Herdenken hoofdthema weekbladen Reis van paus naar Polen onzeker als ongeregeldheden aanhouden HP kerk wereld Luther jaar in DDR geopend met samenkomst op de Wartburg £eidóeSowa/titv deUJbENE E PAUS IN 1984 NAAR CANADA PE TIJD iU ACHTERGROND Ecidóe Soutuut DONDERDAG 5 MEI1983 PAGINA J Paus Johannes Paulus II heeft gisteren tijdens.de generale audiëntie op het Pietersplein aandacht be steed aan de gebeurtenis sen in zijn vaderland Po len. Het is de eerste keer sinds de ongeregeldheden op 1 mei begonnen, dat de paus daaraan enkele woorden waagt, zo meldt onze correspondent in Rome. De Osservatore Romano, zijn spreekbuis, had tot dan toe slechts de Italiaanse persbureaus ge citeerd, waar het ging over de situatie in Polen. Dat de verboden vak bond Solidariteit nog zo'n grote en strijdvaardige mensenmassa op de been kan brengen, zal het Va- ticaan aangenaam hebben verrast, maar ook met enige onzekerheid heb ben vervuld, met het oog op.de komende reis van de paus naar Polen. Deze reis begint 16 juni en met dus nog maar vijf weken te gaan is zowel in Polen als in het Vaticaan de spanning duidelijk te merken. De Pool se autoriteiten zouden het be zoek eigenlijk willen uitstel len. maar het Vaticaan heeft zich wat dit betreft „hard" op gesteld. Het bezoek is al een keer verschoven, zo heeft het Vaticaan geredeneerd en een tweede uitstel is niet alleen ongewenst, maar ook niet raadzaam, gezien het onweer staanbaar verlangen van het Poolse volk zijn paus te ont vangen. Het Vaticaan heeft geaccep teerd dat de Poolse regering zich met het reisprogramma bemoeide. Gdansk, de stad waar de opgeheven vakbond Solidariteit nog het tastbaarst aanwezig is, zal de paus mij den. Generaal Jaruzelski zou er nu ook voor zijn, dat de paus het geplande bezoek aan Nova Huta schrapt, omdat de laatste dagen daar de bevol king het roerigst is gebleken. Maar het Vaticaan houdt zijn been stijf. De paus geeft ook niet toe aan de wens van de Poolse rege ring om haar van tevoren in zage te verschaffen in de re devoeringen die hij tijdens zijn reis zal uitspreken. Ook is bekend geworden, dat de paus zijn bezoek met een dag heeft verlengd, „voor besprekin gen", en het is maar de vraag of de Poolse militairen hier gelukkig mee zijn. De paus heeft er bij Jaruzelski op aan gedrongen ter gelegenheid van het bezoek zijn goede wil te tonen en de politieke ge vangenen vrij te laten, maar de generaal vindt dat de toe stand hier nog niet rijp voor is, zeker nu niet. Al dit soort conflicten en me ningsverschillen hebben de relatie Vaticaan-Jaruzelski de laatste dagen onder enige druk gezet en het schijnt, dat er nog heel wat overleg nodig is, voordat de Poolse staat spresident op 16 juni zijn gast en landgenoot op het (militai re) vliegveld van Warschau met een stralend gezicht zal kunnen ontvangen. Koortsachtige besprekingen zijn gaande tussen het Poolse episcopaat, de Poolse regering en het Vaticaan. Mgr. Da- browski, de hulpbisschop van kardinaal Glemp, is in het Vaticaan gearriveerd om de paus verslag uit te brengen van de ontwikkelingen van de laatste dagen. Vandaag vliegt pater Tucci, de organi sator van de pausreizen, naar Polen, om de verschillende programmapunten van de reis door te nemen. En monseig neur Poggi, de reizend ambas sadeur van de paus, vertrekt naar Budapest om, naar het zich laat aanzien, de vrij ge matigde Hongaarse regering te vragen het contact tussen het Vaticaan en de Poolse re gering te vergemakkelijken. De reis van de paus naar Po len wordt, als de ongeregeld heden in dat land aanhouden, de meest onvoorspelbare reis die de paus tot nog toe heeft gemaakt, en kan als de situa tie verergert best alsnog wor den uitgesteld. In het Vati caan wordt hier rekening mee gehouden. Nieuwe werkgroep kerk en kernbewapening De Amerikaanse bisschop van Detroit, Thomas Gum- bleton zal spreken op de eer ste bijeenkomst van een nieuwe werkgroep, die zich gaat bezighouden met het thema „Kerk en kernbewa pening". Die bijeenkomst, woensdag 11 mei in het ge bouw van de Tweede Kamer, is de eerste van een reeks, bedoeld om bij te dragen aan de discussie over eventuele plaatsing van kernwapens in ons land. In de werkgroep hebben (op persoonlijke titel) zitting ge nomen prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland; dr. H. C. A. Ernst, bisschop van Breda en voorzitter van de r. k. vredesbeweging Pax Christi; dr P.J.A.Idenburg, wetenschappelijk medewer ker aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en het CDA- -kamerlid mr. J. N. Scholten. De werkgroep werkt samen met het Polemologisch insti tuut van de Vrije Universi teit in Amsterdam. De Evangelische Kerken in de DDR hebben gisteren het Lutherjaar geopend met een Lutherdag op de Wartburg bij Eisenach. Dit was het begin van een veelvoud van kerke lijke manifestaties ter gele genheid van de 500e geboorte dag van de Duitse reformator. In het ruim negen eeuwen oude kasteel, waar Luther in 1521 en 1522 het Nieuwe Tes tament in het Duits vertaalde, heeft de evangelische bis schop Werner Leich (Thürin- gen) gewezen op de „onge schonden gebleven wortel van het geloof" in alle ker ken. Het Lutherjaar moet in deze gemeenschappelijke verbon denheid worden gevierd en ertoe bijdragen dat de ver deeldheid wordt overwonnen, aldus Leich, die voorzitter is van het kerkelijke Lutherco- mité. Bij de herdenking van Luther willen we, zo zei Leich, niet zwijgen over de omstreden zaken in zijn le ven, waartoe zijn afwijzing van de Boerenoorlog en zijn aanvankelijke antisemitisme worden gerekend. Ook lijden de christenen in de verdeelde kerken tot op de dag van van daag aan de gevolgen van de kerksplitsing, alhoewel Lu ther die niet wilde. Sinds de zestiende eeuw heeft het Lutherdom zich over de gehele wereld verspreid. Met ongeveer 75 miljoen volgelin gen behoren de lutheranen met de calvinisten en anglica nen, tot de grootste stromin gen binnen het protestantis me. De Evangelische Kerken in de DDR, die grotendeels luthers zijn, zijn veruit de grootste kerk in het land. Tot Luthers geboortedag, 10 no vember, hebben zij ettelijke plechtigheden op het pro gramma, die onder een motto, genomen uit Luthers kate- chismus („God boven alles vrezen, lief hebben en ver trouwen") onder meer wor den gehouden in Wittenberg, waar Luther zijn 95 stellingen tegen de corruptie in de rooms-katholieke kerk aan de kerkdeur spijkerde. De staat heeft een eigen jubi leumcomité onder voorzitter schap van staats- en partijlei der Erich Honecker. Tot voor enkele jaren werd Luther in de officiële geschiedschrijving als een verrader van de Boe renoorlog afgeschilderd. Nu wordt hij als een voorloper van de „eerste arbeiders- en boerenstaat op Duitse bodem" gezien. Bisschop Leich ging in zijn toespraak daar terloops op in: „Marxisten waarderen nu ook Luthers betekenis voor ons land. Er is echter geen reden om hem als een held te eren." Paus Johannes Paulus II zal volgend jaar van 9 tot 18 sep tember Canada bezoeken. Dit heeft de Canadese bisschop penconferentie gisteren te Ot tawa bekend gemaakt. Tege lijkertijd kondigden de bis schoppen de oprichting aan van een speciaal fonds waar uit het pausbezoek moet wor den bekostigd. Volgens de huidige plannen zal de paus drie dagen in de Fransspre kende provincie Quebec ver blijven, waar verhoudingsge wijs de meeste rooms-katho lieken wonen. Verder zal de paus anderhalve dag aan de oostkust en anderhalve dag in Ontario verblijven. Het wes ten van Canada en de hoofd stad Ottawa zullen voorts elk twee dagen op het programma staan. KORTE METTEN De helft van de Duitsers vindt de katholieke kerk in hun land „te rijk". Dat blijkt uit een onderzoek dat in op dracht van de Duitse vakbe weging is uitgevoerd. Vervol gens komen de organisaties van artsen (46 procent) en de werkgeversverenigingen (43 procent). De vakbeweging komt op de vierde plaats met 39 procent. De protestantse kerk beschouwt slechts 28 procent van de Duitsers als te rijk. Bij een gelijksoortig on derzoek in 1979 werd de ka tholieke kerk door zestig pro cent van de Duitsers te rijk bevonden. Toen kwamen de vakbonden nog op de tweede plaats (42 procent). De Raad van Kerken in de agglomeratie Amsterdam heeft opgericht de stichting KIM, wat staat voor „Kerk in Mokum". Doel is het ver zorgen van kerkelijke radio- en televisieuitzendingen voor een Amsterdams publiek. In mei zullen vier proefpro- gramma's van elk ongeveer vijfentwintig minuten op de radio worden uitgezonden. Daarin worden nieuwsbe richten en achtergronden op genomen die betrekking heb ben op de kerkelijke situatie in Amsterdam. Elke zater dagochtend zal dat via de ka bel gebeuren om negen uur in de ochtend. Een uur later wordt het programma her haald op de kabel. Als coör dinator treedt op dr. Pieter Holtrop, die na een vijfjarig verblijf als theologisch do cent in Indonesië, in ons land is teruggekeerd. Voor presen tatie en interviews zijn aan getrokken Noortje van Oost veen en Wim Neijman. Op zaterdag 4 en zondag 5 juni zal in de DDR een groot aantal christenen meedoen aan de actie „Mobil ohne Auto" (mobiel zonder auto). Deze actie wordt sinds 1981 elk jaar in de kerkelijke ge meenten van de DDR gehou den in navolging van de „dag van het milieu" (5 juni) van de Verenigde Naties. In een groeiend aantal gemeenten in de DDR organiseert men de laatste jaren in een weekend Tot algemeen overste van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën is gekozen pater Pa trick Harrington (43) uit het Ierse Kildare. Hij volgt pater Joseph Hardy op. V olksgezondheid HeT kabinet-Lubbers wil dit jaar en de drie volgende jare}u^ voor een miljard per jaar bezuinigen op de volksgezondheid.. Gezien in relatie tot de noodzakelijke bezuinigingen elders ir g de collectieve sector is dat geen onredelijke doelstelling. Hf is echter geen eenvoudig karwei om dat miljard per ja£,e evenwichtig te verdelen over de zeer uiteenlopende uitgfru venposten, die er in de sfeer van de volksgezondheid zijied Dat vergt een afgewogen beleid en een duidelijke visie det alles wat er omgaat op het gebied van de volksgezondheid?31 De Tweede Kamer heeft deze week terecht geconstateei dat bij staatssecretaris Van der Reijden (CDA) van Volks^ zondheid zo'n totaalvisie tot nu toe ontbreekt. Dat ligt nii alléén aan hem, maar ook aan zijn voorgangster, mevrout Gardeniers (CDA) in het tweede kabinet Van Agt en haj voorgangster mevrouw Veder-Smit (VVD) in het eerste binet Van Agt. Ook in de regeerperiode van die kabinettt was al duidelijk dat er omgebogen zou moeten worden, fors, ook op het terrein van de volksgezondheid. Tot het oi wikkelen van een totale beleidsvisie is het echter nooit gekj men. STAATSSECRETARIS Van der Reijden zit dus met een ej fenis van twee voorgangers. Dat neemt niet weg dat het ot bij hem allemaal wel erg lang duurt. Het gevolg daarvan dat er dit jaar een aantal bezuinigingen zal worden vergaai waarvan de samenhang en het effect op elkaar nauwelij) zijn te overzien. Een nota over het hele volksgezondheidsbeleid in de kir mende jaren en de bezuinigingen in die sector denkt <i» staatssecretaris pas na de zomervakantie af te hebben. Het i I betreurenswaardig dat het zo lang moet duren. Terecht heel de oppositie hem verweten, dat die totaalvisie er nog steefEj niet is. De regeringsfracties van CDA en VVD konden daa^" om niet veel meer doen dan de staatssecretaris schoorvo?® tend toch maar weer het uitstel te geven waarom hij vroef^ Dat heeft echter wel tot gevolg dat er dit jaar, en wellicP". ook volgend jaar, nog hap-snap op de volksgezondheid zPa^ worden bezuinigd, zonder dat men kan overzien wat de totj30 le effecten daarvan zijn. Ie" Titus Brandsma Je gelooft je eigen ogen niet als je het bericht in deze krant leest dat ons inlicht over de mening van de Titus Brands- mastichting in verband met de diocesane werkdag voor Kerk Scholfilet met groentensaus, aardappelen of rijst chokosvla Nodig roor twee personen: 300 g scholfilet, zout, 1 le pel citroensap, 2 a 3 lepels olie, 1 ui, 100 g champig nons, 1 grote prei, 1 papri ka, 2,5 dl bouillon (kippc- bouillon tablet), 1 lepel sherry, 1 lepel ketjap, dja- hé, 1 theelepel suiker, sel derij; 0,5 tot 1 kg aardappelen of 250 g droogkokende rijs; 0,5 liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena, 2 volle lepels gemalen ko kos. Spoel de scholfilets af onder de koude kraan, knip of snijd ze in vieren en laat ze op een vergiet uitlekken. Strooi zout over de vis en druppel er ci troensap op. Dep de stukjes vis na vijf minuten droog met een dot keukenpapier en bak ze in warme olie lichtbruin gaar in een braadpan. Schep de gare vis in een schaal, warm hou den is niet nodig. Bak in het overblijvende vet (of voeg iets olie toedunne lange snippers ui lichtbruin. Voeg gehalveerde champig nons toe met kleingesneden prei en paprika. Doe er de hete bouillon bij en kook de groenten „beet "gaar in vijf mi nuten. Doe er sherry, ketjap, djahé en suiker bij en laat ver volgens de vis warm worden in de saus. Dien het gerecht op in de schaal, waarin de gebak ken vis heeft gestaan en strooi er fijngeknipte selderij over. Deze visschotel smaakt zo wel bij aardappelen als bij rijst. Zet de helft van de melk op. Meng cacao, suiker en maizena tot de klontjes uit de cacao zijn en maak er met weinig koude melk een papje van. Schenk bij dit papje wat van de hete melk, doe het in de pan en laat de vla al roerende even door koken. Voeg van het vuur de overige koude melk toe en het grootste deel van de kokos. Garneer de geheel afgekoelde vla met de achtergehouden kokos. JEANNE Echt nogmaals '40-'45 her denken doet de Haagse Post deze week nauwelijks. Wel wordt aandacht besteed aan het antisemitisme maar dan in vooroorlogs Nederland. Vraag: is er veel veranderd Prof. Gans, buitengewoon hoogleraar in de geschiedenis van de joden: „Die spandoe ken bij Ajax daar zie ik geen bewust antisemitisme in; ik zeg niet dat het vriendelijk is, maar god, een stel Rotter dammers doet dat. Veel ge vaarlijker zijn die hele nette mensen, die zeggen: ,Het zijn heel respectabele lui maar het moeten er niet te veel zijn'. Of die zeggen: .Het is niet verstandig'. Natuurlijk is er in Nederland altijd antise mitisme geweest, maar ik vind het te betreuren dat er maar een woord voor bestaat dat vooral sinds 1945 zo bela den is. Ik vind niet dat je een man uit een achterbuurt die in een kwade bui .rotjood' roept en de daden van Hitier over een kam moet scheren". De joden van toen zijn mis schien in Nederland de Tur ken van nu als het om discri minatie gaat. De Turken in Delft hebben in elk geval angst. Zij worden aangeke ken op de schietpartij van een van hen. Een voorbeeld: „Een Turkse vrouw ging on langs winkelen met haar kin deren. Een automobilst die haar zag lopen stopte, draaide zijn raampje omlaag en riep: „Turki, Turki, stomme Tur ki". Ze zette het op een lo pen, terug naar huis, de kin derwagen met een hand voor zich uitduwend, haar dochter met de andere hand achter zich aantrekkend". De Haagse Post laat verder de vraag min of meer open waarom het mis ging met André van der Louw in Den Haag. IXSütRS Elsevier, wat volumineuzer dan de andere weekbladen, herdenkt natuurlijk ook de Tweede Wereldoorlog. De omslag echter slaat op een gesprek met Philips-presi dent W.Dekker. Hij zegt: „Soms denk je wat heb ik in dit land nog te zoeken". Die Philips-directeur W. Dekker- ...soms denk je wat heb ik in dit land nog te zoeken. kreet slaat dan op de naar zijn mening „voortdurende hetze" jegens multinationals. De minst goede woorden heeft meneer Dekker over voor het IKV. „Gisteren reed ik naar huis en hoorde ik via de radio een IK V-uitzending voor de jeugd. Nou dat deed mij denken aan de tijd van de Hitlerjugend. Er wordt verkondigd dat iedereen aan de zogenaamde anti-kernbe weging moet meewerken en hoe men dat moet doen". Het rommelt in ons gevange niswezen vindt Elseviers Ma gazine. Humaniteit staat te genover personeelsgebrek, er worden drugs verhandeld, niet de gedetineerden krijgen de klappen maar de bewa kers: „ik vind het heel moei lijk om niet je oor te lenen aan stemmen die uitsluitend zeggen: en veel harder er op. Dergelijke incidenten zijn erg frustrerend voor de opbouw van een evenwichtig beleid. Bewaarders lezen ook de kranten; en het zijn zulke za ken die iedere keer toch weer gevoelige tikken uitde len", zegt mevrouw Virginie. Korte-Van Hemel, staatsse cretaris van justitie. De politie in Amsterdam mag uitbreiden, of het veel effect zal hebben staat te bezien, meent Elsevier. De agenten vinden Amsterdam niet zo leuk meer. „Een baan in de hoofdstad wordt door velen namelijk minder aantrekke lijk gevonden dan in de meeste provincieplaatsen waar het dikwijls prettiger is te wonen en de problemen en gevaren van het werk me te groot zijn. Als er elders geen plaats meer is en men moet noodgedwongen toch in Am sterdam beginnen vertrek ken velen na enkele jaren weer". „Als je niet een heel volk kan redden, red dan de kin deren, want die zijn de toe komst van het volk". Onder die titel brengt De Groene vele herinneringen aan de oorlog, het verzet, de joodse onderduikers. Ware verhalen met centraal een oorlogsver haal van een redacteur van De Groene Amsterdammèr, waarin hij zijn treinreis be schrijft vanuit de crèche te genover de Hollandse Schouwburg in Amsterdam waar de voor deportatie be stemde joden zich bevonden, naar zijn pleegouders in Heerlen. Het verhaal van een van de 4500 joodse kinderen die werden gered. Een verge ten hoofdstuk uit de geschie denis van vervolging en ver zet van gewone mensen. Verder een dagboekpagina uit Nicaragua onder meef over het bezoek van de paus aan dat land: „Hoe hij het lef had om ons hier de les te ko men lezen, maar ook: wat eenschitterende reactie van ons volk dat verbijsterd was over de arrogantie van ie mand en kwaad omdat hij niets zei over de oorlog tegen ons. Voor hét eerst in de ge schiedenis werd een paus ge confronteerd met een bewus te menigte, een menigte die niet alles voor zoete koek slikte. Prachtig was dat, toen hij zich niet meer verstaan baar kon maken, toen het volk protesteerde Ook De Tijd wijdt enige aan dacht aan ooorlog, verzet en jodenvervolging; een gevoe lig verhaal over een joods meisje dat in 1945 wachtte op de terugkeer van haar ou ders. Voor de rest vindt Maarten Engwirda (D'66) dat- zijn partij „weer op weg" is en wordt het management in Nederland op de korrel geno men. Engwirda over de neergang van D'66: „Wij zijn te netjes geweest en bovendien had Jan Terlouw nooit tijd en nog belangrijker was zijn ver stoorde relatie met de pers. Hij voelde zich onheus beje gend en dus weigerde hij verder de pers nog uit te leg gen dat we het toch weer heel aardig gedaan hadden. Typisch D'66: we zijn twee maal aan de macht geweest en hebben tweemaal geen kans gezien met die macht om te gaan. Misschien zijn we te principieel geweest". OGEM en RSV vielen als ge volg van mismanagement, misstanden in vennoot- schapsland. Prof.Slagter neemt het deze week in De Tijd op tegen Pieter Lake- man, zacht tegen hard, duif tegen havik. Lakeman ziet niets liever dan dat de schul digen worden aangepakt: „De preventie is er al mee gebaat als die man in ieder geval zijn huis en zijn auto's moet verkopen en dat zijn pensioenpenningen zodanig worden ingekrompen dat hij naar het bijstandsniveau zakt. Gewoon, dat hij failliet gaat". Slagter, ontsteld: „U wilt duidelijk bloed zien!" Hervormd Nederland, oecu menisch opinieweekblad, geeft geen opinie over de oorlog en alles wat daaraan vast zat. Wel over de boek verbrandingen in nazi-Duits- la'nd van vijftig jaar terug en over een goed bedoeld boek van Lisette Lewin, getiteld „Het clandestiene boek '40- '45". Het wordt afgekraakt. Vleiender is het titelverhaal ovér de nieuwbakken schrijf ster Marijke Höweler. Ze prijkt op de voorpagina. Merkwaardige uitspraak van haar: „Het komt veel vaker voor dan je zou denken dat het verplegend personeel of de psychiaters in inrichtin gen jaloers zijn op de patiën ten. E zit een geweldige char me in het feit te mogen doen wat je graag 'wilt. Het is toch best voor te stellen dat het heerlijk is met je handen in je bord te zitten en dat over de tafel te kladderen?" Nog een psychiatrisch onder werp in Hervormd Neder land: „De natuur wil ons dood hebben", zegt chrono- bioloog Rietveld uit Leiden, die alles weet over de in vloed van weer, klimaat en 24-uurs ritmen op de mens. Over zijn werk zegt hij: „Wij proberen uit te zoeken wat de individuele verschillen tussen de biologische klok ken zijn en hoe eventuele ontregelingen zijn te voorko men. Op die manier kunnen, •we bijdragen tot een betere verhouding tussen mens en milieu. Dat is minder specta culair dan een hartoperatie maar wel belangrijk voor het welzijn van de mens". De kleurenbijlage van Vrij Nederland is deze week voor een zeer groot gedeelte ge wijd aan de belevenissen van Wim Kok...minister-presi- dent geeft valse voorlich ting. de Nederlandse dwangarbei ders in Duitsland in de Tweede Wereldoorlog. Het weekblad opent met een blik op de schimmige wereld van de apothekers, „een groep vrije ondernemers in de ge zondheidszorg die eigen wet ten kent en het eigen inko men vast s*elt. Er zijn er 1100 van in Nederland. Ze hebben een gezamenlijke omzet van een slordige twee miljard gulden. Stuk voor stuk zeer fortuinlijke zakenmensen die vertroeteld worden door een heel bijzonder ondernemers klimaat: de gemeenschap (ziekenfondsen) betaalt hun kosten, draagt de risico's, zorgt voor en goed pensioen, terwijl uitsluitend de apothe kers de baten incasseren. Zo komen ze gemiddeld op een inkomen van een half mil joen". Wim Kok meent dat de mi nister-president valse voor lichting geeft: „Waar je Lub bers nooit meer over hoort, dat is dat de drie vakcentra les MHP, CNV en FNV in een unieke gemeenschappe lijke actie begin december een plan op tafel hebben ge legd bij het kabinet om de hoogstbetaalden evenveel te laten inleveren als de laagst betaalden en dat hij, zijn ka- binet, nee heeft gezegd tegen dat plan met een obligate verwijzing naar de dolge draaide belastingschroef". En dan zo maar Terzijde: „Aangepast argument: Tur ken vertrouw ik niet, maar Janmaat is erger". en samenleving in de kath6 drale Basiliek St. Bavo i)e y Haarlem. Deze StichtirLn merkt op, dat een niet-liturgan sche bijeenkomst die in de kf^ thedraal werd gehouden r strijd is met Canon 1128 vjf het CIC. Ten tijde van de c kerk in de eerste eeuwen het christendom werden plaatsen voor de EucharistiF vieringen de woonhuizen v| de christenen gebruikt. den toen „andersdenkend^ gelovigen paus Petrus of i van zijn opvolgers ook ingl licht hebben over het feit t" de liturgische diensten werd# gehouden in gewone woonhifi zen? Nota bene in dezelfj woonruimten waarin werd gekookt, Joodse grap. werden verteld en slaapki mers te vinden waren, waan zonder enige twijfel zeer on-l turgische handelingen werdj verricht? Een protest is op 2 plaats tegen het gebruik de nagedachtenis van onze tus Brandsma als reclame vd een Stichting, die gevoril wordt door een groep katn lieken die het volstrekt tegel overgestelde te zien geeft v de waarden, waarvoor Tit Brandsma zijn leven gaf. J.F.J.Jansen, LEIDSCHE M DAM. AF EN TOE ZON DE BILT (KNMI) - Een hogeZ< drukgebied boven Italië en oi land verplaatst zich geleidelik naar het oosten. Als gevojj hiervan kunnen morgen wo kenvelden van de oceaan oi land binnendringen. Mogelii valt er een bui, maar van tl"l tot tijd breekt de bewolking komt de zon te voorschijn. Ij. middagtemperatuur is ongi veer 18 graden. De wind blij zuidoost en is morgen matj In het weekende blijft de zuiiT" oostelijke luchtstroming voo»V duren. Deze stroming voë geleidelijk wat drogere lud aan, zodat er op zonnige per®II den gerekend mag word%n Hier en daar kan zich echtUj ook een bui ontwikkelen. ET middagtemperatuur blijft H het weekeinde 18 gradef J Maar na zondag is het tolar met dit warme weer gedaah. want de wind draait naLj^ noordwest en voert koudeL lucht aan. De middagtemperr tuur wordt dan niet hograr meer dan 16 graden. |ldi Eeide geh bei Eindhoven I bew Den Helder l.bew. Aberdeen geh bew. «in N#«erd emp sief 1 0 i 1 0 rt onbew. 24 12 Klagen furt geh.bew. 18 Kopenhagen l.bew. Locarno onbew. Londen geh. bew Luxemburg mist Malaga geh.bew. 7 0 rt 5 2 rt l 0 ÏID I otfcas 5 o 7 0 2 ifStb li' Mallorca Malta München 22 14 0 onbew. 13 .ijide trk 21 10 0 ifl Stockholm geh bt Casablanca geh. bew. 18 15 Istanbul onbew. 18 12 Las Palmas onbew. 15 Beiroet onbew. 23 15 Tel Avtv l.bew. 22 15 Tunis geh.bew. 27 14 °b'

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2