„Ik moet hard maar eindelijk is er weer dat echte bakkersgevoel99 Sterrewacht Jupiter, de volkssterrewacht van Arthur Wijnkoop DEEL 8 BAKKER PIET BAKT SINDS KORT ZOALS HIJ HET ALTIJD AL WILDE: LEIDEN/REGIO CcicUcSotvuMit WOENSDAG 11 MEI 1983 PAGINA 5 Arbeid en consumeren wordt door een flinke groep mensen niet langer tot religie verheven. Ook de nadelen van de economische vooruit gang, worden steeds meer mensen duidelijk. De ongebreidelde groei, die al maar meer grondstof fen eist en meer vervuiling oplevert, wordt ster ker als dreiging ervaren. In het gangbare econo misch denken wordt het opvoeren van de pro- duktie echter nog steeds als oplossing voor de „crisis" gezien. Het maakt daarvoor niet uit wat er gemaakt wordt, of het nu om wapens of om andere produkten gaat, als het maar winst ople vert en winst is werkgelegenheid, zo wordt be weerd. Maar steeds meer mensen denken niet meer op die manier en zoeken naar eigen wegen. Winst is allang geen synoniem voor werk meer. Machines doen het werk goedkoper en langer en zijn nooit ziek. Een fabriek als Heineken draait al haast volledig met machines (computers) en zij is niet de enige. Door de invoering van die machines is dit stukje van het nationaal inko men niet gedaald. Inschakelen van machines hoeft dus niet een bedreiging van de economie te zijn, maar toch ervaren mensen het als een be dreiging. Waarom voelen zij dat? Omdat hun baan wordt bedreigd of omdat zij geconfron teerd worden met het feit dat zij hetzelfde werk doen als een machine en vaak ook zo door de be leidsbepalers in de fabriek worden beschouwd. Mensen als produktietaktor, omgerekend in geld. Als een machine het goedkoper doet, ko men er machines. Zo ziet ons arbeidsbestel er uit Toch groeit het aantal mensen dat hun leven niet meer Iaat bepalen door de besluiten van overheid of werkgevers, die naar believen men sen inhuurt en ontslaat, maar die hun eigen richting in het leven gaat bepalen. Geheel tegen het economisch denken in, gaat de kwaliteit van het bestaan meer tellen. De wegwerpmaatschap pij wordt langzaam maar zeker ondermijnd. Er wordt niet afgewacht totdat de overheid stappen voor ben onderneemt, maar zij nemen zelf het heft in handen. Een stroming in de maatschappij die deze stap al jaren geleden maakte, is de zoge naamde Mc Mo-be weging. MeMo staat voor mens- en milieuvriendelijke ondernemingen. Deze aflevering gaat over deze bedrijfjes en de mensen die er werken. LEIDEN Dat het zo niet langer kon met de maatschappij, had een aantal mensen al een flinke tijd terug in de ga ten. In de jaren zestig, toen de onvrede met de maatschappij een puur emotionele aangelegen heid was, ontstonden te vens de ideëen van hoe het wel zou moeten. On afhankelijk van elkaar ontstonden groepen, die zich voor een stukje we reldverbetering wilden inzetten. Het milieu, de voeding, gezondheids zorg, de oneerlijke verde ling tussen arme en rijke landen, de armoede in de menselijke relaties, de emancipatie van de vrouw en het arbeiders- zelfbestuur waren alle maal zaken, die niet lan ger aan een overheid werden overgelaten, maar waar men zelf wat aan ging veranderen. De stroom mensen, die zich dergelijke zaken aantrok <n mee wilde werken aan een verbetering, groeide en veel initiatieven kre gen een concrete vorm. In 1976 werd de stichting MeMo opgericht en de belangstelling voor de stichting is nog steeds groeiende. In 1982 be droeg het aantal bij MeMo aangesloten be drijfjes ongeveer 1200. Dit jaar zijn het er ongeveer 600 meer. Binnenkort komt de nieuwe MeMo- gids uit. Deze zogenaam de „Groene klapper", die op het ogenblik bij de Leidse Stagdrukkerij wordt gedrukt, zal eind deze maand in de winkels te koop zijn. De bij MeMo aangesloten be drijfjes voldoen alle aan zeke re normen, maar de motieven die hen drijven om zich aan te sluiten, zijn heel verschillend. Er wordt gekozen voor een maatschappelijk rendement. Het moet dus nuttig zijn en ook loon opleveren. Maat schappelijke onafhankelijk heid is erg belangrijk. Zij ge ven de voorkeur aan kwaliteit boven de onbeperkte groei van omzet, inkomen en winst. Zelfstandigheid, zelfverant woordelijkheid en zelfbe schikking zijn belangrijke puntep evenals spaarzaam heid in gebruik van hulp bronnen, vermijding van schade aan het milieu, klein schalige organisatievorm en werkwijze en het overzicht van elke werknemer op de sa menhang. „We moeten terug naar de bron. De maatschap pij waarvan wij vinden, dat ze een foute weg is opgegaan, dat zijn we uiteindelijk zelf. Wil len we de maatschappij ver anderen, dan moeten we ons zelf veranderen. De krachten moeten gebundeld worden en nu komen we voor de taak te staan een nieuwe vorm te vinden voor het samenleven. Wanneer we openstaan voor het besef, dat we een onder deel zijn van de natuur, een deel van de kosmos, dan kun je er onmogelijk meer de ex ploitant van zijn", aldus de gedachtengang van de MeMo- be weging. De MeMo-bedrijfjes zitten door heel Nederland en dus ook in en om Leiden. Een kleine greep uit de hoeveel heid. De Stag-drukkerij is er één en de Wetenschapswin kel, de voedingswinkeltjes Repelsteel, De Zaailing, de Heliant, de kwekerij annex winkel annex wekkerij Gaia- polis in Oegstgeest, het archi tectenbureau gericht op ener giebesparend wonen en gra fisch ontwerper Vollmer, gra fisch ontwerpster Irene van de Wetering, industrieel ont werper Antonio Atjak, de Stichting Duinbehoud en wel licht nog meer, die er pas sinds kort bij zijn. Stagdrukkerij De Leidse Stagdrukkerij be staat sinds 1972 en op het ogenblik werken er twee mensen: Hellen Stolk en Henk Hoonhout. Hellen Stolk knapte enkele jaren geleden af op het „gewone" werk. Daar moest ze te veel dingen doen die ze niet juist vond. Henk Hoonhout was werkloos en solliciteerde vier jaar gele den bij de Stagdrukkerij. Bij de Stag worden alleen die dingen gedrukt waar zij ach ter kunnen staan. Over het algemeen is dit voor aktie- veel, maar naar mijn zin had ik het niet. Ik was het zo zat, dat ik de boel verkocht en in dienst ging bij een bakker, een gewone commerciële bak ker dus. Het echte bakkers vak dat trok me nog het meeste. Maar bij die bakker werd steeds meer gemechani seerd. Een machine hiervoor, een machine daarvoor. Op den duur stond je alleen nog knopjes te bedienen. Ik werd er letterlijk en figuurlijk doodziek van. Ik kreeg aller lei problemen omdat ik de manier van leven niks meer vond. Een flink tijdje heb ik toen niks gedaan en al den kende, kwam ik tot de con clusie dat ik zo niet verder wilde. Gestimuleerd door mijn dochters heb ik contact gezocht met de MeMo-bewe- ging. Dat leek me wel wat en op een zeker moment zag ik die advertentie waarin een vakbekwame bakker werd gevraagd. Het is een hele stap geweest. Je hele leven veran dert. Het is niet alleen het werk maar ook de rest. Je wordt je veel bewuster van allerlei zaken. Je bekijkt de dingen dan anders. Het is hard werken, je verdient heel weinig, maar ik ben op het moment een gelukkig man. Ik heb liefde voor mijn vak en dat kan ik hier kwijt. Hier heb ik weer dat echte bak kersgevoel. Hard werken is niet erg als je innerlijk tevre den bent. De mensen die ons brood kopen, merken dat ook. De zaak loopt goed. Het eten van dit gezonde brood is even wennen, maar dan wil je niet anders meer. Ik hoop dat het zo blijft, want je moet behoor lijk knokken voor een bedrijf je als dit", aldus Piet Zaanen van de Schalmbakkerij. SYLVIA VAN LEEUWEN acht per jaar toe langdurig met de volledige uitrusting naar buiten te stappen. Het is vaker een uurtje er tussen door, als het weer even echt helder is". Toekomst Arthur Wijnkoop is redelijk tevreden over zijn huidige in stallatie. „Vorig jaar vertelde iemand me nog dat hij de pla neet Mars door mijn kijker be ter kon zien dan door de grootste kijker van de Leidse Sterrewacht, die overigens al tamelijk oud is". Het verlan gen naar een nog mooiere en sterkere telescoop blijft na tuurlijk aanwezig. „Ik heb in een .Amerikaans tijdschrift een spiegel telescoop gezien met een doorsnede van 33 centime ter. Heel simpel uitgerust en daardoor ook niet zo duur. Voorlopig is dat echter toe komstmuziek". In hoeverre Sterrewacnt Jupi ter een volkssterrewacht blijft hangt af van de tijd die Arthur Wijnkoop er naast zijn studie voor kan uittrekken. Arthur is in ieder geval bereid naast zijn observatorische activiteiten voor scholen diavoorstellingen over sterrenkunde te verzor gen op de vrijdagmiddag. Be langstellenden kunnen telefo nisch contact opnemen, num- pandje want anders redden we het niet. Gelukkig wordt er de laatste tijd een beetje anders gedacht, ook door ge meenten enzo en worden ons soort initiatieven meer ge waardeerd", aldus Hellen Stolk en Henk Hoonhout van de Stag. Een ander MeMo-bedrijf is Gaiapolis in Oegstgeest. Dit is één van de oudste MeMo-be drijfjes in de regio. Gaiapolis begon in 1970 met één hectare grond om er biologisch dyna mische groente en fruit te verbouwen. Even later kwam er een wekkerij om het over OEGSTGEEST De lan delijke sterrekijkdagen die onlangs werden ge houden waren voor Ar thur Wijnkoop (19), ama teur-astronoom te Oegst geest een teleurstelling. Zoals zo vaak gooide een dicht wolkendek van het type dat zo vaak boven Nederland pleegt te ver toeven, roet in het eten. Arthur kreeg daardoor geen gelegenheid om zijn nieuwste sterrenkijker te demonstreren op het gras veld bij de Irislaan en de Oegstgeesternaren een blik op het oneindige heelal te' gunnen. „Dat was jammer, omdat de belangstelling vorig jaar al be- Ï)n toe te nemen. In 1981 wamen 30 mensen kijken, in 1982 tegen de 60. Vooral de jeugd, zo in de leeftijd van 11 tot 14 jaar is altijd erg enthou siast", stelt Arthur Wijnkoop. Om deze teleurstellende gang van zaken goed te maken komt er een herkansing op 13 en 14 mei. Los van landelijke activiteiten zal Sterrewacht Jupiter, zoals Arthur zijn kij kerverzameling heeft gedoopt, de teWnnen on een hr»r*»1iik het geld heb toen een grote lenzenkijker kunnen aan schaffen", aldus Arthur Wijn koop. De beperkte financiële midde len bepalen in belangijke mate de omvang van Sterrewacht Jupiter. Zelfwerkzaamheid le vert Arthur, die studeert voor chemisch analist grote bespa ringen op. Aanvankelijk le verde een handige oom uitrus tingsstukken op maat, zoals een driepootsstatief, maar het grote zeer stabiele houten sta tief voor zijn grootste telescoop maakte hij zelf. Niets blijft on gebruikt. „De spiegeltelescoop is erg geschikt voor het bekij ken van nevels en ook de klei ne lenzenkijker gebruik ik nog regelmatig", vertelt Arthur. Fotografie De kamer van Arthur in het ouderlijk huis aan de Begonia laan in Oegstgeest is omge doopt in een astromonisch centrum. Het plafond is een stuk heelal in zakformaat, met rondjes op spelden die de posi ties van het Melkwegstelsel en de andere sterrenstelsels aan geven. Aan het plafond han gen zelf vervaardigde planeta ria, de muren worden gesierd door posters van nevels en Een dia van de maansverduistering op 9 januari 1982. riet Jupiter met zijn strepen, manen en geheimzinnige rode vlek. Ook zijn er foto's van eigen hand, van nevels en open ster renhopen. Dia's van de maans verduistering een jaar geleden hebben zelfs de voorpagina van het populair-wetenschap- pelijke tijdschrift voor ama teur-astronomen „Zenit" ge sierd. „Dat was een leuke op steker. Jammer alleen dat de dia's vervolgens zoek zijn ge raakt bij het tijdschrift", aldus Het fotograferen is overigens een bijzaak voor Arthur, die de meeste bevrediging in het bestuderen van de herfiel door de telescoop vindt. „Fotografe ren doet iedereen al. Het is ook een erg tijdrovende zaak. Ik ben wel anderhalf uur al leen met het opstellen van al les voor fotografie bezig". Amateur-astronomie is soms ook afzien. „Toen ik die foto's van de maansverduistering in de tuin maakte vroor het ne gen graden. In de praktijk groepen en andere groepen die ongeveer hetzelfde beogen als de mensen in de MeMo- beweging.' Deze groepen heb ben meestal niet veel geld en kunnen bij een gewone druk kerij niet terecht, omdat het te duur is. Bij de Stagdrukke rij is het drukken niet duur. Dat komt omdat Hellen en Henk maar amper het mini mumloon verdienen. Daar kiezen ze voor. Ze bepalen zelf wat ze willen drukken of niet. Daardoor houden ze eer van hun werk. Ze hebben een laag loon en werken meestal erg hard. Ze zouden er graag nog iemand bij willen hebben, maar dat kunnen ze nog niet betalen. Met vrijwilligers werken, willen ze niet omdat ze vinden dat het werk ook loon moet opleveren. „In an dere bedrijven gaat het alleen om geld verdienen, als wij meer zouden gaan verdienen, verhogen we ons salaris niet maar vragen iemand erbij zo dat de druk een beetje van de ketel is. Door onze werkwijze hebben we echt het idee goed aan het werk te zijn. Je merkt ook dat mensen in dit soort bedrijfjes veel minder ziek zijn, dan in andere bedrijven. Wij vinden het minder geld verdienen niet opwegen tegen de voordelen die deze werk wijze heeft. In dit soort be drijfjes komt de creativiteit aan bod. Dat wordt in veel andere bedrijven juist syste matisch onderdrukt. Je moet dan gewoon doen wat je opge dragen is en je mening wordt niet op prijs gesteld. Met de onderdrukking van de creati viteit wordt ook de mens on derdrukt. In ons soort bedrijf jes staat de mens juist voorop. Je hebt er eer van je werk. Zo'n werkwijze kan natuur lijk alleen als de omgeving een beetje meewerkt. Je moet mensen hebben die hun druk werk bij je willen laten doen. Eigenlijk zouden alle mensen die ook vinden wat wij vin den, hun drukwerk bij ons moeten laten doen. Op die manier steunen de gelijkden- kenden elkaar. Ook is van be lang dat je met zo'n bedrijfje in een goedkoop pandje kan werken. Onze werkwijze kan kapot gemaakt worden, als we gedwongen zouden worden een commerciële huur te be talen. Dat kan niet en daar mee zou dan een heel goed initiatief de nek worden om gedraaid. Wij verlangen wei nig voor ons zelf, we maken geen aanspraak op gemeen schapsgeld, we willen alleen werken in een goedkoop Hellen Stolk en Henk Hoonhout aan het werk in de Stagdrukkerij. Henk Smit (I) en Piet Zaanen bij de ovens van de Schalmbakkerij schot aan groente en fruit te benutten. Daarna kwam er een winkel, waar de produk ten van het land, maar ook andere produkten verkocht worden. Kleinschaligheid is het devies bij de MeMo-be drijfjes dus na verloop van tijd werden tuin, winkel en wekkerij afzonderlijke zelf standige bedrijfjes. De in- en verkoop van produkten heeft plaats op basis van een „af spraken - economie". Aan het begin van het seizoen is er een vergadering tussen kwe kers en afnemers en dan wor den de prijzen en de hoeveel heid van wat voor soort groenten of fruit bepaald. Dit voorkomt overproduktie en ook dat verschillende tuinders allemaal hetzelfde gaan ver bouwen. De prijs, die de tuin der krijgt, moet voldoende zijn om van rond te komen. Aan het begin van het seizoen staan de prijzen voor de ver schillende produkten al vast. Het is dus niet een kwestie van vraag en aanbod, zoals in de „gewone" economie, waar bij de hoeveelheid van een bepaalde groente, de prijs be paalt Die hoeveelheid wordt dan soms kunstmatig laag ge houden door een deel van de oogst te vernietigen (door draaien), waardoor de prijzen kunnen stijgen. Daar doet de MeMo-beweging niet aan mee. De biologisch-dynami- sche tuin van Gaiapolis levert aan verdeelcentrum Proserpi na. Deze distribueert de pro dukten aan winkels in de re gio. Elke regio heeft zo zijn ei gen verdeelcentrum en de controleerbaarheid en over zichtelijkheid is daardoor zeer groot. „Ook wij verdienen niet veel, maar we hebben wel het gevoel goed bezig te zijn. We kijken niet alleen naar wat goed en gezond is, maar ook naar wie verdient er aan wie. In ons systeem is het eerlijk verdeeld en je weet aan het begin van het jaar wat de prijzen zijn. In de andere economie zijn tuinders gedwongen hun produkten met gif tebespuiten om maar een hoge produktie te krij gen", aldus Margreet Jelle- man, die part-time in de win kel van Gaiapolis werkt. Brood Ook brood wordt in MeMo- stijl gebakken. Er zijn ver schillende van dergelijke be drijfjes. Ook in Stompwijk staat er één. Het is de Schalm bakkerij aan de Dr. van Noortstraat Hier worden vele soorten brood gebakken, maar alle bereid met zuurdesem, een natuurlijke vorm van gis ting. Deze bakkerij is weer onderdeel van de federatie 't Buskruit, een samenwer kingsverband van acht klein schalige bedrijven in zelfbe heer. Ervaring en kennis wordt uitgewisseld en de fe deratie helpt verder mensen die zelf iets willen beginnen. Sinds kort werkt bij de Schalm de 56-jarige Piet Zaanen. Hij symboliseert veel ouderen die het leven van veel geld verdienen in ruil voor hun creativiteit, eigen waarde en gezondheid beu zijn. Veel van deze mensen komen in de WAO terecht, maar Piet Zaanen wilde wat anders. Piet is een echte bak ker die niet meer vond wat hij zocht in zijn werk. Door zijn dochters gestimuleerd ging hij zich verdiepen in de MeMo-beweging. „Ik ben al tijd bakker geweest. Later kregen we een hotel. Dat was keihard werken, je verdiende dan wel heldere hemel rich ten. Hobby Arthur Wijnkoop begon eind 1978 werk te maken van de astronomie. „Daarvoor had ik al wel belangstelling, maar ik kreeg toen een boek over ster renkunde en vanaf dat mo ment werd het een echte hob by. Ik las alles over astrono mie uit de bibliotheek en in maart 1978 had ik mijn eerste sterrenkijker, een kleine len zenkijker die ik van een neef kon overnemen. Een jaar later kreeg ik een spiegeltelescoop van mijn ouders. De vorige zo mer heb ik gewerkt en met

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5