Vaassen steelt Oranjeshow De nieuwe loten liggen klaar. Laat de fanfare maar vast oefenen. Van Aardenne: regeerakkoord niet wijzigen PvdA-fractie tegen burgerlijke ongehoorzaamheid SFEER IN LOCHEM NOGAL KOELTJES Enkele duizenden bij 1 Mei demonstratie in Amsterdam Enquête: Goede kansen voor „groene" partij i4 BINNENLAND CeidóaQounmd MAANDAG 2 MEI 1983 PAGINA 5 Duizenden kuikens dood door brand SCHOONEBEEK Door nog onbekende oorzaak is gister middag een deel van een kui- kenmesterij in het Drentse Schoonebeek in vlammen op gegaan. Bij de brand kwamen 13.000 kuikens van enkele da gen oud in het vuur om. De schade beloopt honderdduizen den guldens. Het duurde an derhalf uur voor de brand weer het vuur onder controle had. In die tijd vreesde men dat de brand zich zou uitbrei den naar een van de andere drie schuren van het bedrijf. Geen subsidie voor parachutespringen in Zuid-Afrika DEN HAAG De Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart heeft zijn verzoek aan de stichting De Nationa le Sporttotalisator (SNS) tot een subsidie voor deelneming aan de wereldkampi oenschappen parachutespringen in Zuid- -Afrika ingetrokken. De KNVVL hoopte een bedrag van 15.000 gulden te ontvan gen uit de lotto/toto-opbrengst. Met name SNS-voorziter Masman had grote bezwa ren tegen het uitkeen van subsidie voor dit doel. De aanvraag is ingetrokken „teneinde ongewenste en ongunstige ont wikkelingen te voorkomen voor de sport in zijn algemeenheid en voor de stichting de Nationale sporttotalisator." Jongen bekent brandstichting LEEUWARDEN Een zestienjarige inwoner van Cornjum heeft gisteren bekend dat hij vrijdagnacht de brand in het voormalige Nieuwe Stadswees huis in Leeuwarden heeft aangesto ken. Het monumentale pand uit de ze ventiende eeuw werd door de brand vrijwel verwoest. De schade bedraagt ongeveer een miljoen gulden. Twee jaar geleden werd het pand, eveneens door brandstichting, zwaar bescha digd. Het werd daarna geheel geres taureerd. Volgens de politie is een evenoude inwoner uit Leeuwarden ook bij de brandstichting betrokken geweest. Hij heeft evenwel nog niet bekend. Een derde arrestant zou een belangrijke getuigenis hebben afge legd. Ontslagen Turken in hongerstaking UTRECHT Acht Turkse ex-werkne mers van een failliet kledingsorteerbedrijf in Utrecht, zijn gistermiddag in die plaats in hongerstaking gegaan. In de Nicolaas- kerk willen zij met hun vijf dagen duren de aktie protesteren tegen hun ontslag. Het bedrijf, één van de grootste expor teurs van tweedehands kleding ter we reld, ging vorige maand falliet. 115 Werk neemsters en werknemers, meest Turkse vrouwen, werden ontslagen. Volgens een aktiecomité dient het faillissement alleen om snel van de schulden af te komen. Volgens het bedrijf is echter beslag gelegd op de bezittingen. Voor twintig van de be trokken werknemers dreigt uitzetting naar Turkije als zij geen werk hebben. Botsingen in Schipholtunnel: geen gewonden HAARLEMMERMEER De Schipholtunnel is gistermiddag in de richting Amsterdam enige tijd versperd geweest na een aantal kleine en grotere botsin gen, waarbij in totaal tientallen auto's betrokken waren. Daarbij zijn volgens de politie geen do den of gewonden gevallen. Met behulp van kraanwagens was de weg omstreeks één uur vrij ge maakt, zodat de file van onge veer zes kilometer zich kon op lossen. In verband met de wed strijd Ajex-Feyenoord was het rond dit dit tijdstip zeer druk op de weg naar Amsterdam. VAASSEN Vaassen stal zaterdag de zonnige Oranjeshow. Dat was te merken aan koningin Beatrix. Bij ontvangst in het zuinig lachende Lo- chem kwam er geen noot van het Wilhelmus over haar lippen, maar in het uitbundige Vaassen zong ze enthousiast mee. Dat gold ook voor prinses Margriet. Alleen Pieter van Vollenhoven en de zeven prinsen hielden in beide plaatsen onder het volkslied hun mond stijf dicht. In Lochem dat deze zomer zijn 750-jarig bestaan als stad viert, glimlachte Beatrix wel willend, in Vaassen genoot ze. Niet zo vreemd, want het hele Veluwse dorp maakte van haar komst een grandio ze happening. Een feest dat velen aanstak, Oranjeklant of niet. Neem bijvoorbeeld de manier waarop mr. Gerard de Jong zijn 1800 met rood- wit-blauw vlaggende school kinderen aanvuurde. Zwaai end en roepend („Harder, harder!") dirigeerde hij met wit wapperende manen ach tereenvolgens het Wilhel mus, het Gelders volkslied (waarvan mr. Geertsema zo waar de laatste regel als bij ingeving meebrulde) en drie coupletten van een vrolijke eigen maaksel („Eenmaal in het jaar..."). Vooral dat laat ste lied bracht Beatrix en Margriet in de stemming van een ouderwetse koninginn- nedag. Elkaar gniffelend aanstotend zongen de ko ninklijke gezusters met grote schik mee van het papier. De tijden van koningin Wilhel- mina herleefden, zeker toen PvdA-burgemeester H.J. Beuke zijn met somberheid doorspekte welkomsttoe spraak („in drie jaar tijd is de werkeloosheid in onze ge meente van 2 naar 15 procent gestegen...") besloot met de oproep tot een driewerf hoe ra! Mr. De Jong na afloop: „Ja, ik ben een echte Oran jeklant. Ik dirigeer al 20 jaar de aubade die we hier geluk kig nog altijd vieren. Het is in feite niks bijzonders. Met de koningin in levende lijve erbij is het voor mij een abso luut hoogtepunt, een soort bekroning." Koelti jes In Locnem is de aubade al ja ren terug afgeschaft en dat was merkbaar. De stemming was er wat koeltjes, afwach tend. Wellicht bij gebrek aan een aanstekelijke dirigent. Er had ook makkelijk nog wat publiek bij gekund. Het gros liet de koninklijke stoet ver gapend aan zich voorbijtrek ken. Slechts hier en daar klonk wat applaus, een enke ling bracht het op om Pieter van Vollenhoven te felicite ren en een aarzelend gehe ven Oranje-boven stokte meestal snel bij gebrek aan bijval. In Vaassen daarente gen was dat lied niet van de lucht. Toch deed Beatrix in het ju bilerende Lochem haar best. Een en al glimlach hield ze zich (op punthakken) beval lig staande op de verraderlij ke kinderhoofdjes van de Markt. Nadrukkelijk zwaaide de Koningin nog een paar keer extra naar de zwaar ge brekkige kinderen en bejaar den die in de kille slagscha duw van de kerk op een on bereikbaar platform waren geplaatst en al een uur lang de komst van Hare Majesteit hadden verbeid. In luttele se- Koningin geëerd in Taiwanese kranten TAIPEH Een groep Nederlandse en Taiwanese bedrijven, waaronder de KLM, de Amro-bank en China Airlines, heb ben zaterdag ter ere van koninginnedag advertenties van een hele en een halve pagina geplaatst in twee kranten in Taipeh. De advertenties werden opgeluisterd door portretten van ko ningin Beatrix en prins Claus. Eerder deze maand hebben Martin Air en de Taiwanese luchtvaartmaatschappij CAL een luchtverbinding geopend tussen Schiphol en Taipeh. conden trok Beatrix aan hen voorbij, wat hun niet belette om met grote geestdrift te roepen en hun vlaggetjes in de lucht te steken. Met op rechte interesse bewoog de in besmettelijk wit gestoken ko ningin zich tussen de kinde ren die nogal plichtmatig hun waterspelletjes speelden, gemaakt op het thema van de stromende Berkel. Zo nu en dan schoot ze een kind aan en hield er een gezellig bab beltje mee. De spelletjes kon den de prinsen in haar kiel zog niet bijster inspireren. Verveeld trokken ze in hun keurige blazertjes over de Markt, herhaaldelijk mees muilend tegen elkaar. Geen van hen maakte ook maar enige aanstalte om mee te doen. Zin om te dansen toon den ze evenmin, ondanks de herhaalde uitnodiging van de dansgroep „Wie Schotst Veda" die onder applaus de driekusman op de vloer bracht. In Vaassen daarentegen ge noten ook de zeven prinsen met kennelijk volle teugen. Het ritje in de stoombus Stanley 1913 vonden ze een stemmig het leukst. En Wil lem Alexander raakte rond uit enthousiast toen de poli tiehondenvereniging op het Ireneveld speciaal voor hem en zijn broertjes en neefjes een boef liet oppakken. Scha terend aanschouwde hij hoe een politiehond zijn tanden in het boevenpak zette en al leen daaraan gehangen door de lucht zwiepte. Na aankomst per helicopter in Lochem feliciteert ko ningin Beatrix haar zwager Pieter van Vollenhoven met diens verjaardag. 1 Bassie in bad Het voortbestaan yan het dolfirama in Zandvoort, dat t jange tijd aan pen zijden draad fieeft gehangen, l js verzekerd'. De natte attractie gaat 6 juni weer ppen. Een aantal j genodigden [naakte in het peekeinde de [.voorpremière" hee. Clown Bas- lie, die manmoe- jig te water was Jegaan, liet twee 5 polfijnen gracieus j" jiver zich heen- r Springen. AMSTERDAM In Am sterdam hebben gister avond ongeveer driedui zend mensen deelgeno men aan een 1 mei-de monstratie en -manifesta tie. Opvallend was het grote aantal buitenlandse deelnemers aan de de monstratie. In de Jaap Edenhal werd 's avonds een manifestatie gehou den onder het motto „strijd tegen de crisis". J. Mannaert van het 1 mei- -comité pleitte ervoor dat links gaat proberen om 1 mei tot eén nationale vrije dag te maken. De PvdA vierde de dag van de arbeid gisteren in de Amster damse nieuwe RAI. W. Tho massen, ex-burgemeester van Rotterdam, vroeg zijn gehoor daar wie het jongste beginsel programma van de PvdA heeft gelezen. Vrijwel uitslui tend aan de tafel met partijbe stuursleden gingen de handen omhoog. „Een kleine minder heid", zo concludeerde de nu 73-jarige Thomassen. De kritiek van enkele activis ten op de „elitaire" trekken richtte zich ook op de ondoor grondelijkheid van partijstuk ken. Volgens partijbestuurslid Wil Bijlsma is de PvdA niet een „elitaire partij", maar een partij met ideeën. Maar het contact met de basis is in zeke re zin wel verloren gegaan", aldus Bijlsma. De discussianten legden zich erbij neer dat de basis nu eenmaal niet de dienst kan uitmaken. „De PvdA is geen elitepartij, maar een kaderpartij", zo werd op gemerkt. De meesten van de bijna tweeduizend bezoekers in de RAI verpoosden zich toen al bij een oorverdovend pop-concert. MINIMUMLIJDERS ONDER AOW'ERS ONTZIEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vice-premier Van Aardenne, de eerste van de VVD-ministers, voelt er niet voor het regeerak koord open te breken. In een uitzending van de TROS- radio dit weekeinde keerde hij zich tegen een dergelij ke suggestie van CDA-fractieleider De Vries. Daags daarvoor had ook premier Lubbers (CDA) dit idee al afgewezen en gezegd dat de doelstellingen in het ak koord dienden te worden nagestreefd. De Vries meent dat hetzij het financieringstekort minder snel teruggedrongen moet worden hetzij een lastenverzwaring moge lijk moet zijn. Van Aardenne wijst beide zaken af. Het hoge fi nanciële tekort van de overheid ziet hij als „én van de meest negatieve effecten op onze economie". Volgens hem is dat de belangrijkste reden van de „nog steeds te hoge" stand van de rente. Van een lastenverzwaring in het alge meen moet Van Aardenne al evenmin iets hebben. Wel acht hij het mogelijk dat nogmaals de lasten van de particuliere burgers worden verzwaard, om het bedrijfsleven verder te ontlasten. Als De Vries desondanks vast wil houden aan zijn idee, moet hij zich verstaan met de VVD-fractie, aldus Van Aardenne. Hij wees erop dat het ook de fracties zijn, die het regeerakkoord hebben gesloten. Mochten zij besluiten wijzigingen aan te bren gen, dan zal de regering bekijken of zij deze wil uitvoeren, aldus de vice-premier. Van Aardenne toonde zich bereid bepaalde categorieën aow'ers te ontzien bij de voorgenomen korting met 2% op de uitkerin gen. De VVD-minister doelt op de mensen, voor wie de aow of het enige inkomen is of het hoofdbestanddeel daarvan. Volgens Van Aardenne past dit in het beleid van de regering, dat erop gericht is de echte minima te ontzien. Aow'ers met een klein pensioen moeten inkomstenbelasting be talen en veel meer ziekenfondspremie. Daardoor krijgen zij soms minder dan mensen met alleen aow. Op dit punt bestaat er overigens geen verschil van mening tussen VVD en CDA. Ook De Vries meent dat er voor deze groep aow'ers iets gedaan moet worden. In het CDA (ministers en fractie) is men wel tegen het verlangen van VVD-fractieleider Ed Nijpels alle aow'ers te spa ren. ADVERTENTIE. Ze zijn er weer Staatsloten, met een kans van één op twee. Gemiddeld natuurlijk. Een prachtkans op een prachtprijs. Van een tientje tot 't half miljoen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per giro mee? Dat kan ook Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070-47 74 84. De meeste kans in de Staatsloterij. -♦< an gehuwde vrouwen had 7 »ls kind met incest te maken iJTRECHT In Nederland hebben ongeveer 160.000 rouwen, ofwel 7 van alle gehuwde of samenwonen de vrouwen van 20 tot 55 jaar, als kind ooit sexuele tontact gehad met hun vader, oudere broer of stiefva- f |er. luim 25.000 van hen hebben te maken gehad met gedwongen jeslachtsgemeenschap. Dat is de „voorzichtige" conclusie uit een inderzoek van het Nederlands Instituut voor Sociaal-Sexuolo- jisch Onderzoek (NISSO). aet onderzoeksresultaat wordt met enige reserve gepresenteerd Imdat het om een relatief kleine steekproef gaat. Het bleek dat 1% van de vrouwen, gemiddeld toen zij tien jaar oud waren, ge- bnfronteerd werd met sexuele toenadering van een ouder ge- linslid. lij de mannen is dat percentage 1,5 procent. Dit zou beteke len dat 35.000 gehuwde of samenwonende mannen tussen de 20 n 55 jaar als kind gemiddeld op twaalfjarige leeftijd in- i lestueuze ervaringen heeft gehad. Er ligt een hemelsbreed Ver- Ichil tussen de incest-beleving van jongens en meisjes. De man- jen herinneren zich de incest in alle gevallen als „heel plezie rig", terwijl de vrouwen de gebeurtenissen steeds „zeer verve end" of „afschuwelijk" vonden. De meeste jongens deden actief nee aan de sexuele contacten; van de ondervraagde vrouwen ad niemand zich actief opgesteld. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De PvdA- fractie in de Tweede Ka mer vindt burgerlijke on gehoorzaamheid in begin sel geen goede zaak. Zij zou het er niet mee eens zijn als actiegroepen zou den proberen op deze ma nier de plaatsing van kruisraketten tegen te houden. De fractie laat dit blijken door de aanvaar ding van een rapport, op gesteld door Kamerlid en oud-minister Ed van Thijn. Deze meent dat burgerlijke ongehoorzaamheid alleen ge oorloofd is, als de regering op „tirannieke" wijze haar zin doordrijft. Volgens PvdA-lei- der Den Uyl is daar sprake van als een kabinet zelf de de mocratische regels niet in acht neemt, bijvoorbeeld doordat zij in samenwerking met de meerderheid de oppositie zou verhinderen te spreken in het parlement. Den Uyl voegde eraan toe dat zoiets in ons land nog nooit is voorgevallen. Het rapport van Van Thijn is het gevolg van een veelbespro ken verzoek van de PvdA- partijraad. Deze besloot in ja nuari van dit jaar tegen de zin van het bestuur dat er een stu die moest komen naar „de vormen, mogelijkheden em perspectieven voor burgerlijke ongehoorzaamheid". Van Thijn zegt in zijn stuk, dat op de partijraad van juni zal worden besproken, onder meer dat een „juist een parle mentaire oppositiepartij nog heel wat legale noten op haar zang heeft, voordat kan wor den vastgesteld dat alle legale middelen zijn uitgeput". Uit een enquete van de Neder landse Vereniging voor Statis tiek is af te leiden dat 38% van de bevolking onder bepaalde omstandigheden voorstander is van burgerlijke ongehoor zaamheid. Ruim de helft (53%) is ertegen, waarvan een deel (20%) dergelijke acties zeer sterk afkeurt. HAZERSWOUDE Het Dorpsstraatgedeelte tussen het kruispunt Dorpsstraat/Geme neweg en de Oude Gemene- weg is vanaf vandaag een week of drie gesloten voor alle verkeer. Dit houdt verband met de reconstructie van ge noemd kruispunt, die plaats vindt onder supervisie van Provinciale Waterstaat. Dit betekent dat alle vrachtver- Dorpsstraat afgesloten keer naar en van het oostelijke deel van het dorp bereikbaar zal zijn via de Middelweg en Voorweg en/of via Roemer en Voorweg. Het oostelijke deel van het dorp kan door alle an dere verkeer bereikt en verla ten worden: westelijke rich ting vanaf de Voorweg via Ge- relaan, Burgemeester War- naarkade en de Gemeneweg in oostelijke richting: vanaf de Gemeneweg via de Ridder van Montfoortlaan en Ds. Dirk Arie van den Boschstraat naar de Dorpsstraat. De omleidings route is met borden aangege- -RIEMELS i /gi^Uf IED6RE6N X 9 (HEEFT TQJENWCOCPW yev will, ^T Vrouw door voorruit ALPHEN AAN DEN RIJN Een vrouw uit Voorschoten is vrijdagavond gewond bij een auto-ongeluk op De Hoorn in Alphen. Haar man reed over De Hoorn en zag niet dat een voor hem rijdende wagen plot seling remde om naar een tankstation te gaan. In volle vaart reed de Voor schotenaar in op de wagen. Zijn naast hem zittende vrouw vloog door de klap met haar hoofd door de voorruit. Ver moedelijk had de vrouw geen veiligheidsgordel om. De Voorschotense moest met hoofdletsel naar het Alphense Rijnoordziekenhuis worden gebracht. Bliksem in verkeerslichten SASSENHEIM De ver- keerslichten op het kruispunt Noord in Sassenheim zijn gis teravond uitgevallen. De blik sem tijdens het onweer sloeg in de installatie, waarop de lampen het begaven. DEN HAAG Als er in ons land een „groene" partij aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer zou deelnemen, zou deze kunnen rekenen op bijna 12,5% van de stemmen. Dit heeft een woordvoer der van de Nederlandse Vereniging voor Statistiek dit weekeinde gezegd voor de VAR A-radio. Hij deed zijn bewering op grond van een enquête, waarin 33% van de onder vraagden zich uitsprak voor de oprichting van een groene partij. PPR-senator Bas de Gaay Fortman, die de kleine linkse partijen probeert te bewegen met een gezamenlijke Groene Lijst deel te nemen aan de Eu ropese verkiezingen in 1984, toonde zich zeer enthousiast. Hij noemde het „fantastisch" dat er zovelen belangstelling hebben voor een partij, die wil „uitgaan van alleen de moge lijkheden, die de aarde biedt, en wel op een zodanige wijze dat wij onze kleinkinderen ook no£ recht in de ogen kun nen kijken". PvdA-leider Den Uyl vertelde in dezelfde uitzending dat zijn afkeer van een „groene" partij nog versterkt was. Volgens hem houden voorstanders van een „groen" beleid geen of te weinig rekening met de werk lozen. Alleen door de econo mie weer te laten groeien, kan er naar de mening van Den Uyl meer werkgelegenheid worden geschapen. „Als socia listische partij streeft de PvdA in de eerste plaats naar werk en brood voor allen".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5