TAFEL mm Atheïsme is grootste kwaad van moderne tijd ■TUI £cidóc6omcmt Mient-Jan Faber gelukkig met stripverhaal over onwetendheid P EERSTE PROVINCIALE COMMISSIE SAMEN OP WEG" IN GRONINGEN kerk wereld SOLZ JENITSYN KORTE METTEN Loon voor werk brieven lezers „Nieuwe" vinding Lions Club valt niet goed bij blinden ec zeepost •ACHTERGROND EeidoeSouicmt WOENSDAG 11 MEI 1983 PAGI] Werkgroep financiering geestelijke verzorging Premier Lubbers heeft gistermiddag een amb telijke werkgroep ingesteld, die na overleg met de kerken en andere levensbeschouwelijke or ganisaties, het kabinet voorstellen moet doen over de financiering van de geestelijke verzor ging in overheidsinstellingen. Daarbij moet de mogelijkheid worden onderzocht van een eigen financiële bijdrage van de (kerkgenootschap pen. Verder moet de werkgroep criteria opstel len op grond waarvan een verdeelsleutel voor de verschillende stromingen ken worden be paald. De betrokken ministers hopen in decem ber een samenhangend beleid terzake te bepa len. De werkgroep bestaat uit vertegenwoordi gers van de departementen van defensie, justi tie, onderwijs en wetenschappen, welzijn, volksgezondheid en cultuur, financiën en alge mene zaken. De moderamina (besturen) van de provinciale kerkvergadering van de Nederlandse her vormde kerk en van de particuliere synode van de gereformeerde kerken in Groningen hebben een provinciale commissie „Samen op weg" geinstalleerd. Het is de eerste officiële commissie van deze soort in Nederland. De commissie die uit zestien leden bestaat, heeft de opdracht het toenaderingsproces tussen de hervorm den en gereformeerden, dat door de besluiten van de Combi-synode in 1982 in een stroomversnelling is ge komen, in de gemeenten en classes aan de orde te stellen en de voortgang ervan te bevorderen. De commissie zal inventariseren wat er momenteel op het gebied van „samen op weg" al aan de gang is, of nog op stapel staat. Ook zal de commissie specifie ke knelpunten onderzoeken. Zij wil informatie en ad vies geven en kerkeraden of interkerkelijke werk groepen zo nodig begeleiden bij het uitwerken van voorstellen en procedures voor nadere samenwerking en eenwording tussen hervormden en gereformeer den. Ook wil men het in de synodebesluiten voorge schreven contact op classicaal niveau helpen bevorde ren en daarbij aandacht geven aan het praktische probleem van de elkaar overlappende classicale gren zen. Ds. Kouwenhoven praeses Gereformeerde synode Dr. H. J. Kouwenhoven, pre dikant te Vlaardingen, is gis teren te Dokkum,gekozen tot voorzitter van de synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Hij volgt ds. A. C. Hofland (Delft) op. Ds. Kou wenhoven was scriba (secre taris) van de beide vorige sy noden. Hij vertegenwoordigt de Gereformeerde Kerken al enkele jaren in de Raad van Kerken in Nederland. De nieuwe praeses was van 1957 tot 1957 predikant te Heinkenszand, tot 1961 te Rotterdam-Delfshaven en staat sindsdien te Vlaardin gen. Hij is gepromoveerd op een proefschrift over de nieu we rooms-katholieke theolo gie. Ook is hij voorzitter ge weest van de Vereniging van Predikanten in de Gerefor meerde Kerken. Dr. Kouwenhoven werd met royale meerderheid verkozen. Tot leden van het moderamen koos de synode: mevrouw mr. E. Eikerbout uit Rotterdam, ds. P. Schravendeel uit Fer- werd, die beiden deel uit maakten van het moderamen van de vorige synode en ds. B. J. F. Schoep uit Gouda. In Dokkum zijn gisteren de com missies en het breed modera men (algemeen bestuur) sa mengesteld. De eigenlijke ar beid van de synode begint in oktober in Lunteren, waar in anderhalf jaar tijd zesmaal een kleine week zal worden vergaderd. Volgens de Russische schrijver en Nobelprijs winnaar Alexander Solz- jenitsyn is het atheïsme het grootste kwaad van de twintigste eeuw. Hij zei dit gisteren in Lon den, waar hem de Tem- pletonprijs werd uitge reikt. Deze prijs is hem toegekend wegens zijn pionierswerk voor de we dergeboorte van de gods dienst in atheïstische sta ten. Solzjenitsyn verklaarde, dat de tekortkomingen van het menselijk bewustzijn, ontdaan van zijn goddelijke dimensie, de bepalende factor zijn ge weest bij alle grote wandaden van deze eeuw, zoals de Eer ste Wereldoorlog en de nucle aire wapenwedloop. In de ogen van Solzjenitsyn is de si tuatie van erbarmelijke hul peloosheid, waarin het westen op dit moment is gezonken, grotendeels te wijten aan de overtuiging, dat men met kernwapens de vrede kan veiligstellen, terwijl toch in werkelijkheid de bescherming van de vrede voornamelijk berust op mensen met een stoutmoedig en vastberaden karakter. Solzjenitsyn waarschuwde er voor, dat de gehele twintigste eeuw wordt meegezogen in de maalstroom van het atheïsme en de zelfvernietiging en bracht zijn toehoorders in herinnering, dat het atheïsme geen marginaal onderdeel van de communistische ideologie, maar juist de spil ervan is. Solzjenitsyn noemde het be houd van de christelijke tradi tie in de Sovjet-Unie een te ken van hoop. Hoe geweldig het communisme ook met tanks en raketten tekeer gaat, het zal nooit het christendom van de aardbodem kunnen wegvagen, aldus Solzjenitsyn. Hij pleitte voor inkeer van ie dere individu om de wereld van de vernietiging te redden. Alle pogingen om een uitweg uit de problemen van de mo derne wereld te vinden, zijn tot mislukken gedoemd, als de mens zich niet weer wendt tot de Schepper van alle dingen, aldus Solzjenitsyn. De Templetonprijs voor be vordering van de godsdienst in de wereld is dit jaar voor de elfde keer toegekend. De prijs waaraan een geldbedrag van ongeveer 400.000 gulden is verbonden, is eerder toege kend aan, onder anderen. Moeder Teresa, wie later ook de Nobelprijs voor de vrede ten deel viel en aan de Ame rikaanse evangelist Billy Gra ham. Vrije Universiteit wacht op komst van Beyers Naudé De Vrije Universiteit te Am sterdam wacht op ds. C. F. Beyers Naudé, die de uitnodi ging heeft aanvaard om op 1 juni als eerste de Camerale zing te houden. Hem is ge vraagd te spreken over „De weg naar vrede in Zuid-Afri- ka". Ook in 1980 heeft de VU op de „gebande" predikant uit Zuid-Afrika gewacht, vergeefs. Toen ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van de VU. Bij dat eeuwfeest had de Bra ziliaanse aartsbisschop Dom Helder Camara de VU opge roepen een leerstoel voor ge rechtigheid en bevrijding op te richten. Rector Verheul zegde daarbij toe, dat deze leerstoel de naam van Dom Helder Camera zou dragen, mocht het ooit zo ver komen. De persdienst van' de VU meldt nu, dat een eventuele oprichting in 1986 zal worden gerealiseerd. Tot dan vinden er jaarlijks „Camaralezingen" plaats, die mede onder auspi ciën staan van de Vereniging voor Wetenschappelijk On derwijs op Gereformeerde Grondslag en de r. k. Rad- boudstichting. Beyers Naudé, die gisteren achtenzestig jaar werd, ont ving in 1972 een eredoctoraat in de godgeleerdheid van de Vrije Universiteit, kort nadat de blanke Nederduits-Gere- formeerde Kerk (NGK) hem zijn rechten als predikant had ontnomen. In 1980 stapte hij uit de NGK. De Zuidafri- kaanse regering nam in 1974 zijn paspoort in. In 1977 werd Beyers Naudé geband. Deze maatregel werd vorig jaar met drie jaar verlengd. De brief van de Nederland se bisschoppen over de kern bewapening zal half juni ver schijnen. Dat heeft gisteren de woordvoerder van het bisdom Rotterdam desgevraagd me degedeeld. Vorige week heeft een commissie van de bis schoppenconferentie, bestaan de uit kardinaal Willebrands, bisschop Ernst, die ook voor zitter van Pax Christi Neder land is en legerbisschop Bar, de laatste hand aan de defini tieve tekst gelegd. De brief zal op korte termijn aan de ver schillende bisschoppen voor ondertekening worden toege stuurd. De bisschoppenconfe rentie heeft de brief tijdens haar vergadering van 11 en 12 april in laatste lezing behan deld. Toen werd nog voorzien, dat de publikatie van de brief midden mei zou zijn. De bisschoppenraad van de methodistische kerk in de Verenigde Staten heeft zich achter het herderlijk schrij ven geplaatst van de rooms- -katholieke bisschoppen over de kernbewapening. In een verklaring brengt de raad zijn „diepe dankbaarheid" tot uit drukking voor de oproep van de Amerikaanse r. k. bis schoppen. De raad beschouwt dit als een goede aanzet voor de vrede en een uiting van verantwoordelijkheidsbesef en heeft de methodistische ge meenten in overweging gege ven het herderlijk schrijven te bestuderen, alsmede samen met de rooms-katholieken het thema te behandelen. In een open brief hebben 47 missionarissen en vrouwelijke religieuzen in Nicaragua ge protesteerd tegen de Midde- n-Amerikapolitiek van de Amerikaanse regering. Zij ke ren zich vooral tegen de laatstgehouden rede van pre sident Reagan, waarin deze het geweld in Nicaragua een gevolg noemde van commu nistische groepen, die vanuit Moskou worden gesteund. „Als er geen honger, geen ar moede en geen onrecht zou den zijn, dan was er ook geen revolutie geweest, met of zon der de Sovjet-Unie". De brief schrijvers doen een beroep op de Amerikaanse regering niet in Midden-Amerika tussen beide te komen en onderhan delingen tussen Honduras en Nicaragua te bevorderen. „Wij vragen de Verenigde Staten niet langer een militai re oplossing na te streven." afzien van verdere deelne ming aan het Interkerkelijk Vredesberaad IKV. De kerke- raad van de Lutherse ge meente van Tiel had de syno de gevraagd het IKV te verla ten, maar de synode heeft dat verzoek gisteren met algeme ne stemmen afgewezen. De kerkeraad van Tiel had haar verzoek onder meer gemoti veerd met het stemadvies, dat het IKV het vorig jaar heeft gegeven: te stemmen op par tijen die de kernbewapening afwijzen. De president van de synode, ds. W. Bley, werd gis teren herkozen. Vice-presi- dente werd mevrouw J. van der Sluis-Reuvers, secretaris de heer Th. L. van Zadel. De bereidverklaring van CNV-voorzitter Harm van Meulen om eventueel een bruto loonsverlaging te accept^ indien dat geld beschikbaar komt voor arbeidstijdverkor cón« of een andere aanpak die werkgelegenheid schept, is eer terst belangrijke stap van de vakbeweging. Het valt te hojonsi dat de grotere FNV, die in een eerste reactie de geda heeft afgewezen, uiteindelijk bereid zal zijn op een ze manier als het CNV de financiële en economische realite euL onder ogen te zien. boul rdt Het is voor de vakbeweging al een hele stap geweestf dit jaar het recht op prijscompensatie voorlopig prijs te P ven, teneinde het geld dat daarmee gemoeid is aan werk® genheidsdoeleinden te besteden. Maar nu duidelijk is dafl prijscompensatie steedr kleiner wordt, omdat er nu eenr»" minder inflatie is, hebben we aan alleen het loslaten vanl principe van de prijscompensatie niet genoeg meer. Wille reële bedragen beschikbaar komen voor een betere verde van de werkgelegenheid, bijvoorbeeld door arbeidstijd korting, dan zal er in de komende jaren sprake moeten van een bruto loonsverlaging. Overigens is het probleem dat de vakbeweging da« moet overwinnen vooral van psychologische aard. Want nu al leveren de werknemers door premieverhogingen belastingverzwaringen netto adn loon in als zij geen p compensatie meer krijgen. Maar het psychologisch effect het verlagen van het brutobedrag op het loonbriefje zal groot zijn. Het is bewonderenswaardig dat CNV-voor; Harm van der Meulen in principe bereid is deze drei over te gaan. Als zijn leden hem bij deze stap willen vol zal dat van het grootste belang zijn voor het verdere ovi over het scheppen van werkgelegenheid. VP III Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Titus Brandsma (2) De heer J. F. J. Jansen te Leidschendam is het niet eens met de mening van de Titus Brandsma Stichting, dat d? „marktdag" in de St.-Bavo ka thedraal te Haarlem gehouden, in strijd is met canon 1128 van het kerkelijk wetboek. Daarin wordt o.m. gezegd dat in de kerk „alles geweerd moet wor den wat niet overeenkomt met de heiligheid van de plaats". Weet de heer Jansen wat er die dag allemaal gebeurd is in de St.-Bavo te Haarlem? Pro- |ID1 marxistische en sterk Amerikaanse propagj koop en verkoop (incl. len) van allerlei zaken Derde-Wereld-producten); optreden van een dansje (waarbij ieder religieus I ZOl ment ontbrak); ontsieriin^ de kerk met allerlei pol zeer eenzijdige leuzen, pnie slechts enkele zaken te Jtree men. Het verhaal van de Jansen over toestanden eerste christelijke tijden nergens op (nog afgezien! een klein beetje bewijs). Ken we als r.k. geen gehoorzl ja heid verschuldigd aan da-egi volger van St.-Petrus? het zich houden aan de geen uitvloeisel daarvan?! zag van, eerbied voor eei hoorzaamheid aan de Pat daar gooit men in Nede wel behoorlijk met naar. Wie protesteert hiei tegen? De Dienaar Gods. Titus Brandsma (die in d< van dit Heilig Jaar wordt verklaard) zou het zeke daan hebben. Titus Brandsma Stichtir A. A. Leechburch Au secr. Voorburg. Heldere aspergesoep groentesalade met brood kopje koffie Voor twee personen hebt u nodig: stukje schenkel, ui, worteltje, peterselie, zout, foelie, tijm, peperkorrel, laurierblad, 0,6 liter water, circa 200 g asperges, (S g aardappelemeel); 2 kleine porties bloemkool, zout, 2 tomaten, 2 hardge kookte eieren, olijven, bieslook, mayonaise; brood naar behoefte; 2 kopjes koffie. Breng het water aan de kook met een stukje ui en wortel, wat peterselietakken, zout, foelie, tijm, peperkorrels en laurierblad. Leg de schenkel er in en houd het water ten minste drie uren tegen de kook aan. Zeef de bouillon en laat hem koud worden. Snijd het vlees in nette stukjes. Haal het vet van de koude bouillon en zet hem op met het vlees en de geschilde en in stukjes van drie centimeter gesneden as perges. Laat de soep nog onge veer 20 minuten koken tot de asperges gaar zijn. Bind haar desgewenst met aardappele- Kook de bloemkool in 8 a 10 minuten beetgaar, laat ze uit lekken en afkoelen. Schenk de mayonaise met de fijngeknipte bieslook over de bloemkool. Garneer met plakken tomaat en ei en met olijven. Eet er brood bij (zonder boter, u heeft al mayonaise). Menutip voor vrijdag: Gebak ken schelvis met bietjes en ge bakken aardappelen yog hurt met muesli. JEANNE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA GERUCHT MAKENDE „TOEN VIEL DE BOM" VERTAALD Fragment uit stripverhaal „Toen viel de bom". AMSTERDAM „De vijand heeft een rake- taanval tegen ons land gelanceerd. U heeft nog drie minuten", zo klinkt het opeens uit de radio. Jaap springt op: „God al lemachtig, liefje! Nog maar drie minuten!". Re actie van Hilda: „Schat, ik haal nog even de was binnen". Fragment uit het boek „Toen Viel De Bom" van Raymond Briggs, dat in de Neder landse vertaling is ver schenen bij de Ecologi sche Uitgeverij in Am sterdam. Mient Jan Fa ber, secretaris van het IKV, heeft gisteren in Amsterdam het eerste exemplaar in ontvangst genomen uit handen van tekenaar-auteur Briggs. Faber stak bepaald niet onder stoelen of banken dat de uitgave van de vertaling van „When the Wind Blows" hem meer dan welkom is. „Al het gepraat over strategieën, plaatsing en verminde ring van kruisraketten, nucleair overwicht en on derhandelingen in Genè- ve met voorwaarden vooraf of niet, dat zegt de mensen niets. Ze hebben het idee, dat het hele spel zich buiten de realiteit af speelt. Als een mythe. Het hele kernwapenge- beuren is doorspekt met mythes en het waarde volle van dit boek vind ik, dat het die mythes doorbreekt, er mee afre kent. Briggs brengt de zaak wel heel dicht bij de mensen", aldus Faber. De geruchtmakende oor spronkelijk Engelse uit gave haalde in twee maanden tijd een oplage van 60.000 exemplaren en leidde tot een verhit de bat in het Lagerhuis. Er werd schande van ge sproken dat het stripboek de jeugd onder ogen zou komen. Niettemin is het inmiddels verschenen in Amerika, Denemarken, West Duitsland en Frankrijk. De hoorspel- versie is in Engeland reeds meermalen uitge zonden vanwege de diepe indruk die het maakt. En sinds april is het als to neelspel te zien in het Whitehall Theatre. Plan nen voor een film zijn er inmiddels ook. Atoomoorlog Briggs, die voornamelijk be kendheid geniet als maker van kinderstrips, kwam op het idee na een tv-uitzending over een atoomoorlog. Hij vroeg zich af: „Stel er komt een aanval, alle hoge pieten zijn in hun schuilkelders ge kropen. En wat doet Jan met de pet?". Hij verzamelde alle pamfletten en boeken over hoe een atoomoorlog is te overleven en schreef „Toen Viel De Bom". Deze strip voor volwassenen draait om het doorsnee echt paar Jaap en Hilda. Alles wat ze doen is nauwkeurig vol gens de instructies van de overheid, die, zo merkte Briggs toen hij alles zelf uit- sprobeerde, bijzonder tegen strijdig zijn. Daardoor mis schien wel beseffen Jaap en Hilda niet wat hen boven het hoofd hangt. Berichten over oorlogsdreiging roepen associ aties op met de Tweede We reldoorlog, beiden denken nog in de trant van moffen en communisten. Toch beseft Jaap, dat het dit keer anders zal zijn. „Tegen woordig hebben ze de „Grote Plof". Uitgevonden door bril jante geleerden". Hilda is minder zorgelijk. „De vorige keer hebben we het toch ook overleefd? Zo'n bommetje krijgt mij niet klein". Schuilplaats Als de bom valt zitten beiden in een volgens de instructies van hout opgetrokken schuil plaats en maken zich boos over glas overal en ver schroeide gordijnen. Om de beurt kijken ze of er al fall out te zien is en dan wagen ze zich naar buiten want „als je het toch niet kunt zien of voe len, dan kan het toch ook geen kwaad, wel?". Buiten is het alom verschroei de aarde en grote leegte. Bla deren van de bomen, ver schrompelde boontjes in de moestuin, de melkman is nog niet geweest. Tussen beiden ontspint zich de volgende dia loog: Jaap: „Rustig hè". Hilda: „Ja, gek. Geen trei nen". Jaap: „Het zal allemaal wel in hè? Net een barbecue". Jaap: „Ja, barbecuen in de tuin. De mensen eten vandaag misschien wel zondags van wege de uitzonderlijke om standigheden. Zou er eigenlijk een fatsoenlijke oorlog aan de gang zijn? Wie zou er win nen?",. Hilda: „Het zal allemaal wel in de krant staan, schat". Jaap: „Daar zeg je me wat. Hij is trouwens wel laat". Werkelijkheid En zelfs als ze aan het eind van het verhaal vol met plek jes, bulten en wonden zitten .dringt de werkelijkheid niet tot beiden door. Hilda doet er wat zalf op en Jaap besluit de volgende dag naar de drogist te gaan. Haaruitval deert hen niet, want Jaap is al kaal en „het is wetenschappelijk be wezen dat vrouwen niet kaal worden". Briggs geeft toe, dat Jaap en Hilda tamelijk dom en naïef zijn. „Echter niet dommer dan de meesten van ons", aldus de auteur, die het boek meer uit nieuwsgierigheid schreef dan uit overtuiging. Hij sloot zich pas kort geleden bij de Vre desbeweging aan. Wat Briggs heel fijntjes aan geeft is „De Grote Onwetend heid" over een atoomoorlog, wat de gevolgen er van zijn en hoe je kunt overleven. Ook, dat een houding van „het zal allemaal wel niet zo erg zijn als ze zeggen" funest is. Want door hun hele ontwe- tendheid en optimisme wor den ook Jaap en Hilda slacht offer van de fall out en ze sterven zonder ook maar een moment te beseffen wat er werkelijk is gebeurd. De lezer en kijker wordt dit allemaal echter wel duidelijk. Op een indringende manier blijkt dat de „Grote Plof" echt eenmalig DEN HAAG „Nu, na jaren van voorbereiding, zijn de Ne derlandse Lions er in geslaagd een communicatiemiddel tus sen blinden en zienden te ontwikkelen: De reliëf-bloknoot". Dat staat, niet helemaal zonder ophef, in een bericht van de Lions Club, een wat exclusieve organisatie van zo'n 6000 Nederlanders die op velerlei gebied actief zijn. Gisteren werd de bloknoot gepresenteerd. Maar helemaal nieuw is ie toch niet. „Zoiets hebben we al jéren, zegt voorlichter Rob van Zomeren van het Nederlands Blindenwezen, het over koepelend orgaan van zo'n 50 instellingen voor blinden en slechtzienden. Het principe van de reliëf-bloknoot is gebaseerd op het Brailie-systeem. De bloknoot bestaat uit vellen genotherm plastic-achtig materiaal en een rubber onderblad. Als je er met een pen of (bijvoorbeeld) een breinaald op schrijft komen de letters in een duidelijk voel- en zichtbaar reliëf naar boven. „Al minstens vijf jaar", aldus Van Zomeren, „hebben wij fo lie, dat met hetzelfde resultaat gebruikt kan worden. Ik ben bang dat de Lions voor niks 100.000 voor het ontwikkelen van de vinding hebben uitgegeven. Al zullen ze dat onge twijfeld met de beste bedoelingen hebben gedaan". Van Zo meren is namens het Nederlands Blindenwezen een beetje boos op de Lions, omdat geen overleg is gevoerd. Ze voelen zich gepasseerd. „Iets wat voor blinden is gemaakt, moet ook in overleg mét blinden worden gemaakt", aldus Van Zome ren, die om die reden ook betwijfelt of de Lions-uitvinding wel deugt. Ook het nut van de vinding schat Van Zomeren niet zo hoog in. „Blinden moeten, om het bloknoot te kunnen hanteren, de letters van het alfabet kennen. Dat is vaak niet het geval. En bovendien hebben veel blinden niet geleerd om een pen of een potlood te gebruiken". De Lions Club schrijft zelf ook, dat van het systeem geen wonderen verwacht mogen worden. Na drie maanden in tensieve training in braille blijkt nog maar 15% van de leer lingen de techniek goed onder de knie'te hebben, 15% al een stuk minder goed, terwijl de resterende 70% het nooit leert. Van Zomeren: „Waarom de Lions geen overleg met ons voe ren? Ja, een kwestie van mentaliteit, denk ik. Het komt niet in ze op. Ze zeggen: „Kom mensen, laten we eens iets doen voor die zielige mensen". Maar deze betutteling wordt anno 1983 niet meer door visueel gehandicapten geaccepteerd. Ja, het klinkt allemaal wat negatief, maar zo is het niet be doeld". Het systeem is, aldus de Lions, enkele weken door slecht zienden en blinden in Nederland uitgeprobeerd en die wa ren er enthousiast over. Overigens wordt in Nederland so wieso niet zoveel belangstelling voor het produkt verwacht, omdat er voor blinden in ons land al vrij veel voorzieningen zijn. Dat geldt natuurlijk niet voor de ruim 32 miljoen blinden in de arme landen. Die hebben volgens dr. R. Sampiemon, oog arts en de motor achter de reliëf-bloknoot van de Lions, géén folie en ook nauwelijks andere voorzieningen. In de arme landen kan er dan wél behoefte aan de bloknoot zijn, al zegt Sampiemon al blij te'zijn als 1% van de blinden daar ermee geholpen kan worden. Sampiemon erkent, in tegenstelling tot een eerder uitge bracht persbericht, dat het systeem niet nieuw is. „De folie is alleen bij mijn weten nooit als communicatiemiddel ge bruikt. Wij hebben er nu een handig boekje van gemaakt, terwijl het oude systeem ook niet makkelijk te vervoeren is". Tenslotte: Waarom geen overleg met de blinden? Sampie mon: „Blinden zijn in het verleden doodgegooid met waar deloze uitvindingen. Ik kan me voorstellen dat ze sceptisch zijn, dat ze wat negatief staan ten opzichte van iets nieuws. Mede daarom gaan we het via de Verenigde Staten spelen. Als het daar „goedgekeurd" wordt, accepteren de mensen hier het ook makkelijker". AANHOUDEND WISSELVALLIG De Bilt - Het weer in streken blijft een wisselvi karakter behouden. Oori hiervan is een diepe depr« bij Ierland die weinig plaats verandert. Om dezet pressie heen trekken regenj' ringen over Frankrijk ons land. Hierdoor komt| middagtemperatuur op plaatsen niet hoger dan 121 den. Ook in de ons omrinl de landen is het weerbf hetzelfde. De kou is zelfs diép in Spanje doorgedroni In het binnenland komeif temperaturen niet meer 1 de 20 graden. Iets warmjj het nog in Zuid-Italie en t kenland met temperaU| van rónd 'de 25 graden. Wmf Ma Min twnptwnp EoWo Eindhoven Oen Helder Bordeaux Innsbruck Klagen fun Kopenhagen rw.bew. Luxemburg zw.l Mallorce Malta München h.bew. 17 12 '.bew. 14 6 onbew. 14 3 geh bew. 25 15 stoc e vé rvak beu :i Met de volgende schepen kan post worden verzonden. De waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staat ter de naam van het schip vei Argentinië ma „Alphacca" 19 Australië ma „Lloydiana" 17 ith Brazilië ma „Alphacca" 19 mal. Canada wekelijkse afvaart. India ms „Neptune Emerald" 16 Indonesië ms Bavaria" 18 mei Japan ms „Benavon" 20 mei. Kenya Oeganda, Tanzanlë ms rla Bay" 17 mei. Ned. Antillen ms „N11 Holla' (Willemstad, Oranjestad) 19 m< ms „Baarn" (Phillpsburg) 19 m Suriname ma „Baarn" 19 mei. Ver. Staten van Amerika ms „AH Saga" 16 mei. Zuid Afrika (Rep.) ma „N11 18 mei.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2