^eidenaar wint prijsvraag nrichting Pieterskerkhof beiden Kerkpleinbrug feestelijk open Magertjes JAC stapt naar rechter over artikel in advertentieblad Leidenaar met mes bedreigd i/rt leubelboulevard gevaar oor Leids centrum olkshuis wordt erenoveerd Eeidae Commit DINSDAG 10 MEI 1983 PAGINA 3 sie v iepr n oil, lien 'I ddagj nper iet h Onder grote belangstelling Is gistermiddag de geheel gerestaureerde Kerkpleinbrug over de Herengracht geopend. Een en ander schiedde door wethouder Waal van ruimtelijke ordening, die een bus over de brug bestuurde. Tevens werd de Ooster kerkstraat, die nu is geasfalteerd, voor het verkeer opengesteld. Voor het Arbeidsbu reau is een nieuwe halte van de NZH gekomen. „Het is voor het eerst in de geschie denis van Leiden, dat zeven bruggen tegelijk klaar zijn", zo stelde wethouder Waal, die daarmee behalve de Kerkpleinbrug tevens de Katoenbrug, de Derde Waardbrug, de bruggen over de Binnenvestgracht en de bruggen over het laatste stukje Waar- dgracht bedoelde. Na de feestelijke opening van de brug werd de buurt getrakteerd op een drankje en een hapje. Hier dankte wethouder Waal de buurtbewoners voor hun geduld voor alle werkzaamheden in hun wijk, die toch veel overlast moeten heb ben bezorgd. LEIDEN Je moet de achterban laten merken, dat we er ook tussen de verkiezingen zijn en dat de mensen ook dan met hun problemen bij ons terecht kunnen. Dat was zo'n beetje de ach terliggende gedachte van de PvdA bij het opzetten van het tele fonisch spreekuur. Prominenten als kamervoorzitter D. Dolman en parlementsleden A. Van der Hek en H. Veldhoen maar ook de Leidse wethouders P. Bordewijk, J. Peters, D. Tesselaar en C. Waal waren gisteravond paraat om de klachten op te vangen. Rekenend op grote belangstelling was getracht voor dit doel vijf telefoonlijnen te reserveren, het werden er uiteindelijk maar twee. Dit bleek echter ook ruim voldoende. Na twee uur turven en vragen beantwoorden kwam men tot zo'n dertig telefoontjes. Een beetje magertjes, vonden de PvdA-coryfeeën. Degenen, die wel in de telefoon klommen, maakten zich nog het meest druk over de kleine pensioenen, die soms leiden tot een lager netto inkomen dan een AOW-uitkering. Een ander probleem dat naar voren kwam, was dat van de woningnood. Klachten over huizen die gerenoveerd moeten worden, terwijl het bouwvallen zouden zijn. Maar het bleef allemaal aan de magere kant. De achterban had er kennelijk weinig vertrouwen in nades de problemen worden opgelost. Vrouw gewond bij tasjesroof LEIDEN Een 52-jarige vrouw uit Leiden is gister avond om half tien op het kruispunt Van der Helm laan/ De Bazelstraat het slachtoffer geworden van een tasjesroof. De vrouw raakte hierbij ge wond en moest naar het AZL worden gebracht. De vrouw fietste op het kruis punt toen iemand de tas van haar stuur rukte. Zij kwam ten val en liep schaafwonden en onbekend letsel op. Van de da der ontbreekt elk spoor. Jongen onder vrachtwagen ALPHEN AAN DEN RIJN Een veertienjari ge jongen uit Rijnsater- woude is gistermorgen aan zijn been licht gewond ge raakt toen hij in Alphen door een vrachtwagen werd overreden. Collecte De vorige week in Leiden gehouden collecte voor het Ne derlands Astmafonds heeft zes duizend gulden opgebracht Deze opbrengst is 18 procent hoger dan die in 1982. LEIDEN Het Jongeren Advies Centrum (JAC) in Leiden is van plan naar de rechter te stappen om een rectificatie te eisen van het Leids Nieuwsblad. Het JAC voelt zich ge griefd door een artikel in dit advertentieblad waar in deze organisatie wordt afgeschilderd als een or ganisatie „die met wortel en tak uitgeroeid dient te worden" en die „een fas cistische wijze van hande len heeft". Het JAC heeft het advocaten- collectief ingeschakeld om te bezien of een gerechtelijke procedure kans van slagen heeft. Het bewuste artikel is bovendien voorgelegd aan de Raad voor de Journalistiek. Een medewerker van het JAC meent dat het Leids Nieuws blad een „pure lastercampag ne" is begonnen tegen het JAC. „De feiten zijn gewoon verdraaid en uit hun contekst gerukt", aldus deze medewer ker. In het gewraakte artikel wor den onder de kop „Jongeren Advies Centrum is rotte plek binnen de samenleving" di verse beschuldigingen geuit aan het adres van het JAC. „Het JAC heeft een fascisti sche wijze van handelen" en „Nog even en óók uw kinde ren zijn een verlengstuk van een heroïne-spuit dankzij de JAC-bemiddeling", zo wordt festeld. Naam en adres van ên der JAC-mede werkers wordt genoemd, terwijl aange kondigd wordt dat mogelijk meerdere namen en adressen zullen volgen. Zijdelings wordt burgemeester C. Goekoop op gevoerd als iemand die ook meent dat het JAC zich met ontoelaatbare aktiviteiten be zighoudt. De opmerking van Goekoop is door hem geplaatst tijdens een bemiddelingspo ging tussen ouders en een kind dat zich bij het JAC had ver voegd. „In het artikel is dit nogal uit z'n verband gerukt", laat de burgemeester desge vraagd weten. Het artikel ein digt met een oproep aan ver ontruste ouders de krachten tegen het JAC te bundelen. De PSP-fractie in de gemeente raad heeft burgemeester Goe koop gevraagd afstand te ne men van het artikel en zijn verontwaardiging er over uit te spreken. Goekoop wordt verzocht na te gaan of het ad vertentieblad inderdaad van plan is een lijst met namen van medewerkers te publice ren. „Wanneer dit het geval is. moet de officier van justitie de verspreiding ervan verbie den", meent de PSP. Vraag om hulp JAC toegenomen LEIDEN Het aantal jon geren dat bij het Jongeren Avies Centrum (JAC) om hulp aanklopt, is de laatste jaren sterk toegenomen. In 1980 deden 185 jongeren een beroep op het JAC, dit aan tal bedroeg vorig jaar 319. Het één en ander blijkt uit een verslag van bet JAC over de eerste drie jaar. Vorig jaar vervoegden zich 197 jongens en 122 meisjes bij het JAC. De leeftijd be droeg bij de jongens gemid deld 18 tot 25 jaar terwijl deze bij de meisjes 15 tot 18 jaar is. Het merendeel van de hulpvragers is scholier en komt uit Leiden. De contacten zijn over het al gemeen kortstondig. Aan leiding voor een bezoek aan het JAC is in de mees te gevallen problemen met ouders. Vaak zijn deze kin deren weggelopen of uit huis gezet en kloppen ze bij het JAC aan voor tijdelijk onderdak. LEIDEN Een Leide- De man werd ter hoogte van schijn en eiste geld. Hij trok naar is in de nacht van de Vrouwensteeg aangespro- aan het polstasje, het riempje zondag OD maandag OP de ken door een jongeman van brak en de jongeman, die in Haarlemmerstraat met 2i fP*"t vroeg aan de Leidenaar boe ging er met de polstas van een mes bedreigd en be- laat het was. Plotseling haalde door. In de tas zaten een boek roofd van zijn polstas. de jongen een mes tevoor- en enkele kleine spulletjes. V Pauzeconcert De serie van 23 pauzeconcerten in de Hoogelandse Kerk gaat morgenmiddag van start met een concert van organist Dick Koomans. Het concert begint om half een en de toegangsprijs is vastgesteld op één gul den. Filmhuis LVC Het Filmhuis LVC aan de Breestraat 66 vertoont de ko mende weken films van de Franse regisseur Frangois Truffaut. Gestart wordt morgenavond met de vertoning van de film „Le dernier métro" uit 1980. De film speelt zich af in bezet Parijs. Het middelpunt is een groot theater. De Joodse eigenaar is ondergedoken, zijn jonge vrouw (Ca therine Deneuve) runt het theater. In het theater wordt een nieuw stuk ingestudeerd, met in de hoofdrol een jonge verzetsman (Gerard Depardieu). Hij en de vrouw krijgen een verhouding. De film wordt morgen- en donderdag avond om acht uur en om kwart over tien vertoond. Gezinsfietstoch t Het activiteitscomité van de kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormonen) orga niseert op Hemelvaartsdag (12 mei) een gezinsfiet- stocbt Gestart wordt bij het kerkgebouw aan de Brahmslaan 2 in Leiden. Deelnemers kunnen tussen tien en een uur op de fiets stappen. De tocht is 25 kilo meter lang. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden vijftig per persoon of zeven gulden vijftig per gezin. Kijkhuis Het Kijkhuis aan de Vrouwen kerkkoorstraat 17 vertoont een week lang (van donderdag 12 tot en met woensdag 18 mei) de film 'La notte di San Lorenzo' van Paolo en Vitto- rio Taviani. De film speelt zich af tijdens de laatste periode van de Tweede Wereldoorlog. Een groep dorpelingen be sluit, uit angst voor represailles van de Duitsers, de bevrij ders tegemoet te trekken. De film werd in 1982 in Cannes bekroond met de grote prijs van de jury. Op alle avonden beginnen de voorstellingen om acht uur en om kwart over tien. Kunstmanifestatie De schrijver Cees Buddingh opent vrijdagavond om acht uur de kunstmanifestatie in De Waag aan de Aal markt In de Waag is werk te bezichtigen van Herman Gordijn, Walter Nobbe, Peter Willemse, Herman Ber- serik, Marinus Fuif Fer Hakkaart Aat Verhoog, Rein Dool, Maja van Hall, Joop van Kralingen, Bert Mei- nen en Gustav Meist Men kan van zaterdag 14 tot en met maandag 23 mei in De Waag terecht De expositie is dagelijks van elf uur 's morgens tot negen uur 's a- vonds open, Rommelmarkt Ook dit jaar wordt in de Bedrijfstechnische School (BTS) aan de Vondellaan een rommelmarkt gehouden. De op brengst is bestemd voor de werkweken van de leerlingen. Wie spullen voor deze markt wil afstaan, kan bellen naar de school, telefoon: 769252. Grote voorwerpen worden af gehaald. Zaterdagmiddag is de markt van twee tot vijf uur open, 's avonds van zeven tot negen uur. F ra Fra De groep „Fra Fra Sound" geeft zaterdag 14 mei een concert op de Jazzzolder Hot House in bet gebouw van bet LVC aan de Breestraat 66. De muziek is een meng sel van kaseko-ritmen uit Suriname met moderne vor men van jazz. Het concert begint om acht uur en de toegangsprijs is zeven gulden vijftig. Leden van het LVC betalen zes gulden. antaj, el va eiderdorper ekent mishandeling ,jDEN Een 21-jarige Leiderdorper is gisteren in zijn ning aangehouden. De man heeft bekend op 30 april op Rijnsburgerweg een 20-jarige Oegstgeestenaar te hebben shandeld. Tevens vernielde de Leiderdorper de fiets van 18-jarige Noordwijker. Noordwijker fietste om half drie 's nachts op de Rijns- rgerweg en werd ter hoogte van de Wassenaarseweg klem eden door de Leiderdorper, die ook op een fiets reed. De 'iderdorper trapte de fiets van de Noordwijker in elkaar, -intig minuten later reed de Leiderdorper de 20-jarige gstgeestenaar ter hoogte van de Boerhaavelaan klem. De i uit Leiderdorp sloeg de man in het gezicht en trapte voorwiel van diens fiets krom. Gisteren kon de Leidse t itie in samenwerking met de rijkspolitie Leiderdorp de Ier aanhouden. De man bekende ook, dat hij bij het sta in Leiden een fiets had gestolen. De man is zware mis- ideling en vernieling ten laste gelegd. Geduld CFO raakt op LEIDEN De Leidse afdeling van de CFO (Christelijke Fede ratie van Overheidspersoneel aangesloten bij het CNV) is het zat met de regering te onderhandelen over arbeidstijdverkorting te gen inlevering van salaris zonder dat daar keiharde garanties ten opzichte van de werkgelegenheid tegenover staan. Dat bleek op de gisteravond in het kerkelijk centrum „De Regenboog" in de Merenwijk gehouden ledenvergadering. Een motie waarin om garanties wordt gevraag, ingediend door de heren Broeken (Universiteit) en Kaptein (EBR), werd met al gemene stemmen aangenomen. In dezelfde motie werd van het hoofdbestuur van de CFO verlangd dat het met actieplannen komt wanneer de onderhandelingen met het kabinet niet tot re sultaten leiden. Algemene ontevredenheid dus bij de Leidse christelijke ambtenaren die eerst de beloften van minister Riet kerk willen zien ingelost dat de in januari ingehouden prijscom pensatie wordt omgezet in 5800 arbeidsplaatsen voor er verder mag worden onderhandeld. Vrijdag geen vuilnisman LEIDEN De gemeente reini ging werkt vrijdag 13 mei niet. Omdat donderdag in verband met Hemelvaartdag het personeel van de reiningsdienst al vrij heeft, is be sloten ook vrijdag geen huis- en grofvuil te laten ophalen. Expositie boekbinden LEIDEN De heer J.J. de Haas opende van middag de tentoonstelling 'Boekbinden'. Deze expositie wordt gehouden in de openbare bi bliotheek aan de Nieuwstraat. De heer De Haas nam vanmiddag tevens afscheid van de biblio theek. Hij heeft er als boekbinder gewerkt. De heer P.A. Goddijn, waarnemend hoofd van de Afdeling Restauratie en binderij van de Ko ninklijke Bibliotheek, hield een korte inleiding over de diverse facetten van het boekbinden. De expositie wordt ook georganiseerd in sa menwerking met de Koninklijke Bibliotheek. Op de tentoonstelling zijn voorbeelden van ver schillende bindwijzen te zien, er liggen materi alen en gereedschappen voor het binden en vergulden. Tevens is er een collectie foto's over boekbinden tentoongesteld. Deze foto's zijn ge maakt door Mieke Straathof. De tentoonstelling is nog tot 14 juni te zien. >nder 5t joi e ini ïurte |T tijnej tree] >at n "oevt ilDEN De heer A. ïouten uit de Meren- jk is de winnaar gewor- van een prijsvraag het Pieterskerkhof lieuw in te richten. De er Schouten, architect n beroep, ontving uit e e nden van de voorzitter van de Stichting Pieters kerk, burgemeester C. Goekoop, een geldbedrag van 1000 gulden. Zijn ont werp met als motto 'Leids Plein' zal worden aange boden aan het stadsbe stuur met het verzoek het te zijner tijd uit te voeren. gemeester Goekoop overhandigt de heer Schouten prijs. Het ontwerp van Schouten werd gekozen uit dertig ont werpen die door de jury over het algemeen als kwalitatief goed werden gewaardeerd. De tweede prijs, 500 gulden, werd in de wacht gesleept door twee studenten van de Boskoopse Rijkshogeschool voor Tuin en Landschapsinrichting, Sietse Hagen en Wim van Ginkel. Zij gaven hun ontwerp het motto 'Pieter in 'n nieuwe jas' mee. De derde prijs tenslotte, 250 gulden, ging naar het advies bureau voor tuin en land schapsinrichting Riede uit Boskoop. Dit ontwerp droeg het motto 'Plein '83. De prijs vraag werd uitgeschreven door de Stichting Pieterskerk. Honingraatmotief Het winnende ontwerp gaat uit van een rustiek plein waarin een honingraatmotief in de bestrating het plein vorm geeft De bestrating is langs de zijden afgezet met bo men, gemetselde bloembakken en banken. Aan de zijde van de Kloksteeg is een kleine verhoging ontworpen bedoeld als kinderspeelplaats of als plaats voor een standbeeld. In de hoek tussen Pieterskerk- choorsteeg en Pieterskerk- straat is een terras gedacht. De jury omschreef dit ontwerp als „goed en evenwichtig" en stel de vast dat het „de rustige sfeer van het plein goed intakt laat en toch een groot aantal gebruikmogelijkheden biedt". Eenzelfde kwalificatie had overigens ook voor de twee andere prijswinnaars kunnen gelden, de jury was duidelijk op zoek naar ontwerpen die de betrekkelijke rust en eenvoud van het Pieterskerkhof in takt laten. Het winnend ontwerp voor het Pieterskerkhof. De verzameling inzendingen werd gekenmerkt door een rijkheid aan fantasie van de ontwerpers waarbij het karak ter van het plein en de moge lijkheid het ontwerp te realise ren nog wel eens uit het oog werd verloren. De ontwerpen varieerden van professionele door bureaus ingezonden teke ningen tot een grote kijkdoos van een school afkomstig. Van een ontwerp van een universi tair, cultureel en toeristisch trefpunt met winkeltjes en on dergronds gebouwtjes behe- meld door een doorzichtige acrylaat-koepel (knap ontwor pen maar te groot opgezet voor het plein, oordeelde de jury) tot een enorm schaakspel met schaakstukken die middels de moderne elektronica muziek, informatie en fotogezichten kunnen produceren. Het laat ste idee, afgestemd op de situa tie in het jaar 2008, gaat uit van de totstandkoming van een schaakmatch tussen het Pentagon en het Kremlin die als permanente derde wereld oorlog in Leiden zal worden uitgevochten. Alle ontwerpen zijn overigens tot en met 25 mei in de Pieterskerk te be zichtigen. Beschermd stadsgezicht Het Pieterskerkhof valt onder het beschermde stadsgezicht. Het is nu nog in gebruik als parkeerterrein maar het is de bedoeling dat het plein, na de realisatie van de parkeergara ge in het WSD-complex en de Sanders-parkeergarage, auto vrij wordt gemaakt M J ÏCHTING LEIDSE BINNENSTAD: IIDEN De Stichting Leidse Binnenstad is tegen de vesti- >g van meubeltoonzalen in het Elisabethhof in Leiderdorp. In i brief aan de raad van Leiderdorp wijst de stichting erop, dat tl groot deel van de Leidse meubelbedrijven zal verdwijnen, inneer de meubelboulevard er komt. Ook is de stichting bang, 6 o, t de centrale functie die de Leidse binnenstad vervult in de gio, verloren zal gaan. stichting wijst op het CIMK-rapport. Daarin wordt gesteld, Leiden 3500 vierkante meter meubelwinkelruimte verliest, inneer de toonzaal er komt. Op een totaal aanbod van 17.347 irkarite meter is dat een aanzienlijk verlies, meent de stich- g. Tevens zullen de resterende bedrijven een omzetverlies in 1 miljoen gulden lijden. De stichting spreekt van een aan- lijke verschraling van het voorzieningenpakket, tweede bezwaar noemt de stichting een eventuele overloop- nctie van de meubeltoonzalen naar winkelcentrum Winkel- „Mocht een dergelijke ontwikkeling op gang komen, dan dat leiden tot een onevenwichtige verschuiving in de regio, centrale functie van de Leidse binnenstad wordt dan aange- •t," zegt de stichting. stichting zegt verder, dat een meubelboulevard branchever- ging in de hand werkt. Men meent, dat daarmee in het be- mmingsplan Elisabethhof te weinig rekening is gehouden. De 'iTIES chting Leidse binnenstad verzoekt de Leiderdorpse raad geen lubeltoonzalen in het bestemmingsplan op te nemen. Wordt wel gedaan, dan vraagt de stichting om betere garanties om nchevervaging tegen te gaan. 0'0j5 IDEN De nieuwbouwplannen voor het Leids Volkshuis rinec1 definitief van de baan. Wethouder J. Peters van samenle- I enpgsopbouw heeft het Volkshuis gisteren laten weten dat alleen ilfs l{,ovat*e van het bestaande pand mogelijk is. Volgens de wet- |r y ider zou dat nog deze zomer moeten kunnen. de plannen van de wethouder zou er aan de Groenesteeg een s®*J>endance van het Volkhuis moeten komen. In dat pand ar nu de afdeling sport en recreatie van de gemeente zit i een gedeelte van het buurtwerk van het Volkshuis moeten rden gehuisvest. „Nieuwbouw is echt niet haalbaar", aldus de thouder. „In deze tijd van bezuinigingen zou het niet erg el zijn om nieuwbouw op het Ir. Driessenplein neer te zetten, t gaat veel te veel geld kosten en dat geld is er ook niet". Het l listerie van WVC liet onlangs ook formeel weten dat er geen miljoen subsidie komt. Het blijft bij zeven ton en ook dat akt het volgens Peters onhaalbaar om tot nieuwbouw over te Volkshuis is niet erg gelukkig met de mededelingen van de thouder. C. Schouten, coördinator van het Volkshuis: „Er is wel overeenstemming over de renovatie van ons huidige id, ook al zijn we van mening dat ons wel erg weinig keus is aten. Maar we vinden dat de gemeente te weinig geld be- ikbaar stelt voor aanpassen van het pand in de Groenesteeg". i definitief oordeel over de plannen van de wethouder wil ïouten nog niet geven. Dat zal pas gebeuren, nadat de achter- is geraadpleegd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3