur van de bond gaat dan ook uit naar een samengaan met die ker ken. die hun oorsprong vinden in de afscheiding van 1834. De kleinere gereformeerde gezindte dus. Ds Geluk voorziet bij het samengaan van hervormden en ge reformeerden grote moeilijkheden van principiële en prakti sche aard. De vraag is bij voorbeeld, hoe de hervormde „volks kerk" zich kan verenigen met het gereformeerde „gesloten" kerkmodel. Op het plaatselijke vlak zullen er ook problemen zijn van financiële en materiële aard. Na het samengaan van hervormden en gereformeerden zag hij ook een nauwe samen werking „wie weet enige vorm van eenheid" opdoemen met de rooms-katholieke kerk. Pater dr. J. Hulshof studiesecretaris RK Kerkgenootschap Pater dr. J. A. M. Hulshof sm te Uithoorn is met ingang van 16 mei benoemd tot studiese cretaris van het R. K. Kerk genootschap in Nederland. Hij zal deze functie combineren met die van provinciaal van de paters Maristen in Neder land. Pater Hulshof, in 1941 gebo ren in Lievelde in de Gelder se gemeente Lichtenvoorde, specialiseerde zich in de dog matische theologie aan de Kaiser Wilhelmuniversiteit in de Westduitse stad Münster en promoveerde in 1972 op een proefschrift over het Franse modernisme, een kri tische vernieuwingsbeweging in de r. k. kerk rond de eeuw wisseling. Van 1972 tot 1977 heeft dr. Hulshof gewerkt in het be- drijfs- en basispastoraat in Zeeuws-Vlaanderen. In 1977 vertrok hij naar Rome, waar hij generaal-assistent werd in het bestuur van de paters Ma- risten. Dat bleef hij tot zijn benoeming tot provinciaal van de Nederlandse paters Maristen in 1980. Pater Huls hof, die behalve zijn proef schrift nog enkele kleinere publikaties over het moder nisme op zijn naam heeft staan, is sinds 1974 ook mede: werker van het dagblad „De Stem". De bisschop van Rotterdam, mgr. A. J. Simonis. heeft zich gis teravond in „Tijdsein", de actualiteitenrubriek van de EO-tele- visie, met nadruk gekeerd tegen de uitspraak van de recht bank in Alkmaar inzake euthanasie. De rechtbank heeft vorige week een arts. die actieve euthanasie had gepleegd, ontslagen van rechtsvervolging. Dr. Simonis betreurt het vooral, dat de Alkmaarse rechtbank zich baseerde op de overweging dat het zelfbeschikkingsrecht van de mens, inclusief het recht om over het eind van zijn eigen leven te beslissen, inmiddels maat schappelijk is aanvaard. „Ik vind de maatschappelijke acceptatie helemaal geen solide basis", zegt hij. „Dat hebben we ook gezien in het Derde Rijk met „das gesunde Volksempfinden", waarvan men achteraf heel duidelijk heeft gezien, dat men zich schromelijk vergist heeft. Bovendien gaat hier de rechtbank zijns inziens toch zit ten op de stoel van het parlement en van de wetgeving. „En dat vind ik een hele kwalijke zaak voor de rechtszekerheid in Nederland". Een derde factor is, dat er een staatscommissie is ingesteld om dit moeilijke vraagstuk van de euthanasie te be studeren. Daar loopt de rechtbank op vooruit, aldus de bis schop. Volgens hem is de scheidingswand tussen vrijwillige en onvrij willige euthanasie „nogal dun" en is het de vraag in hoeverre een mens in een ernstige crisissituatie werkelijk vrijwillig een beslissing kan nemen. Simonis. die overigens ook grote vraag tekens plaatst bij de kunstmatige levensverlenging, spreekt de vrees uit, dat door het toestaan van euthanasie „mensen het slachtoffer worden van manipulatie". Hij verwacht, dat in de toekomst ook de omgeving van de patient zal gaan meebeslis sen over euthanasie, met als gevolg dat als uiterste conse quentie van de huidige ontwikkeling mensen hun leven niet meer zeker zijn. Bisschop Simonis zegt een duidelijke parallel te zien met de abortusontwikkeling in de jaren '70, waarin het volgens hem „ook van kwaad tot erger" is gegaan. Amerikaanse bisschoppen propageren vasten voor de vrede De kans is groot, dat onder de 52 miljoen rooms-katho- lieken in de Verenigde Sta ten het bisschoppelijke plei dooi om op vrijdag te vasten voor de vrede, ruime weer klank zal vinden. Dat is de mening van aartsbisschop John R. Roach van St. Paul- -Minneapolis, voorzitter van de Amerikaanse bisschop penconferentie. De aanspo ring tot vasten op vrijdag is opgenomen in het bisschop pelijke herderlijk schrijven over oorlog en vrede. In 1967 ontsloegen de bis schoppen de Amerikaanse gelovigen van de plicht zich op vrijdag van vlees te ont houden. Het nieuwe herder lijk schrijven roept op tot minder voedselgebruik en tot het zich onthouden van vlees op vrijdag op vrijwillige basis „als boetedoening voor vre de". Die dag zou bovendien extra aandacht moeten wor den besteed aan werken van barmhartigheid en hulp aan de naaste. Aartsbisschop Roach heeft in zijn bisdom tot dusver 38 le zingen verzorgd over het do cument en is dë overtuiging toegedaan, dat de gelovigen graag het herderlijk schrij ven willen gebruiken als middel om hun geweten te vormen op het punt van oor log en vrede. Zijn aartsbis dom werkt met volle kracht aan een programma om de inhoud van het herderlijk schrijven te verspreiden in scholen, vergaderlokalen en studiegroepen voor volwasse nen. Hijzelf zal nog een jaar doorgaan met spreken over het onderwerp. Vas fva Merkwaardig treffen en erijer ïanie noj eid, tof is olks| «n 2( he het lan. it or abije enad éron a|erijer lf n< HeT debat in de Tweede Kamer over de Voorjaar!®' heeft de eerste dag de beste een opvallende schermutselt] ,n, zien gegeven tussen de fractieleiders van de twee reger partijen, De Vries van het CDA en Nijpels van de treffen was des te opmerkelijker omdat de coalitiepar el CDA en VVD binnen het kabinet-Lubbers nu al meer3' een half jaar in een kennelijk grote harmonie samemvei®' Wat was er aan de hand? Het begin van het einde v, coalitie? Is de spankracht tussen CDA en VVD dan maar zo klein? Of gaat het eigenlijk alleen maar om genstelling tussen persoonlijke karakters? Wij zijn geneigd het op het laatste te houden. Het is niet zo verbazingwekkend dat het niet goed klikt tusse „vrije jongen" Nijpels en de „burgerman" De Vries, tusse oppervlakkige, dwars door alles heen fietsende jonge p mentariër en de ervaren allesweter. Daar komt bij d; vreemde fratsen van Nijpels, die de indruk wekt vooi rend op verkiezingstournee te zijn, de serieuze De Vri lang een doorn in het oog moeten zijn geweest. Ook w politieke stijl betreft is de tegenstelling tussen de twee tieleiders natuurlijk groot, maar het ligt toch meer v< hand dat de oorzaak van het merkwaardig treffen moet worden in de volstrekt tegengestelde persoonlijkei sPL oo e; Voorlopig houden we het dus. maar op deze tegel ling tussen de twee fractieleiders, die voor de coalitie weinig bijzondere betekenis zal hebben. De juistheid veronderstelling zal echter vandaag en morgen nog blijken tijdens het verdere verloop van het debat. :ie aar iwijr lan <j niove nivc iad oietre pdr< jeerr loeti ZONNIGE PERIODEN DE BILT (KNMI) - Nog steeds staat het weer in grote delen van Europa onder invloed van een depressie waarvan de kern dichtbij de Ierse Zee ligt. Deze depressie is gevuld met koele onstabiele lucht waarin gemakkelijk buien tot ontwik keling komen. Morgen mag in ons land op zonnige periode gerekend worden, maar vooral in de middag en avond komen enkele buien tot ontwikkeling, een enkele zelfs met onweer. De middagtemperatuur kan op veel plaatsen de 17 graden be reiken. Weefrapponen BIJLAGE BIJ UW KRANT MH INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Speklapje in mosterdsaus met stamppot rauwe raapstelen zachtzure rijstepap Voor twee personen hebt u nodig: 200 g speklappen, 20 g margarine, zout, peper, paar jeneverbessen, 1 ui, 10 g bloem, mosterd naar smaak0,5 1 kg aardap pelen, zout, 250 g raapste len. melk, peper, bieslook of sla-uitjes: 2,5 dl melk, 25 g rijst, 2,5 dl yoghurt, brui ne basterdsuiker. Verdeel (knippen gaat ge makkelijker dan snijdende speklappen in porties en bak ze in warme margarine bruin Schep een lepel van het vet in een andere (braad - Ipan en doe het water bij het vlees. Voeg ook zout, peper en jeneverbessen toe en stoof de lapjes mals in circa een half uur. Fruit dan de klein gesneden ui in het uitge schepte vet goudgeel, roer daar de bloem door en in ge deelten de jus. Voeg mosterd toe en laat het vlees nog een paar minuten in de saus op een kleine pit sudderen. Was de raapstelen, laat ze uitlekken en snijd ze tegen de tijd dat de aardappelen gaar zijn zo fijn mogelijk. Kook de aardappelen gaar met weinig water en zout en giet ze af. Stamp de aardap pelen fijn en roer er de raap stelen door met zo veel melk dat het een stevige stamppot is. Voeg peper toe en fijnge knipte o( fijngesneden bies look of sla-uitjes en warm de stamppot op een groot vuur al roerende op. Breng de melk aan de kook, strooi er de gewassen rijst in, roer tot de melk weer kookt, temper het vuur sterk en laat de rijst in een half uur zacht koken gaar worden. Wacht tot de rijstepap lauw geworden is en meng er dan' de yoghurt door. Presenteer de pap koud met apart de bruine basterdsuiker. JEANNE REAGEERBUISBABY BEGIN VAN HEERLIJKE NIEUWE WERELD? LEIDEN Komt de Heerlijke Nieuwe We reld, die afschuwelijke toekomstvisie van Aldous Huxley waarin het indi vidu tot ondergang ge doemd is omdat de we tenschap louter identieke mensen produceert, dan toch dichterbij? De vraag is weer actueel geworden, nu Nederland sinds zon dag zijn eerste reageer buisbaby heeft. De dis cussies over de ethische kant van het fenomeen zijn niet van de lucht, want als iets ons angst in boezemt, dan is het toch wel dat labaratoria zich nadrukkelijk kunnen be moeien met het ontstaan van mensenlijk leven. Tot nu toe gaat het om een methode, waarbij bevruchting van de eicel buiten het moe derlichaam plaatsvindt. Daar na wordt de bevruchte eicel weer in de baarmoeder ge plaatst. Voor veel vrouwen, die anders kinderloos zouden blijven, kan dit de oplossing voor een enorm (psychisch) probleem gaan betekenen. Maar, hoe ver mag je gaan? Rond dat thema organiseerde het Studium Generale van de Leidse Universiteit gister avond een bijeenkomst. Daar kwamen vooral prof. G.H. Zeilmaker, de fysioloog die nauw betrokken is geweest bij de geboorte van de reageer buisbaby, de ethicus prof. dr. H.M.K. Kuitert en de gynae coloog dr. J.B. Maathuis aan het woord. Zeilmaker, nog zichtbaar trots met de geboorte van Stepha nie, zoals de eerste reageer- buisbay inmiddels is ge noemd, vertelde dat er jaar lijks 4000 vrouwen kinderloos blijven. Bij 1000 tot 1300 van hen komt dat door een defect aan de eierstokken en die groep kan mogelijk geholpen worden door de nu succesvol gebleken methode. De ge boorte van Stephanie moet volgens Zeilmaker echter nog wel als een schot in de roos worden gezien en ook de dit najaar verwachte geboorte van nog twee kinderen be schouwt hij als een kwestie van geluk.' Sceptici Later liet hij een foto zien van een experiment met het em bryo van een schaap, dat had geleid tot een identieke vier ling. Daarmee raakte hij na tuurlijk precies de gevoelige plek van de sceptici. Daartoe behoorde prof. dr. H.M. Kui tert, hoogleraar ethiek aan de Vrije Universtiteit van Am-^ sterdam en voorzitter van de' commissie Foetaal Weefsel van de Gezondheidsraad. Kuitert wenste wel Zeilmaker te felicteren met wat hij een buitengewone prestatie noem de, die zeer veelbelovend voor de toekomst lijkt omdat een aantal ongemakken als erfelijke ziekten mogelijk tot het verleden kunnen gaan be horen. Hij zette direct daarna evenwel een levensgroot vraagteken bij de mogelijk heid om bewust een embryo te kweken met het doel er mee te experimenteren. „Be vruchten is beginnen met menselijk leven te laten ont staan. Twee cellen, een em bryo, is voor mij een „levend iets", en dan moet je je afvra gen of je dat mag onderwer pen aan experimenten", zei hij. Gaan experimenten hem te ver, Kuitert heeft geen be zwaar tegen het observeren van embryo's die zijn overge bleven bij pogingen vrouwen door middel van buitenbaar- moederlijke bevruchting een kind te laten krijgen. Nuchter Dr. J.B. Maathuis, gynaeco loog in het Medisch Centrum Alkmaar en voorzitter van de commissie voor in vitro ferti lisatie (bevruchting buiten de baarmoeder) van de Neder landse Vereniging voor Ob- stetrie (verloskunde) en Gy naecologie, deelde de bezwa ren van Kuitert niet. „Ik ver gelijk deze hele discussie met die in de Middeleeuwen over secties. Het was heel lang clandestien en gevaarlijk als je sectie verrichtte op een overledene. Nu is dat volledig geaccepteerd en wordt het ook als zeer zinvol be schouwd. De spookbeelden van nu kunnen straks heel goed irreëel en bizar blijken te zijn". „Bovendien vraag ik me af waar je de grens moet leggen. Kiemcellen, dus de ei- en de zaadcel, zijn voor mij ook „le vende dingen". En daar gaan we wel bijzonder grof en on eerbiedig mee om. Abortus en vruchtwaterpuncties zijn nu al voor veel mensen geaccep teerde normen. Iedereen kent mongolen, dat zijn meestal aardige mensen die veel ple zier in hun leven hebben. Maar als tijdens de zwanger schap kan worden aangetoond dat het embryo mongloïde trekken vertoont, vinden ve len het aanvaardbaar dat de zwangerschap wordt afgebro- Maathuis toonde zich duide lijk geen tegenstander van ex perimenten met embryo's. „Wel", benadrukte hij, „vind ik het belangrijk, dat alle me- disch-wetenschappelijke ex perimenten en discussie ero ver in alle openheid en eer lijkheid geschieden. Veel ang sten komen namelijk voort uit onbekendheid. Maar het uit eindelijke doel móet blijven dat de kans op zwangerschap wordt vergroot bij mensen die dat willen". Prof. Van Hal van de Leidse Universiteit viel Maathuis daarna in de openbare discus sie aan. „De theorie over de historische ontwikkelingen is veel te rechtlijnig. In de laat ste eeuw is er al zoveel meer gebeurd dan in alle eeuwen daarvoor. De hele kernmacht is een uitstekend voorbeeld van de vraag: waar zijn w.e ooit aan begonnen?". Tevens benadrukte Van Hal de psy chische druk waaronder een vrouw komt te staan die niet zwanger kan worden en te horen krijgt dat in korte tijd de mogelijkheid zich ineens wel voordoet. Hij sloot niet he ef ir uit, dat de resultaten ,aef\ de geboorte van Stepha g jaa zijn tien jaar intensief ondewijl zoek en testen vooraf gegaewer daardoor minder zijn", an i Iemand in de zaal vroeg qoj ugd> droog of het allemaal wel e RI nodig moest. Bovendien kt ollai den er volgens hem zov )e h< andere, nuttiger dingen jagmi daan worden met het geld rie k ervoor nodig is. raafp Maathuis repliceerde dat <;rstr< kritiek op bijna ieder aspde u van de volksgezondheid- tooude pasbaar is en noemde plaslerk i sche chirurgie en fysiotheiienst pie. „Ik heb zelf een tijd een ontwikkelingsland j werkt", zei hij, „en dan ga je bij terugkomst in Nedi land een heleboel dingen vragen. Het hele systeem aan revisie toe, dat vind ook wel. Maar laten we als sentie van alles nemen, c het menselijk leven doel mc zijn en niet middel". De discussie op de valre over de vraag of ouders c voor reageerbuiskinderen, aanmerking komen van voren kunnen kiezen tussi een jongen en een meisje, t naderde nog het dichtst h Heerlijke-Nieu we-Wereld- syndroom. Maathuis: „Ik ho dat het nooit mogelijk is".-1 Kuitert: „Alleen in noodsitu ties, zoals erfelijke ziektes, d van tevoren zijn vast te sti i len, kan er voor één geslac worden gekozen". DICK HOFLAN De eerste Nederlandse „reageerbuisbaby" was nog geen dag oud, of een vlotte jongen van de tele visie kwam ons vertellen dat een „reageerbuisba by" eigenlijk niet bestaat. De term „reageerbuisba by" is erg ongelukkig. Wat gebeurt is in princi pe, zeggen de deskundi gen, niet meer dan het te rugplaatsen van een bui ten het lichaam bevruch te eicel in de baarmoeder van de vrouw. Aan het eind van de KRO-Brand- punt-uitzending van maandag merkte Ad Lan- gebent op, dat men met het woord „reageerbuis baby" dan ook niet zo ge lukkig was. Hij voegde daaraan toe, dat wie een beter woord wist of kon bedenken daarover Brandpunt kon bellen. Wij waren met de uitzending niet zo gelukkig. Brandpunt was met een krant en nog wat, het enige medium dat de ouders van de eerste reageer buisbaby mocht interviewen. De verslaggever kwam met een bos bloemen en legde die welhaast achteloos op het voe teneind van het bed van de moeder om vervolgens een aantal onbenullige vragen te stellen, terwijl de gelukkige vader glimlachend toekeek. Dat mag allemaal en wie zijn wij om daar wat van te zeg gen. Vooraf echter was ons even terloops als ongenuan ceerd meegedeeld, dat de ka tholieke kerty deze wijze van verwekken van nieuw men selijk leven ten stelligste zou afkeuren. Het kan zijn dat de kerk ook in dit opzicht weer een achterhoedegevecht le vert tegen de moderne weten schap en haar technische mo- H.EID op 'edst gelijkheden. Maar daar gaat het ons nu niet om. Het is zonneklaar dat het ver wekken van reageerbuisba by's tal van ethische vragen oproept. En dat de kerk daar aandacht voor vraagt ligt meer dan voor de hand. Het zou daarom ook voor de hand gëlegen hebben, dat Brand punt, een actualiteitenrubriek van een katholieke omroep, meer had gedaan dan alleen maar de ouders van de baby en een tweetal leden van het medisch team te interviewen. Brandpunt zou er goed aan hebben gedaan ook een ethi cus aan het woord te laten. Weliswaar werd aan de gy naecoloog gevraagd of er geen gevaren aan die nieuwe me disch technische mogelijkhe den verbonden waren, maar de man zag die gegeven de huidige stand van de weten schap voor de komende dertig jaren niet. Zo gaat dat. Toen in de twin tiger en dertiger jaren atoom geleerden als Rutherford en Bohr bezig waren aan de kleinste deeltjes van de mate rie de laatste of voorlaatste geheimen te ontfutselen, dacht ook niemand dat er ethisch wat aan de hand zou kunnen zijn. Na Hiroshima zitten we nochtans met een ethisch probleem, waar geen mens raad mee weet. Niet al les wat wij mensen kunnen, mogen we daarom ook doen. Ook op het terrein van de medische wetenschap en tech niek dient gewaarschuwd te worden tegen het valse pathos van de vrijheid. Je kunt waar het gaat om ontstaan van menselijk leven niet naar wil lekeur te werk gaan. En je kunt zeker niet met de bouw stenen van menselijk leven naar willekeur omspringen. Niemand wil betwisten dat tot nu toe de medici met ernst te werk zijn gegaan. Maar ook die ernst kan ontaarden. Er is een manier om de wereld „ernstig op te vatten" die niet christelijk is. Guardini heeft daar in zijn „Welt und Per son" jaren geleden al op ge wezen. Het is onzinnig te be weren dat het menselijk be staan opgevat als enkel „na tuur" het diepste zou zijn. En de manier waarop de moder ne mens, vooral de weten schapsmens, de natuur en de cultuur ernstig opvat, heeft voor de door het geloof ont nuchterde blik. iets grotesk. Het is niet zo, en ook daar heeft Guardini op gewezen, dat de ene persoon de andere zou kunnen voortbrengen. Wat wordt voortgebracht is alleen het organisme. De wij ze waarop het kind in de moederschoot wordt en eruit voortkomt is ondanks alle organische gemeenschappe lijkheden met het jonge dier priori bepaald door het feit van zijn van tevoren ont worpen „persoon-zijn". Dat laatste is al voorondersteld. De gehele werkelijkheid van de mens behoort tot het do mein van de persoon en be paalt zijn waardigheid. Dat geldt ook voor de persoon die we nu met een ongelukkig woord het is tekenend dat de taal hier machteloos staat de reageerbuisbaby noe men. Nu is het waarschijnlijk, dat er weinig ethische bezwa ren zullen zijn als bevruch ting buiten de baarmoeder wordt toegepast in die geval len waar gehuwde vrouwen niet op natuurlijke wijze zwanger kunnen worden, ter wijl zij met haar echtgenoot een kind verlangen. Er is dan sprake van een verlangen naar een nieuwe persoon en zo bezien werpt het ontstaan van de „reageerbuisbaby" een verrassend licht op de abor tusproblematiek, waarin door zeer velen het ontstaan van een nieuwe persoon althans in de eerste periode van de zwangerschap wordt ontkend en het doden van een levende vrucht als een ethisch neu traal gebeuren wordt be schouwd - een technische greep. Met buiten het licha; van de vrouw bevruchte eit kan nochtans geëxperimi q teerd en gemanipuleerd w<e den. Dan is direct het me >erJ]\ wezenlijke, het volstrekt eij!11^ ne van de persoon in geva e Er rijzen dan tal van ethisc aar} problemen Want als 1 'eL het dan maar pas overder P ~j jaar zijn de mens gereie ceerd wordt tot een organ ar' me, dat men langs medis chemische weg bepaalde oen genschappen of bijzondi .aar vermogens kan geven, dan het wezen van de persoon gevaar. En zelfs meer: d wordt de natuur zo ernstig j nomen, dat er van cultupl geen sprake meer kan zijn. aarde zal dan bevolkt ga worden door de gedrocht van de alchemisten, en-de t< gang tot net paradijs zal i voorgoed worden afgeslotj^ door de engel met het-vlai mend zwaard. B J.G.H. OUDE BRUNIlft v<* oor an d ÏIc 5a «pO<

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2