,1k wilde me distantiëren van Redactie Stern bezet Spreiding PTT-directie ligt achter op schema Natuurbehoud dreigt op te gaan in „Landbouw" païjn jood-zijn ijf slachtoffers torm geborgen Grote dag voor de expressionisten9 STAAT DER NEDERLANDEN ■PSIJTHOFFPERS BINNENLAND/BUITENLAND CeidócSouiotit ZATERDAG 14 ME11983 PAGINA 5 Reddingsactie ternatieve kliniek 'OLLE De in totaal 24 patiën- die een chelatie-therapie onder in igen in de Zwolse kliniek tegen rt- en vaatziekten hebben een ie ontketend om deze kliniek >r ondergang te behoeden. De ik die zij uitoefenen is zo groot worden, dat de voorzitter van de hting, mr.G.van Dijk, en inter- t dr.J.W.Th.Reuchlin, weer met aar in gesprek zijn geraakt Men alsnog bekijken of er mogelijk- len zijn, de behandeling te conti- ren, ondanks het dringende ad- van de inspectie voor de volks- :ondheid, te stoppen met de che- ie-therapie. Succes Amsterdamse klimmers in Nepal AMSTERDAM Anders dan aanvankelijk werd aangenomen is de expeditie van vier Amsterdamse studenten die in de afgelopen weken de 7.057 meter hoge berg Baruntse in Nepal heeft beklommen, volledig geslaagd. Dit blijkt uit een bericht dat gisteren is ont vangen van de expeditieleider, de 26-jarige medisch student Joost Ubbink. Samen met de 22-jarige Edwin van Nieuwkerk arriveer de hij op 4 mei via de noordhelling op de top van de Baruntse, een prestatie die toe nu toe nog aan niemand gelukt was. De kosten van de expeditie, waaraan nog twee andere stu denten deelnamen, hebben maar een twin tigste deel bedragen van het bedrag dat nor maal voor dit soort beklimmingen wordt uit getrokken, namelijk nog geen tienduizend gulden per persoon. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het ministerie van Landbouw en Visserij komt geen apart nieuw directoraat-generaal voor Natuurbehoud en openlucht recreatie (NOBR). Wel zal voor deze dienst, die eind 1982 bij de departementale reorganisatie van het voormali ge ministerie van CRM als hoofd-directie naar Landbouw en Vis serij kwam, een aparte directie worden opgezet. Deze directie zal gaan vallen onder het bestaande directoraat-generaal Landin richting, grond- en bosbeheer, zo is gisteren bekend gemaakt. Of de directie NOBR als zelfstandige directie onder het directoraat- generaal Landinrichting, grond- en bosbeheer gaat vallen of ge ïntegreerd zal worden met de bestaande directie Beheer land bouwgronden, staat nog niet vast. „Haringvissen in Noordzee mag" KOPENHAGEN De adviescom missie voor het beheer van de vis stand (AFCM) heeft gisteren een positief advies uitgebracht over het vissen op haring in de Noordzee. De AFCM, het hoogste adviesor gaan van de Internationale Raad voor het Onderzoek van de Zee (ICES), vergadert tot eind volgende week in Kopenhagen over de vraag hoeveel vis er gevangen mag wor den. Het advies van.de AFCM zal worden voorgelegd aan de Europe se Commissie, waarna deze op kor te termijn contact zal opnemen met de Noorse regering over de vraag hoeveel haring er mag worden op gevist en door wie. S ASSENAARSE DAGBOEK-AUTEUR IR. LEMIJ: getrei lacteu met tater g, ech kwijt :en an Nu 1 d, dat rl.Host 1 endjesj e heei >aar of an| ransai van geld ndat geblev ASSEN AAR Voor ir. te vanHnij, die in het centraal intoor van Shell in Den werkzaam is als i Hoe jofd van Shells interna- ?n vOnale research- en ont- >egrijpikkelingsafdeling, jwen fcram het plotselinge op- jjS^iken van het dagboek versdP33^ n'et a^s een aan" eld in!name verrassing. Jet is voor mij nogal een iotioneel geladen gebeurte- Er komt weer iets naar bo- waarvan ik dacht dat ik r twintig jaar geleden defi- f een streep onder had ge- Ik heb toen mijn naam fffifïanderd, toch wel een hele Ik heb twee zoons die ik irmee wilde besparen wat heb meegemaakt. Ik heb toen ook helemaal gedis- itieerd van het jood-zijn, idat de ontwikkelingen mij ben geleerd dat je daar r nadeel dan voordeel van WM Sdervindt", aldus de heer Le- Lemij kan zich niet veel :r herinneren van de in- ..«id van het dagboek. Na zijn verblijf in het huis aan het Thorbeckeplein, waar zijn moeder door gebruik van een verbale truc overigens ook aan arrestatie wist te ontkomen, begon Robinski een tocht langs verschillende onderdui kadressen, waar hij eveneens dagboeken bijhield. Die boe ken zijn nog steeds in zijn be zit. Wat was voor hem de reden dagboeken bij te houden? Ir. Lemij: „Wat was de reden voor Anne Frank een dagboek bij te houden? We hadden alle bei dezelfde leeftijd, een leef tijd waarop je zoiets toch heel intensief beleeft. Het was een heel klein wereldje van men sen die daar door het lot bij el kaar gegoocheld waren. We wisten allemaal heel zeker dat als je gepakt werd dat het ein de betekende. En de kans dat er een inval kwam werd met de dag groter. Het was een si tuatie van leven en dood. De spanning, het niet deel kun nen uitmaken van het buiten- gebeuren, het volgen van de radio, het toeleven naar een einde van de oorlog.... Ik uitte jaar en een soort mede-regis- dat door het op te schrijven, andere jongens van mijn leef tijd deden het misschien op een andere wijze", aldus de heer Lemij. Vijftien jaar Rooinski was ten tijde van het verblijf in het huis aan het Thorbeckeplein vijftien jaar. Al vrij snel nadat de Joodse families hun intrek in het huis hadden genomen, maakten Henri Robinski en wat vrien den een film van het onder duikersleven in het grote huis. De film is momenteel in bezit' van Harry Swaab. Ir. Lemij zegt indertijd het draaiboek voor de film te hebben ge schreven. „Hoe het precies is gegaan weet ik niet meer pre cies, maar we kregen op een gegeven moment het idee om van dat toch wel vreemde le ven een film te maken. Dat was in de zomer van 1942. Er kwam in dat huis wel eens een cineast en die wilde hem wel met ons maken. We hebben er toch wel enkele weken aan ge draaid. Voor mij was dat ge weldig leuk. Ik was vijftien seur, schreef er ook het draai boek voor. Ik geloof wel dat ik die film ooit nog eens gezien heb, maar ik kan me er weinig van herinneren". Ir. Lemij gelooft dat een inval langer uitgesteld had kunnen worden als de eigenaren van het onderduikadres, de familie Vreeswijk, zich wat bescheide ner hadden opgesteld. „Het waren echt goede Nederlan ders, maar ze lieten dat teveel blijken. Ze waren wat dat be treft vrij slordig. Er waren tal loze mensen op de hoogte van het onderduikadres. Daar was er vermoedelijk een bij die die wetenschap doorgaf". Tegen het einde van de oorlog konden Robinski en zijn moe der zich wat vrijer bewegen. Ze kwamen in het bezit van valse persoonsbewijzen en hoefden niet meer langdurig onder te duiken in situaties als aan het Thorbeckeplein. Over die periode na 28 mei 1943 wil de heer Lemij nog niet veel kwijt, omdat hij „nog niet alles weg wil geven". Ir. Lemij wil eerst bekijken wat er verder nog met de dagboeken die hij heeft bijgehouden kan gebeu ren. KOOS VAN WEES [ral Ri ar in >openl HAAG De rijks- ilitie te water heeft gis- ren uit het IJsselmeer j Bfeezanddijk, halver- ege de Afsluitdijk, de Dffelijke overschotten in nog twee slachtoffers in de storm die donder- ig over ons land raasde, t het water gehaald. \Jermee waren gister- ond tenminste vijf stof- jijke overschotten ge- rgen van de in totaal in na de storm vermiste (rsonen. De politie heeft j hoop dat zich onder de jrmisten nog overlever den bevinden, vrijwel op gegeven. De twee stoffelijke overschot ten die gisteren bij de Afsluit dijk uit het water zijn gehaaid, zijn geidentificeerd. Het gaat om de uit Gouda afkomstige 41-jarige mevrouw M. van Spronssen-Egger en haar 18- jarige dochter Mariëlla. Zij be vonden zich aan boord van het Hindelooper jacht Midway. De twee andere opvarenden van dit jacht, de echtgenoot van de vrouw en de zoon van een col lega van de echtgenoot, wor den nog vermist. De rijkspoli tie heeft de zoekactie naar vermisten hedenmorgen voortgezet. Bij Gaasterland ten zuiden van Stavoren is gistermorgen dit reddingsvlot aangespoeld van een jacht dat donderdagmid dag uit de kust van Stavoren in moeilijkheden was geraakt. Over de identiteit van het be trokken jacht is niets bekend. Politie-ambtenaren hebben gisteren huiszoeking gedaan in de woning van Konrad Kujau in Stuttgart, die ervan wordt verdacht de valse dagboeken van Hitier te hebben vervaardigd. Hier verla ten ze met het aangetroffen bewijsmateriaal de woning van Ku jau. HAMBURG/ BONN De redactie van het West- duitse weekblad „Stern" heeft gisteravond op een voltallige vergadering be sloten de redactieruimte met onmiddellijke ingang te bezetten om de „redac tionele onafhankelijkheid te handhaven". De bezetting volgt op het af treden van de hoofdredacteu ren Peter Koch en Felix Schmidt, die hun functie ter beschikking moesten stellen wegens de affaire rond de ver valste dagboeken van Adolf Hitler. Dit tweetal is vervan gen door de twee als conserva tief bekend staande journalis ten Johannes Gross en Peter Scholl-Latour. Met de bezet ting wil de redactie bereiken dat deze benoeming ongedaan wordt gemaakt. De Duitse justitie heeft intus sen een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen de 44-jarige Konrad Fischer uit Stuttgart. Fischer, die ook vaak de naam dr. Kujau gebruikt, wordt er van verdacht de vervalste dag boeken van Adolf Hitler te hebben geleverd aan het weekblad Stern te hebben ge leverd. Fischer is waarschijn lijk niet meer in de Bondsre publiek. Vermoed wordt dat hij de dagboeken ook zelf heeft geschreven. Met het einde van de examenmarathon in zicht was het gisteren de grote dag voor de „expressionisten" onder de examenkandidaten vwo, havo en mavo, degenen dus die een expressievak in hun pakket hadden geko zen: muziek of een van de onderdelen van „tehatex": tekenen, handenarbeid of textiele werkvormen. Het havo-examen muziek werd door onze leraar een prettig geheel genoemd: een redelijke moeilijkheidsgraad en een aardige afwisseling in stijlen en genres. Overigens zullen volgens hem sommige leerlingen wel moeite hebben gehad met enkele solfègevra- gen (over het notenbeeld) en structuurvragen (hoe zit de muziek in elkaar?). Van een wisselend, maar over het geheel behoorlijk niveau en van een redelijke moeilijk heidsgraad waren ook de op gaven voor het havo-examen tekenen. Thema was dit jaar het por tret, zowel in het algemeen als in het specifieke tekengedeel te. Was vorig jaar het examen meer kunstbeschouwend van karakter, dit jaar was het meer kunsthistorisch van aard. Waardering klonk van alle kanten voor de kwaliteit van de kleurenreprodukties. Het examen in de beeldende vakken wordt langzaam vol wassen, aldus een van onze zegslieden, die overigens wel enkele storende onduidelijkhe den in de vraagstelling signa leerde. Zo werd bij de afbeel dingen 9, 10 en 11 gevraagd welke van de twee poseren. Onze zegsman was stellig van oordeel dat ze alle drie poseer den. Dat gold volgens hem ook van afbeelding 8, waarvan de opgave beweerde dat hier van poseren geen sprake was. Het havo-examen handenar beid werd door velen moeilijk genoemd. VWO Het vwo-examen tekenen had dit jaar de natuurbeleving tot thema. Ofschoon het de leer lingen op het eerste gezicht wel meeviel werd er nogal wat kennis gevraagd. Ook moest behoorlijk worden doorge dacht. Handenarbeid, wat het alge mene gedeelte betreft gelijk aan textiele werkvormen en tekenen, werd door de vwo- -kandidaten gekarakteriseerd als: viel reuze mee. MAVO Voor het expressievak muziek zijn we een kijkje gaan nemen op een mavo-school. Er werd ADVERTENTIE 8%% LENING 1983 PER 1984/1993 open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 17 mei vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 15 juni in 10 jaarlijkse termijnen van 15 juni 1984 af 17 mei a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 15 juni 1983 kosteloos bij banken en commissionairs (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor 1986 zal de PTT niet meer in staat zijn 1200 functies van de Centrale Directie van Den Haag naar Groningen te verplaatsen, zoals volgens het Uitvoeringsplan spreiding de bedoeling was. Het zullen hoogstens 950 tot 1000 functies zijn. Voornaam ste oorzaak van het niet halen van de plannen is dé economische crisis waardóór met name de vestiging van de Centrale werkplaats van de PTT in Groningen met 220 man, niet meer in die omvang te halen is. De PTT zoekt nu naarstig naar compenserende maatrege len om het gat dat in het Uitvoeringsplan spreiding is gevallen, op te vullen. Dit staat in een brief die staatssecretaris Scherpenhuizen (Ver keer en Waterstaat, PTT-zaken) aan de Kamer heeft gezonden. Nu de 1200 functies niet voor 1986 naar Groningen verplaatst kunnen worden, betekent dit dat het Uitvoeringsplan met ten minste een jaar verlengd wordt. De 1200 functies zullen dan voor 1987 naar Groningen verplaatst moeten zijn. De staatsse cretaris bericht de Kamer daarbij dat hiermee ook al in het Uit voeringsplan rekening was gehouden. Volgens de staatssecretaris zelf ligt de spreidingsoperatie tot nu toe wel degelijk „op koers". Er zijn inmiddels 758 functies van de Centrale Directie der PTT uit Den Haag naar Groningen overgeplaatst. De staatssecretaris schrijft de Kamer dat eind van dit jaar ongeveer 800 PTT'ers in Groningen zullen zitten. In zijn brief wijst de bewindsman erop dat er tot nu toe een bon te mengeling van kleinere diensten van de PTT in Groningen zit. Dit omdat gepoogd is zoveel mogelijk organisatie-eenheden over te plaatsen. Scherpenhuizen tekent wel aan dat met deze opzet van de spreiding „onvermijdelijk ondoelmatigheden in het functioneren van met name kleine afdelingen moeten worden aanvaard". ADVERTENTIE Unieke aanbieding van uw krant: 7-DAAGSE TOURINGCARREIS NAAR HET GLASDISTRICT fU/EREII Vertrek woensdag VAN WEU EN 6 juli a.s. De unieke 7-daagse touringcarreis. welke uw krant organiseert in samen werking met DFDS TOR LINE Is een vakantie waarin men mede dankzij de uiterst comfortabele touringcar en de uitstekende hotels echt wordt ver- De overnachtingen zijn in Jönköping, Vaxjo en Göteborg. Göteborg is een boeiende stad om een stop te maken - er is van alles te beleven en te zien - en ook de beide andere steden zijn een goede keus. Jönköping ligt in een prachtig gebied van beboste heuvels, glinsterende meertjes en glooiende landbouwvelden en aan het Vëttern. dat als het mooiste van de grote Zweedse meren wordt beschouwd. Vaxjo. een oude bisschopsstad met een bezienswaardige domkerk, is tevens het centrum van de glasfabrieken. In de stad en naaste omgeving zijn vele glasten toonstellingen en winkels waar men voor zeer lage prijzen prachtige glasserviezen karr kopen. Het gebied tussen Vaxjö en Jönköping is door zijn bossen en meren en zachtgloolende heuvels bijzonder aantrekkelijk en biedt naast die fraaie natuur nog vele andere bezienswaardigheden. De heen- en terugreis worden gemaakt met de luxe DFDS TOR LINE sche pen m.s. Tor Britannia en Tor Scandinavia, waarbij ledereen kan genieten van een echt ontspannende zeereis. Het reisprogramma in één oogopslag vertrek Amsterdam: woensdag 6 juli, 11.00 uur. aankomst Göteborg: donderdag 7 juli. 09.30 uur. overnachting in Jönköping (1 nacht). Vöxjö (2 nachten) en Göteborg (1 nacht). Alle kamers met privé faciliteiten ontbijt, lunch en diner in deze hotels of onderweg. bezoek Lindhammars glasfabriek en glasmuseum, alsmede Vikinggra ven met openluchtmuseum. f|ordentour scherenarchipel westkust Göteborg alsmede shopplngtour overdekte winkelcentrum ..Ostra Nordstan" in het centrum van Gote- vertrek Göteborg: maandag 11 juli, 22.00 uur. aankomst Amsterdam, dmsdag 12 juli. 21.00 uur. De prijs van deze XO AR mooie reis bedraagt J SjSjOb™ per persoon op basis van een 2-persoons luxe hut met douche, tollet en airconditioning. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6 - poliskosten en assurantiebelasting. Gecombineerde reisverzekering 14.- per persoon 5 - poliskosten en assurantiebelasting. Inbegrepen overnachting en volledige verzorging tijdens verblijf In Zweden, alsmede tourlngcarvervoer vanaf Rotterdam/Den Haag-Amsterdam v.v. en tl|dens de reis door Zweden. De maaltijden en dranken aan boord zijn niet Inbegrepen. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk In onze vestigingen Spulstraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spul) en Coolsingel 67 Rotterdam (t.o. Stad huis). POSTBUS 16050 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL. 070-190862 (Door Frits Stommels en Jan Hooyman) in dit examen wat meer dan in voorgaande jaren gewerkt met schema's. Ook moesten nogal' wat ritmes en toonhoogten worden ingevuld, wat zeker niet gemakkelijk is. De muziekband startte met een aardig binnenkomertje: popmuziek. Maar de band ging al vlug over op Bach, Mozart en de Italiaanse opera. Nogal zware kost voor jongeren van deze leeftijd. Overigens was de band dit jaar veel beter geti med was dan vorig jaar. De kandidaten konden „hem" re delijk goed bijhouden en hoef den niet in paniek te raken. Mavo had naast expressieve vakken in de morgenuren meerkeuzevragen over han delskennis I. Heel veel kandi daten waren er al binnen het uur mee klaar, de rest een half uur voor het einde. Het ging dan ook om vrij gemakkelijk werk. Economie-Engels Economie II voor het vwo was volgens onze leraar over het geheel genomen een pittig, maar toch niet té moeilijk exa men. Opgave 1 over de kost prijsberekening van een in dustriële onderneming was be paald niet gemakkelijk. Opga ve 2 over de omschakeling van hand- op machinale produktie was goed te doen. Bij de derde opgave, een financierings vraagstuk, zullen sommige leerlingen wel moeite hebben gehad met de journaalposten, meende hij. Engels voor de havo-kandida ten was goed te doen. Het wa ren leuke teksten, zei onze le raar. De enige moeilijke tekst was eigenlijk de vierde over de plaats van een eventuele derde Londense luchthaven. De leerlingen oordeelden nog al verschillend over het werk. Bij onderlinge vergelijking bleken velen toch lager te hebben gescoord dan zij ver wacht hadden. LBO Het lbo, behalve het lmo (lager middenstands onderwijs) had gisteren Duits (open vragen De kandidaten moesten naar aanleiding van een eenvoudige tekst met als titel „Ein Auftrag für Schwester Vera" acht vra gen beantwoorden. Daarbij werd een beroep gedaan op de eigen vaardigheid. Ook moesten zinnen worden gevormd aan de hand van twee gegeven woorden. Een volgende opdracht betrof het afmaken van zinnen door mi nimaal vier woorden toe te voegen. Verder moesten de kandidaten tien ontbrekende woorden invullen in een teks tje en zinnen vormen met woorden die door elkaar ston den. Het werk voldeed, aldus een leraar, aan de doelstelling, na melijk het testen van de Duit se vaardigheid. De kandidaten vonden het een pittig, maar goed examen. In de morgenuren hadden leao (lager economisch en admini stratief onderwijs), lhno (lager huishoud- en nijverheids on derwijs) en Ito (lager technisch onderwijs) handelskennis II. CDA-fractie slikt aftrek schilder werk DEN HAAG De Tweede- -Kamerfractie van het CDA is bereid schilderwerk binnen- en buitenshuis als groot onder houd en dus als aftrekbaar voor de belastingen te be schouwen. De fractie heeft gis teren besloten tegemoet te ko men aan deze vurige wens van de VVD-fractie. mits het huurwaardeforfait met 0,1 procent punt wordt verhoogd en de regeling geen extra aan slag op de schatkist zal beteke nen. De verhoging van het huurwaardeforfait levert vol gens de fractie ongeveer 45 miljoen gulden op. Met dat geld zou de schilderwerk-rege ling bekostigd en gecontro leerd kunnen worden. Volgens het kabinet echter is voor het aftrekbaar maken van schil derwerk 100 miljoen nodig.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5