Stern klaagt Heidemann aan wegens fraude Syrië niet geheel afkerig van akkoord Nicaragua roept opnieuw op tot dialoog met VS Thatchers meesterzet geeft Labour voorlopig het nakijken aif Oosteuropa afwezig op vredesconferentie BUITENLAND £etdóc@otucmt DINSDAG 10 MEI 1983 PAGINA 13 Gevangenisstraf voor "hinees die panda opat PEKING Een boer in China die reuzenpanda had gedood en opge geten is volgens het Volksdagblad van Peking tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het pandavrouwtje Han- han was er een van een aantal, dat is uitgerust met een radio-apparaatje om op het spoor te blijven van haar om zwervingen. De boer. Leng Zhizhong, wurgde het dier nadat hij het in een stalen klem had gevangen. Hij stroop te het en nam het kadaver mee naar huis om op te eten. De reuzenpanda is wettelijk beschermd dier in Chi- Er zijn vermoedelijk nog 1.000 exemplaren die leven in het wild in afgelegen delen van het land. Uitzicht op vertrek Voor de bemanning van de Nobles se, een vrachtschip uit Groningen, lijkt er een einde te komen aan het gedwongen verblijf in de haven van het Franse St. Nazaire. De Noblesse is een van de Nederlandse schepen die getroffen zijn door de boycot actie van Franse dokwerkers tegen Nederlandse schepen. In principe zijn de dokwerkers, aangesloten bij de machtige, communistisch gezinde vakbond CGT, bereid de actie stop te zetten tot oktober als de Neder landse reders tot die tijd een eis van 95.000 gulden schadevergoeding aanhouden. In de tussentijd moet de Franse regering een oplossing vinden voor het geschil, dat tot de boycot heeft geleid. Raoul Wallenberg eerste buitenlandse ereburger Israël JERUZALEM Het Israëlische parlement heeft de Zweed Raoul Wallenberg tot ereburger van de joodse staat benoemd. De diplomaat heeft als medewerker van de ambassade in Boedapest tijdens de Tweede Wereldoorlog het leven gered van duizenden Hon gaarse joden. Voor de benoeming van Wallenberg als eerste buitenlander tot ereburger van Israël was het parlement in speciale zitting bijeengekomen. Hierbij waren familieleden van Wallenberg uit Zwe den aanwezig. Wallenberg geldt als vermist sinds de Sovjet-Unie op het eind van de Tweede Wereldoor log Hongarije binnentrok en de Zweedse diplomaat arresteerden. Moskou zegt dat hij is overleden, maar tot op de dag van vandaag melden zich mensen die beweren dat ze hem onlangs in levenden lijve in de Sovjet-Unie hebben gezien. Afghanen zeggen Cubaanse officier gevangen te houden ISLAMABAD Het Afghaanse verzet zegt sinds drie maanden in het westen van het land een „zeer hoge" Cubaanse officier gevangen te houden. Hij zou zijn gevangen genomen in de buurt van de stad Her at, toen een Russische verkenningseenheid in een hinderlaag liep. Ofschoon het Afghaanse verzet meermalen melding heeft gemaakt van de actieve deelneming van Cubaanse militairen aan de strijd in Afghanistan, is dit nimmer van onafhankelijke zijde bevestigd. Volgens westerse diplomaten in de Af ghaanse hoofdstad Kaboel werken er wel Cubanen als adviseurs maar weet men niet of ze militair actief zijn. (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN Het Duitse weekblad Stern heeft een strafklacht ingediend te- gen zijn ster-verslaggever ^^Gert Heidemann. Het lad voelt zich door Hei demann, die met de ver valste dagboeken van Hit- Ier aan kwam zetten, be drogen. Stern vermoedt dat Heidemann een deel de tussen de acht en tien miljoen die voor de dagboeken betaald zijn, in eigen zak heeft gestoken. de directie van de maatschap pij die het blad uitgeeft ver klaard dat hij niet kon zeggen van wie hij de dagboeken had gekregen „omdat anders men senlevens in gevaar zouden komen", liet Stern gisteren weten. Toen echter vast kwam te staan dat het om een ver valsing ging, dwong Stern Heideman om de leverancier van de dagboeken te noemen. Heidemann kwam vervolgens met de naam op de proppen van iemand „die zeer waar schijnlijk niet bestaat", aldus Stern. Dat was voor uitgever Henri Nannen gisteren aanlei ding naar de Officier van Jus titie in Hamburg te stappen. Stern gaat er nu van uit dat Heidemann de plek waar het vliegtuig met het Hitler-mate- riaal is neergestort correct heeft opgespoord, maar dat hij daarna in de handen van een oplichter is gevallen. De redactie van Stern gaf gis teren na een vergadering i communiqué uit. Daarin biedt zij haar aan voor de wijze waarop het blad heeft gehandeld in de zaak van de dagboeken. De re dacteuren zeggen zich te scha men en bestempelen de publi- katie van de dagboeken als een slag voor de geloofwaar digheid van Stern. „Zelfs als de dagboeken echt waren ge weest, had eerbied voor de slachtoffers van het nazi-be wind de gekozen publikatie- vorm moeten voorkomen", al dus de redactie. Stern mag de Op 25 april maakte Stern-verslaggever Heidemann wereld nieuws, toen hij met zijn „dagboeken van Hitier" voor de dag kwam. Nu vast staat dat het verval singen zijn en Stern een aanklacht tegen zijn ster-verslagge ver heeft ingediend, maakt hij opnieuw wereldnieuws. nazi-tijd niet rechtvaardigen". Het Westduitse weekblad „Bunte", de concurrent van Stern, meldde gisteren dat Heidemann eens aan de voor malige Gestapo-chef Klaus Barbie, die nu in Frankrijk ge vangenzit, gevraagd heeft voor hem een Hakenkruis-vlag te bewaren. Dit was de zoge noemde „Bloed-vlag" die in 1923 werd meegedragen bij Hitiers poging de Weimar-re- publiek omver te werpen. Hei demann vroeg de „Slager van Lyon" de vlag in veilige han den te brengen. Bunte zegt een brief te zullen publiceren die Heidemann op 22 augustus 1982 aan Barbie stuurde voor dat deze oorlogsmisdadiger door Bolivia aan Frankrijk werd uitgeleverd. Heidemann is een verzamelaar van nazi- -curiosa en heeft goede contac ten met talrijke ex-nazi's. NEW YORK In de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties heeft Nicaragua gisteren opnieuw een beroep gedaan op de Verenigde Staten met Nicaragua om de tafel te gaan zitten. De Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken, Miguel d'Escoto, bezwoer de Ame rikaanse regering niet weer de „historische vergissing" te maken door de politieke gistingen in Midden-Ame- rika in termen van Oost-Westspanning te verklaren. De Veiligheidsraad kwam bijeen om de klacht van Nicaragua te behandelen dat de Verenigde Staten en Honduras anti-Sandinis- tische militaire hulp en onderdak verlenen. De Nicaraguaanse minister verklaarde dat zijn land naar New York was gekomen om agressie en dood te beantwoorden met een uitnodiging tot een open en constructieve dialoog. De Amerikaanse vertegen woordigster, Jeane Kirkpatrick, ging hierop echter niet in. „Het hameren van de Sandinisten op bilaterale in plaats van multila terale besprekingen bewijst dat zij hun interne problemen wil len oplossen maar de kwestie van export van revolutie, oorlog en ellende omzeilen", zei ze. Ze omschreef herhaaldelijk de Ni caraguaanse regering als een strenge dictatuur en beschuldigde het land van „grove interventie" in El Salvador door levering van wapens aan Salvadoraanse guerrillastrijders en van opzette lijke vernietiging van de economie van dat land. „Nicaragua komt de Veiligheidsraad opnieuw om bescherming vragen ter wijl het zijn buren destabiliseert", aldus Kirkpatrick. Toen d'Es coto opnieuw het woord nam, verliet de Amerikaanse vertegen woordigster de zaal. Tegenover journalisten verklaarde zij elders een afspraak te hebben. BRITTEN KIEZEN OP 9 JUNI NIEUW LAGERHUIS LONDEN De Britse premier Margaret That cher heeft met haar be sluit de verkiezingen voor een nieuw Lagerhuis op 9 juni te houden, een tacti sche meesterzet gedaan. Volgens de laatste opinie peilingen liggen de Con servatieven elf procent voor op Labour, 45 tegen 34 procent. Door de ver kiezingen op 9 juni te hou den speelt ook de Falk- land-oorlog, die premier Thatcher zo populair heeft gemaakt, een rol. Minder dan een week na de stem busstrijd herdenken de Britten de overwinning op de Argentijnen. Een derde factor is de verwarring binnen de Labour-partij. Foot, voor premier Thatcher van onschatbare waarde is. De datum van 9 juni geeft Labour geen speling meer om Foot te vervangen door Denis Healey. Volgens de opiniepeiling van gisteren zou Labour met oud- -minister Healey aan de lei ding precies evenveel stem men krijgen als de Conserva tieven, namelijk elk 42 pro cent. Premier Thatcher, die eerder verklaarde dat ze zich door niemand zou laten beïnvloe den, heeft het afgelopen week einde kennelijk goed geluis terd naar haar politieke advi seurs. Zij gaven haar de raad zo snel mogelijk verkiezingen uit te schrijven, die volgens hun zo goed als zeker tot een grote nieuwe Conservatieve overwinning zullen leiden. Haar huidige bewindsperiode loopt pas in april 1984 ten ein de. De premier snelde gistermor- Sommigen beweren dat haar gen naar koningin Elizabeth omstreden leider, Michael om haar te verzoeken het par lement komende vrijdag te ontbinden. Enkele uren later publiceerde Downing Street 10, de officiële ambtswoning van de premier, het regerings communiqué waarin premier Thatcher zei dat ze op 9 juni verkiezingen uitschrijft om in het belang van de staat een einde te maken aan de heer sende onzekerheid, die nadeli ge gevolgen zou kunnen heb ben voor de Britse economie en financiën. Deze onzeker heid bestond al ruim een maand en werd notabene door de Conservatieve premier zelf veroorzaakt, omdat zij resoluut bleef weigeren de gevaarlijke verkiezingsknoop door te hak ken. Thatcher gelooft zeker dat de Britten op 9 juni een nieuwe Conservatieve meerderheids regering aan het bewind zul len brengen. Haar partij, die een door bedrijven en rijke aanhangers verzamelde cam pagnekas heeft van 20 miljoen pond zal, zo verwacht zij, de zieke Labourpartij verplette ren en de alliantie van SDP'ers en Liberalen hele maal in het hoekje dringen. Als zij het op 9 juni even slecht doet als in de gemeente raadsverkiezingen van afgelo pen donderdag, zullen de Li beralen en SDP'ers in het nieuwe Lagerhuis door niet meer dan een handvol afge vaardigden vertegenwoordigd worden. De Labourpartij krijgt 2,5 mil joen pond van de vakbonden om de kosten van haar verkie zingscampagne te dekken. Ze zal zich nu met koortsachtige haast gereed maken om een strijd te kunnen leveren, die niet alleen vinnig maar ook bijzonder hard en zelfs brutaal belooft te zijn. Labour moet nog meer dan 150 kandidaten voor het nieuwe Lagerhuis vinden. Dit laatste zal 650 in plaats van 635 zetels tellen, wat een gevolg is van de re cente hergroepering van de Bij premier Thatcher kon er wel een lachje vanaf, toen zij na haar bezoek aan konin gin Elizabeth waar zij om ontbinding van het parlement was wezen vragen, terugkeer de bij Downingstreet 10. onge- Britse kiesdistricten. De alliantie van SDP'e beralen beschikt ove: veer één miljoen pond kiezingspropaganda te maken. Hoewel haar invloed verder afgenomen is, zou deze partij toch de sleutel van de komen de verkiezingen kunnen zijn. Neemt de belangstelling van de Britse kiezer voor de allian tie opnieuw toe, dan ontstaat er voor de Conservatieven en Labour weer het risico, dat geen van beide partijen met een absolute meerderheid uit de bus komt. De Conservatie ve en socialistische partijlei ders ontkennen, dat zij in een dergelijk geval hulp van de al liantie zullen inroepen. Hoofdredacteur Bild woordvoerder van Kohl (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Hel- Kohl heeft de vroegere hoofdredacteur van het recht- boulevardblad Bild-Zeitung benoemd tot woordvoerder zijn regering. De 56-jarige Peter Bönisch volgt Diether Stolze op, die zijn ambt uit ge zondheidsoverwegingen heeft neergelegd. Bönisch trad tij dens de verkiezingscampagne van Kohl al op als diens advi seur. Hij schaafde ook al aan de regeringsverklaring die de kanselier vorige week aflegde. Leden van de Sovjet-gemeenschap in Beiroet i bij het vliegveld. DAMASCUS Syrië heeft een eerste aanwij zing gegeven dat het be reid zou zijn een gewijzig de versie van het door de Verenigde Staten gesteun-1 de plan voor de terugtrek king van vreemde troepen uit Libanon te aanvaar den. Het officiële Syrische persbu reau SANA liet dit doorsche meren in een met uiterste om zichtigheid gestelde verklaring gisteravond, nadat de Syrische president Assad was terugge keerd van overleg met Saoedi- Arbië waar hij koning Fahd heeft proberen te overtuigen van zijn verzet tegen het plan. Het is nog altijd niet duidelijk in hoeverre de Saoedi's bereid zijn Assad te steunen Volgens de verklaring van het Syri sche persbureau zijn beide lan den overeengekomen dat de terugtrekking van troepen „in zijn huidige vorm" Libanon in gevaar kan brengen. De over eenkomst werd niet geheel verworpen en de verklaring was duidelijk minder negatief dan andere Syrische op het akkoord tussen Liba non en Israël. Het Amerikaanse tv-staion ABC heeft in een uitzending gemeld dat PLO-guerrillastrij- ders, die vorig jaar uit Beiroet moesten vertrekken, naar Li banon terugkeren. De guerril lastrijders zijn goed gewapend, aldus het Amerikaanse televi- siestaion. Afgelopen vrijdag is vanuit Syrië een konvooi aan gekomen van vijfhonderd tot zeshonderd PLO-strijders en grote hoeveelheden wapens. Zegslieden van de Amerikaan se inlichtingendienst CIA noemden het de grootste ver sterking van de PLO sinds de slag om Beiroet. Ook Syrië zou zijn troepenmacht in Libanon aan het opvoeren zijn. Nederland wil extra hulp voor allerarmste landen PARIJS Minister van bui tenlandse zaken Van den Broek heeft gisteren op een tweedaagse ministersbijeen komst van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) ge pleit voor meer en snellere hulpverlening aan de aller armste landen, die uit de boot van de wereldeconomie drei gen te vallen. De minister brak een lans voor het initiatief van zijn col lega Schoo van ontwikkelings samenwerking, om deze lan den op korte termijn financië le hulp te bieden. Volgens dat plan dient de hulp van de do norlanden beter te worden ge coördineerd en moet er snel geld op tafel komen voor de ontwikkelingslanden die het meest in nood verkeren. Die extra hulp zal wel ten koste gaan van steun aan ontwikke lingslanden die er naar ver houding beter voor staan. Vol gens minister Van den Broek bestond er onder de ministers een grote mate van overeen stemming over de opvatting, dat economisch herstel in het Westen nauw samenhangt met de situatie in de Derde We reld. Als we de blik niet mede richten op de ontwikkelings landen dan zal dat ook het be lang van de industrielanden zelf schaden. Andropov versterkt positie MOSKOU De Sovjetrussi- sche partijleider Joeri Andro pov (68) heeft zijn positie ver der versterkt. Hij is nu ook voorzitter van de defensieraad van de USSR. Dit blijkt uit een artikel van minister van defensie Dmitri Oestinov in de partijkrant „Pravda" van gis teren, waarin steun voor An dropov wordt uitgesproken. Deze steunbetuiging komt op het moment dat aanhoudende geruchten de ronde doen over de oppositie tegen Andropov onder leiding van Tsjernenko. In het artikel, geschreven naar aanleiding van de dag van de overwinning op Duitsland in de Tweede Wereldoorlog, zegt Oestinov dat Andropov in het leger een „reusachtig aanzien en autoriteit" geniet. Oestinov roemt Andropov ook om zijn partizanen-activiteit achter de Duitse linies in de oorlog -en om zijn bijdrage aan de op bouw van de Sovjet-strijd krachten. Gandhi: „Gandhi" geen juist beeld geschiedenis India NIEUW DELHI De Indiase premier Indira Gandhi heeft in een interview verklaard dat de veel geprezen film „Gand-, hi" geen juist beeld geeft van de geschiedenis van India. De premier zou wel zeer ingeno men zijn met de „geest van Mahatma Gandhi" die door de film wordt opgeroepen, maar vindt dat er te veel historische onjuistheden in zitten. Voor alle duidelijkheid: de huidige Indiase eerste-minister is geen familie van Mahatma Mohan- da Gandhi. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FJLMSMUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA RUITENHEER WEST-BERLIJN Zonder Oosteuropese deelnemers is gisteren in West-Berlijn een zesdaagse internationale con ferentie begonnen die zich zal bezighouden met de vraag hoe verhinderd moet worden dat in West-Europa nieuwe Ame rikaanse kernraketten worden geplaatst. De Amerikaan Da niel Ellsberg, die aan de confe rentie meedoet namens de Amerikaanse „freeze"-bewe- ging, welke streeft naar een onmiddellijk ophouden met de aanmaak van nieuwe raketten door de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, verklaarde dat de nieuwe Amerikaanse nucleaire strategie bewijst dat de regering-Reagan „zich in stelt op het beginnen en het voeren van een atoomoorlog". De organisatoren verwachten ongeveer 3.000 deelnemers uit veel Westeuropese landen, Ja pan, de Verenigde Staten, Au stralië en landen in de Stille Oceaan. Ook het IKV is aan wezig. Op persoonlijke titel uitgenodigde vredesactivisten uit Oost-Europa kregen van hun autoriteiten geen toe- stemmming de conferentie te bezoeken, omdat in de voorbe reidende stukken niet alleen kritiek wordt geuit op de be wapening van het westen, maar ook die van het oosten. De conferentie, die een ver volg is op een in 1981 in Brus sel gehouden „conferentie voor kernontwapening in Eu ropa", is georganiseerd door het Russell-comité dat als mot to heeft: „Een kernwapen-vrij Europa van Portugal tot Po len". Kerncentrale in India ernstig besmet NIEUW DELHI De Indiase kerncentrale van Tarapur bij Bombay is zo sterk radio-actief besmet dat er nauwelijks nog veilig kan worden gewerkt. De „Times of India" meldde giste ren dat de arbeiders van de kerncentrale langdurig aan een ra dio-actieve straling zijn blootgesteld, die de internationaal aan vaarde stralingsnorm heeft overschreden. Veel arbeiders die in de kerncentrale werken zijn nauwelijks geschoolde of zelfs on geletterde dorpelingen uit de omgeving van Tarapur. Volgens de „Times of India" zijn zij aangelokt door de voor de streek onge woon goede lonen. De arbeiders zouden echter nooit iets te ho ren hebben gekregen over bijzonderheden van het werk, veilig heidsmaatregelen en gevaren die het werken in kerncentrales met zich meebrengt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13