Pinochet verliest nu ook steun van trouwe aanhangers n Toestand rond Etna alarmerend Rn STERN: Dagboeken afkomstig uit Oost-Duitsland BUITENLAND SaidócQowiant WOENSDAG 18 MEI 1983 PAGINA 11 'amf let in Spanje voor l rijlating Nederlandse ajorlogsmisdadiger VIEDO In de straten van het Noordspaan- Oviedo zijn gisteren vlugschriften versche- V voor de vrijlating van een voormalige Ne- •landse SS'er, wiens uitlevering aan Neder- vorige week werd goedgekeurd door een tbank in Madrid. De in 1958 tot Spanjaard iaturaliseerde 62-jarige A.B. P. zit in de ge- igenis in Oviedo en heeft hoger beroep aan- kend tegenz ijn uitlevering. Op een kant het vlugschrift is een soldaat afgebeeld met onderschrift: „Een Spanjaard, een soldaat. °£en tegen uitlevering. P., Spanjaard sinds ?n *)8". De voormalige SS'er, die in 1948 door irV»i) Nederlands hof tot levenslang werd ver- leeld, werkt als vertaler bij het Spaanse mi- van buitenlandse zaken. Record] acht De aandacht van talrijke Amerikanen Is al bijna een week gevestigd op een ver woede strijd tussen twee paartjes, die elk proberen een nieuwe wereldrecord aan-een-stuk-door-kussen te vestigen. In Las Vegas bra ken Patricia Haugan en haar vriend Brady Spacy. die zich voor de gelegenheid in heuse sportkleding hadden gesto ken. gisteren na zes dagen zoenen het oude record. Na de korte, toegestane onder breking, tijdens welke Brady probeerde zijn verkrampte mondspieren wat losser te maken (foto), moesten Patri cia en hij weer snel verder kussen, omdat het andere koppel hun dicht op de hie len. of wat toepasselijker, op de lip zit. Europese top uitgesteld (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Europese top van rege ringsleiders, die op 6 en 7 juni in Suttgart gehouden zou worden, is naar een latere da tum verschoven. Bondskanselier Kohl, die tot 1 juli het voorzitterschap van de EG be kleedt, heeft voorgesteld de ontmoeting op te schorten tot 17, 18 en 19 juni. Kohl be sloot hiertoe op aandringen van de Britse premier Margaret Thatcher, die met het oog op de verkiezingen in Groot-Brittannie de oorspronkelijke data minder geschikt vindt. Het uitstel komt de lidstaten overigens best goed uit. Hoewel er gisteren eindelijk een akkoord bereikt werd door de Landbouw- -ministers, zit de EG nog met een aantal problemen, zodat tijdwinst van harte wel kom is. Nazi-verleden nekt Oostenrijks politicus WENEN De fractieleider van de Oos tenrijkse Nationaal-Liberale Vrijheid spartij (FPOE), Friedrich Peter, heeft zich teruggetrokken als kandidaat-voor zitter voor het parlement wegens zijn nazi-verleden. Peter heeft tijdens de Tweede Wereldoorlog deel uitgemaakt van de Waffen-SS. Zijn eenheid was be trokken bij gruweldaden aan het Oost front, maar de FPOE-leider heeft altijd volgehouden dat hij niets wist van mas sa-executies. Nazi-jager Simon Wiesent- hal bracht in 1975 Peters verleden aan het licht. Peter blijft wel fractieleider van zijn partij, die samen met de socialis ten de nieuwe Oostenrijkse „regering, heeft gevormd. Reagan loodst MX ook door commissie Huis WASHINGTON De commissie voor de toe wijzingen van gelden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft het nieuwe plan van president Reagan goedgekeurd voor de wijze waarop de nieuwe MX-raket met tien kernkoppen moet worden geplaatst. Het voor ziet in opstelling in bestaande silo's van oude Minuteman-raketten in de staten Wyoming en Nebraska. De goedkeuring door de commissie van het Huis met 30 tegen 26 stemmen is gro tendeels het resultaat van lobbyen door de pre sident, ook in de vorm van schriftelijke garan ties door Reagan van vorige week dat hij ern stig zal streven naar een akkoord met de Sow- jet-Unie tot vermindering van de bewapening. p knAmnesty: Nog onfcteeds martelingen in Chili DEN HAAG lil Chili worden politieke gevangenen systema tisch gemarteld in een tgeheim centrum van veiligheidsdienst in 0" «Santiago. Dit staat in melden vandaag gepubli ceerd rapport van Am- jgerpesty International, itie e- Drijn het gebouw, dat for- in dmeel hoort bij de medische kterfaculteit, is een aantal on- jewalervragingskamers spe- a piaal ingericht voor het igertnartelen met bedden, vanètangen, stokken en elek- Hilrische instrumenten. Am vaiesty schrijft een en ander tiaar aanleiding van het Onderzoek, vorig jaar, van negentien voormalige Chi leense gevangenen, van wie er dertien verklaar den te zijn gemarteld. De afgelopen vijf jaar zouden honderden mensen zijn opgepakt en gemarteld. Amnesty stelt in het rap port ook de betrokkenheid van artsen aan de kaak. De meeste voormalige ge vangenen zeiden voor en tia martelingen door art sen te zijn onderzocht. Volgens de mensenrech- verJenorganisatie overtreden oeze artsen de internatio- -jitale ethische code voor J n jnedici. IrTslA DOOD {^'MEDESCHOLIER nmajcholieren ^eTarschau hujoepen Polen op demonstreren 1ARSCHAU Middelbare holieren in Warschau heb- m gisteren een brief ver breid waarin zij iedereen op- ^epen morgen naar de begra- [nis van de 19-jarige Grze- J>rz Premyk te gaan. de scho- pren spreken daarin hun af- i rijzen uit over het politie-op- |e jongen stierf maandag aan Tjn verwondingen die hem olgens zijn familie door de plitie waren toegebracht. Een penbare aanklager in War- :hau stelt een onderzoek naar ie zaak in. In een politiever- laring stond dat de jongen sa- len met een vriend in het tntrum van Warschau is op- epakt omdat hij dronken was de openbare orde verstoor- Mat VERZET TEGEN CHILEENSE JUNTA STEEDS STERKER SANTIAGO In weerwil van een steeds sterkere roep van diverse zijden om een dialoog en politie ke opening, heeft het mi litaire regime in Chili hardhandig gereageerd op de sociale onrust in het land die vorige week uit liep op een nationale pro testdag. Zaterdag werden bij razzia's meer dan 1.000 mensen opgepakt van wie er nog zeker 130 vastzit ten. Voor het eerst sinds de militairen de democra tisch gekozen president Allende afzetten in 1973 heerst in Chili een broeie rige sfeer van sociale on rust, die noch door de op positie noch door de rege ring was voorzien. De protestdag vorige week woensdag, uitgeroepen door de vakbond van arbeiders in de kopermijnen, was de eerste nationale demonstratie van verzet in bijna tien jaar mili tair bewind. Om „antisociale elementen op te sporen" gren delde de militaire politie van Santiago zaterdag volkswijken in de hoofdstad af en bracht iem probeerde in be ang te houden. Volgens, ienden was hij aangehouden i het verlaten van een café, laa? hij een kop koffie en een wijn had gedronken, het hoofdkantoor van de ilitie moest Przemyk een for- lulier invullen. Hij vermeld de naam van zijn moeder zei dat zij als aanhangster in solidariteit werkte voor fcn katholiek centrum voor lUlpverlening aan politieke evangenen. Een knokploeg iel op 3 mei dit centrum bin- *en en sloeg de boel kort en lein. Een van de mannen had in politieradio bij zich. meer dan duizend mannen en jongens bijeen op voetbalvel den voor identiteitscontroles, die op hardhandige wijze wer den uitgevoerd. Felle ktitiek De afgelopen maanden is de oppositie tegen het bewind van generaal Pinochet steeds sterker geworden. Ook uit sec toren die de staatsgreep in 1973 enthousiast steunden, klinkt felle kritiek op het eco nomische beleid van de rege ring dat het land op de rand van bankroet heeft gebracht. Stakingen, betogingen en an dere vormen van protest zijn aan de orde van de dag maar de reactie van het regime is dezelfde gebleven. Met repres sie en arrestaties wordt op de protesten gereageerd. Zo be sloot de regering onder meer het belangrijkste onafhankelij ke radiostation in het land „radio cooperativa" het zwij gen op te leggen omdat het verantwoordelijk zou zijn het scheppen ,van een „kunstmatig klimaat van agitatie en open bare opstand". Het invloedrijkste dagblad in het land, „El Mercurio", dat het regime altijd heeft ge steund, noemt de protesten de ernstigste uitdaging voor het regime tot nog toe. „De rege ring heeft kennelijk geen idee van de veranderingen die zich aan de basis van haar aanhang hebben voorgedaan en ge draagt zich nog steeds als of de norm die acht of negen jaar geleden opgeld deed, nog be staat". De economische recessie treft Chili hard. Na jaren van spec taculaire groei, met buiten landse leningen en een goed kope dollar, is de productivi teit vorig jaar met 14 procent gedaald. Dit had honderden faillissementen tot gevolg en de werkloosheid bedraagt meer dan 30 procent. De infla tie, die door een starre toepas sing van het vrije-marktmo- del, onder controle was ge bracht, is weer gaan stijgen en naderde vorige maand de 30 procent. Het is dan ook niet verwonderlijk dat ook in de middenklasse en in de onder nemerswereld verzet tegen het beleid van Pinochet is gaan groeien. Democratie Chili kampt ook met grote buitenlandse schulden. Na maanden te hebben volgehou den dat het niet nodig zou zijn, werd de regering onlangs ge- dworlgen haar krediteuren te vragen om een regeling voor een deel van de bijna vijftig miljard gulden buitenlandse schuld Onder aanvoering van de aartsbisschop van Santiago Raul Silva Henriquez speelde ook de kerk een leidende rol in de oppositie tegen de rege ring en haar economische en mensenrechtenbeleid. Of de leiding van de katholieken in deze houding zal volharden moet worden afgewacht, nu Henriquez vorige week is op gevolgd door mgr. Juan Fran cisco Fresno, die als gematigd bekend staat en wiens benoe ming door de militairen met instemming is begroet. Vol gens kerkelijke bronnen in Santiago wil Fresno een einde maken aan de geschillen tus sen kerk en staat. In een reac tie op de gebeurtenissen pleitte de nieuwe aartsbisschop vrij dag voor „actieve geweldloos heid" en een „dringende dia loog". In vakbondskringen wordt gesproken over nieuwe intiatieven en acties wanneer de regering geen gehoor blijkt te geven aan de roep om de mocratie en vrijheid. Voorals nog hebben de militairen hun houding alleen nog maar ver hard en moet nog maar wor den afgewacht of zij niettemin bereid zijn te luisteren. De journalisten van Stern hielden gisteren een mas sabijeenkomst in Hamburg waarin zij protest bleven aantekenen tegen de benoeming van twee nieuwe hoofdredacteuren. Op de voorgrond de directeur van Stern. Henri Nan- nen, wiens positie ook ter discussie is gesteld. HAMBURG Sternver- exemplaar van de valse slaggever Gerd Heide- dagboeken van Adolf Hit- mann kreegt het eerste Ier in zijn bezit door langs SUSKE EN WISKE DE GOUDEN GANZEVEER een Oostduitse snelweg een zak geld in een passe rende auto te gooien. De chauffeur van de auto gooide daarna het eerste deel van het dagboek jn de blauwe Mercedes van Heidemann en verdween. Dit zal het weekblad Stern in zijn uitgave van morgen be richten. Volgens het verhaal bevatte de zak 480.000 mark, onderdeel van de 9,34 miljoen mark die uiteindelijk voor de hele serie dagboeken zou wor den betaald. Na de eerste leve ring in Oost-Duitsland werd Heidemann bang betrapt te worden bij het binnensmokke len van Westduitse marken en eiste hij dat dat de dagboeken hem in het Westen zouden worden geleverd. De laatste betaling had plaats op 29 april, een dag nadat het eerste arti kel over de dagboeken in Stern was verschenen. Kujau, de „vinder" van de dagboeken, zou tegen Heide mann hebben gezegd dat de dagboeken afkomstig waren van „oude boeren" die ze in 1945 hadden gevonden in het wrak vaneen nazi-vliegtuig. Twee pro-lraanse demonstranten proberen een Libanese soldaat ervan te weerhouden zijn geweer te gebruiken tijdens een de monstratie tegen het akkoord. Gemayel vraagt om terugkeer Shultz BEIROET De Libanese pre sident Amin Gemayel heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz gisteren dringend ge vraagd zo spoedig mogelijk naar het Midden-Oosten terug te keren om de Syriërs te be wegen zich uit Libanon terug te trekken. In Libanon vraagt men zich gespannen af of Syrië ernst maakt met vergeldingsmaatre gelen tegen Libanon, zoals het eerder heeft gedreigd, of dat het land alsnog toetreedt fbt een Libanese werkgroep waar in de Syrische terugtrekking moet worden besproken. De Libanese oppositie tegen het akkoord tracht een front te vormen rond de Druzen-leider Walid Joumblatt en de vroege re president Soleiman Fran- gieh. Syrië heeft deze oppositie alle steun toegezegd. Bij betogingen tegen het ak koord tussen Libanon en Is rael is dinsdag in Beiroet door troepen van het geregelde le ger in de lucht geschoten. Door afgedwaalde kogels wer den zeker zeven mensen ge wond. De demonstratie tegen het akkoord van ongeveer 200 mensen was georganiseerd door pro-lraanse geestelijken in een zuidelijke voorstad van de Libanese hoofdstad. Tegenstanders Bouterse op bezoek in Suriname DEN HAAG -- Twee leden het Actiecomité Herstel Demo cratie' Suriname, een van de ondersteunende organisaties van de Raad voor de Bevrij ding van "Suriname, zijn giste ren naar Paramaribo vertrok ken voor een gesprek met le gerleider Bouterse. Het gaat om de heren Wormer en Tjon, die bekend staan als militante tegenstanders van het bewind Bouterse. Maar volgens een worodvoerder van het comité zijn de twee „overlopers". Voor hun vertrek verklaarden de twee te zijn uitgenodigd om te praten over „daadwerkelij ke democratische verhoudin gen en garanties voor de men senrechten in Suriname". Zij waren benaderd door een spe ciale gezant uit Paramaribo. De afgelopen weken blijken meer Surinamers, die gelden als tegenstanders van Bouter se, te zijn benaderd door het bewind voor een gesprek. On der hen zijn de voorzitter van de Bevrijdingsraad, drs. H. Chin a Sen, en ex-minister mr. A. Haakmat. Beiden hebben de uitnodiging van de hand gewezen en bestempelen de acties van het Surinaamse be wind als pogingen verwarring te stichten onder de Surina mers in Nederland. OOK VESUVIUS BAART GROTE ZORGEN Een satellietfoto van de Italiaanse laars. Duidelijk kan men de enorme stof- en rookpluim zien die de Etna op Sicilië mo menteel uitstoot. (Van onze correspondent) ROME Terwijl men naarstig zoekt naar nieu we methoden om de la vastroom te beteugelen, wordt de toestand op de Etna steeds verontrus tender. Gisteren spraken de autoriteiten van de ci viele verdediging van „alarmerende en drama tische ontwikkelingen" op de Siciliaanse vul kaan. Vier dagen na de „grote knal", die de lava vanuit haar natuurlijke bedding in een nieuw kanaal had moe ten leiden, wordt duidelijk hoe die „historische" poging mislukt is. Omdat er te wei nig explosieven werden ge bruikt, bleef er een drempel tussen het oude en het nieu we kanaal zitten. Deze drem pel blijkt nu zo'n barrière voor de lava te vormen dat er weinig lava in het nieuwe kanaal is gestroomd. Dit be tekent dat de meeste lava haar normale weg via het na tuurlijke bed vervolgt, en dat de lava die over de drempel het nieuwe kanaal heeft kun nen binnenstromen nu we gens gebrek aan genoeg ver se aanvoer snel verhardt en een obstakel voor nieuwe lava vormt. Als de toegangsweg naar bo ven vrij van lava gehouden kan worden (hiervoor zijn gistermiddag voortdurend bulldozers in de weer), wil men opnieuw een poging wa gen de lavastroom in het nieuwe kanaal te sturen. Of het met mechanische midde len (een robot of een aange paste bulldozer) zal gebeuren of opnieuw met dynamiet, mag de minister van civiele verdediging beslissen. Kiest hij weer voor dynamiet, dan zal opnieuw een oplossing moeten worden gevonden voor het kernprobleem van de koeling van de springstof, voordat die tot ontploffing kan worden gebracht. Terwijl alle middelen gecon centreerd zijn op de Etna, geeft ook de Vesuvius bij Na pels grote reden tot bezorgd heid. Volgens de geleerden wijzen gasuitstoten en aard- trillingen op een komende uitbarsting van deze vulkaan. De Vesuvius wordt be schouwd als de gevaarlijkste van de vier Italiaanse vulka nen (Etna, Vesuvius, Strom- boli en Vulcano) juist vanwe ge zijn hoog gasgehalte. Ge beurt er iets met de Vesuvi us, dan mogen de autoriteiten van civiele verdediging alle zeilen bijzetten voor een ope ratie waarbij die van de Etna slechts een kleine oefening zal blijken te zijn. In de geva renzone van de Vesuvius wo nen 700.000 mensen, in die van de Etna slechts enkele duizenden. De minister van civiele ver dediging (in dit aan natuur geweld zo rijke land een on dergeschoven portefeuille) heeft verklaard doodsbang te zijn voor de Vesuvius. Vol gende week verlaat hij de Etna voor een inspectie-toer rond Napels. I

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11