RVD licht regering in over film Ben Korsten i71 Puzzelen tandenbijten en wadlopen ABN Bank jiscus slaat slag op msterdamse automarkt Ambtenarencentrales: geschillen met minister voorleggen aan arbiters Mxxwimj BIJ AARDRIJKSKUNDE VIEL WEINIG TERADEN Gelijkstelling van bijzonder onderwijs blijft onaangetast proces tegen Albert T: Rechtbank ^acht niet op getuigen Jkya-^Ar SfNENLAND CeidaeSotvuwi DINSDAG 10 MEI 1983 PAGINA 11 erknemers stelen 1 joen aan boeken EMBORG Vijf werknemers van uitgeverij 'ier BV in Culemburg hebben bekend bij hun voor ruim een miljoen gulden aan boeken te en gestolen. De vijf, allen 'uit Culemborg, plus helers, konden worden aangehouden, na een rzoek dat de politie van Culemborg in juli 1982 jestart naar de vermissing van een hoeveelheid en ter waarde van enkele miïjoenen. De werk- :rs, in leeftijd variërend van 24 tot 57 jaar, ver ten de boeken door. De twee helers, uit Am en Bussum, zorgden ervoor dat de boeken bij fnemers terecht kwamen. Doordat er weinig :ht was konden de boeken per vrachtwagen en meegenomen. Er werden vrachtbrieven ge net gefingeerde adressen, die vfa de postkamer het bedrijf werden verzonden. De verdachten nmiddels op op vrije voeten gesneld. De politie niets van de boeken teruggevonden. SIR Ontvoerder meldt zich bij politie HOOGEZAND De 34-jarige K.H., die za terdagavond het Westduitse echtpaar R. en hun 14-jarige dochter uit Ochtrup ontvoerde, heeft zich gisterochtend bij de politie in Hoogezand gemeld. Een motief voor zijn daad heeft hij tot nog toe niet opgegeven, aldus de politie. Vlak voor de ontvoering zou hij in een café stevig gedronken hebben. De man had het drietal later op de avond bij Ter Apel uit de auto gezet en is daarmee naar Hooge zand gereden, waar hij jarenlang had ge woond. Samen met een familielid was hij be gonnen de gestolen auto van de kentekenpla ten te ontdoen, om de wagen te verkopen. Dat familielid echter raadde hem aan toch maar naar de politie te gaan. De man zal we derrechtelijke vrijheidsberoving ten laste worden gelegd. Europarlement: CPN wil lijst met PPR en PSP AMSTERDAM De CPN wil de verkiezingen voor het Europese parlement ingaan met een geza menlijke lijst van CPN, PSP, PPR en eventueel EVP. Deze lijst zou een lijstverbinding moeten aangaan met de PvdA. Dit is door het partij bestuur van de CPN besloten. In het gemeenschappelijk programma moeten vrede, anti-fascisme en an- ti-racisme, steun aan de Derde We reld, werkloosheidbestrijding, vrouwenbevrijding en milieube scherming centraal staan, vindt het partijbestuur. En natuurlijk moeten de kruisraketten er niet komen. Brokx begrijpt opwinding over verordening niet ARNHEM Staatssecretaris Brokx (VROM) begrijpt niet waarom er opwinding is over de model-woon ruimteverdeling. Brokx reageerde gisteren op uitlatin gen van dr. Van der Dussen van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds, die niet meer in de premiesector wil investeren. Van der Dussen is bang dat de gemeen ten door invoering van de verordening een te grote in vloed krijgen bij de woonruimteverdeling. Nu moet al tijd een woonvergunning worden afgegeven voor wo ningen die binnen de maximale huurgrens vallen. In de toekomst kunnen gemeenten dat allemaal zelf bepa len. Brokx wees erop dat het gaat om een ontwerp-mo- delverordening. „Er is nog alle gelegenheid voor alle partijen om zich uit te spreken over deze verordening. Bovendien is de verordening geen dictaat. Wij probe ren alleen de gemeenten een gereedschapskist te geven waarmee ze, als er gebrek is aan woningen, de schaar ste zo goed mogelijk kunnen verdelen". >g twee restaties in ivenburg- aire 3SENAAR/ROTTER- In het onderzoek de zwartgeldpraktij- bij Slavenburg's Bank It het speciaal onder- ;steam gisteren nog arrestaties verricht. mannen, de 47-jarige W. uit Wassenaar en de rige K.G. uit Den Haag, lirecteur geweest van het 'tor in Den' Haag. 'Zij wor- volgens de Rotterdamse ier van justitie H. de Doel- verdacht van valsheid in irifte. De aanhouding kon s vinden op basis van het nistratieve materiaal dat bruari in de kantoren van ank in Rotterdam, Dor- ït én Den Haag in beslag 5 genomen. Al eerder wer- twee arrestaties verricht. 2-jarige F.L.B., de voor- je directeur van het Sla- urg-filiaal in Dordrecht, half april als eerste gear- erd. De adjunct-directeur et kantoor in Den Haag, -jarige G.C., werd vorige maandag in de kraag ge- i n. Zij zijn inmiddels weer ïje voeten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Rijks voorlichtingsdienst zal premier Lubbers en mi nister Brinkman van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur op de hoogte stellen van bij zonderheden over rol verdeling en karakterbe schrijving in een nieuw te maken Nederlandse speelfilm, die handelt over het leven van de befaamde Haagse politie ke adviseur Ben Korsten. De opnamen van de film, genaamd De Mannetjes- maker, beginnen op 18 mei. De produktiekosten, enkele tonnen, worden grotendeels betaald met subsidie van het voorma lige ministerie van CRM (thans WVC). De rest wordt door de VARA be taald. RVD-directeur Van der Voet heeft producer Hans Klap ge vraagd om enkele bijzonder heden, die nog niet in het scenario voorkwamen. Reden daarvoor is volgens Van der Voet dat de RVD als op drachtgever van de film nauw betrokken is bij de technische uitvoering ervan. Zo moeten alle betalingen en technische voorzieningen door de RVD geregeld wor den. Volgens Van der Voet heeft de RVD geen enkele bemoeienis met de inhoud van de film: „Die is geheel voor de verantwoordelijk heid van de makers". De hoofdfiguur, op wiens le ven het scenario gebaseerd is. adviseerde in de jaren zestig Haagse politici en liet zich daarvoor goed betalen. Kor sten stierf in het begin van de jaren zeventig. De perso nages in de film dragen fic tieve namen, maar verwijzen wel naar bekende politici (voornamelijk uit KVP- kring) die indertijd bij deze zaak betrokken waren. Vol gens de RVD-woordvoerder betreft het geen gedramati seerde, zuiver historische do cumentaire, maar veeleer een vrije interpretatie van de stukje Nederlandse politieke geschiedenis. ITERDAM De be- ngdienst heeft giste- tijdens een groot- epse routinecontrole e Amsterdamse auto- kt bij het Olympisch on, 21 auto's in beslag n auto's bleken gestolen jn en drie mensen zijn ihouden omdat ze gezocht en. Diverse achterstallige inkomens- en wegen- belastingschulden werden ter plaatse geïnd en er zijn talloze dwangbevelen uitgedeeld. Tot grote verbijstering van de autohandelaren werd de auto markt hermetisch afgesloten door de Amsterdamse politie, de ongevallendienst, de afde ling autodiefstallen, de techni sche opsporingsdienst en de belastingdienst. De actie, die als een donder slag bij heldere hemel kwam, bracht sommige autohandela ren zo in het nauw, dat zij een hek probeerden te forceren om te kunnen vluchten, wat door snel ingrijpen van moto ragenten kon worden voorko men. Ruim 20% van de handelaren had tienduizenden guldens be lastingschuld en bleek in het bezit van peperdure wagens. Deze auto's werden in beslag genomen. Verscheidene eige naren bleken ook nog eerdere geldboetes te moeten voldoen. De Amsterdamse politie noemt de actie in de hoofdstad een groot succes. DEN HAAG De centra les van bonden van over heidspersoneel hebben minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken een ontwerp voorgelegd ter regeling van geschillen tijdens het overleg over de arbeidsvoorwaarden voor ambtenaren en trendvol gers. Zij willen de moge lijkheid, dat in geval van een conflict pas verder wordt onderhandeld na dat een buitenstaander advies heeft uitgebracht. Ook moet het mogelijk worden, dat de conflict stof wordt voorgelegd aan een college van arbiters, dat een voor beide partij en bindende uitspraak moet doen. De centrales willen met de mi nister, de hoogste,baas van het overheidspersoneel, niet lan ger spreken over wezenlijke arbeidsvoorwaarden en -om standigheden zolang er niet een geschillenregeling bestaat. Enkele weken geleden braken zij om deze reden het overleg met Rietkerk reeds af. Het ging toen om het verdere inle veren door ambtenaren en trendvolgers, in eerste instan tie de handhaving van de ver laagde vakantietoeslag en de aftopping daarvan. Thans heeft de minister in geval van conflict het laatste woord. Achtereenvolgende ministers van Binnenlandse Zaken heb ben de centrales toegezegd, dat zij een meer gelijkwaardige onderhandelingspositie voor de bonden tot stand willen brengen, inclusief een sta kingsrecht, maar bij die toe zegging is het gebleven. Aardrijkskunde gisteren óp het programma bij mavo, havo en vwo leverde wat tandenbijtertjes op bij het vwo, nogal wat puzzelwerk bij het havo en een partijtje moeizaam wadlopen bij het mavo. Eerst het vwo-examen. Dat was volgens onze leraar redelijk re presentatief werk, een goede mengeling van kennis- en inzicht- vragen. Naast voorspelbare vragen waren er ook enkele „tan- denbijteijes" zoals over de temperaturen van rookpluimen, de locatie van dienstverlenende bedrijven en de koppeling van een Sovjet-republiek aan een bevolkingspyramide. Aardrijkskunde havo was als geheel van redelijk niveau. Aan het onderwerp Twente was volgens de leraar te weinig aandacht besteed, bv. geen enkele tabel of figuur. Er waren nogal wat combinatievragen, hetgeen puzzelwerk betekende wegens de ge ringe verschillen. Maar over het algemeen een goede combinatie van kennis-, inzicht- en toepassingsvragen. Goed resultaat was zeker ook bereikbaar voor de mavo-C-kan- didaten aardrijkskunde. Wel waren wat problemen te verwach ten bij de opgave over het Waddengebied. Aardiger mo gelijkheden boden de demo grafische ontwikkeling van Nederland sinds 1800 en de opgave over dorp, stad en stadsgewest. Ook de mavo-D- -kandidaten moeten een vol doende in de wacht hebben kunnen slepen. Voor hen wa ren er weinig „raad"-vragen. Economie Over het vwo-examen econo mie zei onze leraar dat de leer lingen hun tijd hard nodig hadden. Het examen week volgens Hem af van vorige ja ren. Vraag 3 over de goud voorraad van de Nederland- sche Bank vond hij te detaillis tisch en beslist onverwacht. Opgave 4 over de theorie van Key nes bezorgde de kandidaten erg veel grafiekenwerk. Misschien herkennen veel vwo-kandidaten zich nog beter in het commentaar van een vwo-kandidaat, die voor het examen eco nomie geen goed woord over had. „Eenzijdig" was zijn grote be zwaar. Twee vragen waren ongeveer hetzelfde. Als je de eerste niet kon beantwoorden, ging je met de tweede ook de mist in, klaagde hij. Onze havo-leraar handelswetenschappen was nogal nuchter over het examen. De opgaven 1 en 4 noemde hij gemakkelijk resp. erg gebruikelijk. Hij wees op opgave 2, die nauwkeurigheid vereiste omdat bij de berekening van afschrijving en interest ook tellen de installatiekosten en de sloopkosten die in de toe komst gemaakt moeten worden. Mavo Het mavo kreeg met handelskennis II een vrij grote hoeveelheid werk te verzetten. Toch waren de kandidaten, wat mavo-D be treft, redelijk op tijd klaar. De stof was dan ook niet echt moei lijk als men in de loop van het schooljaar heeft opgelet. Aan de orde waren onder andere de geijkte problemen, zoals het afsluiten van een verzekering. Maar juist daar gaat het vaak mis, omdat men alle bedragen (het verzekerde WA-bedrag, pre mie en bonus) bij elkaar optelt. Op die wijze komt men op een autokostenverzekering van boven de twee miljoen gulden uit. Een ongewoon kostbare zaak. Mavo-C had een minder gemakkelijke start met handelskennis II, omdat de eerste de beste opgave een statistiek betrof en daar hebben de meeste kandidaten een hekel aan. Lbo Bij het lbo hadden leao (lager economisch en administratief on derwijs) en lmo (lager middenstands onderwijs) handelskennis I. Dit examen bestond uit de onderdelen: organisatie van handel en handelsverkeer en rechts- en wetskennis. Van de kandidaten werd behoorlijk wat kennis en inzicht gevraagd. Ze vonden het dan ook flink en pittig werk. Bij het eerste onderdeel kwamen onder andere zaken aan de orde als betalingsverkeer (bank en giro), organisaties en instel lingen (SER, CBS en Kamers van Koophandel) en betalings- en leveringsvoorwaarden. Bij rechts- en wetskennis ging het om za ken als trouwen onder huwelijkjse voorwaarden, erfrecht, ar beidsovereenkomsten en de kinderbijslag. Het llo (lager landbouw onderwijs) had ook handelskennis, wat meer toegespitst op deze vorm van onderwijs. Er kwam onder andere een gedetailleerd bedrijfswinst-overzicht aan de orde. De kandidaten hadden het daar een beetje moeilijk mee, maar von den het examen als geheel goed te doen. Het Ito (lager technisch onderwijs) had gisteren open vragen over natuurkunde. De opgaven gingen over statica (een vraag over een springplank), hydrostatica (over een maatcilinder met vloeistof), aërostatica, warmte en licht. Het werk was goed afge stemd op de kennis van de kandidaten. Dat gold zowel dé on derwerpen als het niveau daarvan. STRICHT De bijzon- den verdachte Albert T. niet se Gernsheim en Harry Weij- strafkamer van de recht- te verdagen om drie getuigen dert (73) uit Osweiler in Lu- in Maastricht heeft giste- a décharge te horen. Op de ne- xemburg als ontlastende getui- lesloten het proces tegen gende dag Van het proces wa- gen opgeroepen. Zij versche- -jarige van oorlogsmisdè- ren Philip Mauer uit het Duit- nen echter niet. EMELS mr DEN HAAG Het openbaar en het bijzonder onderwijs krijgen nu evenveel geld en dat blijft zo. Staatssecretaris Van Leijenhorst voelt er niets voor om het bestaande sy steem te doorbreken. Dat zei hij gisteren in de Kamer. Het systeem zou vèranderd kunnen worden door de kos ten voor groot onderhoud en gebruiksvoorzieningen (bij voorbeeld schoonmaak) in het bijzonder onderwijs op decla ratiebasis te vergoeden. Dat zou kunnen betekenen dat het bijzonder onderwijs minder geld krijgt dan nu. Het Tweede-Kamerlid Van Ooijen (PvdA) heeft zo'n voor stel ingediend, maar (de CDA'er) Van Leijenhorst vindt het onaanvaardbaar. Het CDA is fel tegen het plan. De VVD vindt het sympathiek, maar het is nog niet duidelijk of de fractie voor zal stemmen. Volgens Van Ooijen is het on derhoud in het openbaar on derwijs veel duurder dan in het bijzonder onderwijs. Door de huidige regeling (een bij zondere school krijgt een be drag, dat gelijk is aan de kos ten bij de openbare scholen) krijgt het bijzonder onderwijs Van Leijenhorst verwacht dat het vak Engels op 1 augustus 1986, een jaar na invoering van het nieuwe basisonder wijs, op de lagere school ver plicht kan worden gesteld. "IS SPAARGELD TE VERZEKEREN?" Met een vast doel voor ogen (extra pensioen, kinderen die straks gaan studeren) is het verstandig om planmatig te sparen. Het is zelfs mogelijk om bij de start al verzekerd te zijn van het eindbedrag: met het ABN Verzekerd Spaarplan. U spaart maandelijks een vast bedrag tussen f50- en fi.ooo,-, gedurende 5 of 10 jaar.Tegen een vaste, hoge rente (thans 7%). Mocht u binnen die tijd over lijden, dan krijgen uw nabestaanden direct het volle eindbedrag, dus het bedrag dat u .anders zelf zou hebben gespaard incl. de rente. Bij de ABN ligt een brochure met voorwaarden en rekenvoorbeelden voor u klaar. Laat geld voor u werken. VVD wil Ginjaar als commissaris Gelderland DEN HAAG De VVD heeft oud-minister dr. L. Ginjaar als belangrijkste kandidaat naar voren geschoven voor het commissariaat van de konin gin in Gelderland. Deze func tie komt in november van dit jaar vacant door de pensione ring van mr. W. Geertsema. De VVD „houdt keihard vast" aan Gelderland, aldus een doorgaans goed ingelichte bron. Het feit dat de partij vo rig jaar Friesland erbij kreeg, door de benoeming van Wie gel, is geen reden van dit standpunt af te wijken. De VVD wijst erop dat zij de afge lopen jaren zeer sterk is ge groeid; zij vindt zichzelf met drie commissariaten niet over- bedeeld. De VVD is dan ook niet bereid enige medewer king te verlenen aan aspiraties van oud-premier mr. A. van Agt in de richting van Gelder land. Ingewijden in politiek Den Haag leiden daaruit af dat het kabinet binnenkort Van Agt zal voordragen voor het commissariaat van Noord-Bra bant.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11