erestaureerd orgel Nieuwe Katwijk nu al beroemd REGIOUOURINAAL Soodgemaal al ;yeer in werking Voor Pietje Precies. la •rijswinnaars RGANIST SACRE-CCEUR WIJDT ORGEL IN Soordwijk herdacht doden Ouders niet laten betalen voor schooltoneel Verzetkruizen uitgereikt in Voorschoten BEIDEN/REGIO QeidwOouMmt DONDERDAG 5 MEI 1983 PAGINA 5 I drie prijswinnaars van de Leidse Cou nt Paasmandjespuzzel waren gisteroch- nd uitgenodigd om hun prijzen in ont- ingst te nemen uit handen van de heer van der Ven. De eerste prijs, een reis- irkoieque ter waarde van 400 gulden, werd >ffer ontvangst genomen door de moeder ondjn Koen Broeken uit Sassenheim. De ee,1eede prijs, een bij de winkelier te be- jen cheque ter waarde van 200 gul- i, ging naar mevrouw P. Elderhorst uit iterwoude. Een cheque voor een diner 100 gulden, de derde prijs, ging ten- tte naar Caroline de Jeu uit Oude We- Ing en ook hier was het de moeder van oline die de prijs in ontvangst nam. nge Katwijker aangehouden na aanrijdingen NOORDWIJK Een 24-jarige Katwijker is gisteravond in zijn woonplaats aangehouden nadat hij eerst in Noordwijk en later in Katwijk een aanrijding had veroorzaakt. De man reed om kwart voor acht op de Nieuwe Zeeweg in Noordwijk. Ter hoogte van een café ramde hij een lichtmast. Deze nam hij tot aan de apotheek op zijn motorkap mee. Zijn kente ken was genoteerd, ook al omdat vermoed werd dat hij onder invloed reed en de politie van Katwijk werd ingeschakeld. Daar bleek de man ook al te zijn doorgereden na een botsing en hij kon om kwart over elf worden aangehouden. ATWIJK Met de in- bruikname op vrijdag mei beschikt de Nieu- Kerk over het grootste ;el dat ooit door een lerlander werd ge- iwd. Het tachtig stern en tellende instrument ontworpen en geïnto- erd door de Dordtse or- ent.lbouwer J.L. van den »uvel die zich bij dit »rk heeft laten inspire- n door zijn beroemde •anse vakgenoot Aristide ivaillé-Coll (1811-1899). kt 1 e monumentale orgel ist is onder leiding van v kofdorganist Jaap van jn door acht vrijwilli- jrs gerestaureerd, een waarmee men ieënhalf jaar bezig is ge it. Het orgel zal offi- ïel in gebruik worden schénomen met een concert "kingn de Fransman Daniël ?.e?r»th, organist van de Ba- rzie-1 ^an den Heuvel-orgel is •wo-' °P na gro°tste van Ne- ge-| derland, alleen het instrument in de St. Laurenskerk in Rot terdam is nog groter. De tach tig stemmen van het mecha nisch bestuurde orgel zijn ver deeld over vier klavieren en een pedaal terwijl het instru ment 5168 pijpen telt. De grootste pijp is bijna tien meter lang en de kleinste slechts elf milimeter. Het orgel wordt aangedreven door vier moto ren en de wind wordt verza meld in tien balgen. Houtworm De kerkvoogdij van de Neder lands Hervormde gemeente verstrekte in 1979 de opdracht aan Van den Heuvel voor de bouw van een nieuw orgel in de 2000 zitplaatsen tellende Nieuwe Kerk. Het oude Nol- tingorgel stond bol van de houtworm en ook het instru mentarium was dringend aan vervanging toe. Op advies van hoofdorganist Jaap van Rijn werd toen besloten in de histo rische orgelkast een geheel nieuw instrument te laten bouwen. Van Rijn, die zelf ja renlang als orgelbouwer werk zaam is geweest, nam met een aantal vrijwilligers de restau ratie van de orgelkast op zich. Een gigantisch karwei dat van de groep een enorm vakman schap vereiste. Met deze zelf werkzaamheid kon de orgel kast voor een bedrag van 130.000 gulden worden opge knapt wat een besparing van maar liefst 220.000 gulden op leverde. Het orgelcomité heeft bewust gekozen voor een orgel in de Franse stijl. Jaap van Rijn hierover: „Je laat natuurlijk in eerste instantie een kerkorgel bouwen en dat instrument stem je af op de diensten die hier worden gehouden. Nu stammen de psalmen die wij hier zingen oorspronkelijk uit Frankrijk en deze liederen zijn op dit Van den Heuvel-orgel bijzonder goed te vertolken." Met de orgelbouwer Van den Heuvel heeft Van Rijn ver schillende studiereizen naar Frankrijk gemaakt om ideeën op te doen. Tachtig registers De opdracht aan Van den Heuvel betrof aanvankelijk de bouw van een orgel met 56 re gisters maar door het enthou siasme van de bouwer werden dat er uiteindelijk 80. Het or gel is geheel bekostigd door giften uit de gemeente. Wel kon het totaalbedrag door de vele zelfwerkzaamheid en de tdeeële instelling van de orgel- Het gerestaureerde orgel van de Nieuwe Kerk. bouwer flink worden beperkt. De werkelijke waarde van het orgel ligt echter ver boven de miljoen gulden, zo gaf Van den Heuvel gisteren aan. Het orgel zal, behalve voor de kerkdiensten, gebruikt wor den voor concerten van natio naal en internationaal beken de organisten. De wereldbe roemde organist Daniël Roth heeft inmiddels op het instru ment al een plaatopname ach ter de rug en hij was, zo ver telde Jaap van Rijn, helemaal kapot van het orgel. Ook an dere organisten van naam spreken van een „geniaal in strument". Roth, de hoofdor ganist van de Sacre Coeur wijdt het orgel op 20 mei in en na hem zullen nog tal van be roemdheden de toetsen beroe ren. Op het programma staan deze zomer ondermeer de Ne derlanders Klaas Jan Mulder, Feike Asma, Charles de Wolff en Albert de Klerk. Verder komen de Franmsen Jean Guillon, Michelle Le Clerc en Pierre Cochereau (de hoofdor ganist van de Notre Dame in Parijs). Op 18 mei a.s. besteedt Van Gewest tot Gewest aan dacht aan de bouw van het or gel en worden er ook beelden getoond van de plaatopname van Daniël Roth. Mlt vernielde dieselgemaal van „De Ommedijkck" in Stompwijk. °iiA BRAND IN STOMPWIJK d te aar 'Ld)IDSCHENDAM Een uitgevoerd", aldus de heer geleverde eenheid H. Folkerts, hoofd techni- 1 dto; |l °°>br noodbemaling heeft ^hdaag al het werk over- .b®|iomen van het dinsdag- iedbnd door brand verniel- jdieselgemaal „Meeslou- aan de ^r. uup Noortstraat in Stomp- tbaljk. „Er waren al plan- arnii om het ruim honderd e®jr oude gemaal, met ma- 2 nes van uiteraard late- ^gjdatum, te vervangen en jeidi zullen nu in de hoog- Lei' versnelling worden sche 'dienst van het Wa terschap „De Ommedijck" te Zoetermeer. Oorzaak van de brand is vol gens plaatsvervangend brand weercommandant A. L. Raaij- makers, die gisteren bij dag licht een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, vermoedelijk een lekke brandstofleiding. De brand werd dinsdagavond om 20.41 uur gemeld. Tien mi nuten later was de eerste brandweerwagen aanwezig en kort daarna het tweede. Bin nen achttien minuten waren de veertien ingezette brand weerlieden de brand, die het houten dak en de eveneens houten zolder vernielde, mees ter. „Door de hittestraling wa ren we eerst nog even bang voor het naastgelegen pot- grondbedrijf waar veel turf- molen lag, maar dat hebben we met nathouden kunnen redden evenals het aan de an dere kant van het gemaal ge legen woonhuis. Een ander probleem was de hoogspan ningskabel, die met veel vuur werk verbrandde. Het Ge meentelijk Energiebedrijf heeft de spanning eraf gehaald en in afwachting daarvan duurde het nablussen dat ove rigens tegen middernacht was afgelopen wat langer". Bij „De Ommedijck", die vijf tien gemalen in gebruik heeft, verwacht men over 'n half jaar een nieuw gemaal bij de Nieuwe Vaart in dienst te kunnen stellen. De kosten daarvan bedragen circa 300.000 gulden. •RDWIJK Noord- heeft gisteravond op Ivolle wijze de gevalle- na in de Tweede We- meltioorlog herdacht. Op Algemene begraaf- verzamelde zich lange stoet van oude- nteii en jongeren, die, voor- 1 tgaan door het ge- ntebestuur, onder het len van de kerkklok- naar het oorlogsmo- ent aan de Oude Zee- trok. Leden van het korps reserve- politie en jeugdige padvinders vormden daar een erehaag. Na de beëindiging van de stille tocht, speelden muzikanten van „De Echo der Duinen" on der leiding van John Admiraal enkele verzen van de bekende hymne „Blijf met mij Heer". Vervolgens legde burgemees ter mr. J. M. Bonnike namens het gemeentebestuur een krans aan de voet van het mo nument. Een, twee, eveneens door padvinders aangedragen bloemstuk was van de Noord- wijkse Vrouwenraad. Me vrouw Bonnike en mevrouw Pasma legden de krans bij het gedenkteken. Andere deelne mers aan de stille tocht volg den dit voorbeeld. Op een hoornsignaal viel voor twee minuten een doods stilte over het anders zo drukke kruis punt, een stilte die slechts ver broken werd door de zang van een vogel. De plechtigheid werd besloten met het blazen van „The Last Post". Opval lend was het grote aantal jon geren, dat de herdenking bij woonde. COMMISSIE VOORSCHOTEN: VOORSCHOTEN De commissie welzijn en on derwijs kwam gisteravond niet uit het probleem van subsidiëring van schoolto- neelvoorstellingen. Het voorstel tot subsidieverle ning werd tijdens de ge meenteraad door het col lege van burgemeester en wethouders teruggenomen nadat de VVD-fractie aandrong om een ouder bijdrage in te voeren. Ook tijdens de commissiever gadering bleek vooral het CDA een tegenstander. Drs. Offringa (CDA) deelde na mens zijn fractie mee dat er alleen te praten valt over een bijdrage per school, maar nim mer over een bijdrage per ou der. Volgens het CDA wordt het kind de dupe van zo'n maatregel, omdat ouders in be paalde gevallen geen geld over zullen hebben voor het school toneel. Besloten werd dat de wethouder overleg zal voeren met de diverse schoolbesturen en advies zal inwinnen, daar na komt of het oude of een nieuw subsidievoorstel. Voorschoten heeft sinds kort twee golfclubs. Volgens mr. Both (PvdA/PPR) is de on langs opgerichte golfclub Fo- rescate een volkomen onnodi ge vereniging, waarvoor de gemeente niet hard behoeft te lopen. Er is al een golfclub en de PvdA /PPR is alleen bereid in regionaal verband iets te ondernemen, waardoor er „er gens" een golfterrein kan ont staan. De commissie besloot om gewoon af te wachten wat de nieuwe golfclub „Foresca- te" wil. De oprichting wordt voor kennisgeving aangeno- De commissie ging akkoord met de overeenkomst tussen gemeente en watersportvere niging Voorschoten, waarbij bepaald wordt dat de ligplaat sen in onder meer de Kerks- loot beheerd worden door de watersportvereniging. In prin cipe moet iedere botenbezitter lid worden van de watersport vereniging. De contributie is zeer laag, maar daarvoor wordt de orde gehandhaafd. Ook de bewoners van de wo ningen aan het water gaan met deze maatregel akkoord, zij kregen de kans om een lig plaats voor hun woning te be machtigen en daarvan is veel gebruik gemaakt. Nu er toestemming is om een vleugel van het Cultureel Cen trum af te breken en daar een nieuwe centrumschool te bou wen, komen er binnen afzien bare tijd twee schoolgebouwen leeg, te weten „De Park school" en de „Adegeest- school". Er zal een aparte com missie worden gevormd die gaat onderzoeken wat er met de scholen kan gebeuren. Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam I Adres Plaats/Postcode_ I Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, I 2500 VG Den Haag ÊeidócSouMMit Bingo-avond Postzegelvereniging Sassenheim houdt morgen in „Ontmoeting" een bingo-avond voor leden met hun ge zinnen, vrienden en bekenden. De toegang is gratis. Op dinsdagavond 10 mei is er weer een ruilavond in „Ont moeting". Aanvang 19.00 uur voor de jeugd en 20.00 uur voor ouderen. Voor inlichtingen: 02520-29175 of 02522- 13502. Open dag De Don Boscoschool in Lisse houdt zaterdag open huis. Deze schooi voor moeilijk lerende kinderen stelt haar ge bouw aan de Don Boscostraat 1 tussen tien en twaalf uur open voor voor belangstellenden. Extra aanleiding tot deze gebeurtenis is het feit dat het schoolgebouw gerenoveerd Klaverjassen 'Morgen houdt het gemeenschapscentrum „De Poel" in Lisse voor de laatste keer in dit seizoen een klaverjas- avond in 't Poelhuys. De wedstrijden beginnen om acht uur. Zaterdag wordt er een rommelmarkt voor de jeugd gehouden vanaf tien uur. Bevrijdingsbal De gemeente Oegstgeest houdt vanavond een bevrijdings bal in de opgezette tent op het grasveld aan de Irislaan. Vanaf negen uur treedt daar de West Coast Jazzband op. Entree gratis. Podologie Het Nederlands Genootschap tot bevordering der Po dologie bestaat 50 jaar. Ter gelegenheid van dat jubile um wordt zaterdagmiddag een receptie gehouden in De Goüden Leeuw aan de Veurseweg 188 in Voorschoten van vier tot zes uur. Het genootschap houdt zich bezig met voetverzorging en heeft zelfs sinds 1979 een para medische opleiding tot podotherapeut ingesteld. Cappella Het jongerenkoor Cappella pro Can tibus uit Oegstgeest verzorgt zaterdagavond weer het jaarlijkse concert in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Op het programma staan on der meer werken van Saint-Saëns. Bairstow en Vaughan Williams. Medewerking verlenen Hans van Nieuwkoop (orgel), Jan van Hemert (koororgel) en een gelegenheid sensemble uit het koor. Het concert begint om kwart over acht, de toegang is gratis. Latin American De Nederlandse kampioenen Latijns Amerikaans dan sen, Ruud Vermeij en Debbie Fletcher uit Leiderdorp, zullen zaterdag meedoen aan het wereldkampioen schap voor professionals in het West-Duitse Dort mund. Zondag zijn hun verrichtingen te volgen op de televisie via het eerste Duitse net om 15.15 uur. De Saksen De carnavalsvereniging „de Saksen" houdt zaterdag weer de jaarlijkse rommelmarkt op de Gouverneurlaan, van half 10 tot 's middags vier uur De opbrengst hiervan is bestemd voor de activiteiten ten behoeve van bejaarden en de jeugd- De Griinerie De Oegstgeestse toneelvereniging De Griinerie speelt zaterdagavond haar nieuwste stuk „Alleen op de we reld en Co." in het Camphuys in Oegstgeest. De uitvoe ring begint om acht uur, de toegangsprijs is vier gul den vijftig en twee gulden voor kinderen. De toneel vereniging kan overigens nog erg goed jonge acteurs gebruiken. Inlichtingen tel. 174272. Rommelmarkt De jaarlijkse rommelmarkt in Alkemade is deze keer op 7 en 8 mei in het gebouw van „De Treffers". De markt is in het kader van Aktie '83. Een schiettent, enveloppenstand en een grabbelton staan naast de rommel in het gebouw De goederen voor de rommelmarkt kunnen deze week 's- avonds vanaf zeven uur en op zaterdag vanaf 's morgens elf uur gebracht worden naar het Tafeltenniscentrum. Na een telefoontje (4089 of 2057) kan het ook gehaald worden. Voetbalwedstrijd De beslissingswedstrijd tussen SVOW (Oude Wetering- /Weteringbrug) en Meerburg (Zoeterwoude) wordt vanavond om zeven uur gespeeld op het neutrale veld van ROAC op het Hertogspark in Rijpwetering. De ploeg die vanavond als winnaar uit de bus komt, zal overgaan naar de eerste klasse van de Leidse Voet balbond. VOORSCHOTEN In een overvol gemeentehuis reikte burgemeester P. Cannegieter voor de officiële dodenherden king twee verzetskruizen uit. Beide kruizen werden post- huum verleend. De in 1944 gefusileerde Voor- schotense verzetsman Jan Wagtendonk en de Twentse vakbondsleider G. Visser, die in een concentratiekamp over leed. Het was een vrijwel com plete reünie in Voorschoten. Ook de „vader" van het Voor- schotense verzet, de hoogbe jaarde dr. M. van der Stoel was aanwezig. Hij kreeg het kruis drie weken geleden toe gezonden. Hij wilde geen offi ciële uitreiking. Vanuit de vakbond was onder anderen Wim Kok aanwezig. De moeder van Jan Wagten donk, mevrouw Wagendonk- Knappstein en de weduwe van G. Visser namen de kruizen in ontvangst. Bij het monument langs de Kon. Julianalaan zorgde de harmonie Laurenti- us voor toepasselijke muziek. Na de twee minuten stilte werden kransen gelegd door de burgemeester namens het gemeentebestuur, oud-verzets leden, de Oranjevereniging en nabestaanden van de oorlogs- gevallen. Het geheel werd be sloten met het zingen van het volkslied.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5