uwmectaaÉ Ambulante handel ruimt een plaatsje in voor verenigingen REGI0(J0UR)NAAL Komtuook onze zomer modeshow? CeidócOotuont Progressief Leiden vierde 1 mei PETER BERG IN RECORDTIJD NAAR ZEVENDE OVERWINNING KLAVERLOOP Brand legt schuur in as ROMMELMARKT TIJDENS WEEKMARKT Leiderdorp noemt straat naar verzetsheld LEIDEN/REGIO MAANDAG 2 MEI 1983 PAGINA 3 Aletta Het vrouwentrefpunt Aletta organiseert vandaag een thema-avond die is gewijd aan de emancipatie van de buitenlandse vrouw in Nederland. De film ..Leila en de anderen", die een beeld geeft van de moeilijke posi tie waarin Algerijnse vrouwen verkeren wordt op deze bijeenkomst vertoond. Verder is er een Turkse vrouw aanwezig die toelichting geeft en vragen beantwoordt. Aanvang half negen in -Taberna, Julianalaan 1 in Oegstgeest. Inlichtingen bij Wil ma, tel. 170504. Postzegel Postzegelvereniging De Rijnstreek houdt vandaag haar maandelijkse ruilavond in het Leiderdorpse Dorpshuis. De zaal is voor de jeugd open om zeven uur en voor de oude ren een uur later. Rond half tien is er een veiling. De toe gang kost 1,75 gulden en jongeren tot zeventien jaar beta len drie kwartjes. Showband De nieuwe Drum- en Showband in Ter Aar houdt van avond de oprichtingsvergadering in het Dorpshuis in Ter Aar. De bijeenkomst begint om acht uur. Op de agenda staat onder meer de verkiezing van een be stuur, vaststelling van een naam en het kiezen van in strumenten. Opening Burgemeester mr. S.J. Scheenstra van Oegstgeest opent morgen een nieuwe vestiging van de Amrobank in deze gemeente. Dat gebeurt op de hoek van de Geversstraat en de De Kempenaerstraat. De opening van het nieuwe pand wordt om vier uur verricht. Aansluitend is er een receptie. Zeilcursus De Watersportvereniging van Rijnsaterwoude begint donderdagavond 9 juni met een jeugdzeilcursus. De lessen zijn verdeeld over zes avonden. Ze beginnen om zes uur en eindigen half negen. De minimale deelname leeftijd is zes jaar en de kinderen moeten in het bezit zijn van minstens 1 zwemdiploma. Er wordt in drie groepen gewerkt: van beginnersd tot gevorderden. De deelnemers moeten lid zijn van de watersportvereni ging en een eigen boot hebben. Inlichtingen bij Lianne Molog, Kalmoeslaan 17 of Ton Hendriks, Vriezenweg 2C in Leimuiden. Schoolvoetbal De plaatselijke schoolvoetbalwedstrijd van Leimuiden is glansrijk gewonnen door de rk basisschool „De Kleine We reld". Zowel het meisjes- als het jongensteam behaalde een overwinning. Ten toonstelling Het 5-Mei Comité Leiden heeft ook dit jaar weer een tentoonstelling ingericht. De expositie, die in het Waaggebouw aan de Aalmarkt wordt gehouden, heeft de titel „Lidice-Oradour-Putten, Represailles als in strument van de bezetter." De expositie wordt van avond om acht uur geopend. De tentoonstelling wordt gehouden van 3 tot en met 10 mei. Medewerking In het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht 17 wordt momenteel een boekje over de „Processen aan de oppervlakte van de aarde voor bereid". In het museum zijn over dit onderwerp twee zalen ingericht. Het boekje is bestemd voor bezoekers en daarom wil het museum het publiek aan de voorbereiding van het boekje laten meewerken. Voordat het boekje wordt ge drukt. wil het museum weten of de bezoekers er tevreden over zijn. Tot en met woensdag 11 mei kan men aan deze test meewerken. Het museum is gratis toegankelijk. Maan dag tot en met vrijdag van tien tot vijf uur. Zondag van twee tot vijf uur. Energiebeleid De Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebe leid houdt morgenavond een bijeenkomst in het Ker kelijk Centrum De Regenboog' in de Merenwijk (Wa termolen 1). Op dinsdag 24 mei heeft een bijeenkomst plaats in buurthuis 'Morschwijk' (Topaaslaan 19). Op deze bijeenkomsten wordt een nadere toelichting gege ven op het door de stuurgroep gepubliceerde tussenrap port. De twee informatiebijeenkomsten zullen worden gevolgd door discussieavonden, respectievelijk op 10 en 31 mei. Het tussenrapport is voor vijf gulden ver krijgbaar bij de openbare bibliotheek of kan besteld worden door f9.25 over te maken op postgiro 121488 t.n.v. de Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Ener giebeleid te 's Gravenhage. Het rapport is uiteraard ook verkrijgbaar op de bijeenkomsten. Kassbach De Oostenrijkse speelfilm „Kassbach" wordt morgenavond op video vertoond in het trefcentrum van de Leidse Stu denten Ekklesia aan het Rapenburg 100. De voorstelling begint om half tien. De film gaat over de neo-nazi Kass bach, die door zijn gedrag in ernstig conflict komt met zijn zoon. Charlie Chaplin De film „De kuur" van de legendarische Charlie Chap lin is woensdagmiddag de hoofdmoot van de kinder filmmiddag in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Ook worden tekenfilms met Mickey Mouse, Popeye en Supermuis vertoond. De voorstelling begint om half drie; de toegangsprijs bedraagt drie gulden. Herdenking In De Kooi wordt ook dit jaar weer extra aandacht ge schonken aan de 4e en 5e mei. Op woensdag 4 mei heeft de herdenking plaats op de Driftstraat hoek Atjehstraat. Om acht uur begint een bijeenkomst in het club- en buurthuis aan de Driftstraat 49. Het koor van het dienstencentrum zal enige verzetsliederen zingen, waarna de film „De slaap der rechtvaardigen wordt vertoond. Op donderdag 5 mei wordt een grote show gehouden in het dienstencentrum. Winkeliers en buurtbewoners zullen laten zien wat men in de vrije tijd zoal kan doen. Er is onder andere een mode show van de naaicursus van het centrum. een gezellige zomer-mode- show met al het nieuws voor de komende zomertijd. Wij heten u van harte welkom om ditgebeu- renmeete maken. Wij bie den u graag een kopje koffie aan en entree is gratis. Voor elke bezoek ster van de show Altzomer- modenieuws! hebben wij bovendien een aardige attentie Graag tot ziens dus. Onze zomer-modeshow vindt plaats op woensdag4 mei a.s.inonzezaak,omll.OO, 14.00 en 16.00 uur. (Reserveren is niet noodzakelijk) Breestraat 151-153 telefoon 071 - 124586 Nu ook op maandagmiddag geopend LEIDEN De Grof vlag, symbool van de 1 mei-viering in Lei den, werd gisteren binnen in plaats van buiten gehesen. Pro gressief Leiden dromde bijeen in het Volkshuis om de „Dag van de Arbeid" gezamenlijk te vieren. Het startsein werd daartoe traditioneel gegeven door Frans Mentzij, vijf jaar geleden initia tiefnemer voor de bezetting van de met sluiting bedreigde Grofsmederij. Die bezetting mocht niet baten en de vlag van „de Grof" werd aan progressief Leiden geschonken om te dienen als symbool van de Leidse arbeiders. Mentzij mocht nu ook weer de vlag hijsen. Dat moest binnen gebeuren, omdat de vlaggemast van het Volkshuis was afgebroken. Voorbijgangers werden wel attent gemaakt op de viering door een rode vlag aan een boom buiten op de Apothekersdijk. „De vlag is het symbool voor de strijd voor het behoud van ar beidsplaatsen. Die strijd moet je voeren met zijn allen en niet alleen op je eigen stek. Onder die vlag moet gezamenlijk strijd worden gevoerd tegen de afbraak van de werkgelegenheid. De economische crisis is gemaakt, doordat andere middelen de ar beider overbodig maken. Daarom moeten we solidair zijn en die arbeidsplaatsen verdedigen", zo riep Mentzij op tot de strijd. Die werd echter op een wat vrolijker manier gevoerd dan de woor den deden verwachten. Voor de kinderen was er 's middags poppenkast en kindertheater en de ouderen konden zich verma ken bij het Smartlappenkoor en muziek. Actiegroepen waren volop met stands vertegenwoordigd om iedereen van de beno digde informatie te voorzien. Verder werd de hal van het Volks huis voorzien van een doordringende vislucht, veroorzaakt door een stand die broodjes met zeeprodukten verkocht. De belangstelling voor de 1 mei-viering viel aan het begin van de middag tegen. Naarmate de dag vorderde werd het echter drukker en tijdens de avond kon van een goede opkomst wor den gesproken. De grote zaal zat stampvol met belangstellenden, die na enkele toespraken volop feest vierden met het politiek cabaret Dubbel en Dwars en de swingende band Black Rose. Frans Mentzij bij de „Grofvlag". Iets nieuws in de modewereld: der dan 347 sportievelin- gen kwamen aan de start voor deze prestatieloop over 4250 meter. Onder hen een aantal, dat na drukkelijk aan de start kwam om een zo goed mogelijke tijd te noteren. De grote favoriet. Peter Berg, maakte die rol volledig waar. Nadat hij reeds de voorgaande zes edities had gewonnen schreef hij ook de Klaverloop van 1983 op zijn naam. Bij de dames prolongeerde Carolien Duivenvoorden voor de derde maal haar titel. De iongste deelnemer van het veld was de drie-jarige Wouter van der Hoeven die de afstand aflegde in ruim 46 minuten. Hij werd daarmee vóórlaatste. De uitslagen: heren: 1. Peter Berg, 13.20 minuten (nieuw re cord), 2. Harry Versteegen, 13.39 min., 3. Guus Sloos (Lei den), 13.42 min., 4. John de Boer, 13.59 min., 5. Sjaak de Boer, 14.30 min.; dames: 1. Ca rolien Duivenvoorde, 16.31 min., 2. Magdalena Captein, 17.19 min., 3. Wilma van Rijn, 17.48 min.; meisjes t/m 12 jaar: 1. Marion van der Krogt, 18.27 min., Evelijn van Leeu wen, 18.30 min., 3. Miriam van der Kolk, 19.40 min.; jongens t/m 12 jaar: 1. Martien Oost- dam, 16.30 min., 2. Kobus Turk, 17.33 min., 3. Ronnie Belt, 17.40 min.; meisjes 13-16 jaar: 1. Astrid van Leeuwen, 18.45 min., 2. Renee van Leeu wen, 19.15 min., 3. José Ver steegen, 20.00 min.; jongens 13-16 jaar: 1. Wim Oostdam, 15.01 min., 2. Marcel van Bo- hemen, 15.02 min., 3. Coen van der Krogt, 15.30 min. Vier gewonden bij auto-ongeluk HILLEGOM Vier inwoners van Noordwijkerhout zijn zater dagmorgen zwaar gewond geraakt toen zij met de auto waarin zij reden, in Hillegom tegen een lantaarnpaal opbotsten. Het viertal reed om half vijf op de Van Endelaan. Toen de 30-jarige bestuurder van een van de passagiers een sigaret kreeg aangebo den, verloor hij de macht over het stuur en reed in volle vaart tegen een lantaarnpaal. De 14-, 17- en 24-jarige passagiers raak ten bij deze klap net als de bestuurder zwaar gewond. Allevier zijn ze met inwendige bloedingen, hersenschuddingen en diver se botbreuken naar het Diaconessenziekenhuis in Heemstede vervoerd. Vanmorgen waren alle slachtoffers buiten levensge vaar. De in de wagen aanwezige hond kwam met de schrik vrij. Succesvol concert De Sprotbuiken ROELOFARENDSVEEN Het concert dat de Veense blaaskapel „De Sprotbuiken" gistermiddag in café-restau rant Hogenboom aan de Sota- weg gaf, werd minder druk bezocht dan vorig jaar. Dat kon niets te maken hebben met de kwaliteit van de gepro duceerde muziek, want de Sprotbuiken deden het weer erg goed. Behalve de populaire Egerlön- der-walsen van Ernst Mosch, spelen ze nu ook andere gen res, zoals Zuid-Amerikaanse dansmuziek. Samba's, rumba's, tango's en chachacha's waren gistermiddag dan ook volop te beluisteren. De vrolijke mu ziek van blaaskapel „De Sprot buiken" (onderdeel van Liefde voor Harmonie") oogstte giste renmiddag verdiend veel suc ces. KOEIEN GERED WARMOND Een uitslaande brand heeft zaterdagavond een boerenschuur aan de Zijldijk in Warmond volledig is de as gelegd. Veertig koeien, die in de schuur waren onderge bracht, konden tijdig uit de vlammenzee worden gered. Hoe de brand is ontstaan, heeft de politie nog niet kun nen achterhalen. De brand weerkorpsen van Warmond en Leiden zijn vanaf half elf 's avonds een uur lang bezig ge weest het vuur te bestrijden voor het sein „brand meester" kon worden gegeven. Het na blussen heeft nog geruime tijd geduurd. Hoe groot de schade is, kon nog niet worden ge zegd. De schuur is totaal uitge brand. ZOETERWOUDE Dat Zoeterwoude een sportief volkje is bleek weer tij dens de Klaverloop op Koninginnedag. Niet min- ADVERTENTIË LEIDERDORP Er wordt een straatje in Leiderdorp ge noemd naar de heer Chr. Keij zer. Dit maakte burgemeester M. A. van der Have bekend op Koninginnedag tijdens een bij eenkomst in de raadszaal waarin hij verzetsherden- kingskruizen uitreikte aan de heer en mevrouw Keijzer en de heer V. E. van der Capel len. De heer Van der Have 'onthulde niet om welk straat h het ging, maar voor de meer «ingewijden was het duidelijk 3dat hij het straatje naast de winkel van De Lange aan de ^Hoofdstraat op het oog had. li Daaraan grenst de voormalige gemeenteschuur waarvan de ^restauratie in volle gang is. In dit pand wordt het culturele centrum de Hollandsche Tuyn igevestigd in de totstandko- tming waarvan de heer Keijzer jeen groot aandeel heeft gehad. ITegelijk met de opening op 28 |mei zal de straatnaam worden onthuld. i De heer Keijzer kreeg het ver- zetsherdenkingskruis voor zijn ondergrondse activiteiten in de Leidse verzetsgroep Lex. Zijn vrouw heeft zich in het bijzonder ingezet voor hulp aan joodse onderduikers. De heer Van der Capellen was be trokken bij het Indische verzet tegen de Japanse bezetter. Zijn heldhaftige optreden heeft hem al de nodige onderschei dingstekenen opgeleverd. Be kend van hem is dat hij in een Japans krijgsgevangenkamp onder meer een radiotoestel in een veldfles heeft ingebouwd waardoor hij in de nieuws-' voorziening voor zijn medege vangenen kon voorzien. Burge meester Van der Have met links het echtpaar Keijzer en rechts het echtpaar Van der Capellen. LEIDEN De ambulante handelaars op de Leidse weekmarkt willen vereni gingen de kans gaan bie den hun rommel op die markt te slijten. Eén of twee verenigingen kun nen elke week worden uitgenodigd een plekje tussen de „echte" hande laars in te nemen. Daartoe werd zaterdag, tijdens Ko ninginnedag het startsein gegeven met een rommel markt annex standwer kersconcours op het Stad huisplein. Burgemeester Goekoop, stimu lator van de antiek/rommel markten in de Pieterskerk kwam het gebeuren openen. Wethouder Fase, die destijds toestemming gaf voor de rom melmarkt door particulieren in de Groenoordhallen die werd geboycot door de ambu lante handel, maakte deel uit van de jury van het standwer kersconcours. Het lijkt er dus op dat de ambulante handel en het gemeentebestuur zich met elkaar hebben verzoend. Bur gemeester Goekoop werd door voorzitter Verplancke van de ambulante handelaars zater dag zelfs tot „ere-standwer- ker" uitgeroepen. Vrede Volgens de heer Verplancke is Een beeld van de rommelmarkt op het Stadhuisplein. de vrede getekend en heeft het gemeentebestuur nu be grip voor het standpunt van de handelaars. Uit dat overleg is ook het voorstel van de hande laars gekomen om regelmatig rommelstands op de zaterdagse markt toe te laten. „Met op af roep een paar verenigingen. Particulieren kunnen daarbij hun rommel „van zolder" brengen en de opbrengst is dan voor de clubkas", aldus Verplancke. Volgens de ambu lante handelaars doen particu lieren die rommel aanbieden hen oneerlijke concurrentie aan. „Een particulier kan nooit genoeg spullen hebben voor een regelmatige handel. Daar om zie je steeds vaker dat langs de deuren handel wordt opgehaald, dat wordt aangebo den. Maar ze zijn geen hande laren. Dat zouden ze ook niet willen, want dan moeten ze worden ingeschreven bij de Kamer van Koophandel en moeten ze BTW afdragen. Door dat niet te doen, maar wel te handelen, zijn ze dus bezig met oneerlijke concur rentie. Daarom willen wij par ticulieren via verenigingen een kans bieden hun spullen te slijten. Dat is wat sportie ver", aldus Verplancke. Vrijmarkt De ambulante handel wil ook toe naar een soort vrijmarkt eens per jaar, bijvoorbeeld op Koninginnedag. Dan kunnen alle burgers van Leiden op de markt temidden van de echte handelaren en standwerkers hun spulletjes aan de man pro beren te brengen. Afgelopen zaterdag mochten twaalf standwerkers uit ver schillende delen van het land hun kunnen tonen. Zij werk ten zich van tien tot vier uur in het zweet ten aanzien van de jury die behalve uit de wet houder bestond uit de heer T. Overmeire van de gemeente lijke dienst reiniging, havens en warenmarkten en de heer C. Hugens directeur van de VVV. Uiteindelijk werd J. Goppel uit Lelystad tot de bes te uitgeroepen. Hij bracht met mooie praatjes (geschreeuw is niet het handelsmerk van de goede standwerker volgens Verplancke) een groenteschaaf aan de man. Het geheel werd opgeluisterd door muziek van The Key Stork Jazzband en voor de kindertjes waren twee ezeltjes aanwezig voor ritjes over de markt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3