an Nico Scholten gaat door met de strijd p SHBB M edia-soep wordt minder heet gegeten dan VVD denkt hofb litensteBinnerihofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen lPARTHEID IS EEN KETTERIJ. EN ZO IS HET! Tenheer Politiek Partij Parlement iGIN JNENLAND CcicUcSoiwant ZATERDAG 14 MEI 1983 PAGINA 7 EDE A AMER- BET Bc idement gelijk maar met een woord in huis vallen, niets met „amen" en maken. Is een vanuit de Kamer om 'tsontwerp op een be- onderdeel te vera n de- zo'n wijzigingsvoorstel aangenomen tegen de een minister dan moet 'en. Soms treedt dan fn heel kabinet af. mbre ïnenhof issemepn de Nederlandse de- leun vfte- Klopt zeer onregel- ïstaan.; h miss ie politieke onderwer- vnnen in een voltallig worden behandeld. is er een hele waslijst ■omissies, bestaande uit van diverse plui- commissieverband wordt ge debatteerd en daarna nog eens door de gehele Kamer. E. Eten Kun je op verschillende plaat sen in het kamergebouw doen. Elke week hangt aan de wandborden in de wandelgan gen een weekmenu. Zo kun je kamerleden we] eens een op merking horen maken in de trant van: „Ik wou dat het al donderdag was, want dan is er nasi goreng". F. Feministen Zitten niet in de Kamer, al thans geen fanatieke. Vrou wen wel. Dat zijn er 29 van de 150, een record weliswaar, maar nog lang niet genoeg. Als de Kamer een afspiegeling van de bevolking wil zijn, zou den nog 44 mannen moeten plaatsmaken voor een vrouw. G. Giroblauw Jawel, in de Tweede Kamer is ook een heus postkantoortje waar alle voorkomende loket handelingen kunnen worden verricht H. Hajner. Timmergereedschap van de voorzitter, waarmee hij verga deringen opent en sluit en waar hij nu en dan bewinds lieden, kamerleden of mensen op de tribune mee tot de orde roept De hamerslagen varië ren van bescheiden klopjes tot keiharde dreunen. I. Interpellatie In de wandeling vaak spoed debat genoemd. Is in feite een debat over een onderwerp dat oorspronkelijk niet op de agenda stond. Kan door elk in dividueel kamerlid worden aangevraagd. De aanvrager heet interpellant. J. Jokken Liegen. Doen kamerleden en ministers wel eens. Men mag het echter nooit in het open baar van elkaar zeggen. U liegt" is verboden. U jokt" mag nog net. Beter is nog: U doet de waarheid geweld aan of Wat u zegt staat op gespan nen voet met de waarheid". K. Kamertemperatuur Kan in verhitte debatten be hoorlijk oplopen. L. Linschoten, Robin Benjamin onder de kamerle den. Is 26 jaar en vertegen woordigt de VVD. M. Motie Papieren vuist die de Kamer tegen de regering kan opste ken. Bevat meestal een ver zoek om iets te doen of na te laten. Een minister hoeft een aangenomen motie niet uit te voeren, als hij daar geen zin in heeft. Neemt de Kamer echter een motie van afkeuring ook wel: motie van wantrouwen tegen een minister of kabinet aan, dan moet de betreffende minister of het hele kabinet ophoepelen. N. Nieuwbouw Wordt al vele jaren over ge praat, maar bouwen ho maar. Het is nu de bedoeling dat er vóór 1990 aan de Lange Poten, achter het Binnenhof, een nieuwe vleugel aan het ka mercomplex wordt gebouwd. O. Openbaar Alle vergaderingen van de Kamer zijn openbaar, tenzij ze besloten zijn. P. Plenair debat Vergadering waarbij in princi pe alle kamerleden aanwezig behoren te zijn. Is meestal niet het geval, omdat veel kamer leden bezigheden elders heb ben: ze zitten in een commis sievergadering (zie C), berei den een volgend debat voor, beantwoorden brieven of ont vangen bezoekers. Q. Quorum Is het aantal kamerleden dat de presentielijst moet hebben getekend, aleer een plenair de bat kan beginnen. Het quorum bestaat uit de helft plus één, dus reken maar uit: 150 ge deeld door 2 is 75 en één erbij is dus 76. Bij mist of gladheid moet Dolman een vergadering wel eens een poosje uitstellen omdat het quorum nog niet binnen is. R. Regeling van werkzaam heden Vindt elke dag aan het begin van de middagvergadering plaats. Chaotisch gebeuren, waarin de Kamer haar agenda voor de komende dagen of we ken vaststelt. De kamerleden lopen door elkaar heen en drommen samen rond de in terruptiemicrofoons of de les senaar van Dolman. Bezoekers op de publieke tribune die dit voor het eerst zien, vragen zich vaak vertwijfeld af of het in 's lands vergaderzaal altijd zo'n bende is. S. Stenografen Zetten de kamerdebatten om in hun eigen hiëroglyfen, waardoor het allemaal nóg on begrijpelijker wordt. T. Trimzaal Ja, die bestaat echt. Is een soort gymnastieklokaal met al lerlei trim toestellen, gevestigd aan het Buitenhof, in een de pendance van het kamerge bouw. Nu en dan tref je er wel eens een zwetende politicus aan. U. Uyl, Joop den Oudste kamerlid. Is 63 jaar en fractieleider van de PvdA. Zegt al een jaar dat hij binnen kort opstapt. V. Voorzitter der Tweede Kamer Zie Dolman, Dick. W. Water, glaasje. Staat op het spreekgestoelte klaar. Wordt voortdurend ver verst. Zou in het geheel niet nodig zijn als de parlementa riërs eens leerden, korter en bondiger te spreken. X. Iks Wordt vaak door ministers ge zegd in de zin: „Iks-ou daar het volgende op willen ant woorden. IJ. IJsboer Al jaren een bekende verschij ning op het Binnenhof. Ita liaanse ijscoman die van april tot en met september zijn ne ring drijft op een vaste stek tussen de ingangen van de Tweede en Eerste Kamer. Doet goede zaken met politici, journalisten en toeristen. Z. Zomerreces Langste vakantie die de ka merleden hebben. Duurt dit jaar van 1 juli tot en met 26 augustus. DICK VAN RIETSCHOTEN .G Voor mr. |ico Scholten (50) zijn ne (Ec(annen<^e dagen. Het t aangl „Zuid-Afrika" weer door de gan- ,jn de Tweede Ka- ''he3 met een rechts ge- is varf*"net aan macht nt dat voor „JNS" vel vie barricaden weer dat Rammen moeten wor de outj;r is echter een groot met eerdere Pe" het 1, waarin de apart- behoedde tot een ver- strijd. Was het in hog zo, dat Scholten ichljnlfsteun vond in zijn rvD f' nu v°lgt men hem tel weS aarzelend, velen de RUijk alleen op grond sn afl<roeger gemaakte af- en ov^n miljcK standigheid vereist dat behoedzamer dan an- werk moet gaan. Bo- Welln staan er voor hem Sefeer dingen op het spel. d jaar wordt de zogehe- TadeïoedgroepenreSeling in 9. t, A afgeschaft. De CDA- 10. Hiaten zullen dan zuiver d van hun plaats op de itenlijst al of niet in de Kamer komen en voorkeursbehandeling Zwi) op jenieten op grond van 31, f^litieke afkomst. Voor ARP'er Scholten ont- iarmee het risico dat hij volgende verkiezingen eer terugkeert op het hof. Want al is hij dan k-gemeester van de Bra- !c.r-aNed<3°rPen Andel, Giessen 9:15. K wijk, het wat behou- 10.27; deel van de christen- K'jf^atische achterban, dat 18.16. vertegenwoordigd is in t; draagt hem nu niet i op handen. Daar zal 0 3Ut. jderlandse Leeuw, die ngs werd toegekend ;n langdurig lidmaat- •an de Tweede Kamer, ;1 aan kunnen verande- [aar menige politicus bij s het hoofd allang in de op 20. (Zwi) 34 p 8.11; schoot gelegd zou hebben, zo niet Jan Nico Scholten. Als drager van een hoge VN-on- derscheiding voor zijn strijd tegen de apartheid, hem uitge reikt in de Algemene Verga dering te New York, komt het woord „opgeven" waar het Zuid-Afrika betreft niet in zijn woordenboek voor. Scholten gaat door met de strijd. Niet te koop Het is dan ook niet waar, zoals zijn politieke vijanden een tijd lang hebben rondgefluisterd, dat hij zich met een bordje „te koop" (prijs: een zetel in het Europees Parlement) op het Catshuis vervoegd zou hebben. Hij is daar wel geweest, maar alleen om zijn mening te ge ven over het ontwerp van de Zuid-Afrikanota, dat minister Hans van den Broek (Buiten landse Zaken), zijn tegenspeler van dit moment, had geschre ven. Inmiddels is de definitieve versie van deze nota versche nen. Daarin stelt Van den Broek dat economische straf maatregelen (olie-embargo, kolenboycot of investeïings- verbod) tegen .Zuid-Afrika niet mogelijk zijn om redenen van internationaal-juridische aard. Maar Scholten vindt de argumentatie van zijn partijge noot nog altijd niet overtui gend. „Ook ik heb juridische deskundigen geraadpleegd, ge renommeerde mensen op vol kenrechtelijk gebied, en mijn stelling is dat de meeste pro blemen kunnen worden opge lost. Ik voeg er wel aan toe: tot het onmogelijke is niemand gehouden, maar dat moet dan eerst worden aangetoond". Sneller dan hij zelf wellicht had verwacht, heeft Scholten publiekelijk steun gekregen van prof. dr. De Waart, hoog leraar Volkenrecht aan de Vrije Universiteit en (hoe pi kant) één van de adviseurs van de minister van Buiten landse Zaken. De Waart meent dat het aspect van de mensenrechten in bijvoorbeeld het EG-verdrag en het Bene- luxverdrag belangrijker ge acht moet worden dan de han delspolitieke bepalingen in deze overeenkomsten. De zo veelste ronde van de strijd om maatregelen tegen Zuid-Afri ka lijkt nu dus pas goed te kunnen beginnen. Sinds 1977 Wanneer is die strijd eigen lijk begonnen? „Die is eigenlijk nog niet zo erg oud. Ik loop hier rond sinds 1970. Toen werd er over Zuid-Afrika niet zo verschrik kelijk veel gepraat. Dat is pas gaandeweg veranderd. Om streeks 1977 kwam er een stroomversnelling in het den ken van het CDA. In dat jaar werd een „banning order" op gelegd aan dominee Beyers Naudé, werden twintig organi saties die op vreedzame wijze naar verandering streefden, eveneens monddood gemaakt en werd de zwarte leider Ste ve Biko in de gevangenis ver moord. Toen zijn bij veel CDA'ers de ogen open gegaan. Zij zagen in dat we er met de zogenaamde dialoog zeg maar: met vriendelijk pra ten niet zouden komen". „Daar kwam nog iets bij. In Nederland hebben de kerken, met name de twee grote pro testantse kerken, de Hervorm de en de Gereformeerde, zich heel intensief met Zuid-Afrika bemoeid. Vanzelfsprekend, want vanuit het evangelie heb je een bijzondere verantwoor delijkheid. Ook de kerken hebben fors gepraat met de Zuidafrikaanse broeders in het geloof. Maar tenslotte kwamen ook zij tot de conclusie: we zijn uitgepraat, we hebben het alle maal al gezegd. Professor Her man Ridderbos, hoogleraar theologie in Kampen, zei het eens op deze manier: „Het is krassen met een potlood op graniet; het haalt niks uit". „Toen hebben ook de kerken een steeds strakkere houding aangenomen, waarbij ze zich lieten leiden door wat de zwèrte kerken in Zuid-Afrika zeggen. Protestantisme is in Zuid-Afrika wijd verbreid, een levend geloof, ook onder zwar te mensen. Dat heeft tot de Jan Nico Scholten slotsom gevoerd dat in 1982 de synodes van de Gereformeer de en van de Hervormde Kerk gezegd hebben: economische sancties tegen Zuid-Afrika zijn nodig. En dat zijn dezelfde sancties, waar het CDA zich voor heeft uitgesproken. Dat standpunt wordt ook door de Wereldraad van Kerken on derschreven, èn, wat heel be langrijk is voor mij, ook door de WARC: de World Alliance of Reformed Churches (we reldalliantie van gereformeer de kerken). De WARC heeft vorig jaar op een conferentie in Ottawa gezegd: apartheid is een ketterij. En zo is het!". „Ik strijd dus vanuit mijn christe lijk geloof tegen het racisme. Ik vind het het ergste wat er is. Er zijn ook sterke stromin gen die menen dat de strijd te gen het racisme zoiets als een een geloofsartikel zou moeten zijn. Een christen moet zich te gen racisme verzetten". Dat klinkt heel mooi, maar nadat in juni 1980 het eerste kabinet-Van Agt bijna geval len was over het beleid inzake Zuid-Afrika, gebeurde er in 1981 helemaal niets. Waar was Jan Nico Scholten toen? „We stonden toen vlak voor de verkiezingen. Het was geen goed moment in het belang van de zaak ook niet om een scherp debat te hebben over Zuid-Afrika. Ik heb toen met de CDA-top een akkoord gesloten over wat er na de verkiezingen zou moeten ge beuren. Dat is weergegeven in het CDA-beleidsplan van 7 april 1981. Ik heb me aan de afspraken gehouden en ik vraag dat nu ook van andere mensen. Hun ja zij ja en hun nee zij nee. Wat toen is afge sproken moet nu worden gere aliseerd". Zestienhoven Aan dat akkoord is nooit enige ruchtbaarheid gegeven. Waarom niet? „Het is een akkoord dat in sta dia tot stand is gekomen. Ik heb gesprokén met Jan de Ko ning, met Piet Bukman, met Ruud Lubbers, met Mommer- steeg, die ons verlaten heeft, met Aarts en uiteraard ook met Van Agt. Hij was toen premier en lijstaanvoerder. Zonder hem kon het gewoon niet; dat wilde ook niemand. We moesten op een zeker mo ment de zaak finaliseren, de laatste handtekening moest er onder. Van Agt moest een reis maken en kon alleen op de luchthaven Zestienhoven met ons vergaderen. Vandaar de naam: het Akkoord van Zes tienhoven. Het was toen nog geen CDA-beleid, want de fractie moest het nog goedkeu ren. Dat gebeurde met slechts enkele tegenstemmen, onder wie niet die van Hans van den Broek, wel die van Ceéfc van Dijk en Gerard van Leijen- horst. Beiden werden overi gens minister en staatssecreta ris in het tweede kabinet-Van Agt, dat het CDA-beleidsplan Zuidelijk Afrika zou uitvoe ren. Zo diep zaten hun bezwa ren kennelijk niet". Waarom zat Jan de Koning erbij op Zestienhoven? „Hij was daar als eerste minis ter van de ARP. De aandrang om dit alles te doen, kwam vooral vanuit de voormalige Antirevolutionaire Partij. De Koning speelde de rol van de verzoener. Hij probeerde ie dereen op één lijn te krijgen. Jan de Koning heeft altijd ge zegd: als de Kamer dat nu in grote meerderheid wil (de mo tie-Scholten van juni 1980, waarin werd gepleit voor een olie-embargo, werd met een meerderheid van tweederde aangenomen) dan moet je het doen". Is er op Zestien hoven echt een stuk opgemaakt, met handtekeningen eronder „Nee, dat van die handteke ningen was maar bij wijze van spreken. Er is daar gezegd: dit is de beleidslijn, daar zijn we het allemaal mee eens. En Van Agt heeft daar nog aan toege voegd, onder instemmend ge- knik van de anderen: „Vrien den, dit gaan wij uitvoeren naar letter en geest". Let wel: naar letter en geest". Maar wat is de status van die afspraak? Zijn daarmee nu de handen van Lubbers ge bonden? „Als mensen elkaar wat belo ven, vertrouw ik daarop. Als je aan eikaars woorden geen waarde meer kunt toekennen, wordt de politiek een dubieuze zaak. Handtekeningen heb je toch niet nodig onder nette mensen. En zoals je weet is een koop ook geldig na mon delinge overeenkomst. Ik kan natuurlijk zeggen: teken nog even, maar dat is alleen een bewijsstuk. Nette mensen heb ben dat onder elkaar niet no dig". Het was de fractie van 1981, die vervolgens het CDA-be leidsplan Zuidelijk Afrika ac cepteerde. Is de fractie van nu daaraan gebonden? „Bij de begroting van Buiten landse Zaken heeft de fractie mij geautoriseerd het beleids plan opnieuw ten tonele te brengen. Ik heb dus in de Tweede Kamer gezegd dat het plan voor ons nog steeds zo be staat. In het regeerakkoord staat het beleidsplan ook in hoofdzaak; het verschil is dat in het plan met een zekere kracht wordt gestreefd naar sancties, en dat ze in het re geerakkoord niet worden uit gesloten. Voor de VVD was dat overigens al een hele con cessie. Verder staat er ook dat sancties moeten worden ge toetst aan het economisch be lang van Nederland, maar je kunt op zoveel mogelijk ma nieren toetsen. Toetsen kan ook weer iets te maken heb ben met fasering. Het is niet zo geformuleerd dat het een ab soluut beletsel is. Zo is het niet. „Ik was overigens niet geluk kig met dit regeerakkoord. Ik was er ook niet bij toen het werd opgesteld. Maar mijn stelling is dat het regeerak koord de uitvoering van het CDA-beleidsplan niet verhin dert, mits de politieke wil maar aanwezig is". Hoe is het met die wil, bij de CDA-fractie en de CDA-mi nisters? „Bij de begrotingsbehandeling heeft de fractie mij laten zeg gen dat het in de Zuid-Afrika- nota niet alleen zal mogen gaan over inventariseren van de problemen, maar vooral ook om de oplossing daarvan. Daarom zeg ik: met de fractie zit het wel goed. Wat de rege ring betreft, dat zal uiteinde lijk in de Kamer moeten blij ken". „Heel, heel ernstig. De depor taties naar de zogenaamde thuislanden gaan massaal door. Het onderdrukkingssys teem wordt ondanks de be weringen van het tegendeel door de propaganda steeds feller. Met name zwarte maar ook blanke christenen zeggen tegen ons: alsjeblieft, toon waar je staat. Ja mag het ver gelijken met wat er in Nazi- Duitsland gebeurde. Veel mensen waren toen ook niet thuis. Ze hadden mooie verha len, maar als het erop aan kwam gaven ze niet thuis. Hier is weer zo'n punt. We moeten onze ogen wijd open sperren voor wat daar in naam van het christelijk geloof ge beurt. Elk onrecht op de we reld is verkeerd, iedere schen ding van de mensenrechten is fout, maar als het gaat in naam van het christelijk ge loof, dan moeten met name christen-democratische partij en nog veel feller protesteren dan wanneer het in naam van een islamitische idioot gebeurt of in naam van een communis tische dictator, wat ook allebei fout is. Maar dat laatste ge beurt tenminste niet met de hand op de bijbel. RIK IN T HOUT HAAG Een ruit aet veel lawaai aan iek kn gaat, bezorgd kij- L omroepvoorzitters [V 2 onverholen Neder- .antiqurhet einde van hun 2. Leid; omroepwereldje pdigen. Op dergelij- !n,|ttller-achtige scènes de onschuldige tv- de afgelopen we- 15204-ttiet irritante regel- vergast. Of ze maar mogelijk lid willen i van AVRO, VOO, want met leer leden kan het ,ast o.onheil dat de „revi- en cultuurminis- rinkman over hen storten alsnog wor- 125.-. elke li isteeg mheur den afgewend. Kortom: volgens de drie zich onaf hankelijk noemende om roepen wordt hun bestaan ernstig bedreigd, als Brinkman zijn zin krijgt. In menig gezin zal dat een lichte verwarring teweeg heb ben gebracht, want wie wil het vervolg van Dallas of Dynasty missen? Zijn ze nou helemaal gek geworden, daar in Den Haag? Nee, beste kijkers. Alle onheil sprofetieën ten spijt, het zal al lemaal zo'n vaart niet lopen. „Ik ben er niet op uit om de TROS, de AVRO en VOO het leven zuur te maken", zo trachtte Brinkman onlangs de gemoederen tot bedaren te brengen. Er zullen echt niet zomaar omroepen verdwijnen, verzekerde hij. Niettemin blij ven de „bedreigde" omroepen moord en brand schreeuwen. Tijd dus om eens even de fei ten op een rijtje te zetten en te zien wat er nu werkelijk aan de hand is. Verwikkelingen Allereerst kan worden vastge steld dat de omroepkwestie sinds jaar en dag heeft gezorgd voor politieke verwikkelingen. In '64 viel zelfs een kabinet (het kabinet-Marijnen) over de omroepkwestie. Vóór die tijd kende het Nederlandse om roepbestel maar vier omroe porganisaties: AVRO, VARA, KRO, NCRV. Die vier konden onbedreigd de beschikbare zendtijd onderling verdelen. Die situatie veranderde toen na de val van het kabinet-Ma- rijnen het Overgangsbestel werd geïintroduceerd. Dat maakte het mogelijk dat ook andere omroeporganisaties zich toegang tot de ether kon den verwerven. En daarmee werd feitelijk het fundament gelegd voor alle ergernis en verdeeldheid waartoe het ver zuilde omroepbestel in de af gelopen decennia heeft geleid. Het mediabeleid heeft in vrij wel alle kabinetten steevast gezorgd voor de nodige „hete hangijzers". In de huidige CDA-VVD coa-. litie liggen de zaken niet an ders. Al bij de opstelling van het regeerakkoord konden beide partijen slechts met moeite een compromis berei ken, dat uitblonk door twee slachtigheid. Het oude bestel zou worden bewaard, maar bo vendien zouden openingen ge boden worden voor nieuwe ontwikkelingen. Het was dui delijk dat die twee uitgangs punten moeilijk met elkaar te verenigen zouden zijn. Met spanning werd dan ook de Me dianota afgewacht, waarin het kabinet zijn standpunten we reldkundig zou maken. De de finitieve medianota moet nog komen, maar de plannen van Brinkman zijn al dan niet met opzet vroegtijdig uitge lekt. Stromingsartikel Het was de VVD die kort na het uitlekken van de „concept- Medianota" aan de bel ging hangen. Aan iedereen die het maar wilde horen vertelden de liberalen, met Nijpels als gang maker, dat CDA-minister Brinkman hiermee een kabi netscrisis riskeerde. Want wat was deze minister van plan? Hij kondigde aan dat hij einde lijk eens uitvoering zou geven aan datgene wat in de Om roepwet wordt bepaald, met name in het zogeheten „stro mingsartikel". Van iedere om roep wordt geëist dat men een bepaalde geestelijke, maat schappelijke, godsdienstige of culturele stroming vertegen woordigt. Brinkman wil de controle daarop serieus gaan nemen, zo bleek uit de uitge lekte plannen. Prompt stak in liberale kringen een collectie ve verontwaardiging op, die in minder dan geen tijd werd overgenomen door AVRO, TROS en VOO. „Het enige wat ik wil, is uitvoering geven aan datgene wat in de wet be paald is", aldus de nuchtere reactie van Brinkman. En dat klopt, want in 1980 werd door de Tweede Kamer', een wijziging van de Omroep wet aangenomen, die aan om roepen de eis van representati viteit stelt. Vanaf 1985 moeten de omroepen kunnen aanto nen dat hun ledenbestand een bepaalde geestelijke, godsdien stige, maatschappelijke of cul turele stroming vertegenwoor digt. Tot nog toe is echter nooit duidelijk geweest hoe die strenge eis afgedwongen zou moeten worden. Brinkman heeft inmiddels laten weten dat hij wat dat betreft „de kerk in het midden wil hou den" en allerminst van plan is direct het zwaarste geschut (zendtijdontneming) in stelling te brengen. Ofschoon die wetswijziging al in '80 werd ingevoerd, betrek ken de liberalen en de drie „onafhankelijke" omroepen nu pas de barricaden. Bij de parlementaire behandeling kwam de positie van TROS, AVRO en VOO nauwelijks aan de orde. De VVD stemde weliswaar tegen de wetswijzi ging, maar had daarvoor ande re argumenten. Knauw Dat CDA en VVD op het ge bied van de omroepen nogal verschillend denken is be kend. Het CDA is weliswaar bereicj. tot vernieuwingen, maar wil in grote lijnen toch het bestaande omroepbestel handhaven. De VVD zou het liefst de hele zaak overboord gooien onder het motto: niets moet en (bijna) alles mag. De nogal aggressieve hetze die de VVD de afgelopen, tijd mede heeft ontketend, heeft de toch al weinig florissante verhou dingen in de regeringscoalitie opnieuw een gevoelige knauw gegeven. Die wetenschap weerhield de liberalen er evenwel niet van om deze week met een eigen medianota te komen, met daarin voorstel len die op zijn zachtst gezegd provocerend genoemd mogen worden. Weg met de eis van representaviteit, geen ver plichting meer om zowel edu catieve, informatieve, culture le als verstrooiende program ma's te brengen, een eigen net voor de „onafhankelijken" en nog veel meer van dat fraais, tot aan het legaliseren van zendpiraten toe. Dit alles tot groeiend ongenoegen van het CDA. „Het lijkt wel of ze in' de oppositie zitten", zo reageerde een CDA-kamerlid veront waardigd. Aftocht Het begint er de laatse week steeds meer op te lijken dat Nijpels c.s. eigenlijk bezig zijn naar de achterban toe een beetje de aftocht te dekken. Een eerste aanwijzing daar voor was de aanwezigheid van VVD-fractieleider Nijpels deze week bij de presentatie van de futuristische VVD-nota. Ge flankeerd door de twee ma kers van de nota, de kamerle den Hermans en Keja, begon hij zijn betoog met te zeggen dat het „regeerakkoord uit gangspunt blijft" en dat „com promissen met het CDA niet te vermijden zijn". En daar mee verwijderde hij in feite de vele politieke angels die in de nota waren verwerkt. Onlangs stelde ook minister Brinkman in een interview met het CDA-partijblad dat beide partijen niet het onder ste uit de kan moeten willen. Al met al lijkt het erop dat dit kabinet deze Medianota wel zal overleven. De liberalen hebben in het recente verle den wel vaker de taktiek toe gepast van hevig protesteren en uiteindelijk toch akkoord gaan. Naar alle waarschijnlijkheid zullen AVRO. TROS en Vero nica hun ledenwervende pro testacties pas staken als het kabinet de definitieve Media nota het licht heeft doen zien. Dan zal ongetwijfeld blijken dat het bestaansrecht hun niet zonder meer wordt ontnomen en dat rekening wordt gehou den met „verworvenheden uit het verleden". Of, zoals minis ter Brinkman het uitdrukte: „De soep wordt niet zo heet gegeten als hij wordt opge diend". FRANS WEERTS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7