Vishotelserveert lunch op hei water /n wordt in juni verbeterd Ontvangst kabeltelevisie Dodenherdenking Ouderen winkelen in Leidsenhage :na. leiden/regio £c*dóc6omcmt DINSDAG 3 MEI 1983 PAGINA 5 Snelle chirurg Het komt maar af en toe voor, dat advocaten een zaak voor het kantonge recht verdedigen. De mees te verdachten voeren hun eigen verdediging. Die zijn dus verdachte en advocaat tegelijk. Gisteren echter verschenen er maar liefst twee advocaten in het kan tongerecht aan het Rapen burg. Het tweetal (allebei van het vrouwelijk ge slacht) was overigens niet door de verdachten zelf om het verlenen van rechtsbij stand verzocht. De advoca ten waren bij de verzeke ring inbegrepen. Er bestaat namelijk zoiets als rechts bijstandverzekering. Ie mand, die zo'n verzekering heeft, krijgt, wanneer dat nodig is, een raadsmens toegewezen. Vaak levert dat rare situa ties op, je ziet dan duurbe taalde advocaten, die hun uiterste best doen om een kleine boete te vermijden. Een advocate was gisteren komen opdraven om twee Duitse dames te verdedi gen. Die hadden in Noord- wijk een parkeerovertre- ding begaan. De dames wa ren zelf niet aanwezig, maar omdat ze een rechts- bijstandsverzekering heb ben, werd hun zaak door een advocate bepleit. Die deed goed haar best, want na haar pleidooi besliste kantonrechter Morshuis, dat de Duitsé dames wel schuldig 'waren, maar geen straf verdienden. De offi cier van justitie had een boete van 45 gulden geëist. De tweede advocate stond een snelheidsovertreder bij. Toen het tweetal naar vo ren stapte, ontstond er bij na een botsing. Het is na melijk een goede gewoonte, dat advocaten de kanton rechter zeer plechtig groe ten. Dat gaat zo in zijn werk. De advocaat loopt naar voren, blijft vervol gens even stil staan en maakt dan een diepe bui ging voor de rechterlijke macht. De snelheidsovert reder was van dat gebruik niet op de hoogte. De man liep vlak achter zijn raads vrouwe aan en toen die stil hield om de traditionele buiging te maken, liep hij bijna tegen haar op. Een snelle reactie voorkwam een zeker lijkende botsing. De man was in juni van het vorig jaar in Oegstgeest betrapt op te snel rijden. In plaats van de toegestane 100 kilometer per uur, ver plaatste hij zich met een vaartje van 165. De man wilde graag vertellen waarom hij de overtreding had gemaakt. „Ik reed heel ontspannen op de rijksweg toen mijn semafoon (een zendertje waarmee iemand kan worden opgeroepen) plotseling begon te piepen. Hij piepte op code 7. Even later piepte hij weer, nu op code 8. Code 8 is een nood situatie, dan is er echt iets aan de hand. Ik ben name lijk chirurg en ik werk in een ziekenhuis in Rotter dam," vertelde de man, die verder betoogde. „Ik moest daarom zo snel mogelijk naar een telefoon. Toen werd ik aangehouden door de politie." Rechter Morshuis vroeg of de chirurg dit verhaal ook aan de politie had verteld. Dat was het geval. „Ik zei nog tegen ze, als jullie voor je werk hard moeten rij den, dan mag het wel. Ik mag het niet." De raads vrouwe van de chirurg vroeg ontslag van rechts vervolging. „Mijn cliënt werd via code 8 opgeroe pen. Er was sprake van een noodsituatie." Rechter Morshuis vond dat geen overtuigend argument, ze ker niet toen hij hoorde, dat code 8 wel vaker werd gebruikt. „Ik denk, dat u de techniek nog wat meer moet verfijnen. Misschien kunt er nog een code bijne men. Nummer negen of zo. En dan moet u code 9 re serveren voor echte nood situaties," oordeelde de rechter. De officier van justitie, de heer Van Eek, merkte op. „U bent niet alleen gespe cialiseerd in uw beroep, maar ook in snelheidso vertredingen. Ik heb hier een hele lijst voor me." De officier wilde nog één keer begrip voor de situatie to nen. „Ik kom deze keer 1 nog niet aan uw rijbewijs. j Ik vraag een boete van 390 I gulden." Rechter Morshuis a toonde nog meer begrip, j Hij veroordeelde de snelle chirurg tot een boete van 'l 390 gulden, waarvan 195 j voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. KEES VAN HERPEN NIEUWKOOPSE PLASSEN ELDORADO VOOR HENGELAARS NOORDEN Op de grens van de provincies Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Holland ligt een een üniek vishotel. Wie daar een arrangement boekt, krijgt 's avonds een maaltijd op het water opgediend. Met een roei bootje komt een ober de broodmaaltijd brengen. „Had u er nog een ge kookt of gebakken eitje bijgewild?". Aan het Nieuwkoopse deel van Noorden ligt het eldorado voor vele visminnaars: Het Piashuis. Een oud-Hollands boerderijtje, omgetoverd tot hotel, pension, restaurant, dat in feite het clubhuis vormt voor een flink aantal vissers uit het hele land. Visserseldorado Het Piashuis is van oorsprong een vissociëteit, opgericht door makelaar Le Roy uit Amsterdam. Deze was eige naar van het ruim 20 hectare grote landgoed, bestaande uit het boerderijtje, prachtige lap pen viswater en verder ver schillende eilandjes, die soms door smalle bruggetjes met el kaar zijn verbonden. Van het boerderijtje maakte hij een pension annex clubhuis voor de vele visliefhebbers die hij om zich heen verzamelde. Visminnaar als hij was, vond Le Roy, dat zijn visserseldora do tot in lengte van jaren in deze staat behouden zou moe ten blijven. Hij voegde de daad bij het woord en vormde een naamloze vennootschap, waarvan hij de aandelen overdeed aan zijn gasten, die sinds die tijd gezamenlijk Het Piashuis besturen. Via een speciale verkoopbeding regelt het bestuur de plaatsing van de aandelen in het geval een aandeelhouder tot verkoop wil overgaan. Sinds 1932 functioneert Het Piashuis al op die wijze en het 50-jarig bestaan is dan ook net achter de rug. Een gebeuren waar beheerder/directeur Leo Zuidgeest met genoegen op te rugkijkt. „Sinds enige jaren is het strikt besloten karakter van Het Piashuis er afgehaald en de viering van het 50-jarig bestaan met allerlei aktivitei- ten paste precies in ons stre ven om een wat meer open karakter aan Het Piashuis te geven", aldus Zuidgeest, die hier - met een korte onder breking - vanaf 1977 met zijn vrouw Hannelore de scepter zwaait. En niet alleen met de scepter wordt gezwaaid, want als all-round beheerder re geert Leo ook in de keuken. Warme maaltijd Maar niet alleen binnen wordt de inwendige mens uit stekend verzorgd. Als de vis sers 's ochtends vroeg uitva ren, weten zij dat het hen aan niets zal ontbreken. Ook op het water. Rond het middag uur wordt de grote klok op het dak van Het Piashuis ge luid en de heldere over het water ver doorklinkende klokgeluiden, geven aan, dat de warme maaltijd binnen en kele minuten zal worden op gediend. Soms snel, soms ook zeer aarzelend roeien de hen gelaars naar de kant, want de stek wordt niet altijd zo graag verlaten, 's Avonds is het an ders, want als noviteit wordt bij Het Piashuis 's avonds per boot een complete broodmaal tijd bij de vissers op het water geserveerd, zodat men kan blijven doorvissen tot zonson dergang. Een bepaald niet kinderachtige maaltijd; brood met koffie, Jus d'orange, een stukje chocolade en fruit toe. Maar ook met bijzondere wensen wordt rekening ge houden, zodat menigeen on der het vissen een gebakken eitje of een stukje vlees zit te verorberen. Visadvies Maar er zijn er ook die naar dit moment uitkijken vanwe ge het praatje en het visadvies dat tezelfder tijd ten beste wordt gegeven. Want Theo Vork, die de broodmaaltijden rondbrengt, kent de Plassen als zijn broekzak en is boven dien een gezellige kletser. En je krijgt het dan ook steevast te horen als je vraagt hoe de vangsten zijn bij de „Lange Akker", „De Punt" of in "het Gat van de Bakker". Het kan ook zijn, dat Theo voorzichtig advies geeft om naar de „Ver bindingsvaart" of „de Karper- hoek" te verkassen of het vandaag maar eens wat die per te proberen. En menig visser die zijn advies heeft op gevolgd, denkt daar nu nog met plezier aan terug. Van vader op zoon is de fami lie Vork - een echte Noorden- se familie trouwens - zeer nauw bij het wel en wee van Het Piashuis betrokken. Theo verzorgt de huurboten en de circa 15 privéboten, tesamen zo'n 32. Zeer speciale roeibo ten, gemaakt van eikenhout en voorzien van binten. Maar het meest typische zijn de be weegbare kappen op de boten. Daardoor zitten de hengelaars comfortabel in de luwte wan neer de boot „met de kop op de wind" wordt gelegd. Karper „Regelmatig wordt door de vereniging voor de binnenvis serij jonge vis in de Plassen gepoot", vertelt Theo, „en de vangsten zijn dan ook prima". De diverse vangstbordjes in Het Piashuis zijn Theo's stille getuigen. En als hij enthou siast vertelt, dat de grootste vangst in dit seizoen een spie- gelkarper is van maar liefst 24.2 pond, dan kun je dat ook als waar aannemen. Een ze kere meneer Van Vliet uit Den Haag was de gelukkige. Alles wordt overigens in de vangstenadministratie van Het Piashuis bijgehouden. In die administratie worden de totale vangsten van de le den geregistreerd. Iedere vis ser hoopt daarin eens in aan- LEIDSCHENDAM De ontvangst van televisie beelden in Leidschendam zal pas in de loop van juni beter worden. Dit heeft een woordvoerder van het Energiebedrijf meege deeld aan de heer Th. C. Ph. Seignette van het Co mité T.V-ontvangst Leid schendam. Voornaamste oorzaken zijn vertraagde levering van onderdelen en het feit dat de PTT een maand later dan werd ge dacht aan doortrekken van de kabel van Maria- hoeve naar De Heuvelweg in Leidschendam is be gonnen. Bij de aanvraag van het kre diet, begin van dit jaar, werd door het Energiebedrijf mee gedeeld dat half april verbete ring van de televisiebeelden kon worden verwacht. De heer Seignette zegt begrip te BOLLENSTREEK De slachtoffers van de Twee de Wereldoorlog worden op verschillende plaatsen in de Bollenstreek her dacht met kransleggingen door burgemeesters en wethouders bij de ver schillende herdenkings monumenten. In Rijns- burg gebeurt dat om 19.45 uur bij het monument. Medewerking daarbij ver lenen de politie, brand weer en de muziekvereni ging Wilhelmina. In Sassenheim begint de her hebben voor het uitstel maar ontstemd te zijn over het ge brek aan voorlichting aan de bevolking. „Ik heb minstens tachtig telefoontjes gehad en uren aan de telefoon doorge bracht. Het zou toch een klei ne moeite zijn geweest het co mité in te lichten of het uitstel aan de bevolking te melden. De afdeling voorlichting be schikt wekelijks over hele pa gina's in de plaatselijke pers", aldus de voorzitter van het TV-comité. Actie De heer Seignette begon vorig jaar januari een actie tegen de volgens hem „bedroevend slechte" ontvangst op de ka beltelevisie in Leidschendam. Hij kreeg van tientallen perso nen bijval en het comité bood het gemeentebestuur na enke le weken 1200 handtekeningen aan. Na een onderzoek van Kema NV tot keuring van elektrotechnische materialen te Arnhem besloot de gemeen teraad ruim 260.000 gulden be schikbaar te stellen voor aan sluiting op de Centrale Anten ne Inrichting te Den Haag. Het comité heeft ook om uit breiding van het aantal sta tions gevraagd. Het gemeente bestuur wil via een enquête echter eerst te weten komen hoe groot de belangstelling is. Tevoren moet dan nog het be kende „financiële plaatje" over de extra-kosten voor de abonnee bij ontvangst van meer kanalen worden ge maakt. Wethouder J. C. van Erp deelde vorig jaar novem ber de Dorpsraad Stompwijk mee dat dit overzicht in het voorjaar zou verschijnen. Stompwijk en Park Leeuwen berg wachten al geruime tijd op kabelaansluiting vanuit Leidschendam. De hoge kos-', ten van kabelaanleg, voor Stompwijk al circa 800.000 gul den, hebben uitvoering van die wensen tot nu toe ver traagd. denking om 17.30 wanneer de Musica, de Padvindersgroep nationale vlag halfstok wordt „Tjarda", en de VVV-bloe- gehezen. menmeisjes. In Lisse leggen B Om 19.00 uur begint en W even voor acht uur een een herdenkingsdienst in de Itrans bij het monument aan' St. Pancratiuskerk, waaraan de Oranjelaan en in Katwijk wordt meegewerkt door het gebeurt dat na de twee minu- St. Pancratius-kerkkoor, de ten stilte bij het monument op christelijke harmonie „Cres- de hoek van de Nieuwe Zee- cendo", mevrouw D. Ciggaar- weg en de Willem de Zwijger- Timan (declamatie) en de laan. Het Noordwijks ge- VVV-bloemenmeisjes. Om tien meentebestuur legt zoals ge- over half acht is er dodenher- bruikelijk een krans bij het denking bij het gedenkteken' monument op de hoek van de met medewerking van de he- Oude Zeeweg en de Erasmus- ren van het St. Pancratius- weg. kerkkoor, Crescendo, Adest v De gevallenen tijdens de Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Tweede Wereldoorlog worden in Hazerswoude herdacht rond het monument bij het ge meentehuis. De drumfanfare TTH speelt om 19.45 uur ko- raalmuziek en vervolgens legt de burgemeester een krans. Daarna volgen twee minuten stilte en de gelegenheid tot het leggen van bloemen. In Zoe- terwoude begint de herden king om 19.15 uur met een korte plechtigheid in de Ne derlands Hervormde Kerk aan de Dorpsstraat. Om 19.40 uur vertrekt de Stille Tocht naar het gemeentehuis. Na de twee minuten stilte om 20.00 uur volgt de kranslegging bij de gedenksteen. Daarna biedt het gemeentebestuur koffie aan. Vijfenveertig gehandicapten en bejaarden uit de woon- centra voor ouderen „Schoorwijck", „Mariënpark" en „Duivenvoorde" in Leidschendam hebben, inclusief en kele zelfstandig wonenden, dank zij de goede zorgen van de Unie Van Vrijwilligers vanmorgen weer gewinkeld in het regionale winkelcentrum Leidsenhage. Om negen uur werden zij met particuliere auto's door even veel medewerksters en medewerkers van de UW voor de V D-vestiging afgezet. De bezoekers onder wie veer tien rolstoelgebruikers werkten daarna met hun begelei ders ieder afzonderlijk hun lijstje met aankopen af of keken wat rond wat uiteindelijk dikwijls ook tot kopen leidde. Een welkome onderbreking was de koffie met gebak waarop de UW in de lunchroom van V D trak teerde. Rond twaalf uur werd iedereen, vermoeid maar dankbaar zoals dat heet, weer thuisgebracht. De Leid- schendamse afdeling van de UW verzorgt de trip twee keer per jaar in het voorjaar en rond de feestdagen in december. LEIDEN Geboren: Tjitske Made line dv. W. A. van Erp en E. V. Da- men; Gert-Jan zv. J, Sip en E. Gor dijn; Gert-Jan zv. E. Boersma en P. M. Noordermeer; Arie Jan zv. B. K. E. den Hertog en J. Duijndam; Hugo Leendert zv. B. K. E. den Hertog en J. Duijndarti; Deniz zv. M. K. Kara- man en E. Köse; Jordy zv. D. W. Pe tit en H. C. Zandvliet; Dorien dv. P. M. Korbee en C. B. Salman; Sanne Soleil dv. J. J. Q. Kouwenhoven en W. C. Bink; Johanna Maria Elisabeth dv. H. A. M. Pierrot en E. J. Heij- mans; Kirsten dv. H. W. C Bijvoet en I. Zootjes; Marijke Maria Margaretha dv. J. H. Jansen en M. E. Steenber gen; Mandy dv, J. A. W. Cornelissen en E. A. M. Brugman; Patrick zv. P. Westerhoven en H. de Ru; Astrid Es ther Alida dv. H. W. Heemskerk en J. W. Maagdelijn; Marloes dv B. H J. van der Linden en M. Verhoog; Nico zv. J. W. Bonda en H van Dijk; Ed win Guido Wouter zv. H J. van Kommer en A. M..Ouburg; Sjoerd zv. W. J. M. Woltennk en C. M. van der Salm; Laura Martine dv. A C E van Overeem en M. de Lange; Rens zv. P. Westerhout en M. Vink; Thomas Hu- bert zv. R. P, Kuijper cn E. J. M. Kuip; Brit dv. F. R. M. Geurts en Y. M. Burg; Martinus Pieter zv. M. A. H. Stolwijk en P. Zwanenburg; Floor Marieke dv. P. W. van den Berg Jeths en J. M. Duijzend; Danny zv. P, G. Ottenhof en H. J. de Bruin; Jim my Rudolf zv. C. F. Wilbrink en J. G. de Vreede; Marloes dv. H. C. J. M. van Rijn en H. Wijhenke; Bernadette Cornelia dv. P. van Kraltngen en H. M. Balitzki; Judith Arline dv. P. C. Groeneweg en P. M. de Jong. Overleden: G. Rezelman, geb. 7-1- 1900 vrl. geh. gew. met O. Veenen- daal; A. F. Hoekstra, geb. 25-9-1961 vrl.; C. M. van den Burgh, geb, 8-6- 1916 vrl. echtg. van J Janse; B. Me- chelse, geb. 24-12-1926 man; D. van Pijlen, geb. 29-4-1907 man; J. Pereira, geb. 10-5-1954 man; W. Hoogenboom, geb. 20-6-1899 man; J. de Graaf, geb. 12-3-1900 vrl, geh. gew. met G. H. C. A. de Laive; W. A. Bergers, geb. 28- 10-1895 man; G. J. Prevo, geb. 2-7- 1890 man; P. M. de Tombe, geb. 9-4- 1907 vrl.; B. C. Ouwendijk, geb. 28-7- 1931 man; W. J. Webber, geb. 16-1- 1889 man; A. J. van der Hulst, geb. 21-2-1924 man. Het Piashuis merking te komen voor de bronzen, de zilveren of de gouden speld, die bij een to- taalvanst van 150, 500 of 1000 pond wordt uitgereikt. De goedlachse Theo schudt overigens het ene na het an dere verhaal uit zijn mouw, zonder echt op visserslatijn over te schakelen. „Wij zaten hier binnen wat te drinken en hadden de bootjes hiervoor aangemeerd, komt daar een van de mannen aanstappen kennelijk met de bedoeling om ook een visje te gaan ver schalken. Hengels over de schouder, maar geen aas bij zich. Maar toen hij onze boot jes zag liggen meende hij de oplossing voor zijn probleem te hebben gevonden, want in één van de bootjes stonden twee blikjes aardappel. Buigt hij zich voorover om één zo'n blikje in te pikken. Maar terwijl wij het allemaal zien gebeuren, valt me die vent voorover, zo over de boot heen en pardoes met zijn ge zicht rechtuit het water in. „God straft onmiddellijk", zei ik nog tegen de anderen. Nou, u kunt zich voorstellen dat onze dag goed was, los van de vangsten dit keer" en het is Theo Vork aan te zien dat hij graag een herhaling van dit voorval zou beleven. Leugenhoek In het interieur van Het Pias- Gevangen worden onder an dere snoekbaars, spiegelkar- pers, edelkarpers, volschub- en boerenkarpers, snoeken, brasems, grote voorns, zeelten enzovoort. Opgetekend zijn onder andere een snoekbaars van 18.5 pond en een karper van 27.4 pond, het record van Het Piashuis. De grootste vangsten worden echter ge maakt in de zogenaamde „Leugenhoek". Een fraai bordje siert de toegang naar een speciale ruimte, waar de sterke verhalen kunnen wor den verteld. In het interieur hangt verder een uit de dertiger jaren stammend regle ment van orde dat voor de vissers is opgehangen. Bij punt vier: „De kapper kan dagelijks aan het ho tel ontboden worden", waarmee gelijk de toen malige status van Het Piashuis duidelijk wordt. Een kapper laten komen, is vandaag de dag niet meer mogelijk, maar ver der ademt Het Piashuis nog dezelfde geest als weleer, waarvan meneer Le Roy vond, dat deze bewaard moest blijven. Velen zouden dit anno 1983 geheel met hem eens zijn geweest. huis voelt de rechtgeaarde visser zich onmiddellijk thuis. Overal zijn vangstbordjes op gehangen waaruit blijkt, dat de Plassen goed voorzien zijn en ook blijven, want de vissen worden allemaal teruggezet. Soms is dat wel eens tegen het zere been, zo blijkt, want vooral de Duitsers en Belgen' die af en toe aanwippen, ne men liefst een plastic zak vol met vis mee naar huis. „Daar komt dus niets van in", zegt Theo.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5