Miljoenenschade voor HAL door vertraging op werf Beurs van Amsterdam NIEUW AMSTERDAM III: ECONOMIE CcïdóëSouöatu DINSDAG 10 MEI1983 PAGINA De Schelde krijgt respijt voor verwerven exportorders DEN HAAG De Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) in Vlissingen krijgt tot eind augustus dit jaar de tijd om exportorders te ver werven. Mochten er op dat moment onvoldoen de exportorders zijn aangetrokken, dan zal de afdeling marinebouw van KMS alsnog terug moeten naar een capaciteit van een miljoen produktie-uren, wat overeenkomt met ruim 700 arbeidsplaatsen, dat zijn er 85 minder dan nu. Dat blijkt uit een brief die minister Van Aar- denne van economische zaken gisteren naar de Kamer heeft gestuurd. De minister heeft steeds gesteld dat de KMS terug moest naar een mil joen arbeidsuren. De KMS noemt de tijd tot au gustus een „werkzaam" compromis. Ontbreken toeristisch thema is een misser AMSTERDAM „Onze toeristische organisa ties ontwikkelen zonder twijfel vele nuttige ini tiatieven ter stimulering van het toerisme. In 1983 is er echter geen toeristische manifestatie zoals wij eerder hebben gekend: Rembrand- tjaar. Monumentenjaar enzovoorts. Wij moeten constateren dat het ontbreken van een toeris tisch thema, vooral in deze tijd van economi sche recessie, een regelrechte misser is". Dit schrijft de directie van Grand Hotel Krasnapol- sky in het jaarverslag. Krasnapolsky beleeft een moeilijk jaar, onder meer door het terugge lopen bestedingspatroon, het gedaalde bezoek uit Argentinië door de Falkland-oorlog en meer dan in voorgaande jaren komen annuleringen voor van grote touroperators. Op middelllange en lange termijn is de directie echter vol ver trouwen. Harrods blijft deel van warenhuisketen LONDEN Een poging om het fameuze Lon- dense warenhuis Harrods af te splitsen van de warenhuisketen House of Fraser is mislukt. De grootste aandeelhouder in House of Fraser, het internationale handelsconglomeraat Lonr- ho, had een voorstel tot afsplitsing ingediend, maar dit is door een kleine meerderheid van de aandeelhouders afgewezen. Lonrho heeft een belang van dertig procent in House of Fraser. Volgens het in Londen gevestigde concern zou den de aandeelhouders er wel bij varen als Harrods wordt losgemaakt van de minder flo rerende andere warenhuizen van Fraser. De raad van bestuur van House of Fraser, die had gedreigd bij aanvaarding van het voorstel af te treden, is van mening dat het niet in het belang van het concern is Harrods zelfstandig te ma ken en dat afsplitsing het unieke karakter van het warenhuis in gevaar zou brengen. Tunnels krijgen hitteschild'" DEN HAAG Rond 1990 moeten alle tun nels in ons land voorzien zijn van een hitte werende deklaag zodat brandgevaarlijke stoffen door de tunnels vervoerd kunnen worden. Op die manier zal het aantal vrachtauto's dat nu nog wordt omgeleid omdat rijden via de tunnel is verboden, met tachtig pro cent verminderen en kan de overlast voor bewoners van de omleidingsroute worden gereduceerd. Het vervoer van explosieven of brandgevaarlijke gassen door de tunnels blijft ook na het aanbrengen van de hitte werende deklaag verboden. Dit heeft mi nister Smit-Kroes bekendgemaakt. De werkzaamheden zullen tegelijk met groot onderhoud aan de tunnels uitgevoerd wor den. Rijkswaterstaat zal er een schema voor opzetten. Ir. Hooijmaaijer (Progresbouw): „De politiek dupeert bouw' SCHEVENINGEN Politie ke beslissingen hebben maar al te vaak erg nare gevolgen voor de bouwnijverheid gehad. De overheid investeert ook nu veel te weinig in de bouw. De bouwplanning moet uit de po litieke sfeer. Dat heeft ir. Hooijmaaijer, voorzitter van Progresbouw, vandaag gezegd tijdens een bij eenkomst van zijn vereniging van industriële woning- en utiliteitsbouw (kantoren, en gebouwen als politiebureaus, ziekenhuizen). „In de sector utiliteitsbouw, even omvangrijk als de sector woningbouw, is nota bene de productiedaling het grootst, de afgelopen twee jaar ruim 30 In deze sector zijn wij afhan kelijk van particuliere- en van overheidsinvesteringen". Bouwminister gevraagd ..De bouw is er mee gecfiend als er een echte bouwminister komt. Nu nog is de bouw af hankelijk van allerlei ministe ries en komt het voor dat het ene ministerie afbreekt wat een ander ministerie heeft op gebouwd" Hooijmaaijer verweet minister Winsemius (Volkshuisvesting) een afwachtende houding. De minister ziet de bouw niet als „vliegwiel" om de economie te stimuleren; eerst moet de eco nomie zich als geheel herstel len en dan pas komt de bouw. ..Wij denken dat zo'n houding meer uit politieke machteloos heid voortkomt. De overheid ziet zich gedwongen meer ac cent te leggen op bezuinigin gen dan op investeringen". Subsidies Progresbouw is sterk gekant tegen het verlagen van wo ningsubsidies. De subsidies on dersteunen de vraag naar wo ningen en van die vraag moet de bouwnijverheid het hebben. Het handhaven van een hoog woningbouwprogramma heeft alleen werkelijke betekenis als de woning voor brede lagen van de bevolking bereikbaar blijft, aldus Hooijmaaijer. Als de vereniging zou moeten kie zen tussen een hoog woning- bouwprogramma bij afnemen de subsidies en een beperking van dat programma met hand having van de bestaande sub sidies. kiest zij voor het laatste, zo voegde hij daar aan toen. De beperking van het pro gramma zal wel geleidelijk i verlopen. ROTTERDAM De pro blemen van de Nieuw Amsterdam III, het nieu we cruiseschip dat in Frankrijk wordt gebouwd, komt zeer ongelegen voor de Holland Amerika Lijn. Naar verwachting moet de doop enkele weken wach ten en dus ook de eerste oversteek naar de Vere nigde Staten. Het zal de HAL op een schadepost van miljoenen guldens ko men te staan. De Nieuw Amsterdam (eerder liepen schepen met gelijke naam van stapel in 1906 en 1938) is het paradepaardje van de HAL. Deze onderne ming is voor 100 procent eigendom van de Holland Amerika Line Trust in Bermuda. De aandelen hiervan zijn in meerder heid in het bezit van pre sident-directeur N. van der Vorm. Het schip, dat wordt gebouwd door de Franse Chantiers de l'Atlantique in St.-Nazaire, meet 33.000 ton en is 215 meter iang. Over elf dekken ver deeld vinden 1210 passagiers een luxueus tot zeer luxueus onderkomen. Voor de eerste keer zou dat zaterdag 14 mei zijn, nadat prinses Margriet het vlaggeschip had gedoopt. Op 15 mei zou de Nieuw Am sterdam voor een achtaagse reis naar New York vertrek ken. Voorlopig kunnen zowel de doop als de eerste reis wel worden vergeten. het Schadevergoeding Uitvoerige regelingen bouwcontract met de werf ge ven de HAL recht op schade vergoedingen. Het schip komt echter later in de vaart en dat op zich een een schadepost de omvang moeilijk is vast te stellen. In de cruise- vaart is sprake van een duide lijke overcapaciteit. Er zijn de laatste jaren vrij veel nieuwe schepen in gebruik genomen zonder dat de oude werden af gedankt. De raad van bestuur van de HAL wil met de Nieuw Amsterdam (en het zusterschip Noordam, kosten per stuk 135 miljoen dollar) een eigen plaats in de markt voor luxe cruise veroveren. Men ver wacht daarvoor in de Verenig de Staten, de thuishaven van het schip, ruime belangstel ling. Overigens waren er ook de Le voor dit achtdaagse reisje be gonnen vanaf 5000 gulden. Experts "van de HAL zijn thans met de werf in onder handeling over de gevolgen van het oponthoud, dat men overigens al langere tijd heeft zien aankomen, maar waarvan de werf steeds heeft gezegd, dat het niet zou gebeuren. De scheepsbouwen in St.-Nazaire lieten vorige week echter we ten, onmogelijk het tijdschema te kunnen aanhouden, zodat de Holland Amerika Lijn kon beginnen aan het waarschu wen van de genodigden, dat de reis was uitgesteld. Velen van hen zouden al nieuwe kleren hebben gekocht of een smo king hebben gehuurd. De Nieuw Amsterdam III in aanbouw (archieffoto). MARKTEN 06/05 Commtsstenoferingen Groenteveiling Leiden, vrijdag 6 mei andijvie 51-93; peulen 14.90- 16.50; snijbonen 660-790; stam- bonen 12.50; chinese kool 42- 45; spitskool 120-135; postelein 155-200; prei 38-64; rabarber 23-55; spinazie 71-85; uien 14- 52; witlof 140-215; bloemkool goud-en zilver AMSTERDAM De goud- en zilverprijzen van gistermid dag 14.00 uur: Goud. fijnmetaal: 37,880-38,680. Vorige 37 600-38.400. Bewerkt 40,620 laten. Vorige 40,320 laten. Zilver fijnmetaal: 1065-1145. vorige 1060-1130. Bewerkt 1210 laten. Vorige 1190 laten buitenlands geld Spaanse peseta 16 225-310; bloemkool 8 st. 185- 250; bloemkool 10 st. 120-185; sla 18-58; bospeen 210-250; bos- kroot 120-130; peterselie 55-97; radijs 40-47; selderij 80-95; pa prika 46-80. DE LIER Delft-Westertee, dinsdag 10 mei: aubergines 280-430; bloem kool 45-270; courgettes 41-114; pa prika rood 920-1140; paprika groen 460-560; paprika geel 570-930; papri ka puntig 610-660; radijs 34-69; sla 17-32; gelichte sla 15-24; snijbonen 710-770; tomaten 1340-1750; vlees tomaten 1410-1750; ijsbergsla 25- 106; ijsbergbollen 25-105. Textielgroep Twenthe niet pessimistisch ALMELO De Textielgroep Twenthe NV in Almelo is niet pessimistisch over het in 1983 te behalen resultaat. Maar de directie blijft voorzichtig. Hoe wel de omzet zich over de eer ste maanden van 1983 boven die van 1982 beweegt onthoudt men zich vanwege de onzeke re externe omstandigheden van een prognose over het lo pende boekjaar. De omzet steeg vorig jaar met 19 procent tot 93,2 miljoen. Er werd een bescheiden winst geboekt van 204.000 gulden tegenover een verlies van anderhalf miljoen in 1981. Er wordt geen divi dend uitgekeerd. SUSKE EN WISKE DE GOUDEN GANZEVEER Bekroond Waterpas De fraai gelijnde „Multiview", 's werelds eerste waterpas waarmee vier hoeken op een rijtje kunnen worden „gemeten", is door de Engelse raad voor industriële vorm geving bekroond met de ontwerpprijs 1983. Het gereedschap is ontworpen door Jim Willets. Gist Brocades en aannemers in trek AMSTERDAM Aan het be gin van deze gebroken week het Damrak blijft Hemel vaartsdag gesloten was de- beurs vriendelijk tot vast ge stemd en daarmee werd de op gaande lijn van eind vorige week voorgezet. Uitgesproken- favoriet was Gist Brocades waar het dividend ruimschoots werd ingelopen. Ook de aan nemers onder leiding van HBG trokken flink aan. De obligatiemarkt was gemakke lijk met verliezen van gemid deld 0,2 punt. Gist Brocades werd ex 2,5 pet in aandelen uit de agioreserve verhandeld en einde beurs werd 151 betaald. Uitlatingen van het bestuur in de jaarver gadering over handhaving van de winstprognose en uitblijven van een door sommigen ver wachte claim-emissie lokten veel vraag uit. Als groep deden de aannemers het ook goed. Bijzonder vast kwam HBG voor de dag. Aan bevelingen in de financiële be leggingsbladen trokken kopers aan. Het had heel wat in de aarde voor er een ope ningskoers ontstond. De advie sprijzen werden steeds naar boven bijgesteld,, maar tenslot te werd men 'het eens op 108,50 en dit betekende een winst van ƒ5. Volker Stevin werd ƒ0,60 duurder op ƒ38,90 en Bos Kalis trok met 1,20 tot ƒ45,70 aan. Van de internationale fondsen was KLM aanvankelijk op nieuw beter, op 155,50 werd 2 gewonnen, maar tenslotte belandde de koers een rijks daalder onder die van vrijdag met 151. Philips won zestig cent op ƒ45,50 en Hoogovens werd nog ƒ0,20 duurder op f 27,20. De grote banken Amro en ABN waren tamelijk vast, waarmee eerstgenoemde aan vankelijk de grens van 60 passeerde, maar tenslote toch slechts vier dubbeltjes kon winnen op 59,70. Van de ver zekeraars klom Nationale Ne derlanden 3 tot 143,50. Amev steeg vooruitlopend op het jaarverslag 2,50 tot 125. Dp 9tPrV« Vr^Tv^iti" v»n en het lonken naar Duitse be drijven spraken sterk tot de verbeelding. Vele guldens ho ger was echter nog geen stuk te krijgen. Geadviseerd werd f 90 tot 95 tegen vrijdag nog f 85,80. De commissaris voor de notering stemde toe in de tweede periode alsnog een koers tot stand te brengen, hetgeen niet lukte. Vandaag moest derhalve worden uitge gaan van de vrijdagkoers. Door de vertraging vanb ae bouw van de Nieuw,. Amster dam III daalde de HAL-trust met 7 tot 203. (zie ook el ders op deze pagina). Op de Europese Optie- beurs werd gistermorgen over een breed front actief gehan deld, met Philips als koploper. Flinke belangstelling was er voor de 12 3/4 Nederland 1981 bij de obligatie-opties. hoofdfondsen 151.00 148.00 ABN (Dhf.83) Amev (Ofv.83) Pakhoed Holding overige aandelen Paiembang Schoppen Slavenb Ba Telegraaf WoflersVSa Wyers Beleggingsfondsen obligaties 99,20 99.20 beurs van New York Citicorp Cons. Ed li Dupont General Electric 36 3/8 35 3/8

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14