Olgacomplex trekt veel belangstelling Meerderheid raad gunt alle cafés een uur extra 113 LEIDEN Ceidaeöomaiit Er KLEIN LINKS VERONTWAARDIGD OVER „COUPE" PVDA-VVD -„ZIEKENBOEG" BEZETTERS NEMEN BLOEMETJE MEE ieuw raadslid °s sDeskundigen: „Gif in I "ipordrecht valt reuze mee" DINSDAG 3 MEI 1983 PAGINA 3 in h itaati e mil on| ind. en zi net e maki bij 1 wol voil an. 1] ;an zeve ij echi ;ersla Parkeertarieven omhoog LEIDEN Donderdag vijf 'mei gaan de parkeertarieven op de parkeerterreinen met een zogenaamde parkeerauto maat omhoog met vijftig cent. De nieuwe prijs voor het par keren zal 1.50 per uur gaan bedragen. Het betreft de par keerterreinen Garenmarkt, Ing. Driessenplein en Beesten markt. Op het Stationsplein werd de nieuwe prijs reeds bij 'het plaatsen van de automaat ingesteld. Vanaf donderdag zullen de tarieven op de grote parkeerterreinen in overeen stemming zijn met het tarief dat bij een parkeermeter be taald dient te worden. Expositie in Waaggebouw In het Waaggebouw werd gisteravond de tentoonstelling Represaille als instrument van de bezetter" geopend. De expositie geeft een beeld van de represailles van de Duitse bezetter, waarvan de onschuldige burgerbevol king vaak het slachtoffer werd. De expositie is georga niseerd door de Stichting Vijf Mei Comité Leiden. Tot en met dinsdag 10 mei kan men deze tentoonstelling gratis bezoeken. De tentoonstelling is toegespitst op een aan tal dorpen en steden, waarvan een groot deel van de bevolking is uitgemoord. Het gaat om Putten, de Woes te Hoeve, het Yoegoslavische Kraujavac en het Tsjechi sche Lidice. Tevens is materiaal aanwezig van dorpen uit Polen, Frankrijk en België. Films over Putten worden op gezette tijden vertoond in het Waaggebouw. Op don derdag 5 mei wordt van twee tot zes uur in de Waag een forumdiscussie over het thema van de expositie ge houden. Pand Nieuwe Rijn gekraakt LEIDEN Het pand 99a aan de Nieuwe Rijn is gisteren door drie jongeren gekraakt. Het huis verkeert in slechte staat van onderhoud en stond al meer dan een jaar leeg. De Leidse politie is wel e1 een kijkje komen nemen maar heeft niet opgetreden. Als de eigenaar de krakers uit zijn pand wil hebben, moet hij een ontruimingsprocedure begin- Hl/an de 106 woningen die daarvoor volgens de provincie Zuid- )E Holland in aanmerking komen, kunnen er slechts 19 als ver- tntreinigd en 10 daarvan zelfs als nauwelijks verontreinigd be- chouwd worden. De minister zou dan ook eigenlijk moeten af- lien van de afbraak en moeten besluiten tot het laten wegrui- ben van de verontreinigde grond. De onderzoekscommissie ferd in het najaar van 1982 ingesteld om het tot dan toe gevoer- le overheidsbeleid in de zaak van de Merwedepolder te beoor- ET leien. Van de commissie maakten onder anderen deel uit de Vageningse toxicoloog prof. dr. J.H.Koeman en de Wageningse lodemkundige prof. dr. ir. F.A. de Haan. De concentraties van Ie in de Merwedepolder aangetroffen schadelijke stoffen zijn Moering, aldus de commissie, en de risico's voor de gezondheid ^™6jn klein tot verwaarloosbaar. LEIDEN Een regel rechte „parlementaire coupe" verweet CPN- raadslid W. Brands de PvdA-fractie gisteravond te plegen toen deze de kleine linkse partijen hun vertegenwoordiging in het college van beheer van het Energiebedrijf Rijn land trachtte te ontne- Aan de orde was de benoe ming van een plaatsvervan gend lid als opvolger van het voormalige raadslid F. van posten. Voorgesteld werd (overeenkomstig de afspraken die in september tussen de partijen werden gemaakt toen de nieuwe gemeenteraad aan trad) de heer R. van Lint in de gemeenteraad de opvolger van Van Oosten als plaats vervangend lid in de raad van beheer te benoemen. De klei ne linkse partijen hechtten baarde aan deze functie die hoewel het slechts om een plaatsvervanger gaat hen recht geeft op alle documenten rondom het reilen en zeilen van het energiebedrijf. Teza men met de VVD wenste PvdA-fractievoorzitter M. van der Molen hen dit recht te ont nemen door iemand uit eigen kring PvdA-raadlid M. Ko rting kandidaat te stellen. 5V Van Lint zou volgens Van der Molen niet over de vereiste er varing beschikken om plaats vervangend lid te worden. De verontwaardiging bij PPR, PSP en CPN was groot: „On behoorlijk". meende H. de la Mar (PSP) terwijl Brands on omwonden te kennen gaf „pis nijdig" over het voorstel van de PvdA te zijn. De lobby in een schorsing leverde echter voor de PvdA-VVD coalitie geen resultaat op en Van Lint werd met steun van onder meer het CDA en een aantal PvdA-raadsleden tot grote te vredenheid van klein-links toch gekozen. Dief zoekt kamergenoot LEIDEN Een 24-jarige kamerbewoner aan de Stationsweg kreeg gisteren bezoek. Hij zat in zijn slaapkamer toen hij ge stommel hoorde in de naast hem gelegen woonkamer. Hij ging een kijkje nemen en zag daar, een hem onbekende man. Op de vraag wat hij daar te zoeken had, antwoordde de vreemdeling dat hij een kamergenoot zocht. De kamerbewoner stelde dat dit zijn kamer was en dat de man maar ergens anders moest zoeken. De Vreemdeling vroeg of hij dan misschien een briefje mocht schrijven voor de gezochte be woner. Dat vond de jongen goed en gaf hem pen en papier. Toen de man verdwenen was ging de kamerbewoner ook weer naar zijn slaapkamer. Korte tijd later hoorde hij echter weer gestom mel in de kamer naast hem. Daar trof de kamerbewoner de vreemdeling opnieuw aan. Dit keer met de smoes dat hij een plakbandje zocht om het briefje op te hangen. De volgende dag kwam de kamerbewoner erachter dat zijn giro-pas en enkele tientallen betaalkaarten waren verdwenen. ondc Volkshuis In het Leids Volkshuis (Apothekersdijk 33) wordt vrijdag van half twee tot vijf uur een open middag ge houden van de activiteiten van het volwassenenwerk. Behalve optredens van verschillende deelnemers van de diverse activiteiten zijn informatiestandjes inge richt en worden demonstraties verzorgd. Het volwasse nenwerk omvat 19 activiteiten variërend van lezen en schrijven tot wereldoriëntatie. Toonkunstkoor Het Toonkunstkoor geeft met het Gewestelijk Orkest vrij dag 6 mei om kwart over acht een concert in de Leidse Zuiderkerk. Uitgevoerd wordt het oorspronkelijk in Ba rokstijl geschreven werk 'King Arthur' van de Brits com ponist Henry Purcell. De toegangsprijs bedraagt twaalf gul den. Nick Seeger De bekende, Amerikaanse folkzanger Nick Seeger treedt vrijdagavond op in Aniba's muziekkamer (hoek Witte Singel-Herenstraat). Seeger begeleidt zichzelf met gitaar, banjo, penny-whistle en mondharp. Het op treden begint om half negen. Letteren Voor derde- en ouderejaars letterenstudenten wordt vrij dag 6 mei in het Gorleus laboratorium aan de Wassenaar- se weg een voorlichtingsbijeenkomst gehouden. Er wordt onder meer ingegaan op de mogelijkheden voor deze stu denten om een baan te krijgen en de eisen die door werk gevers worden gesteld. De bijeenkomst duurt van tien uur tot half twee. Bazar De ouders en leerkrachten van de Vrije School Leiden- Noord houden zaterdag 7 mei een bazar in het gebouw aan de Obrechtstraat 4 van tien tot vier uur. Allerhan de artikelen zijn te koop en er zijn ook veel activitei ten, zoals koekversieren, bloemschikken, grabbelen, enz. Degrees Parade De majoretten en pom pom girls van de Fourty Four De grees geven zaterdagavond 7 mei in de Vijf Meihal de De grees Parade '83. Als thema is dit jaar gekozen „Let's Dan ce" en het programma omvat een gevarieerd pakket van allerlei soorten dansen en twirling. Muzikale medewerking wordt verleend door de Flora-band uit Rijnsburg en de D.I.O. All Girl Band uit Dordrecht. De manifestatie begint om acht uur, de toegangskaarten kosten tien gulden. Szardas Het folkloristische orkest Szardas treedt donderdag avond op in het Huis de Bijlen aan de Morsstraat 60. het optreden begint om negen uur. Rode Kruis De afdeling Leiden van het Nederlandse Rode Kruis heeft zaterdag een verkoopstand voor de Hartebrugkerk op de hoek van de Lange Mare/Haarlemmerstraat. Men kan er handwerken en handvaardigheidsartikelen kopen. De op brengst is bestemd voor gehandicapte stadgenoten. Open huis Het Leidse schilder- en tekengenootschap Ars Aemula Naturae houdt zaterdag en zondag in het gebouw aan de Pieterskerkgracht 9 open huis. Men kan zien hoe cursisten werken en er zijn docenten aanwezig. Kort om, men kan Ars in vol bedrijf zien. Tevens is er een expositie van werk van cursisten ingericht. Belang stellenden kunnen zich inschrijven als cursist. Zater dag en zondag is Ars van tien tot vijf uur open. i2 Als opvolger voor het PPR-raadslid Frits van Oosten Sl«erd gisteravond Rob van Lint (24) beëdigd. Van Lint is 0Jïl enige jaren fractieassistent van de PPR-fractie in de s gemeenteraad. Hij stond derde op de lijst van de PPR f pij de laatst gehouden gemeenteraadsverkiezingen. Van J Lint studeerde aan de Leidse universiteit af als bioloog oen volgt momenteel een opleiding bestuurskunde aan de technische Hogeschool in Delft. 01 1 obORDRECHT Een commissie van deskundigen, in- J geschakeld door het bejaardenhuis Merwelanden in de r 2 verontreinigde Dordtse wijk Merwedepolder, is tot de sllotsom gekomen dat afbraak van de woningen in het _irnstigst verontreinigde deel van de wijk niet nodig is. t0(i LEIDEN Het grootste lanf experimentele onderko- ge if men in Nederland voor is beginnende ondernemers, receive me^ voorlopig behoud n Pr' van een uitkering iets op u ee poten willen zetten, is in Leiden gistermiddag offi- cieus geopend. Het is het »evei zogenaamde bedrijfsverza- ;r nif meigebouw Olga aan Evertsenstraat, dat aan een flink aantal bedrijfjes onderdak kan bieden te gen een lage huurprijs. ie Ook andere meer sociale /es '''projecten kunnen er plaats vinden, waarbij de e! werkers hun uitkering ni kunnen behouden. De .e projecten moeten echter e 10 wel kosten dekkend zijn. Belangstellenden werden gistermiddag in de gele genheid gesteld het ge- an j,bouw te bezichtigen, ken- ,e vjnis te maken met het be- nem,stuur en met eventuele ivestigingsplannen te ko- al V(men. Enkele vertegen- eigwoordigers van de vorig jaar gekraakte „Zieken boeg" die in het voormali- ge Troef gebouw ook kleinschalige projectjes wilden beginnen, boden de voorzitter een bos bloe men aan en wensten hem veel succes. De bezetters van de Ziekenboeg lieten destijds weten niet veel te voelen voor een onderko men in het Olgacomplex omdat het niet aan hun ideeën zou voldoen. Voor dit werkgelegenheid sproject heeft de gemeente aan het begin van dit jaar bij de presentatie van nota „Zicht op werk" een krediet van 150.000 gulden beschikbaar gesteld. Volgens de nota zou het ge meentebeleid meer gelegen heid en meer voorwaarden moeten scheppen voor bedrij vigheid. Behalve de 150.000 gulden voor de opzet heeft de gemeente 50.000 gulden per jaar beschikbaar gesteld aan subsidies. Behalve gemeente gelden zijn ook subsidies van het Rijk verstrekt. Het project kost totaal ongeveer ander half miljoen gulden. Om in aanmerking te komen voor een plaatsje in het be drijfsverzamelgebouw moet aan verschillende voorwaar den worden voldaan. Het plan voor de onderneming moet worden gekeurd door een toet- Twee werkers in het Olga-complex In actie. singscommissie. Deze gaat na of het plan levensvatbaar is en niet concurrentievervalsend. Hiervoor moeten vragenlijsten ingevuld worden. Voorzitter van het bestuur de heer Bo- vens, ambtenaar bij de ge meentelijke sociale dienst stel de dat getracht wordt de bu reaucratie zoveel mogelijk te vermijden. Het is de bedoeling dat elk project op den duur kostendekkend is. Via wer vingscampagnes worden men sen met ideeën voor een be- dijfje of een werkproject opge wekt met het bestuur van Stichting Werkgelegenheid Leiden, die het beheer heeft van het „Olga" te komen pra ten. De huur is vrij laag ge houden en bedraagt 40 gulden per vierkante meter per jaar. In het bestuur zitten vertegen woordigers van brede lagen van de bevolking en bestaat verder uit de heer Amptmey- er, gemeente-ambtenaar bij economische zaken, de heer Van Duijn van het CNV, de heer Abcouwer van het KNOV (Koninklijk Onderne mers Verbond), de heer La- man van de LVI (Leidse Vere niging Industrie), de heer Bey van het FNV, de heer Boon van de studentenekklesia en de heer Heeger van de vrijwil ligers centrale. LEIDEN Een krappe meerderheid van de Leid se gemeenteraad (VVD, CDA en CPN) meent dat alle cafés in Leiden de mogelijkheid moeten krij gen om op zaterdagavond een uur langer open te blijven. De drie partijen gaven gisteravond in de gemeenteraad te kennen het „gelijke monnikken - gelijke kappen" principe dat de horecaondernemers hanteren, te kunnen on derschrijven. Van de drie partijen valt ech ter geen voorstel te verwach ten waarin zij hun gelijkheids beginsel daadwerkelijk tot uit voer zullen brengen. Met D'66 stemmen de drie in met het voorstel van burgemeester Goekoop 15 van het Leidse cafébestand 18 cafés toe stemming te geven om op za terdagavond tot drie uur open te mogen blijven. Er zal echter nog minstens een derde raads vergadering nodig zijn om Goekoop's compromisvoorstel door de raad te loodsen. De ge meenteraad bleef gisteravond op een tweede bijeenkomst over dit onderwerp steken in de beantwoording van de vra gen in eerste termijn. VVD-fractievoorzitter F. Kuij- ers constateerde gisteravond terecht dat de zaak in de ge meenteraad muurvast zit. „We hadden net zo goed meteen kunnen stemmen", aldus Kuij- ers om vervolgens in een uit gebreid betoog het VVD- standpunt nog maar eens te herhalen. De VVD is vooral voorstander om alle cafés een uur langer open te laten blij ven omdat de partij verwacht Waal pareerde de verwijten van CDA-fractievoorzitter J. Walenkamp, als zouden de PvdA-wethouders zich te veel met de portefeuille van de burgemeester bemoeien, met de opmerking dat de wethou ders „zich juist zeer tolerant opstellen door dit allemaal maar goed te vinden". Zoals bekend lieten de socialistische wethouders de gemeenteraad in een apart raadsvoorstel we ten het voorstel van Goekoop af te wijzen. Waal constateerde verder dat de positie van om wonenden heel zwak was te genover de „economisch krachtiger groepering als de horeca". „De omwonenden ra ken ondergesneeuwd", aldus Waal. Waal achtte het voorstel niet in overeenkomst met het tot nu gevoerde beleid om het verkeer in Leiden veiliger te doen verlopen. Volgens Waal bracht verruiming van de slui tingstijd met zich mee dat au tomobilisten zich met meer al cohol op, in het verkeer zou den begeven. In de lezing van VVD-wethouder J. Fase zou het burgemeesters voorstel juist tot meer veiligheid op straat leiden daar zich om drie uur 's nachts minder mensen op straat zouden bevinden dat om twee uur 's nachts. Burgemeester Goekoop noem de zijn compromis „het best mogelijke voorstel op dit mo ment". De burgemeester be weerde dat Leiden „de enige grote gemeente in Nederland is waar men s' nachts na twee uur niet meer kan recreeëren. Hij zei te verwachten dat zijn voorstel de overlast voor om wonenden nauwelijks zou doen toenemen. „De poraktijk in andere steden bewijst dat", aldus Goekoop. Hij gaat op de volgende vergadering verder met zijn beantwoording. dat de bezoekers over de gehe le nacht verdeeld de kroegen zullen verlaten. De overlast voor omwonenden zal hier mee, volgens de VVD, afne men in vergelijking met de huidige situatie waarin de be zoekers "en-masse" om twee uur de cafés verlaten. CPN- raadslid Brands was het puur om het gelijkheidsbeginsel te doen toen hij voorstelde de ontheffing aan alle kroegen te gunnen. Bewoners van Pancras-West overhandigen wethouder C. Waal voorafgaande aan de raadsvergadering een pe titie waarin zij ervoor pleiten café's in hun buurt een ont heffing te onthouden. De bewoners stellen dat zij nu al door de aanwezige cafés en de op zaterdag aanwezige warenmarkt die om vier uur 's ochtends wordt opge bouwd, in hun nachtrust worden gestoord.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3