Mager akkoord over EG-landbouwprij zen J an der Louw p volger Vilé LIBANON EN ISRAEL ONDERTEKENEN AKKOORD Topkrant BON: ele vizierringen oor „De weg ractieleiders willen i Moskou en Washington praten ver kernwapens faspoeder mder )sfaat ordt duur Weekvoorde Nederlandse Missionaris Regen na regen treft Frankrijk, Joegoslavië puft «5*£cid6cSouocmt Dinsdag 17 mei 1983,74e jaargang no. 22578 Uitgave Westerpere.behorendetotSijthoffPere.Apothekeredijk 34,2312DD Leiden,Postbus 11,2300 AA,tel.071-122244.Giro 103003 Bank: Amro-bankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur:! JHallewas, Chef-redadeur:Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.auti«taling)iwartMl /61,25. jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. nummere 0,80 Show van Corrie van Gorp (herhaling) op Ned. I om 20.28 uur. Op Ned. II om 20.20 uur in „Tijdsein" gesprek met mgr. A. Simonis over euthanasie. Om 23.00 uur samenvatting NEC-Ajax. Op België 2 om 21.05 uur Póol- se speelfilm „Het contract". tECHT Oud-minister van CRM, oud-burgemees- wan Rotterdam en huidige voorzitter van de Rijn- lidraad And ré van der Louw is gisteren gekozen tot iwe voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal de KNVB. der Louw, die Eric Vilé opvolgt, werd gister- d in het nieuw bestuur gekozen samen met Jac- Hogewoning (secretaris), Henk Hut (penning- ;ter), Ton Harmsen en Renze de Vries, der Louw, op 9 augustus 1933 in Den Haag gebo- werd in via „Nieuw Links" in 1967 vice-voorzit- an de Partij van de Arbeid. Toen Vondeling Ka- roorzitter werd schoof Van der Louw op naar de ie van partijvoorzitter. Daarvoor was hij een half lid van de tweede kamer. Van 1974 tot 1981 was der Louw burgemeester van Rotterdam. In het ide kabinet Van Agt, dat kort stand hield -1982) was Van der Louw minister van Cultuur, eatie en Maatschappelijk Werk. een functie in hij veel te maken had met de problematiek in jetaalde voetbal, verder sportpagina. André van der Louw Bibliotheken mogen leengeld vragen DEN HAAG Bibliotheken mogen leengeld gaan vragen per uitgeleend boek, mits de gebruiker ouder is dan achttien jaar. Het kabinet, dat daar toe gisteren besloot, wil met de maatregel de inkomsten van ge meenten en provincies verhogen, ter compensatie van bezuinigingen op de rijksbijdrage aan hen voor het bi bliotheekwerk. De maatregelen moeten de gemeenten en provincies vijftien miljoen gulden op jaarbasis gaan opleveren. Het kabinet heeft de gemeenten en de provincies wel de vrijheid gegeven om geen leengeld te vragen, maar in plaats daarvan de contributies voor de bibliotheken te verhogen. Den Haag overweegt invoering van Dordtse parkeertruc DEN HAAG In navolging van Dordrecht overweegt de ge meente Den Haag een truc in te voeren die ertoe leidt dat boetes voor parkeerovertredingen niet aan het Rijk behoeven te wor den afgedragen, maar in de gemeentelijke kas kunnen worden gestort. De truc wordt echter eerst nog op zijn juridische haal baarheid bekeken. Wanneer een automobilist zijn wagen te lang bij een parkeermeter laat staan, zou hij in het vervolg geen bon meer in de oude betekenis van het woord krijgen. Op de par keermeter wordt namelijk een mededeling aangebracht waarin staat dat degene die zijn auto langer bij de meter laat staan dan waarvoor hij heeft betaald, geacht wordt een vergunning te heb ben aangevraagd bij de gemeente voor die langere parkeerduur. Voor die vergunning moet de „vergunningaanvrager" dan 25 of 30 gulden aan de gemeente betalen. En geld voor het verlenen van vergunningen mag de gemeente in eigen zak steken. Zonnige perioden, afgewisseld door enkele buien. Minimum temperatuur ongeveer 8 gra den, middagtemperatuur om streeks 16 graden. Matige zui denwind. Zon op: 05.43; onder: 21.31; hoog water Schevv.:6.25 en 19.20; laag w.: 2.28 en 14.56. Scheermesbril Dit reuze scheermes is geen scheer mes maar een niet-alledaagse zonnebril. De bril is een „cre atie" van een Berlijnse juwe lier. uitgevoerd in platina en bezet met bril janten van in totaal 37 ka raat. Modebe wuste lieden moeten er wél even elf ton voor neertel len [LVERSUM - Willy van Hemert en Warry van impen. hoofd drama KRO-tv, krijgen beiden i Televizierring voor de tv-serie „De weg". ,an van Hemert valt deze onderscheiding toe als 'irijver en regisseur van genoemd tv-spel, ter- jl van Kampen voor deze prijs in aanmerking nt. omdat het de vijfde keer is. dat een Televi- ring toevalt aan onder zijn verantwoording stand gekomen tv-produktiea De prijzen zul- eind augustus met enig feestelijk vertoon irden overhandigd. irder kwamen de tv-produktiés „Citroentje met Iker", „Het schaep met de vijf pooten", de Be id Boudewijnquiz en „De herdershond", alle an de KRO, voor een Televisierring in aanmer ing p de beste dagen keken naar „De weg" ruim ier miljoen kijkers, die een waardering gaven an 7,5. Intussen is van Hemert bezig met het ihrijven van een nieuwe KRO-tv-serie, die als tel „De appelgaard" zal krijgen en zal handelen ver een jonge vrouw die voor haar moeder blijft irgen. M HAAG De fractieleiders van CDA, VVD en IA, de heren De Vries, Nijpels en Den Uyl zullen najaar, waarschijnlijk in september, een bezoek igen aan Moskou en Washington. Ze worden rbij vergezeld door het PvdA-Kamerlid Ter Beek irzitter van de Kamercommissie voor Buitenland- 5aken) en De Boer (CDA-defensiespecialist). In ie hoofdsteden zullen de parlemetariërs\gesprek- „op hoog niveau" voeren over het vraagstuk van kernwapens. Ze zullen pok Bonn aandoen en het VO-hoofdkwartier in Brussel. Anderhalf jaar ge in ondernam een parlementaire delegatie een tgelijke reis. De delegatie werd toen onder meer vangen door Gromiko. minister van buitenlandse en van de Sovjet-Unie. De reis van de parlemen- ërs valt dit keer samen met het aflopen van de erhandelingen tussen de Sovjet-Unie en de Vere- le Staten in Genève over, de plaatsing van middel- je afstands kernwapens in Europa. tageerbuisbaby heet Stephanie TTERDAM De eerste Nederlandse reageerbuis- iy. die zondag in Rotterdam werd geboren, heet phanie Wing Jang. De laatste twee namen beteke- dankbaarheid. De ouders, Christine en Yick tg Li uit Assen, willen daarmee tot\ uitdrukking ngen hoe dankbaar ze zijn, dat ze door kunstmati- bevruchting in-het Academisch Dijkzicht Zieken- s in Rotterdam toch een kind konden krijgen, eder en dochter verkeren in goede gezondheid en ?en over een wek naar huis. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Europese ministers van landbouw zijn het vanmorgen om vijf uur, na een urenlange nachtelijke vergadering, alsnog eens geworden over nieuwe landbouw prijzen voor het seizoen 1983-1984. Het akkoord, waaraan Italië overigens vandaag nog zijn goed keuring moet geven, voor ziet in een gemiddelde prijsverhoging van 4,2 procent. Voor de Neder landse boeren liggen de verhogingen aanmerkelijk lager. Een en ander houdt in dat het levensmidde lenpakket in ons land over het gehele jaar bere kend ongeveer 0,9 procent duurder wordt. Belangrijk is verder dat door het ak koord een einde komt aan de acties van Franse boe ren tegen de import van landbouwgoederen uit an dere landen van de ge meenschap. Minister Braks zei vanmorgen dat het hem heeft verrast, dat hij en zijn collega's het toch nog eens zijn*kunner> worden. „Onder invloed van de finan ciële situatie in de Gemeen schap was de voorbije weken grote ongerustheid ontstaan. Ik denk dat iedereen besefte, dat we in een crisissituatie zouden raken als we ernu niet waren uitgekomen". Minister Braks denkt ook dat zijn felle protest tegen de ac- De grensovergang op de autoweg Lille-Gent was gisteren een van de talrijke plaatsend waar "boze Franse boeren actie voerden tegen het Europese landbouwbe leid. ties van boze Franse boeren handelingen te verlaten, als de van de laatste tijd de Franse van de demonstranten. Glo- tegen vooral Nederlandse demonstrerende boeren niet posities geen goed gedaan heb- baa> gezien denk ik dat het de vrachtwagens een rol heeft ge- zouden ophouden met molesta- ben. Dat hebben ze beseft. Ze politieke wil geweest is van speeld De minister dreigde ties en vernielingen van an- hebben iets gewonnen op het alle lidstaten, die ons uit de gisteren bij het begin van de dermans goederen. „Ik durf te gebied van melk en varkens- impasse deed komen", vergadering zelfs de onder- stellen dat de gewelddaden vlees, maar niet door toedoen Pagina 13: vervolg Onderzoek naar dood van Poolse student WARSCHAU In Warschau wordt een officieel Gnderzoek ingesteld naar de dood van de 19-jarige student Grzegorz Przemyk. De jongen was met ernstige inwendige verwon dingen vanuit een politiebu reau, waar hij werd vastge houden, naar het ziekenhuis gebracht. Daar overleed hij aan zijn verwondingen. Vol gens de politie was de jongen opgepakt wegens openbare dronkenschap. N HAAG Indien was- ddelen inderdaad zqnder iaat op de markt gebracht len moeten worden, zal dit van een pak waspoe- der met 50 tot 80 cent verho gen. Het weghalen van fosfa ten uit wasmiddelen vraagt namelijk een fundamentele wijziging van de samenstelling van de wasmiddelen. Dit zegt drs. Terpstra, medewerker van TNO in het TNO-blad Project. In 1980 besloot de overheid met de industrie gezamenlijk te gaan werken aan een pro gramma om fosfaten uit was middelen te gaan weren. In 1985 zouden de wasmiddelen fosfaatloos moeten zijn. Tot het programma werd besloten nadat bleek dat fosfaten in op pervlaktewater een grote al- gengroei veroorzaakten waar door het water en alle leven daarin „afstierf". Dode pas na 3 weken ontdekt ALPHEN AAN DEN RIJN De politie van Alphen heeft gisteravond het stoffelijk over schot van een 46-jarige man in een flat aan de Marsdiep ge vonden. Hij bleek al drie we ken geleden te zijn overleden. Zijn buurman had gistermid dag de politie opgebeld waarbij hij de vermissing van de man opgaf. In de flat trof de politie het in verregaande staat van ontbinding verkerende lijk aan. Massaal kinderhuwelijk NIEUW DELHI Tijdens plechtighe den in een aantal dorpen in de Indiase deelstaat Rajasthan zijn gisteren meer dan 10.000 kinderen velen nog zit tend op moeders schoot en zich van niets bewust uitgehuwelijkt aan kan didaten die dikwijls nog voor de geboor te door de ouders uitgekozen werden. De huwelijken werden gesloten ter ge legenheid van „Akhateej", de uitge- zochtste dag voor een huwelijk volgens het Hindoegeloof van de plattelandsbe volking van Rajasthan. Na de huwe lijkssluiting gingen de getrouwde paar tjes terug naar hun ouderlijk huis, om elkaar weer te zien wanneer de puber teit is bereikt. Het kinderhuwelijk is on wettig, maar de zede is zo uitgebreid dat de wetsdienaren een oogje dichtdoen. Officieel kunnen man en vrouw in In dia pas trouwen wanneer hij 21 en zij 17 is. Op huwelijken onder die leeftijd staan boetes en gevangenisstraffen. KHALDE In Khalde bij Beiroet hebben van morgen Israël en Libanon de overeenkomst over de terugtrekking van de Is raëlische troepen uit Liba non ondertekend. Twee uur later volgde de onder tekening van het akkoord in het Israëlische Kyriat Shmona. De Verenigde Staten zetten vanmorgen als getuige eveens hun handtekening onder de overeenkomst. Gisteren gaven zowel het Israëli sche als het Libanese par lement hun goedkeuring aan het akkoord. De Libanese minister van bui tenlandse zaken, Elie Salem, heeft overigens verklaard dat het nu getekende akkoord pas daadwerkelijk zijn betekenis krijgt, als ook Syrië en de PLO zich uit Libanon terug trekken. Tot nu toe zijn ze daar niet bereid oe gebleken. Salem zei verder dat de Liba nese regering het akkoord als geannuleerd of opgeschort zal beschouwen als de Israëlische troepen „om welke reden dan ook" niet uit Libanon zullen vertrekken. Volgens Salem zal het nog niet komen tot een normalisering van de betrek kingen met Israël. Hij zei ook dat hij bij de Verenigde Naties zou aandringen op uitbreiding van de Unifil-troepenmacht. Zij zou taken moeten krijgen in Beiroet, noordelijk Libanon en de Bekaa-vallei, waar nu Syriërs en Palestijnen zitten. PARIJS De regen is voor Spanje grotendeels een zegen, maar de lente in Frankrijk is net als in ons land verdron ken. In Noord-Frankrijk was in de eerste twee weken van deze maand de gemiddelde re genval voor de héle maand al overschreden, en de soppige meimaand is een voortzetting van een soppige april die ook al een record was. „De voorspelling luidt regen gevolgd door regen", luidde gisteren de kop in de Londen- se Times. De appeloogst ver keert in gevaar, want de bijen komen niet uit hun korven in de belangrijke periode van het kruisbestuiven. In een badine rend artikel gaf de Sunday Ti mes de oplossing: Moskou kan verantwoordelijk gesteld worden voor onze beroerde lente". Het blad wijst erop dat de Russen al weken droog en warm weer hebben en kenne lijk beslag op de zon leggen. Zwitserland is een land van plassen en sneeuwbuien ge worden. In de dalen zijn er alarms voor wateroverlast, valleien zijn door aardver schuivingen van de buitenwe reld afgesloten en kampeerter reinen zijn soms alleen nog voor pootjebaden te gebruiken. Het waterpeil van het Lago Maggiore in het zuiden is bo ven het gevaarniveau geste- gén. Tien grote Alpenpasseh zijn door de sneeuw geblok keerd. Daarentegen is in Joegoslavië de warmte een probjeem: met temperaturen van 33 graden hebben de dokters twee keer zoveel gevallen van mensen die door de hitte bevangen zijn als normaal. Rome zit zo goed in zijn fraaie weer dat mens en plant naar een regenbui ver langen. En Oostenrijk is af van de stormachtige wind die tien dagen geleden binnen kwam en is beland in zwoel zomerweer. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Taalvaardigheid is iets waarmee niet alleen dit soort stukjes gemaakt kan worden, maar ook prijzen te winnen zijn. Dat hebben twintig jongeren van twaalf tot twintig jaar ondervonden. Deels wonen ze in Nederland, deels in Vlaanderen. Hun artikelen onderscheidden zich in aanpak. De Vlaamse stukjes waren meer informatief, de Nederlandse toonden een grotere, wat de jury noemt: niet-verhulde, betrokkenheid bij de onderwerpen. Wie hierover meer wil weten moet wachten tot op 24 mei. Dan verschijnen de artikelen in een „topkrant". Als hij werkelijk zo goed is kan zelfs de „Leidse Courant" er tegen die tijd niet omheen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend mant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. l

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1