Paul Acket met een aanval op ministerie van WVC en de Raad voor de Kunst felle Mooier is niet duurder bij Louis d'Or voor acteur Ton Lutz Bachvereniging formeert desnoods nieuw koor 3 SUISSES ACHTSTE NORTH SEA JAZZFESTIVAL: Een moederdag kado hoeft niet persé duurte zijn! KUNST ZeidóaOowiarit dinsdag3mei i983 pagina Met zulke kleren ga je toch niet wachten tot de zomer officieel begonnen is? Ze zijn er in de nieuwe modekleuren: o.a in wit, aqua en wit gecombineerd met aqua of rood. 't Materiaal is allemaal tricot Midden 'n singlet met den. Mt 104 (25.-) t/m 176 (35.-). Vanaf 25- 't Sportieve shortje eronder is er in de maten 104 (29.) t/m 176 (39,-).Vanaf 29.- Aan de linkerkant een zonnig mini-jurkje en geweven singlet inééa In de maten 104 (55.-) t/m 176 (59.-). Vanaf 55.- Helemaal rechts een mini-jurkje met een vrolijke, diagonale vlakverdeling. In de maten 104 (45.-) t/m 176 (55.-). Vanaf UTRECHT Ook volgend jaar zal op goede vrijdag in Naarden de Mattheus Passion van J.S. Bach weerklinken, uitgevoerd door de Nederlandse Bachvereniging. Daarvoor zal het bestuur van de stichting Nederlandse Bachvereniging desnoods een nieuw koor formeren, al hoopt het bestuur dat de rebellerende koorleden die zaterdag in allerijl een nieuwe Bachvereniging oprichtten alsnog op hun schreden zullen terugkeren. Dat bleek gisteren in Utrecht tijdens een vergadering van het bestuur, naar aanleiding van het besluit van de meeste koorle den uit de Bachvereniging te stappen, uit onvrede met het ver nieuwende beleid. De grote meerderheid van de leden heeft het lidmaatschap van de stichting Nederlandse Bachvereniging opgezegd. Samen heb ben zij een nieuwe Nederlandsche Bachvereniging opgericht en tot artistiek leider Charles de Wolff benoemd, de dirigent van de oude Bachvereniging. AMSTERDAM Acteur Ton Lutz is onderscheiden met de toneelprijs Louis d'Or 1983 van de Vereni ging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties in Nederland. Lutz krijgt de onderscheiding voor zijn rol in „Ueber allen Gipfeln ist Ruh" van Tho- Debuut Twiggy op Broadway lauw ontvangen NEW YORK „Vriendelij- k-lauw" hebben critici de dans-musical „My one and only" ontvangen waarin de Britse slankheids-ster Twiggy met Tommy Tune op Broad- way debuteerde. De musical, die in het St James-Theater gespeeld werd, is volgens de kranten levendig en aardig maar niet erg meeslepend. De Gershwin-songs en de step- danser Charles (Honi) Coles geven het stuk echter wel veel vaart. Twiggy maakt in de musical een „respectabel Broadway-debuut". mas Bernard, gespeeld door het Publiekstheater. Lutz won deze onder scheiding ook in 1963. Van de andere prijzen ging de Arlecchino gaat naar Eric van Ingen voor zijn'rol in „Phè- dre" van Racine, voor het voetlicht gebracht door de Haagse Comedie. Do van Stek krijgt de Colombina voor haar rol in „Een Sneeuw" van Wil lem Jan Otten, gespeeld door Toneelgroep Theater. Judith Lansink wordt onderscheiden met de Prosceniumprijs voor haar decorontwerpen Voor „Figaro laat zich scheiden" en „Leedvermaak", beide op de planken gezet door Baal. De Theo d'Or wordt dit jaar niet toegekend omdat de jury hiervoor geen geschikte kan didate heeft kunnen vinden. Prinses Margriet zal de prijzen - penningen en beeldjes van beeldhouwer E. Claus- uitrei ken op vrijdag 3 juni in het Concertgebouw te Hengelo. Zij zal dan ook de gouden en zil veren dansprijs, dit jaar voor het eerst ingesteld en de Hans Snoekprijs voor jeugdtheater aan de winnaars overhandi gen. Wie met deze prijzen zul len worden onderscheiden is nog niet bekend. De vereni ging hoopt dat over twee we ken bekend te kunnen maken. Tito Puente en Celia Cruz. DEN HAAG Waar nor maal jaarlijks de „oohs" en „aahs" van bewonde ring weerklinken om de grote en vele jazznamen die Paul Acket uit de hoge hoed van zijn organi satorschap tovert voor al weer een nieuw en groter North Sea Jazz Festival, viel ditmaal een beklem mende stilte. De presenta tie van de plannen voor het achtste North Sea Jazz Festival, dat op 8,9 en 10 juli a.s. in het Haagse Con gresgebouw zal plaatsvin den, veranderde in een regelrechte en felle aan val op het ministerie van Welzijn, Vollksgezondheid en Cultuur (WVC), de Raad voor de Kunst en in mindere mate de gemeen te Den Haag. De ambtenaren van WVC werd bij monde van Wybe Buma, woordvoerder en lid van het stichtingsbestuur ach ter het festival, „gechicaneer" verweten, de Raad voor de Kunst „verdachtmakingen". Dat mondde uit in een weige ring van de organisatie van het festival een naar haar me ning te laag subsidiebedrag van 50.000 gulden van WVC te accepteren. „Alhoewel wii de subsidie dringend nodig heb ben, zullen wij het geld niet in ontvangst nemen. Wij achten het voor een voor Nederland Ray Charles. uniek evenement, belachelijk maar ook uitermate krenkend voor zowel publiek als organi satoren" aldus Wybe Buma. Aan die weigering gaat een lij densweg vooraf van niet nage komen afspraken, niet uitge voerde amendementen van de Tweede Kamer, die Paul Ac ket en de zijnen tot nu toe niet hebben willen benadrukken in de hoop dat er nog mouwen aan te passen zouden zijn. Nu het North Sea Jazz Festival in de knel dreigt te komen, deed Buma gisteren tijdens een persconferentie in het Con gresgebouw een zwartboek open rond de subsidieverle ning aan het festival. In janua ri '81 vangt dat aan wanneer de Tweede Kamer een amen dement aanneemt van de le den Worrell en Meyer, waarbij het festival alsnog 150.000 gul den subsidie wordt toegekend. In een persoonlijk gesprek laat het hoofd van de afdeling Mu ziek en Dans van (toen nog) CRM, Brester, weten dat er weinig animo bestaat om tot uitbetaling ovêr te gaan. De navolgende CRM-minister, André van der Louw, vindt dat toch te gek en geeft op dracht tot betaling. Die komt eind '81 bij Acket binnen, be geleid door een brief van een CRM-ambtenaar die vermeld „dat hem hem enige moeite gekost had een beslissing in deze zin te nemen". In '82 een zelfde procédure: Bij amende ment van kamerleden Niessen en Kosto krijgt het festival op nieuw 150.000 gulden toegewe zen met enige restricties in de Jaco Pastorius. Dizzie Gillespie. manier van besteden (Neder landse groepen en voor de jazz hier inspirerende buitenland se). Een half jaar later, twee weken voor het festival komt de telefonische mededeling dat er slechts 100.000 uitbetaald zal worden. Né het festival volgt er een brief dat men die 100.00 voortaan ook wel kan verge ten, en dat er vanaf '83 maxi maal 50.000 gulden beschik baar zullen zijn, „mits het pro gramma daar aanleiding toe geeft". (waarin de huur van het Con gresgebouw) van Den Haag met 13.600 gulden verminderd en verder heeft men onoffi cieel van Den Haag vernomen dat er straks geen subsidie meer gegeven kan worden. De definitieve beslsising daarover zou wel eens genomen kunnen worden op de commissieverga dering op 7 juli a.s., een dag vóór het festival losbrandt. Vandaar dat de organisatoren van North Sea de gemeente Den Haag gisteren toeriepen: „U snijdt in eigen vlees is het festival éénmaal weg, dan is het altijd weg". Daarnaast zit het North Sea Jazz Festival hevig in de maag met de Raad voor de Kunst die de minister van CRM, resp. WVC, niet alleen voort durend beduidend lagere sub sidiebedragen adviseerde (zelfs een eenheidssalaris vooralle musici van 500 gulden), maar, aldus Buma, „ook de euvele moed had om CRM mee te de len dat men redenen had te twijfelen of de musici wel de bedragen ontvangen hadden als genoemd op de deelbegro ting. Met andere woorden, de Raad voor de Kunst betichtte de festivalórganisatoren van mnalversaties. Daar is het laatste woord nog niet over ge zegd" aldus Buma. En wat de gemeente Den Haag betreft: Al is de situatie daar werkza mer omdat men indertijd voor een driejaarlijkse subidieperio- de geopteerd had, inmiddels is in het kader van de bezuini gingen de drie ton subsidie Prestige In het verleden heeft Paul Ac ket al eens gedreigd dat hij zijn festival verhuizen zou naar een andere stad, indien Den Haag hem in de steek zou laten. Al staat er in Nederland nergens een gebouw dat een simultaan-festival als het North Sea is, zou kunnen her bergen, daar zou geen sprake van mogen zijn. Ackets eigen argumenten voor subsidie zijn o.a.: Ik breng Den Haag een groot internationaal evene ment aan, dat is dus prestige voor Den Haag, toerisme, om zet, geld in het laadje, mag ik nu ook een beetje steun bij mijn persoonlijke risico, net zoals al die anderen hebben die iets op kunstgebied doen? Een terechte vraag. Er zijn in het verleden niet alleen meer van die privé-initiatieven sub sidiabel gebleken, Ackets suc cesformule is sterk aan zijn persoonlijke know-how als im presario gebonden, lijkt nau welijks overdraagbaar en hij helpt er een verder festival loos Den Haag inderdaad mee omhoog in de vaart der volke ren. Daarnaast heeft hij iets aangedurfd in en voor een moeizaam jazzklimaat, waar de subsidiënt het al heel lang heeft laten afweten en nooit tot een sluitend beleid kon ko- Niettegenstaande dat alles, lijkt het achtste North Sea Jazz Festival weer te sollicite ren naar eenzelfde enorm be zoekersaantal als vorig jaar (30.000) met een programma dat klinkt als een klok al heeft men op een en ander moeten beknibbelen. Aan de grote na men is het nauwelijks te mer ken: Ray Charles is er, Oscar Peterson, Nina Simone, Chick Corea (samen met Gary Bur ton), Woody Herman met zijn „Thundering Herd", Lionel Hampton en Herbie Hancock met V.S.O.P II (met naast trompettist Wynton ook teno rist Branford Marsalis), good old Jimmy Smith en Freddie Hubbard. Zij zijn de financiële top van de piramide, de voor trekkers waardoor een onder bouw van vele honderden minder grote, maar niet min der interessante musici pre sentabel worden: Van de Cu baanse groep Irakere, waar naar North Sea al enkele solliciteerde, het Art of Chicago, de prachtige fonist Arnett Cobb nois Jacquet en Bud de Poolse groep Sami SwL'j"r'j Charles Lloyd, Jaco Pastorij met „The word of mouLejy band", waarin o.a. ^anLtie Brecker, de voornamelijk derlandse Crea Big Band m-jp Mathilde Santing en Dee Hoggi niels als gasten. Daarnaast n^jej een serie combinaties en .,sjkve, cial projects" om je vingers |er af te likken: De „Trombt^ summit" met prachtige mu^,er kanten als Al Grey (ex Basfa^ Curtis Fuller, Vic Dicken&jng en Albert Mangelsdorff (bejjpox, leid door een nederlandse rran me-sectie o.l.v. Cees Sling^er een San Francisco Blues Fe^ver val '83, een „Now's the Gos^oor Time" met een viertal gospt combinaties inclusief een ech^un dominee (reverend Robym. Mayse), en een „Salute to Mc Allison" uiteraard met Allis— zelf, in een opvallende coml natie met Herman Brood Kl( zijn Wild Romance verste! met vijf jazz-blazers onder v..„. Hans Dulfer. Een zeer compleet krantje i alle namen en prijzen voor het derde jaar overig al onveranderd zijn) is op verse plaatsen, o.a. bij VVV's verkrijgbaar. Het is hopen dat Ackets achtste fe I val (kosten rond de twee joen) niet zijn laatste zal Zelfs in moeilijke kortzichtigheid de ste leidsman. BERT JANSl 49.90 Dr. gemakschoenen Div. maten 97.50 Scholl Voetcomfort C. H. Verhaar Hooigracht 4 Tel. 071-131770 - Leiden Dag. geopend van 10-18 uur, ma. gesloten. Koninginnedag gesloten. Loldse Courant behoudt zich het recht voor advertenties zonder opgaaf van redenen te weigeren Bij advertenties onder nummer worden aan de adverteerder niet doorge geven drukwerken, circu laires en dergelijke stuk ken afkomstig van tussen personen. hetzelfde geldt voor andere stukken, in dien de uitgever daartoe gronden aanwezig acht Brieven onder nummer die bij het blad blijven berusten, worden na twee maatiden na controle van de inhoud vernietigd De uitgever aanvaardt ge nerlei aansprakelijkheid ter zake van eventuele schadelijke gevolgen voor de adverteerder van niet tijdige of met-goede plaat Gedurende de gehele maand mei ruim ieo/ Iv /O korting op alle klossen en kluwens SIERRA katoen. Voor talloze ideeën en tips: vraag naar de schitterende 3 Suisses handwerk- albumsv^^d

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14