tl Twente hoopt op een wonder uoetballerlei Oosteuropeanen heersen op EK-judo Verrassingen bij tortebaandraverij jn Seheveningen PARIJS 4"SIJTHOFFPERS 3 SPORT CeidóG Souoo/nt ZATERDAG 14 MEI 1983 PAGINA 9 luwmans houdt ;prek in beraad 1UD-MAARSSEVEEN jenk Louwmans heeft van ^foorzitter Quarles van Uf- ford van de Koninklijke Ne- erlandse Schaatsenrijders jqnd te horen gekregen, dat 12ij iet dagelijks bestuur van de (NSB hem op 26 mei gele edheid geeft zijn zegje te Joen. Louwmans, die begin Ij leze week hoorde, dat op 4$j ijn diensten als trainer van e damesploeg het komende a Olympische - seizoen geen Mi irijs meer wordt gesteld, 2^ reet nog niet of hij op de 6j jtnodiging voor een ge- prek zal ingaan. Karatetitel kwijt MADRID Nederland is in Madrid de Europe se karatetitel voor lan denteams kwijtgeraakt aan wereldkampioen Groot-Brittannië. De Britten zegevierden in de openingsronde reeds over Nederland. In de finale won Groot-Brit- tannie met 3-2 van Frankrijk. In de strijd om het brons verloor Nederland van Spanje. De tweede bronzen plak was voor Zweden door een overwinning op Zwitserland. Vier Sovjets uitgeschakeld VARNA De Sovjet-Unie, dat voor de eerste maal in de ge schiedenis van de Europese boks kampioenschappen voor ama teurs, die teruggaat tot 1925 (Stockholm) in alle twaalf ge wichtsklassen vertegenwoordigd was, heeft gisteren in Varna het eerste verlies geleden. Vier Sov jets sneuvelden in de halve eind strijden. In de allerlichtste klas sen waren het papiergewicht Bei- boet Eijanov en vlieggewicht Rasjit Kabyrov, die beiden in een bikkelhard duel ten onder gingen tegen de Bulgaarse wereldkam pioenen van 1982, Ismail Musta- fov en Peter Lessow. Oppositie tegen voorzitter Bayern München MUNCHEN De oppositie in de Zuidduitse voetbalclub Bay ern München tegen voorzitter Willi O. Hoffmann neemt toe. Aan de hand van de ledenlijst wilde de oppositie een bijzonde re ledenvergadering bijeenroe pen, waarin Willi Hoffmann weggestemd zou moeten wor den. Ook trainer Pal Csernai zou het veld moeten ruimen. De Zuidduitse club, de nieuwe werkgever van de Ajacied So- ren Lerby, heeft een schulden last van bijna negen miljoen gulden. Pattinama vier duels buitenspel ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft Pattina ma van Excelsior, die afgelo pen weekeinde een rode kaart kreeg, een schorsing van vier wedstrijden onvoorwaardelijk en een boete van 125 gulden opgelegd. Van de Veen van Willem II kreeg een wed strijd onvoorwaardelijk en mag tot 1 december van dit jaar geen aanvoerder meer zijn. De NEC-er Frans Jans sen werd gisteravond in een mondelinge behandeling ver oordeeld tot een schorsing van één duel voor de rode kaart tegen PEC Zwolle. Prim start in leiderstrui MANTUA De Zweed Tommi Prim be gint in de roze leiderstrui van de Ronde van Italië. De ploeg van Prim won de eer ste etappe van de Giro, een ploegentijdrit over 70 kilometer van Brescia naar Man tua. De Roemeen Mircea Romascanu heeft gis teren de vierde etappe van de Vredes- koers gewonnen. De rit ging over 175 ki lometer van Poznan in Polen naar Forst in Oost-Duitsland. De 30-jarige Romasca nu versloeg "twee medevluchters in de sprint. De Portugees Luis Teixeira werd tweede en de Mongool Zedendambyn Ganbold derde. Aan de kop van het alge meen klassement veranderde niets. Oleg Sjoesjda uit de Sovjet-Unie bleef eerste. Manchester Haagse schakers de baas DEN HAAG Een selectie van 10 Haagse scha kers heeft in de wedstrijd tegen het Duitse BSW gisteren een beslissende 5'/4-2V4 voorsprong geno men. 7-3 Winst voor het Haagse B-team is waar schijnlijk. Het A-team van Den Haag, ongeveer even sterk als het B-team, gaat in de wedstrijd te gen het Engelse team van Manchester waar schijnlijk met 5'/2-4'/2 de boot in. Voor het A-team scoorden Erik van der Raaf en Cees Dommisse. Voor het B-team lieten Peter Gelpke, Jacob Kort, Bernard Schendstok en Michiel Wind winstpun ten aantekenen. Paul Talsma staat beter. De in ternationale wedstrijden worden elk jaar gehou den, dit jaar in Den Haag. Er zijn in de wedstrijd Den Haag A-BSW al drie partijen vooruit ge speeld. Jo de Koning won niet zonder geluk van de Duitse eerste bordspeler. Ook zondag en maandag wordt gespeeld. gJ$SCHEDE Als ie- |8Jj tand begaan is met het 2/Jet van FC Twente is het ii Drost wel. In 1966 iosÜ01" Enschede gekomen 77Ü ieeft hij de nodige ups en ilaj Owns van zeer nabij -6,o fëegemaakt. Ook Drost 57j tan niet anders dan triest 56? Êamen dat de club een JJj bsoluut dieptepunt be- jeft. Na de successen, zo- S«g 'el in landelijk als inter nationaal verband, braken izienlijk minder floris- ,Jj mte tijden aan, die er toe |®j reigen te leiden dat de 7o.i öemruchte vereniging S an weleer afglijdt naar eerste divisie. vrije verdediger, op wie dit :pen als gevolg van een fare blessuregolf een tijd lang 7.2 oodgedwongen nog een be- Jj ifp moest worden gedaan, er- 29Ï0 aart die sportieve neergang Jfl'j Is uiterst pijnlijk. Vooropge- "ejeld dat FC Twente PEC rólle vandaag naar verlies feit, dan nog blijven de liekman-bewoners afhanke- ik van de resultaten van AC en Helmond Sport. 97.? Irost: „Je hebt klassebehoud twoon niet meer in eigen IJej and. De kans dat Twente zich !i3.s xrh nog weet te redden acht [g7( tminimaal, omdat of NAC of 38.1 m Helmond Sport zich in mijn ogen wel in veiligheid zal we ten te stellen. Tuurlijk, in je binnenste denk je dan aan een klein wonder, maar als je reëel blijft zit dat er nauwelijks in". „Wat FC Twente thans door maakt doet me enigszins den ken aan de tijd waarin ik via Heracles naar Enschede kwam. Dat was in 1966, en ik herinner me nog heel goed, dat het sportief gezien bepaald niet honderd procent naar wens liep. Kees Rijvers was in die dagen de technisch verant woordelijke man, maar ook onder diens supervisie waren er weken waarin de toeschou wers de weg naar het stadion maar moeizaam wisten te vin den. Maar toch, langzaam maar zeker zag je iets groeien. De eerste contacten met bui tenlandse clubs begonnen zich aah te dienen, al werden we meteen in de eerste ronde van het UEFA Cuptoernooi uitge schakeld door het Franse Rouen. Geen ramp hoor, uit eindelijk was FC Twente vol op bezig zich verder te ont plooien. Rijvers had zijn zaak jes prima voor elkaar. Ver schillende plaatsen in het elf tal raakten bezet met kwalita tief sterkere spelers, het kon dan ook haast niet anders of de doorbraak moest komen. Vooral dank zij zorgvuldig uit gestippeld beleid en een portie geduld lukte dat dan ook. Wie herinnert zich niet die gouden jaren, waarin bijna steeds Eu ropees voetbal kon worden af gedwongen?". Weinig lovend Vervolgens laat de negenvou dige international, die niette min drie bondscaoches heeft „versleten" (Kessler, Fadrhonc en Van der Hart), de huidige lichting de revu passeren. Drost heeft weinig lovende woorden over voor de spelers groep. „Juist toen ik een poos je meedeed kreeg ik pas goed in de gaten wat er mis was. Opdrachten werden doodge woon niet uitgevoerd. Het is net of iedereen met zichzelf bezig is, een bijeengeraapt stel letje dat ploetert voor een zo goed mogelijk resultaat. De wil is wel aanwezig maar er zit onvoldoende discipline en or ganisatie in de manier van spelen. Dat is de kern van de zaak. Na anderhalf jaar DS'79 belandde ik bij FC Twente in het trainersvak en ofschoon ik nog maar twee jaar bezig ben kan ik zeggen dat ik enorm veel heb geleerd. Ik ben voor stander van een harde aanpak. Fritz Korbach (straks opvolger van Spitz Kohn) ken ik welis waar niet zo erg goed, het zou wenselijk zijn als we op één lijn kwamen te zitten. Kijk, er mag best ruimte voor discussie zijn en als je een fout maakt moet je dat ook rustig durven erkennen, maar uiteindelijk is er natuurlijk wel een de baas. Epi Drost vraagt zich vertwijfeld af, hoe FC Twente het eredivisieschap veilig zou moeten stellen. Iemand die, waar nodig, de knoop doorhakt". In de clinch „Destijds heb ik regelmatig in de clinch gelegen met Rijvers. Hij heeft heel wat met me ge praat voor dat ik er achter was dat ik veel te aanvallend was ingesteld en af en toe de dek king verwaarloosde. Het duur de evenwel nooit lang voordat je tot het besef kwam dat hij gelijk had. Elke speler in het elftal dient exact te weten wat zijn taak is. Kijk, in de zeven tiger jaren voetbalde ik bijna tien jaar samen met mensen als een Jan Jeuring, Theo Pahlplatz, Kick van der Vall of een Willem de Vries. Op het laatst raak je dermate op elkaar ingespeeld dat de een precies weet wat de ander van plan is". „Met het FC Twente van he den is het de laatste twee jaar helemaal mis. Er zit geen en kele lijn in de ploeg, waar nog bij komt, dat iedereen de capa citeiten van zichzelf danig heeft overschat. Wat koop ik er voor, als ik weet dat iemand een fors aantal UEFA-inter- lands achter zijn naam heeft staan. Zonder de juiste instel ling op het veld kom je er niet. Als er geen bezieling in het team zit kun je het wel verge ten. En daar heeft het vaak aan ontbroken". „Manolito", zoals Drost in zijn beste jaren wel werd genoemd, bevestigt de eerder gebezigde uitspraak van Ferry Fransen, die stelde dat het beslist in de bedoeling lag de selectie zoveel mogelijk in tact te houden. Ook als het doek vandaag mocht vallen. Daar komt bij, dat de praeses er nagenoeg de zelfde financiële huishouding op na wil houden als dat mo menteel het geval is. Fransen gaat er onder meer van uit, dat de publieke belangstelling in geen geval terug zal lopen als de club in de top van de eerste divisie mee gaat draai- HES LAGRAND Dames Starlift beginnen goed HARDERWIJK Het sluit stuk van de nationale volley- ablcompetitie, het eindtoernooi van de periodekampioenen voor twee plaatsen in de strijd om de Europa Cup III, is voor het damesteam van Starlift Voorburg succesvol begonnen. In vijf sets (15-12, 6-15, 15-6, 6- 15 en 9-15) werd afgerekend met de grootste concurrent voor de tweede plaats in de eindrangschikking Sudosa As- Nog niet volledig ingèspeeld na het vertrek van Jos Bakker en enigszins gehandicapt door het ontbreken van Noor Sand- berg verloor de formatie van Paul de Haan de eerste set. Beide ploegen streden verder met wisselend succes. De door slag gaven tenslotte in de vier de en vijfde set de sterke op slag en het goede blokkeren van de Voorburgse dames. Starlift Voorburg ontmoet vandaag Orion en morgen Deltalloyd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA mm CHEVENINGEN De manifestatie Seheveningen Te 'aard is gistermiddag begonnen met een kortebaan- raverij om het Kampioenschap van Zuid-Holland, eze kortebaandraverij was de eerste in een serie van 25, die dit ar door de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport worden organiseerd. De vierjarige bruine ruin Volant S van eigenaar a H. van de Wal zegvierde verrassend met de jonge pikeur Wim ?7,«h> rt. de finale bleef Volant S de baas over Uderka S in handen J'® in de kampioen van de korte baan Aad Pools en Trespasser 94i et Jan Dijs. Tweede werd Uderka S, die Trespasser versloeg. 'J ij en verrassende ontknoping, omdat Uderka S, toen hij voor het .9 evecht om de tweede en derde plaats moest aantreden eerst zijn J keur Pools van de sulky gooide en buiten het programma om 93> leen een boulevardje ging pikken. Eenmaal weer aan de start loeide hij het publiek overigens toch niet teleur. 0^ Start uw vliegvakantie goed en ga per trein via de Schiphollijn naar Schiphol. Géén file- vertragingen, géén parkeer-perikelen, maar wél kans op een hoofdprijs van f2.500,- of een van de andere vele geldprijzen in de Vlieg-Trein-Kwis. Vraag uw reisbureau of een NS-Reis- en inlichtingen bureau om het wedstrijd formulier. De Sdiipholtrein,uwvakantietrein. Sportwereld DEN HAAG De hockeyda- mes van HC Klein Zwitser land spelen niet morgen, maar vanmiddag om vier uur de uit wedstrijd tegen Gooische. In dien het veld van Gooische niet bespeelbaar is, wordt uit geweken naar het kunstgras veld van Laren. MECHELEN Het Neder lands heren basketbalteam is gisteravond ongeslagen geble ven in het vierlandentoernooi in het Belgische Mechelen. In de tweede wedstrijd werd Bel gië in de derde verlenging met 74-72 verslagen. Plaat was de beste schutter met 24 punten. TEGELEN Een vriend schappelijke hockeywedstrijd in het Limburgse Tegelen tus sen selecties van Nederland en West-Duitsland eindigde in 7-2. BURNLEY In de eerste wedstrijd van het UEFA- -jeugdvoetbaltoernooi, dat in Engeland wordt gehouden, versloeg Tsjechoslo wakije West-Duitsland met 3-1. Praag laat Jezeh niet gaan Het ziet er niet naar uit. dat Vaclav Jezek de nieuwe trai ner wordt van FC Zurich. De ■^autoriteiten van de Tsjecho- •j sïöwaakse overheid zien de i voormalige trainer van FC 13,t Den Haag. Feyenoord en het .03; nationale elftal van Tsjecho- iosj Slowakije het liefst in zijn va- dèïjand blijven. Een vertrek ioó!j| naar Zwitserland zou boven dien nogal kort volgen op het verblijf van drie jaar bij Fey enoord. Bovendien is Jezek behalve technisch directeur sinds de winterstop ook trai ned/coach bij het nu zo goed 98j gedijende Sparta Praag. Ove rigens verblijft Jezek nu in 'j een ziekenhuis, nadat zich bij een griepaanval wat compli caties hadden voorgedaan. 96.? FC Zürich dreigt dit seizoen 96,i in de Zwitserse competitie in tussen buiten de prijzen te vallen. Het feit. dat het al aan zijn vierde trainer in dit seizoen toe is (na Daniël Je- andu'peux. Heini Glëti, Max Merkel nu Köbi Kuhn) zal daaraan mede debet zijn ge veest. Zwijgzaamheid stimuleert Stein Uli Stein, de doelman van 42 Hamburger SV, is hevig ge pikeerd over het feit, dat Jupp Derwall hem nog steeds niet heeft geselecteerd voor het Westduitse elftal. Zijn 2t vorm lijdt er overigens niet 7i onder. Integendeel zelf, toen hem hierover enige uitleg werd gevraagd, verklaarde hij: „Het feit, dat de bonds coach maar blijft zwijgen en mij blijft negeren stimuleert, motiveert mij er nog harder en beter tegen aan te gaan. Desondanks vraag ik mij al tijden af wat ik onder doe voor Tony Schumacher van FC Köln, laat staan de reser ve-doelmannen Eike Immel van Borussia Dortmund en Bernd Franke van Eintracht Braunschweig. Vrijspraak voor Emanuel Günther De rechtbank van Karlsruhe heeft Emanuel Günther vrij gesproken van rechtsvervol ging naar aanleiding van een tackle op Hasse Borg van Eintracht Braunschweig. Als gevolg hiervan brak de laat ste een scheenbeen, hetgeen een genezingsproces van ruim een seizoen vergde. Eintracht Braunschweig maakte er een rechtszaak van en vorige week kwam de uitspraak. De rechtbank achtte opzet niet bewezen, sprak Günther vrij en ver oordeelde Eintracht Braun schweig tot het betalen van de kosten (DM 17.200!), die met de rechtzaak gemoeid waren. Brooking terug Trevor Brooking is geslaagd in zijn streven nog in deze competitie terug te keren in het eerste elftal van West Ham United. De Engelse (oud)-international begon enige weken geleden aan zijn rentree te werken na sinds het WK in Spanje wegens een blessure niet meer te hebben gespeeld. Toen hij weer begon te trainen en te- spelen met de reserves van West Ham United, verklaar de hij nog dit seizoen zijn plaats in het eerste elftal van de Hammers te willen hero veren. Afgelopen dinsdag vierde hij in de voorlaatste competitiewedstrijd van West Ham zijn rentree tegen Arse nal. Voor de Hammers werd het geen succes. Arsenal stond binnen 28 minuten voor met 3-0 en won uitein delijk met 3-1. Gestaakt wegens „tovenarij" Een wedstrijd in de strijd om de Afrika Cup (de Europa Cup van Afrika) tussen Sta tionery Stores en Asec Abid jan werd onlangs vlak voor het begin van de tweede helft beëindigd wegens tove narij. Het publiek had doel man Tape Bidi van Asec in de eerste helft al regelmatig bezig gezien met een voor werp in zijn doel. Als er ie mand van de stadionbewa king langs kwam verstopte hij het voorwerp ijlings. De schrik sloeg Tape Bidi om het hart, toen na rust een ballen- jongen het voorwerp ontdek te. Hij trachtte het opnieuw te verstoppen, maar de toe schouwers schenen ditmaal te begrijpen waarom het ging en stroomden het veld op om de doelman mores te leren. Politie te paard moest het veld schoonvegen. Scheids rechter Ali Bagoura uit Gui nea had er al genoeg van en staakte de wedstrijd, waarin nog niet was gescoord. Glorieuze rentree Franz Beckenbauer De rentree bij New York Cosmos is voor Franz Bec kenbauer glorieus verlopen. De ploeg won voor bijna 42.000 toeschouwers met 6-0 de competitiewedstrijd tegen Montreal. Beckenbauer. die 79 minuten meedeed, scoorde zelf niet, maar bereidde wel de vierde treffer voor. Voorzitter Borussia Dortmund treedt at Wat reeds geruime tijd werd verwacht, is gebeurd. Jürgen Vogt is vorige week afgetre den als voorzitter van Borus sia Dortmund. Hij zei het slachtoffer te zijn geworden van intriges rond zijn per soon. Nu had hij ook alle kri tiek zelf onnodig op zich ge laden door allerlei emotione- Paul Breitner: jongensdroom. Ie uitspraken te doen. De spelers namen bijvoorbeeld zeer kwalijk, dat hij had ge zegd hen te vergelijken met prostituées („Je moet er vooraf veel voor betalen, maar je weet nooit wat je er voor terug krijgt") Overi gens zijn er geen aanklachten tegen de afgetreden praeses ingediend. Borussia Dort mund heeft inmiddels wel een ad-interimbestuur, dat de zaken voorlopig waarneemt. Breitner als mara thonloper Paul Breitner wil in septem ber deelnemen aan een ma rathon in Athene. Hiermee zou de binnenkort met zijn actieve voetballoopbaan stop pende aanvoerder van Bay ern München een jongens droom realiteit zien worden. De befaamde oud-atleet Emil Zatopek heeft al laten weten ervan overtuigd te zijn. dat Breitner de finish zal halen. PARIJS De triomftocht van de judoka's uit de Sovjet-Unie tijdens de Europese titelstrijd in Parijs wordt door enkele tientallen Japanners nauwlet tend gevolgd. De vertegen woordigers van het land, dat een eeuw geleden de bakermat van deze tak van sport was, kunnen over vijf maanden, als het in Moskou om wereldkam pioenschappen gaat, niet voor onvoorziene verrassingen wor den geplaatst. Ze zijn gewaar schuwd. Het krachtjudo uit de Sovjet-Unie was op de tweede dag van het op één na belang rijkste toernooi van het sei zoen, goed voor goud (Vitali Pesniak) en brons (Sjota Tsja- bareli). Het eerste Europese kampi oenschap voor een niet-Sovjet kwam in handen van „arm- klem-specialist" Neil Adams uit Groot-Brittannië. Bert Ver hoeven eindigde in het mid dengewicht (tot 86 kilogram) als vijfde. Rob Henneveld, de Nederlandse representant in het halfmiddengewicht (tot 78 kilo) werd in de herkansing uitgeschakeld. Bettega bijna uitgespeeld bij Juventus TURIJN Roberta Bettega speelt op 25 mei in Athene in de finale van de Europa Cup I tegen Hamburger SV zijn laat ste wedstrijd voor Juventus. De Italiaanse voetballer, die voor Juventus 130 doelpunten maakte in 326 wedstrijden, vertrekt daarna naar het Ca nadese Toronto Blizzards, dat hem al enige tijd geleden con tracteerde. Go-speler Haenen ongeslagen AMSTERDAM Leidenaar Joost Haenen is nog steeds on geslagen in het 12e internatio nale Go toernooi van Amster dam. Jaap Blom herstelde zich van zijn nederlaag in de eerste ronde. De overige Leidse deel nemers, Jan Bol, Sjev Ambagts en Ger Hungerink, verloren. Van de grote favorieten voor de eindzege in dit over vier dagen uitgesmeerde evene ment dat donderdag van start ging, moest alleen de Duitse oud-Europees kampioen Isele een veer laten. Hij verloor van de Oostenrijker Wimmer. De andere titelkandidaten, de Ko- reaan Yoo, de Nederlander Rehm, de Brit MacFadyen, de Fransman Moussa en de Duit ser Katcher zijn de tweede ronde zonder verlies doorge komen. Het toernooi in de hoofdstad geldt als het grootste en sterkst bezette van de we reld. De 12e editie van dit voorheen door Elsevier ge- sponserde evenement telt 214 deelnemers uit tien verschil lende landen. Het merendeel daarvan, 112, is afkomstig uit Nederland. De sterkste Neder landse spelers, Rob van Zeijst en Ronald Schlemper uit Voorhout, zijn overigens niet van de partij. Zij verkeren mo menteel in Janan ADVERTENTIE In het voorjaar met uw krant naar Parijs is een stad waarop men nooit uitgekeken raakt. Vooral het voorjaar biedt deze metropool een extra gezel lig accent. Vrijdag 27 mei, 3 en 10 juni a.s. vertrekken we weer met een luxe touringcar van MAASKANT voor een 3-daagse reis naar Parijs (vrijdagmorgen weg, zondagavond te- rug). Gelogeerd wordt in Motel Relais des Chartreux bij Parijs. Vrijdagavond bezoeken we de beroemde Folies Bergères met een onvervalste Franse show, zaterdag wordt het prachtige vroegere paleis van Lodewijk XIV te Versailles bezocht en is er gelegenheid tot winkelen, 's Avonds wordt een lichtjestour door Parijs gemaakt. Zondag volgt een bezoek aan de Notre Dame en het Louvre (o.l.v. Ne derlands sprekende gids) en wordt de thuisreis aanvaard. De prijs van deze trip is225.- op basis van tweepersoons kamer met douche en toilet en halfpension logies, ontbijt eenvoudige avondmaal tijd), inclusief entrees. Toeslag 1-persoonskamer 30.- Combinatie reisverzekering 6.- p.p. 5.- kosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070- 190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) ol persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat 71 Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67, Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA 'e-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 en 13 UUR.)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9