air 1 BTTiUl TAFEL „Minder politie, burger moet eigen boontjes weer gaan doppen In Amerikaanse bisschoppen vóór bevriezing van alle kernwapens kerk wereld ficicUcSomcmt weer Tekort aan roepingen bron van zorg bij DPR KORTE METTEN sD< P< ACHTERGROND CiidoeSourant DINSDAG 3 MEI 1983 PAGINA2 Na een eerste gedachten- wisseling, die vanwege de beschikbare tijd vooral verkennend van aard was, heeft de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam gister avond vastgesteld, dat het thema priesterroeping nog eens uitgebreid aan de orde moet komen. In principe werd besloten in het najaar een speciale bijeenkomst te beleggen,, mogelijk in de vorm van een gespreksdag. De gedachtenwisseling gister avond aan de hand van een aantal vragen van de bis schop, mgr. dr. A. J. Simonis, die ook in de secties waren besproken, bracht aan het licht, dat de raad op veel pun ten zeer ernstig de zorgen deelt van de kerkleiding over het geringe aantal roepingen tot het priesterschap en het religieuze leven. De raad bleek in deze eerste gedach tenwisseling daarom ook ge wetensvol tè willen zoeken naar de mogelijke oorzaken. Het gesprek in de raad con centreerde zich daarbij in hoofdzaak op de vraag, waar om het priesterschap en /of het religieuze leven geen of onvoldoende aantrekkings kracht op de jeugd meer uit oefenen. Voor de raad is het duidelijk, dat de oorzaken die per gezocht moeten worden dan bijvoorbeeld in de ver plichte koppeling met het ce libaat. In de vervolgbijeenkomst zal de DPR zich waarschijnlijk afvragen of het geringe aantal roepingen niet vooral het ge volg is van „het onvermogen van de hele kerkgemeenschap om in de termen van deze tijd de persoon van Jezus voel baar en beleefbaar (en dus ook wervend) te laten zijn", zoals de gespreksleider het sa menvatte. Dat is een gewe tensvraag voor iedereen. In deze vergadering, waarin de bisschop uitvoerig verslag uitbracht van zijn bezoek ad limina in januari, herdacht mgr. Simonis ook zijn voor ganger mgr. M. A. Jansen, de eerste bisschop van Rotter dam, die maandag in de Goe de Week plotseling overleed. Het was mgr. Jansen, die kort na Vaticanum II de DPR heeft ingesteld. Mgr. Bruce Kent wil vredeswerk blijven doen Ik heb mijn hart en ziel in het vredeswerk gelegd en ik wil heel mijn leven daarin actief blijven. Dat zei mgr. Bruce Kent, de algemeen se cretaris van het CND (Cam paign for Nuclear Disarma ment) in een vraaggesprek voor de Engelse radio. Vorige week werd bekend, dat kar dinaal Basil Hume van West minster aan critici van de ac tiviteiten binnen het CND van mgr. Kent had geschre ven, dat de positie van Kent in gevaar zou komen, als het CND duidelijke politieke standpunten zou innemen. Op de vraag, of hij zou aan blijven als secretaris van het CND, zelfs als kardinaal Hume het hem zou verbie den, antwoordde Kent, dat hij dat nog niet wist. Het pro bleem is nog niet aan de orde en zal, naar ik denk, ook niet aan de orde komen, aldus Kent. Het is in het geheel niet uitzonderlijk, dat pries ters in vredesorganisaties ac tief zijn. Het komt me voor, dat het Evangelie dat van ons vraagt. Personen in de naaste omgeving van kardinaal Hume achten het momenteel voor de kardinaal onmogelijk aan mgr. Kent te vragen bij het CND te vertrekken, nu er binnen afzienbare tijd ver kiezingen in het Verenigd Koninkrijk zullen worden gehouden. Hij zou daarmee een te duidelijk politiek standpunt innemen, aldus deze zegslieden. De conferentie van (285) Amerikaanse rooms-katholie- ke bisschoppen heeft zich gis teravond officieel uitgespro ken voor „een onmiddellijke overeenkomst tussen de Vere-i nigde Staten en de Sovjet- -Unie om het testen, produce ren en installeren van nieuwe kernwapensystemen stop te zetten". Dit standpunt komt vrijwel letterlijk overeen met de politiek zwaar omstreden „bevriezingsmotie" die door de oppositie in de VS (de De mocratische Partij) op aan drang van de vredesbewegin gen is ingediend in het Ame rikaanse parlement. De Amerikaanse bisschoppen namen het „Freeze-stand- punt" met overgrote meerder heid aan, evenwel met een voetnoot, dat de gekozen woorden „niet de bedoeling hebben om zich met énig con creet politiek initiatief te ver eenzelvigen". De verklaring dat de aanmaak van alle kernwapens onmiddellijk" moet worden stop gezet (het gebruikte Engelse woord is: to halt) werd met de officiële stemming in Chicago aan vaard als onderdeel van een bisschoppelijke brief aan de Amerikaanse gelovigen, die tevens de basis moet vormen voor het katholiek onderwijs inzake kwesties van oorlog en vrede in de VS. President Reagan heeft zich steeds krachtig verzet tegen de „dreiging" dat de katholie ke bisschoppen in zijn land de zijde van de „Freeze-bewe- ging" zouden kiezen. Volgens Reagan sluit een bevriezing van alle kernwapenactivitei ten de Verenigde Staten op in een strategische achterstand ten opzichte van de Sovjet- Unie. Tot vorige week zag het er naar uit dat de Amerikaanse bisschoppen wilden toegeven aan de druk van het Witte Huis en in plaats van een „stopzetting" een „beteuge ling van de bouw van kern wapens zouden gaan eisen. President Reagan toonde zich daarmee tevreden, omdat die formulering niet in strijd is met het officiële (maar tot dusver vruchteloze) beleid om tegelijk te onderhandelen over wapenbeheersing en nieuwe kernwapens te blijven opstellen. Hevig protest echter van de vredesbewegingen binnen de Amerikaanse katholieke kerkprovincie bracht gister avond de bisschoppen alsnog tot een aanscherping van de tekst van hun nieuwe leer aangaande de kernbewape ning. Veroordeling na veroordeling Wijzend naar zijn Portugese rechters beschuldigt de Spaanse, door mgr. Lefebvre gewijde priester Juan Fernan dez Krohn (33) hen ervan „marionetten, moordenaars en communisten" te zijn. Zij hebben hem zojuist veroor deeld tot zes en een half jaar gevangenisstraf wegens een poging tot moord met een bajonet op paus Johannes Paulus II tijdens diens bezoek aan Fatima vorig jaar mei. Krohn was gekleed in een groene toga met een brede róde sjerp. In de lutherse kerk aan het Noordeinde 4 in Delft wordt morgen, voorafgaand aan de traditionele dodenherdenking een gebedsdienst voor de vre de gehouden. De dienst wordt georganiseerd door de luther se gemeente in Delft en de oe cumenische studentenge meente. Voorgangers zijn ds. W. F. Jense en pater H. Peels. De dienst begint om kwart voor zeven en duurt een half uur. Het thema is: „De mens heid kan nooit onze vijand zijn". In 1985 zal een rijk geïllus treerd standaardwerk ver schijnen over anderhalve eeuw gereformeerde kerk bouw. Aanleiding vormen de komende herdenkingen van Afscheiding en Doleantie, de scheuring en hereniging bin- nen het protestantisme van calvinistische origine uit de vorige eeuw. In opbouw is een fotocollectie met gegevens van alle gereformeerde kerk gebouwen in ons land. Daarbij worden ook betrokken gebou wen van andere kerkgenoot schappen die zijn ontstaan uit Afscheiding en/of Doleantie. Samenstellers zijn dr. R. Steensma, docent kerkbouw en kerkgebruik aan de rijksu niversiteit Groningen en prof. dr. C. A. van Swigchem, do cent kunstgeschioedenis aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Het boek, dat bij Kok Kampen uitkomt, zal een bundel studies omvatten van de hand van kunsthistorie., theologen en andere deskun digen. De heer J. S. Jacobs wordt rabbijn van het Opperrabbi naat Utrecht. Hij was al waar nemend rabbijn van het Op perrabbinaat, dat geheel Ne derland met uitzondering van Zuid-Holland en Amsterdam omvat. Met de benoeming tot rabbijn van de heer Jacobs is voor de eerste maal gebruik gemaakt van de mogelijkheid een Nederlander die zijn rab binale bevoegdheid in het buitenland heeft verkregen, tot rabbijn te benoemen. Tot vorig jaar was het alleen toe gestaan een Nederlander tot rabbijn te benoemen, als- hij zijn opleiding in Nederland had gekregen. De nieuwe rab bijn is in Israël opgeleid. Godfrey Motsepe, vertegen woordiger voor de Benelux van de Zuidafrikaanse bevrij dingsbeweging ANC (African National Congress) te Brussel, is ontvangen door leden van het synodebestuur van de Ne derlandse hervormde kerk.. Het moderamen gaf daarmee een begin van uitvoering aan het synodebesluit van 19 no vember 1982. Toen werd be paald dat zou moeten worden, gestreefd naar contact met be vrijdingsbewegingen, in het bijzonder met ANC. Bij de ontvangst waren aanwezig vertegenwoordigers van de Raad voor Overheid en Sa menleving en van de afdeling Werelddiakonaat van de Ge nerale Diakonale Raad. De contacten zullen worden voortgezet, onder meer door uitwisseling van informatie. Professor Frederico Ales- sandrini, van 1970 tot 1976 de officiële woordvoerder van het Vaticaan, is in Rome overleden. Hij is 77 jaar ge worden. Alessandrini werd in 1931 medewerker van de Os- servatore Romano. Van 1946 tot 1950 was hij hoofdredac teur van het katholieke Ro meinse dagblad II Quotidiano. In 1950 keerde hij terug bij de Osservatore Romano als me- dewerkei*»van de toenmalige hoofdredacteur, graaf Guisep- pe della Torre. In 1961 be noemde paus Johannes XXIII hem tot plaatsvervangend hoofdredacteur. Europa en de Groenen NOG een jaar en dan worden er na vier jaar opnieuw Euro pese verkiezingen gehouden. De eerste jaren van het recht, streeks gekozen Europese parlement hebben nu niet bepaalt aanleiding gegeven om welgemoed de volgende verkiezinger tegemoet te gaan. Integendeel, men houdt het hart vast al; men denkt aan de mogelijke opkomstcijfers. Maar wat moe de kiezer ook eigenlijk bewegen om voor die Europese ver kiezingen naar de stembus te gaan? NOCH de ontwikkeling in Europa in het algemeen, nocf het gebeuren in het Europese parlement zal de kiezer er thousiast kunnen stemmen. Het Europese parlèment heeft i de afgelopen vier jaar immers nauwelijks iets van enige bete A kenis laten zien. De komende Europese verkiezingen zoude: m daardoor wel eens een demonstratie kunnen worden van d fe'l onmacht van de Europese democratie, en daarmee deels oo, v van de democratie in het algemeen. Zeker wat Nederlan betreft moet gevreesd worden dat tenzij zich onverwach nieuwe ontwikkelingen voordoen de opkomst ver onde. de vijftig procent zal blijven. Maar wat hebben de politici di waarschijnlijk lijsttrekker zullen worden (Dankert van PvdA, Beumer van het CDA en Berkhouwer van de WIT de Nederlandse kiezer eigenlijk ook te vertellen? Tot nu to hebben wij daar weinig van mogen merken. MAAR wellicht komt er van zeer onverwachte zijde toq' LEi nog hulp voor de gevestigde politieke partijen in ons lanRe)ip waardoor aan de Europese verkiezingen toch nog enige iif me] houd kan worden gegeven. Die onverwachte zijde is c' keg Groene Partij van Bas de Gaay Fortman. Volgens een recer(.^ie te opiniepeiling zouden van de kiezers enkele tientallen prr var] centen overwegen op die partij te stemmen. Dat zou ee po^( ware revolutie betekenen in de Nederlandse stemverhoudii Lei gen. De dreiging dat dit zal gebeuren zou de verkiezingq cjei volgend jaar een compleet nieuwe inhoud kunnen gevet zo„ Een effect overigens, dat de Groene Partij vast en zeker nit me] voor ogen staat. gve Want wat is dat mogelijke effect? Alleen bij de gratie vi een dreigend succes van de Groene Partij zullen de gevestij:Q. de democratische partijen er nog in kunnen slagen hun eigf- r kiezers te mobiliseren. Met een Europese boodschap of ec wei Europees beleid zal hun dat naar alle waarschijnlijkheid ni ^ur lukken. Maar met de dreiging van forse afkalving van de gen partij naar die nieuwe Groene Partij lukt het wellidwej nog veel kiezers op de been te brengen. gej gist gen De Groene Partij beoogt behalve de bescherming van h^ou milieu ook het doorbreken van de bestaande politieke venis houdingen. Het lijkt geenszins uitgesloten, dat het deelnemistui- van de Groene Partij aan de Europese verkiezingen de lves' staande politieke verhoudingen daarentegen verder zal vtmer stevigen en bevestigen, waardoor de Groenen hun eig^00 doelstelling wel eens voorbij zouden kunnen streven. -ge Gekruid gehakt met gebakken spinazie en aardappelen gierstepap Nodig voor twee personen: 1 sneetje brood, 150 g ge hakt, zout, peper, 1 lepel losgeklopt ei, 30 g marga rine, uitje, selderij, rozema rijn, (knoflook); 750 g spinazie, uitje, of sla- uitjes, 10 g margarine, zout, peper, dille; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 3 dl melk, 30 g gierst, 12 g maizena, 2 dl karnemelk, bruine basterdsuiker. Week het brood in weinig warm water, druk het teveel aan water er uit en maak het fijn. Kneed er het gehakt door met zout, peper en ei en vorm er twee gladde ballen van. Leg die gehaktballen enige uren koel weg en bak ze vervolgens in warme margarine bruin en gaar, dat duurt twintig minu ten. Bak de laatste vijf minu ten kleingesneden ui mee en fijngeknipte selderij, wat roze marijn en desgewenst geperste knoflook. Maak de jus met weinig water af als het vlees uit de pan is, laat ui en krui den er in. Snijd de goed uitgelekte spina zie wat kleiner. Fruit de klein gesneden ui of de sla-uitjes in een wijde braadpan lichtgeel in de margarine. Voeg de spi nazie in gedeelten toe, ver warm de pan flink en schep de groente steeds om, zodat het er uitkomende vocht kan ver dampen. Doe er als laatste zout bij,, dat met peper en dille ge mengd klaarstaat. Laat de spi nazie niet te lang opstaan, zo dra de laatste portie geslonken is, kan ze afgezet. Strooi de in een zeef afge spoelde gierst in de kokende melk. Laat ze twintig minuten zacht kokend gaar worden. Boer af en toe. Bind de pap met maizena die met weinig koud water is aangemengd, laat ze lauw wórden en roer er de karnemelk door. Geef de bruine basterdsuiker apart bij de pap. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. PSYCHOLOOG DR. F. DENKERS WIL TERUG NAAR EIGENRICHTING AMSTERDAM Een oudere man wordt door twee jongelui onbarm hartig in elkaar geslagen. Voorbijgangers blijven staan en kijken ernaar. Minuten gaan voorbij. Niemand doet wat. Pas als het slachtoffer bloe dend neervalt, besluit een van de omstanders de politie te bellen. Te gen de tijd dat die is ge arriveerd, zijn de jonge lui alweer drie straten verder. De laksheid van het publiek (van onszelf dus) in het hier geschetste tafereel is volgens de Amsterdamse psycholoog dr. F. Denkers een modern èn een heel verontrustend verschijnsel. De oude heer mocht van geluk spreken dat de politie überhaupt nog werd gewaarschuwd. Wat te doen tegen die toenemende passiviteit Aan die vraag is een belangrijk deel van het boek gewijd dat dr. Denkers, algemeen adviseur van de Amsterdamse politie, dezer dagen liet verschijnen onder de titel „Daar pakken ze je op", en dat gisteren officieel werd gepresenteerd door de overhandiging van het eerste exemplaar aan de gepensio neerde criminoloog prof. mr. W.N. Nagel. Het antwoord van de politie- psycholoog: „De burger leren zijn eigen verantwoordelijk heden weer op te vatten en gezonde vormen van eigen richting aanmoedigen". Eigenrichting (zelf, zonder tussenkomst van de rechter, zorgen dat er recht geschiedt) klinkt griezelig. Het doet denken aan cowboys die zelf wel even zullen zorgen dat de veedief wordt opgeknoopt. „Maar dat bedoel ik niet", al dus Denkers, „en ik bedoel ook niet dat elke huisvader nu maar een revolver op zijn nachtkastje moet leggen. Waar het mij om gaat is dat we als burgers van deze sa menleving leren om daar waar we rederlijkerwijze in staat zijn om zonder tussen komst van politie en justitie, onze eigen boonljes te dop pen, dat ook weer gaan doen. Miljoenen Het Wetboek van Strafrecht biedt daartoe ruime moge lijkheden. „Wanneer men de overtredingen daarbij optelt", aldus Denkers „worden er per dag waarschijnlijk enkele miljoenen strafbare feiten ge pleegd. Iedere willekeurige burger heeft het recht om bij elk van deze strafbare feiten actief in te grijpen. Artikel 53, lid 1 van het Wetboek van Strafvordering zegt: „In geval van ontdekking op neeterdaad is ieder bevoegd den verdachte aan te hou den". Die bevoegdheid komt dus niet alleen de slachtoffers* maar ook de omstanders toe. Ze is niet alleen van toepas sing op misdrijven, maar ook op overtredingen. Dus ieder burger kan, als hij dat wil, proberen om een fietser die door rood licht rijdt, des noods met enige lichamelijke druk, naar het dichtst bijzijn- de politiebureau te brengen. Hij mag de banden lek ste ken van de inbreker die er vandoor tracht te gaan. En, in afwachting van de komst van de politie, mag hij een jeugdige vandaal ter plekke in de houdgreep houden. Verder mogen alle voorwer pen die gestolen zijn of waar mee geweld is uitgeoefend van de verdachte worden af gepakt. Heeft de verdachte een misdrijf gepleegd, dan mag men zich, om hem te pakken te krijgen, vrijwel steeds toegang verschaffen tot welk gebouw dan ook. Dat kan eei^ winkel zijn, maar ook de directiekamer van een bank. Natuurlijk legt de wet ook beperkingen op aan eigenrichting. Twee be langrijke zijn: Het middel dat de burger gebruikt om te zorgen dat het recht zijn loop krijgt, moet in verhouding staan tot het te „...uitwassen geen beletsel voor herstel van de eigenrichting.. beschermen belang. Met een windbuks schieten op een jongen die appels steelt, mag dus niet. Er mag geen zwaarder mid del (of wapen) worden ge bruikt als er ook een on schuldiger middel voorhan den is. Een mes gebruiken als een stok ook uitkomst kan bieden mag evenmin. Alles bij elkaar echter, is de vrijheid die de burger heeft om zelf in de bres te springen als de rechtsregels geschon den worden, veel groter dan hij zich doorgaans realiseert. Soms is degene die weigert om hulp te bieden als „de al gemene veiligheid van perso nen of goederen" gevaar loopt, zelfs strafbaar. Dr. Denkers: „Al die hordes om standers, die regelmatig pas sief staan toe te kijken hoe een argeloze wandelaar dood of half dood wordt geslagen, en hoe een drenkeling tever geefs het vege lijf probeert te redden, ziften tenminste op Discussie Hoe de opvoeding van bur gers tot een minder politie- afhankelijk gedrag nu con creet vorm moet krijgen, is ook dr. Denkers zelf nog niet duidelijk. Zijn boek beoogt een discussie daarover op gang te brengen. „Maar dat het openrukken van steeds maar weer een nieuw blik agenten in dit verband zin loos is, laat zich raden. Ook het bevorderen van een meer efficiënte bedrijfsvoering bij de politie, hoe wenselijk'dat op zichzelf ook moge zijn, helpt niet als het gaat om het terugspelen van verantwoor delijkheden naar de burger. De opgave waarvoor onze sa menleving naar mijn inzicht staat, is: te komen tot zo wei nig mogelijk politie. De poli tie dient permanent te stre ven naar opheffing van zich zelf". Blijft staan dat het vooruit zicht dat mijn buurman de krachtsportleraar straks wel even persoonlijk komt zorgen dat ik mijn radio nóóit meer te hard zal aanzetten, toch ook weinig aanlokkelijk is. Denkers: „De hamvraag is natuurlijk: wat te doen met de vele vormen van oneven redige en criminele eigen richting (knokploegen tegen krakers, afpersing door win keliers) die door slachtoffers zullen worden bedreven. Die hoeft de politie niet toe te la ten. En dat mag zij ook niet. Maar deze uitwassen zijn, naar mijn oordeel, geen prin cipieel beletsel voor een her stel van de eigenrichting. Voorwaarde is daarbij wel, dat de politie en de justitie zich veel bewuster en syste matischer de reglementering daarvan ten doel stellen".- Volgens de politie-psycholoog moeten daarbij bijvoorbeeld vragen aan de orde komen als: welke vormen van eigen richting komen voor? Wan neer niet Wanneer wel Hoe ontstaan deze In welke gevallen is buitensporigheid te duchten Wanneer en op welke wijze is strafrechtelijk ingrijpen geboden „Nogmaals", beklemtoont hij „het gaat mij erom een dis cussie op gang te brengen". WILLEM SCHEER Naar aanleiding van: „Daar pakken zé je op" Auteur: Dr. F. Denkers Uitgeverij: Koninklijke Vermande b.v. Prijs: 32,50 ENKELE OPKLARINGEN DE BILT Een depressie b ven de Oceaan breidt het k mende etmaal zijn invloed g leidelijk naar Europa uit. Mo genochtend is er bij ons ni wel zon, maar later op de d, drijft de bewolking van de d pressie het land binnen. De bewolking wordt in de loi van de dag dikker en in zuiden van het land bestaat later kans op regen. De ml dagtemperatuur wordt ong veer veertien graden. Er morgen maar weinig wind. Voor de komende dagen het er naar uit, dat wij met e warmer weertype te mak] krijgen. Op het dichterbij men van de depressie wo de windrichting zuid, en vot steeds zachtere lucht aan. T gen het weekeinde kan middagtemperatuur tot zev< tien graden zijn opgelopen, aangevoerde lucht is ech ook vochtig, zodat de neersli kans voorlopig hoog blijft. Amsterdam regen De Bilt regen Deelen regen Eekfe regen Eindhoven m. regen Den Helder regen Lh. R'dam regen Twente regen Athene l.bew. Barcelona onbew. Berlijn l.bew. onbew. 17 geh.bew. 19 14 0 regen 15 4 0.1 onbew. 22 10 0 Stockholm Wenen Zürlch Casablanca Istanbul «Als Slverc off" el snem s pij d S|-int oen v i {Tec! 0.3! 01 Sbor o2tesc: 2 Zero 5 llotS —irns GRATIS ELKE WOENSDAG DE [Holl, intre verd |e ov BIJLAGE BIJ UW KRANT MET leien INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK Vage THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES |0fjpr EN EEN COMPUTE AGENDA BH BH BH BHerin ^^™ujn4i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2