TAFEL Geharnaste brief mgr. Zwartkruis aan Titus Brandsmastichting Ceidoc Sou/tor KORTE METTEN kerk wereld liTiül Syrië voornaamste obstakel in akkoord over Libanon weer ACHTERGROND QtidMQowuvnt DINSDAG 10 MEI 1983 PAGJ Dr. P. van Krieken directeur Stichting Vluchteling Tot directeur van de Stichting Vluchteling is benoemd dr. P. J. van Krieken. De heer Van Krieken is ruim zeven jaar buiten Nederland werkzaam geweest in dienst van de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor Vluchtelin gen in Genève, Libanon en Ethiopië. Het laatst was hij hoofd van het bureau in Zirndorf in West-Duitsland. In de Stichting Vluchteling zijn onder meer vertegenwoor digd dr rooms-katholieke kerk, de Nederlandse hervormde kerk, de gereformeerde kerken in Nederland, voorts ande re protestantse kerken, de gezamenlijke joodse kerkgenoot schappen, het Humanistisch Verbond, de vakcentrales FNV en CNV, de Nederlandse Vrouwen Raad, het Rode Kruis, ondernemersorganisaties en tal van andere maat schappelijke organisaties. Doel van de stichting is om de noden van vluchtelingen buiten Nederland onder de aan dacht van de Nederlandse bevolking te brengen. KARDINAAL BLIJFT VRAGEN OM VERZET TEGEN MAFFIA De aartsbisschop van Palermo, kardinaal Salvatore Pappa- lardo, heeft opnieuw een oproep gericht tot de Sicilianen zich niet in een hoek te laten drukken door de maffia. Met het oog op een reeks aanslagen op ondernemers die geen „beschermingsgeld"'hebben willen betalen aan de maffia, verklaarde de prelaat voor een enthousiast gehoor van ar beiders in een industriewijk van Palermo :„Wee degenen, die geschrokken halt houden en geen moed aan de dag leg gen f Het pastorale bezoek van de kardinaal kwam twee weken na een daad van de maffia die op hem zelf was gericht. In zijn kwaliteit van aartsbisschop had hij toen in de beruchte Ucciardone-gevangenis van Palermo de mis willen opdra gen voor 850 gevangenen. Onder invloed van de maffia kwamen die toen niet uit hun cel, zodat de aartsbisschop onverrichterzake huiswaarts moest keren. Dit voorval heeft in heel Italië veel opzien gebaard. Eerherstel Galilei komt in zicht Eerherstel voor Galileo Galilei komt in zicht als de commissie van onderzoek haar werkzaamheden heeft geëindigd, aldus paus Jo hannes Paulus II gisteren bij de opening van een symposium in Rome, gewijd aan Galilei. In 1633 had de Inquisitie de Italiaanse natuur- en sterrenkundige Galilei (1564-1642) ertoe veroordeeld zijn „dwaling" af te zweren, namelijk dat de aarde om de zon draait en niet het middelpunt is van het heelal. In november 1979 stelde de paus een commissie van theologen, na tuurwetenschappers en historici in om het geval-Galilei te onder zoeken. Het proces-Galilei heeft tot op de dag van vandaag de rela tie tussen de rooms-katholieke kerk en de natuurwetenschappen negatief beinvloed. De paus erkende gisteren voor het gezelschap wetenschappers, bij wie zich drieëndertig Nobelprijswinnaars bevonden, dat Galilei van de kant van de kerk leed heeft ondervonden. Maar, aldus de paus, ook de kerk heeft in de voorbije eeuwen geleerd van erva ring en nadenken: Zij begrijpt nu beter de noodzaak van de vrij heid van onderzoek en zo zei de paus: „De bijstand van de Heilige Geest leent zich geenszins voor het geven van onomstotelijke ver klaringen ten aanzien van de fysieke samenstelling van de werke lijkheid." De bisschop van Haarlem, mgr. dr. Th. H. Zwartkruis, heeft een brief-op-poten ge schreven aan de Titus Brandsmastichting, waarin behoudende rooms-katholie- ken in ons land zijn verenigd. De stichting had bezwaar ge maakt tegen het openstellen van de kathedrale basiliek van Sint-Bavo in Haarlem voor de op 23 april gehouden diocesane „werkdag voor kerk en samenleving". Volgens de stichting werd hier gezondigd tegen canon 1128 van het kerkelijk wet boek, waarin wordt verboden jaarmarkten en dergelijke in een gewijde kerk te houden. De Titus Brandsmastichting heeft die dag twee waarne mers naar de Sint-Bavo ge zonden, die foto's maakten welke per expresse naar Rome zijn gezonden. De stich ting stelt, dat bisschop Zwart kruis contractbreuk heeft ge pleegd tegenover zijn werkge ver de paus, zodat hij moet worden afgezet. De bisschop verklaart in zijn brief dat er niets ergernisge- vends is gebeurd, „laat staan heiligschennends". En verder: DS. HOFLAND: Bij IKV meer indoctrinatie dan bewustwording De informatie van het IKV lijkt meer op indoctrinatie dan op louter bewustwor dingsprocessen. Deze indoctri natiemethode wekt veel reac ties in de kerken en niet al leen de gereformeerde. Dit zei de scheidende praeses van de gereformeerde synode, ds. A. C. Hofland, gisteren voor de NCRV-radio. Hij reageerde hiermee op IKV-voorzitter Ben. ter Veer, die zaterdag op een IK V-ker nendag had geconstateerd, dat er in de protestantse kerken een sfeer van agitatie tegen het IKV bestaat. Naar aanlei ding van de eenmalige gift van tienduizend gulden van de Gereformeerde Kerken in Nederland aan het ICTO, die tweezijdige ontwapening voorstaat, zei ds. Hofland, dat er vorig jaar door het optre den van het IKV een gewel dige uitbarsting van polarisa tie binnen de kerken dreigde te komen. Er was volgens hem veel meer aan de hand dan een paar bijdragen die in getrokken werden. Hij ont kende het verwijt van het IKV, dat de gereformeerde synode toegegeven had aan chantage van mensen die hun bijdrage introkken. Kortgeleden zei de praeses van de hervormde synode, ds. C. B. Roos, dat het IKV zich helemaal gaat verzelfstandi gen en steun gaat zoeken bij allerlei andere groeperingen en instellingen dan de ker ken. „Als het IKV een politie ke actiegroep wordt in plaats van een beraad, verwijdert het zich van de kerken," al dus Roos. Vorige week heeft het moderamen van de Ne derlandse hervormde kerk in een gesprek met het IKV er voor gepleit, dat de kerken meer bij het beleid Yan het IKV betrokken zouden moe ten worden. „Als er ergernis is gegeven dan gebeurt dat door u en uw medestanders, die een derge lijk gebeuren niet anders we ten te waarderen dan door er foto's van te maken en er „ge tuigenverklaringen" over op te stellen, met de bedoeling deze als verklikkers door te geven aan door u genoemde „andere instanties". Met die laatste wordt bedoeld de con gregatie voor de geloofsleer te Rome, zegt de stichting. De bisschop schrijft: „Ik kan u intussen geruststellen dat deze instanties ook door mij zijn en worden ingelicht". De stichting zegt zich te heb ben geërgerd aan het tegen betaling verstrekken van kof fie uit de Derde Wereld in de kerk, het schenken van koffie voor de aanwezigen en het verstrekken van informatie tegen betaling „door groepen krakers", wat niet in overeen stemming zou zijn met de hei ligheid van de plaats. De woordvoerder van het bisdom ontkent overigens, dat er groepen krakers zijn geweest. „Er kwamen slechts enkele dames en een heer, die zelf Onzeker akkoord De volgende jaarvergade ring van de Conferentie van Europese Kerken (KEK) is een jaar uitgesteld en zal nu in september 1986 worden ge houden in de universiteit van Stirling in Schotland. Tot deze conferentie behoren 117 protestantse, anglicaanse en orthodoxe kerken uit Oost- en West-Europa. Het thema van de jaarvergadering zal zijn: „Ere zij God en vrede op aar de". Het uitstel was noodzake lijk om tijd te krijgen voor het ontwikkelen van een nieuwe opzet voor de jaarvergadering en voor het bijeen brengen van de nodige financiële mid delen. Bovendien zou de ver gadering dan vallen in het „vredesjaar" van de Verenig de Naties. Elke buitenlandse wapen hulp verscherpt de burgeroor log en de situatie vol geweld in El Salvador. De aartsbis schop van San Salvador, Ar- turo Rivera Damas, zei dit tij dens een bezoek aan de West- duitse stad Mönchengladbach. Hij verklaarde, dat er dertig duizend mensen in de burger oorlog om het leven zijn geko men, dat er vijfhonderddui zend Salvadorianen naar het buitenland zijn gevlucht en dat tweehonderdduizend mensen zich in het land schuilhouden. De verwoesting van de infrastructuur heeft een zorgwekkende situatie ge schapen waarvoor geen enke le groep een oplossing biedt, aldus de Salvadoriaanse aarts- bisschop. Hij meende, dat de enige uitweg uit de crisis van onderdrukking en corruptie gelegen is in de dialoog als een tegen het geweld gericht middel en in het zoeken door alle Salvadorianen naar we gen van sociale gerechtigheid. Het lidmaatschap van de hervormde kerk is geen voor waarde meer voor het lid maatschap van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. Dit is het gevolg van een wij ziging van de statuten van de vereniging tijdens een verga dering in Amersfoort. Vol gens de voorzitter van de commissie voor de statuten, prof. dr. A. Mulder, sluit de statutenwijziging aan bij de si tuatie in de hervormde kerk zelf waar zeer veel mensen in allerlei functies actief zijn zonder lid van de kerk te zijn. De vereniging blijft er echter wel op gericht het vrijzinnig element in de Nederlandse hervormde kerk te handha ven en te versterken. Haar aandacht blijft zich dus con centreren op die kerk. De Spaanse geestelijke Juan Maria Fernandez Krohn (33), die vorige week wegens een poging de paus te vermoorden tijdens diens bezoek aan Fati- ma vorig jaar mei, door een Portugese rechtbank tot zes en een half jaar gevangenis straf werd veroordeeld, heeft tegen dit vonnis- beroep aan getekend. De Amerikaanse minister Shultz is er in geslaagd na tief korte onderhandelingen een principe-akkoord te 1 ken over de terugtrekking van de Israëlische troepen uijT banon. Het staat wel vast dat er grote druk op Israël is if oef end en dat lang nog niet alle bijzonderheden over merkelijke akkoord bekend zijn. Israël heeft een aante midabele concessies moeten doen. Bij een groot deel i Israëlische openbare mening heeft nu de opvatting vat dat de grote invasie van vorig jaar in feite voor nia geweest. Weliswaar is de PLO in het door Israël bezette van Libanon ontwapend, maar het is nog maar zeer de \l of de wankele Libanese overheid er ook werkelijk de c le kan uitoefenen om nieuwe Palestijnse acties in Lib voorkomen. De terugtrekking van Israëlische troepen zal overigenf plaats hebben, wanneer Syrië bereid is zijn troepen uit I non weg te halen. De gesprekken van minister Shultzl Syrië, dat nu als een van de laatste vooruitgeschoven |L nen van Moskou in het Midden-Oosten opereert, zullenj delicater zijn dan de onderhandelingen met Israël. De; riërs, die aanvankelijk in Libanon opereerden als ondei .tt van een inter-arabische vredesmacht, hebben in het joi verleden vaak schijnbewegingen gemaakt die de in wekten dat zij uit Libanon wilden vertrekken. Beurte hadden zij in Libanon de christenen en de Palestijnei0 hun bondgenoten. De laatste tijd handelen zij rechtstreel8- aansporing van Moskou en houden het been stijf. Dat m nl< niet weg dat de Amerikanen voor de Syriërs meer troeveer handen lijken te hebben dan de Russen. Tot nu toe he!nj de Syriërs de Libanees-Israëlische overeenkomst glas afgewezen. Het ziet er naar uit dat president Assad mee gemoetkomingen wil zien voordat hij zijn troepen uit I non terugtrekt. De formidabele concesssies die de Israt onder Amerikaanse druk hebben gedaan, maken echter delijk dat de Amerikanen, als het er op aankomt, de waarden kunnen scheppen voor een blijvende vrede in Midden Oosten. Minister Shultz zou bij zijn Syrische gas ren indruk kunnen maken, wanneer hij gedaan zou wet< krijgen dat de Israëliërs zich niet alleen terugtrekken ui banon, maar ook uit de strategisch belangrijke Hoogvl 3 door Israël bezet wordt gehou Het is nog te vroeg om te zeggen of de Golan-kwestie werkelijk deel zal gaan uitmaken van de onderhandeli die nu met Syrië op stapel staan. Belangrijk voor dit moi is de rol van de gematigde Arabische staten die in meei heid er blijk van hebben gegeven positief te staan tegen het nu bereikte resultaat. Belangrijk voor verdere posi ontwikkelingen in het omstreden gebied zal ook zijn in verre de Libanezen, eventueel met Amerikaanse hulp, n principe-akkoord in staat zullen zijn orde op zaken te st< in eigen huis en een einde weten te maken aan de veelvi ge schietpartijen in Libanon. Het is duidelijk dat er in ij geval genoeg groeperingen zijn, ook in Libanon zelf, di belang bij hebben dat het door Shultz bereikte akkooi snel mogelijk om zeep wordt gebracht. Gehaktsaus met taugé en rijst kwarkvla met gember Voor twee personen hebt u nodig: 1 ui, knoflook, 2 le pels olie, 1 paprika, 150 g gehakt, 2 dl bouillon (blokje), sambal, boem boe saté, ketjap, selderij, 200 g taugé 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 4 dl melk, 20 g custard, 25 g suiker, 100 g kwark, paar bolletjes gember en wat gembersiroop. Fruit de kleingesneden ui licht in de olie, desgewenst met ge perste knoflook. Bak al om scheppende de kleingesneden paprika een minuut mee en vervolgens het gehakt. Voeg zodra het gehakt gaar is de hete bouillon toe met iets sam bal, boemboe saté, ketjap en kleingeknipt selderijblad. Laat dit een paar minuten sudde ren, was in'die tijd de taugé een keer. Schud het water zo veel mogelijk uit deze groente, doe ze bij het gehaktmengsel en laat het gerecht aan de kook komen. Direct op tafel zetten, door langer op laten staan wordt de taugé gaar, waardoor ze haar knapperig heid verliest. (Deze gehaktsaus is in korte tijd klaar, de voorbereiding vraagt meer tijd dan de berei ding). Strooi de goed afgespoelde rijst in het kokend water met zout, blijf roeren tot het water weer kookt, sluit de pan, temper de pit zo dat het water maar nét kookt, haal na twintig minu ten de gare rijst los met een vork en laat hem een paar mi nuten droogdampen. Zet de helft van de melk op, meng custard, suiker en wei nig koude melk tot een papje, schenk er wat hete melk bij, doe dit in de pan en laat de yla al roerende even doorkoken. Voeg van het vuur de rest koude melk toe en als de vla geheel koud is de kwark, kleingesneden gember en ge mbersiroop naar smaak. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG Het eind vorige week gesloten Li banees-Israëlische ak koord kan in zekere zin als opzienbarend worden omschreven. In beide kampen wordt het ak koord uitgelegd als een overwinning van de an dere partij. Niettemin lijkt het onloochenbaar dat Israël de meeste con cessies heeft moeten doen. Tegen de verwach ting in heeft de regering- Begin onder zware Ame rikaanse druk ingestemd met een verdrag, dat weinig heel laat van de oorspronkelijke Israëli sche eisen. In de eerste plaats heeft Is raël zich in dit akkoord ver plicht tot terugtrekking van zijn troepen uit Libanon en verder heeft premier Begin zich moeten neerleggen bij een beknotting van de machtspositie van Israëls trouwe „zetbaas" in Zuid-Li- banon, majoor Haddad. Deze zal genoegen moeten nemen met een ondergeschikte posi tie in een gemengd Libanees- Israëlische commissie, die toezicht moet houden op de veiligheid in het zuiden van Libanon. Van normalisering van de betrekkingen met Li banon, zoals door Israël ge ëist, is evenmin veel terecht gekomen. Wel wordt volgens het akkoord de staat van oor log opgeheven, maar pas acht maanden na het van kracht worden ervan zullen onder handelingen beginnen over de betrekkingen tussen Liba non en Israël. Hiermee is het door Israël zo verlangde vre desverdrag op de lange baan geschoven. Verdeelde reacties Het Libanees-Israëlisché ak koord heeft tot verdeelde re acties geleid in zowel Israël als in de Arabische wereld. Oud-minister van defensie Sharon, momenteel minister zonder portefeuille, verwerpt het akkoord, omdat de Liba nese regering niet de veilig heid in Zuid-Libanon kan garanderen. Volgens hem heeft premier Begin „gevaar lijke concessies" gedaan aan de Amerikaanse regering. Van de kant van de Israëli sche oppositie is ook weinig waardering voor de Liba nees-Israëlische overeen komst. De Arbeiderspartij is van mening dat het akkoord de veiligheid van de Noordis- raëlische steden en dorpen niet waarborgt. Evenmin zou er volgens de grootste Israëli sche oppositiepartij uitzicht zijn op een snelle terugtrek king van de Israëlische troe pen uit Libanon. Het bereik te akkoord bevestigt dat de invasie in Libanon, in het bijzonder de maandenlange belegering van Beiroet, voor niets is geweest, zo stelt men in oppositiekringen grimmig, vast. De Arabische wereld heeft verdeeld gereageerd op het Libanees-Israëlische ak koord. De gematigde regerin- gen van Egypte en Jordanië ebben openlijk gezegd hun steun toegezegd. Minder dui delijk is Saoedi-Arabië tot nu toe geweest, maar koning Fahd zou in principe welwil lend staan tegenover de Li banees-Israëlische overeen komst. Geheel andere geluiden ko men uit Damascus. Daar heeft de Syrische regering al heel snel laten weten het ak koord te zien als „het resul taat van Amerikaanse en Is raëlische druk op de Libane se regering waardoor de Li banese veiligheid en souve- reiniteit in gevaar wordt ge bracht". Syrië heeft het Liba nees-Israëlische akkoord dan ook verworpen als „een con tract voor een overgave". De Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie heeft haar kritiek evenmin onder stoelen of banken gestoken. Volgens de PLO bevat het akkoord ge heime toevoegingen, waarin een eind wordt gemaakt aan de Palestijnse aanwezigheid in Libanon. De PLO-woord- voerder in Beiroet, Jasser Abd Raboe, zegt over gege vens te beschikken waaruit blijkt dat in het akkoord Li banese beloftes en Ameri kaanse garanties zijn opgeno men, die bepalen dat „alle Palestijnse burgerlijke, socia le en politieke instellingen in Libanon worden opgeruimd". Voorwaarde De regering-Begin heeft als voorwaarde voor de uitvoe ring van het akkoord met Li banon gesteld, dat tegelijk met de Israëlische troepen ook de Syrische militairen uit Libanon worden terugge trokken. Hiermee heeft pre mier Begin niet alleen de verantwoordelijkheid voor een regeling in Libanon op de schouders van de Syrische heeft Assad tevens uit zijn politieke isolement gehaald en hem weer in het centrum van het diplomatieke steek spel in het Midden-Oosten geplaatst. Alleen al om deze laatste re den is het niet waarschijnlijk dat Assad zich gauw zal neer leggen bij het door de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, Shultz, afge dwongen Libanees-Israëli sche akkoord. Nu de sluwe Assad er opnieuw in is ge slaagd een sleutelrol te ver vullen in het Midden-Oosten, is het niet onwaarschijnlijk dat hij zijn eisen ten aanzien van een oplossing van het Is- raëlisch-Arabisch conflict eerder zal aanscherpen dan afzwakken. Mogelijk zal As sad er op staan dat de Liba nese kwestie niet los gezien kan worden van het pro bleem van de Israëlische be zetting van de in 1967 bezette gebieden. Dit zou betekenen dat hij zijn eis herhaalt dat de reeds door Israël geannexeer de Golanhoogte wordt terug geven, hetgeen een niet ge ring probleem voor de Ame rikaanse president Reagan zal vormen, omdat deze in zijn vorig jaar gelanceerde vredesvoorstellen met geen woord heeft gerept over dat stukje Syrisch grondgebied. Bovendien weet de Syrische president zich gesteund door de Sovjet-Unie, die zich sinds het aantreden van partijlei der Andropov in het Midden- Oosten weer nadrukkelijk manifesteert. Syrië kreeg de beschikking over de Russi sche SAM-5 afweerraketten, waarmee de Syrische verlie zen van vorig jaar zomer ruimschoots werden gecom penseerd. Moskou voelt er ui teraard weinig voor Libanon definitief in de Amerikaans- Israëlische invloedssfeer te zien overgaan. Daar komt bij dat het regime in Damascus er nooit een ge heim van heeft gemaakt Li banon graag onder zijn con trole te willen brengen. In de Groot-Syrische gedachte maakt Libanon immers een onderdeel uit van Syrië. De Syrische invasie in 1976 in Libanon en de aanwezigheid sindsdien van zo'n 40.000 Sy rische militairen in dat land hebben aangetoond, dat pre sident Assad noch een pro gressieve (een gecombineerde links-Libanese Palestijnse) noch een rechts-christelijke overheersing accepteert. Bij De Amerikaan se minister Shultz, archi tect van het voorlopige Is- raëlisch- Libanese ak koord aanvaarding van het Liba-, nees-Israëlische akkoord zou den de christelijke leiders in Libanon de macht overne men en zou Syrië tot de grote verliezers behoren. Kopzorgen De narde Syrische houding bezorgt de regering-Begin ondertussen wel de nodige kopzorgen. Weliswaar heeft premier Begin door zijn toe geeflijkheid de sympathie van de Amerikaanse rege ring verworven president Reagan gaf direct na het be kend worden van het ak koord in een persoonlijk tele foontje met premier Begin blijk van iijn tevredenheid. De spanningen tussen Was hington en Jeruzalem lijken dan ook sterk te zijn vermin derd; dit neemt niet weg dat de Israëlische militaire aan wezigheid in Libanon op steeds grotere problemen stuit. Allereerst is er de enorme fi nanciële last om de oorlogs machine in Libanon op gang te houden, een last die zwaar drukt op de Israëlische eco nomie. Ten tweede vragen steeds meer Israëliërs zich af waartoe de invasie in Liba non heeft gediend. Deze vraag wordt versterkt door de de guerrilla-acties, die achter de Israëlische linies in Libanon worden uitgevoerd en die met de regelmaat van de klok doden of gewonden opeisen. Sinds september vo rig jaar zijn al zo'n honderd Israëlische militairen in Li banon gesneuveld. Te ster ven in Libanon wordt zo doende in Israël steeds min der in verband gebracht met de veiligheid van de staat Is raël, hetgeen de motivatie om de oorlog in Libanon voort te zetten nu niet bepaald ver groot. In Damascus zal het niet zijn ontgaan, dat de Israëliërs lij den aan een zekere oorlogs moeheid. Misschien gokt As sad er daarom op dat een nieuwe Israëlisch-Syrische oorlog op dit moment niet tot de meest voor de hand lig- gende mogelijkheden be- oort. In dat geval zou de Sy rische president, die zich bij een Israëlische aanval „ge dekt" weet door Moskou, het meest baat hebben bij een handhaving van de .status quo, die gekenmerkt wordt door het uitoefenen van ge wapende acties op Israëlische militaire doelen en soldaten. Het vooruitzicht van een langdurige uitputtingsslag in Libanon is voor de Israëliërs weinig aantrekkelijk en zou op den duur de positie van de regering-Begin onmogelijk kunnen maken. De vraag is welk alternatief premier Begin heeft voor de huidige impasse in Libanon. Het is niet uitgesloten dat de oorlogsdreiging de komende weken toeneemt. Maar voor een werkelijk militair treffen met Syrië heeft Israël het groene licht van Washington nodig. En het is zeer de vraag of de regering-Reagan zover zou willen gaan in Libanon. De VS riskeren hiermee niet alleen een Israëlisch-Russisch treffen, maar ook zouden zij weieens de goodwill bij de gematigde Arabische regimes kunnen verspelen. Zoals de zaken er nu voor staan lijkt het Libanees-Is raëlische akkoord de kans op een spoedige doorbraak in de impasse in Libanon opnieuw niet groter te hebben ge maakt. De Libanezen en de in dat land wonende Palestij- nen blijven daarmee de machteloze figuranten in een drama, dat steeds meer op een Griekse tragedie gaat lij ken; een tragedie waarbij de hoofdrolspelers ten onder dreigen te gaan. RICK KERSJES Het 7 >ein\^ ":e i ;pr enV AANHOUDEND KOUD DE BILT (KNMI) Het in ons land wordt bein' door een diepe depressie bij Ierland. Óm deze depr heen stroomt koude en of biele lucht waaruit buien len vooral in de middaA avond. De middagtempel ren komen hierdoor niet h dan 12 tot 14 graden, temperaturen worden ook 1 reikt in de ons omring!1 landen. In Engeland en Scandinavië komen zelfs re temperaturen voor. iets beter weer met tempel ren van rond de 20 grs moet men naar de stren' rond de Middellandse gaan. In de Costa del Sol termperaturen van boven 25 graden. temp temp rr Wr.bew. 21 17 0 iii De Bilt Doelen Eelde Berlijn onbew. Bordeaux epen Frankfort göh.bew. Lissabon Locarno gen. bow. Londen zw.bew. Luxemburg regen Mallorce Malta Müncben Zürlch Casablarx onbew. 30 18 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET m INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEI "P THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES ch EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2