McEnroe onttroont Lendl in WCT- eindtoernooi J Bevlieging Yan Belkum redt waterpoloploeg weer de sterkste TAM BAY SNELSTE OP IMOLA Rose of Raby S Wiersma verbetert eigen wereldrecord Toon Karsmakers ongenaakbaar IN VIERENEENHALF UUR DURENDE FINALE MAANDAG 2 MEI 11 Derde kampioenschap voor Hans Vultink UITGEEST Hans Vultink mag als de heerser van de nationale biljartjaargang 82/83 worden aangemerkt. Vultink won gisteren in Uitgeest in het spelsoort anker kader 47/1 zijn derde kampioenschap van dit seizoen. Eerder dit jaar was de top-ka- drist uit Neede de sterkste van ons land in het bandstoten en het 47/2. Het succes in het 47/1 betekende Vultinks twaalfde na tionale kampioenschap in de moeilijkste van de kaderspelen en zijn 47e persoonlij ke titel. Bongers en Arnouts maakten in de Noordhollandse biljartdriedaagse, die zich in een zomeravondachtige sfeer afspeelde, weer kennis met de grote kracht van de pure biljarter Vultink: de serie op de lijn. Op de momenten dat Vultink geklopt leek, produceerde hij steeds een demarra ge, die de tegenstander behoorlijk ont moedigde. Bongers leek in de derde ronde gewonnen te staan tegen zijn 18 jaar oude re tegenstrever: 263-132. Vultink besliste de partij echter door 168 caramboles in een reeks. Arnouts, net als zijn tegenstander Vultink ongeslagen aan de finale begonnen, leek gisteren na twee beurten de vlag uit te kunnen rollen (203-1). Vultink werd ver volgens nog in ideale positie onrechtmatig afgeteld, maar aarzelde niet om via snel gespeelde reeksen van 137, 57 en 65 Ar nouts moegestreden in de stoel te laten zakken. Van Leest heerst HEERLEN Gerrit van Leest heeft gisteren tijdens nationale wegraces in Heerlen de wedstrijd in de halve-liter- klasse gewonnen. Hij legde de acht ron den (27 kilometer) op zijn Suzuki af in 14 minuten 33,3 seconden. In de 250-cc-klaSse zegevierde Jan Ruben uit Assen, die op zijn Yamaha overigens sneller was dan zijn collega in de zwaardere categorie. De overwinning bij de zijspannen was voor Hans van Vijfeijken en Henk Smulders uit Hel mond. De Belgische motorcrosser Eric Geboers heeft zich zondag oppermach tig getoond in de Grote Prijs van Frankrijk 125 cc te Vitrolles. Geboers won beide manches en vergrootte zijn voorsprong in het klassement om het wereldkampioenschap op de Italiaan Michele Rinaldi tot veertig punten. VESSEM Toon Karsmakers heeft de beide manches mee tellend voor het Nederlands kampioenschap motorcross 500 cc zaterdag in Vessem volledig beheerst. Zowel in de eerste als in de tweede manche ging Karsmakers zegevierend over de eindstreep. De coureur uit Waarle vergrootte door de winst zijn leidende positie in het klassement. Karsmakers heeft na zes manches 172 pun ten. Peter Herlings, die in de totaalstand na Karsmakers en Gieljo van Zoggel derde werd, staat tweede met 153 punten. Motorcrosser Gerard Rond is op de goede weg. Via twee tweede plaatsen won de cou reur uit Unen de internationa le motorcross 500 cc te Norg. Toon Karsmakers, won de eer ste manche en Jaak Verwaay- en zegevierde in de tweede. De wedstrijd om de Grote Prijs van Engeland voor zij spannen is gisteren in Frome geëindigd in een chaos. De jury besloot het resultaat van de tweede manche niet te la ten tellen voor de strijd om het wereldkampioenschap. Hal verwege de race had een wolkbreuk een sportieve krachtmeting onmogelijk ge maakt. Aanvankelijk werden de Nederlanders Bakens en Van Heek tot winnaar uitge roepen. Na beraad van een uur onder leiding van de voorzit ter, een Canadese dame die in Engeland haar eerste zijspann- cross zag, werd de uitslag ge annuleerd. De organisatoren besloten daarop de renners voor de tweede omloop niet te betalen. De eerste manche le verde een overwinning voor de Zwitsers Emil Bollhalder en Carl Büsser op. Zij hebben .in het klassement de leiding. Amerikaanse coureur omgekomen TALLADEGA De 35-jjjiaa ge Amerikaanse autocourM Ken Kalla is zaterdag tijdf-L de 500 km-race van TallaL. ga (Alabama) voor serieifc gens bij een ongeval om P0^ leven gekomen. Kalla v^r loor tijdens de tweede roi^hei bij het ingaan van de laatkar bocht de controle over Kijd stuur en vloog tegen afzQui ting. Hij overleed op w> naar het ziekenhuis. DALLAS John McEn roe heeft Ivan Lendl ont troond als winnaar van het WCT-eindtoernooi. In een ruim viereneenhalf uur durende finale zege vierde de Amerikaan met 6-2, 4-6, 6-3, 6-7 (5-7) en 7-6 (7-0). McEnroe won de eerste set vrij simpel met 6-2. Naarma te de partij vorderde, werd het spelpeil beter. Lendl ze gevierde in de tweede set (6-4) en liep in de derde uit naar 3-0. De gang van zaken herinner de aan voorgaande ontmoe tingen, waarin de Tsjechoslo- waak dikwijls als "winnaar tevoorschijn kwam. McEnroe had ditmaal evenwel het vermogen terug te slaan. Hij won zes games op rij en al dus de derde set: 6-3. In to taal sloeg McEnroe achttien aces tegen Lendl slechts vier. Ook dat is in het recente verleden vaak andersom ge weest. De strijd ging in de laatste twee sets gelijk op. Lendl bleef in de race door de tiebreak van de vierde reeks met 7-5 te winnen: 7-6. In de beslissende set behiel den beide spelers tot 6-6 hun opslag, al moest Lendl bij 4-5 McEnroe wel een matchpoint toestaan. Met een narde smash sloeg Lendl zich des ondanks naar 5-5. In de tie break liep McEnroe via on der meer twee aces snel uit naar 4-0. Na ruim vier-e- n-een-half-uur kon titelver dediger Lendl de kracht niet meer opbrengen terug te ko men. McEnroe, die in de halve fi nales Vitas Gerulaitis met 6- 3, 6-2, 6-2 uitgeschakeld, ver diende 150.000 dollar (ruim 400.000 gulden) met de zege. Lendl (hij won daarvoor met 6-1, 6-7, 6-3, 6-2 van Bill Scanion) incasseerde niet al leen 50.000 dollar voor de tweede plaats, maar ook nog 400.000 dollar als bonus, om dat hij vorig seizoen zes WCT-toernooien won. De Tsjechoslowaak streek dus ongeveer 1,2 miljoen gulden op. Yannick Noah won het Grand Prix-toernooi in Ma drid. De Fransman rekende in de finale af met de negen tienjarige Zweed Henrik Sundström. De setstam waren 3-6, 6-0, 6-2, 6-4. Amerikaanse Pam Shri' heeft het internationale X( nistoernooi in Atlanta wonnen. Het betekende eerste toernooizege v Shriver, die in de finale af! kende met haar landgenj Kathy Jordan: 6-2, 6-0. BRUGGE Dank zij een nieuwe bevlieging van Stan van Belkum heeft het Nederlands waterpo- loteam zich dit weekeinde alsnog vlot geplaatst voor de eindronde van het Eu ropees kampioenschap, dat tegelijkertijd met het zwemmen in de tweede helft van augustus in Rome wordt afgewerkt. Na de benauwde winst op de openingsdag tegen Grieken land (9-8), waarbij Van Bel kum drie seconden voor tijd de beslissende treffer plaatste, maakte Nederland in Brugge ten volle gebruik van het gun stige wedstrijdschema, de sfeerrijke, met veel supporters opgeluisterde entourage en de niet onwelwillende Westduits- Belgische arbitrage om de twee Oosteuropese deelnemers op afstand te zetten. Zaterdag werd het tegen de Tsjechen 11-6, na de periodestanden van 2-3, 1-1, 6-0 en 2-2. Gisteren in de finale, die er niet meer om deed, werd Roemenië met 12-9 terug gewezen (3-2, 1-3, 5-2, 3- 2). „Jarenlang wist iedereen in Europa dat het Nederlands waterpoloteam bij een achter stand van één of twee doel punten geklopt was. Vooral dank zij de vierde plaats bij het WK in Guayaquil zijn we zo gegroeid dat we nu het ge luk kunnen afdwingen", gaf aanvoerder Ton Buunk als verklaring voor het feit dat zo wel zaterdag als gisteren ach terstanden werden omgebo gen. Zaterdag zelfs in acht mi nuten van 2-4 naar 9-4. Stan van Belkum, die met uitzonde ring van die derde periode vrijwel onzichtbaar was, scoor de daarbij met een stootbal, een boogbal en een stuiterbal, driemaal achtereen. In Rome is alles hetzelfde als twee jaar geleden in Split: Ne derland en Roemenië spelen er in de A-groep, Griekenland en Tsjechoslowakije mogen het opnieuw in de B-groep probe- Twijfels Coach Denes Pocsik kan ech ter onmogelijk als een in alle opzichten tevreden man af scheid hebben genomen van de zwemarena in Brugge. De clubtrainers hebben hem na de competitie een spelerscollectief overgedragen waarvan de con ditie twijfelachtig en de schot kracht" in elk geval beneden peil is. Zo zegt het toch wel iets dat tegen de eenvoudig te provo ceren Tsjechen van de dertien man-meer-situaties er slechts zes werden benut en tegen de Roemenen de laatste vier mi nuten met zeven tegen zes slechts één treffer viel. Van daar dat Pocsik zaterdagavond al een pleidooi hield voor meer trainingsfacilitetien en zich bij voorbaat verontschul digde voor minder goede re sultaten bij het toernooi om de FIN A-cup, de eerstvolgende dus van het Nederlands zeven tal. „Het is onmogelijk om met slechts enkele dagen tussen ruimte eerst degradatiewed strijden en dan topwedstrijden te spelen. Dat krijg je psycho logisch niet voor elkaar. Dit was onze eerste piek. De twee de moet in Rome komen", al dus de Hongaar, die ook een conflict heeft met de clubcoa- ches, die hun spelers straks in januari - ter voorbereiding voor de Olympisch Spelen - liever niet voor een oefentrip naar Australië met het Neder lands team zien vertrekken. Harm Wiersma op weg naar een wereldrecord. VALKENBURG. Der tien uur en twintig minu ten nadat de toekomstige voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Dam lond (KNDB), Valken- burgs burgemeester P. P. M. Gilissén, de openings zet had verricht voor 'r:irm Wiersma in zijn nval op het wereldre- ■rd simultaandammen, gaf de laatste van de 210 tegenstanders zijn partij tegen de ex-wereldkampi oen op. Van die partijen won Wiersma er 165. Vier partijen gingen voor de Friese grootmeester verloren en 41 keer moest hij remise toestaan. Met een score van 88,33 procent vestigde hij een wereldrecord omdat hij ruimschoots boven de door de werelddambond gestelde eis van tachtig procent bleef. Zijn resultaat was duidelijk minder dan in 1980, toen hij in Slagha ren in twaalf uur tegen 200 deelnemers 91,50 procent scoorde. Johan Bastiaannet heeft zich geplaatst voor het Westeuropese zonetoernooi dammen alsmede de finale van de nationale titelstrijd 1984. Bastiaannet won de der de partij van de tweekamp met Ruud Palmer. Bastiaannet zegevierde in de match met 4-2. Palmer zal zich via de hal ve finales voor het eindtoer nooi om het Nederlandse dam kampioenschap moeten plaat sen. WASSENAAR Eregas ten op Duindigt reikten gistermiddag op de Wasse- naarse baan Duindigt de ereprijzen uit aan de win nende jockeys en pikeurs.. De eerste mei stond op Duindigt in het teken van operatie Manna II. Zo'n veertigtal Engelse R.A.F.- veteranen, die op zondag 29 april 1945 voor de voedseldropping hadden gezorgd boven Wassenaar, brachten 38 jaar later weer een bezoek aan Duindigt. Rond het mid daguur kwamen de oud vliegers aan op Duindigt en later werden ze be groet door Prins Bern- hard. De komst van de Engelsen leverde natuur lijk extra-totalisatoromzet op. Want als een Engels man een paard ziet, wil hij gokken. Voor de volbloeds stond de semi-klassieke Pocahontasprijs op het programma. Voor een totaal aan prijzengeld van vijf tienduizend gulden vertrok ken negen renpaarden uit de startboxen. Lang ging Tavita met Mario van Gisteren aan de leiding. Maar in een prach tige eindstrijd moesten Miomo en Rose of Raby het samen uitvechten. Rose of Raby zege vierde voor de tweede keer in dit prille seizoen in handen van Eric Bloem voor Miomo (Tony Manuel) en Aiglon (Ter ry Cain). De directeur van Sijthoff Pers, de heer F.W. Sijthoff, reikte na deze ren de ereprijs uit. Bij de dravers stond de Ko ninklijke Luchtmachtprijs centraal. Hier boekte Rieka Hanover haar zesde achter eenvolgende overwinning in de hoogste klasse. Henk Ham ming nam met Rieka Hanover de leiding, bouwde een grote voorsprong op en won met groot vertoon van macht. De merrie is dit jaar voor het laatst startgerechtigd en moet daarna in de fokkerij dienst gaan doen. Ook de twaalfjari ge hengst Monty Buitenzorg, die met Sjeng Hendrikx twee de werd voor Raymond, is aan zijn laatste koersjaar bezig. Door het dan wegvallen van Rieka Hanover en Monty Bui tenzorg wordt de Nederlandse draftop nog kleiner. De supertriodraverij om de Operation Manna-prijs leverde een overwinning op voor de grote favoriet Tyvonne Promi se met Cees Wortel. Outsider Opstalan (Cees de Leeuw) werd verrassend tweede en voor de derde en vierde plaats was de ontwikkeling van de finishfoto nodig. Daarop bleek dat Terry N en Umberto K in dead-head over de streep gin gen. De supertrio-uitbetaling met Terry N bracht ƒ1.551,30 en met Umberto K ƒ324,50. SUPERTRIO In supertrio 19 van zondag 8 mei in het stadspark van Gro ningen komen veertien paar den aan de start over een af stand van 2260 meter. Een uitgesproken favoriet is er in deze draverij niet te vinden. Onze favorieten: Susanne Bel- win, Usta Hanover, Turbulent K. Onze outsiders: Utta Crac kajack, Tino Noordlandia en Ursa Major. ARTHUR VAN RIJSWIJK IMOLA Evenals vorig jaar boekte Ferrari een thuiszege. Op het „eigen" circuit in Imola zegevier de de 33-jarige Fransman Patrick Tambay in de Grote Prijs van San Mari no, de vierde wedstrijd voor het klassement van de Formule 1. Door als tweede te eindigen, voor kwam zijn landgenoot Alain Prost een dubbele triomf voor de Italiaanse renstal. René Arnoux, de derde Fransman en een werd nu derde. In zijn 59e Grand Prix-race ii de meest in het oog lopende waagt en tweede de later in het seizoen omgekomen Gilles Villeneuve. Tambay was giste- al de vierde winnaar van klasse behaalde Tambay zijn het nog prille seizoen. Nelson tweede overwinning. „Ik had Piquet, John Watson en Alain in de laatste twintig ronden Prost gingen hem voor. Met wat problemen met mijn de vijftien punten delen Piquet motor", liet Tambay na afloop en Prost de leiding in de strijd weten.„Maar verder was het om het wereldkampioenschap, een wedstrijd waar je alleen Tambay heeft één punt min- maar van droomt". der. Een jaar geleden kwam het Jan Lammers heeft gisteren wel tot een tweevoudige zege op het circuit van Imola de voor Ferrari. Het is de hoofd rolspelers van Imola 1982 ech- Grote Prijs van San Marino de Europese beker Re- ter sindsdien niet zo goed ver- nault 5 Turbo gewonnen met gaan. Winnaar werd toen Di- een gemiddelde snelheid van dier Pironi, die zich na een on- 136,6 km/u. Twee weken gele- ploeggenoot van Tambay geluk nog niet achter het stuur den zegevierde Lammers al in de Grote Prijs van Frankrijk. Hij heeft nu de leiding in het klassement. Michael Bleeke- molen zorgde met zijn tweede plaats voor een dubbel Neder lands succes. Hij had een ach terstand van iets meer dan ze ven seconden en kon de West duitser Snobeck nog juist voorblijven. De Deen John Nielsen won gisterer op het circuit van Magny Cours (Frankrijk) de derde formule 3-race voor het Europees kampioenschap. Meteen n«i de finish protes teerde de Italiaan Emanuele Pirro evenwel tegen de uitslag van de chaotisch verlopen •Ug wedstrijd. Pirro was in leii ijk de positie in de laatste rojt111 tot stilstand gekomen, onian hij geen benzine meer kee Aangezien de wedstrijdlei<ten de race had moeten onder? ken wegens hevige regenu^ de coureurs derhalve tC ronden meer moesten rijtja e meende Pirro, die de twee|je t rige races op zijn naam bra|jecj dat hij in feite winnaar \»jet Voorlopig wees de wedstrijq;n ry Nielsen als triomfator In de stand om het Eurojwj kampioenschap heeft Pie met achttien punten de |jaaj ding. Nielsen staat tweede vijftien punten. Ln jet 1 lang De heer F.W. Sijthoff reikte gisteren op Duindigt loop van een ren de prijzen uit. Het winnende Rose of Raby staat bij hem in de belangstelling. Patrick Tambay weet zich winnaar van de GP van Imola. tan ijk, 'en De itrij •n len ichi

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16