"Zuinig op lekker" Miskleunen, versprekingen n gezondheid hinderpalen Voor herverkiezing Reagan I ITALIË WACHT IN SPANNING OP ETNA-DAY Stern vindt bron van vervalste Hitler-dagboeken Duizenden doden bij Sovjet-bombardementen op Afghaanse stad" Shultz: Moskou moet vredespoging in Libanon steunen BUITENLAND QeidóoQowicvnt WOENSDAG 11 MEI 1983 PAGINA 11 [ederlandse expeditie randt door lateriaalpech MtMANDOE Een uit vier man itaande Nederlandse expeditie naar top van de 7.220 hoge berg Barunt- in de Himalaya is op een hoogte n 6.057 meter door materiaalpech jebroken. Dat is in Nepal bekend- -•> naakt. De expeditie stond onder ding van de 26-jarige Johan Ub- ik uit Middelburg. De klimmers uden veilig in het basiskamp zijn te- ggekeerd. Hoge Oostduitser loopt naar Westen over WASHINGTON Een hoge Oost- duitse functionaris is naar het Wes ten overgelopen en verblijft momen teel in de Verenigde Staten. Volgens het Westduitse blad Die Welt had de Oostduitser de rang van majoor en werkte hij op het ministerie van bin nenlandse zaken van de DDR. Bij zijn vlucht enkele weken geleden zou hij documenten hebben meegenomen. Hij zou gewerkt hebben op de docu- mentatie-afdeling van het ministerie dat zich met veiligheidszaken bezig houdt en volgens Die Welt was hij verantwoordelijk voor het onderhou den van contacten met inlichtingen diensten van andere Ooosteuropese landen. Compromis over hulp VS aan El Salvador WASHINGTON De Ameri- kaanse Senaatscommissie voor buitenlandse zaken heeft met alge mene stemmen een compromis- -voorstel aanvaard voor de militai re hulp aan El Salvador. Men ging akkoord met een bedrag van 76,3 miljoen dollar aan militaire hulp voor 1983 en eenzelfde bedrag voor 1984. President Reagan had voor 1983 een bedrag van 136,5 miljoen dollar gevraagd en 86 mil joen voor 1984. Wel ging de com missie akkoord met het volledige bedrag aan economische hulp dat de regering had gevraagd: 140 mil joen voor 1983 en 120 miljoen voor 1984. Zweden beperkt zoekacties naar onderzeeërs SUNDSVALL De Zweed- se marine heeft gisteren de zoekacties naar vreemde on derzeeërs in de buurt van de havenstad Sundsvall opgege ven, omdat de twee onder zeeërs die men de afgelopen week had gezien vrijwel ze ker zijn ontsnapt. Sinds za terdagmorgen is er geen con tact meer geweest met de in dringers. Volgens de marine leiding heeft Zweden nieuwe wapens en meer kennis van onderzeeërs nodig, om schen dingen van de wateren in het vervolg te voorkomen. Van den Broek naar El Salvador DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede kamer gaat er mee akkoord dat minister van den Broek van buitenlandse zaken eind mei een bezoek brengt aan El Salvador. Een motie van de CPN waarin Van den Broek het bezoek werd ontra den. werd afgewezen. De CDA'er Gualtherie van Weezei zei, dat het bezoek van van den Broek een bij drage kan ziin aan „de heilloze ge weldsspiraal' in dit land. De be windsman zal ook moeten spreken met tegenstanders van het huidige regime en bovendien mag het be zoek niet worden gezien als een op waardering van het huidige bewind van El Salvador, aldus van Weezel. Weer zwarte dood in Zuidafrikaanse cel JOHANNESBURG Een 38-jarige zwarte Zuidafri kaan is vorige week op de dag na zijn arrestatie over leden in een cel van het politiebureau in Dirkies- dorp, in de provincie Transvaal. De politie vann Dirkiesdorp was ook be trokken bij het incident in het naburige dorp Driefon tein, waar agenten vorige maand Saul Mkhize, leider van de plaastelijke zwarte gemeenschap, zonder aan leiding werd doodschoten. Amerikaanse 18 juni met Challenger de ruimte in WASHINGTON Het Ameri- kaanse ruimteveer Challenger zal van 18 tot 24 juni zijn volgen de vlucht maken. Voor het eerst zal dan een vrouw deel uitmaken van de bemanning. Een van de vijf astronauten die met deze vlucht meegaan is Sally Ride, specialiste in de astrofysica. Het is voor de zevende keer dat een Amerikaans ruimteveer wordt gelanceerd. Tijdens de zes dagen in de ruimte moeten de astronau ten twee satellieten voor telecom municatie en een voor weten schappelijke doeleinden in een baan om de aarde brengen. BB»?' onze correspondent Mare de Koninck) iSHINGTON De igeving van VS-presi- Ronald Reagan aakt zich steeds groter :gen over de geestelijke lichamelijke conditie n het 72-jarige Ameri- anse staatshoofd. raste medewerkers van de •sident klagen over het eer toe- dan afnemen van de ■wardheid van gedachten van de versprekingen, arvan Ronald Reagan gedu ide zijn hele politieke car ré al last heeft gehad, met ne in onvoorbereide ver- ringen en gesprekken. gSL larnemers in Washington i ten voorts te melden dat het irvermogen van de presi- it het laatste jaar sterk is iteruitgegaan. en ander is van speciaal ing nu Reagan er op uit ;t hoewel hij nog geen iciële beslissing heeft geno- n om zich eind volgend herverkiesbaar te stellen >r het presidentschap. De ftijd van Reagan en zijn ge- Idheid, zo vrezen leiders i zijn Republikeinse partij, ■0 den twijfel kunnen doen v |en aan zijn vermogen om middel van een tweede itermijn tot bijna 78-jari- >r rr ge leeftijd de machtigste natie ter wereld te blijven leiden. Of het antwoord daarop ja of nee moet luiden, de twijfel alleen reeds zal door de Democrati sche partij ten volle worden uitgebuit. Er zijn tientallen waar gebeur de annecdotes in omloop van de miskleunen die Reagan bij meer of minder plechtige, maar politiek meestal belang rijke gelegenheden ten beste heeft gegeven. Hij noemde tal van officiële gasten op het Witte Huis bij de verkeerde namen en had het eens in een interview naar aanleiding van de Russische inval in Afgha nistan hardnekkig over Pakis tan. Ook de landen in Midde- n-Amerika, laat staan de di verse regimes en guerrilla- -groepen in die regio, heeft de Amerikaanse president nooit goed uit elkaar kunnen hou den. Het jongste bewijs daarvan le verde vorige week een „open gesprek" (free talk) waartoe Reagan een zevental journalis ten had uitgenodigd in zijn ovale kantoor. Het gesprek werd via een luidspreker ten gehore gebracht in het pers- zaaltje van het Witte Huis, waar dag en nacht tientallen journalisten de wacht houden. Luisterend naar de antwoor den van Reagan, waaraan vaak geen touw was vast te Ronald Reagan knopen, ontstond er onder de media-mensen een slappe-la- ch-atmosfeer, die pas na afloop van het gesprek plaatsmaakte voor een soort schrik. In zijn wartaal had Ronald Reagan gezegd dat zijn rege ring in Nicaragua de opstande lingen „voorziet van geld en levensonderhoud". Dat is in strijd met de officiële lezing van het Witte Huis, die luidt dat de VS alleen het transport proberen te verhinderen van wapens uit Nicaragua naar El Salvador. Ook noemde Reagan de linkse guerrilla in El Salva dor „vechters voor de vrij heid" en de door hemzelf ge steunde opstandelingen in Ni caragua „guerrilla's", die door het Sandinistisch regime al daar zijn „verraden". Zijn ei gen adviseurs en de ministe ries van buitenlandse zaken en defensie proberen juist uiterst secuur de terminologie te ge bruiken in de zo hypergevoeli ge Amerikaanse Midden-Ame- rika-politiek. Afgelopen weekeinde gaf Reagan tijdens een vliegtocht een interview aan een radio-s tation in Californië, en ver klaarde daarin tot wanhoop van zijn stafleden over Andro pov's jongste ontwapenings voorstel: „Als het oprecht blijkt te zijn, zou ik het kun nen aanvaarden". De officiële reactie luidde dat het voorstel een stap in de goede richting is, maar dat het voorstel op zichzelf niet tot overeenstem ming kan leiden. Reagan be merkte zijn blunder niet, kreeg een geschreven tekst onder de neus geduwd en moest er aan het slot van de radio-uitzending op terugko men met de woorden: „Ik word er hier zojuist op gewe zen dat ik het woord aanvaar den heb gebruikt en dat ik de mensen daarmee een verkeer de indruk kan hebben gege ven. Wat ik had moeten zeg gen is dat we er ernstig naar' kijken om te zien of het realis tisch is of alleen maar propa ganda". Naast de politieke en publici- teitsadviseurs van Reagan, zo als Edwin Meese en David Gergen die voortdurend met gekromde tenen zitten als ze de president moeten „losla ten" weten niet goed raad met wat sommigen in Ameri ka het zorgenkind van het Witte Huis noemen. Intussen blijven de woord voerders van Reagan de pers geruststellend verzekeren dat er niets aan de hand is met de mentale gesteldheid van de president, dat hij nog altijd de gene is die de leiding heeft over zijn staf, dat hij zo wijs is om inzake alle politieke vraag stukken vanuit alle gezichts hoeken op zich te laten inpra ten en dat hij zelf tenslotte wel degelijk de man is die de be slissingen neemt. Dat de president soms niet bij machte is om in een grote ruimte een vraag uit het pu bliek te verstaan, dat zijn vrouw Nancy de vraag dan herhaalt of een medewerker ze opschrijft, wijkt ook nogal af van het beeld dat de profes sionele imago-bouwers van de president ophangen. Bekend is dat Reagan regelmatig over dag een dutje doet, maar wie vraagt waar de president uit hangt hoort hoogstens dat hij zich ontspant in de tuin. En op zijn ranch in Californië, waar heen hij soms een weekeinde uitwijkt, rijdt hij de hele dag zo doen de foto's gelo ven als een jonge man in spijkerbroek en met cowboy hoed op zijn paard. Zo willen de kiezers het, is de opvatting die volgend jaar november op zijn waarde zal worden getest. irsnipperde heimen straat iKOU Twee Ameri- mariniers hebben on- gs een afvalzak met ver- pperde geheime telegram- «en van het dak van de Ame aanse ambassade in Moskou r^gooid, bovenop twee Russi- :;Tf| e politiemannen die tien diepingen lager de wacht 411 lden. Het voorval dat op 3 u-1 i, plaats had, resulteerde in - v. onmiddellijke vertrek van 'f;l twee verantwoordelijke riniers. Het versnipperde teriaal bedekte centimeters 'N de auto-ingang van het §M bassadeterrein, waar Russi- e politiemannen 24 uur per de wacht houden. Hoewel MÉÉ lega-mariniers toesnelden rommel °P te ruimen, a ren vlokken wit papier nog i week later te zien op het )el9fytoir. De Russische bewa- die het afval op hun fd kregen, werden niet ge- [nd. ■16's neergestort in ïlgië en UR< .-Duitsland IUSSEL/BONN Twee tlukken met F-16 ge- itsvliegtuigen van de Bei en de Amerikaanse :macht hebben aan een pi- het leven gekost. De an- zag kans zich met zijn itstoel te redden. Eerst :te een F-16 van de Belgi- luchtmacht neer bij de itmachtbasis Bevekom in De piloot van dit toe- bleef ongedeerd. Later op lag kwam een Amerikaan- '-16 neer op een boerderij Kirchberg in Baden-Würt- iberg in West-Duitsland. t kwam de piloot om het en. De boerderij, waarin op moment van het ongeluk test) mand was, werd totaal ver- tket (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Aan het eind van deze week, vrijdag of za terdag, is het in Italië Etna-day. Dan breekt het ogen blik aan om deze nu al meer dan 45 dagen „werkende" vulkaan op Sicilië tot de orde te roepen. In de bergwand, op 2.200 meter hoogte, juist onder de krater waar de lava uitstroomt, is 800 kilo dynamiet aangebracht. Bij de ontploffing van zoveel springstof komt volgens de technici ge noeg energie vrij om de voortdenderende lava-rivier uit haar natuurlijke bedding te halen en in een door mensenhand gecon strueerd kanaal te duwen. Dit kanaal (70 meter lang, 15 meter breed en 6 meter diep) moet de lavastroom een kant uitsturen waar hij geen kwaad meer kan doen. De hele Etna-operatie kost Italië rond de 15 miljoen gulden. Dat is erg veel geld vinden de sceptici, temeer daar succes niet bij voorbaat vast staat. Voor het Uur-U aanbreekt, zijn er overigens nog enige organisa torische problemen op te lossen. Zo staat nog niet vast wie nu uiteindelijk beslissen over het al of niet doorgaan van de opera tie, met andere woorden: wie op de knop mag drukken. Het mi nisterie van civiele verdediging in Rome, de prefect van de pro vinciehoofdstad Catania, de vulkanologen van de universiteit en de explosievenexperts in het veld strijden hier om de bevoegd heid de „historische beslissing" te mogen nemen. Waarschijnlijk zal het de man boven aan de krater worden, omdat hij „erbij staat", en niet de minister in Rome, hoezeer deze laatste dat ook zal betreuren (vooral vanwege de verkiezingen die nu in aan tocht zijn). Een poging de nu op volle toeren draaiende organisatie nog eni ge spaken in het wiel te steken is ondernomen door „De Groe nen" en een verzameling geleerden (vulkanologen) die juist op dit moment in Palermo een symposium houden over de voor spelbaarheid van aardbevingen en vulkaan-erupties. De vulka nologen (onder wie Japanners en Russen van internationale vermaardheid) waarschuwen voor al te drastische ingrepen in de natuur. De Etna is volgens hen een zeer onbekende groot heid, die het best met rust gelaten kan worden. De Groenen vinden dat het sop de kool niet waard is. Volgens hen staat de schade die de ontploffing en de grondwerkzaamhe den aan de natuur aanrichten niet in verhouding tot het profijt van een dergelijke operatie. Het enige dorp dat binnen afzienba re tijd bedreigd zou kunnen worden is het dorp Ragalpa, en dat had beter nooit op die plek gebouwd kunnen worden. De andere plaatsen zijn nog zeven en acht kilometer van de lavastroom verwijderd, precies de afstand die tfe lava sinds de eerste eruptie van 46 dagen geleden heeft afgelegd. Gevreesd wordt dan ook dat Italië met de Etna en ten koste van de Etna een stunt wil uithalen om zijn image in de wereld te verbeteren. - UITENHEER JÉ— Boekverbrandingen herdacht In West-Duitsland werd gisteren het feit herdacht dat vijftig jaar geleden de boekverbrandingen begonnen, een van de eerste zichtbare tekenen van de nazi-terreur. De Duitse vakbonden hadden in Frankfort een massabijeenkomst belegd onder een motto van de Duitse schrijver Heinrich Heine: „Daar waar men boeken verbrandt, verbrandt men tenslotte ook mensen". De ontslagen Stern-verslaggever Gerd Heidemann belegde in zijn huis in Hamburg een persconferentie om uit te leggen dat hem geen blaam bij de publicatie van de valse Hitler-dagboeken. (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN Een winkelier uit Stuttgart, Konrad Fi scher genaamd, die in Hit- Ier-souvenirs handelt, heeft via verslaggever Gerd Heidemann het Duitse weekblad Stern de vervalste Hitler-dagboe ken in handen gespeeld. Het blad heeft iets meer dan negen miljoen mark voor het waardeloze spul betaald. Van Fischer ont breekt op het ogenblik ie der spoor. Tijdens een ontvangst van de Stern-redactie in Bonn zei uit- fever Henry Nannen dat tern-verslaggevers de afgelo pen dagen Fischer hebben op gespoord. De man zou bij zijn transacties ook wel eens ge bruik hebben gemaakt van de naam Kujau. Heidemann schijnt hem onder die naam te kennen. Stern heeft een aanzienlijk deel van zijn verslaggevers op gedragen uit te zoeken hoe het tot het fiasco met de dagboe ken kon komen. Gebleken is inmiddels dat Fischer de afge lopen dagen bij bekende Hit- Ier-kenners, zoals Eberhard Jackel, David Irving en Joa chim Fest, geleurd heeft met Hitler-dagboeken. Fest is er steeds van overtuigd geweest, zo schreef hij deze week nog in de Frankfurter Allgemeine, dat Stem uit de zelfde bron geput had. Fest had de dagboeken die hem in dertijd werden aangeboden meteen al als dubieus van de hand gewezen. Volgens Fest werd hem en zijn collega's door Fischer verteld dat de dagboeken afkomstig waren van „een hoge DDR-beambte". Directeur Nannen van Stern is er ook van overtuigd dat het spel met de dagboeken vanuit de DDR is opgezet. Tijdens de receptie noemde hij het „vrij wel zeker" dat Heidemann een deel van het geld in eigen zak heeft gestoken. Heidemann werd gisteren op staande voet ontslagen. De of ficier van justitie in Hamburg onderzoekt momenteel of hij het blad heeft opgelicht. Hei demann ontkende gisteren ten stelligste dat hij zich verrijkt had. De reporter, twee weken gele den door zijn hoofdredactie nog aangeprezen als de „geraf fineerdste en taaiste verslagge ver van Duitsland" erkende lichtgelovig te zijn geweest. „Maar dat waren er meer en ik was beslist niet de lichtgelo- vigste", zo voegde hij eraan toe. „Stern had de deeltjes op hun echtheid moeten laten on derzoeken. Ik moest de dag boeken alleen afleveren in de hoop dat Stern de beste inter nationale deskundigen in de arm zou nemen, alvorens ze te publiceren. Over de tegen hem ingediende aanklacht zei Hei demann dat „de heer Nannen zeer snel van mening veran dert. Ik kan hem evenwel be grijpen. hij had tegenover zijn lezers een zondebok nodig". NEW DELHI Zware Russi sche bombardementen op de Afghaanse stad Herat en op dorpen in de Shomali-vallei hebben gedurende de afgelo pen twee weken aan duizen den mensen het leven gekost. Dit is gisteren verklaard door een westelijke diplomaat in New Delhi. Hij baseerde dit op verklarin gen van mensen die getuige zijn geweest van de bombarde menten. Herat geldt als bol werk van verzet tegen de Sov jet-invasie. De stad telt bijna 160.000 inwoners en ligt 725 kilometer ten westen van Ka boel. Volgens de reizigers wa ren zeker 50 vliegtuigen per dag betrokken bij de bombar dementen, die zich concen treerden op de noordwestelijke wijken van Herat. De Pakistaanse president Zia oel-Haq heeft gisteren in een interview met het Engelstalige televisiestation ITN gezegd, dat Moskou bereid zou zijn tot besprekingen over terugtrek king van Rusissche troepen uit Afghanistan. Volgens Zia oel- Haq is de Sovjet-Unie bereid een compromis te aanvaarden, omdat de weerstand tegen de Russische aanwezigheid in Af- ghanstan te groot is. Je hebt van die dingen, die te lekker zijn om op te bezuinigen. Neem nou Echte Boter. Die is niet alleen lekkerder, maar ook lichter verteerbaar. En bovendien zitten er natuurlijke vitaminen in. Allemaal dingen om zuinig op te zijn. Niet te versmaden. PARIJS/BEIROET De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Shultz, heeft de Sovjet-Unie gisteren opgeroepen zich „aan de zijde van de vrede in Libanon" te scharen. Shultz drong er daarmee bij Moskou op aan de Amerikaanse inspan ningen voor terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Li banon te steunen. v Het was de eerste officiële Amerikaanse reactie op de Russische afwijzing van het Libanees-Israëlische akkoord, dat vorige week werd gesloten. Shultz deed de oproep vanuit Parijs na afloop van de conferentie van de Organisatie van Economische Samen werking en Ontwikkeling. Moskou beschuldigde gisteren de VS en Israël ervan een nieuwe oorlog in het Midden-oosten voor te bereiden. Ook relativeerde Shultz de felle Syrische kritiek op het Liba nees-Israëlische akkoord. „Wij weten dat de Syriërs bezwaar hebben tegen de overeenkomst. Het gaat er echter om wat zij gaan doen. Zij hebben gezegd dat zij zich terugtrekken als dat wordt gevraagd", aldus Shultz. De Libanese staatradio meldde gisteren dat Syrische troepen in Libanon een Israëlisch verkenningsvliegtuig hebben beschoten. De radio meldde niet of het toestel was geraakt. Een Israëlische militaire woordvoerder heeft ontkend dat er zich een dergelijk incident heeft voorgedaan. Volgens de staatsradio heeft Syrië la ten weten, dat elke Israëlische agressie zal leiden tot een onbe grensde oorlog. De Syrische troepen zouden klaar zijn om ten strijde te trekken, aldus Radio-Libanon. Het State Department maakte gisteren bekend, dat zich de afgelopen dagen in de Be- kaa-vallei „verontrustende" bewegingen van Syrische en Pale stijnse troepen hebben voorgedaan. Volgens het State Depart ment zijn er echter geen tekenen dat Syrië zich voorbereidt op een aanval.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11