Speciaal voor zondag. Bestrijding onderzeeërs is spel van kat en muis Brussel weert gastarbeiders Kernraketten niet meetellen in Genève Kernenergie, bezuinigingen en raketten centraal in regeringsverklaring Kohl Italiaans 2 parlement naar huis Reagan trekt wettigheid van regering Nicaragua in twijfel 5.95 10.- 6.95 4.95 495 12.50 9.95 3UITENLAND EeidóüQowiaAit DONDERDAG 5 MEI 1983 PAGINA 11 Sovjet-diplomaten Ilran uitgewezen LONDEN Iran heeft giste ren achttien Sovjet-diplomaten opdracht gegeven het land binnen twee dagen te verlaten. Zij zijn beschuldigd van „in menging in de Iraanse aange legenheden door het onder houden van contacten met verraderlijke agenten". Verder is in Teheran bekendgemaakt dat de onder controle van Moskou staande communisti sche Tudeh-partij is ontbon den. Een aantal leden is opge pakt. Een van de partijleiders zei in een verklaring voor de televisie, dat hij sinds 1945 voor de Sovjet-Unie heeft ge spioneerd. Nieuwe aardbeving treft Coalinga SAN FRANCISCO Een tweede aardbeving met een kracht van 4,4 op de schaal van Richter heeft gisteren de Californische stad Coalinga getroffen, waar maandag 45 mensen werden gewond na een veel zwaardere aardbe ving. Inwoners renden in pa niek de straat op, toen gebou wen die sinds maandag al deels in puin lagen begonnen te schudden of verder instort ten. Niemand raakte gedood of gewond. Noodweer in oosten van Sovjet-Unie MOSKOU Het oosten van de Sovjet-Unie beleeft het stormach- tigste weer van de eeuw. Een dag blad in Moskou berichtte gisteren dat een orkaan wegen en bruggen heeft vernield en honderden wo ningen in het water zijn komen te staan. Stortregen brak het ijs in be vroren rivieren en deed ijsschotsen met grote snelheid terechtkomen tegen dammen, waardoor nog meer wateroverlast ontstond. In berich ten uit Peking was al eerder mee gedeeld dat dezelfde orkaan eind vorige week in het aangrenzende noordoosten van China hevige sneeuwval had veroorzaakt. Stier als rijpaard De 13-jarige Louise Nielsen uit het Deense plaatsje Bo- vlund wilde, net als zoveel andere meisjes bij haar uit de buurt, leren paardrijden. Maar daar hadden haar ou ders het geld niet voor. Op hun boerdij hielden haar ou ders echter wel wat kalve ren, zodat Louise van de nood een deugd heeft ge maakt en nu dagelijk op haar stierkalf een ritje door de omgeving maakt. Louise vindt het stierrijden zeker zo leuk als paardrijden en het dier heeft, zo verzekerde de jonge ruiter, best zin in zijn dagelijkse ritje. „VS hebben tegen communisme te recht i.commur 11 strijden" Ij washingtoi van de Dolitiel WASHINGTON De leider de politieke vleugel van het Salvadoraanse verzet, Guillermo Ungo, heeft giste ren verklaard dat de Verenig de Staten het recht hebben het communisme uit Midden- Amerika te weren. Maar dat doel kan wat El Salvador be treft het beste worden bereikt door een „politieke, democrati sche regeling". Ungo riep de Amerikaanse regering op on derhandelingen te beginnen met het verzet in El Salvador. Amerikaanse functionarissen onderstrepen de integriteit van de figuur Ungo. Maar hij is verbonden aan de FMLN, de overkoepelende verzetsbe weging, die in de ogen van Moskou communistisch is. Beperkte amnestie jin El Salvador SAN SALVADOR De Sal vadoraanse assemblee heeft een amnestiewet aangenomen, die volgens de regering de guerrillastrijders moet aan moedigen hun wapens neer te leggen. De amnestie geldt voor personen die om politieke re denen zijn veroordeeld tot ge vangenisstraffen van vier jaar of minder. Ook guerrillastrij ders die bereid zijn hun wa pens neer te leggen vallen on der de wet. De amnestie geldt niet voor personen die zijn veroordeeld wegens moord, ontvoering of verkrachting en evenmin voor buitenlanders die in El Salvador zijn opge pakt wegens hun banden met het verzet. ROME Italië gaat naar de stembus. Dit is defeni- tief geworden doordat president Pertini gister avond het Italiaans parle ment (Senaat en Kamer van Afgevaardigden) heeft ontbonden. Pertini had er heel wat voor over gehad het parlement nor maal zijn rit te laten uitzitten, tot volgend jaar zomer. Hij liet zelfs zijn staatsrechtelijke plaatsvervanger en senaats voorzitter Morlino nog een ui terste poging wagen een rege ringsmeerderheid te vinden en zo vervroegde verkiezingen te voorkomen. Maar ook Morlino stuitte op de onwil van de Ita liaanse socialistische partij om aan iets anders mee te werken dan aan vervroegde verkiezin gen. De mislukking van de in formatiepoging van Morlino betekent dus parlementsont- binding en nieuwe verkiezin gen, mogelijk op zondag 26 juni. DEN HAAG Na een week koortsachtig zoeken staakte de Noorse marine eergisteren de speurtocht naar een „indringer" in de Hardangerfjord. De Zweden hebben vorig jaar wekenlang verbeten maar tevergeefs jacht gemaakt op „vreemde onderzeeërs" bij de marinebasis Musko. Ondanks alle moderne hulpmiddelen bleken bei de landen niet in staat on genode gasten naar de op pervlakte te dwingen. De vraag lijkt gerechtvaar digd of effectieve onder- zeebootbestrijding wel mogelijk is, of in de Ne derlandse kustwateren Noorse en Zweedse toe standen te verwachten zijn en wat dan het nut is van de Orion en de Bre- guet Atlantique, de Ne derlandse marinevliegtui gen die speciaal zijn uitge rust voor de jacht op on derzeeërs. „Het bestrijden van onder zeeërs is nog steeds een moei zaam bedrijf, een spel van kat en muis. Dat is zo op grote open wateren, zoals de Atlan tische Oceaan. Maar dat geldt nog veel meer voor kustwate ren in het algemeen, die van Noorwegen, Zweden en Dene marken heel in het bijzonder", zegt kapitein ter zee b.d. A. Lind, die verbonden is aan het Nederlands Instituut voor In ternationale Betrekkingen in Den Haag. In hoog tempo somt de kapi tein b.d. de moeilijkheden op waar de marines van de Scan dinavische landen bij hun jacht op „indringers" mee te kampen hebben. „Op de eerste plaats is er de melding. Hoe betrouwbaar is de man of vrouw die zegt een onderzeeër te hebben gezien? Wanneer je dan besluit te zoeken, krijg je te maken met een aantal ei genschappen van kustwateren die de peilingen bemoeilijken. In Scandinavië vormen de na tuurlijke omstandigheden een tweede struikelblok: eilandjes, fjorden, onregelmatige rotsbo dem, grote verschillen in wa terdruk, lagen van koud en warm en zout en zoet water. Dat zijn allemaal factoren die zorgen voor afwijkingen in de sonarpeilingen en die er toe leiden dat de vreemde onder zeeër, ondanks de inzet van vliegtuigen, schepen en eigen onderzeeërs, moeilijk wordt opgemerkt. Dat betekent dus ook dat hij er vrijwel onge merkt vandoor kan gaan. In de uitgestreke wateren van de Atlantische Oceaan is dat net even anders. Daar heb je wei nig vervorming door de bo dem, wrakken of waterlagen en betekent een echo van de sonar vrijwel altijd prijs". Paars van ademnood Kapitein b.d. Lind heeft er zo zijn twijfels over of de Noren en Zweden inderdaad al die tijd vreemde onderzeeërs op het spoor zijn geweest. De zwakte van onderzeeërs is na melijk dat ze in normale gevallen elke zes uur bo ven water moeten komen om verse lucht in te nemen. Ze zijn dan uiterst kwetsbaar. Zo dra een deel van de onder zeeër boven de waterspiegel uitsteekt, kan dit op een radar scherm worden waargenomen en is de indringer ontdekt. „In het uiterste geval kan men zo'n 72 uur onder blijven, maar dan komen ze paars van ademnood naar boven. Van daar dat ik er zo mijn twijfels over heb als de jacht op een onderzeeër langer dan drie da gen duurt, zonder dat men hem vindt". Verder wijst kapitein Lind op de weloverwogen terminologie van de onderzeebootbestrij ders. Wanneer die spreken over een „mogelijke onder zeeër" houdt dat niet meer in dan een vermoeden. De twee- de stap is de „waarschijnlijke onderzeeër": men heeft met luisterapparatuur geruis ge hoord of luchtbellen en olie vlekken gezien, die mogelijk aan de indringer toebehoren. De derde en laatste fase is de „zekere onderzeeër", wat bete kent dat hij aan de oppervlak te gekomen en gezien is. In Noorwegen en Zweden is vol gens Lind vrijwel steeds spra ke geweest van een „mogelijke onderzeeër". Niet geraakt Zowel Noorwegen als Zweden hebben de „indringers" meer dere malen met raketten en dieptebommen bestookt, overi gens zonder succes. Hoe kan dat?, was de vraag aan com mandeur-vlieger b.d. H. van der Kop, deskundige op het terrein van vliegkampschepen en onderzeebootbestrijding. Volgens Van der Kop „is het nooit de bedoeling geweest, noch van de Zweden, noch van de Noren, die indringers te raken". Wie dieptebommen en raket ten gebruikt, zo verklaart hij, geeft een signaal aan het land van herkomst van de vreemde onderzeeër dat zijn geduld op raakt. Maar dat is wel wat an ders dan het daadwerkelijk aan de oppervlakte brengen of het vernietigen van een vreemde onderzeeër. „In vre destijd zou dat enorme inter nationale gevolgen hebben. Die probeer je koste wat kost te vermijden. De Noren heb ben duidelijk hun tanden laten zien, daar gaat het om". De commandeur-vlieger b.d. is dan ook van mening dat de Noren de ongenode gast na het uitdelen van de plaagstootjes en waarschuwingen gewoon hebben laten vertrekken. Hij wijst er verder op, dat het voor de Noren een ondoenlijke taak is hun hele kustlijn 24 uur per etmaal te controleren op de aanwezigheid van vreemde onderzeeërs. „De Noorse kust is 3.200 kilometer lang. Zoiets kun je van een land met 5 miljoen inwoners toch niet verwachten?". Noordzee te ondiep Dan blijft de vraag waarom nooit vreemde (Russische) on derzeeërs voor Hoek van Hol land worden gesignaleerd. Men mag toch aannemen dat de Sovjet-Unie niet alleen ge ïnteresseerd is in de Zweedse kustverdediging en de Noorse marinebases, maar ook in Rot terdam, in geval van oorlog de pa. Maar volgens de deskundigen is de Noordzee, op de vaargeu len na, te ondiep voor spiona- ge-onderzeeërs. Volgens de CDA-Kamerleden Joep de Boer en Henk Couprie, beiden ex-marinemannen, kun je in de Noordzee onder water zó slecht uit de voeten, dat je noodgedwongen boven water moet blijven varen. Van spio nage is dan geen sprake meer. Wie meer over Rotterdam wil weten, zal zijn informatie op een andere manier (consu laat?) moeten verzamelen. Vandaar ook dat de Neder landse onderzeebootbestrijding (Orions, Breguets Atlantique, fregatten en onderzeeërs) zijn aandacht kan richten op het door ons land te bewaken oos telijke deel van de Atlantische Oceaan, waar niet-NAVO-on- derzeeërs wel kunnen worden aangetroffen. Volgens de deskundigen is er geen reden ernstig bezorgd te zijn over de kwaliteit van de opsporing en bestrijding van onderzeeboten bij de NAVO. De Boer en Couprie: „De pro blemen die er nu zijn, zijn er altijd al geweest. Eventuele te genstanders hebben daar trou wens net zoveel last van als Couprie wijst er nog met enige trots op dat de Holland Sig naal-fabriek in Hengelo mo menteel „de beste sonar-appa- ratuur ter wereld" produceert. „Als alle NAVO-landen die apparatuur zouden gaan ge bruiken, zou de kwaliteit van de onderzeebootbestrijding na tuurlijk nog verder stijgen". BRUSSEL De burgemeesters van de 19 Brusselse gemeenten hebben gisteren unaniem besloten de toe gang van vreemdelingen te beperken. Zij treden hier mee in het spoor van hun collega Nols van Schaarbeek, die al enige tijd geleden de loketten van de burgerlijke stand sloot voor vreemdelingen. Nols sloot toen bovendien enkele scholen, die voornamelijk be zocht worden door kinderen van gastarbeiders. Op andere scho len in Schaarbeek zullen er met ingang van het nieuwe school jaar aparte speelplaatsen en deuren komen voor Belgische scho lieren en voor immigranten. Met vreemdelingen hebben de Brusselse bestuurders vooral de burgers uit niet-EG-landen op het oog, met name Turken en Noordafrikanen, al wordt dat niet met zoveel woorden gezegd In een verklaring stellen de burgemeesters dat zij vreemdelingen zullen weigeren indien de getalsverhouding met de oorspronke lijke bevolking verstoord raakt of als de veiligheid in het ge drang komt. Met hun actie nemen de burgemeesters een voorr- schot op een wetsontwerp waarin de immigratie van vreemde lingen aan banden wordt gelegd. WASHINGTON Het Witte Huis heeft gisteren ongewoon scherp kritiek geleverd op het besluit van een Congrescommis sie geen geld (bijna 60 miljoen gulden) beschik baar te stellen voor gehei me acties van de CIA in Nicaragua. Operaties die, zo bleek gisteren, veel verder gaan dan de rege ring Reagan wil doen ge loven. Tot gisteren werd steeds ge zegd dat de CIA-operaties be doeld zijn om wapenhulp van uit Nicaragua aan het verzet in El Salvador tegen te gaan. Gis teren zei het Witte Huis dat de acties ook nodig zijn „voor het geval Nicaragua andere lan den binnen valt". Waarom dergelijke hulp niet binnen de officiële militaire hulp wordt gegeven, wilde men niet zeg gen. Later ging president Reagan nog een stap verder toen hij de legitimiteit van de Sandinistische regering in twijfel trok. Hij noemde de door de CIA gesteunde aan hangers van ex-dictator Somo- za „vrijheidsstrijders" en maakte een scherp onder scheid tussen hen en het ver zet in El Salvador. „Daar zijn het guerrillastrijders, die vech ten voor een beperking van de vrijheid". President Reagan zei voorstander te zijn van openlijke steun aan de „vrij heidstrijders" in Nicaragua, maar niet als het Congres aan die hulp beperkingen ver bindt. HULPGEROEP GEFOLTERDE GEVANGENE OP DE RADIO BRASILIA In de Braziliaanse stad Porto Alegre heeft een ra dio-uitzending waarin het hulpgeroep van een gemartelde ge vangene te horen was, veel opzien gebaard. De maker van de uitzending was de journalist Flavio Alcarez, die een gevangenis straf uitzit, maar zijn journalistieke werk in de gevangenis mag voortzetten. Zo maakt hij dagelijks een uitzending voor een plaatselijk radiostation. Met zijn bandrecorder registreerde hij hoe een gevangene om hulp vroeg en smeekte niet langer gesla gen te worden. Bovendien zijn op de band de bedreigingen van drie gevangenbewaarders te beluisteren. De gouverneur van de staat Rio Grande do Sul heeft een onderzoek naar de folteringen Barricade in vlammen In het centrum van Lyon rij den belangstellenden op brommers en scoooters langs een brandende barrica de. In Lyon kwam het giste ren, net als eerder in andere Franse steden, tot felle bot singen tussen de ai twee maanden stakende medische studenten en de politie. Bij de gevechten raakten vier studenten gewond, werden vernielingen aangericht en gingen de barricades in vlammen op. (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN De Duitse rege ring van christen-demo craten en liberalen blijft vasthouden aan het ge bruik en de verdere ont wikkeling van kernener gie. Voor het opslaan van het radio-actieve afval dient snel een oplossing gevonden te worden. Dat heeft de Bondskanselier Kohl (CDU) gisteren in zijn regeringsverklaring gezegd. Bij het vreedzame gebruik van kernenergie hebben wij een hoge mate van veiligheid be reikt. Wij kunnen deze milieu vriendelijke energiebron niet missen!, aldus de bondskanse lier in zijn verklaring, waarin hij de hoofdlijnen van het re geringsbeleid voor de komen de vier jaar uiteen zette. Kohl signaleerde dat het her stel van de economie is begon nen, al zal de werkloosheid nog blijven stijgen. In Duits land zijn momenteel ruim 2,2 miljoen mensenwerkloos. De kanseli'er zei dat zijn regering „minder staat en meer particu lier initiatief wil". Door middel van forse bezui nigingen willen de christen democraten en liberalen de overheidstekorten de komen de jaren terugdringen. In een strakke bezuinigingspolitiek ziet Kohl meer mogelijkheden voor een herstel van de econo mie dan in werkgelegenheids programma's. Uithalend naar de vorige regering van socia listen zei hij: „Zogenaamde werkgelegenheidsprogramma's hebben miljarden opgeslokt, zonder dat ze de stijging van de werkloosheid hebben kun nen afremmen!". Op het terrein van vrede en- veiligheid blijft de Bondsrepu bliek vast verankerd in de NAVO. Kohl ging vierkant achter de plaatsing van Ame rikaanse kruis- en Pershingra- ketten, als Moskou het Westen nij de onderhandelingen in Genève niet ver genoeg tege moet komt. Tijdens de toespraak van Kohl deed zich een incident voor. Petra Kelly en Gaby Gott- wald, afgevaardigden van de alternatieve Groenen, ontrol den naast het spreekgestoelte een groot rood spandoek. De tekst hekelde de steun van Kohl voor de rol van de Vere nigde Staten in Nicaragua. Nog voor iedereen de tekst had kunnen lezen, nam perso neel van de spandoek in beslag. RUITENHEER Kohl op 4 juli naar Andropov BONN De Westduitse Bondskanselier Helmut Kohl gaat op 4 juli op bezoek bij de Russische leider Joeri Andropov. Hij acht een persoonlijke kennismaking met de nieuwe Sovjet-leiding van belang, zo zei hij gisteren. „Als wij blijk geven van goede wil, kunnen we een uitgebreide samenwerking tegemoet zien op het gebied van de politiek, economie, wetenschap en cultuur". Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. FRANKRIJK: PARIJS, WASHINGTON Frankrijk blijft bij het stand punt dat de onafhankelijke Franse kernmacht geen rol mag spelen bij de onderhande lingen tussen de VS en de Sovjet-Unie in Genève, zoals het laatste land in zijn jongste voorstellen heeft geëist. Frankrijk „is geen gespreks partner" in Genève en be schikt alleen over strategische kernraketten, terwijl de on derhandelingen in Genève gaan over de beperking van kernraketten voor de middel lange afstand, aldus de Franse regering. De Britse minister zei op de eis van Moskou om de Britse en Franse kernmacht mee te tel len in Genève dat wanneer dat gebeurt de Sovjet-Unie het monopolie krijgt over de te land gestationeerde kernraket ten in Europa. De Amerikaanse minister van defensie Weinberger noemde het jongste voorstel van de Russische partijleider Andro pov om van een gelijk aantal kernkoppen uit te gaan „be moedigend en een wijziging van vroegere standpunten". Ook president Reagan zei „be moedigd" te zijn. De Westduit se bondskanselier Kohl heeft gisteren verklaard dat het Russische aanbod over nucle aire gelijkwaardigheid aan toont dat de Sovjet-Unie „nog niet het laatste woord heeft gesprokén over het Ameri kaanse voorstel om tot een in terimakkoord te komen. Begin vorige maand had de Sovjet- Unie een dergelijk Ameri kaans voorstel om tot een be perking van het aantal raket ten te komen, nog verworpen. ADVERTENTIE Spinchrysanten, per bos Tuingeraniums, per stuk 2.75 Lange rozen, rood of rose, per bos Fresia's, per bos a®® Begonia's of potchrysanten, in verschillende kleuren, 1 /N a®« 3 stuks ISJr per stuk 3.95 Babyrozen, diverse kleuren, 7 stuks,'per bos a«® Fleurig Moederdagboeket, QC per bos 3®® O.vJÜ Stephanotus, per stuk ®s® Bakje met 3 plantjes, fleurig opgemaakt Alle bloemen cn planten zolang dc voorraad strekt. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11