ereldrecord et speer en ij verspringen Raas toont klasse ager kano bp Bosbaan Judoka's reiken niet erg ver SPORTTRIBUNE Titel voor Bongers Star-zeilers naar wereldtitelstrijd Volleyballers goed op dreef Overheersing van Sovjet Unie bij titelstrijd boksen MAANDAG 16 MEI 1983 $ege voor basketballers ICHELEN Het Nederlandse basketbalteam ft zaterdag het internationale toernooi in Me- liielen gewonnen. Ook de derde wedstrijd, tegen ;|iveden, leverde winst op. Het werd 73-69, nadat ranje bij de rust nog met 34-37 achter stond, jpscorer bij Nederland was uitblinker Mitchel iaat (20). Jos Kuipers maakte 14 punten en Jelle •eld 13. Bij Zweden was Magarity met 20 pun- topscorer. In de laatste wedstrijd van het toer- ii behaalde West-Duitsland zijn eerste zege. Te- i|n Belgie werd het 72-58 na een ruststand van •30. Ter voorbereiding op het toernooi om het iropees kampioenschap in Frankrijk, eind deze ind, speelt Nederland komende week nog een ilntal wedstrijden tegen een Amerikaans studen- team. BLOEMENDAAL Jos Bongers is gisteren in Bloe- mendaal Nederlands kampioen vrij spel geworden. De Nijmeegse biljarter won in de zevende en laatste ronde van Harry van der Ven. Hij deed het op zijn mooist: in één beurt. Van der Ven, op dat moment nog lijstaan voerder, was op dat moment nog niet kansloos. Als hij eveneens de 500 punten in een beurt bijeen zou tikken, kreeg hij ook twee winstpunten en zou hij met veer tien onbereikbaar zijn geweest. De jonge Brabander ging ook welgemoed op weg, maar na de honderd wer den de zenuwen hem de baas. De ballen rolden uiteen en bij 142 stopte de moeizame productie. Bongers, die zaterdag van Burgman verloor, kreeg de titel op een beter algemeen gemiddelde. Het was zijn eerste kampi oenschap in het laatste toernooi van een voor hem toch tegengevallen seizoen. De Hagenaar Wim van Deven ter eindigde als laatste met nul punten en een alge meen gemiddelde van 49.18. MEDEMBLIK Nederland zal bij de zeilregatta om het we reldkampioenschap in de Star-klasse, medio augustus in Marina del Rey (Vst), met drie equipes vertegenwoordigd zijn. De selec- tiestrijd op het IJsselmeer bij Medemblik werd dit weekeinde gewonnen door de Leusdenaar Boudewijn Binkhorst met zijn bemanning Willem van Walt Meyer. Binkhorst won twee van de vier races. Ben Staartjes, zaterdag in de laatste wedstrijd ze gevierend, werd in het eindklassement tweede. De Bussumer (met bemanning Kobus Vandenberg) nam in de laatste race de benodigde afstand van de Westduitser Griese en de derde Ne derlander, Cees Douze. In Medemblik waren bij de zeilwedstrijd uit het noordwestelijke district (Nederland, Belgie, Denemarken, West-Duitsland en Engeland) in totaal acht deelnemingsbewij- zen voor de wereldtitelstrijd in de Star-klasse te verdelen. BOTTROP Het Nederlands heren volleybalteam is in het sterk bezette toernooi in Bottrop (West-Duitsland) als derde geëin digd. De ploeg, die het zonder de zieke (zware griep) coach Rob Hachmang moest doen en werd gecoached door Lycurgus-speler Jan Jacobs, won in de strijd om de derde plaats van Gwardia Wroclaw met 2-0: 15-10, 17-15. Het basis-zestal in Bottrop bestond uit Marco Brouwers, Bert Goedkoop (Mar- tinus), Fred Wellink, Pim Raterink (Orion), Jan Clardeij (Voorburg) en Ad van der Velden (WC). Winnaar van het toernooi, waarin om twee gewon nen sets per wedstrijd werd gespeeld, werd de nationale ploeg van Bulgarije, dat enkele klassen beter was dan de rest van de deelnemers. Rode Ster Bratislava was in de finale kansloos: 7-15, 3-15. Uitslagen zijn: Bulgarije - Nederland 2-0 (15-7, 15-8), Nederland - Paderborn (WD1) 2-0 (15-3, 15-6), Nederland - Dukla Liberec (Tsj) 2-0 (15-11, 15-9), Rode Ster Bratislava (Tsj) - Nederland 1-2 (15-13, 15-17, 6-15), Nederland - Gwardia Wroclaw (Pol) 2-0 (15-10, 17-15). EN HAAG De Roe- j leense Anisoara Cusmir rerspringen) en de Ame- kaan Tom Petranoff peerwerpen) hebben af- elopen weekeinde voor wereldrecords in de atle- «ek gezorgd. Cusmir ver- a eterde gistermiddag in Boekarest met 7.21 meter wereldrecord ver dingen, dat in handen x'as van haar landgenote ali Iosnescu met 7.20 ifieter. Petranoff verbeter tijdens wedstrijden van universiteit van Cali- Jdnie het wereldrecord speerwerpen met maar liefst drie meter verbeterd en bracht het op 99,72 me ter. Het record stond met 96,72 meter op naam van de Hongaar Ferenc Paragi en dateerde uit april 1980. De Amerikaanse atleet Carl Lewis liep zaterdagavond in Modesto de op één na beste tijd in de historie van de 100 me ter. De 21-jarige Lewis won in 9,96 seconden, slechts eenhon derdste seconde verwijderd van het wereldrecord, dat zijn landgenoot Jim Hines tijdens de Olympische Spelen van 1968 in Mexico-stad vestigde. Andere beste wereldprestaties in Modesto waren: 49,02 secon den van Edwin Moses op de 400 meter horden in zijn eerste race sinds september 1981 (te vens zijn 73e achtereenvolgen de overwinning), 20,34 van Larry Myricks, 70,36 meter van discuswerper Mac Wilkins en 21,59 meter kogelstoten van Kevin Akin. Voorts won de Fransman Thierry Vigneron het polshoog met 5,64 meter en zegevierde Evelyn Ash ford op de 100 meter dames bij een te veel aan rugwind in 10,85 se conden. De 20-jarige Amerikaan Elliot Quow liep gisteren in Los An geles, met de tijd van 19,86 se conden, de snelste tijd over de 200 meter, ooit verwezenlijkt op een laaglandbaan. Sneller dan de tot nu toe onbekende student uit New York zijn slechts de Italiaan Pietro Men- nea en de Amerikaan Tommie Smith geweest Mennea liep in 1979 bij de Universiade 19,72, Smith verwezenlijkte bij de Olympische Spelen van 1968 19,83. Beide tijden kwamen echter tot stand in het hoogge legen Mexico-Stad. Quow is de eerste loper, die op laagland- -niveau (onder 1000 meter) de grens van 20 seconden door brak. Ook in Los Angeles liep de Amerikaanse atleet Greg Fos ter de beste seizoentijd op de 110 meter horden: 13,11 secon den. De Amerikaanse Mary Decker liep een sterke tijd op de mijl. Deckers tijd van 4.21,65 was de beste seizoen prestatie. Haar tijd bij de door komst op 1500 meter, 4.03,7 was dit seizoen ook niet eerder verwezenlijkt. Ria Stalman Tijdens de wedstrijden in Mo desto boekte Ria Stalman twee overwinningen. De Haagse at lete bleef zowel op het discus werpen als het kogelstoten juist onder de nationale re cords. Met de discus kwam Ria Stalman tot een afstand van 67,08 meter, twaalf centimeter onder haar record, dat sinds 24 april (Walnut) op 67,20 m staat. De kogel stootte Ria Stalman 17,66 meter ver. Dat is negentien centimeter onder het belegen record van Els van Noorduyn, dat van 11 juli 1977 dateert De Fransman Jacky Boxber ger won de achtste editie van de marathon van Parijs. Hij had voor de 42,195 kilometer twee uur twaalf minuten en 38 seconden nodig. De Pool Rys- zard Marczak kwam als twee de over de eindstreep met een achterstand van ruim een mi nuut. De Brit Ian Thompsen werd derde. tevens werd bij de K1 senioren op de vijfhonderd me- r vijfde. Bi Ie o MSTERDAM Op eigen water bereikten de Nederlandse ka- ,pv ovaarders tenminste de finales. Dat zou. in vergelijking met de horige week gevaren regatta van Mechelen, op een vooruitgang (innen duiden. Maar zo er voor de smalle Nederlandse top al 0 'inst was in de Bosbaanregatta, is die uiterst bescheiden. rimers, in Mechelen waar de halve finales al een te zware op- ave voor de Nederlanders vormden, waren deelnemers uit ne- tntien landen aanwezig. Toen kon worden gesproken van een •Üerk internationaal veld. Bij de Bosbaan regatta van het afgelo- 1 en weekeinde was daar beslist geen sprake van. Slechts zeven nden waren vertegenwoordigd. Het ook in de kanosport toon- y, ingevende oostblok ontbrak vrijwel geheel, want de Roemeen- afvaardiging was maar zeer bescheiden van aard. Nederlandse kanobond, die intern verdeeld zijn gouden jubi- ™um viert, staat voor een zeer zware opgave, waarvoor ook taar weinig tijd beschikbaar is. Het conflict rond de bonds- lach, dat zijn oorzaak vond in de kampioenschappen van juni 1182 in Belgrado en de voorbereiding daarop, blijkt grote conse- 0 uenties te hebben. De Nederlandse top-twee Stevens-Lebbink, orig jaar goed voor een tweede plaats op de 10.000 meter, £ampt bijvoorbeeld duidelijk met grote trainingsachterstand, pnjet tweetal reikte zaterdag op de kilometer niet verder dan een «ijfde plaats. )e formatie die in voorgaande seizoenen zelden jjen Nederlandse ploeg voor zich duldde, werd dit keer door de ugdige equipe Nagelkerke-Toirkens gepasseerd. Zelfs als spra- was van enig voordeel voor Nagelkerke en Toirkens, omdat j op de hekgolf van de Britten voeren, blijft er een voor de anosport niet weg te cijferen verschil van 0,9 seconden tussen aide boten over. h i internationaal redelijke finales bleven Nederlandse overwin ningen uit. En dat is een veeg teken met de wereldkampioen- happen van Tampere binnen tweeeneenhalve maand in het 1 irschiet. Dat die achterstand in een zo korte spanne tijds kan orden weggewerkt, lijkt twijfelachtig. Zeker nu de kanobond nog steeds niet in geslaagd is een opvolger te vinden voor (ndscoach Karei Muijs, die de roerige NKB verruilde bij een :n inctie bij de Nederlandse sportfederatie. loeizeges voor Laga en Spaarne J iLPHEN AAN DEN RIJN h -aga bij de heren en Het i* paarne bij de dames zijn met Vermacht winnaar geworden an de hoofdnummers van de lollandia roeiwedstrijden, die aterdag en gisteren op de 'tfde Rijn werden gehouden. >e dubbelvier van Het Spaar- je had maar weinig tegen- 2 tand van de Njord/DieLeythe de Nautilus/Rijnland-com- jj "natie. i «aga heerste bij de senio- -A-achten. De achterstand 'an de beide concurrenten Ne- ëus en Njord kon amper nog in lengten worden uitgedrukt. Opnieuw werd duidelijk dat de wedstrijden van Holland ia jaar na jaar aan belangrijkheid verliezen. Niet alleen was vrij wel de gehele nationale roei- top afwezig, die bereidt zich voor op de internationale re gatta van Vichy van het Pink- sterweekeinde, ook kwantita tief liep de inschrijving terug. Meldden zich in 1976 het re cordaantal van 310 ploegen aan; het programma van dit jaar kwam niet verder dan 181 inschrijvers. GOES Jan Raas heeft zaterdag in de 24e editie van de Ronde van Mid den-Zeeland nog eens op ondubbelzinnige wijze aangetoond welke klasse hij als beroepswielrenner bezit. Ruim een week na dat hij zijn ploegleider Pe ter Post te kennen had ge geven het komende sei zoen naar een nieuwe werkgever uit te zien, ze gevierde hij op eigen Zeeuwse grond op de hem bekende wijze. Met twee ploeggenoten (Van Vliet en Lammerts) aan zijn zijde en voorts drie Belgen was hij overgebleven na een 240 kilometer lange rit. Vijf kilo meter voor de finishlijn de marreerde Raas en geen van de concurrenten kon in zijn buurt komen. In de straten van Goes perste de kracht mens alles uit zijn lichaam en kwam alleen aan de eind streep. Ploegleider Peter Post zelf was niet aanwezig. Post geniet mo menteel van een vakantie in Frankrijk. Geen moment wek te de rood-zwart-gele brigade de indruk ook op de fiets af wijkende visies te hebben. Het Post-collectief was andermaal veel te sterk voor de concur rentie. Van de 130 gestarte renners waren er na slechts 35 kilometer al bijna honderd kansloos geworden. Vlak voor de Veerse Dam, die Walcheren met Noord-Beveland verbindt, kreeg het peloton de in Zee land fnuikende wind tegen. Het peloton viel in stukken uiteen. De voorste groep van veertig renners nam een voor sprong van vijftien seconden. Raas had maar liefst zeven ploeggenoten aan zijn zijde. De overige coureurs hebben de kopgroep voor de finishlijn niet meer terug gezien. Giro In de Italiaanse wielersport komt het slechts sporadisch Jan Raas kan weer lachen. De Ronde van Midden-Zeeland werd voor Raas op „eigen grond" een overwinning. voor dat een knecht eigen suc cessen nastreeft. Gisteren was er zo'n uitzonderlijke dag en zo gebeurde het dat Paolo Ro- sola de derde etappe van de Ronde van Italië won. De 26-jarige Italiaan, die een Ron de van Italië nooit beter dan op de 82e plaats beeindigde, mocht zich na zijn succesvolle sprint ook nog in de rose lei derstrui hullen. Rosola nam de eerste plaats in het algemeen klassement over van zijn Zwitserse ploegge noot, de Zwitser Urs Freuler. De tweevoudige wereldkam pioen puntenkoers was zater dag tweede geworden in de tweede etappe achter de Ita liaan Guido Bontempi. De twintig seconden tijdvergoe- ding brachten Freuler op de eerste plaats, die hij gisteren weer overdeed aan Rosola. Hennie Kuiper heeft gister middag de profronde van Ba- vel gewonnen. De 34-jarige winnaar van Parijs-Roubaix versloeg na 100 kilometer de 32-jarige Cees Priem en de 36-jarige Joop Zoetemelk in de sprint. Kuiper, Priem en Zoe temelk waren na vijftig kilo meter ontsnapt. Het trio ver dedigde meer dan een uur lang een minuut voorsprong. De Nederlander Peter Hofland heeft zaterdag de derde en voorlaatste etappe op zijn naam gebracht van de ama teurronde van de Roussillon voor amateurs, die gisteren uiteindelijk werd gewonnen door de Fransman Magnein. In de slotrit van gisteren werd John de Crom tweede achter Magnein. In het algemeen klassement kon de Fransman Philippe Magnein de Belg Pas sin aan de kop van het klasse ment niet verdringen. De Crom eindigde op de derde plaats in het eindklassement. In eigen land won Oost-Duits- land in het weekeinde twee etappes in der etappekoers Warschau-Berlijn-Praag. Za terdag zegevierde Olaf Ludwig in Oost-Berlijn in de vijfde etappe, gisteren Uwe Raab in1 Halle in de zesde. Oleg Sjoesj- da uit de Sovjet-Unie had er vrede mee. Door het peloton bij elkaar te houden ten be hoeve van de sprinters Lud wig en Raab bleef de leidende positie van Sjoesjda onaange tast. Zaterdag werd Bert We- kema derde, Henk van Weers vijfde en Teun van Vliet tien de. Gisteren was Snijders met een zesde plaats de beste Ne derlander. In het algemeen klassement is Wekema vierde, Solleveld zesde. Van Vliet ne gende en Van Weers tiende. Krol afwezig bij afscheid Kromme NAPELS Ruud Krol kan niet meedoen in het afscheids- duel van Wim van Hanegem, dat plaats heeft op 4 juni in de Rotterdamse Kuip. De speler van Napoli is gisteren zodanig, geblesseerd geraakt in de wed strijd tegen Cesena, dat hij zeer waarschijnlijk een menis cusoperatie moet ondergaan. Toernooi Hamburg voor Noah HAMBURG De Fransman Yannick Noah heeft gisteren het internationale tennistoernooi van Hamburg op zijn naam ge schreven. Hij versloeg in.de finale de Spanjaard Jose Higueras met 3-6, 7-5, 6-2, 6-0. In het dubbelspel ging de titel naar Taroc- zy en Gtlnthardt, die Gottfried en Edmonson versloegen: 7-6, 4- 6, 6-4. Jimmy Arias bleek in het GP-toernooi van Florence de sterkste. De 19-jarige Amerikaan wees in de eindstrijd Fracesco Cancelot- ti met 6-4, 6-3 terug. Marcella Mesker heeft met de Zwitserse Christiane Olissant het dubbelspel van het damestoernooi in Lugano op haar naam ge schreven. De Haagse bleek met haar partner voor het duo Del- hees/Medrado te goed: 6-2, 4-6, 7-5. De partijen in het enkelspel, waar Mesker in de kwartfinales de Tjechische Buderova ont moet, werden in verband met de regen uitgesteld. Tracy Austin bleek in Tokio veel te zwak voor Pam Shriver: 6- 2, 6-2. Chris Lloyd-Evert schreef het toernooi van Johannesburg op haar naam. Ze won in de finale met 6-3, 6-3 van Andrea Jae- Tour onzeker voor Kuiper DEN HAAG Het is uiterst onzeker geworden, dat Hennie Kuiper zal deelnemen aan de Tour de France. De wielerprof ondervindt momenteel erg veel hinder van een ontste king aan het zitvlak. Kuiper liep deze op tijdens Parijs-Rou- ba:x, die hij overigens won. PARIJS Wie het Stade de Coubertin als winnaar wil verlaten, moet van zeer goede huize komen of Frans man zijn. Vier Sovjets en een Brit overtuigden het fa natieke Parijse publiek van een goede komaf door tij dens het toernooi om de Europese judokampioenschap pen een titel te grijpen. Drie Fransen zetten in eigen land de kroon op het judowerk; één van hen had het ook zonder de helpende hand van de door de fel mee levende judokenners geinspireerde arbiters gered. De afkomst van de Nederlandse judoka's was ondanks een ver bleekte glorieus verleden voor de derde achtereenvolgende keer tijdens een internationale titelstrijd onvoldoende voor eremetaal. Zelfs de beste alchimist zou de vijfde plaatsen, die Bert Verhoe ven en Wil Wilhelm behaalden, niet van een gouden rancjje kunnen voorzien. Het thuisvoordeel dat judoka's van het organi serende land genieten is onmeetbaar maar aanzienlijk. De uitsla genlijsten van titeltoernooien tonen dat onomstotelijk aan. In de judotempel van de Franse hoofdstad brengt de indrukwekkende ambiance arbiters soms tot onbetamelijke beslissingen. Angelo Parisi was niet tot de finale doorgedrongen, als de scheidsrech ter niet een handje had toegestoken. Eenmaal in de eindstrijd van de open klasse kreeg de vrijwel passieve Parisi tegen de Belg Robert van de Walle het kampioenschap toegeworpen. Jan Rapmund en Jo Gevers reikten in het weekeinde, evenals Wilhelm, Verhoeven en Rob Henneveld op de twee dagen daar voor tot de herkansingen. Rapmund moest het in de open titel strijd geblesseerd afleggen tegen de Brit McLatchie. Gevers, de lichtste Nederlander in Parijs (tot 65 kilogram), strandde onno dig op Toth uit Hongarije. Rapmund had een goede start gemaakt door de 145 kilogram zware Hongaar Oszvar te verslaan. Het verschil van een koka voor de honderd pond minder op de weegschaal leggende Hage naar kwam tot stand door de aanvallende houding, die hij ten toonspreidde in het slome geschuivel waartoe Oszvar zich be perkte. Rapmund trof het niet dat zijn volgende opponent Van de Walle was. Eveneens met koka was de 24-jarige rechtenstu dent weer kansloos. Bij de eerste de beste actie tijdens herkan sing liep Rapmund een kapselblessure aan de linkerschouder op. Het windsel om het gekwelde lichaamsdeel gaf geen soelaas. Ge tergd door de pijn ging Rapmund zich te buiten aan een onregle mentaire handeling, hetgeen hem een straf opleverde en de par tij kostte. Debutant Gevers, met Rapmund debutant op het Europese podium, ver raste door Damjanov uit Bulgarije (koka) en de Roemeen Nicu- lae, de Europese kampioen van 1981 (beslissing) uit te schakelen, alvorens door de Brit Brown naar de herkansingen te worden verwezen. Een moment van onoplettendheid kostte de 21-jarige judoka uit Rosmalen tegen Toth de zege. Tien seconden voor het eind van de ontmoeting kreeg de felle Brabander, die even zijn rust dacht te kunnen nemen, koka tegen. Zelfs winst had hem evenwel nauwelijks dichter bij een medaille gebracht. Wereld kampioen Solodoesjin riep Toth dan ook tot de orde. De Sovjet- -judoka was zo ongelukkig geweest in de eerste ronde de Frans man Rey te loten en door een arbitraal truukje ten onder te gaan. Eén Fransman werd geheel op eigen kracht titelhouder. Richard Melillo, twee dagen voor aanvang van het toernooi van vervan ger gepromoveerd tot EK-deelnemer, maakte indruk door bij de lichtgewichten de Italiaan Gamba te onttronen. De 24-jarige Me lillo is een nieuw produkt van de Franse judoschool, die een half miljoen leerlingen telt. Dat de „anonieme" Melillo zo snel de Eu ropese top kan bereiken, wijst op de enorme breedte, waarover de Franse judobond (met centra in Marseille en Parijs) beschikt. Over vijf maanden zal tijdens het toernooi om de wereldkampi oenschappen in Moskou blijken welke waarde die drie Franse gouden medailles hebben. De Judobond Nederland (JBN) zal dit jaar het toernooi om de Europese jeugdkampioenschappen organiseren. De titelstrijd zal op 11, 12 en 13 november in Papendal worden gehouden. VARNA Twee jaar ge leden bij de Europese bokskampioenschappen in Tampere behaalde de Sovjet-Unie acht van de twaalf titels. Bij de 25ste editie van de Europese ti telstrijd in Varna evenaar den de Sovjets niet alleen dit record, maar ze zagen ook al hun boksers met medailles naar huis gaan. Nog nooit in de geschiede nis van de Europese kam pioenschappen leverde één land twaalf van de 48 halve finalisten. Voor de Westeuropese landen liep de Europese titelstrijd op een drama uit. In slechts vier van de twaalf finales was West-Europa vertegenwoor digd en dan nog alleen maar door Italianen. Van hen pro longeerde super-zwaargewicht Francesco Damiani zijn titel. De Italiaan behoefde er zelfs niet eens voor de boksen, om- geen toestemming kreeg in de ring te komen. Wereldkam pioen Jagoebkin, die in de kwartfinales de Nederlandse belofte Arnold Vanderlijden op punten uitschakelde, pro longeerde zijn Europese titel door de Hongaar Alvics in zijn sobere stijl drie ronden een lesje te geven. Nederland bleef, in tegenstel ling tot twee iaar geleden, toen middengewicht Pedro van Raamsdonk in de finale van Joeri Torbek (Sov) op punten verloor, met lege handen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15