Oplossing nastreven door directe dialoog met de goede mensen" Australische arts aan wieg Nederlandse reageer buisbaby" Labour maakt zich op voor harde verkiezingscampagne 'na BINNENLAND/BUITENLAND CcidócSotucmt WOENSDAG 11 MEI 1983 PAGINA 13 'roefprojecten deeltijd [ort-mbo van start EN HAAG Zestien proefprojecten eeltijd kort-middelbaar beroepsonder- rijs kunnen per 1 augustus 1983 begin- en. Staatssecretaris drs. N. J. Ginjaar- Maas (onderwijs en wetenschappen) leeft hiertoe gisteren besloten. De iroefneming, onder meer in Den Haag, letreft de integratie van vormingswerk oor jeugdigen en beroepsbegeleidend nderwijs in het kader van het leer- ngwezen. Het deeltijd kort-middel- laar beroepsonderwijs is voor iongeren ie óp dit moment de streekscholen en e vormingsinstituten bezoeken. Het eeltijd kort-mbo omvat persoonlijke n maatschappelijke vorming, lichame- ijke oefening, alsmede schakelende en teroepsopleidende programma's. Statenverkiezingen pas in maart 1987 DEN HAAG Minister Rietkerk (Binnenland se Zaken) wil dat de eerstvolgende verkiezin gen voor de Provinciale Staten niet plaatsvin den in 1986, zoals het officieel zou moeten, maar pas in maart 1987. De bewindsman heeft dit voorgesteld in een brief aan de Tweede Ka mer. De verschuiving van de statenverkiezin gen naar 1987 is volgens de minister uit prakti sche overwegingen gewenst. Hij wil namelijk voorkomen, dat er in 1986 drie verkiezingen zouden zijn: voor de Tweede Kamer (als het ka binet tenminste z'n vierjarige periode uitzit), voor de gemeenteraden en voor de Provinciale Staten. De in de Tweede Kamer geopperde ge dachte om de staten- en raadsverkiezingen in 1986 tegelijk op één dag te houden wijst Riet kerk van de hand. Organisatorisch zou dat moeilijk te realiseren zijn. Beleggers in monumentenfonds ZEIST Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) gaat geld beleggen in de restauratie van monumenten in ons land. Het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC), waaron der monumentenzorg valt, heeft met het ABP een akkoord bereikt over deelneming in een nationaal monumentenfonds. Met banken en andere pensi oenfondsen onderhandelt het ministerie nog over een eventuele deelneming. Het beheer van het te vormen fonds komt in handen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Minister Brinkman van WVC maakte dit gistermiddag bekend, na een werkbezoek aan de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg in Zeist. Het is de bedoeling dat het fonds binnen tien jaar over een werkkapitaal van ten minste een half miljard gulden zal kunnen be schikken. Vanaf 1985 zullen uit het nationaal mo numentenfonds relatief goedkope leningen wor den verstrekt voor restauratiedoeleinden. Pleidooi voor uitreiking watersnoodmedaille DEN HAAG De CDA-kamerleden Van der Burg en Eversdijk hebben de ministers van Binnenlandse Zaken en van Verkeer ge vraagd de watersnoodmedaille nieuw leven in te blazen. De medaille zou, zo menen zij, alsnog moeten worden uitgereikt aan die personen, die zich bij de watersnoodramp van 1953 bijzonder verdienstelijk hebben ge maaktIn schriftelijke vragen herinneren beide kamerleden eraan, dat de medaille sinds 31 maart 1855 bestaat en dat de medail le werd uitgereikt in 1861,1878 en in 1916. Zij vragen zich af, waarom de medaille niet in 1953 werd uitgereikt CNV-VERTEGENWOORDIGERS NA BEZOEK AAN ZUID-AFRIKA )ËN HAAG Wanneer en „zwarte universiteit" n Zuid-Afrika prof. dr. LJ. van Zuthem uitnodigt roor een gastcollege, zou le TH Twente-hoogleraar iet „knap moeilijk met ien weigering hebben". Cen paar jaar geleden vees hij een dergelijke in vitatie laconiek van de land. Er bestond immers en culturele boycot en lat vonden de Nederland- e hogescholen en univer- iteiten volkomen terecht, len visite van een hoogle- aar aan Zuid-Afrika zou 'ezien worden als morele teun aan het verwerpelij- ;e apartheidsregiem, 'och kiest Van Zuthem niet oor een boycot maar voor de irekte dialoog met Zuid-Afri- uen dan vooral met de sinds 1979 officieel toegestane zwarte akbeweging. De THT-hoogle- aar: „Wanneer de zwarte akbeweging mij zou uitnodi- [en, zou ik daar weinig moeite nee hebben", jemeen-secretaris Arie Hor- ijk van het Christelijk Natio- aal Vakverbond (CNV) is het aarmee eens. Beiden zijn na- nens het CNV (Van Zuthem ils adviseur van de vakvereni- ing) in maart enkele weken Zuid-Afrika geweest. Dat [ebeurde op uitnodiging van iet door het CNV ondersteun- e Urban- Training Project UTP) in Johannesburg, let CNV onderhoudt sedert 973 vrij regelmatig contacten iet het UTP, dat service ver eent aan de inmiddels legale warte vakbonden die zich lebben verenigd in de Council if Unions of South Africa CUSA). Een belangrijke doel- teliing van de CUSA is het weken van een zwart vak- ondskader. Er bestaan meer- ere zwarte en blanke vakor- anisaties in Zuid-Afrika zo- 'el van gematigde als syndi- alistische signatuur. Een deel an de zwarte vakbeweging laat onder zo'n zware druk erschillende zwarte vak- ondsleiders zijn opgepakt oor de beruchte veiligheid- politie dat ze ondergronds gaan werken. Dat geldt o.a. oor de aan de ANC gelieerde ACTU, die gesteund wordt oor de FNV. legitimering )e Anti-Apartheidsbeweging lederland (AABN) liet weten Van Zuthem: „Ik kreeg niet de indruk dat Nederlandse bedrij ven m Zuid-Afrika zich in posi tievere zin onderscheidden dan buitenlandse ondernemingen". het CNV-bezoek aan Zuid- Afrika te zien als een legitime ring van het apartheidsregiem in Pretoria. Van Zuthem en Hordijk noemen die aantijging feitelijk onjuist en vinden dat de AABN een discussie „van geen niveau" voert. De AABN is voor een culture le en economische boycot, zo nodig eenzijdig uit te roepen door Nederland. Uit de door CDA-minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken gepu bliceerde Zuid-Afrika-nota blijkt dat de CDA-VVD-rege- ring éénzijdige stappen van wege de internationale juridi sche consequenties niet te rea liseren acht. Nederland krijgt volgens de regering geen in ternationale steun voor een olieboycot. De VVD acht de economische en sociale nade len van een boycot groter dan de voordelen en vindt het na leven van tamelijk vrijblijven de internationale gedragsre gels, zoals onder andere opge steld door de Internationale Arbeidsorganisatie (ILQ) en Europese Gemeenschap vol doende doelmatig. Bloedbad Van Zuthem en Hordijk voor zien problemen bij een boycot van Zuid-Afrika. Ze vrezen dat door het terugtrekken van investeringen de armoede on der de zwarte bevolking ver der toeneemt, hetgeen gemak kelijk tot radicalisering zou kunnen leiden. „Dan wordt het in Zuid-Afrika een bloed bad", voorspelt Van Zuthem. Hij geeft de voorkeur aan een vreedzame oplossing, waarbij een directe dialoog met „de goede mensen in Zuid-Afrika" een voorwaarde is. Bovendien beweren Van Zuthem en Hor dijk dat de zwarte vakbewe ging een boycot afwijst en lie ver praat met buitenlandse sympathisanten. Opmars Dat er iets gaat gebeuren staat vast. De opmars van de zwarte beroepsbevolking, die 6,3 mil joen mensen omvat, is volgens Van Zuthem en Hordijk niet te stuiten. Ook niet in politiek opzicht De beroepsbevolking van Zuid-Afrika bestaat ver der uit 1,9 miljoen blanken als mede 1,2 miljoen kleurlingen en Aziaten. De industrie is steeds meer afhankelijk van de steeds beter opgeleide zwar te arbeidskrachten. Wellicht dat dit economische aspect ge voegd bij de toenemende in ternationale politieke druk en afnemende immigratie, de re- gering-Botha heeft doen be sluiten de zwarte vakbeweging te legaliseren. Anderen beweren echter dat dit een truc is om een steviger greep op de zwarte volksbewe ging te krijgen. In elk geval mag de zwarte vakbeweging formeel met werkgevers on derhandelen over arbeidsvoor waarden. Voordien werden de arbeidsvoorwaarden van bo venaf door de blanken gedic teerd. Met politiek mag de zwarte vakbeweging, die nauwlettend in de gaten wordt gehouden door de veiligheid spolitie, zich niet inlaten. Van Zuthem en Hordijk menen dat de nog zeer zwakke zwarte vakbeweging, die nauwelijks serieus wordt genomen door werkgevers en blanke vakbe weging, financiële en morele steun van sympathiserende or ganisaties in het buitenland hard nodig heeft. Aanwezigheid Hordijk: „Ze verdienen onze steun. De aanwezigheid van buitenlanders die met hen sympathiseren ervaren zij als een morele steun. Je moet wel heel duidelijk stelling blijven nemen tegen de apartheid. Dat hebben wij ook gedaan, ook bij Hordijk: „Een bevrijdingsstra tegie voor de langere termijn heeft meer effect dan een een zijdige boycot". werkgevers en regerings-auto- riteiten". Overigens wijst een belangrijk deel van de zwarte oppositie contacten met autori teiten volstrekt af. Bij hun vertrek hebben Van Zuthem en Hordijk een schrif telijke verklaring afgelegd, waarin ze kritiek leveren op de rol van de veiligheidspoli tie, de mensonterende thuis- landenpolitiek, de tegenwer king die de zwarte vakbewe ging ondervindt en de verne dering van de zwarte bevol king. In een brief aan premier Botha wijst Hordijk op de christenplicht van de regering in Pretoria. „Mensen moeten lijden alleen omdat hun huid zwart is", schrijft de alge meen-secretaris van de CNV. Hordijk: „Een eenzijdige boy cot door Nederland is een res pectabel standpunt. Maar naar mijn mening heeft een bevrij dingsstrategie voor de langere termijn meer effect dan een eenzijdige boycot. Zo'n boycot is wel spectaculair. Maar wij hebben ervaren dat de zwarte vakbeweging meer prijs stelt op een permanente aanwezig heid van sympathiserende mensen. Op die manier kun je de druk op het regiem vergro ten. Dat zei men niet uit angst, want we hebben heel wat vak bondsleiders ontmoet die voor de duvel niet bang waren. Maar isolatie door een boycot werd als uiterst ongewenst er varen. Dat hindert de zwarte vakbeweging in hun strijd voor bevriiding en emanicpa- tie. Door die mensen te isole ren sttiur je ze het bos in. Maar het blijft arbitrair. Misschien haalt onze benadering niets uit. Niemand weet wat het juiste middel moet zijn". Investeringscode Ook Van Zuthem wil in ge sprek blijven met de zwarte vakbeweging in en buiten Zuid-Afrika. „De THT-hoogle- raar voelt meer voor een in vesteringscode voor het Ne derlandse bedrijfsleven, dat sterk vertegenwoordigd is in Zuid-Afrika. De regering zou een investeringsvergunning kunnen afgeven aan bedrijven die zich verplichten de zwarte vakbeweging toe te laten tot de ondernemingen, de huis vesting te verbeteren, scholing en vorming te verzoren en zwarte arbeiders betere pro motiekansen te geven. De zwarte vakbeweging zou mede moeten toezien op de naleving van deze verplichtingen. Dat vindt Van Zuthem effectiever dan het terugtrekken van in- vesterinen via een economi sche boycot. Van Zuthem: „Ik kreeg niet de indruk dat Nederlandse bedrij ven zich in positieve zin on derscheidden van andere on dernemingen. We zijn o.a. bij Unilever en Philips geweest. Dat waren zeer open gesprek ken. Maar die bedrijven voe ren geen opvallend, progres sief beleid, hoewel Philips hele aardige dingen doet met het opleiden van zwarte jongeren in electrotechnische beroepen. Ambivalent De houding van de onderne mers in Zuid-Afdrika noemt Van Zuthem ambivalent. Ze staan zeer terughoudend te genover de zwarte vakbewe ging, terwijl ze heel goed be seffen dat het voortbestaan van hun bedrijven in toene mende mate afhankelijk is van zwarte arbeiders. „Als je door de fabrieken loopt, zie je over wegend zwarte arbeiders ach ter de machines staan". Hordijk voegt er aan toe dat werkgevers in Nederland zich achter het valse argument ver schuilen dat de buitenlandse dochters een eigen verant woordelijkheid hebben. Dat vindt hij onzin: „Dat geldt niet voor investeringsbeslissingen. Die moeten door het moeder bedrijf worden goedgekeurd". HENNIE EVERTS SIETZE BOSGRA: Dertigjaar dialoog leverde niets op" AMSTERDAM „Men sen en organisaties die de apartheid duidelijk afwij zen komen Zuid-Afrika niet in. De NCRV niet, terwijl Marga Klompé, Jan Nico Scholten en an- .deren geen visum kre gen. Dertig jaar lang is geprobeerd via de dia loog tot veranderingen te komen. Dat heeft niets opgeleverd. Het systeem van apartheid is zelfs versterkt", aldus dr Siet- ze Bosgra van het Komi- tee Zuidelijk Afrika in Amsterdam. Hij wijst er op dat de hervormde en gerefor meerde synode het CDA onlangs nog hebben laten weten voor een boycot van Zuid-Afrika te zijn, mede omdat daarop door zwarte christenen in Zuid-Afrika was aange drongen. Het Komitee Zuidelijk Afrika kiest ook voor een boycot, waarbii de contacten met de verboden bevrijdings beweging ANC (opereert vanuit Angola, Zambia en Mozambique), de on dergrondse vakbeweging SACTU (South African Congress of Trade Unions) en kritische ker kelijke organisaties in stand worden gehouden, Bosgra heeft geen ver trouwen in de voorzichti- ge-druk-politiek van het CNV in de persoon van met name Arie Hordijk. Bosgra: „Het standpunt van Hordijk ligt nog rechts van dat van de CDA-VVD-regering. Hordijk is berucht in onze kring. En als je met het voornemen naar Zuid-Afrika gaat om te horen dat de zwarte vak beweging tegen een boy cot is, krijg je dat ook te horen. De mensen zijn voorzichtig, want je mag in Zuid-Afrika niet zeg gen dat je voor een eco nomische boycot bent. Daar staan zware straf fen op. Je uitspreken voor een boycot kan al leen in een zeer vertrou welijk gesprek. Ik zet alle vraagtekens bij het bezoek van Hordijk en Van Zuthem. Ik heb meer vertrouwen in de kerkelijke mensen in Ne derland". Dr. Sietze Bosgra: „Je mag in Zuid-Afrika niet zeggen dat je voor een econmische boycot' bent". DEtf HAAG Drie jaar oud is Candice Reed nu, de eerste Australische baby die in de „reageer buis" verwekt werd. In 1980 lukte het de Austra lische arts Lopato met een nieuwe techniek, die min der kans heeft op misluk ken, kinderen buiten het moederlichaam te ver wekken. Dit pionierswerk van Lopato heeft er voor een belangrijk deel toe bijgedragen dat ook in Nederland op een derge lijke wijze een kind kon worden verwekt dat naar verwachting omstreeks 20 mei geboren wordt. Het Rotterdams team dat een nog onbekend ouderpaar in Drente op deze wijze hielp, paste immers Lopato's tech niek, de invitro-fertilisatie, toe. Voor Candice Reed kreeg de Engelse arts Steptoe het al voor elkaar Louise Joy Brown in het lab te verwekken. Dat gebeurde in 1978, maar sinds dien is van Steptoe weinig vernomen. Zijn techniek is achterhaald door de ontdek kingen in Australië. Hoe gaat zo'n invitro-fertilisa tie in zijn werk? Eigenlijk is het allemaal niet zo moeilijk. Het echtpaar dat na uitvoerig onderzoek geschikt is geble ken wordt alleen geplaagd door een soort hormoonkuur die de vrouw krijgt toege diend. Die kuur krijgt zij om haar hormonale cyclus te sti muleren. Als dat helemaal naar wens is geschied begint het eigenlijke werk. Een laparoscoop (een dunne kijkbuis) wordt bij de vrouw door een sneetje onder de na vel ingebracht. Vervolgens wordt met een holle naald een aantal eitjes uit de eierstokken gezogen. De hormoonkuur heeft ervoor gezorgd dat er meer dan voldoende rijpe eit jes aanwezig zijn, zodat de trefkans erg groot is. De ver zamelde eitjes worden be waard in een reageerbuis met voedingsvloeistof, nadat zij van hun eigen vocht zijn ont daan. Dan wordt het zaad van de man in gereedheid gebracht. Men slingert het rond in een centrifuge en scheidt het zo van het zaadvocht. Is dat ge beurd, dan wordt het „schoon gewassen". Zaad, vermengd met voedingsvloeistof en in contact gebracht met het eitje. Als alles goed verloopt dringt, net als in de baarmoeder, een van de zaadjes door tot de kern van het eitje om zich daarmee te versmelten. De buitenlichameljke be vruchting is dan in principe geslaagd. Wat verder nog ge schiedt is dat men een zo ont stane eerste „levenskiem" kor te tijd laat ontwikkelen, waar na het in de baarmoeder wordt gebracht. Dan volgt weer een spannende tijd. Slaat het aan of niet? In feite is de hele be vruchting in het lab beheers baar, maar het inbrengen van het bevruchte eitje blijft een gok. De zwangerschap die volgt wijkt niet af van zwan gerschappen die door „norma le" bevruchting ontstaan. De eerste Nederlandse „rea geerbuisbaby" is in het lab van de Rotterdamse medici Zijlma ker en Alberda verwekt. Zij begonnen hun experimenten in 1981, na toestemming van het ziekenhuisbestuur. De ex perimenten leidden vorig jaar tot een geslaagde buitenlicha- melijke bevruchting. In Rot terdam bestaat overigens al een enorme wachtlijst van ou derparen die in aanmerking wensen te komen. Enig probleem bij de „reageer buisbevruchting" is op dit mo ment: hoe groot is de kans op abnormaliteiten? Dat probleem lijkt echter meer theoretisch dan praktisch, want de kunst matig tot stand gebrachte zwangerschap wijkt in niets af van andere zwangerschappen. Immers: het enige verschil is de plaats waar de bevruchting plaats heeft De In 1978 In Engeland geboren „reageerbuisbaby" Louise Brown. >USKE EN WISKE DE GOUDEN GANZEVEER (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Ondanks de grote voorsprong van de Britse Conservatieven op de Labour partij, zoals uit. alle opiniepeilingen blijkt, gelooft lang niet iedereen in een verkiezingsover winning van premier Thatcher op 9 juni. Dat bleek gisteren ook op de Londense beurs waar een acute nervositeit heerste en de aandelen een gevoe lige waardedaling onder gingen. Ook het pond sterling zakte sterk. In de City van Londen zegt men dat een eventuele victorie van Labour dramatische ge volgen zal hebben voor het pond. De socialisten zijn van plan de Britse munt fors te de valueren. Experts verwachten dat wanneer de Britse socialis ten terug aan het bewind ko men, dit meteen het einde zal betekenen van het buitenland se vertrouwen in het pond sterling als olie-munt. Op de hoofdkwartieren van de drie belangrijkste politieke partijen wordt nu ijverig door gewerkt aan de voorbereiding van de verkiezingsstrijd, die vrijdag begint met de ontbin ding van het huidige parle ment. De Conservatieve partij is bang de kiezers voortijdig te vervelen. Daarom stuurt ze aan op een zo kort mogelijke campagne, waarin het pas eind volgende week bittere ernst wordt. Labour heeft als slogan geko zen: „Denk positief - Stem La bour". Het verkiezingsmani fest verschijnt deze week. Om dat er zo weinig tijd overblijft, is het niet uitgesloten dat be paalde controversiële aspecten van de Labour-politiek, die sommige kiezers kunnen af schrikken, uit het manifest weggelaten zullen worden. De Labour-campagne start maandagmorgen ofticieel om negen uur met een persconfe rentie in het oude socialisti sche hoofdkwartier aan Lon- dens Smith Square. Voor de journalisten heeft die regeling het voordeel, dat ook het hoofdkwartier van de Conser vatieve partij aan dat plein ge legen is zodat de mediamensen van het ene gebouw naar het andere kunnen hollen. De alli antie van Liberalen en SDP'ers, die een alternatief wil zijn tussen Conservatieven en socialisten, trommelt vanaf volgende week de mediaverte genwoordigers elke morgen om negen uur bij elkaar in de Nationale Liberale Club op Whitehall. De keuze van die aanvangstijd (dezelfde als La bour) betekent dat de alliantie geen eerbied koestert voor het oude „gentlemen's agreement" van de politieke partijen om de journalisten nooit op het zelfde moment te woord te staan. De Alliantie ziet haar verkiezingsprogramma als een nieuwe benadering van de Britse politieke problemen. Terwijl de Conservatieve rege ringspartij nog pogingen doet om er een hoffelijke en zelfs vreedzame verkiezingsstrijd van te maken, stuurt Labour al aan op scherpe botsingen en bittere verbale knokpartijen. Als het aan de Britse socialis ten ligt, zal het voor de ande ren geen plezierige campagne worden. Labour is van plan zoveel mogelijk herrie te schoppen. Geen enkele gele genheid om premier Marga- reth Thatcher in discrediet te brengen, zal onopgemerkt aan de socialistische aandacht voorbij gaan. De Conservatieven hopen hun leidster in de campagne voor te stellen als een bekwame vrouw, die haar taak van pre mier nog maar half volbracht heeft. Verwacht wordt, dat Thatcher, net zoals in 1979, tij dens het eerste deel van haar verkiezingscampagne op toer- nee zal gaan, om er vervolgens in Londen een einde aan te maken met vraaggesprekken op radio en televisie. Vandaag de dag komt ze op de tv stuk ken beter over dan vier jaar geleden. Dat is onder meer een gevolg van de gespecialiseerde coaching, die Londense televi sie-experts haar gegeven heb ben.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13