Buitenlandse jongeren dupe !alend beleid verblijfsrechten Leiderdorp ïtelt besluit •ver stads- erwarming uit Mooi jiccgenoi - 4" Êeidie Qoma/nt Historische expositie van Kritisch Noordwijk reiden Serie Residentie Orkest geïnspireerd besloten CeidóeSourarit ZATERDAG 14 MEI 1983 PAGINA 3 entallen jleorecorders istolen IIDEN Bij een in- iak in een televisie- videoverhuurbedrijf de Haarlemmer- at zijn tussen nsdagavond en vrij- lorgen enkele tien- Jen videorecorders en aroveiLeie honderden vide- e meenden gestolen. De niet vfirekers zijn het pand iteld, de achterzijde bin- lig z0rgekomen *or" »rden een deur. Het ladebedrag is zeer izienlijk. lis gil de lf als zei Tasjesroof LEIDEN Een 72-jarige Leidse is gis termiddag om streeks vier uur van haar tasje beroofd, terwijl zij in de Thorbecke- straat liep. Eén of twee jongens grepen de tas en gingen er vandoor. In de tas zat onder meer een porte monnee met vijftig gulden en een bos sleu tels. Wethouder J. Fase van econo mische zaken was gistermiddag te gast aan de Rooseveltstraat om het ..Autoschadehuis" te openen. Zij deed dat door een apparaat in werking te stellen, dat de ergste deuken uit een auto moet trekken. Het Auto schadehuis is een bedrijf dat deel uit maakt van het Motor huis en zegt een unieke manier van het regelen van schade aan auto's te hebben. Gevolg: de klant heeft zijn auto sneller te rug en de klant hoeft zich nau welijks meer druk te maken over de papierwinkel, die komt kijken bij een auto-ongeval. Dreigende sluiting Time Out WASSENAAR „Een tweede beroepskracht is een noodzaak, geen eis. Als de gemeente niet reageert, kiest men voor de slui ting van Time Out." Dit zegt Ronald ter Schegget, één van de leiddinggevende vrijwilligers in het Wassenaarse jongerencen trum. Deze week hebben zo'n tien vrijwilligers brieven gezon den aan B en W en de raadsle den van Wassenaar. Hierin wordt gehamerd op de dringen de noodzaak van een tweede beroepskracht. De overige veer tig vrijwilligers die Time Out telt, schrijven de komende da gen een brief. Bezwaren tegen plan Laiterie verworpen NOORDWIJK Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland verwer pen alle bezwaren die tegen het Noordwijkse bestemmingsplan Lai terie zijn gemaakt. Tot de bezwaar makers tegen het plan behoorde de vereniging natuur- en vogelbe scherming en de leefbaarheidsvere niging Kritisch Noordwijk. De ver-* eniging is bang dat landschapsont- sierende bouwsels in dit stuk ge bied een aantasting van een „uniek stukje" duinterrein zullen beteke nen. Volgens Gedeputeerde Staten is wel degelijk rekening gehouden met het bijzondere karakter van het terrein. Leidenaar zwaar gewond geraakt LEIDEN Een 47-jarige Leidenaar is gister middag omstreeks twaalf uur ernstig gewond ge raakt bij een ongeval op Rijksweg 4 ter hoogte van het spoorwegviaduct tussen de Hoge Rijn dijk en de Europaweg. De man wilde vanaf de Hoge Rijndijk de rijksweg op gaan, maar bleef vrij lang op de invoegstrook rijden. Toen deze smaller werd ging hij alsnog de hoofdrijbaan op. Een zich vlak achter hem bevindende vrachtwa gen met oplegger kon de auto niet ontwijken en reed de auto van achteren aan. De auto draaide daardoor om zijn as en de vrachtwagen greep de auto opnieuw De auto werd tegen de vangrail gesmeten en kwam 50 meter verder tot stilstand. De Leidenaar is met zeer ernstig inwendig letseL en een wervelfractuur overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. r dooii, de ee IDEN De maand i is uitgeroepen tot ak- et anbiaand voor een nieuwe »t met betere verblijfs- fhten voor buitenlandse igeren. Deze aktie- land is het initiatief van t Landelijk Comité Ver- jjfsrecht Buitenlandse ngeren en ook in Lei- ef Dijn zijn er allerlei akties de T\ voorlichtingsbijeen- opppsten. miste! de afgelopen jaren in het or weöer van de gezinshereniging igen <jtr Nederland kwamen, ver- laatst^*1 'n grote onzekerheid Er hun verblijfsrechten. In verblijfspositie is niet bij wet geregeld, maar in len rfemdelingen-circulaires van n Diif ministerie van justitie, "e circulaires kunnen per weer veranderen. n of ïitenlandse jongeren heb- een losbladige rechtsposi- ra', stelde Prof. Kees Groe- en oppdijk, hoogleraar in rechtssociologie aan de univer siteit van Nijmegen. De aktie die deze maand wordt gehou den wil aan deze onzekere si tuatie een einde maken. Van daag wordt de aktiemaand ge start met een informatiedag in het Leids Volkshuis voor Turkse en Marokkaanse jon gens. Op 24 mei is er een bij eenkomst voor de ouders van de buitenlandse jongeren, op 27 mei is er een voorlichtings dag voor buitenlandse vrou wen en meisjes in het Spoortje aan de Bernardkade en ten slotte is er nog een bijeen komst voor de hulpverleners van Stats en andere instellin gen die met buitenlandse jon geren te maken hebben. Op de bijeenkomsten wordt voorlich ting gegeven en verder ge praat over hoe het wel zou moeten. De akties die door heel Nederland gehouden worden monden op 28 mei uit in een grote demonstratie en manifestatie vanaf twee uur op het Domplein in Utrecht. Rechtspositie Bij het jongerencentruim Stats, gevestigd in het Leids Volks huis, werd zo'n anderhalf jaar geleden gestart met een onder zoek naar de rechtspositie van de buitenlandse jongeren. Steeds meer vragen en proble men hierover bereikten de werkers bij Stats en bij het JAC. Uit dat onderzoek bleek, dat de vreemdelingenpolitie in verschillende gemeenten heel anders handelen en dat be paalde wettelijke regels ten gunste van de buitenlandse jongeren niet werden nage leefd. Door de wisselende cir culaires weet de vreemdelin genpolitie vaak ook niet meer waar zij aan toe is. Een buiten landse jongere kan als hij vijf jaar in Nederland is een „gele kaart" krijgen, waardoor hij niet meer bang hoeft te zijn het land te worden uitgezet. Veel jongeren die al ruim vijf jaar in Nederland zijn, hadden deze kaart nooit gekregen. Door gebrek aan voorlichting wisten veel zij niet dat ze er recht op hadden. Toen zij als nog om deze kaart vroegen, ontstonden er allerlei moeilijk heden. De buitenlandse jonge re moet aan een hele waslijst van voorwaarden voldoen om in Nederland te mogen blij ven. Eén van de belangrijkste voor waarde is, dat de jongere werk heeft. Gezien het stijgende aantal werklozen wordt het voor de buitenlandse jongeren ook steeds moeilijker een baan te vinden. Het verlengen van de verblijfsvergunning, dat anders altijd automatisch per jaar geregeld werd, wordt nu voor een half jaar of slechts voor enkele maanden ver lengd. Waardoor de onzeker heid over verblijf hier steeds groter wordt. Het hebben van een uitkering is in veel steden aanleiding geen verblijfsver gunning te geven. Als deze jongeren geen werk hebben, wordt vaak gezegd dat ze maar iets moeten gaan leren om hun positie op de arbeids markt te verbeteren. Doen zij dit echter dan wordt het uitge legd als het niet actief op zoek zijn naar een baan. In de cir culaire wordt hier geen duide lijkheid over gegeven. In de praktijk zou het echter al vaak zijn voorgekomen, dat een 21- jarige jongen zonder werk het land werd uitgezet. Ook zelf standig wonen of trouwen gaat niet zo makkelijk voor een buitenlandse jongere. Het zijn allemaal redenen om de bui tenlandse jongere, die al lange tijd in Nederland is, het land uit te zetten en pas herenigde gezinnen uiteen te scheuren. Door al deze en nog veel meer problemen, die de jongeren ondervinden werd steeds meer om rechtshulp gevraagd. Veel advocaten gingen zich speciali seren in het doolhof van arti kelen om de buitenlandse jon gere bij te staan. Door het in voeren van de eigen bijdrage wordt ook deze steun steeds meer ingedamd. Onlangs werd het klachtenboek over het verblijfsrecht van buitenland se jongeren aan de staatssecre taris van justitie overhandigd. Het Landelijk Comité Ver blijfsrecht Buitenlandse Jonge ren hebben de volgende eisen: Alle buitenlandse jongeren, die- door gezingshereniging naar Nederland kwamen, moeten zonder verdere voor waarden kunnen blijven. Zij moeten het recht krijgen, om met behoud van verblijfsver gunning te kunnen trouwen of zelfstandig te gaan wonen. Ook moeten zij de mogelijk heid hebben hun partner naar Nederland te laten komen, zonder allerlei extra eisen. De voorlichting over de verblijfs rechten moet beter. Jongeren met verschillende geboorteda ta moeten niet meer automa tisch uit Nederland gestuurd worden, maar recht krijgen op een gedegen onderzoek. De verblijfstijd in Nederland en de tijd in militaire dienst moet meetellen voor de verblijfs rechten bij terugkomst. De vrouw en kinderen van de jongen in dienst, moeten recht krijgen op een uitkering. Mili taire dienst mag geen reden voor ontslag zijn. enf jTïüilDERDORP De gemeenteraad van Leiderdorp igers! maandag nog geen beslissing nemen over de even- 1, Aiphfle aanleg van een stadsverwarmingsnet in de ge ^ente- Dat blijkt uit een mededeling van het college B en W aan de gemeenteraad. met het onderzoek naar de haalbaarheid van stadsver- RALE Jrming in de bestaande bebouwing van Leiderdorp. Zoals be- Tel. Vid had de commissie financiën en economische aangelegenhe- an 9.0&1 in februari geadviseerd een dergelijk onderzoek te houden enVperS0rens een beslissing te nemen. Algemeen werd geoordeeld 1 toepassing van stadsverwarming alleen in de toekomstige :N breidingswijken Buitenhof-Midden en West in financieel op- Elke dht geen haalbare kaart was. Het onderzoek van het EBR heeft 0.00 ij: nu toe niet het gewenste resultaat opgeleverd. Door mede- rkers van het EBR zijn wel gesprekken met vertegenwoordi- van eigenaren van gebouwencomplexen gevoerd, maar tot ys. Brdcrete resultaten heeft dat niet geleid. Het EBR heeft haar ge «el. Sekspartner daarom gevraagd binnen twee maanden een uit- te ^oen over bet al of niet meedoen aan een stadsverwar- ierstraf.8sPr°ject- Bet college stelt daarom bij het ontbreken van de no. io|ige gegevens de besluitvorming over de toepassing van stads- iL iiKvarming in Leiderdorp tot een volgende vergadering uit te •zoek llen. ationsvj bij jerscha :den831 kle*ne moe«'e van het opgeven ssie Vi* een nieuwe abonnee wordt l1 reeki3^ beloond me' ^eze voor Vals vergulde miniatuur fulpen, die gehangen is aan een sierlijk kettinkje sen-Nie tel - Sophl 126325. vrijdag k,ridre.. aatsch{°slcode/Plaa,s 071 - petaald wordt per maand (met automatische afschrijving) 14*15 UI per kwartaal luur een miniatuur balpen naar: Pjlxf'laats/Postcode- telefoon J'Ly- Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232,® »°°VG Den Haag I exposfU Lelietuin bloeit in de Keukenhof De belangstelling voor de lelie groeit enorm. Momenteel wordt op 1.600 hectare in Ne derland lelies gekweekt en dat is een vele malen grotere op pervlakte dan een aantal jaar geleden. Voor de Keukenhof een aardige aanleiding om aan die explosieve groei aandacht te besteden. In de nog elf da gen die dit Keukenhofseizoen nog resten, heeft het bestuur een waardige afsluiting gevon den met een schitterende kas vol lelie's. Volgens voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, ir. J. Spithoven, begint de lelie zich steeds meer te ontwikkelen als „inpul- sartikel". Geen bloem meer die alleen bij begrafenissen wordt gebruikt, maar een die de klant ook zomaar bij een kiosk meeneemt om bijvoor beeld thuis op tafel te zetten. De lelie is intussen al opgerukt tot de vierde plaats in de ver kooplijsten na de tulp, gladiool en narcis. Voor de bloemen- kwekers is in een aantal geval len de lelie een minder ge slaagde bloem, omdat er veel mee geëxperimenteerd wordt en er nogal wat oogsten verlo ren gaan. Veel nieuwe lelieras sen komen en gaan. Van de leliesoorten die het wel uithouden, heeft de Keukenhof een tentoonstelling ingericht. Een aardige aanvulling op de al aardig wat verwelkte bloe- blijkbaar niet stuk. Zelfs met men in de rest van het park. het slechtste Keukenhofweer Het bezoek aan de Keukenhof dat we sinds 1840 hebben ge- is dit jaar overigens weer ho- had", aldus de heer Berends ger dan vorige jaren. ,,Het kan van de Keukenhof. LEIDEN Het Residentie Orkest bereikte gister avond in het laatste concert van haar „Familieserie" onder de leiding van de Duitse gastdirigent Heinz Wallberg een overtuigend resultaat. Dit ging vaak gepaard met een maximale en in een aantal geval len zwaar aangezette volume, maar deze kwam nergens in de knel met de akoestische grenzen, die in de Stadsgehoorzaal bij optredens van grote orkesten vaak hinderlijk hoorbaar zijn. Dit blijk van vakmanschap ging ongetwijfeld gepaard met een affi niteit, die Wallberg als ervaren operadirigent gevoeld moet heb ben met de composities van Verdi, Strauss en Franck, die door hun programmatisch karakter het operagenre dicht naderen. Ook het 2e pianoconcert van Tsjaikowsky is door het bezit van talrijke folkloristische thema's, die zoiets als een „Russische sfeer" oproepen, niet puur absoluut te noemen. De solist in dit werk was de pianist Shura Cherkasky. Al kon deze in verband met zijn leeftijd niet meer het summum van briljante virtuositeit opbrengen, die in dit concert wordt ge vraagd, toch was wat hij op dit punt in goed getimed samenspel presteerde, na een wat moeizame start, nog indrukwekkend ge noeg om met gespannen aandacht te volgen en ver boven het peil dat menig jonger collega zou weten te bereiken. Wat zijn uitvoering helemaal innemend maakte waren de verrassende, dynamische effecten resp-ectievelijk lyrische passages, die het technisch geweld afwisselen en waarin hij een nog uiterst vitaal muzikaal gevoel toonde. De uitvoering van Francks „Psyché" en Strauss' „Don Juan" ook de aandacht van de aanwezige kinderen vast hield mag een wonder heten, dat toegeschreven moet worden aan de werking, die van geïnspireerd en vakbekwaam musiceren uitgaat. Voor een Familieconcert was het een verkeerde programmering, die er leidde dat het concert de lengte had van een abonnementsa vond. Om kwart voor tien pas op straat staan is geen reclame voor deze serie, waarvan de opzet echter nog steeds de moeite waard blijft. DIRK VOOREN Zoeterwoudse sterrit ZOETERWOUDE De inschrijvingstermijn voor de 32e uitga ve van de Zoeterwoudse sterrit begint morgen. Dit jaarlijks te rugkerende fietsfestijn wordt gehouden op zondag 5 juni en er is weer keuze uit twee afstanden, te weten 40 of 75 kilometer. De „sterrit" is een begrip in Zoeterwoude en wijde omgeving. Vele honderden mensen stappen dan op de tweewieler om de fiets tocht te volbrengen. De deelnemers aan de tocht over 75 kilome ter kunnen starten tussen half acht en elf uur vanaf het Muziek centrum terwijl de vertrekkers voor de 40 km-tocht vanaf elf uur aan het karwei kunnen beginnen. Inschrijving dient te ge schieden bij de familie A. Berg, Commandeurshof 12, telefoon 01715-2486. Het inschrijfgeld is drie gulden. Een oude foto van Het Koepeltje, in het Noordwijk se duin. De zegswijze ging vroeger: ,,Te Noordwijk geweest en het koepeltje niet bezocht, staat gelijk met: te Rome geweest en den paus niet gezien". NOORDWIJK Kritisch Noordwijk houdt tot 20 mei in het Buurthuis aan de Hoofdstraat een expositie, die geheel gewijd zal zijn aan de ontwikkeling van Noordwijk van een agrarisch/vissersdorp tot een forensengemeente. Bur gemeester mr. J. M. Bonnike heeft deze tentoonstelling gis teravond geopend. Een werkgroep van Kritisch Noordwijk is met de voorbe reiding enkele jaren bezig geweest. Men verkreeg aanvan kelijk van de culturele commissie niet de medewerking, die men had mogen verwachten, merkt Kritisch Noord wijk op. Men vond de opzet niet cultureel genoeg. Bij een nieuwe opzet van verdeling van de sociaal-culturele pot kreeg Kritisch Noordwijk wel een subsidie voor haar akti- viteiten en daaruit werd voor een deel ook deze expositie bekostigd. Bij het vaststellen van het raam voor deze tentoonstelling is gekozen voor een zestal onderdelen over Noordwijk. toen en nu, te weten de visserij, de sociale geschiedenis, de monumenten, het toerisme en het verkeer, dorpsuitbrei dingen en beroepen/economie. Anders geformuleerd kan men zeggen, dat de expositie neerkomt op de verworven heden, het bestaansrecht en de veranderingen in Noord wijk. Van elk onderdeel worden voornamelijk via foto's en kopieën van akten chronologisch de hoofdlijnen aangege ven. Kritisch Noordwijk maakt daarbij gebruik van vaak niet eerder vertoonde beelden van Noordwijk. Oude prent briefkaarten zijn omgezet tot levensgrote foto's. Verder leende Kritisch Noordwijk ook authentiek materiaal over de gemeente bij andere verenigingen. Veel medewerking ondervond men van de heer Reddingius, chef van de afde ling interne zaken op de gemeentesecretarie en van het Genootschap Oud-Noordwijk. Het uitgestalde materiaal biedt een grote verscheidenheid. Er zijn historische foto's bij van bomschuiten en loggers, maar ook van toeleveringsbedrijven als de lijnbaan, de touwslagerij en dergelijke. Verder wordt veel aandacht ge schonken aan bekende Noordwijkers, plaatselijke gewoon ten en aan nog bestaande of inmiddels verdwenen monu menten. De ontwikkeling van een agrarisch dorp tot fo rensengemeente, de bedrijvigheden en ambachten uit vroe ger tijden en nu, passeren de revue. De tentoonstelling is dagelijks voor het publiek gopend van 14" tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. Unieke expositie in De Waag geopend De beeldhouwer Marius van Beel zorgde gisteravond in De Waag aan de Aalmarkt voor de opening van de nieuwste kunstmanifestatie in het histo rische pand. De expositie is op poten gezet door de galerie ,,De Oude Rijn". Voor de gele genheid is uitgeweken naar het Waaggebouw. Tot 24 mei ex poseren kunstenaars als Her man Gordijn, Walter Nobbe. Herman Beserik, Fer Hakkaart en Maja van Hall een gedeelte van hun werk. Ook de enorme hengel en dobber in de gracht voor de Waag maken deel uit van de expositie. Dit kunstwerk moet de weg wijzen naar de Waag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3