Van Agt, boos na kritiek, wil niet naar Brabant Aardige opsteltitels bij havo Barbra Streisand: Interesse voor film met Paul Verhoeven binnenland CeidaeSotncwt Advies: geef jongeren groeibaan' van 32 uur Mjcwmru) Kabinet wil investeren in Z.-Afrika aan voorwaarden binden DINSDAG 3 MEI 1983 PAGINA 9 Boeren door natte weer weken achter 'DEN HAAG Het natte weer in ,april begint de Nederlandse boeren parten te spelen. Vooral de akker bouwers liggen met hun bouwplan nen twee tot vier weken achter. Veehouders zijn genoodzaakt het ivee dat al in de weide was gebracht weer terug te brengen naar de stal. De problemen doen zich in het hele land voor, alleen op de zandgron den wat minder. Van de suikerbie ten, die normaal rond tien april de grond in gaan, is tot nu toe nog maar 25% uitgeplant. Van de aard appelen zit zelfs pas 10% in de grond. Er wordt gevreesd voor een lagere produktie. Wachthuisje van vredesberaadvernield VENRAY Een wachthuisje van het vredesberaad Venray, voor de ingang van de vliegbasis de Peel, is gisteravond in brand gestoken en totaal vernield. Het wachthuis je, een voormalige bouwkeet op wielen, was twee weken geleden door het vredesberaad bij de vlieg basis neergezet als een symbolisch protest tegen de mogelijke plaat sing van kruisraketten in De Peel. Leden van het vredesberaad ge bruikten het wachthuisje om tij dens de weekeinden een wake te houden. Volgens de politie van Venray is er sprake van opzet. De deur van het wachthuisje was opengebroken. Biizondprp hpzopkpr De militaire luchthaven Valken- Dlj^unaere DezoeKer burg bij Katwijk had gisteren een bijzondere bezoeker: Een AWACS radar vliegtuig van de Navo, die een groot aantal ver schillende starts en landingen uitvoerde. Studieresultaat telt niet meer voor beurs DEN HAAG Het studieresultaat telt niet meer mee voor het al dan niet toe kennen of voortzetten van een studie beurs voor wetenschappelijk onderwijs. Minister Deetman heeft dit de besturen van de universiteiten en hogescholen be richt. De gewijzigde regeling geldt alleen voor studenten die volgens de twee-fa- sen-structuur worden opgeleid. Hierbij is de cursusduur vier jaar en kan de studie duur ten hoogste twee jaar meer bedra gen. In de oude regeling kon de studie duur meer dan zes jaar belopen. De stu dietoelagen werden gemiddeld voor een jaar of zes genoten en konden worden stopgezet als de studieresultaten te wen sen overlieten. Lokethandelingen postgiro duurder DEN HAAG Enkele Post- giro-tarieven voor lokethan delingen zijn gisteren ver hoogd. De grootste verho ging geldt voor het recht voor gewone cheques, die van twee gulden op 2,50 gulden is gebracht. Ook het recht voor binnenlandse postwissels is met vijftig cent verhoogd en bedraagt nu vier gulden. De overige verhogingen, steeds een 'kwartje, gelden voor het gi- rostortingsrecht 1,75), het recht voor verzamelcheques 2,25) en het recht voor zichtcheques (twee gulden). „Er zit schot in Rijnzout-overleg" DEN HAAG Er begint eindelijk schot te komen in het overleg over zoutvervuiling van de Rijn door afval- produkten van Franse kalimijnen. Staatssecretaris Van Eekelen van bui tenlandse zaken meldde gisteren dat de Franse regering binnenkort het rijn- zoutverdrag ter ratificatie aan het Franse parlement zal aanbieden. Tij dens recent overleg zijn aanpassingen aangebracht die alle partijen tevreden kunnen«stellen. Frankrijk mag het zout in de bodem injecteren op een andere plaats dan oorspronkelijk was voorzien en de Bondsrepubliek heeft de garantie gekregen dat dit geen vervuiling van zijn grondgebied zal opleveren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het CDA is opschudding ont staan over weer eens een solo-actie van mr. Dries van Agt. Op. bezoek bij de Gazelle-fabriek in Dieren, waar hij een boek kreeg over sport en racefietsen, liet de oud-premier blijken dat hij toch maar geen com missaris van de koningin in Noord-Brabant wilde worden. Hij heeft meer interesse in het commis sariaat van Gelderland, dat eveneens dit jaar vrijkomt. Volgens som migen is hij ook niet af kerig van het burge meesterschap van Den Haag, waar wellicht drs. Schols voortijdig ver trekt. Het liefst zou Van Agt overigens, heeft hij ooit gezegd, mr. Joseph Luns opvolgen als secre taris-generaal van de NAVO. Het partijbureau en de Twee de-Kamerfractie van het CDA; die volkomen verrast werden door de uitspraken in Dieren, hebben tot dusver geen contact met Van Agt gehad. Deze bleek in het weekeinde naar Moskou, ver trokken te zijn, op privé-uit- nodiging van de Nederlandse ambassadeur ter plaatse, mr.' Frans van Agt. Deze is in de verte nog familie van de oud minister-president. In de Tweede-Kamerfractie van het CDA, waar Dries van Agt nu deel van uitmaakt, is het de gewoonte dat dit soort reizen wordt aangemeld bij het secretariaat. De ex-pre mier had het echter gelaten bij een zeer terloopse mede deling een groot aantal we ken geleden. Officiëel zeker zolang men hem niet heeft gespro ken gaat het CDA er nog steeds van uit dat Van Agt commissaris wordt in Bra bant. Officieus geeft men echter wel toe dat hij er wei nig zin meer in heeft. Een belangrijke reden zou zijn dat sommige fracties in provinci ale staten van Brabant, ook die van de VVD, zeer kri tisch hebben gereageerd op de gang van zaken rond de benoeming van een nieuwe commissaris. De bal kwam aan het rollen door een onvoorzichtigheid van premier Lubbers. Deze had op een bijeenkomst van Europese christen-democra ten in Parijs niet in de gaten dat een tv-ploeg van de VPRO een gesprek opnam van hem met een Westduitse politicus. Op de vraag hoe het nu met 'zijn voorganger ging, vertelde Lubbers dat deze „commissaris der Köni- gin" zou worden in Brabant. Toen de kranten dit vervol gens nog eens groot brachten, ontstond er boosheid in pro vinciehoofdstad Den Bosch. Wat had het nog voor zin, zo vroegen vele statenleden zich af, een uitgebreide inspraak procedure te starten, als toch al vast stond wie de functie zou krijgen? Dé huidige com missaris in Brabant, J. van der Harten, gaat 1 juni met pensioen. De lol eraf Maar hoewel de kritiek niet (zozeer) tegen zijn persoon was gericht, zou Van Agt zich het toch erg hebben aan getrokken. „Voor hem was de lol eraf," aldus iemand uit zijn omgeving. Dat zou ook de reden zijn geweest, dat de zaak de afgelopen drie we ken steeds van de agenda van de ministerraad is afge voerd." Van Agt zou willen wachten tot de laatste mi nuut, in de hoop dat er nog een andere mogelijkheid voor hem ontstaat. In één opzicht zou het de CDA-top goed uitkomen, als hij zich inderdaad terugtrok voor Brabant. In dat geval zou de partij haar verplich tingen kunnen nakomen je gens mr. Ph.J.I.M. Houben, voorzitter van het Gewest Twente. Deze is voorzitter geworden van de gewestraad met in het vooruitzicht de oprichting van de provincie Twente. Daarvan zou hij dan automatisch commissaris ge worden zijn. Maar nu de op deling van Overijssel van de baan is, wil Houben naar het schijnt zo snel mogelijk weg uit zijn huidige standplaats. Hij zou graag naar Den Bosch afreizen. Van Agt wil hem daarbij niet in de weg staan, zo zei hij in Dieren. Gelderland Een probleem voor het CDA is dat de oud-premier zijn zinnen heeft gezet op het commissariaat van Gelder land, dat later dit jaar vacant komt door de pensionering van mr. Geertsema. Deze provincie is in handen van de VVD en de liberalen heb ben vooralsnog weinig zin ruim baan te maken voor het CDA. Volgens ingewijden wordt er echter druk onder handeld i tussen beide rege ringspartijen om te zien of er toch niet op enigerlei wijze een mouw aan te passen is. Van Agt stelt zich op het standpunt dat zijn voorkeur Van Agt een factor van belang be hoort te zijn, zeker voor een VVD-minister van Binnen landse Zaken. Daarbij dient bedacht dat Van Agt begin vorig jaar, toen hij nog pre mier was, er alles aan gedaan heeft om VVD-leider Wiegel aan het commissariaat van Friesland te helpen. De CDA-kandidaat Albeda, oud minister van Sociale Zaken, viel daardoor uit de boot. Het CDA is het in zoverre met zijn oud-leider eens, dat het zo langzamerhand wel compensatie wil hebben voor het verlies van Friesland. Een mogelijkheid daartoe was het burgemeesterschap van Leeuwarden geweest, waar Lubbers het Kamerlid dr. Sytze Faber voor op het oog had, maar de VVD schijnt daar niet aan te wil len meewerken. Een andere mogelijkheid is dat de VVD Gelderland opgeeft. De libe ralen willen dan echter Noord-Brabant hebben en dat vinden vele christen-de mocraten weer moeilijk te verteren. AMSTERDAM De fantastische mogelijkheden. Amerikaanse superster ^us nu ^eb Streisand weer iarbra Streisand was een f™ f'£>S, je wilt dat wij verder aan het .aar dagen in Amsterdam, script gaan ^erien, moet je iraar ze contact heeft ge- maar weer bellen", lad met de Nederlandse Paul Verhoevens Hollywood- egisseur Paul (,,De vierde contacten dateren van enkele aan") Verhoeven over nieuw filmproject. Verenigde Staten een plotse- let gaat om een film die ling succes werd. Verhoeven: peelt in het New York „In Amerika werkt alles veel an de eeuwisseling, is ge- directer dan hier. Zo ben ik laseerd op ware gebeurte- °°k opgebeld door Steven assen en ligt een beetje in jj,£e, me ver'alde aa teu hij m n film mooi vond en dat e sfeer van Verhoevens ik maar naar Amerika moest ilm „Keetje Tippel naar komen, omdat ik daar nóg !e boeken van Néel Doff. mooiere dingen zou kunnen faul Verhoeven is overigens maken. Hetzelfde met Jacque- e eerste om die opvallende line Bisset en hetzelfde met jimerikaanse belangstelling te Jane Fonda. Die belde me toen slativeren: „Je weet het met ik in Amerika kwam en bood lollywood-mensen nooit. Ze me de film „Roll-Over" aan. en weet je zeker dat er binnen zeg maar een jaar iets van komt. In Amerika gooien ze alle ideeën meteen naar bui ten, grijpen ze alle nieuwe kansen aan en denken ze: Als ik iets met zo'n buitenlandse jongen doe, word ik zelf mis- jaren geleden, sinds de tijd dat schien weer wat interessan- „Soldaat van Oranje" in ^de ter". Amerika-contacten volop voor Paul Verhoeven: „We vlerken nu al een hele tijd aan het script voor „Flesh and blood". Tegelijkertijd ben ik bezig voor een Amerikaanse film gebaseerd op Agatha Christie's „Death comes at the end", dat in het oude Egypte speelt. Mis schien komt er iets van, mis schien wordt het niets. Een ding moet ik zeggen, Streisand is in elk geval trouw. Als ik in Amerika ben, of zij in Europa, lebben inderdaad allemaalMaar ik zag dat script hele-, ze belt me altijd wel op voor liijn films gezien, ze hebben maal niet zitten, de film is Ir iets in ontdekt dat anders is, door een ander gemaakt en lluropeaans, en ze vragen je trouwens niet best geworden. Ifcwoon. Maar of het iets Ik flirt nu al twee jaar kmet l'ordt, weet ik niet. Ik had het Hollywood, maar nog steeds Herhaal al eens gelezen en zag niets definitiefs. Zo gaat dat in niet zoveel in. Inmiddels de filmwereld. Als Rob Hou- b ik het doorgepraat met wer in Nederland met een ijn vaste scenarioschrijver plan komnt, dan is dat alle- Ijerard Soeteman en die zag maal al uitgebrèid overwogen een afspraak, dat dinertje van ons in het Amstelhotel wil overigens helemaal niet zeg gen dat ze voor mij naar Ne derland gereisd is. Ze wilde misschien wel gewoon winke len, en dacht, laat ik die Ver hoeven meteen maar eens bel len". BERT JANSMA Mr. Van Veen: Versterk lbo en het leerlingwezen DEN HAAG Versterk het lager beroepsonderwijs (lbo) door het beroepsgericht te ma ken. Stel werkgevers en werk nemers en werknemers in staat het leerlingwezen te ver sterken en uit te bouwen. Be steed daaraan de komende ja ren de schaarse geldmiddelen en zet uitbreiding van het kort middelbaar beroepsonderwijs (kmbo) in de ijskast. Deze oproep deed werkgevers voorzitter mr. Chr. van Veen, vandaag aan de overheid tij dens een congres in Den Haag over de relatie beroepsonbder- wijs-arbeid. Hij hekelde de neiging steeds maar nieuwe onderwijsvoorzieningen te scheppen voor jongeren die niet van onderwijs houden, maar juist willen werken. .Die jongeren zijn beter gebaat met een versterking van het leer lingwezen. Dankert bij de koningin Piet Dankert, voorzitter van het Europees Parlement, werd gisteren door koningin Be atrix op paleis Huis ten Bosch ontvangen. Dankert, de sociaal-democraat die deze week in Nederland op bezoek is, vindt dat er in Den Haag een sterk verminderde Europese gezindheid te constateren valt. „En dat uitgerekend in een tijd dat de EG in een permanente staat van crisis lijkt te verkeren", aldus een bezorgde voorzitter van het Europees Parlement. DEN HAAG De Raad voor het Jeugdbeleid, een ad viesorgaan van de regering, wil dat jongeren de moge lijkheid krijgen een zogenaamde groeibaan te nemen. Een groeibaan houdt een werkweek van 32 uur in. Daar zou een verlichting van de belasting- en premie druk tegenover moeten staan die het netto-loon op een niveau brengt dat het voor jongeren beneden 21 jaar aantrekkelijk maakt om zo'n groeibaan te aanvaarden. Met hun 21ste zouden de jongeren dan het aantal uren moeten gaan werken dat voor volwassenen gebruike lijk is. De raad heeft deze ideëen gisteren ontvouwd bij de presentatie van het advies „Minimumjeugdlonen on der druk" aan minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Vólgens de raad past de verlaging van de minimumjeugdlonen per 1 juli met tien procent niet in het kabinetsbeleid van herver deling van werk, omdat de verlaging van de lonen het voor jon geren vrijwel onmogelijk maakt korter te gaan werken en toch een zelfstandig bestaan te leiden. De redenering van minister De Koning dat een verlaging van de jeugdlonen het jongeren ge makkelijker zou maken om aan werk te komen deelt de Raad niet. Er is geen enkele controle op het omzetten van het ingele verde loon in werk, aldus de voorzitter van de Raad voor het Jeugdbeleid, Pijkei Schroder. De havo-kandidaten kregen gistermiddag bij hun eer ste examen een aantal aardige en actuele opsteltitels voorgèschoteld. Als men het nieuws van de laatste ja ren wat had gevolgd, had men voldoende informatie om vlot uit de pen te komen. Het waren in ieder geval titels, waar meer mee te beginnen viel dan mèt die van het vwo in de morgenuren. De havo-kandidaten hadden naast het uitwerken van een op dracht over „burgers in verzet burgerlijke ongehoorzaam heid" (met onder meer teksten uit Vrij Nederland, De Volks krant en Elseviers Weekblad) nog tien andere mogelijkheden. Van negen ervan was de titel gegeven. Deze luidden: Tegen de verdrukking in; Van krom naar recht, van slap naar fit: Neder land O.K.; Robots; Ik leer voorde lol? de leraar? het leven?; Presteren moet weerDe crisis eq ik; Een gezonde ontwik keling Ikke, ikke, ikke en de rest kan stikken en Gemengd boeket. Het tiende onderwerp, waar zelf een titel voor moest wor den bedacht, vroeg om een be schouwend opstel over horos copen. De uit te werken opdracht is bij de scholengemeenschap, waar we informeerden, door 4 procent van de havo-kandida ten gekozen. De meest geko zen titels waren „Van krom naar recht, van slap naar fit: Nederland O.K." (21 procent) en „Ik leer voorde lol? de leraar? het leven?" (ook 21 procent). Negen paocent van de kandidaten koos voor „Ikke, ikke, ikke en de rest kan stikken (Door Jan Hooyman en Frits Stommels) Andere titels als „Tegen de verdrukking in", „Robots" en „Pres teren moet weergaven een mooie gelegenheid om dat te ty peren wat ons (het meest?) bedreigt. Nogal abstract Bij ae stelopdracht (opstel) voor het vwo hadden de kandidaten de keuze uit tien onderwerpen. Zeven ervan hadden een titel meegekregen, bij drie andere „mocht" de titel zelf worden ver zonnen. De (getitelde) onderwerpen waren: Vooroordelen; Lees eens een gedicht; Totale dienstweigering; Horen en luisteren; Taboes; Scheiding en Kan_ik er wat aan doen? De drie onderwerpen (zonder titel) gingen over leerlingenraad- medezeggenschapsraad, de discussie over „lekkere" program ma's in de„Alles-is-anders-show" van begin 1982 en oud en nieuw in onze dorpen en steden. Veel van de titels waren, aldus het commentaar van een leraar, nogal abstract. Bovendien gaven ze slechts een algemene aan duiding van het gevraagde onderwerp-aan en geen (scherpe) af bakening. Deze leraar sprak de vrees uit dat nogal wat kandida ten met een vaag stuk zullen komen. Bij titels als „Vooroordelen", „Taboes" en „Scheiding" is dan wel een opstel in verhaalvorm mogelijk, maar de kans op een cliché- verhaal is groot. Er waren geen titels bij die duidelijk aansloten bij een actueel onderwerp of actuele kwestie. De twee onderwerpen „Totale dienstweigering" en „Oud en nieuw in onze steden en dorpen" zouden met wat moeite actueel kunnen worden genoemd. Maar het waren, aldus onze woordvoerder, onderwerpen, waar slechts weinig leerlingen belangstelling voor hebben en waar- ze over kunnen schrijven. Grieks Voor het handjevol ywo-kandidaten Grieks was er een naar het oordeel van onze leraar aardige passage uit „De virtute" (over de deugd) van de christelijke schrijver Dio Chrysostomus. Hij vertelt hierin over de cynische filosoof Diogenes zoals die zich begeeft naar de drukke stad Korinthe, daar in het park kam peert en zich bij gelegenheid van de Isthmische Spelen aan de mensen aanbiedt om hun dwaasheid te genezen. Hij beklaagt zich over de geringe belangstelling terwijl als hij arts was geweest de kiespijn- en ooglijders zkh vast rond hem verdrongen zouden hebben. Dus eea gezonde geest is ken nelijk niet zo belangrijk voor de mensen als een rotte kies. Als vertaalstuk was deze passage naar inhoud en grammatica niet te moeilijk, hoewel nauwkeurigheid bij Grieks een eerste vereiste blijft. De leerling die wat meer ervaring met filosofische teksten heeft opgedaan, moest volgens de leraar zeer wel in staat zijn ook het geestige in dit stuk te doen uitkomen. Het woordge bruik week af van de lespraktijk, maar daar was dan ook het woordenboek voor. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Hoewel de ministers elkaar ge vonden hebben op een compromis, is de regering nog niet uit de problemen waar het Zuid-Afrika be treft. De CDA-fractie is niet onverdeeld gelukkig met de door premier Lub bers bedachte tussenoplos sing, die neerkomt op het bemoeilijken van nieuwe investeringen in Zuid- Afrika. Alleen als bedrijven voldoen aan de eisen, zoals neergelegd in het verdrag van de Interna tionale Arbeids Organisatie (ILO) en de gedragscode van de EG, mogen zij nog investe ren, aldus de regering in een notitie, die waarschijnlijk mor gen wordt gepubliceerd. Aan vankelijk wilden de VVD-tni- nisters en twee CDA-minis- ters, Van den Broek (Buiten landse Zaken) en Ruding (Fi nanciën), in het geheel niet weten van economische 'straf maatregelen. Maar de CDA-fractie is bang dat het nu bereikte compromis nog altijd een veel te vrijblij vend karakter heeft en wil dat een dergelijke maatregel ten minste wordt gegoten in de vorm van wetten. Daar is men bij de VVD weer niet erg hap pig op. Sommige chrjsten-de- mocraten pleiten nog steeds voor een echt investeringsver bod. Zij beroepen zich daarbij op een in 1981 met de CDA- top (onder wie ook Lubbers) gesloten akkoord, waarbij tot enigerlei economische sanctie werd besloten. Minister Van den Broek wijst erop dat er volgens het regeer akkoord wordt gestreefd naar een aanscherping van de EG- gedragscode, waaraan Europe se bedrijven geacht worden zich te houden in Zuid-Afrika. Het gaat er daarbij vooral om dat een onderneming een goed personeelsbeleid voert en zich niet- zelf schuldig maakt aan discriminatie tussen blank en zwart. Van den Broek zegt er niet bij hoe het bedrijfsleven verplicht kan wórden zich aan de gestelde voorwaarden te houden. De regering gaat dat onderzoeken, aldus de notitie.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9