Der Stern: „We schamen ons voor onze lezers' Ierse kunstschatten van Keulen naar Amsterdam Kamer Investments failliet verklaard D'óó-voorman haalt !«;fel uit naar kabinet Actuele economie voor ha vo -kandida ten iINNENLAND/BUITENLAND QeidwOowuvnt ZATERDAG 7 MEI 1983 PAGINA 5 Ziekteverzuim daalt verder lEN HAAG Het percentage van het ikteverzuim over het eerste kwartaal 1983 lag voor mannen op 8,2 en r vrouwen op 10,9 procent. In verge- jking met dezelfde periode over 1982 aaide het percentage van de mannen iet een half en dat van de vrouwen iet 0,7 procent. Het verzuim daalt al ingere tijd. Dat blijkt uit cijfers van het intraal Bureau voor de Statistiek en it Nederlands Instituut voor Praeven- ;ve Gezondheidszorg TNO, dat giste- in is gepubliceerd. De gemiddelde ver- limduur per geval bedroeg in het eer kwartaal van dit jaar voor mannen .,6 en voor vrouwen 12,4 kalenderda- in. Voor beide groepen een daling met in halve dag in vergelijking met het •rste kwartaal van 1982. Amerikaanse mariniers bestrijden piraterij DEN HAAG De Amerikaanse marine heeft een speciaal commando opgericht, dat kan worden in gezet wanneer Amerikaanse koopvaardijschepen in de Middellandse Zee en het Aziatisch Zeegebied het slachtoffer dreigen te worden van piraterij op zee. Dit meldt de Engelse scheepvaartkrant Lloyd's List. De mariniers zijn er op getraind om met parachutes in de buurt van het aangevallen schip te landen. Met rubberboten zullen zij vervol gens de piraten aanvallen. De acties kunnen zowel vanuit bases op land als vanuit marineschepeh op zee worden uitgevoerd. Ook de Nederlandse zeel- iedenbond FWZ heeft al eerder bij minister-presi dent Lubbers om maatregelen gevraagd ter be scherming van Nederlandse zeelieden, die vooral in Nigeriaanse wateren veelvuldig door zeerovers worden belaagd. Aantal eenmalige uitkeringen met helft gestegen DEN HAAG Vorig jaar zijn door de ge- meénten vijftig procent méér eenmalige uitkeringen toegekend aan huishoudens met de laagste inkomens dan in 1981. Het aantal huishoudens dat deze uitkering ontvangen heeft, bedroeg 468.000 in 1982 tegenover 313.000 in 1981. Dit blijkt uit voorlopige resultaten van een steekproe- fonderzoek dat door het Centraal Bureau voor de Statistiek is gehouden naar de ontvangers van de éénmalige uitkering. Voor de eenmalige uitkering 1982 kwa men huishoudens in aanmerking die over niet meer dan het minimumloon of een minimumuitkering konden beschikken. Kohl doet felle aanval op Groenen BONN De Westduitse bondskanselier Kohl heeft gisteren in een rede voor het parlement gezegd dat de Groenen „haat zaaien" in het parlement. Kohl be schuldigde de Groenen van huichelarij. „U zegt dat u de partij van de vrede bent. U bent hier met bloe men gekomen, maar u hebt veel haat gezaaid". Het Westduitse parlement heeft gisteren beslist dat de Groenen geen zetel krijgen in de bondsdagcommissie die toezicht houdt op het afluisteren van telefoons en het openmakèn van brieven door de veiligheidsdien sten van de Bondsrepubliek. De fractie zou te klein zijn voor een zetel in de commissie. Veel Westduitse parlementariërs menen dat de anti-nucleaire en paci fistische opvattingen van de Groenen niet te rijmen zijn met zaken van nationale veiligheid. De Groenen hebben gedreigd naar de rechter te stappen als ze geen zetel krijgen in de commissie. 'el protest loskou bij Iran jrei O^KOU De Russische artijkrant Pravda heeft giste- jen in scherpe bewoordingen wat eProtesteerc' tegen de uitwij- - ng door Iran afgelopen oensdag van achttien Russi- he diplomaten op verden- ng van spionage-activiteiten. Jen kwaadaardige provoca- e", aldus de krant. De uitwij- ng valt samen met de ophef- ng van de communistische *?e udeh-partij van Iran. Vol- l^'l'ens Westerse diplomaten in ''".loskou zijn de Russen zo te- j 'iurgesteld, omdat de ophef- Z van de Tudeh-partij in j lite het definitieve failliet be- lfj ikent van Moskous pogingen riendschappelijke betrekkin- en aan te knopen met het is- imitische regime in Teheran. „ei v- laandag toe licaragua-debat hfe' 'eiligheidsraad few YORK Op verzoek u an Nicaragua zal de Veilig heidsraad van de Verenigde aties maandag een debat l. louden over de spanning in o J icaragua. De minister van uitenlandse zaken van de andinistische regering zal tij en het debat zijn regering Jertegenwoordigen. Nicaragua eschuldigt de Amerikaanse egering van het opleiden en inancieel steunen van de re- Jjellen die vanuit Honduras en losta Rica, Nicaragua zijn bin- jenge vallen. De commissie voor de buiten- andse inlichtingendienst van e Amerikaane senaat is ak- oord gegaan met voortzetting an steun aan anti-sandinisti- ihe rebellen. Het wetsvoorstel loet nog aan senaat en huis oorgelegd worden. DAGBOEKEN HITLER VERVALSINGEN HAMBURG De uitge ver van het Westduitse weekblad „Der Stern", Henri Nannen, houdt vol dat het blad voldoende heeft gedaan om de echt heid van de vermeende dagboeken van Adolf Hit ler te staven. In een vraagggesprek voor de Noordduitse televisie gis teravond, weigerde Nan nen te verklaren dat de dagboeken vals zijn, hoe wel deskundigen van de regering na uitvoerig on derzoek hebben vastge steld, dat de documenten welzeker vervalsingen zijn. Ze zijn met fouten en al geschreven aan de hand kranteknipsels en een uit 1962 daterend boek met toespraken van Hitier. Der Stern zal de publikatie van fragmenten van de dag boeken staken. Het blad wil de komende weken zijn lèzers vertellen op welke wijze hèt precies om de tuin geleid is. Ook zal het eindelijk bekend maken wie de dagboeken heeft toegespeeld. Deze bron wordt 'niet langer beschermd. Nannen: „Wij beschermen toch zeker geen oplichters?" Hij voegde er aan toe: „We schamen ons wel voor onze le zers, maar het is een troost dat ons zoiets nog nooit is overko men". Hans Booms, directeur van het Westduitse Federaal Archief houdt in zijn ene hand een ver valst dagboek van Hitler en in zijn andere hand een boek met toespraken en proclamaties van Hitier dat voor het verval sen, blijkt te zijn gebruikt. Ook andere bladen, zoals Nieuwe Revue, de Britse Sun day Times, het Franse Paris Match en het Italiaanse Pano rama, hebben na de onthulling bekendgemaakt dat ze zullen stoppen met de publikatie. Der Stern maakte op 22 april bekend dat het 62 deeltjes had van dagboeken van Hitier. Drie dagen later begon het met veel fanfare uittreksels van de werken te publiceren in een oplage van 2,3 miljoen stuks, 400.000 meer dan nor maal. Neo-nazfs Volgens de federale recherche en het bondsarchief zijn een of twee mensen, hoogstwaar schijnlijk neo-nazi's verant woordelijk voor de vervalsin gen. Chemische analyses van drie van de dagboeken hebben aan het licht gebracht dat het gebruikte papier in de jaren '50 gemaakt is. Ook andere aangetroffen substanties stam men duidelijk uit de tijd na de oorlog. Vermoed wordt dat de boeken rond 1964 geschreven zijn. Het meeste materiaal blijkt afkomstig uit toespraken en proclamaties van Hitier. Bij de dagen dat de schrijver niets wezenlijks over Hitier kon vinden werd genoteerd: „vol strekt niet ter zake doende ba naliteiten". Het Rijksarchief vermoedt dat de vervalser in de rechtse hoek gezocht moet worden. In de boeken wordt het voorge steld alsof Hitier niet op de hoogte was van de jodenver volgingen. BREDA/AMSTERDAM De faillissementskamer van de rechtbank in Bre da heeft gisteren het be drijf Kamer Investments BV van Rienk Kamer failliet verklaard. Het faillissement was aange vraagd door de firma Ad vies Beleggingen Hel mond, die een vordering van negenduizend gulden op Kamer Investments heeft. Het Helmondse bedrijf had tot augustus vorig jaar samenge werkt met het bedrijf van Rienk Kamer en is door de problemen die rond hem en zijn American Land Program (ALP) zijn ontstaan zelf in moeilijkheden geraakt. Er wa ren ook nog andere schuldei sers. onder wie peroneelsleden die twee maanden geen loon ontvangen hadden, het Ge meenschappelijk Administra tie Kantoor (GAK) en enkele bedrijven. Kamer is in opspraak geraakt door de problemen rond het ALP, een grondspeculatiepro- ject in de Verenigde Staten. Hij wordt verdacht van oplich ting, verduistering en valsheid in geschrifte. Kamer zou be leggers onder valse voorwend sels hebben bewogen geld te steken in het ALP. Hij werd op 21 februari gearresteerd en op 11 april voorlopig op vrije voeten gesteld. Rienk Kamer zei gisteren des gevraagd dat hij het faillisse ment al had verwacht en dat hij goed voorbereid was. Vol gens hem zal dit failissement geen enkel gevolg hebben voor de beleggers in het ALP. Hij zei dat het slechts om een „verkoopmaatschappijtje" gaat, dat geen bindingen met ALP heeft. De justitie zet het onderzoek in de ALP-zaak overigens voort. [Van onze parlementaire redactie) "UTPHEN D'66-fractieleider Engwirda heeft een in ede voor het congres van zijn partij vanmorgen fel uit- [ehaald naar het beleid van het kabinet Lubbers, laarnaast uitte hij ook kritiek op de opstelling van de 'VD en de PvdA. Voor D'66 zag hij vooral een taak 'eggelegd op het terrein voor de vermindering van de lureaucratisering, het milieubeleid en de vernieuwing fan de Nederlandse industrie. Minister na minister kondigt besnoeiingen aan zonder te besef- in dat het precies dezelfde bron is waaruit geput wordt, de por- imonnee van de burger. Een bron die op die manier wel moet xlrogen. En hoe lang zal het duren voordat daaruiLde modder •welt van het soort burgerlijke ongehoorzaamheid waarover iet ons niet eens te praten valt'.', zo stelde Engwirda. •e regeringspartijen CDA en VVD verweet Engwirda de poli- ek te ontkrachten door steeds kregelige opmerkingen over en 'eer te maken en als boze baasjes tegen elkaar aan te duwen, D'66-voorman verweet dit vooral de VVD die volgens hem :n permanente verkiezingscampagne voert. Engwirda wees tarbij op VVD-acties voor buitenschilderwerk, AOW voor be- irden, de wegenbouw en omroepen als Veronica. „Iedereen 'ijgt een snoepje van Nijpels. Snoepjes uitdelen zonder tanden poetsen, u weet wat daar het gevoig van is", aldus de spreker, igwirda verweet de PvdA een te gematigde opstelling tegen- er het kabinet. Hij haalde de woorden aan van de Amster- imse PvdA-wethouder Schaefer die onlangs zei dat de PvdA de Tweede Kamer verstard is, dan men vreselijk tegen elkaar n zat te hikken en er eigenlijk niets tot stand kwam. inuit D'66 kondigde Engwirda een strijd aan tegen de bureau-, atie die alles dreigt te verstikken. Daarbij is schaalverkleining lig, minder regelgeving en een andere rol van de overheid; overheid die niet alles meer regelt en verzorgt, maar men- risfcn de kans geeft zich te ontplooien. EOl in( lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii lijna-compromis Europese eiligheidsconferentie ÏOSKOU De Sovjet-Unie bereid de slotverklaring van fen compromisakkoord inzake i Europese veiligheidsconfe- intie (CVSE) in Madrid te idertekenen, teneinde de al ree jaar durende impasse te irbreken. De kwestie van mensenrechten is het grote uikelblok voor het welsla- in van de conferentie. Vorig november diende een westerse landen een jkket van veertien amende menten op de ontwerpresolu tie in, waarin de problematiek van de mensenrechten aan de orde werd gesteld. De neutrale en niet gebonden landen stel den daarna een compromis- ontwerp op, waarin niet alle westerse amendëmènten wer den opgenomen. Dit document wil de Sovjet-Unie onderteke nen, zo heeft de Russische de legatieleider gisteren ver klaard. Geen plaats voor vrije vakbond op Cuba BRUSSEL Op Cuba zijn vier advocaten gearresteerd die de belangen behartigden van vijf werknemers die een vakbond naar het model van Solidariteit in Polen wilden opzetten. Dit heeft het Inter nationale Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVVV) gis teren bekendgemaakt. De vijf Cubanen voor wie de juristen werkten zijn wegens industrië le spionage tot dertig jaar cel veroordeeld. Volgens de Cu baanse vice-premier Rodri guez, hadden de vijf aanvan kelijk de doodstraf gekregen omdat ze een vrije vakbond wilden oprichten. Naar zijn zeggen is er op Cuba geen plaats voor een vakorganisatie naar het voorbeeld van Solida riteit. Nieuwe boogbrug over de Waal NIJMEGEN Bij Nijmegen moet dit weekeinde een van de grootste klussen in de spoorweggeschiedenis worden geklaard: vervanging van twee van de drie stalen bogen van de spoorbrug over de Waal door een nieuwe boog brug met een lengte van 235 meter. Het 4.000 ton wegende gevaarte wordt verreweg de langste boogbrug van het NS-net. Vandaag worden de twee oude boogbruggen met behulp van vier drijvende bokken verwijderd. Morgen wordt de nieuwe boogbrug op drijvende pontons ingevaren. Dankzij het verdwijnen van de oude boogbruggen kan ook een brugpijler in het midden van de rivier worden gesloopt zodat het scheepvaartverkeer wat beter uit de voeten kan. Op het traject Arnhem-Nijme- gen worden tot tot maandag ochtend 05.00 uur bussen inge- FRIEMELS ik hoortae\y£r/rwcG M2EEN.' ItX# U T wfeer LBO HAD HET NIET OP DE GEMUILKORFDE BEER Na een onderbreking van een dag vanwege het feest van de bevrijding gingen de eindexamenkandidaten gisteren weer aan de slag. De havo-kandidaten kregen een actueel van een redelijk niveau en voldoende toegespitst op inzicht examen economie voorgescho teld. Opvallend was de voortgezette vermindering van het ingrediënt wiskunde daarin. De eerste opgave over belas tingen was een kwestie van grafiek lezen en rekenwerk met elasticiteiten: beslist niet te moeilijk. De tweede opgave over het financieringstekort vroeg naar een bekende theo rie, gemakkelijk te berekenen met indexcijfers. De derde opgave over de EEG combineerde kennis met in zicht in de internationale pro blematiek: actueel in verband met de recente koerscorrecties. De vierde opgave tenslotte over de collectieve en particu liere sector was de moeilijkste. Het grootste deel was reken werk, maar ook het econo misch inzicht werd getest. Het havo-examen scheikunde was van goed gehalte met naast enkele heel eenvoudige opgaven enkele nogal pitti ge onderdelen. Die gemerkte opgaven leverden het dubbele aantal punten op. Jammer was alleen dat van die 11 moeilijke onderdelen er vier voorkwa men in een opgave, die daar door waarschijnlijk in haar ge heel de mist is ingegaan. Vwo Het vwo-werk scheikunde was zeker niet moeilijk. Ditmaal geen onbekende onderwerpen zoals vroeger vaak het geval was. De vier vraagstukken gingen voornamelijk in op twee onderdelen van de stof. Dit maakte het werk veel te eenzijidig wat op dit niveau zeker niet nodig is. Originali teit ontbrak in de opgaven. Conclusie: goed te doen, ook voor de minder sterke leerlin gen. AMSTERDAM Een „opeenhoping" van laat- Keltisch kunstenaars schap in zijn meest bril jante vorm; zo ongeveer is de tentoonstelling te betitelen, die gewijd is aan Ierlands nationale culturele erfgoed en die onder de titel „Driedui zend jaar Ierse kunst schatten" door een deel van Europa reist. Er zijn ook andere superlatie ven te bedenken, want het genie van de Ieren voor or- namentale kunst laat zich moeilijk in woorden vangen. Dat ornamentale element is een van de meest in het oog lopende kenmerken van deze expositie; die tot en met 2 juni in Keulen 'en aan het eind van dit jaar in het Rijks museum in Amsterdam is te zien. Het altijd groen ogende Ier land heeft ^en belangwek kende en geheel eigen cultu rele traditie, waarover alle vragen trouwens nog niet zijn beantwoord. Invloeden van keltische volkeren zijn aanwijsbaar, hoewel de kolo nisatie van Ierland nog steeds niet afdoende is ver klaard. Aangaande de prehis torie zijn er opvallende over eenkomsten tussen megalisti- sche grafmonumenten in zuid Bretagne (dolmen) en die in Ierland (cairns), waar bij de inscripties eenzelfde soort „handschrift" verraden^ terwijl verder de Ierse krui- sen-langs-de-weg, die date ren uit de 8e tot de 10e eeuw, in zeker opzicht hun pendant vinden in de Franse calvai- res. Een detail van de or namentiek van de be roemde „Tarafibula", eveneens uit de 8e eeuw. Deze beroem de ringspeld werd aan de Ierse oostkust bij Bettystown gevon den. Eigen kunst Juist doordat Ierland nooit door de Romeinen bezet is geweest, is er sprake van een geheel eigen kunst, die voor al tot uiting kwam in het or namentale en decoratieve ka rakter ervan. In dat opzicht biedt „Drieduizend jaar Ierse kunstschatten", puur kijkge not. De expositie van Ierlands cultuurschat is er niet één, Synthese die alleen maar kerkelijke kunst laat zien, hoewel dit aspect een belangrijk onder deel van het geheel vormt. Het aantrekkelijke van de tentoonstelling is dat er ver banden worden getoond tus sen enerzijds archeologische vondsten en anderzijds latere vroeg-christelijke en christe lijke kunstuitingen. „Drieduizend jaar Ierse kunstschatten" beslaat dan ook een periode, die ligt tus sen de Jonge Steentijd en de Middeleeuwen en omvat ke ramiek, hout- en steensculp- tures, handgeschreven (litur gische) boeken, voorwerpen van edelsmeedkunst enz. Doordat Vikingen in Ierland niet allen kloosters en ker ken plunderden hun eer ste invasie wordt gesteld op het jaar 796 maar ook ste den stichtten (Dublin, Cork, Limerick, Waterford en Wexford) worden op zeker ogenblik Scandinavische in vloeden bespeurbaar in de Ierse kunst. Het eigen, Ierse „handschrift" in kunst en kunstnijverheidsprodukten gaat min of meer verloren wanneer in 1169 een Anglo- Normandische invasie in Ier land plaats vindt en monnik ken van diverse orden var. het Europese vasteland (Franciscanen, Cisterciën- cers, Dominicanen) hun stempel drukken op het cul turele klimaat in het land. De kerstening van Ierland (vanaf de 4e eeuw) heeft ge leid tot een uiterst kunstzin nige synthese van vorm en decoratie. Het gevolg ervan was dat ierland tot aan de 8e eeuw het moederland was van de boekverluchtkust en de expositie gaat uitvoerig op dit aspect in. Het „Book of the Kells" (vroeg 9e eeuw) en het „Book of Durow" (7e eeuw), zijn uitnemende voor beelden van verluchtkunst, waarin laat-Keltische ele menten zijn terug te vinden: pagina's zijn soms gevuld met één enkel ornament van ban den eh trompetmotieven met daar tussenin dierkoppen. Niet alleen in de boekver- luchtkunst verwierf het vroegere Ierland faam. Even zo bereikte de edelsmeed kunst er een uitzonderlijk hoog peil, hetgeen onder meer tot uitdrukking werd gebracht in kostbare gouden fibulae (kledingsspelden), waarvan een aantal te zien is op de tentoonstelling. Specia le aandacht trekt in dit op zicht de „tarafibula", een vergulde zilveren ringspeld met een doorsnede van bijna 9 centimeter, die hoogstwaar schijnlijk gemaakt werd in de 8e eeuw. Het gaat hier om een met veel gevoel voor de tail en ornamentiek uit zilver gegoten versiersel (de ring), waarbij de kunstenaar barn steen en bont gekleurd glas prachtig heeft verwerkt. Ook hier koppen van dieren en vogels als versieringsmotief, kunstig ineen gevlochten. Ook de bijbehorende 32 cen timeter lange speld is een voorbeeld van vorm beheer send kunstenaarschap, waar door het geheel als een van de allerbeste produkten uit het „gouden tijdperk" van de Ierse edelsmeedkusnt be hoort. Hoogtepunt Het eerste hoogtepunt in de Keltische kunst, die in Ier land een zo dankbare voe dingsbodem vond, lag in de periode tussen 450 en 100 jaar vóór Christus. Vooral de me taalbewerking manifesteerde zich, waarbij de kunstenaars - en niet alleen die in Ierland - goud, emails en edelstenen verwerkten in hun ontwer pen. Uiterst decoratief zijn de in deze tijd van de grote Kel tische expansie ontstane voorwerpen. Maar ook de eerder (plm. 1200 vóór Chr.) gemaakte gouden platen en torsades (dikke gouden draad, die rond gedraaid wordt) zijn produkten van louter schoonheid. Opvallend zijn de geometrische en spi raalvormige versieringsmo tieven, die op wapens, siera den, hals- en armbanden werden aangebracht. De in deze tijd ontwikkelde „stijl" is voor een groot deel behou den gebleven en werd ook in vroeg-christelijke en latere kunst- en gebruiksvoorwer pen tot uitdrukking gebracht. Vooralsnog werden die ver vaardigd door kloosterlingen, die zich zeker niet beperkten tot handschriften, maar evenzeer bisschopstaven, kel ken (kerk van Ardagh uit de 8e eeuw) en andere voorwer pen tot pure hoogtepunten van kerkelijke kunst maak ten. Ze zijn te zien op de ten toonstelling, die trouwens veel van Ierlands nationale schatten bevat, waardoor er sprake is van een regelrechte cultuurexport, zij het -dat deze een tijdelijk karakter draagt. De tentoonstelling „Driedui zend jaar Ierse kunstschat ten" is tot en met 2 juni te zien in Keulen en wel in het Romeins-Germaans museum ^jcamcru (Door Frits Stommels en Jan Hooyman) Engels voor het vwo bestond uit enkele leuke gevarieerde teksten met een heldere be toogtrant. Vanwege de filosofi sche betoogtrant mochten het echte vwo-teksten worden ge noemd. De vragen waren be slist niet te moeilijk. Mavo Evenals havo en vwo had mavo in de ochtenduren schei kunde; bij mavo opgedeeld in open vragen en meerkeuze vragen. Voor mavo-D waren de open vragen van het be kende stramien. Hier was dus niets nieuws onder de zon en goed voorbereide kandidaten konden er goed mee uit de voeten. Bij de meerkeuzevragen wa ren er wel hier en daar pro bleempjes, omdat enkele vra gen anders waren geformu leerd dan de leerlingen ge wend zijn. De open vragen vielen volgens de kandidaten dan ook mee, terwijl de meer keuze vragen moeilijk werden ervaren. Bij mavo-C lag het open werk qua niveau duidelijk lager dan het D-werk en was dan ook goed te maken. Het meerkeu- zewerk was soms zelfs zo ge makkelijk dat de kandidaten het niet vertrouwden, verder gingen zoeken en daardoor fouten maakten. De Engelse teksten voor ma vo-D waren van een bijzonder goed gehalte. Dat gold met name twee teksten uit de ge zaghebbende The Observer en The Observer Magazine. Ook qua moeilijkheidsgraad waren ze goed te maken. De kandida ten oordeelden dan ook: „het viel wel mee". Lbo Het lbo (uitgezonderd het lmo, lager middenstands onderwijs) had hetzelfde Engelse examen als mavo-C (mavo-3). De tek sten handelden over deeltijd arbeid; over alleenstaande weerloze mensen die voor gi gantische bedragen worden af gezet door tuintjesopknappers (beide teksten uit The Sunday Express); over Hercules, de ge muilkorfde beer (uit Sunday People); dubbelgeboekte slaap plaatsen in een trein Uuit Weekend) en over hachelijke avonturen na een schipbreuk (The Sunday Express). Over het algemeen vonden zo wel mavo- als lbo- leerlingen de teksten aardig. Alleen het lbo had wat minder goede woorden over voor Hercules, de gemuilkorfde beer. Enkele mavo-leerlingen merkten nog op dat de antwoorden gemak kelijk herkenbaar waren in de vier oplossingen, waaruit men moest kiezen. Het lmo mocht bij Engels kie zen uit drie mogelijkheden: een tekst (over 'advertising') vertalen; vertalen plus vragen beantwoorden (over 'depart- mentstores') of vragen beant woorden en zinnen afmaken. In de ochtend had het lmo handelskennis II. Er waren drie opgaven, waarbij ge vraagd werd om kennis en in zicht in de bedrijfseconomi sche aspecten van de detail handel. De kandidaten moesten o.a. de jaarcijfers van een onder neemster met een parfumerie zaak plus salon vergelijken met cijfers (verstrekt door het Economisch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf) van branchegenoten. Veel cijferwerk vroeg de opga ve, waarbij problemen omtrent liquiditeit, rentabiliteit en cash-flow moesten worden uit gerekend uit gegeven jaarcij fers. De derde opgave ging over een speciaalzaak in vi- deo-apparatuur. Volgens de leerkracht was het werk niet te moeilijk. Kandi daten vonden het wel erg veel en oordeelden: van gemakke lijk tot moeilijk.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5