Spa uiterst heilzaam r voor „Bedrijven mogen alles produceren, als ze het milieu maar niet aantasten" V Vandaag wordt in de Merwedehal van het Utrechtse Jaarbeurscomplex een manifestatie gehouden onder het motto „Greenpeace vijf jaar in Nederland". Tijdens de manifestatie, die zal worden gepresenteerd door Ted de Braak en Midas Dekkers, zal Greenpeace terugblikken op de resultaten van vijf jaar actievoeren door de Nederlandse organisatie. Bovendien zullen verschillende sprekers ook aantippen waar de actiepunten voor de toekomst liggen. Aan de manifestatie gaat een fietstocht vooraf die bedoeld is om geld in te zamelen voor het in de vaart houden van het schip Sirius en de aanschaf van een nieuwe grote rubberboot. Zo zag de werkplaats van de Compagnie Fermiere des Eaux et des Bains de Spa er in 1938 uit. Er werkten toen 80 men sen; tegenwoordig bedraagt het aantal medewerkers aan de bottelinstallaties 850 mensen. kantoor in het hart van Amster dam. In het pand van Greenpeace aan het Damrak, achter een in re genboogkleuren geschilderde toe gangsdeur en een naargeestig steegje, werken nu acht mensen in vaste dienst en een groot aantal vrijwilligers. Telex en telefoon ver binden de werkruimten met de ge hele wereld en de sfeer die er heerst is die van 'een actief, niet te groot kantoorbedrijf. Alleen hier wordt niet, zoals in veel omringen de panden, winst gemaakt in geld. Hier wordt winst gemaakt op de milieuvervuiler. Resultaten Hoe groot is die winst van vijf jaar ZATERDAG 14 MEI SPA Plinius de oudere, de beroemde Romeinse natuur- historicus uit de eerste eeuw na Christus, maakte al gewag van „een beroemde fontein waarin belletjes opborrelen". Hij had het over het water van Spa, het kuuroord in de Belgische Ardennen, dat dit jaar herdenkt dat precies vier eeuwen geleden het eerste bronwater geexporteerd werd. Spa is lang niet meer de spranke- Gehalte aan droogresten per 20 liter bronwater van diverse mer ken. lende badplaats, waar koningen, hertogen en graven zich kwamen verkwikken. Er verdringen zich nu dagjesmensen om de bronnen, waaruit al eeuw na eeuw het water stroomt, dat voor velen heilzaam heet en voor anderen niet meer dan een dorstlesser is. Bovenal is Spa nu de plaats, waarvandaan de wereld als het ware overstroomd wordt met bronwater. Vorig jaar verdween niet minder dan 370 mil joen liter Spa-water door dorstige kelen. In Nederland dronken we daarvan per hoofd der bevolking 7 liter. Spa is een plaats, die gezegend is door de natuur. De stad waar het beroemde water vandaan komt ligt temidden van hoogvlakten in een veenachtige streek, waar de bodem de functie heeft van een uiterst fij ne filter. Regen en smeltende sneeuw, die door de grond worden opgenomen, komen uiteindelijk te recht in de pyriet-houdende mer- gellagen, die ook nog eens rijk zijn aan zinksulfide. Het water neemt bovendien nog eens zwavelzuur op, waardoor de diep liggende kalkfor maties worden aangetast en dan wordt Spa eigenlijk pas echt Spa, omdat er dan aanzienlijke hoeveel heden koolzuur en kooldyoxide vrijkomen. De bewoners van Spa hebben door de eeuwen heen een aardige bent aan de meer dan 300 ijzerhouden de, onderaardse wateraders ver diend, maar menig keer hebben ze het hard vastgehouden, toen leek alsof de natuur het plotseling liet afweten. Het oudst bekende geval, waarin de bronnen opgedroogd leken, speelde zich af in 1558. De oorzaak AMSTERDAM Op 16 mei 1978 doet het schip Rainbow Warrior voor het eerst Neder land aan. Weinigen zijn ervan onder de indruk. Het is ge woon één van de vele schepen in een Nederlandse haven. Het enige opvallende is de in regenboogkleuren geschilder de boeg. De pers besteedt in het geheel geen aandacht aan de komst van het schip. Vijf jaar later, mei 1983, is dat heel anders. Zodra de Rainbow Warrior of het eveneens in regenboogkleu ren geschilderde zusterschip Sirius, in actie komt, weten veel Neder landers dat de milieu-organisatie Greenpeace opnieuw ergens de strijd heeft aangebonden voor een stukje natuurbehoud. De pers is dan alert, want menigmaal heeft een dergelijke onderneming de voorpagina van de dagbladen ge haald. In Nederland is het allemaal be gonnen op die zestiende mei. Offi cieel wordt Greenpeace Nederland opgericht in januari 1979, maar dat is het logische resultaat van het werk dat de maanden daarvoor is verzet. Anno 1983 is het resultaat van dat werk zichtbaar. Wat vijf jaar geleden een in Nederland nau welijks bekende actiegroep was, is nu een sterke organisatie met een Beelden van Greenpeace-acties die over de hele wereld aandacht trokken: de bescherming van jonge zeehondjes en de pogingen het dumpen van kernafval in de oceaan te verhinderen. bleek te liggen in het feit dat een bewoner bij graafwerkzaamheden de natuurlijke loop van een wate rader had veranderd. Op bevel van de prins van Luik moest hij als de weerlicht de zaak herstellen. In 1692 deed zich een aardbeving voor, waarna de bronnen nog slechts een troebel, smakeloos wa tertje leverden. Door de aardbeving was er een kloof ontstaan, waar door onzuiver water zich met het bronwater kon vermengen. De hele bevolking trad met schoppen en houwelen aan om het onzuivere water af te leiden. Een eeuw later opnieuw paniek; de bronnen lieten het nu afweten, omdat men op een verkeerd punt aan het bouwen ge slagen was. Koning Willem I zou er tenslotte ongewild voor zorgen dat de bronnen opnieuw tijdelijk ver dwenen. De koning had zich voor genomen om van Spa het belang rijkste kuuroord ter wereld te ma ken en liet een groot gebouw op trekken in de buurt van de watera ders. In 1819 stopten de bronnen. De bouw- en graafwerkzaamheden werden stilgelegd, men gooide de bouwputten dicht en jawel, de bron kwam weer tevoorschijn. Al in de 16e eeuw had de faam van het Spa-water zich over heel Euro pa verspreid. Gekroonde hoofden en welgestelde burgers trokken naar Spa toe, wat toen niet meer was dan een verzameling van der tig Ardense hutten rond een kerk. Maar in 1619 meldde een geschied schrijver al dat „Spa is samenge steld uit zo'n 500 gerieflijke huizen voor de buitenlanders, die uit alle hoeken van Europa komen om het geneeskrachtige water te drinken". Een arts stelde zich toen ook de vraag: „Als de patiënten niet naar de bron kunnen komen, waarom brengen we het water dan niet naar hen toe?" Vervolgens trokken zogenaamde waterbezorgers het land in, zwaar beladen met flessen mineraalwater, soms afstanden van 250 kilometer afleggend, te voet. De flessen waren groen of bruin van kleur om te vermijden dat het bezinkingsproces door het licht zou worden versneld. De kurk werd af gedekt met geiten- of varkensleer om te voorkomen dat het koolzuur gas zou ontsnappen en dat het wa ter zijn „geest" zou verliezen. Door de druk van het gas gebeurde het overigens regelmatig dat de fles ontplofte. Export Op 10 juni 1583 liet de Spaanse landvoogd per brief weten dat Hendrik III, koning van Frankrijk, behoefte had „het water van Spa te drinken". Er werden de koning wat flessen bezorgd; de export was begonnen. In het begin van de vorig eeuw werd het mineraalwater al vrij massaal naar het buitenland ver voerd. Vanuit Spa vertrokken door paarden getrokken karren, elk met 350 liter in flessen of manden bela den in de richting van Breda of Den Bosch. Het kostte de voerlui, die twee derde van de productie naar Holland brachten, vijf tot ze ven dagen om in Breda of Den Bosch de vracht te kunnen overla den op schepen, die naar Amster dam of Rotterdam vertrokken. Van daaruit vond het Spa-water zijn weg naar bijvoorbeeld Engeland, waar men de smaak van het water al danig te pakken had. In Den Bosch en Breda ontwikkelde zich een nieuw beroep, dat van water- makelaar. Bekende namen onder hen waren die van Noel, De Grandchamps in Den Bosch en Ja cob Calekberner in Breda. Zij bere kenden een prijs van ongeveer 5 sou per liter in een tijd dat een vol wassenen circa 1000 sou per jaar nodig had voor zijn levensbehoef ten. Niet in het minst door de concur rentie van ander bronwater zoals Vichy, beleefde Spa rond de eeuw wisseling zorgelijke tijden, maar Spa Reine, water zonder prikkel- tjes, en Spa Citron zorgde weer voor een opleving. Maar pas na de Tweede Wereldoorlog kan men van een kassucces spreken via een productie in 1945 van 28.066.526 li ter via 77.898.380 liter in 1955 naar ruim 370.000.000 liter vorig jaar, wat een exportbedrag opleverde van ruim 1 miljard. Vraagtekens De controleruimte en de siroopinstallatie, waar alle mengprocessc door een computer worden bestuurd. L In Nederland willen we nog wel eens vraagtekens zetten bij de heil zame werking van bronwater. Maar in landen waar men bronnen kent, koestert men ze vaak als ware levensaders. Het is nou ook niet ongewoon dat Belgische artsen hun patiënten een drink- en bad kuur in Spa voorschrijven voor de meest uiteenlopende kwalen. Maar voor de niet-gelovers gaat een Spa- -tje er ook wel in, al was het alleen maar ten verdunning van de whi sky. AAD JONGBLOED Het thermale instituut van Spa. De koolzuurgasbaden, die in de 30 voor het eerst toegepast werden door dokter Joseph Lambert, ben veel bijgedragen tot de ontwikkeling van Spa als centrum voor hartpatiënten. GREENPEACE BESTAAT VIJF JAAR maal gericht tegen legale praktgei ken. De Nederlandse regering oj\ de voorbeeld staat het storten van val in zee toe. Moet je eigenlijk je aandacht richten op het men van de produktie van dat valAls het er al is, ben je dan ntek te laat? gr, fc „Ons werkterrein is de zee", zegld Van Huizen. „Daar hebben vde voor gekozen als Greenpeace simt in de eerste internationale actie v: een Canadese werkgroep in tegen atoomproeven op het Amchitka. Als die zee wordt Greenpeace Nederland? Bereikt de organisatie echt zoveel als haar spectaculaire acties doen vermoe den? Ron van Huizen is een van de me dewerkers in vaste dienst. Hij vat zelf de resultaten als volgt samen: „Vijf jaar Greenpeace Nederland heeft veel opgeleverd. Niet alleen een groeiend milieubesef in ons land, maar ook heel concrete za ken. We hebben een sterke organi satie opgebouwd, met veel regiona le steungroepen, waardoor we fi nancieel aan veel internationale campagnes kunnen bijdragen. We hebben als Greenpeace Nederland het schip Sirius in eigendom en we dragen daarvan alle kosten, onge veer 992.000,- per jaar". „Maar wat nog veel belangrijker is, we hebben resultaten geboekt met onze acties. Het Duitse bedrijf Bay er bijvoorbeeld heeft onder druk van onze activiteiten de lozing van chemisch afval met 350.000 ton per jaar verminderd. Sterker nog, Bay er oefent nu zelf, uit concurrentie- overwegingen natuurlijk, druk uit op andere chemische bedrijven om te investeren in het terugdringen van de hoeveelheid afval". „Dat is echter lang niet het enige", aldus Van Huizen. „Samen met de Greenpeace-organisaties in andere landen hebben we bereikt, dat de jacht op walvissen wordt vermin derd. We hebben bereikt, dat de in voer van zeehondenbont in een aantal landen is verboden en dat ook het Europese parlement zich daartegen heeft uitgesproken. We hebben bereikt dat volgens de Lon don Dumping Convention geen kernafval meer in zee gestort mag worden. Ook het dumpen van che misch afval in zee vermindert en is aan steeds strengere regels gebon den. Dat zijn toch belangrijke re sultaten", stelt hij. Succes betrekkelijk En inderdaad. Op deze manier op gesomd heeft Greenpeace erg veel bereikt, maar als we hem confron teren met de betrekkelijkheid van sommige successen, moet hij toege ven, dat Greenpeace nog lang niet bereikt heeft wat ze zou willen. Zo heeft Greenpeace zelf de resolu tie van het Europees Parlement be lachelijk genoemd. De gestelde nor men zouden inhouden, dat de jacht op jonge zeehondjes gewoon door gaat. Noorwegen en Canada voelen niets voor stopzetting onder het ar gument, dat de zeehonden schade toebrengen aan de visstand. De afspraken over de walvisvaart zijn wel mooi, maar een aantal lan den houdt zich er niet aan of geeft een andere uitleg aan het akkoord, zoals Japan, Noorwegen, Peru en Chili. De London Dumping Con vention kwam wel tot een verras sende uitspraak over nucleair af val, maar Groot-Britannië heeft al laten weten gewoon door te zullen gaan met storten in zee. Bij het te rugdringen van de hoeveelheid chemisch afval gaat het om niet meer dan een minder sterke toena me. Van Huizen erkent, dat aan de re sultaten nog wat negatieve kanten zitten, maar dat is naar zijn mening een gevolg van de zwakke en ge brekkige internationale wetgeving en het ontbreken van sanctiemoge lijkheden. „Onze activiteiten zullen voor een deel erop gericht moeten zijn daar verandering in te bren gen. Onze internationale samen werking is daarvoor erg belangrijk. Er zijn nu twaalf landelijke Green peace-organisaties die samenwer ken in de Greenpeace-council in Londen. Die raad beslist over de internationale campagnes en wijst de campagneleiders aan. Vijf lan den hebben stemrecht, waaronder Nederland. Drie van de vijf inter nationale campagneleiders werken op het bureau in Amsterdam. Ook daaruit blijkt wel dat we in die vijf jaar in Nederland veel hebben be reikt", stelt Van Huizen. Spectaculair De manier waarop Greenpeace haar acties voert is nogal spectacu lair. Harpoenen vliegen over hoof den van actievoerders. Vaten gif komen terecht in rubberboten die omslaan en waarbij mensen ge wond raken. De televisie laat beel den zien van mensen die zich met gevaarlijk vervuild water overgie ten en Greenpeace trekt gebieden in waar kernproeven genomen zui len worden. Is dat niet veel te ris kant en is die hang naar publiciteit niet overdreven? „Nee", zegt Van Huizen. „Ons uit gangspunt is onze acties te voeren op een geweldloze manier zonder ontoelaatbaar risico. Wat we doen wordt wel eens overdreven. Dat overgieten met gif onlangs op de tv is niet waar. Het was gewoon schoon water. Maar in andere ge vallen is er wel risico geweest. Het is belangrijk dat we met onze strijdmethoden de pers halen. Op die manier maken we de mensen duidelijk dat het ons ernst is en de publieke opinie is een pressiemid del. Daar hebben regeringen en be drijven meer oren naar dan naar de argumenten die aan onze acties ten grondslag liggen". „Maar denk niet dat dat het enige is wat we doen", gaat hij verder. „Het is maar het topje van de ijs berg. Erg veel werk zit in voorlich ting en lobby. Je moet politici be werken met documentatie en argu menten. Je moet het publiek duide lijk maken waarom het precies gaat. De jeugd heeft daarbij een streepje voor. We doen veel aan voorlichting op scholen en maken speciaal op hen gericht materiaal. Daarnaast zijn er natuurlijk ook nog de papieren campagnes. Het schrijven van brieven en het voe ren van handtekeningenakties. Dat is wel minder spectaculair maar erg nodig". Werkterrein De acties die jullie voeren, zijn alle tast, komen we in actie. Het is zo dat we onze strijd zouden kul het nen richten tegen de bedrijven. Dke zou in de eerste plaats de indri de geven dat we tegen die bedrijvtles zijn. Maar dat is niet zo. Ze mogt en van ons alles produceren, als ze h milieu er maar niet mee werp van veel actiegroepen, onze acties krijgen de mensen °€RI ngens zelf hun probleem op i stoep gedeponeerd. Kijk maar ee wat er gebeurt als kernafval nietllj zee gestort kan worden. Dan mol je het op land opslaan. En waj dan? Geen gemeente wil het he| ben en dan pas vraagt men zich j of we die rotzooi wel moeten ken. Dan pas zoekt men naar alt« I I natieve produktiemethoden. ?e' Als dat gebeurt, hebben we me* bereikt dan met een demonstrall tegen een bedrijf. Bovendien sliXt^ je dan mogelijke gesprekken m regeringen en bedrijven niet Die houden we nu open". Maar het storten blijft legaal. „Dat is wel zo, maar ook daarOM komt verandering. De uitsprauj I van mr.Asscher van de Amste J damse rechtbank, dat we dumpi' gen wel mogen hinderen, maar nl verhinderen, geeft daar al iets vi aan". En de toekomst? Wat doet Greë peace als ze haar doel heeft berek en wat is de volgende actie op h programma? „Ik denk dat de volgende aktie i? heel groots wordt. Het houdt vé band met de Britse dumpingen v| kernafval komende zomer en dat| alles wat ik er over kwijt wil. Maj groots en internationaal belangrj wordt het zeker. En wat de vetf toekomst betreft, we gaan gewoi door op onze manier. En zijn on' doelen van dit moment bereid dan zullen we onze strijd richten I ontbossing van regenwouden, zul regen en Antarctica. Er is nog I verschrikkelijk veel voor het ni lieu te doen". KOOS BLOEMSM

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18