Katwijk bekostigt werkgelegenheidsprojecten uit de financiële meevallers Warmond wil oude kern beschermen Sassenheim bouwt in Postwijk 62 goedkope vrije sector woningen Velocitas misleidde indere verenigingen Politie lokte verdachten in heroïne val ^LEIDEN CeicbcSouoont WOENSDAG 11 MEI 1983 PAGINA 7 P EN W-NOORDWUK WILLEN ITUURGROEP VOOR RAADHUISBOUW I0ORDWIJK Het gemeentebestuur is an plan een stuurgroep in het leven te roe- en, die de eerste fase van de uitbreiding van et raadhuis gaat voorbereiden en begelei- en. De leden zullen in een (besloten) verga- ering van de raadscommissie voor algemene estuurszaken worden aangewezen. Als pro- ctondersteuner hebben burgemeester en rethouders de I.P.M. Haarlem B.V. op het og, waarvoor een bedrag van maximaal O.OOO guden beschikbaar gesteld zou kunnen rorden. let genoemde bedrijf in de stuurgroep verte- enwoordigd worden door de heer Van chaik, zo heeft wethouder Van Duijn ge- d. De stuurgroep is geen raadscommissie de zin van de gemeentewet. Voor het raadslid Van Rijnberk (D '66) was dit aanlei ding er de aandacht op te vestigen, dat bij de collegevorming afgesproken was, dat alle po litieke partijen in de raadscommissies verte genwoordigd zouden zijn. „Geldt dit nu ook voor de stuurgroep", was zijn vraag. Dezelfde vraag kan worden gesteld over de wijze waarop de stuurgroep gaat opereren. Het op. niets uitlopen van de voormalige raadhuis commissie was mede een gevolg van de ge heimzinnigheid waarmee het werk van deze commissie werd omgeven. Alles voltrok zich in strikte beslotenheid. De vervanging van de commissie door een stuurgroep schuift de vraag naar openbaarheid terzijde. De wet kent namelijk wel de openbaarheid van raadscommissies, maar niet dit van stuur groepen. Gewapende overval op villabewoonster ge villabewoonster onder bedreiging met een pistool of revolver enkele honderden guldens afhandig gemaakt. De jongeman bel de rond kwart over twee aan bij de villa aan de Jagerslaan, waarin op dat moment alleen de vrouw aanwezig was. Hij vroeg naar het adres van een bepaalde familie, maar de be woonster kende die niet. Hij stapte in zijn auto om zelf te gaan zoeken, maar keerde vijf minuten later terug met het verzoek te mogen telefoneren. De vrouw leidde hem naar de dichtstbijzijn de telefoon in de slaapkamer waar hij haar plotseling met het vuurwapen in de hand dwong op bed te gaan liggen. Hij eiste geld en de vrouw nam het bedrag uit haar tas, die op de slaapka mer stond, daarna ging de man ervan door. De politie heeft een goed signalement van de dader, die nog steeds spoorloos is. Toiletgebouwtje krijgt opknapbeurt NOORDWIJK Het toiletgebouw op het strand nabij de Langevelder- slag krijgt een beperkte opknap beurt. De raadscommissie voor open bare werken heeft dit gisteravond besloten. Aan het gebouwtje, dat eigendom is van de gemeente, maar door strand- exploitanten beheerd wordt, man keert nogal wat. Het ergste is wel, dat de put overloopt. Eigenlijk is nie mand gelukkig met de gebrekkige voorziening. Uiteindelijk ging de raadscommissie akkoord met het verrichten van alleen de allernood zakelijkste reparaties. ATWIJK Door enke meevallers in de begro- ng kan de gemeente dit jar extra uitgaven doen m de werkgelegenheid te ehouden en werklozen aan tijdelijk werk hel en óf een zinvolle vrije- jdsbesteding bieden. In- esteringen die voor 1984 n later in het gemeente- jk investeringsplan ston- opgenomen zullen iervoor naar voren wor- en gehaald, terwijl een tedrag van 300.000 gulden een zogenaamd werk- elegenheidsfonds zal rorden gestort. De com- misie voor economische zaken is gistermiddag met dit voornemen akkoord gegaan. Voornamelijk vanwege rente- voordelen en het niet- of slechts gedeeltelijk vervullen van vacatures is in de begro ting van 1983 een ruimte van 322.000 gulden ontstaan. Daar naast is nog eens een bedrag van 204.000 gulden vrijgeko men, omdat niet alle investe ringen die voor dit jaar ge- filand stonden ook daadwerke- ijk kunnen worden uitge voerd. Gedacht wordt hierbij ondermeer aan de aanleg van sportvelden in het Tussenge bied en de uitbreiding van het sportpark De Kooltuin. Tegen over deze meevaller van in to taal 526.000 gulden staat slechts een kleine tegenvaller van 75.100 gulden van wegen wel geraamde investeringen die hoger uitgevallen zijn en een lagere uitkering uit het gemeentefonds. Om nu het wegvallen van ge plande investeringen niet ten koste te laten gaan van de werkgelegenheid zal de' ge meente enkele reeds voor later geprogrammeerde uitgaven naar voren halen. Voorgesteld worden ondermeer de renova tie van de ambtswoning van de burgemeester, de vervan ging van de werkloods van de KRB, de verbetering van de toegankelijkheid van het raad huis en de renovatie van. en kele gymnastieklokalen. Weg gevallen investeringen in het Tussengebied en De Kooltuin zullen verder min of meer worden gecompenseerd door een procedure te starten om de renovatie van de leden te be spoedigen (Kooltuin) en een aanloopkrediet beschikbaar te stellen voor de te plegen bouwkundige voorzieningen (Tussengebied). In het totaal brengen de naar voren gescho ven investering een jaarlijkse 75.000 gul den met zich mee. budgettaire last van i Over blijft dan nog een bedrag van 375.900 gulden waarvan de gemeente 300.000 gulden wil storten in een te vormen wetkgelegenheidsfonds. Met dit fonds moet een bijdrage worden geleverd aan het be vorderen van de werkgelegen heid, met name voor jeugdige werklozen die nog nooit heb ben gewerkt. Men denkt hier bij aan kleine projecten waar bij de uitvoerders werklozie jongeren betrekken. Voorbeel den die genoemd worden zijn de verbouwing van de conciër gewoning bij het gemeentehuis en de restauratie van de wo ning bij het dorpshuis in Kat wijk aan den Rijn. Ook het oude idee van de realisering van een kinderboerderij in Hoornes/Rijnsoever is weer van stal gehaald. Verder over weegt men bij verschillende bouwplannen leerlingenbouw plaatsen op te zetten. Deze projecten zullen primair wor den benut om de jeugdige werklozen wat werkervaring op te laten doen. Van een structurele oplossing kan niet gesproken worden. Uit het werkgelegenheids- fonds kan ook worden geput voor activiteiten die de jonge ren met behoud van uitkering kunnen verrichten. Sociale Zaken zal binnenkort een en quête onder de uitkeringsge rechtigden houden om te be kijken waar in het algemeen behoefte aan bestaat. Men wil komen tot een zo breed moge lijke opzet van deze activitei ten en men denkt dus ook aan de ondersteuning bij cursu sprogramma's en het bevorde ren van sportactiviteiten. WARMOND Teneinde de oude doipskern van Warmond te beschermen is het bestemmingsplan be bouwde kom ontworpen. De raadscommissie ruimte lijk ordening behandelde het plan gisteravond onder grote publieke belangstelling. hinderlijke (kleinschalige) bedrijven dient gehandhaafd te blijven. De bestaande open ruimten in de dorpskern mogen niet bebouwd worden en het straten- en dammenpatroon moet ook onaangetast blijven. Bij de inventarisering van de bebouwing in de dorpskern zijn de bestaande panden in categorieën verdeeld naar waarden van cultuur-historische aard. De gebouwen die in dat kader het meest waardevol worden geacht zijn ondergebracht in de categorie A. Dat betekent dat het gebouw in de staat moet blijven zoals het nu is. Er mag geen,verandering worden aan gebracht in bijvoorbeeld materiaal, dakhelling, gevel, en der gelijke. Niet iedereen was even gelukkig met die indeling omdat dat wel beperkingen met zich mee brengt. Een bewoner van een zogenaamde noodwoning aan de Herenweg maakte ernstig bezwaar tegen het opgelegd gekregen predikaat A voor zijn woning. „De woningen zijn vlak na de eerste wereldoorlog gebouwd als noodwoning, zijn bijzonder kostbaar in onder houd, verkeren in een slechte staat en hebben duidelijk hun tijd gehad. Doordat het een A-woning is geworden zou de ei genaar steeds verplicht zijn de woning ongewijzigd te hand haven". De commissieleden noemden de betreffende wonin gen toch wel karakteristiek voor Warmond. De heer R. van Konijnenburg drong er op aan ook de wonin gen met een B status wat meer bescherming te bieden tegen te ingrijpende verbouwingsplannen. Op mogelijkheden daar toe zal de burgemeester zich bezinnen. Aanvankelijk waren de Warmondse winkeliers niet zo gelukkig met het ontwerp- bestemmingsplan. Op de kaart stonden voor hen slechts uit breidingsmogelijkheden op eigen terrein getekend. Die moge lijkheden zijn nu aanzienlijk verruimd. In de toekomst zal het ook mogelijk zijn de bestaande winkels uit te breiden door middel van aankoop van een belendend perceel. Alle com missieleden toonden zich verheugd over deze toevoeging om dat zij allen van mening zijn dat de Warmondse middenstand alle mogelijke steun moet krijgen. Mevrouw Den Ouden (CDA) zag graag nog wat uitbreidings mogelijkheden voor de horeca. Zij was van mening dat War mond wat gastvrijer moet worden en noemde de vestiging van eventueel nieuw te vestigen horecabedrijven wenselijk. De heer Van Kuijen (PW) pleitte ook op dit terrein voor een soepele interpretatie van de doelstellingen. ASSENHEIM De ge- eente Sassenheim wil in Postwijk 62 woningen aan bouwen in de vrije r, maar dan tegen en zeer lage prijs. Deze fPlossing *s gevonden, 11 mdat Sassenheim dit jaar aar 68 gesubsidieerde ingen mag bouwen, et plan Postwijk omvat ihter de bouw van zo'n 200 woningen in tien ar, waardoor per jaar >ch een 150 woningen ebouwd zullen moeten orden om het plan op jd af te ronden en daar- ■Hiee ook de kosten binnen ^Êe perken te houden. De Jadscommissie volkshuis- ■esting heeft inmiddels [[et groene licht voor dit BÉan gegeven en de ge- eenteraad beslist daar- een ver op 31 mei. wal sters ingeschreven en jaar- Igerfks komen daar ongeveer tus- n de 100 en 150 inschrijvin- maa in bij. Slechts door met >ortvarendheid de woning- ~hts,uw ter hand te nemen zal racl - men aan die behoefte kunnen beantwoorden. In de achterlig gende jaren kon een en ander worden gerealiseerd in de wijk „Wasbeek", doch nu deze wijk zijn voltooiing nadert, moest een nieuwe lokatie worden aangewezen om de gewenste bouwstroom van tenminste 150 nieuwe huizen per jaar te kun nen realiseren. Deze nieuwe lokatie is „Postwijk", het ge bied dat ten westen van de Hoofdstraat en ten zuiden van de Zandslootkade ligt en waar voor een bestemmingsplan in ontwikkeling is. Dit jaar heeft het rijk voor 68 woningen toestemming en dus subsidie gegeven. Die zijn als volgt verdeeld: 28 premie- huur-appartementen in Was beek, 25 wooneenheden voor alleenstaanden aan het Essen- plein. vier premie-koopwonin gen aan de Postwijkkade en 11 premie-huurwoningen op een nog nader te bepalen plaats. Wat betreft de sociale woning bouw was daarmee de contin gent-koek helemaal op, maar Sassenheim wil meer dan deze 68 woningen. De oplossing heeft men gevon den in de ontwikkeling* van bouwplannen voor koopwo ningen in de vrije sector, tegen erg lage prijzen. Zo laag dat uiteindelijk de maandelijkse lasten voor de bewoners voor rente en aflossing ongeveer op het gelijke niveau liggen als mening nieuwgebouwd huis in de sociale sektor. De prijzen van de nieuw te bouwen wo ningen variëren tussen de 120.000 en 135.000 gulden. Als de gemeenteraad op basis van het advies van de commissie volkshuisvesting toestemt in de bouw, kunnen de werk zaamheden voor deze 62 wo ningen naar verwachting in september beginnen. De woningen zullen in eerste instantie bestemd zijn voor Sassenheimse woningzoeken den. Afgetast zal worden in hoeverre men aan deze wonin gen behoefte heeft. Ook is het mogelijk dat Sassenheimse in woners verhuizen naar deze nieuwe woningen en zodoende goedkopere woningen voor zoekende plaatsgenoten ach terlaten. Om te voorkomen dat deze aantrekkelijke woningen direkt doorverkocht worden (uit winstbejag bijvoorbeeld) zal een aantal voorwaarden aan de koop worden gekop peld, waaronder het feit dat de eerste koper het perceel tij dens de aanbouwperiode niet mag verkopen en na voltooi ing van de woning deze het eerste jaar zelf als eigenaar moet gaan bewonen. -past ar ilDERDORP Korf- lvereniging Velocitas eft de Leiderdorpse renigingen die binnen- ort bedrijven geen juiste orstelling van zaken ge ven inzake deelneming gebruik en bouw van n sporthal. Dat bleek iteravond op een verga ring van de sectie bin- nsporten van de Leider- •rpse Sportraad. Veloci- ■vertegenwoordiger im Nieboer liet er geen ijfel over bestaan dat !t uitgangspunt van Ve ritas bij de plannen voor n sporthal altijd het ei- n verenigingsleven is fez° weest. eboer maakte duidelijk dat 'ere sportverenigingen de wel zouden mogen huren maar dat het toch een Veloci- tashal zou zijn gebleven. Hem werd verweten aanvankelijk een andere voorstelling van zaken te hebben gegeven. Ook werd gesteld dat de advies groep bouw sporthal van Velo citas zijn plannen onvoldoende had onderbouwd. Zoals be kend heeft Velocitas afgezien van de bouw van een sporthal. Badmintonvereniging de Spot vogels en basketbalvereniging Leiderdorp waren veront waardigd over de bijrol die hen was toegedacht. „Wij zou den de hal nog geen seconde hebben gehuurd op basis van de tijden die beschikbaar wa ren. Van onze kant was zeker een bezwaarschrift tegen de bouw van de hal gekomen", stelde BVL-voorzitter Piet Kleis. De sectie binnenspelen besloot overigens een commissie van deskundigen de haalbaarheid van de bouw van een particu liere sporthal in Leiderdorp te laten onderzoeken. De vereni gingen die een binnensport be oefenen worden uitgenodigd een deskundige vertegenwoor diger af te vaardigen voor deze commissie. De commissie krijgt tot taak een exploitatie- opzet voor te bereiden. De kosten voor de bouw van een sporthal van 28 bij 44 meter worden geschat op 1,2 miljoen gulden. In een dergelijke hal kunnen zeven badmintonvel- den, twee basketbalvelden of vier volleybalvelden worden ondergebracht. Uit een enquête is geble ken dat een sporthal in een grote behoefte voor ziet en dat sportzaal Op Dreef ook na de komst van een particuliere hal volledig bezet zou blijven. Eigen beeld voor De Witte School De Witte School in Noordwljk heeft zijn eigen kunstwerk. Het is een bronzen beeld dat twee kinderen, die balancerend el kaar van een muurtje proberen te duwen. Het kunstwerk is gistermiddag geplaatst en ont huld. Burgemeester Bonnike trok samen met een kleuter en een lagere school-leerling tij dens het vrolijke gezang van de rest van de schoolbevol king, het versierde doek eraf. Het beeld werd gemaakt in op dracht van de gemeente Noordwijk in verband met de uitbreiding met een kleuteraf deling en renovatie van de Wit te School. De maker is de Lis- sese kunstenaar Frans van der Veld, die zijn opleiding kreeg aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunst in den Haag. Hij werk voornamelijk in opdracht en vervaardigt zijn werk uit gewapend beton, brons, ceramische mozaieken. aluminium, roestvrij staal en gepolijst granito. Werk van hem staat onder meer In Noordwijk, Leiderdorp, Hill- gom, Lisse. Sassenheim, War mond, Leiden en Zoeterwoude. Hij maakt zijn werkstukken in samenwerking met zijn vrouw in het atelier in de ruime boer derij aan de Heerweweg in Lis- se. Dat zal niet lang meer du ren, omdat dit gebouw moet gaan wijken voor nieuwbouw van het Gewestelijk Arbeids Bureau. HANDELAREN BLEKEN RECHERCHEURS V) DEN HAAG/LEIDER- DORP Uitlokking tot de handel in hard drugs. Dat verwijt treft, aldus de advocaten, de mrs. De Doelder, De Weger en Kiek, de politie die medio november van het vorig jaar in Leiderdorp drie mannen arresteerde met vier kilo Turkse heroïne in hun bezit. Door gebruik te maken van informan ten en undercover-agen ten trapte het trio - twee Hagenaars en een Zoeter- m eerder - nietsvermoe dend in de val, die justitie al weken tevoren voor hen had uitgezet. „De politie is dit maal veel te ver gegaan", zei mr. F De We ger. raadsman van Mustafa N. (25), gisteren voor de Haagse rechtbank. Volgens pleiter is zijn cliënt er destijds opzette lijk toe overgehaald de heroï nehandel in te gaan. De ken nismaking met nachtclubpor tier „Wiet" uit Gouda, die Mustafa om het witte goedje had gevraagd, was vantevoren zo gepland. Wiet bleek echter niemand anders te zijn dan een door de politie betaalde in formant. De handelaren „Jan" en „Wim", die de heroïne via Wiet hadden besteld, ontpop ten zich later als rechercheurs van de narcoticabrigade. Dat althans is de mening van de advocaten in deze strafzaak. Valse duizendjes „Het bewijsmateriaal tegen mijn cliënt - Suat S. (45), de le verancier van de heroïne, red. - is onrechtmatig verkregen", stelde mr. De Doelder. „De methoden die het Openbaar Ministerie heeft toegepast, kunnen niet door de beugel". De raadsman schetste hoe de tipgever Wiet met list en be drog het vertrouwen had we ten te winnen van Mustafa, die op zijn beurt Suat en diens compagnon Vedat O. (30) in zijn val meesleepte. Wiet wist al meteen Mustafa' interesse te wekken door hem een serie valse duizendjes en een leeg staand sexhuis aan de Rijs- wijkseweg in Den Haag aan te bieden. Dat was in oktober. In november kwam de heroïne ter sprake. Mustafa werd voor zijn bemiddeling tienduizend gulden in het vooruitzicht ge steld. Mr. De Doelder eiste dat de rechtbank de tenlastelegging van de officier van justitie, mr. H.A. Holhuis om genoemde re denen niet ontvankelijk zou verklaren. De pleiter: „De po litie heeft gewerkt met under cover-agenten en tipgevers, die mijn cliënt tot de heroïne handel hebben uitgelokt, ter wijl hij daar voordien niet in zat en ook geen plannen in die richting had. Ik wil deze re chercheurs nu als getuigen voor de rechtbank horen". De officier voelde daar evenwel niets voor, omdat daarmee de opsporingstactieken van de po litie worden prijsgegeven. „Als je dat doet, kun je de bestrij ding van de handel in heroïne wel op je buik schrijven", zei mr. Holthuis. De rechtbank billijkte het standpunt van de aanklager. Nietig horen van andere getuigen tot gisteren aangehouden - had de officier al gevangenisstraffen tegen Suat, Vedat en Mustafa geëist van 6. 5 en 4 jaar. Als de Haagse rechtbank in zijn straf maat meegaat met de officier, is er volgens mr. De Doelder grote kans dat het gerechtshof het vonnis toch nietig ver klaart. De Utrechtse advocaat baseert èen en ander op een recent advies de procureur-ge neraal bij de Hoge Raad naar aanleiding van een Amsrter- damse heroïnezaak. Daarin wordt gesteld dat opsporings ambtenaren geen gegevens mogen achterhouden, die voor de verdachte van belang kun nen zijn. Ook de kwestie van het onrechtmatig verkregen bewijs wordt door de procu reur-generaal in het cassatie beroep aan de kaak gesteld. PETER VIERING Zeevissers krijgen eigen pad NOORDWIJK De zeevis sers krijgen een eigen afrit naar het strand. Dit is het re sultaat van gevoerd overleg tussen vertegenwoordigers van de gemeente Noordwijk en van het Hoogheemraad schap van Rijnland. Wethou der Admiraal deelde een en ander mee in de gisteravond gehouden vergadering van de raadscommissie voor openbare werken. Het pad waarvan de leden van de visclub straks gebruik gaan maken, komt in de buurt van het voormalige zwembad en mondt uit op het strand iets ten noorden van het huidige onderkomen van de visvereni ging. Het is de bedoeling, dat alleen leden van deze club van de afrit gebruik maken. Het pad krijgt een beperkte breed te en een afzetting aan beide zijden. Er wordt een inhaal strook in aangebracht, terwijl onderaan het pad gelegenheid zal zijn voor stalling van een paar tractoren. De afrit krijgt geen verharding. Rijnland stelt wat dat betreft stringente eisen. Met de aanleg van de af rit is een bedrag van ongeveer 6000,- gemoeid. Minder ge lukkig met de aanleg van dit pad naar het strand zijn de na tuurvrienden. Verwey (PPR) vertolkte hun gevoelens. De rust in het duingebied wordt verstoord, vrezen zij terecht. Trekkers zullen de boten van en naar het strand slepen en dat gaat uiteraard met veel ge rucht gepaard. De natuurbe schermers zagen liever de vis club naar de Langevelderslag verhuizen, bleek uit het betoog vaiL Verwey. Bijstandsuitkering fors gestegen OEGSTGEEST „Verhelderend en zorgwekkend" noemde wethouder A. Knolbeck gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie financiën een overzicht van de bijstandskos ten die ten laste komen van de gemeente. In een eerdere vergadering had de liberaal Heilbron hierom ge vraagd. Van 1979 tot 1983 zijn de kosten van ongeveer 5'/^ mil joen per jaar gestegen naar 9'/« miljoen per jaar. De netto ten laste van de gemeente komende kosten van 316.500 naar 543.650 gulden per jaar. Omdat men verwacht dat de gemeentelijke kos ten voor dit jaar zullen stijgen tot 6 ton, deelde wethouder Kohl- beck mee dat men overweegt een saldo van 54.000 gulden van gemeentewerken aan de gemeentelijke bijstandskosten toe te voegen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7